BTC k nule? SECURITY BUDGET BITCOINU. PROČ SE NEŘEŠÍ?

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 2. 06. 2024
  • Vítáme Vás u nového videa! Dnes si promluvíme o Bitcoinu a Security Budget problému. Upozorňujeme, že se nesnažíme vyvolat nějaký spor, ale spíš se měřit na konkrétní tvrzení a argumenty.
    Za zpětnou vazbu předem děkujeme!
    📱 Sociální média:
    Web: www.smpl.cz/
    Twitter: / kirilljuran
    LinkedIn: / kirilljuran
    Instagram: / kirill_juran
    Tiktok: / kirill_juran
    00:00 - Úvod
    01:08 - Fungování BTC sítě
    03:00 - Security ratio
    04:53 - Info o BTC k roku 2022
    07:59 - Security ratio k roku 2032
    09:02 - Volatilita bezpečnosti
    10:33 - Těžaři a pokles transakcí
    12:30 - Hrozba 51% útoku
    14:15 - Protiargumenty
    17:12 - Závěr a poděkování
    👨🏻‍💻 NAŠE SPOLEČNOSTI:
    Simple&Complicated je poradenská a investiční skupina právníků, daňařů, byznysových a strategických poradců a účetních. Zaměřujeme se na online business se vším, co k němu patří. Poskytujeme high-level servis pro 21. století.
    📘SimpleTax&Law se věnuje daním a právu pro digitální podnikatele od krypta, přes VC investice, start-upy, korporátní struktury až po exity velkých digitálních společností - www.smpl.cz/
    📗V Complicated s klienty investujeme a spravujeme majetek v řádech +100M CZK - www.complicated.cz/
    📕V SimpleHedge si hrajeme s kryptem. Pracujeme s market neutrální strategií a půjčujeme fiat za krypto kolaterál - www.simplehedge.cz/
    #SimpleTax&Law

Komentáře • 274

  • @PajaRocky
    @PajaRocky Před rokem +37

    Je to pěkně postavený řetězec argumentů, ale má jednu zásadní chybu. Už na začátku kvantifikuje čas. A to tak že na desetiletí. Ale takto náš reálný svět nikdy nefungoval, nefunguje a fungovat nebude. Čas z pohledu člověka funguje spojitě a člověk potažmo společnost se na proměnlivé podmínky relativně rychle dokáže přizpůsobit. Postavit argument na tom, že: "Představte si, že tržní kapitalizace je stejná jako dnes i v roce 2032 a tím ze dne na den se 10x sníží odměny těžařům" je úplně mimo.

    • @lukasstanik7394
      @lukasstanik7394 Před 8 měsíci +2

      I přesto je security budget problém.

    • @jirikulach9005
      @jirikulach9005 Před měsícem

      @PajaRocky Kirill zapomněl na to že i kdyby cena/tržní kapitalizace BTC rostla sebevíc tak tento bezpečnostní poměr bude klesat naprosto identicky. Security budget ratio klesa s každým halvingem bez ohledu na pohyb ceny! K pochopení stačí matematika základní školy.

  • @slavikvojtech
    @slavikvojtech Před rokem +40

    Diky Kirile o tomhle problemu jsem nevedel nebo jsem ho doted moc nechapal. Super video s dobrym vysvetlenim a pohledem na vec 👍

  • @gorrdy
    @gorrdy Před rokem +25

    Jé, ja su slavné! :) Asi na tohle udělám reakční video, ale musím si to promyslet pořádně, je to složitý :D

    • @KirillJuran
      @KirillJuran  Před rokem +13

      Super! Fakt rád uslyším protiargumenty. Určitě udělej :)

    • @tomasmcd13az20
      @tomasmcd13az20 Před rokem

      Ahoj udelas prosim teda to video moc rad bych ho videl plssssss a kdyztak jeste mi rekni jestli na Gorrdy a nbo jiny kanal

  • @demonG_92
    @demonG_92 Před rokem +6

    Taky jsem bitcoin maximalsta, a sám jsem o tomhle problému přemýšlel a říkal jsi, to nikdo neřeší, to řešit nebudu. Teď když jsem viděl tohle video to ve mně celkem hrlko. Každá mince má dvě strany a nic není perfektní. Sice to moje mínění o bitcoinu nezmnění, ale je třeba se o tom bavit a určitě to bude důležité téma za pár desítek let. Děkuji za tvoji tvorbu, je to jedna z nejlepších v Česku.

  • @jaromirtesar9023
    @jaromirtesar9023 Před rokem +5

    Poplatky budou drahé jen za předpokladu, že bude dlouhodobě plný mem-pool. Pokud nebude, budou TX poplatky hluboko pod dolar i za 10-20 let.
    Pokud bude mem-pool neustále plný, je to také problém, neboť nejen že budou TX drahé (což sice zachrání budget), ale některé TX budou v mem-poolu dny, nebo klidně týdny a časem se začnou zahazovat, neboť lidé budou stále zvyšovat poplatky a přebíjet ty staré TX s nižším poplatkem. To udělá z Bitcoinu nepoužitelný protokol. IMHO nepočítal bych s tím že TX budou drahé, neboť to současně znamená, že síť je nespolehlivá co se týká settlementu.

  • @martintanecek3511
    @martintanecek3511 Před rokem +2

    Ahoj, technicky protokolu nerozumím, co přesně by znamenal útok na síť (jen double-spend nebo třeba i neautorizované transakce z cizích peněženek?) , ale napadá mě několik věcí, co by mohly následovat a mohou být důvodem proč to nedělat 1) jak rychle by byl útok odhalen, stačilo by to na převod do fiatu? 2) převodem velké částky dojde k nárazovému poklesu ceny, protože se nenajde dost kupujících 3) pokud by k převodu nedošlo a zisk z útoku zůstal na chainu, ne odmítnou double-spend transakci fullnody? 4) pokud předchozí bod neplatí, nedošlo by k Forku na poslední blok před útokem? 5) existuje blacklist minerů, aby útočník nemohl svých 51% připojit i do forku a útok zopakovat? 6) takový útok by znamenal ztrátu důvěry v BTC a jeho praktický konec, takže i veškerý HW by se stal bezcenným (což je ale podchyceno ve videu, že odměna z úspěšného útoku musí být mnohem větší než náklady na něj).

  • @PBTV_official
    @PBTV_official Před rokem +26

    Jsem sice Bitcoin maximalista, ale tenhle problém mě taky trápí.

    • @kryptokoment1774
      @kryptokoment1774 Před rokem +2

      Tak ho dej stakovat na Kucoin a budes mit po trapeni😀samozrejme vtip a nikdo to nedelejte BTC patri jen a jen na Trezor

  • @JohnnyJou
    @JohnnyJou Před 9 měsíci +1

    tak koukám že ani jeden ze dvou největších propagátorů BTC v republice se k tomuhle nijak nevyjádřili, čím to asi bude ?

  • @MartyRBK1
    @MartyRBK1 Před rokem +6

    Skvělé video. Osobně ten problém vidim daleko dřív než za 10 let. Stačí aby cena začla korelovat s klasajícím hashratem a je to. Halving v roce 2024 nám hodně napoví.

  • @michal7011
    @michal7011 Před rokem +2

    Byl by to problem pokud vše zůstane konstantní.... To se s největší pravděpodobností nestane musel by opadnout zájem o Bitcoin a já pozorují pravý opak. Myslím si, že to komunita neřeší protože to není aktuální, a hlavně zatím nic nenaznačuje, že to tak bude. Je bear market a hashrate je na ATH. Proč plýtvat energii na problém, který není ? Je fajn vědět, že to může být problem, sledovat to a v případě, že to bude potřeba tak se to vyřeší....nemá smysl se zatím bavit o inflaci na btc a dělat v komunitě dusno, kvuli něčemu co zatím ani zdaleka nehrozí.

  • @JS-mm7uu
    @JS-mm7uu Před rokem +2

    Bez ohledu na technikálie....pakliže se nezmění v roce 2032 market cap Btc, tak nemá šanci na úspěch a zmizí v propadlišti dějin jako něco, co nezafungovalo...

  • @tomask2674
    @tomask2674 Před 8 měsíci

    Problém je omezené množství Bitcoinu. Kdyby se počet vytezenych Bitcoinu nesnizoval, tezari by měli menší motivaci netezit / škodit a nebylo by potřeba platit velké dodatečně poplatky za transakce.

  • @romanpesta1316
    @romanpesta1316 Před rokem +2

    Nevím jestli chápu BTC úplně do detailu a určitě jsou tu fundovanější lidi, ale jak já to vidím tak přece pokud by těžaři začali vypínat stroje kvůli nízkému výdělku, tak BTC by automaticky zareagoval snížením složitosti hedání nonce, což by vedlo k zjednodušení vytěžení bloku a stroje pro těžbu by jich vytěžili více v kratším čase, což by vedlo k zvýšení počtu odměn a tím pádem by se zas přidalo více těžařů do systému, protože by to pro ně bylo rentabilnější. BTC si bezpečnost řídí sám a není tolik závislý na transakčních poplatcích podle mě. Tím by podle mě nebyl ani důvod zvyšovat poplatky za transakce a neubylo by počtu transakcí.

