Udar wylew krwi do mózgu | Złamanie nogi | Ćwiczenia w łóżku | 🇵🇱 🇪🇺

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 16. 02. 2020
  • Ćwiczenia nóg w łóżku. Rehabilitacja po udarze, urazie lub długim unieruchomieniu.
    Ważny etap rehabilitacji który przyśpiesza pionizację i naukę chodu. Poznaj zasady wykonywania ćwiczeń które możesz wykonać pomagając w usprawnianiu chorego.
    🚩UWAGA!!! Treści na kanale są dla osób pełnoletnich. Osoby nieletnie mogą oglądać treści kanału wyłącznie pod opieką dorosłych🚩
    Zapraszam do współpracy z kanałem: dorehabilitacji.pl/index.php/...
    kontakt: info@dorehabilitacji.pl
    #rehabilitacja #udarmózgu #uraz

Komentáře • 17

  • @Bajkiiwiersze
    @Bajkiiwiersze Před rokem +1

    Super dziękuję .❤️🙏🌹

  • @regine5285
    @regine5285 Před 3 lety

    Dziękuję za ten film!

  • @mariabischoff2500
    @mariabischoff2500 Před 2 lety

    Czeka mnie rehabilitacja po złamaniu rzepki.. Zaproszę fachowca do domu bo NFZ za trzy miesiące. Na razie, za pomocą taśmy usiłuję ćwiczyć stopę chorej nogi. Mam nadzieję, że pilnie pracując osiągnę ruchomość w stawie. Pański film bardzo mi się przydał

  • @Persona692
    @Persona692 Před 2 lety

    Przy niedowładzie osoby nie czują napięcia mięśni. Filmik bardzo fajny 👍

  • @siwiutki1987
    @siwiutki1987 Před 4 lety

    Witam serdecznie mam pytanie związane z jednym z pana starszych filmów dokładnie chodzi mi o likwidacje przykurczy, w moim przypadku po ponad 3 miesięcznym unieruchomieniu stawu kolanowego (pęknięcie piszczela w 2 miejscach tuż pod kolanem, przykręcone płytki ). Po 4 tygodniach rehabilitacji daję rade zgiąć raptem do jakichś 65 stopni nim zaczyna mnie boleć tak że nie jestem w stanie tego bardziej wytrzymać (ostatnie 3 dni rehabilitacji praktycznie 0 poprawy), w miejscu bólu jest na kolanie wyczuwalne twarde miejsce tuż pod skórą. Miałby pan na to jakieś skuteczne ćwiczenia? (Do tej pory miałem PIR i ćwiczenia w odciążeniu bo lekarz zezwolił na obciążenie kończyny do max 20% ciężaru)

    • @dorehabilitacji
      @dorehabilitacji  Před 4 lety +2

      Przykurcz w kolanie po unieruchomieniu to jedno z najtrudniejszych i najdłuższych procesów w rehabilitacji. 4 tygodnie to jeszcze bardzo krótki okres rehabilitacji aby coś więcej powiedzieć. Należy także brać pod uwagę, że zastosowana technika operacyjna uniemożliwi pełną korektę przykurczu. Warto zapytać o to ortopedę.
      Nadal należy ćwiczyć w/w techniki, dodać trochę fizykoterapii. Jeśli nie ma przeciwwskazań to powinien Pan:
      - często chodzić na basen i wykonywać ćwiczenia w wodzie. Woda to środowisko odciążenia i przyspiesza powrót prawidłowego zakresu ruchu.
      - stosować głęboki masaż poprzeczny na tylną grupę mięśni kulszowo - goleniowych
      pozdrawiam

  • @markisch6023
    @markisch6023 Před 4 lety

    Witam mam pytanie. Po obudzeniu się rano odczuwałam duży ból pod kolanem mniej więcej na zgięciu i w obrębie całej górnej części kolana. Co mogę na to poradzić i co to może być za kontuzja. Z góry dziękuję za pomoc

    • @dorehabilitacji
      @dorehabilitacji  Před 4 lety

      Trudno tak odpowiedzieć. Nie wiem czy jest to następstwo urazu w przeszłości, budowy ciała, przebytych chorób. Czy też nie ma określonej przyczyny. Warto skonsultować to z ortopedą. Bóle po spoczynku mogą być efektem różnych chorób, urazów i przeciążeń.
      Od strony fizjoterapii proponuje rozpocząć od rozciągania m. czworogłowego uda i obserwować. pozdrawiam

  • @makara9493
    @makara9493 Před 3 lety +1

    Dziadek po udarze lewostronnym z paraliżem ręki lewej i lewej nogi
    Ma częściowe czucie i próbujemy trochę ćwiczyć bo on trochę noga rusza lecz jest problem bo chora nogę cały czas ma zgięta i zginając ją chowa ja pod nogę zdrowa. Jak mu tą nogę delikatnie zacząć prostować by nie zrobić krzywdy?

    • @dorehabilitacji
      @dorehabilitacji  Před 3 lety +1

      1. Rozcierać od tyłu, poprzecznie, powoli i głęboko (forma masażu) udo, podudzie i ścięgna po obu bokach kolana. Ręką z oliwką.
      2. Chwycić nogę, lekko unieść i kazać dziadkowi lekko zginać w kolanie przeciw Pana oporowi, blokowi. Ok 10 s tak się siłujecie, następnie luz na ok 10 s i próba delikatnego wyprostu do granicy bólu. To jest metoda P.I.R Tutaj filmik o tej metodzie na przykładzie łokcia, ale tak samo stosuje się dla kolana
      czcams.com/video/Mq3873OepBM/video.html

    • @makara9493
      @makara9493 Před 3 lety

      @@dorehabilitacji dziękuję za odpowiedź

  • @wesstman1
    @wesstman1 Před 3 lety

    Mam pytanie: mój Tata (w podeszłym wieku z demencją) doznał złamania kości szyjki udowej. Szpital oczywiście operacji nie chce wykonać. Jak postępować z taką osobą, czy skazana jest ona już tylko na powolną śmierć w pozycji leżącej?

    • @dorehabilitacji
      @dorehabilitacji  Před 3 lety

      Nie wiem dlaczego nie chcieli operować?

    • @wesstman1
      @wesstman1 Před 3 lety

      @@dorehabilitacji To jest skazanie człowieka nikomu niepotrzebnego na powolną śmierć - po co operować, skoro ma 87 lat i demencję. Takie jest stanowisko ordynatora. Wg niego osoba operowana musi być świadoma operacji.

    • @dorehabilitacji
      @dorehabilitacji  Před 3 lety

      Nie mi oceniać decyzję lekarza. Jedynie co teraz można zrobić to czekać ok 6 tyg. W tym czasie masować mięśnie nóg, ćwiczyć całą zdrową nogę, ćwiczyć mięśnie rąk, jak się da ćwiczyć staw skokowy po stronie chrej, oklepywać plecy.

    • @wesstman1
      @wesstman1 Před 3 lety

      @@dorehabilitacji Dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze pytanie: ortopeda sugerował, żeby pacjenta próbować już teraz sadzać (pomimo wielkiego bólu; jest 5. dzień po urazie), a ordynator z kolei powiedział, żeby dopiero po miesiącu próbować postawić tatę przy balkoniku. I kogo teraz słuchać, żeby nie pogorszyć obecnego stanu pacjenta?

    • @dorehabilitacji
      @dorehabilitacji  Před 3 lety

      @@wesstman1 Jeden i drugi ma rację. Sadzanie, to nie to samo co stawianie chorego (pionizacja).