ISLÁM - každodenní život, postavení žen, Al-káida, mnohoženství. Břetislav Tureček na Hausbotu PH

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 11. 05. 2024
  • Toto je další rozhovor, který Petr předtáčel před svou cestou do Antarktidy. Během této doby bude na komentáře pod videem odpovídat jen občas podle toho, kdy (a jestli vůbec) se mu podaří připojit k internetu. Máme vás pozdravovat, prý je tam báječný příjemný pocit chladu :-)
    Na úvod klasická informace - rozhovory v plném dlouhém znění a bez reklam najdete na www.herohero.co/petrhorky. Na stejném místě je i kompletní neomezený archiv. Pokud dnešní rozhovor sledujete na youtube anebo jakékoli audio podcastové platformě, pokud vás téma zaujme, dejte mi lajk a zaklikněte odběr.
    Rozhovor s Břetislavem Turečkem jste v souvislosti s konfliktem v Gaze už na Hausbotu slyšeli dvakrát a dnes je tu třetí pokračování. Budeme se bavit o běžném životě v muslimských zemích tak, jak jej během celé řady svých cest zažil můj respondent.
    Některé věci jsou možná jinak, než jak si máme tendenci představovat v našem kulturně i zeměpisně odlišném koutku světa.
    Odkazy:
    Kniha Africký džihád - www.databazeknih.cz/knihy/afr...
    Knihy Břetislava Turečka - www.databazeknih.cz/vydane-kn...
    Ještě dodávám, že celý rozhovor (v délce 56 minut) a bez reklam najdete na www.herohero.co/petrhorky
    00:00 Islámské neznamená Arabské.
    04:10 Rozdělení na Sunnity a Šíity.
    09:13 Nebojují Islamisté spíše proti sobě vzájemně?
    13:23 Al-káida jako obchodní značka.
    17:32 Každodenní život v Islámu.
    20:34 Postavení žen v Islámu.
    Celý rozhovor navíc obsahuje tyto kapitoly:
    37:41 Mnohoženství.
    45:33 Cestování muslimů.
    49:05 Je Islám postavený na násilí a zlobě vůči ostatním?
    52:55 Islám a milosrdenství.
    Kamera: Martin Kostura
    Střih: Jana Horká

Komentáře • 18

  • @kajdaned6327
    @kajdaned6327 Před 3 měsíci +10

    Děkuji, pro mě osobně zajímavý a poučný rozhovor, se zajímavým i chytrým člověkem🤝 Břetislavem Turečkem👍

  • @miroslavbolek3870
    @miroslavbolek3870 Před 3 měsíci +8

    Břetislav Tureček jako vždy super, jak ve svých knihách, tak v takovýchto rozhovorech... Kéž by bylo natočeno 1001 dílů...

  • @pavli1
    @pavli1 Před 3 měsíci +6

    Děkuji.

  • @sarkaamouri5662
    @sarkaamouri5662 Před 2 měsíci +1

    Jak by řekl můj Alžírský exmanžel. Každý má to svoje. A jsem ráda, že i za to nepovedené manželství jsem poznala jejich kulturu a způsob života. A spodní prádlo jsem musela věšet na šňůru tak aby nebylo moc vidět. Dělám to i tady😃 Co je komu do mýho sp. prádla.

  • @emiliapolaqova
    @emiliapolaqova Před 3 měsíci +1

    Rozhovor dvoch sympaťákov.
    Nesúdili ste,len popisovali a konštatovali. 😊
    Som rada,že som Slovenka žijúca na Slovensku,mám vzdelanie a som si rovná s mojim milovaným manželom.
    Keď som na kúpalisku mám plavky,ale bežne na ulici mám rada eleganciu.Žiaľ niektoré ženy nemajú súdnosť ( legíny...)
    No a vy páni Petr a Břetislav,máte mužné hlasy,pohodlné oblečenie, nepredvádzate sa,neafektujete.
    Pre mňa TOP.