  • @TheLifeCoder20
    @TheLifeCoder20 Před 9 měsíci

    Ahoj Kirille. Když říkáš, že pokud se těžaři nevyplatí v daný okamžik těžit daný blok, tak ty stroje vypne. Můžu se zeptat, jak bys vysvětlil, že i dnes existují skoro prázdné bloky, které se někdo rozhodl vytěžit a k odpojování strojů ve velkém nedošlo? Proč nebyla tato situace využita k útoku? Další věc, kterou jsem z videa nepochopil je, že jsi používal ratio ve vztahu ke kapitalizaci sítě a pak si do toho pletl slovo "objem" sítě. Objemy ve smyslu provedené obchody chápu jinak než kapitalizaci, takže podle mě je velký rozdíl být ve velmi likvidní síti, kde je cena bitcoinu 10 000 USD a být ve velmi málo likvidní síti, kde je cena taky 10 000 USD. Objemy jsou naprosto jiné a tedy i poplatky jsou úplně jiné. Takže pokud se budou zvyšovat objemy a adopce bitcoinu, těžař stejně předřadí dražší transakce (tedy i větší ve smyslu zaplacené částky) a ty levnější transakce zase jsou skvělé na zaplnění těch prázdných bloků. Tzn. 1 MB blok je sice velikost, ale ne vždy je plně využita už dnes. Tzn. to ratio už i dnes (podle mě) počítáš špatně, jelikož to nezohledňuje možnost mít v jednom bloku více transakcí klidně se stejnými poplatky, ale těžař dostane větší odměnu, i když uživatel sítě zaplatí stejnou částku (jen je uživatelů více). Napadá mě pár dalších otázek, ale už je to moc dlouhé. Pokud si to přečteš, budu rád. Díky

  • @vojta468
    @vojta468 Před rokem +2

    Skvělé vysvětlení security budgetu, takhle hezky zpracované video na toto téma mi na ytb chybělo!

  • @mimeno
    @mimeno Před rokem +1

    Ta otázka "kdo zaplatí bezpečnost sítě?" mi nepřijde moc dobrá. Zaplatit může jedině zákazník - uživatel BTC. A ten to udělá, pokud se mu to vyplatí. Jiná otázka je JAK to má zaplatit. Pokud bude existovat možnost zaplatit poplatek za transakci a lidé to budou chtít zaplatit, tak to prostě zaplatí. V opačném případě nedostanou tu službu. Nevidím v čem je ten problém.
    (Nejsem odborník na BTC síť.)

  • @vonraven3910
    @vonraven3910 Před rokem +6

    super úvaha a spousta těžařů bude postupně odpadávat a za nějakých 120 let budou asi žít už jen z poplatků sítě a mnoho transakcí se posune pokud se tím bude chtít platit do lightingu, ale tak nějak se mi zdá, že v základní síti nepadlo ani slovo o NODEch 😉

  • @peterholly644
    @peterholly644 Před rokem +2

    zaujímavé ... som zvedavý na komentáre

  •  Před rokem +2

    super vysvetleno. Jsem rad, ze se o techto problemech hovori. Komunita ma dost casu na reseni. Nemam obavy, ze by to nechali tak...

  • @markoputera4850
    @markoputera4850 Před rokem +1

    Zohľadniť treba zrejme aj rentabilitu ťažiarov, keďže už dnes sa hovorí o tom, aké majú niektorí problémy prežiť. Samotný pokles zabezpečenia nemusí byť v zasade problém, dôležité bude kedy nastane tá zranica, kedy zabezpečenie nebude postačovať.

  • @tomasholub.
    @tomasholub. Před rokem +2

    Úrok z těžby bude v budoucnu sice menší, ale cena btc bude naopak větší. Tzn. těžařům se to pořád bude vyplácet těžit.

  • @marcuss-officialofficial679

    Taky by mě zajímalo řešení. Nikde jsem ho bohužel nenašel no... Podle mě se tak nějak počítá s tím, že BTC bude tak rozšířený, že těch transakčních poplatků bude tolik, že to pro ty těžaře bude zajímavý z hlediska kvantity.

    • @jirikulach9005
      @jirikulach9005 Před rokem +2

      Řešení je zavřít oči a šlápnout na plyn .. přesně takhle je Bitcoin nastavený. Buď a nebo !

  • @Adam09101983
    @Adam09101983 Před rokem +4

    Pokud však cena BTC povalí nahoru, tak přece i když bude odměna nižší, tak v hodnotě to vyjde na stejno a vyplatí se stále těžit, ne?

  • @michalvavra3026
    @michalvavra3026 Před rokem +4

    Je potřeba do myšlenkového modelu zapojit následující: Pokud by existovalo riziko, že přijdu o svoje natěžené/koupené BTC, když nebude dostatečně výkonná sít, tak každý vlastník BTC má důvod zajistit bezpečnost sítě. Případná ztráta je vyšší než náklad na zajištění sítě.

    • @jeremyjinglebell2762
      @jeremyjinglebell2762 Před rokem

      pokud to něco nebude fungovat "sobecky" tak každý udělá to co je dobré pro něj ale né pro celek tj. když budou námořníci vědět že ti, kdo zůstanou na lodi poslední, se utopí, ale když nikdo nebude skákat, loď se nepotopí, není boha aby zajistil, že při plavbě nevznikne skákací panika v momentě kdy někomu rupnou nervy, zvlášť pokud náhodou poplave kolem stabilnější plavidlo

    • @michalvavra3026
      @michalvavra3026 Před rokem

      @@jeremyjinglebell2762 Pokud námořnících zůstanou loď popluje dál.
      Pokud námořnících vyskáčou, utopí se.
      Pokud přijde Satoshi 2.0 s něčím stabilnějším, jedině dobře. Bylo by fajn kdybychom BTC nepotřebovali.

    • @Wiimecojezabava
      @Wiimecojezabava Před rokem +1

      @@jeremyjinglebell2762 sobecky budu doma pálit energii jinde získanou neupotřebenou na vznik například tepla za vzniku odpadního zabezpečení vlastních financí. Je to dost sobecké?

  • @AniviaKind
    @AniviaKind Před 8 měsíci

    Je možné, že po několika halvingech zůstanou pouze těžaři s cenou elektřiny blízkou nule, negativní cenou elektriny a elektrárny, které budou těžit samy, aby vyrovnávaly síť, a budou spalovat veškeré přebytky elektrické energie, bez ohledu na aktuální hashrate a odměnu.

  • @jirikulach9005
    @jirikulach9005 Před měsícem

    6:48 / 8:18 Kirille i kdyby cena BTC rostla sebevíc tak tento poměr bude klesat úplně stejně tak jak jsi znázornil.. takže nutně nemusíme zachovat všechny proměnné. Takže růst ceny BTC nijak nezachrání tento problém.

  • @radar3332
    @radar3332 Před rokem +2

    Podle mne to je 'jednoduche', bud budeme BTC pouzivat (=budou poplatky), nebo nebudeme a BTC sit postupne umre..

  • @richardmakyca534
    @richardmakyca534 Před rokem +1

    argument (nápad) proti: Vážně to bude chtít těžař dělat? Jakmile se to stane, tak to budou všichni hned vědět. Co to bude znamenat - pád ceny. Takže oni si ty svoje natěžené a pak i ukradené bitcoiny hrozně znehodnotí a vlastně tím potopí ten systém. Zničí si svoji obrovsou těžařskou infrastrukturu, budou muset prodat hromadu rigů za zlomkovou cenu, protože už nikdo chtít těžit nebude. A já moc nevím jestli by ti těžaři do toho šli.

  • @jakubfarny2826
    @jakubfarny2826 Před rokem +11

    Jsem rád, že Kirill problém security budgetu pěkně vysvětlil, vnímám to úplně stejně. Myslel jsem, že na chaincampu bude na toto téma nějaká přednáška, ale všechny dotazy na téma security budget byly rychle zameteny pod stůl. Mám rád BTC, jedu DCA, ale uvědomil jsem si, že za poslední roky jsem síť nijak nevyužil. Věřím, že takhle to má nastaveno spousta lidí (berou BTC jako spoření na důchod) štosujou a síť nevyužívají. Pokud je toto strategie pro následující roky tak nevím, kde těžaři budou získávat své odměny. BTC musí projít nějakou změnou, jinak ho převálcují jiné blockchainy.

    • @raysubject
      @raysubject Před rokem +7

      Ak sa objavi nejaky blockchain ktory bude mininlane rovnako decentralizovany ako Bitcoin ale bude mat lepsie vyriesene security nebude mat problem na neho prejst, a to som maximalista. Problem je ze doslova ziadny sucasne existujuci blockchain sa decentralizaciou nepriblizuje ani k 1% Bitcoinu .. A specialne nie PoS blockchainy, tie su jednoducho podvod.

    • @vaclavrubas9427
      @vaclavrubas9427 Před rokem +1

      Jaký jiný chain je udržitelnější, než btc? Stejný problém je všude. Buď to pohání inflace nebo musíte síť zahltit nesmysly, popř zmenšit blok. A nebo se musí sít masivně rozšířit...

    • @raysubject
      @raysubject Před rokem

      @@vaclavrubas9427 no ja netvesim ze je, monentalne tom BTC premyslene proste najlepsie .. nie dokonale ale najlepsie, to he bez debaty..
      Len, napriek tomu ze som maximaliata, mam rad vedecky pristup ku vaetkemu takze som opatrny v tvrdeni ze nieco nejde vymysliet lepsie ..
      Uvidime. Zatial uplne verim Bitcoinu ze tento “problem” vyriesi.

    • @jakubfarny2826
      @jakubfarny2826 Před rokem

      @@raysubject Myslím si, že to je zdravý přístup. BTC je především technologie a technologie by měla jít vylepšovat, pokud ji nezbrzdí přílišný konzervatismus. Jinak technologicky BTC určitě není nejlepší, byl první na trhu a je prověřený časem v tom je nejlepší. Pro prostředek směny hodnoty jsou desítky jiných možností co může uživatel jednoduše využít.

    • @raysubject
      @raysubject Před rokem +3

      @@jakubfarny2826 no prave to “provereny casem” mi ale pride v pripade penazi prave najzasadnejsia vyhoda .. mnoho sofistikovanych a technologicky “vymakanejsich” blockchainov twnto a minuly rok zlyhalo a ludia tam prisli o peniaze … ked ide o peniaze “menej je viac” - to si zial takemr nikto z tvorcov sofistikovanych komolexnych smart chainov neuvedomuje ..

