Čmelák rolní (Bombus pascuorum) - O. Hercog (2/10/2022, Boskovice)

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 5. 10. 2022
  • Přestože je zde konec sezóny, stále se ještě v přírodě můžete setkat s čmeláky.
    Především je to odolný druh čmelák rolní (Bombus pascuorum), který se pase i na drobných květech medonosných rostlin.
    V této době je to třeba šanta. Jak sami vidíte, pro menší druhy čmeláků je to zdroj potravy k nezaplacení i v těchto dnech.
    Šanta (Nepeta) je rod tvořený asi 250 druhy vytrvalých nebo jednoletých rostlin z čeledi hluchavkovitých, kde je řazen do podčeledi Nepetoideae. Pocházejí z mírného podnebného pásma Euroasie a severní Afriky. Některé druhy jsou používané jako ozdobné nebo léčivé rostliny a byly rozšířeny i do Severní Ameriky.
    Jde o jednoleté nebo víceleté aromatické rostliny, které bývají různě chlupaté. Lodyhy mívají přímé nebo vystoupavé a zpravidla rozvětvené.
    Některé druhy šanty se v Asii používají jako koření pro speciální omáčky nebo nápoje, jiné se pro vysoký obsah silic a flavonoidů využívají v lidové medicíně. Pro své antiseptické a stahující účinky se užívají v lihových extraktech při kožních vyrážkách nebo štípnutí hmyzem. Čerstvé listy se žvýkají při bolestech zubů, alkoholový macerát je vhodný při pohmožděninách a revmatických bolestech. Rostliny obsahují také látky působící antibakteriálně, fungicidně i antivirově. Používají se na zklidnění horečnatých stavů či nervového vypětí, při trávicích problémech a nepravidelné menstruaci; nedoporučují se těhotným ženám.
    Listů a kvetoucích vrcholků v Česku rostoucí šanty kočičí se používalo k přípravě zklidňujících čajů nebo jsou z nich vyráběny repelenty. Z téže rostliny je při podráždění žláznatých chloupků na listech uvolňována silice nepetalakton (feromon pro některé kočkovité) a halucinogenní alkaloid aktinidin beta-fenylethylalkohol, které společně způsobují u koček krátkodobé nevypočitatelné chování. Tento alkaloid může při velkém množství působit i na člověka.
    Rozšíření šanty na nová území je následek využívání některých jejích druhů pro zahradní a krajinářskou tvorbu. Používají se hlavně pro trvalkové záhony, jsou vhodné pro městské prostředí, snášejí sucho a nejsou náročné na údržbu, dlouho kvetou a vypadají svěží od jara až do zámraz"
    Zdtoj Wiki: cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0anta
    Šantu tedy lze zařadit do seznamu rostlin oblíbených čmeláky. Ty najdete pod #cmelacipluspastva
    Pod máte semínka šanty, případně dalších medonosných rostlin, podělte se o ně s ostatními. Můžete využít třeba bezplatné služby našeho semínkového depa Čmeláčí PLUS Semínkovna. O ní se více dočtete zde: www.cmelaciplus.cz/cmelaci-pl...
    Pokud vás zajímají čmeláci, sledujte Facebook Čmeláci PLUS ( / cmelaciplus ) nebo náš čmeláčí web
    (www.cmelaciplus.cz/​​​​​​)

Komentáře •