  • @helenabrziakova2594
    @helenabrziakova2594 Před 3 měsíci +2

    Odborník.. takovy by mel přednášet klidne uz na základních školách. Je objektivní, nestraní jedné straně. Výklad naprosto srozumitelný i pro laika 👍Kdyz si vzpomenu na rozhovor s Ukrajinistou Davidem Svobodou,tak he mi ještě ted fyzicky špatně 🫢 To zadny odborník rozhodně nebyl a kolik se mu dostávalo prostoru. 🤨

  • @jirikovar8492
    @jirikovar8492 Před 3 měsíci +2

    Diky

  • @user-tr4du3ul3o
    @user-tr4du3ul3o Před 3 měsíci +1

    Bola som v Iráne, krásna krajina a milí ľudia. Akurát mi vadilo, že aj turistky tam musia mať šatky, to by nemuselo byť. Taktiež som si všimla, že mladým ženám tie šatky vadili. Ono sa to líšilo podľa miest, ale skôr to vyhovovalo starším ženám. Myslím, že by to malo byť ako v iných islamských krajinách, aby si samé ženy určovali ako sa budú zahaľovať, samozrejme teraz nemyslím Afganistan, tam je to nemožné.

  • @dagmarmaresova8018
    @dagmarmaresova8018 Před 3 měsíci +8

    Na konci,chce ochránit svou ženu,sestru..... proč se tedy chlapi nevychovají k tomu, že se to nedělá, takže oni si myslí, že si mohou dovolovat na ženské, takže se ženské schovají do hábitu a omezí pohyb venku. Chlapi by se měli chovat slušně.

    • @bretislavturecek-gv9rd
      @bretislavturecek-gv9rd Před 3 měsíci +4

      Dobrý den, paní Marešová, děkuji za připomínku. Máte pravdu! A ono to tak také je, byť Vás to možná překvapí - muži skutečně jsou i v muslimském světě vedeni ke zdvořilosti vůči ženám. Nejenže největší reálnou autoritou v rodinách bývá matka (ačkoli veřejnou roli přenechává v oné "patriarchální" společnosti otci. A tam kde rodinná autorita nebo obava o reputaci rodiny chybí, může samozřejmě leckdo absenci těchto společenských bariér zneužít, čímž si vysvětluji mj. sexuální obtěžování i násilí ze strany imigrantů na Západě, jak se o něm stále častěji píše - doma by si toto obvykle nedovolili). Ale jeden konkrétní příklad pro Vaši představu. Představte si městský autobus kdesi v muslimské zemi. Všechny dvojsedačky už jsou buďto zcela obsazené, na některých sedí po jednom muži, volná není žádná. Přistoupí jedna nebo více jednotlivých žen a najednou vidíte, že ti jednotlivě sedící muži - nebo alespoň někteří z nich - se okamžitě rozhlédnou a jdou si přesednout-sesednout k jinému samostatně sedícímu muži. Proč? Aby si ta nová žena mohla sednout a nebyla nucena sedět vedle cizího muže. Oni by si mohli pomyslet: "Jestli chce sedět, tak může vedle mě, a jestli jí to vadí, ať si stojí." Přesto je běžné cizí ženě takto vyjít vstříc - a myslím, že je to daleko "radikálněji" pojatá galantnost, než u nás. A jistě - na opačném pólu máme to naprosto negalantní chování, oplzlé poznámky, "nenápadné" dotyky v nacpané tramvaji, které sice známe i od nás, ale v řadě oblastí muslimského světa je to docela problém - proslulá je tím třeba Káhira. Obecně: I řada českých cestovatelek Vám třeba potvrdí, že je potřeba být preventivně stále ve střehu, holt nevíte, na koho narazíte, ale například v Íránu i cizince každý rád pomůže, uvolní lepší místo a podobně. A aby to splňovalo místní pojetí etiky, z manželského páru tu cizinku třeba osloví žena a nikoli její manžel... Je to zkrátka velmi komplikované. A troufám si říci, že ani lepší, ani horší, ale jiné než u nás. Zdraví Břetislav T.