  • @Waklaf_21
    @Waklaf_21 Před 11 měsíci

    Díky za skvělý video, jsem rád že si tohle téma ukázal mnoha lidem. Už na něj koukám poněkolikáté, ale až při tomhle zhlédnutí jsem si uvědomil, že to přirovnání Bitcoinové sítě ke kasičce úplně nedává smysl. Je asi fér říci, že security budget by se vzrůstající hodnotou sítě měl také růst. Ale tvůj argument o útoku těžařů na síť, pokud by dostávali malou odměnu, neplatí. 51% útok totiž nikdy nemůže ohrozit prostředky jiných uživatelů (maximálně jejich hodnotu, ale s bezpečností držení nemá co dělat), protože se jedná jen o způsob jak provést double-spend. Na ukradení cizích mincí by byl nutný kvantový počítač a ten těžaři pravděpodobně mít nebudou, tím pádem pro ně bude daleko výhodnější dále těžit, pokud budou stále v zisku, než nechat svůj drahý hardware jen tak nepoužívaný ležet. Takže si myslím, že dokud jsou těžaři i jen trochu v plusu, nemají důvod skončit s těžbou (ani začít 51% útok). A pokud budeme uvažovat alespoň trochu pragmaticky, je dost pravděpodobné, že cena bitcoinu ještě alespoň trochu do roku 2032 povyroste a také je dost možné, že ostatní náklady a příjmy (jako cena elektřiny, náklady na nové ASIC minery, poplatky v síti, aktuální nesmysly BRC-20 a Ordinals Inscriptions NFT, využití odpadního tepla...) se změní natolik pozitivně, že odměna pro těžaře bude stále podobná (i relativně). Nespoléhám na to, že security budget vyřeší zcela jen jeden faktor (růst ceny nebo zvýšení poplatků), ale myslím si, že kombinace částečné pomoci každého z mnoha faktorů (popisuje např. Michal Novák - platbybudoucnosti.cz - v článku o security budgetu) bude nakonec řešením tohoto problému.

  • @paax0
    @paax0 Před rokem +2

    Tvá obava je legitimní, ale co když půjde třeba cena energií na 1/4, díky vývoji nějaké supermoderní technologii? My se nyní snažíme vyřešit něco, co je dost komplexní a existuje mnoho proměnných. Nevím, jestli ti někdo dá fundované odpovědi, které vyřeší SB a nebo ti alespoň vyvrátí tvé teze.
    Nicméně jako téměř maxíka mě to taky trápí a řešení v tuto chvíli nezná asi nikdo (tedy krom teorií a nějakých papírových simulací), každopádně HODL je rakovina... to vím 100%.

  • @GASTAN5
    @GASTAN5 Před rokem

    Tento problém je podľa mňa aktuálny tak za 15 rokov, dovtedy je veľa možností ako sa to vyrieši.

  • @jaykei8531
    @jaykei8531 Před 7 měsíci

    Proč teda ale, hashrate dlouhodobě roste... i přesto, že cena BTC, klesla na více než rok pod polovinu ATH...? to přeci znamená, že se to těžařúm pořád vyplatí ne...? kolik by musela být cena BTC, aby se to nevyplatilo provozovat při nějnižších možných nákladech?

    • @petrpospech5090
      @petrpospech5090 Před 4 měsíci

      Vždycky se to někde někomu vyplatí, a když ne, tak se věci přizpůsobí a vše bude v pořádku. HLAVNĚ POZITIVITA! 👌

  • @MrDkacetl
    @MrDkacetl Před rokem

    Tvoje Ratio nedává smysl. Kapitalizace je v jednotkách "dolar" a poplatky v jednotkách "dolar/blok". Nejvíc zranitelné jsou čerstvé bloky. Útok (pálení el.) by musel trvat dostatečně dlouho, aby double spend byl akceptován.

  • @jirka2673
    @jirka2673 Před rokem +3

    Za mě taky super video. A budu o tom přemýšlet. Dobrá práce

  • @lukasstanik7394
    @lukasstanik7394 Před 8 měsíci

    Díky za tohle video!

  • @bitcoinup1982
    @bitcoinup1982 Před rokem +3

    Mě nikdy nenapadlo ten motivační prvek útoku..že by to někdo chtěl sortovat..

  • @miroslavberan2987
    @miroslavberan2987 Před rokem

    Pokud dojde k tomu ze "centralne" ovladana mena je vzdy odsouzena k zahube a BTC je jedine cemu muzeme verit, musi to fungovat. Navic elektrina nemusi byt vzdy placena, pokud budeme vyuzivat minery k regulaci (balance) elektriny ci jine zdroje. A take se mohou zapojit "velryby" ktere budou chtit ochranit svuj majetek tak je vyreseno

  • @jakubdawransaz3897
    @jakubdawransaz3897 Před rokem +3

    Podstatné také je že není možné porovnávat stejným měřítkem poměr bezpečnostního rozpočtu k tržní kapitalizaci u PoW a POS kryptoměn a to z důvodu efektivity využití onoho rozpočtu. Jedná se o to že u PoS jde drtivá většina oněm stakerům v podobě zisků ale u PoW tomu tak není jelikož těžaři mají relativně nákladný provoz...

    • @jakubdawransaz3897
      @jakubdawransaz3897 Před rokem +3

      Pro lepší pochopení je dobré si představit teoretickou situaci kdy se zvýší náklady na těžbu ( elektřina ) a to například desetinásobně a zároveň stoupne odměna těžařům také desetinásobně aby se vyrovnal tento velký rozdíl .. v ten moment se poměr rozpočtu vůči tržní kapitalizaci dramaticky zvýší ale těžaři nezaznamenají žádnou změnu ( na ziscích ) a Hashrate tudíž také ne.. to logicky znamená že se nezměnila ani bezpečnost i přesto že se výrazně zvýšil rozpočet..

    • @jakubdawransaz3897
      @jakubdawransaz3897 Před rokem +3

      Výsledek je že je potřeba brát v potaz relativně neefektivní využití PoW zabezpečení a je potřeba jej odečíst od bezpečnostního rozpočtu pokud jej srovnáváme s POS ( když tak jsem na to přišel teprve včera večer při hraní GTA takže je to ještě horká myšlenka ;) a budu rád za případné názory nebo opravu mé úvahy )

    • @radeksrb
      @radeksrb Před rokem

      @@jakubdawransaz3897 To se ale potom taky zvýší náklady pro útočníka (taky bude mit drahou elektriku).

    • @jakubdawransaz3897
      @jakubdawransaz3897 Před rokem

      @@radeksrb Velice zajímavá odpověď ..na chvíli mi to dokonce zavařilo mozek :D ale odpověď je následující .. moje úvaha byla pravděpodobně chybná :) respektive úvaha o tom že hashrate je ukazatelem míry bezpečnosti.. protože pokud skutečně stoupla bezpečnost ale hashrate ne tak hashrate není ukazatelem bezpečnosti ale něčeho jiného ( možná ukazatelem profitability .. jinak řečeno zájmu o těžbu ) a ten v případě Bitcoinu doposud rostl jelikož i přes klesající odměnu těžařů stoupala cena Bitcoinu.. a to mnohem rychleji než klesající odměna což není možné udržet dlouhodobě jelikož by cena Bitcoinu brzy dosáhla nereálných hodnot. To znamená že jednoho dne nebude cena Bitcoinu stoupat dostatečně rychle aby kompenzovala klesající odměnu a v ten okamžik začne klesat i hashrate.

    • @radeksrb
      @radeksrb Před rokem

      @@jakubdawransaz3897 1. Síla zabezpečení podle mě odpovídá celkovým nákladům na těžbu. (Nechá se vyjádřit v penězích.)
      2. Hash rate tak nějak odpovídá tomu kolik si těžaři mohou dovolit koupit hardwaru a spalit elektriky za celkovou odměnu.
      3. Souhlasím že do budoucna na zabezpečení nebudou stacit odměny za block a budou se muset zvětšit poplatky za transakci.

  •  Před rokem +2

    Nebudou v té době tak vyspělé a optimalizované technologie že i za ty nízké poplatky se to vyplatí? Případně nemůže si to vzít nějake velké společnosti pod sebe který nebudou vydalalvat na samotné těžbě ale na službách na ně napojených?

    • @Wiimecojezabava
      @Wiimecojezabava Před rokem +3

      Super, konečně někdo kdo uvažuje správným směrem, tedy incentivy těžaře.

  • @jonnyreh001
    @jonnyreh001 Před rokem +1

    Ahoj Kirille, pokud vím, tak odměna pro těžaře je a vždycky byla extrémně volatilní. Velmi často puzzle vyřeší velká farma A, občas velká farma B, občas po haluzi vyřeší puzzle malý těžař se svou malou kapacitou. Pokud vím, tak v tomhle businessu se těžaři nikdy nemohli spoléhat na stálý přísun BTC, ale vždy museli počítat s nějakým average přísunem. No a nebude to přesně takto stejné i s těma poplatkama, až převládne ta poplatková složka nad tou inflační? Já si myslím že jo ...

    • @KirillJuran
      @KirillJuran  Před rokem +1

      Ahoj, bohužel ne. Odměna těžaře je aktuálně variančni, pravda. Ale očekávana střední hodnota je relativně konstantní. Problém v případě co popisuju je, že bude skákat očekávana střední hodnota

    • @jonnyreh001
      @jonnyreh001 Před rokem +1

      ​@@KirillJuran Z pohledu statistiky je potřeba si definovat časový rámec na kterém budeme hledat tu střední hodnotu, nebo moving average.
      Souhlasím s tebou, že v současnosti jsou předpokládané odměny relativně stabilní na relativně malém časovém rámci (i když zde bychom mohli polemizovat vezmeme-li v úvahu změnu total hashrate v čase, neočekávané události jako ban miningu v číně atd...).
      Nicméně věřím, že moving average trafficu na bitcoinu bude také do určité míry předvídatelný, možná na delším časovém rámci, ale pořád budeš moct dělat nějaké predikce. Samozřejmě je ten traffic cyklický, teď jsme v bearu takže je třeba míň, během bullu je větší. Ale taky pokud adopce porostem jakože asi poroste, můžeme usuzovat že poptávka po BTC transakcích poroste.
      Asi bych souhlasil s tím, že tohle bude nahrávat centralizaci těžební kapacity, že to asi bude vytlačovat malé a málo sofistikované těžaře.
      Čas ukáže, ale já bych to neviděl tak černě. A taky nezapomeňme, že bitcoin je demokracie, pokud bude problém, někdo napíše upgrade kódu a pokud jej majorita těžařů přijme, bude upgrade ...

