Starbase: brána na Mars, ing. Tomáš Přibyl

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 22. 05. 2024
  • „První člověk, který se projde po jiné planetě, dost možná jednou odstartuje z tohoto místa,“ prohlásil podnikatel a vizionář Elon Musk o základně Starbase, kde se nyní sestavují, testují a odkud startují obří rakety Starship. Pojďme se seznámit s historií a budoucností této základny, s programem raket Starship a vůbec s „jízdním řádem“ letu na Mars dle Elona Muska.
    Přednáší Ing. Tomáš Přibyl
    Publicista v oblasti kosmonautiky a autor mnoha knih literatury faktu (Smrt měla jméno Challenger, Den, kdy se nevrátila Columbia, Poklady kosmonautiky, Dobytí Měsíce aj.). Osobně navštívil všechna kosmická střediska NASA, osobně potkal více než 260 kosmonautů, viděl startovat všechny americké raketoplány. Působí jako kurátor letectví a kosmonautiky Technického muzea v Brně.

Komentáře • 49

  • @Andrew-CZ
    @Andrew-CZ Před 21 dnem +10

    Výborná přednáška i přednes. Tomáš je zárukou kvality.

  • @soulstealer5739
    @soulstealer5739 Před 15 dny +1

    Úžasná přednáška a ještě úžasnější přednes

  • @rolidcz7954
    @rolidcz7954 Před 20 dny +4

    Start povídání až v 6:10

  • @stanislavferanec6194
    @stanislavferanec6194 Před 22 dny +3

    Kováři,skvelý príklad.

  • @makorvenca8654
    @makorvenca8654 Před 12 dny +1

    proč orion mohou rovnou letět na měsíc se starship až bude technologicky ok

  • @jiritvrdy5594
    @jiritvrdy5594 Před 22 dny +1

    Pokud je na Marsu voda, tak asi není problém vyrobit vodík jako palivo, dokonce elektrolýzou vyrobím zároveň vodík i kyslík a to v poměru, jaký potřebuji zase na spálení. Mnohem jednodušeji než metan. To bylo trochu špatně řečeno, že to nejde. Problém bude jinde, asi objem, skladování atd.. No a u Starlineru jsem někde slyšel, že je trochu komplikovanější. Tuším proto, že musí být použitelný na více druhů raket. To ale nebude použitelná výmluva za tolik roků zpoždění za Crew Dragonem.

    • @pavelkochan282
      @pavelkochan282 Před 20 dny +1

      Voda na Marsu pravděpodobně existuje, nicméně elektrolýza na Marsu bude velký problém. Ale o řád jednodušší než hypotetická výroba methanu o které fantazíruje Musk. Z nějakého důvodu se zatím ani nepokoušel tento proces vyzkoušet v pozemských podmínkách, kde jsou podmínky podstatně jednodušší než na Marsu

    • @martinhandl9287
      @martinhandl9287 Před 19 dny

      @@pavelkochan282 proč by to zkoušel? ten postup je známý a funguje

    • @moze-theonlyone
      @moze-theonlyone Před 19 dny

      ​@@martinhandl9287doplním že jeho opačný proces, teda získavanie vodíku z metánu sa používa v priemyselnej škále, napríklad pri výrobe hnojív 😅tieto premeny sú základná chémia,
      Čo je zložitejšie, tak získať dostatok vody

    • @pavelkochan282
      @pavelkochan282 Před 19 dny

      @@martinhandl9287 „…ten postup je známý a funguje…“
      Opravdu? Asi tak to jsem asi něco přehlédl. Byl byste tak laskav a zmínil společnost, která prodává zařízení na výrobu methanu z CO2 a H2?
      Postup je známý a byl vyzkoušen v LABORATORNÍCH podmínkách. To je něco jiného, než mít k dispozici zařízení, které vyrobí 260 tun CH4 a 940 tun O2. Pak je tady takový malý problém, jako že ten reaktor se musí vejít do rakety StarShip a trochu větší problém, kde sehnat na Marsu dostatek CO2 a H2, co dodá energii k pohonu této reakce a a kde budou ukládat meziprodukty a finální produkt. Nic z toho SpaceX evidentně nemá. Postavit výrobní linku na Zemi bude složité, ale postavit ji tak, aby fungovala i na Marsu je násobně komplexní úloha a SpaceX/Musk vůbec netuší, jak a čím natankovat raketu pro cestu zpět.

    • @pavelkochan282
      @pavelkochan282 Před 19 dny

      @@moze-theonlyone prominte, ale porovnáváte neporovnatelné. Rozklad CH4 je podstatně jednodušší proces než přinutit CO2 a H2 ke vzniku CH4. To rozhodně není žádná "základná chémia". Kromě jiného je nutné oba plyny zahřát na cca 400C a stlačit na 3 MPa.
      Ale souhlasím s tím, že získat dostatek vody (a dostatek CO2) bude složité.

  • @FanMot-di8ro
    @FanMot-di8ro Před 11 dny

    Tato že vzlétl ARES 4 není zázrak tomáši. Zapoměls? Svatý Václav. Den české státnosti. Jakš mohl zapomenout,nechápu. Hahaha

  • @Giroskop
    @Giroskop Před 11 dny

    Nezapomeňte na Muskovu konstantu.

  • @user-mp5mt8eg9d
    @user-mp5mt8eg9d Před 23 dny +6

    Moc by som toho Muska neglorifikoval, tesla zije na dotaciach spacex tiez.

    • @alesanrud3281
      @alesanrud3281 Před 22 dny +10

      Když ho srovnáme s konkurenty, tak já bych ho docela glorifikoval.

    • @vaclavplachta6539
      @vaclavplachta6539 Před 22 dny +6

      To je velmi zkreslený názor. Můžete mi říct, z jakých dotací žije Tesla a z jakých SpaceX? A proč z nich nežijí ostatní?

    • @MartinGembec
      @MartinGembec Před 22 dny +1

      Přijde mi, že to není objektivní. U elektroaut je to různé, u nás na ně myslímn žádné dotace nejsou, pokud nepočítám dálnice a parkování zdarma. U SpaceX neberu poplatky za dopravu od NASA jako dotaci. Nejvíc asi vydělává Starlink, takže nemám obavu, že by žil z dotací. Když už, tak se rozhlédněme okolo nás tady doma.

    • @user-mp5mt8eg9d
      @user-mp5mt8eg9d Před 22 dny +1

      @@MartinGembec Dotacie dostava aj samotna Tesla nie len zakaznici, aj v USA je green deal velky busines.

    •  Před 22 dny +3

      Možná o tom jenom víte málo.
      Tušíte kolik dostává německý automotiv ročně od německé vlády a evropské unie?
      Dotace jsou strašné zlo. Ale pokud je nevyužijete, máte jasnou konkurenční nevýhodu. Protože všichni kolem mě využívají.