    • @dagmarmaresova8018
      @dagmarmaresova8018 Před 3 měsíci

      @@bretislavturecek-gv9rd Dobrý den, děkuji za odpověď, myslíte si, že se někdy změní jejich chování? Myslím to vyčleňování žen v tzv.zajmu o jejich bezpečnost. Např při modlení, pohřbech, napřed chlapi potom ženské,jejich červené stuhy nevěst kolem pasu a podobné věci. Nastane někdy změna nebo je to v nich zakořeněno a potrvá to desítky leť. Kolikrát si říkám, že vidí jak to funguje jinde, jezdí tam turisté, vyjíždí i oni do tzv.zapadniho světa, že je to lepší a místo toho se naši, když tam jedou, přizpůsobují jim a oni se tady nám nepřizpůsobí, něco je špatně. Přeji hezký den a děkuji.:)

    • @bretislavturecek-gv9rd
      @bretislavturecek-gv9rd Před 3 měsíci

      @@dagmarmaresova8018 Dobrý den ještě jednou. Částečně můžete odpověď najít v mé reakci na pana possol33. V muslimském světě si lidé opravdu velmi často nemyslí, že sledovat západní kulturní vzory, pojetí morálky, chování k ženám, je něco záviděníhodného, něco, k čemu by také měli směřovat. Naopak, mají poměrně dost argumentů (které vůbec nebývají nelogické), že nemusí být o co stát. Jistě jste četla o sexuální turistice zralých a postarších žen, které jezdí z Evropy (kulturního Západu) trávit dovolenou k moři do Egypta, Tuniska a podobně a "loví" tam místní mladíky. Prázdninové dobrodružství za pár kaček nebo dokonce zadarmo. U nás se nad tím můžeme pobaveně usmívat - ale napadlo Vás, jakou reputaci to pak asi dělá všem evropským ženám jako takovým? Ten mladý Egypťan má třeba snoubenku, nebo vysněnou dívku, se kterou ale samozřejmě "nic nebude" až do svatební noci. Naštěstí ale v létě dělá na pokojích evropských dovolenkářů takové ty labutě z ručníků, sem tam za to dostaně nějaké to euro - "No a pak je skvělé, že sem taky jezdí ty amorální a ke všemu svolné paničky z Evropy..." Ona může být jedna - ale zpráva o ní se šíří rychlostí blesku. No a jinak to vyčleňování, na které se ptáte. Ženy bývají oddělené od mužů i při židovských modlitbách v synagogách, a to i na Západě, nebo se podívejte, jak to stále funguje u Zdi nářků v Jeruzalémě. Odděleně sedící muži a ženy jsou naprosto běžné i v křesťanských kostelech, viděl jsem to v Pákistánu, v Palestině a v Jordánsku. Kdosi mi říkal, že to z dětství pamatuje i z východního Slovenska, takže nevylučuji, že to tak někde může i ve střední Evropě být stále. Kroje a pokrývka hlavy jasně signalizovaly rodinný stav děvčete-ženy i v Českých zemích ještě před pár desítkami let. Sám si z pošumavské vesnice, kde jsem v 70. a 80. letech trávil dětství, pamatuji, že na veřejnosti prakticky nebylo možné vidět nějakou babičku bez šátku - neměly ho kvůli zimě, ale kvůli sociálnímu statusu, pojetí ženské ctnosti. Takže znovu - všechno je relativní. Já jsem duší novinář a kulturní antropolog, pozoruji, popisuji, zaznamenávám, porovnávám... ale už jsem dávno nějak dospěl k tomu, že nemám oprávnění k tomu někoho soudit.