    • @jonnyreh001
      @jonnyreh001 Před rokem

      @@KirillJuran Jo už mi asi došlo na co narážíš, vlastně to budou zřetězeny dvě náhody: A jestli vytěžím daný blok a B jestli v tom daném bloku budou transakce a s tím spojená feečka.
      Tak doufejme, že než nastane rok 2030+ tak už budou poptávky po btc transakcích takové, že průměrně každý blok bude obsahovat dostatečná feečka a bude to stabilnější.

  • @Wiimecojezabava
    @Wiimecojezabava Před rokem

    Vidím tam několik zásadních nepochopení, ale tím hlavním je 51% ÚTOK. Co to vlastně znamená a jak těžké je jeho provedení. Dalším je vlastně samotná interpretace toho co to těžba vlastně je v souvislosti "zabezpečení" vs "utočení" na sít. Ale je to spíše na rozsáhlejší diskuzi než vypisování do komentářů.

  • @jakub_hricov
    @jakub_hricov Před rokem +1

    Nechapem, preco by malo zalezat na marketcape. Ked zautocis na bitcoin 51% utokom, tak spravis uspesne double spend. Nedostanes odmenu v podobe market capu. Nechapem, preco sa market cap berie do uvahy.

    • @KirillJuran
      @KirillJuran  Před rokem +1

      Vydělám na shortu ne na double spendu. Takže na MC záleží

    • @jakub_hricov
      @jakub_hricov Před rokem

      @@KirillJuran ale nezarobis hodnotu marketcapu, čiže je blbosť to s ním porovnavat

  • @TheMiloskrchlik
    @TheMiloskrchlik Před rokem +5

    btc v 2032 za 16 k ? to bude tak 500 000 k

  • @guidanceisinternal5442
    @guidanceisinternal5442 Před rokem +2

    velmi užitečný video, díky za něj

    • @guidanceisinternal5442
      @guidanceisinternal5442 Před rokem

      1/3 Toto dilema mi poslední cca 2 měsíce taky začíná dělat vrásky na čele.. ani jsem nevěděl, že se ten fenomén jmenuje "security budget problem". Obávám se, že žádné zřejmé řešení neexistuje - odhadovat jak na nastavené (popř. upravené) incentivy protokolu bude reagovat "ekonomické chování" těžařů je velmi obtížné. Asi se nedá než čekat a uvidí se. Osobně sázím na to, že v budoucnu si finančně gramotní lidé budou ochotní vysoká feečka platit, protože státní peníze (tou dobou nejspíš CBDC apod.) budou pro spoření zcela nepoužitelné.

    • @guidanceisinternal5442
      @guidanceisinternal5442 Před rokem

      2/3 Takže se možná z feeček stane něco na způsob různých poplatků do spořících fondů, jak to známe v současnosti. Zaplatit oněch 90 USD uvedených v příkladu za to, abych si třeba jednou za rok vybral své "důchodové pojištění" v BTC (převedl např. na burzu a vyměnil za fiat) nezní nijak dramaticky. Ale volatilita ceny a fáze ztráty důvěry v síť se budou nejspíš pořád opakovat. BTC asi nikdy nebude úplně tak stabilní, jak by si BTC komunita přála. Nicméně to nevadí, stabilní není na světě nic, s tím se holt musí počítat.

    • @guidanceisinternal5442
      @guidanceisinternal5442 Před rokem

      3/3 V průměru (věřím) půjdeme pořád nahoru. BTC je pořád nejlepší pokus o (téměř) dokonalé sound-money. Lepší alternativa neexistuje - takže hlavu vzhůru, stojí to za to :-)

    • @guidanceisinternal5442
      @guidanceisinternal5442 Před rokem

      PS: srovnatelný problém je nástup kvantového computingu, který povede ke značné centralizaci, možnosti různých typů útoků atd. Všechno jsou to faktory, které mají skutečně potenciál se sítí pořádně zamávat, ale BTC přežije... PS: z diskuze zde je vidět, že by se ve videu hodilo ilustrovat proměnné (% security budger a tržní kapitalizaci v různých letech/předpovědních modelech) reálnými čísly - kolik by to dělalo USD apod. Divák by získal konkrétnější představu o tom, jak bude divergovat absolutní hodnota security budgeru vs. celkové hodnoty sítě.

  • @richardparenica4502
    @richardparenica4502 Před rokem

    Dobrý den, neřeší právě toto průběžný přepočet hashrate, složitosti výpočtů? Měnilo se to například když těžaři v Číně vypínali stroje....

    • @KirillJuran
      @KirillJuran  Před rokem +2

      Dobrý den, neřeší. Podstatný je poměr útočníkova hash rate vůči zbytku sítě

  • @tomzvacek4349
    @tomzvacek4349 Před rokem +1

    Ahoj. Jsou to naprosto validní argumenty o to žádná. Ale podle mě to přecejen budou lidi dělat z dobré vůle. Jen ne za vidinou zisku ale jako vedlejší produkt. Já například hodlám pomocí ASICu vytápět dům. Jednak využiji kompletně teplo z těžby a ještě mi to hodí nějakej bakšiš. Když se takhle budou vytápět nějaké provozy a spousta takových domů tak by to mohlo být vyřešené ne? Pokud to nedává smysl tak poprosím vyvrátit.

    • @Wiimecojezabava
      @Wiimecojezabava Před rokem

      Ano správný přístup, jak bylo řečeno jde o incentivy těžaře. Tedy to, že nepalíš proud jen aby ti vznikal odpad, ale vzniká ti produkt za jehož vznik ti ještě někdo platí. To stejné je napřiklád využití zdrojů které by jinak byli odpadní protože v dané lokalitě nemají využití.

  • @MrDkacetl
    @MrDkacetl Před rokem +1

    Ratio, které dává smysl je hodnota doublespand transakce (co získám) a ceny energie v čase trvání útoku (jak dlouho budu útočit a pálit proud abych získal).

    • @MrDkacetl
      @MrDkacetl Před rokem +1

      Kapitalizaci sítě bych do toho vůbec nepletl. Počítej ratio (Hodnota zlých transakcí v posledních n blocích v.s. náhlady vč poplatků na vytěžení posledních n bloků). S rostoucím n jde poměr k nule, nikdo nevydrží pálit věčně;)

    • @KirillJuran
      @KirillJuran  Před rokem +2

      Vydělává se především na shortu ne na double spendu.

    • @MrDkacetl
      @MrDkacetl Před rokem +2

      @@KirillJuran shortneš btc, provedeš doublespand, budeš pálit jak o život, trh panikaří, ukončíš short, přestaneš pálit. Btc se srovná, transakce se rollbacknou před doublespand... řekl bych, že to se nedá dělat do nekonečna, ale musim se zamyslet

    • @KirillJuran
      @KirillJuran  Před rokem +2

      No a vydělal jsem na shortu. Můžu se slušně napakovat, udělat to přes opce a podobně. Těch možností je mnoho a extrahovat se dá skutečně velmi mnoho hodnoty

    • @MrDkacetl
      @MrDkacetl Před rokem

      @@KirillJuran srazíš cenu dolů, vyděláš na tom, ale pokud neovládáš 51% nejlevnějši produkce energie v hashrate, od určité chvíle se ti to přestane vyplácet. Cena se dá srážet (a shortovat) do chvíle, dokud útočník má dominantní přístup k velmi levné energii.

  • @michaldockal6345
    @michaldockal6345 Před rokem +3

    Nevím Kirille.. když vzroste cena BTC tak těžaři nedostávají furt stejně. Sice dostávají stejně v BTC, ale přepočteno na děngy více. Takže argument, že by začali na síť spíše útočit nedává smysl, protože jim roste i odměna. (neberu v potaz halving, ten se toho teď netýká)

    • @KirillJuran
      @KirillJuran  Před rokem +3

      Ano, dostávají více pokud roste cena v absolutním čísle. Ale ne v poměru k market capu, cože je to podstatné

    • @raysubject
      @raysubject Před rokem +7

      @@KirillJuran Ako myslis cena v pomere k market capu ? Market cap URCUJE cena :) Cena rastie, rastie aj market kap a opacne, to nie su 2 oddelene entity. Merket cap = cena * circulating supply :)

    • @vladimirdvorak3764
      @vladimirdvorak3764 Před rokem +3

      @@KirillJuran Já pořád nechápu, proč je důležitý market cup. Přirovnal si to k prasátku které vykradeš. Ale tady nevykradeš celé prasátko.

    • @Heldibrant
      @Heldibrant Před rokem

      @@raysubject no to tu říka že to stojí na tom že poroste cena a tím bude větší MC a tím i jejich odměna ale ukazuje na to že kdyby cena nestoupala tak jim ty odměny budou klesat a tím jejich motivace zabezpečovat síť

    • @raysubject
      @raysubject Před rokem +3

      @@Heldibrant ved v tom je ten trik, cely argument security budget problemu vychadza z uplne nerealistickych predpokladov a to ze nasledukucich 10,20,30.. rokov cena BTC bude stagnovat..
      Tento scenar je OVELA viac nepravdepodobny nez ten ze cena pojde na nulu a cely projekt zlyha :-)

  • @petrroubal1990
    @petrroubal1990 Před rokem +3

    skvely video

  • @pdsoftcz
    @pdsoftcz Před rokem +20

    Celé video je postavené na tom, že se do budoucna nezmění Market Cap. Dle mého je to celkem naivní představa, ale ano, je třeba se tímto problémem zabývat. Jen to není až tak horké, jak je zde prezentováno.