  • @possol33
    @possol33 Před 3 měsíci

    Svojho času som zažil zaujímavú situáciu - boli sme so stevardkami s ČSA v Kuvajte a slečna stevardka išla miestnou dopravou sama do mesta autobusom. Vysoká štíhla blondýna - zrazu ju začal niekto zozadu ohmatávať a oplzlo chytať, ona mu dôrazne povedala než prestane a ešte sa jej ospravedlňoval a povedal, že nemohol odolať a že nech jej to prepáči a je mu to ľúto. Len sa usmiala a tak...ale povedala, že už asi by rada nezopakovala to samostatné dobrodrúžstvo a pozbytok času v Kuvajte chodila len s nami.

    • @bretislavturecek-gv9rd
      @bretislavturecek-gv9rd Před 3 měsíci +1

      Díky za zajímavou příhodu. Ony tyto incidenty často souvisejí i s přesvědčením mnoha lidí na Blízkém východě, v muslimském světě (tedy nejen mužů, ale i žen), že na Západě jsme tak trochu pokleslých mravů a tudíž ty naše ženy na něco takového mohou být připravené, nebo dokonce zvyklé, nebo že jim to vlastně nemusí tolik vadit. "Pokud spolu v Evropě mají běžně sexuální vztahy před svatbou, pokud tam ženy chodí vyzývavě oblečené a namalované, pokud se vystavují v bikinách nebo dokonce nahoře bez u vody cizím mužům, pokud nemají problém i na ulici se cizímu muži podívat do očí, dotýkat se kolegů, líbat se při přivítání s mužskými přáteli, často u toho všeho popíjejí alkohol, své mužské příbuzné nestojí ty turistky s batohem ani za to, aby je doprovodili na cestách po světě... no tak jsou jistě benevolentnější než naše ženy, dobré muslimky, které se takhle frivolně nechovají a ke kterým bychom si to proto ani nedovolili." Zhruba takhle, v kostce, si to může leckdo představovat....

    • @okcuc999
      @okcuc999 Před 3 měsíci

      @@bretislavturecek-gv9rd oni su tam odtrhnuty od reality? ziju v 20. alebo 19. storoci? nemaju internet ani televiziu - len citajuu stale koran? nechce sa mi verit ze nepouzivaju moderne platformy a technologie, socialne siete (nemam namysli dochodcov)

    • @bretislavturecek-gv9rd
      @bretislavturecek-gv9rd Před 3 měsíci

      @@okcuc999 Ale takhle se přece můžeme ptát i na nás samotné. Moderní informační technologie máme, navíc nemáme (na rozdíl od miliónů lidí v mnoha muslimských zemích) mravnostní a politickou cenzuru, máme peníze cestovat, kam chceme, sledovat jaké filmy, dokumenty, knihy chceme - a stejně si tu spousta lidí myslí, že na Blízkém východě je zakázané křesťanství, že tam nejsou kostely, že tam chlapi běžně obcují s děvčátky, mlátí manželky a ty manželky má skoro každý aspoň dvě... Prostě jedna věc je mít přístup k informacím a druhá věc je ochota a schopnost připouštět si fakta a argumenty, které rozbíjejí naši vlastní (často mimořádně jednoduché, až primitivní) představy. Hodně v tom dělají i média. Pamatuji, že v jedněch českých novinách vyšel před lety velikánský článek o chlapíkovi z Emirátů, který se s manželkou rozvedl prostřednictvím SMS. Samozřejmě to byl obskurní případ, bizarní kuriozita... ale když tomu velké noviny dají takový prostor, samozřejmě to u čtenářů podvědomě vyvolává dojem, že je tohle přece u muslimů úplně běžné. A teď si představte, když jste asi ze Slovenska, že by třeba nějaký online bulvár v Kuvajtu napsal obří článek o evropském politikovi, který se zaštiťuje rodinou a má 16 dětí s 12 milenkami... kolik čtenářů by to vnímalo jako věrný obraz života na "křesťanském Západě", a kolik by se jich raději hned vrhlo na statistiky a seriózní články, aby zjistili, jak je to doopravdy... Mějte se pěkně 🙂

  • @miladabravenec14
    @miladabravenec14 Před 3 měsíci +1

    Islam 😑