    • @davidnovak1996
      @davidnovak1996 Před rokem +1

      Market Cap se nepochybně změní, ale jdeo to, že klidně může ještě klesnout 🙂

    • @Lister-16912
      @Lister-16912 Před rokem +4

      No jde o to, ze market cap nehraje roli, bud bude tezar porovnavat, jestli mito 5000 neziska 5m a nebo misto 10 000 1mld. Jde o to, ze ten pomer rizika a zisku bude stejny a bude se zvetsovat ve prospech toho, ze zacne utocit. U mld je sice ta pravdepodobnost o cosi vetsi, ale uz ne o tolik, kdyz porovnavas pomer nakladu a uzitku.

    • @posra1254
      @posra1254 Před rokem +4

      @@Lister-16912 ale zase, kdyz zautocim, tak sice neco získám, ale taky zároveň sestřelit cenu, tedy uvažuji cíl útoku zlikvidovat BTC, tedy asi by to bylo ze strany statu.

    • @raysubject
      @raysubject Před rokem

      @@posra1254 ide o to ze takym utokom by si utocnik vlasnte potvrdil bezpecnost bitcoinu ako siete a transakcii ulozenych na nom ..
      totizto aj keby utocnik ziskal 51%, nody jeho bloky odmietnu .. najhorsie co sa stane je ze sa zastavi chain az so momentu ked utocnik skonci a poptom zase zvysok minerov bude pokracovat poslednym validnym blokom
      nikto nestrati bitcoiny z prnazenky ani z burzy, historia transakcii sa zachovat
      utocnik neziska nic, naopak spali spustu energie, a vlastne len potvrdi ze bitcoin je ako historicka uctovna kniha bezpecny
      malokto si toto uvedomuje

    • @posra1254
      @posra1254 Před rokem +1

      @@raysubject jako jasne ze zabezpečení řekneme bude v cajku. Ale tady se bavime o ztrátě důvěry v tu sit. Důvěra je křehká vec. Jak rikam, mi prijde, ze ta motivace asi nebude od nikoho, kdo by tu sit chtel pouzivat, jelikoz by si sestřelil cenu.

  • @gerolamocardano8374
    @gerolamocardano8374 Před rokem +14

    No jsem opravdu zvědavý na reakce maximalistů. :-) Jen by bylo fajn kdyby tohle taky říkali všem těm chudákům s retailu který do BTC ženou, že je to super spoření na důchod. Ale jak říká mistr STEIGERWALD: "Security budget se nedá vyřešit, ten se musí prožít". Mám bohužel obavu, že lepší odpověď nedostaneme.

    • @radeklanda9462
      @radeklanda9462 Před rokem +12

      No s Cardano v nazvu bych pomlcel ;)) to je na urovni xioxixoxixixixio

    • @gerolamocardano8374
      @gerolamocardano8374 Před rokem +4

      Co má Cardano společného s ti co píšu?

    • @kryptokoment1774
      @kryptokoment1774 Před rokem

      @@gerolamocardano8374 sam nevi proto neodpovida.Cardano neni zadny scam a jeste budou vsichni hateri koukat co dokaze.Sice jeste pujde na 0,1$ ale tam bude zivotni sance pekne si nabrat a pak si uzivat kvalitniho stakingu:)

    • @raysubject
      @raysubject Před rokem +2

      Vychadza zo zaklade nespravneho predpokladu - ze za 10 rokov bude rovnaky market cap (cize aj cena) ako dnes. To je samozrejme nezmysel, keby sa to stalo znamenalo by to ze adopcia Bitcoinu zlyhala a ako projekt skoncil.

    • @gerolamocardano8374
      @gerolamocardano8374 Před rokem +4

      @@raysubject Ne výcházím z toho, že momentálně stojí bezpečnost bez fee cca 900BTC za den a za 10 let na ní bude jen 112BTC na den. Aby se ten rozdíl srovnal musí být fee 780BTC+ za den. A dnes máš z fee nějakých 10-30 BTC za den.

  • @1stnightcore515
    @1stnightcore515 Před rokem +9

    Síť automaticky upravuje hashrate, aby se to těžařům vyplatilo. To je odpověď na skoro všechny ty zmiňované problémy. Co se týče 51% útoku: Když těžaři vycítí nejaké to bobtnající "centrum", které by mohlo dosáhnout 51%, stěhují se k menším poolům.

    • @KirillJuran
      @KirillJuran  Před rokem +5

      Tohle není otázka poolu, ale tezaru samotných

    • @raysubject
      @raysubject Před rokem

      @@KirillJuran Ale pooly tomu vedia lahko zabranit, akonahle % hashrate prekroci urcity treshol mozu zacat taziarov odpajat. Plus jendoducho zabudas na 1 zasadny problem. Skusi si prepocitat na priklad pri dnesnej hashrate kolko by si potreboval investovat do HW a elektriny na to aby si bol schopny spravit 51% utok trvajuci dajme tomu hodinu. Nestaci kalkulovat len s cenou, pri PoW jednoducho musis zapocitat aj tu cast fyzickeho svea do ktoreho je Bitcoin cez PoW ukotveny.
      A nakoiec co sa stane bude len ze nody podvodne bloky odmietku - takze jedine co utocnik dosiahne by bolo ze spali pustu elektriny na to ze siet sa zastavi, a po ukonceni utocku sa opat rozbnehne ako predtym - ci by vlastne len dokazal odolnost siete a bezpecnost transakcii ulozenych na nej.

    • @Wiimecojezabava
      @Wiimecojezabava Před rokem

      Jen drobnost, síť upravuje difficulty podle toho jaký je hashrate. Hashrate je to jak rychle dokážeme hádat číslo.

    • @Wiimecojezabava
      @Wiimecojezabava Před rokem +1

      @@KirillJuran stále je to o tom že by jeden těžař musel mít většinovou převahu (schválně nepíšu 51%) hashrate na dost dlouhou dobu

    • @daliborhula4927
      @daliborhula4927 Před rokem

      @@Wiimecojezabava S trochou štěstí a času by stačilo mnohem méně než 50%

  • @zlordantijezis7287
    @zlordantijezis7287 Před rokem

    Maličko to na mě působí jako energetický problém před x lety. Maličko jako jiné problémy které jsme řešili a nikdy nenastaly. Tím neříkám že by se o tom nemělo mluvit. Radši preventivně řešit věci, které nenastanou, než neřešit včas věci, které nám pak podtrhnou židli. Takže díky za vyvolání diskuse.

    • @zlordantijezis7287
      @zlordantijezis7287 Před rokem

      Ještě k té hyperbitcoinizaci. Bude-li, nebudeme spíš řešit to, že 1000$ nebude nic moc drahýho a zaplatí to kdekdo? A příjmy i výdaje těžařů v takovém stadiu budou denominovány v sats. Tím se i zase změní incentivy těžařů, ne?

  • @lukasjiru1397
    @lukasjiru1397 Před rokem

    Možné řešení je časem nastavení postupného zvyšování kapacity bloku. Samozřejmě by k tomu byla potřeba změna sítě. Ale argumenty pro malý blok je decentralizace sítě, ale vzhledem k exponenciálnímu růstu výpočetního výkonu, by to decentralizaci omezit nemuselo, když za pár let nebude problém pracovat s TB dat na běžných počítačích 🙂

    • @vaclavrubas9427
      @vaclavrubas9427 Před rokem +1

      To ale težařům nezvedne odměny, ale jen zlevní poplatky za transakci. A když bude malá poptávka po blockspace, tak to celková feečka ještě sníží

    • @lukasjiru1397
      @lukasjiru1397 Před rokem

      @@vaclavrubas9427 samozřejmě je to za předpokladu, že bude BTC používat už více lidí a bude větší poptávka po on chain transakcí. 100 $ za transakci bude chtít dát pár lidí, ale 20 mnohonásobně více, ne jen 5x.

  • @davidvavro3637
    @davidvavro3637 Před rokem +4

    Ja si myslím, že nie je možné vlastniť 51% výpočtového výkon. A keby aj niekto roky kupuje tie mašiny, aby ovládol väčšinu z výpočtovej sily, tak čo ? Získal by nejaké rozhodovacie právo nad sieťou, ale čo iné ? Spraví double spend ? Kam to akože nahadže ? Miliardy na nejakú burzu ?
    Ja som len lajk, ale podľa mňa nie je motivácia. Ak nepôjde cena hore , tak bude menej ťažiarov. Takže sa bude odmena deliť medzi menej poolov.

    • @plukasYoutube
      @plukasYoutube Před rokem

      A co kdyz neco udelas, jen protoze to muzes udelat a zisk z toho je druhotny? Samozrejme se nam ted moznost vlastnit takovy vykon zda nemozna, ale ve videu ji Kirill uvadi na prikladu zvysene hashrate volatility, kdy je mozne utok lepe nacasovat.

    • @davidvavro3637
      @davidvavro3637 Před rokem

      @@plukasCZcams u Vojta sa tým zaoberal Alex a aj Vavra .. môžeš si vypočuť.
      Ide o to , že ak sa nájde dolárový miliardar , ktorý by skúpil väčšinu výpočtového výkonu , príde o svoje peniaze!!!
      1. Nie len že by to bol dlhý a náročný proces , no povedzme , žeby sa to podarilo.. môže spraviť double spend a zapísať to do bloku..no neprepíše 14 ročnú históriu , takže sa na to príde. Investícia a náklady za milióny , žiadna burza mu to nevezme , žiadna ! To by musel robiť po malých čiastkach a na to nie je čas 🙂 skôr by to mohol shortovat cez futures btc ...a toto vysvetľuje Aleš , žeby to možné bolo, ale riziko je mnohokrát násobne vyššie , ako by bol zisk ..!
      Tvoj argument , že to niekto spraví, pretože môže je NEZMYSEL !
      vyhoď oknom všetky svoje úspory, nerozmýšľal prečo , urob to - lebo môžeš.

    • @plukasYoutube
      @plukasYoutube Před rokem

      @@davidvavro3637 Nepochopil jsi, co jsem psal-(ted se soustred) pro nekoho nemusi byt motivaci zisk, ale jen to, ze bude neco takoveho za urcitych okolnosti vysoke volatility vice pravdepodobne nebo mozne (treba s druhotnym benefitem z toho plynoucim) a finance ci uspory jsou to posledni, co bude resit :) It always seems impossible until it's done...

    • @davidvavro3637
      @davidvavro3637 Před rokem

      @@plukasCZcams neverím , že pre niekoho môže byť taká možnosť relevantná 🙂

  • @vojtas.5219
    @vojtas.5219 Před rokem

    Takze, cim vice lidi, tim vetsi hashrate a cim vetsi hashrate, tim vetsi bezpecnost? I kdyby se pocet tezaru za 10 let nezmenil, tak vykon grafickych karet a mineru ano. A to priblizne kazdy 2 roky na dvojnasobek, takze za 10 let bude pri stejnem poctu tezaru na bitc. siti bude sit 32x bezpecnejsi. A nebo mi neco unika a je to jinak? :)

    • @KirillJuran
      @KirillJuran  Před rokem +1

      Uniká. To že je těžba efektivnější není rozhodujíci, protože efektivnější je i těžba útočníka.

  • @lukasnestak7683
    @lukasnestak7683 Před rokem +4

    Už je čas šortnúť BTC? :D

  • @raysubject
    @raysubject Před rokem +2

    Za desiatky rokov Bitcoin bude skorej alternativa toho co je dnes inter-bank clearing (vyrovnavanie "uctov" medzi bankami), prebieha raz za nejaky cas (typicky raz za 24 hodin), a drviva vacsina mikrotransakcii bude prebiehat v L2 systemoch (LN je len jeden z nich, ci pretrva a rozrastie sa to netusim, mozno pridu lepsie L2 vrstvy, kludne si viem predstavit ako VISA, PayPal, atd budu moct fungovat ako L2 vrstva nad BTC sietou, cize vysoke poplatky za vysporidanie on-chain transakcii nebude vobec ziadny problem). Bezni ludia co budu mat 0.0x BTC v penazenke nebudu vobec robit on-chain transakcie.

    • @honzakabrhel
      @honzakabrhel Před rokem +1

      Ahoj, hledal jsem komentář, který by co nejlépe vystihl můj názor a ejhle - na youtube je fakt všechno :D
      Co myslíš Kirille, když bude hrozně moc transakcí v 1 bloku (nacpané v různých vrstvách), tak bude stát 1 transakce pakatel a pořád to dá těch 91$ fee. To není zas tak moc za 10 minut celosvětového obchodu. Zajímalo by mě, kolik vydělá VISA na poplatcích za 10 minut fungování.
      Naopak si říkám, jestli to ten Satoshi domyslel až takhle důkladně, že se dá síti náskok "head start", ať se na ní nejdřív rozjede dost transakcí a pak až postupně půlit "halvit".

    • @honzakabrhel
      @honzakabrhel Před rokem

      Taky oceňuju, že si dáváš tu práci a mažeš ty scammery z WhatsApp. Nepřijdeš si jako Don Quijote? Proč to YT neřeší? Nechápu.

    • @raysubject
      @raysubject Před rokem

      @@honzakabrhel V realite VISA spracuje v priemere 1700 transakcii za sekundu takze za 10 minut je to cca 1 020 000 transakcii.
      Poplatok ktori platia predajcovia VISE je v priemere od 1.29% + $0.05 do 3.29% + $0.10 za transakciu.
      Podla statistik naprikald v roku 2016 priemerna velkost transakcie spracovana VISOU bola $80.
      Takze, to vychadza na poplatkoch za tych 10 minut cca $1M - $2.6M.

    • @jakubfarny2826
      @jakubfarny2826 Před rokem

      Dokážu si představit, že na L2 vrstvách půjde vypořádat mikro transakce, ale dokáže BTC najít tolik uživatelů, aby zaplatili L1? Na coinmarketcapu jsou stovky chainů a stále je někdo používá a to prošly už několika bear markety, tím berou sílu BTC a jsou jeho konkurencí. Nemyslím si, že bude jen jedna měna postavená na blockchainu. Lidi jsou různí a každý má jiné potřeby.

    • @raysubject
      @raysubject Před rokem

      no co sa tyka denneho volume na prvom mieste USDT ($27b), potom BTC ($20b), potom BNB a ETH (oba cca $6b), este USDC ($2b) a ostatne veci uz vyrazne pod $1b … takze objemo (ked neratam stablecoiny) BTC zatial masivne vedie (zdroj: CMC)

  • @alda4272
    @alda4272 Před rokem +2

    Těžař se odpojí. Do 14dni se sníží náročnost těžby = těženi je energetický pak levné a opět se může zapojit. Je to tak?

    • @vaclavrubas9427
      @vaclavrubas9427 Před rokem

      Ale musíte mít obří hasrate aby se to vyplatilo. Na menších sítích je to běžné... Ale zároveň tím snížíte okamžitě rychlost sítě a zvednou se feečka, a z toho budou profitovat připojení těžaři, takže ten scénář moc nedává smysl až nebudou odměny.

  • @jakubjiricek1161
    @jakubjiricek1161 Před rokem

    Určitě problém o kterém je potřeba přemýšlet,nicméně stále za předpokladu,ze se za 10 let nezmění cena,bitcoin samotný,technologie výroby elektřiny atp. Pokud by se za 10 let nezvedla cena jakéhokoliv aktiva,byl by to problém a nejen u bitcoinu. Ale určitě je to jeden z možných scénářů a asi se nedá nějakým argumentem úplně smést ze stolu. Narozdíl od starostí některých lidí,kolik se bude muset spálit elektřiny v roce 2060 - v te době bude mít třeba každá domácnost svůj tokamak velikosti hrnku a z toho i těžit 😅😂

  • @1pagemessage857
    @1pagemessage857 Před rokem +1

    kdy bude transkace trvat jen nekolik vterin, maximalne desitek vterin?

  • @tabletsamsungs6
    @tabletsamsungs6 Před rokem +2

    Super

  • @loszaludos4008
    @loszaludos4008 Před rokem +1

    Nakonec zbydou jen CBDC, přesně jak bylo naplánováno

  • @marekheczko9115
    @marekheczko9115 Před rokem +2

    Jeden z duvodu, proc si myslim, ze Monero je lepsi.

  • @luckyslevin5259
    @luckyslevin5259 Před 3 měsíci

    Zajímavé téma. Jak by mohl probíhat útok ze stran těžařů, když by měli 51%. Nevím jak to přesněji popsat, zkrátka jak by mohl někdo něco změnit a tím sít ovlivnit. děkuji

    • @alorix2186
      @alorix2186 Před měsícem

      Mohli by přepisovat transakce v nových blocích. Takzvaný double spend problem. Budou moct jednu minci utratit dvakrát.

  • @pavelzarybnicky9589
    @pavelzarybnicky9589 Před rokem +2

    Předem bych chtěl ,,říct'' že BTC fandím jako myšlence . Ten zásadní problém vnímám v tom, že z matematického hlediska nemůže dlouhodobě fungovat, ať se to někomu líbí nebo ne. Otázka je- jak dlouho to vydrží. Těch důvodů je několik a nemluví se o tom, protože řešení není, resp. je, ale opět ,,krátkodobé''.

    • @Wiimecojezabava
      @Wiimecojezabava Před rokem +6

      To mě zajímá, z jakého matematického hlediska?

  • @miroslavnemec2932
    @miroslavnemec2932 Před rokem +11

    Super, tak já jdu vše prodat. Perfektní video a super konec, také bych chtěl, aby to někdo vyvrátil. Kéž by se k tomu vyjádřil Pepa Tětek, zajímal by mě jeho názor.

    • @valherru
      @valherru Před rokem +3

      Ale on už se k tomu několikrát vyjádřil.. dokonce i se zástupcem těžařů naposled..

    • @viktorbilek9454
      @viktorbilek9454 Před rokem +3

      @@valherru Kde? Nejaky link video, pripadne na clanek?

    • @richardmakyca534
      @richardmakyca534 Před rokem +1

      ukvapený závěry, ještě k tomu s jistou ztrátou. Chápu taky mi to vrtá hlavou, ale to že jeden člověk má takový názor neznamená to že se to hned stane. Spíše mi to připadne že to je predikce na pokles nebo stagnaci ceny

    • @miroslavnemec2932
      @miroslavnemec2932 Před rokem

      @@richardmakyca534 Myslel jsem to samozřejmě jako vtip.

    • @miroslavnemec2932
      @miroslavnemec2932 Před rokem +1

      @@valherru To bylo ve Stackuj s Janem Čapkem?

  • @jaromirandr1058
    @jaromirandr1058 Před rokem +4

    Hmm. Když budu chtít mít 51% převahu, pak asi budu muset mít 51% zaplaceného HW 51% zaplacené elektřiny a 51% času výpočetního výkonu abych měl 51% šanci vytěžit LEVNÝ BTC (protože u těžby drahého BTC bude těch HW a elektřiny páleno mnohem více) Útok by asi vedl anti BTC altruista.

    • @erk0prinz
      @erk0prinz Před rokem +1

      k polednej vete: alebo nejaky štát, ktorý nechce nic nezavisle a vsetko pod kontrolu. Museli by sme vediet kolko problizne by boli naklady na to v roku 2028 alebo 32 spravit 51% utok (podla mna vacsina investorkov nepozera viac ako na 12 rokov) ca potom by sa dalo aj o tom rozmyslat beznejsie ale z tej sumy by sa dalo uz zvazovat ci to je relane alebo nie. napr. invest bolo by to stovky mil ,mld. biliony trilion?

    • @jakubfarny2826
      @jakubfarny2826 Před rokem +2

      To není potřeba, stačí sledovat vývoj grafu hashrate počkat 2016 bloků, kdy si síť upraví náročnost na vytěžení bloku, mezitím vykupovat technologii od zkrachovalých těžařů a ve vhodný okamžik zapínat vykoupené stroje. Při současném hasrate je to nesmysl, ale pokud by došlo k postupnému snižování je tam ta teoretická možnost síť ovládnout.

  • @pavelsupersedlak9991
    @pavelsupersedlak9991 Před rokem

    Zajimavy video ale za tu reklamu kazdou minutu palec dolů

  • @trader2.07
    @trader2.07 Před rokem +6

    Perfektne video. Tymto som sa nikdy moc nezaoberal takze Dakujem za vysvetlenie!

    • @jirikulach9005
      @jirikulach9005 Před rokem +12

      Máš krypto kanál ve kterém lidem sděluješ své názory o investicích do kryptoměn a přesto jsi do teď neřešil ten nejzásadnější problém Bitcoinu ? Hmm .. víš co radši zůstaň u tradingu a nemluv o Hodlu když nerozumíš fundamentu a základním principům. To co jsi napsal je opravdu výsměch a je to k breku.

    • @daff124
      @daff124 Před rokem +3

      @@jirikulach9005 proto začal dělat nft videa🤣

    • @mario48277
      @mario48277 Před rokem

      Radcej sa bude zaoberať nft 😂o ktorom vieme ze je to odpad, pred tým zase ico,, ale zabrať do hĺbky niečo čo je tu už 11rokov to nie fakt smutné ze niekto ako ty sa venuješ teda asi len cene a grafom a ideš,, radiť 'ľuďom,,,, áno jediný problém ktorý je podľa mňa relevantný sú fee, ale nikde tam napr nepadlo to ze el energia bude časom lacnejšia pravdepodobne keďže technológie idú dopredu, alebo flar gas bude vo väčšom množstve páleny minermi, a spomínaná btc adopcia,, a obavat sa 51%utoku? Okamžite by sa nato prišlo hw čo nakupily môžu vyhodiť a btc detto komu by ho predali? Ako kde? Také množstvo,, to isté pri dooble spende,, jedine riziko by som videl vlády ktore majú neobmedzené kapacity a urobili by to len preto aby poškodili sieť a dôveru ľudí,, ale aj torrenty sú statmi zakázané a stále sú tu,, vždy je štát o krok pozadu.. A o nodoch žiadna reč čoz je dosť podstatna časť siete ako celku

    • @trader2.07
      @trader2.07 Před rokem

      Ach :D TOo, že som napísal, že sa tým problémom nezaoberám neznamená, že o ňom neviem alebo ho neevidujem. Ale nezaoberám sa ním tak, že by som na to točil video. každý autor si točí o čom chce.
      Tradingu a technickej analýze je celý tento problém absolútne u riti. To asi potom nechápeš ty o čom je trading. Myslíš si, že taký Ludvík Turek toto rieši keď scalpuje?
      Toto je dlhodobý problém, ktorý s tým čo sa stane s cenou najbližších pár hodín nemá vôbec nič. Ak toto nechápeš, tak potom ty radšej nerieš trading.

    • @trader2.07
      @trader2.07 Před rokem

      Nechápem tento toxicizmus, že vám vadí už aj to čím sa kto zaoberá. Háadam sa nebudem zaoebrať tým čo zaujíma teba :D
      To čo tu píšeš a riešiš je dlhodobý problém, ktorý mňa ako tradera absolútne nemusí trápiť.
      Traderovi je v skutočnosti úplne jedno kam ide cena. On len potrebuje správne určiť najbližší pohyb. Takže s tradingom toto nič nemá.

  • @petrliska8980
    @petrliska8980 Před rokem +1

    Hale zareagoval bych, ale youtube mi maže komenty :D

  • @Vencator
    @Vencator Před rokem

    Nechápu tu motivaci těžařů ukrást BTC i kdyby se jim to povedlo okamžitě spadne cena a stejně by to neměli komu prodat, protože důvěra BTC by šla na 0. U ETH se stalo něco podobného ukradlo se velké množství ETH a prostě se udělal hard fork a všem lidem zůstalo stejné množství ETH před krádeží. I kdyby se to stalo, tak maximálně vznikne BTC 2.0 xD

    • @raysubject
      @raysubject Před rokem +2

      no toto je pravda ale niekto by mohol chciet napadnut BTC proste len preto aby ho znicil .. napada ma napriklad nejaka vlada velkeho statu ktoreho mena by bola ohrozena masovou adopciou bitcoinu .. ktoreho mena ma zatial status svetovej rezervy.. nenapada ta nejaky konkretny stat nahodou ? 😀😀

    • @plukasYoutube
      @plukasYoutube Před rokem

      @@raysubject Presne tak, motivaci nemusi byt nutne pochybny zisk, ale jen to, ze je neco takoveho mozne (ac si to teda nedokazu predstavit). Nicmene casu dost. Tim to nechci zlehcovat, ale mame moznost predvidat a sledovanim trendu vsech tech promennych urcit, jestli se k necemu takovemu blizime.

  • @michaelhajny1348
    @michaelhajny1348 Před rokem +3

    Řekls "jeden mega byte", ale ve video se zobrazilo 1Mb = "jeden mega bit"

    • @KirillJuran
      @KirillJuran  Před rokem +1

      Pravda, chyba, na postprodukci se vloudila

    • @michaelhajny1348
      @michaelhajny1348 Před rokem

      @@KirillJuran Jinak taky doufám, že ti to někdo vyvrátí :D

    • @vaclavrubas9427
      @vaclavrubas9427 Před rokem

      On to není ani 1 MB tak co už....

  • @martinbrejsa3681
    @martinbrejsa3681 Před rokem

    Autor nepočítá s cenou elektřiny, která může být vyšší, ale i nižší. Za další těžba generuje teplo a to se dá prodat.

    • @KirillJuran
      @KirillJuran  Před rokem +1

      Elektřina stojí stejně pro útočníka i obránce.

  • @davesk5523
    @davesk5523 Před rokem +3

    Takže zpět k základům... berte profity průběžně, až bude rok 32 tak budete bohatí a koukat na hodlery, co nikdy neprodají ✊

    • @martinnovak5559
      @martinnovak5559 Před rokem +1

      Když ti "hodleři,,co bitcoin nikdy neprodají tak co vlastně s toho krypta mají????Nebo mám tomu rozumět tak,že ti hodleři budou držet bitcoin až do své smrti a až umřou tak si vezmou hesla k tomu kryptu sebou do hrobu??To je opravdu zajímavé hodlerské myšlení....

    • @davesk5523
      @davesk5523 Před rokem +1

      @@martinnovak5559 přesně tak... chovají se jako ti co čekají na konec světa. Hodleři čekají na nějakou katastrofu a až budou muset utéct ze země, tak můžou konečně použít své celoživotní úspory BTC 🤣

  • @marekheczko9115
    @marekheczko9115 Před rokem

    Dan and Pepa enter the chat xD

  • @adriansobel5778
    @adriansobel5778 Před rokem

    Nejsem Bitcoin maximalista, ale tohle mi přijde jako blbost.

  • @martintamasi253
    @martintamasi253 Před rokem +2

    Už sa aj pýtalo tu dokonalosť trošku spochybniť,..

  • @jansvehla6851
    @jansvehla6851 Před rokem +2

    To je problém Budoucího BTC. A ten to vždycky zvládne přece ;)

  • @mallllinaxoxo
    @mallllinaxoxo Před měsícem

    Kirile, zůstaň influencerem a přemýšlení nech na lidech, kteří tomu rozumí a hlavně umí programovat.

    • @martinnovak5559
      @martinnovak5559 Před měsícem

      Myslis,treba toho "myslitele,, na premysleni Kicoma ktery tomu "rozumi,, No Kicom se ten se security problem akorat snazil ve svych videich nejak okecat,ale nevysvetlil vubec nic,protoze sam nevi jak ten problem resit!

  • @millionairesstuff
    @millionairesstuff Před rokem +1

    Pokud má jednou Bitcoin nahradit Fiat měny tak bych to viděl tak, že tu práci co odvádí těžaři začnou v budoucnu zastávat banky, protože nebude Fiat tudíž není potřeba žádných bankomatů, trezorů, omezí se pobočky, serverovny atd. Takže tu el. co spotřebují na provoz těchto věcí naperou do fungováním chainu. Pište jestli do dává logiku :D

    • @schrauberg6077
      @schrauberg6077 Před rokem

      souhlas, nicméně by se asi stalo to že by se tyhle korporace spojili a pak by celý systém někdo ovládal

    • @millionairesstuff
      @millionairesstuff Před rokem +2

      @@schrauberg6077 Pochybuji, každý chce absolutní kontrolu ne zlomkovou. Známe to z historie

    • @vaclavrubas9427
      @vaclavrubas9427 Před rokem +1

      @@schrauberg6077 těším se až budou probíhat války mezi státy, kdo dá větší hashrate....

    • @pilotko5899
      @pilotko5899 Před rokem +1

      @@schrauberg6077 to je pekna predstava, jednota ruska, ciny a usa ;) a popravde, tie banky to nakoniec budu musiet urobit. A ktora to z nich pochopi ako prva, ta vyhra najviac.

  • @Zariston
    @Zariston Před rokem +1

    Jedno slovo - Monero

  • @jirkacilc
    @jirkacilc Před rokem

    no a co to řešit tímto způsobem? czcams.com/video/yTb4bd6g4Ow/video.html&ab_channel=StackujPodcast

  • @mojejmeno6083
    @mojejmeno6083 Před rokem

    Dobrý den, díky za video, je to důležité téma👍Jen za mě zpětná vazba k videu - nemohla jsem se na to vůbec soustředit kvůli tomu vizuálu. Prosím moc, nekažte vaše videa těmi rušivými texty a obrázky🙏 Nejen že je to naprosto zbytečné, ale je to naopak na škodu. Úplně stačíte vy, židle a příjemné nasvícené pozadí 😊💚

    • @KirillJuran
      @KirillJuran  Před rokem +1

      Díky moc za zpětnou vazbu. Beru v potaz a zpracujeme :)

  • @TheNovakon
    @TheNovakon Před rokem +1

    Vypnul jsem to v 5 minute. Fakt jsi totalne mimo

    • @KirillJuran
      @KirillJuran  Před rokem +2

      Argument?

    • @TheNovakon
      @TheNovakon Před rokem +2

      ​@@KirillJuran Mluvíš tam o security ratio, aniž bys vysvětlil jak se má chovat a jak souvisí s cenou. Security ratio přitom se nebude měnit s cenou, je to tam hrozně zmatený. Vlastnosti tohoto ratia je, že bude růst s časem s každým halvingem povyroste. Ale je naprosto irelevantní na celkový security budget. Naprosto irelevantní. Maximálně tak můžeš spekulovat na to, že poplatky budou stejné jako dnes a padat bude jen odměna. Pak absolutní cena hraje roli. Ale jinak ne.
      Výnos z poplatků bude záviset na celkové atraktivitě sítě. A atraktivita sítě pak zvyšuje atraktivitu provádění útoku. Že se občas zaútočí na naprosto neatraktivní shitcoiny je hezký proof of concept, ale typicky to nemá velký impact. A jakmile bude síť atraktivní, porostou i poplatky a výrazně se zvýší podíl poplatků na celé odměně.
      Celá diskuze o security budgetu je uměle vyvolaný FUD. Před několika lety, kdy bitcoin stál v řádu tisíců se mluvilo o tom, že bezpečnost sítě je zbytečně předimenzovaná. Od té doby hashrate rostl a cena je taky výše. Ještě dlouho bude naprosto nevýhodné a neproveditelné útočit na síť. Možná se dá spočítat cena na krátkodbé forknutí sítě na 1 až dva bloky, ale ta cena roste exponenciálně pro další bloky, proto pro velké platby dnes čekáme 6 potvrzení že...
      Úplně totálně jsem to vypnul, jak začneš mluvit o tom, že těžaři začnou útočit na síť. Jako jak si to představuješ? Jako nějakou formu jiné těžby? Těžaři mohou jen těžit a nebo nemusí. Každý se snaží získat vyšší podíl na těžbě. Takže těžaři permanentně útočí na síť. Ale právě že nikdo z nich nemá šanci získat majoritu. A i kdyby získal na krátkou dobu, síť to nějak nepoloží. Majorita na síti umožňuje v krátkodobém měřítku filtrovat/zpomalovat transakce, a teprove s výraznou majoritou pak můžeš vracet historii plateb. Na to bude security budget ještě hooooodně dlouho nadmíru dostatečný.
      To že těžaři aktuálně začínají prodělávat díky ceně BTC - a od nich se pak šíří ten FUD, protože zkrachovalí těžaři umí na sociálních sítích jen vyhrožovat, něco jako "beze mě se to teď položí" - každý chce vypadat důležitě. Ale je to je FUD, nemá to reálný základ.
      Nehodlám video dokoukat.

    • @Trickyman26
      @Trickyman26 Před rokem +1

      @@TheNovakon Kirill na konci videa říká, že mu jde o to, aby se tento problém vyřešil a prosí o to, aby mu někdo jeho argumenty vyvrátil, že za to bude rád. Ty ses o to právě pokusil, takže díky. Možná by to jen bylo lepší bez toho dotčenýho tónu. Jde nám všem o to stejný.

    • @TheNovakon
      @TheNovakon Před rokem +2

      @@Trickyman26 Asi proto netočím videa. Nemám odvahu tvrdit na kameru něco o čem nic nevím.

    • @Trickyman26
      @Trickyman26 Před rokem +2

      @@TheNovakon Good point. Ale účel video splnilo.
      Jeden dotaz - proč si myslíš, že zvýšená atraktivita sítě dlouhodobě dokáže zvýšit poplatky natolik, aby se těžařům vyplatilo těžit? Protože růst ceny BTC se logicky se vzrůstajícím market capem zpomaluje. A až se ustálí, co potom?

  • @valherru
    @valherru Před rokem +8

    Problém security budgetu začne být relevantní cca za 10 let. To je v dnešní ultra nestabilní době tak obrovská spousta proměnných, že teď začít řešit něco, co bude potřeba za dobu kdy celá ta síť historicky existuje...je naivní. Problémy se řeší až jsou na stole.

    • @jakubfarny2826
      @jakubfarny2826 Před rokem +5

      Tento argument jsem už několikrát slyšel a je to pěkný nesmysl. Jen úprava, nastavení jednoduchých parametrů a konsensu mezi vývojáři BTC je na několik let. Samotný Lightning než se spustil trval 3 roky a i teď je to stále novinka. Debata je na místě už nyní.

    • @valherru
      @valherru Před rokem +2

      @@jakubfarny2826 pokud je to podle Vás nesmyslný argument, určitě debatujete o kolonizaci vesmíru na denní bázi už nyní, že ano? Protože je to v rámci crypto vesmíru asi tak stejně daleko a známe asi tak stejně malé množství proměnných z budoucího celku, na kterých má debatu smysl vystavět. A každá z těch proměnných tu debatu může dramaticky změnit, takže jako klidně si vesele debatujte o nesmyslech deset let když nemáte nic lepšího na práci, nicméně posun k řešení bude úplně stejný, jako byste nejmíň pět let z toho dělal něco produktivnějšího 🙃

    • @jirikulach9005
      @jirikulach9005 Před rokem +4

      Problémy se řeší až když je pozdě a proto je ČR tam kde je :D

    • @valherru
      @valherru Před rokem +1

      @@jirikulach9005 noo, ne uplně, v ČR se problémy neřeší ještě ani když už je pozdě, proto je tam kde je :D

    • @jakubfarny2826
      @jakubfarny2826 Před rokem +6

      @@valherru Mě by úplně stačilo, kdyby BTC komunita tento problém nezametávala pod stůl a otevřeně se o něm bavila. Diskuze by pak možná vedla i k nějakému řešení 🙃

  • @lubomirkurpel9757
    @lubomirkurpel9757 Před rokem +1

    Okej, presne takéto videá značia, že sme veľmi blízko dna / už je tu dno :D

  • @xb1t2mm3ujf2
    @xb1t2mm3ujf2 Před rokem

    More FUD.

  • @joudasko
    @joudasko Před rokem +1

    Co to tak čtu nikdo to není schopný vyvrátit. A ty odpovědi jsou tady úplně mimo. Nevím kdo z české crypto scény by byl schopný nějaké rozumné odpovědi. Z youtuberu asi nikdo. Možná Stroukal. Zkus si ho vzít do podcastu. Ten Daniel Steigerwald zarputilý bitcoin maximalista taky tenkrát nebyl moc presvedčivý v mnoha otázkách. Chce to aspoň toho Dominika Stroukala za mě.

  • @Snekcat
    @Snekcat Před rokem

    Těch problému má BTC bohužel víc, ale největší problém je ta ignorace BTC komunity :)

  • @Patryproof
    @Patryproof Před rokem +4

    Útok na BTC nemá smysl, protože při úspěšném útoku přijdou všichni o všechno. Scénář který nemá vítěze.

    • @KirillJuran
      @KirillJuran  Před rokem +3

      Ne ti co shortnou těžaře, coin base, grayscale atd. Tech možnosti je mnoho

    • @DobryNapad
      @DobryNapad Před rokem +1

      Není to pravda. Ve chvíli, kdy shortnete BTC, zaútočíte na něj, "všichni přijdou o všechno", protože se začne ve velkém prodávat - to není tak, že by se najednou všem ukázala nula a jdeme domů. A protože jste v shortu, tak jste nejdříve prodal a potom teprve nakoupil. Velmi snadná úvaha. Navíc tu jsou opce a spoustu dalších cest, jak pád BTC využít pro zisky.

    • @Patryproof
      @Patryproof Před rokem

      A co všechna ta těžební infrastruktura, kterou musím ovládnout na 51% útok? Všechny ty ASICy budou při ztrátě důvěry v BTC síť k ničemu. Proste pořad mi to případne jako střelba do vlastní nohy i přes to, ze nějaké peníze vydělám na big shortu všeho co souvisí s BTC. Navíc kdo ma na neco podobného prostředky? Zvládl by neco takového udělat Elon Musk aniž by si toho kdokoliv všiml?

    • @Patryproof
      @Patryproof Před rokem +2

      Zkratka unést letadlo a narazit s nim do země se mi nezdá jako dobry business plán.

  • @alenadanova3458
    @alenadanova3458 Před rokem +1

    Těžař bude útočit na síť....vtipný

  • @navigator302
    @navigator302 Před rokem

    Nema cenu reagovat, komentare su mazane.

    • @KirillJuran
      @KirillJuran  Před rokem +4

      Maze je automaticky sám youtube. Bohužel s tím nic neudělám :/

  • @ivesivescin6986
    @ivesivescin6986 Před rokem +2

    Ešte že ma ten váš bitcoin nezaujímá🤣🤣🤣 a ani nikdy nezaujímal

  • @alenadanova3458
    @alenadanova3458 Před rokem

    Útok se nemůže vyplatit....

  • @fdolsky
    @fdolsky Před rokem +1

    Osobně mám bytostný problém s proof of work a to je důvod, proč jsem z BTC odešel už cca před rokem. Ačkoliv jinak miluji moderní technologie a momentální finanční systém je tragický a neudržitelný, BTC je z mého pohledu neudržitelný, ale v trochu jiném slova smyslu. Ale jsem přesvědčen, že se něco lepšího ještě objeví :).

    • @valherru
      @valherru Před rokem +1

      Jednou určitě vymyslí, ale s pravděpodobností jak daleko je od myšlenky k realizaci a jak často se něco tak průlomového objeví.. se toho Vy spíš už nedožijete.

    • @jirikulach9005
      @jirikulach9005 Před rokem

      @@valherru PoS

    • @DobryNapad
      @DobryNapad Před rokem

      @@jirikulach9005 Je to krajní nouze. Tou dobou už bude dobře otestovaná...

    • @vaclavrubas9427
      @vaclavrubas9427 Před rokem +1

      Nechápu proč jste vstupoval do něčeho s čím máte problém. PoW je na btc ten největší vynález....

    • @valherru
      @valherru Před rokem

      @@DobryNapad testování ukončeno selháním na tragické antifragilitě?