Barbituráty vlastnosti, účinky a nežádoucí účinky

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 17. 05. 2020
  • V dnešním videu si povíme něco o barbiturátech:
    _________________________________________________________________
    ► WEB: wekon.cz/
    ► Facebook: / wekonslab
    ► Twitter: / lordwekon
    _________________________________________________________________
    Barbituráty (též barbiturany) jsou deriváty kyseliny barbiturové. Mají vysoký tlumící účinek na centrální nervovou soustavu, dobře se vstřebávají ze střeva, lze je podat per os
    Zhruba do poloviny 20. století byly hojně využívány jako léky na spaní, později byly pro své nežádoucí vedlejší účinky nahrazeny relativně bezpečnějšími benzodiazepiny. Na barbituráty si lze v poměrně krátké době vypěstovat silnou fyzickou a psychickou závislost, která může vést až k předávkování a smrti.
    Kyselina barbiturová (též malonylurea nebo 4-hydroxyuracil) byla objevena v roce 1863 německým vědcem Adolfem von Baeyerem, pozdějším nositelem Nobelovy ceny za chemii. Pojmenovány měly být podle jeho přítelkyně Barbary. Jiná verze však říká, že objev měl být dne 4. prosince, na den Sv. Barbory, a podle toho byla tedy látka pojmenována.
    První barbiturát, barbital, připravili Joseph von Mering a Hermann Emil Fischer. Brzy byly objeveny jeho sedativní účinky na pacienty. Roku 1903 se barbital začal prodávat pod názvem Veronal a používal se k léčbě nespavosti. Jako druhý následoval poměrně brzy fenobarbital (Luminal). V průběhu 20. století byly připraveny stovky barbiturátů a předepisovaly se po milionech. V 50. letech 20. století v USA lidé běžně užívali na spaní uklidňující barbituráty, načež si ráno brali stimulanty amfetaminy, aby se probrali. Postupně však byla spotřeba barbitátů radikálně omezena, zjistilo se, že barbituráty mají řadu vedlejších účinků. Do roku 2007 bylo syntetizováno více než 2 550 barbiturátů a příbuzných látek, z nichž 50 až 55 se v současnosti celosvětově používá v klinické praxi.
    Působení
    Barbituráty se váží na GABA receptory (receptory v mozku, které vážou kyselinu γ-aminomáselnou), konkrétně na třídu GABAA. Mají však řadu dlouhodobých vedlejších účinků. Snižují účinek kyseliny listové, snižují v těle hladinu vitamínů K, C nebo A, zvyšují citlivost na sluneční záření. Kombinace barbiturátů s alkoholem nebo opiáty může být smrtelná. Proto se na uklidnění opilých osob nesmí používat barbituráty. Mohou způsobit poruchy paměti, deprese, nechutenství, alergie (kožní vyrážky), potlačit vykašlávací reflex, způsobit náchylnost k infekcím hrudníku. Při náhlém vysazení se mohou objevit halucinace, třes rukou, pocity úzkosti, epileptické záchvaty. Na barbituráty snadno vzniká tolerance, a to na účinek a ne na toxicitu. Při delším užívání je tedy pro stejný účinek nutné zvyšovat dávky a tím se člověk přibližuje k toxickým dávkám. Při předávkování hrozí poškození dechového centra a selhání krevního oběhu.
    Použití
    Barbituráty se používají především jako sedativa a anestetika na operačním sále (barbituráty, které obsahují ve své molekule síru). Mimoto jsou stále v některých případech využívána jako antiepileptika, méně často jako hypnotika. Prakticky však znemožňují snový spánek - fáze REM se značně zkrátí. Jsou účinné také jako protijedy DDT, strychninu apod. V některých zemích se v kombinaci s dalšími léky používají k popravám injekcí nebo k euthanasii. Barbituráty můžeme podle délky působení rozdělit do tří skupin, které se navzájem překrývají:
    1. Krátce působící, 15 minut až několik hodin, např. sekobarbital, pentobarbital
    2. Střednědobě působící, v rozmezí několika hodin, např. amobarbital
    3. Dlouhodobě působící, v rozmezí několika desítek hodin (až 48 hodin), např. fenobarbital
    Kontraindikace
    hypersenzitivita na léčivo
    porfyrie
    těžká jaterní a ledvinné poškození
    Nežádoucí účinky
    barbituráty jsou induktory mitochondriálních enzymů - ovlivňují metabolismus jiných léků (většinou urychlení metabolismu)
    tlumí dýchací centrum - musí se aplikovat pomalu, jinak dochází k apnoické pauze
    zmatenost
    poruchy vědomí
    závislost a silné abstinenční příznaky (spazmy, poruchy srdečního rytmu)
    Otravy
    V případě otravy je nutné provést dialýzu a alkalizace moče.
    při kyselém pH (neionizovaná forma) - barbituráty se z těla neodstraní, přefiltrují se přes filtrační membránu, ale zpětně se vstřebají
    při zásaditém pH (po podání bikarbonátu) - barbituráty se odstraní z krve i z mozku (přes HEB)
    Eliminace mnoha barbiturátů je pomalá (např. thiopental má poločas 11,5 hodiny), takže opakované podání může vést ke kumulaci. Barbituráty nemají specifického antagonistu.
    Jako antidotum se může užít strychnin
    _________________________________________________________________
    Hudba použitá ve videu:
    Intro:
    Skladba: News Theme 2
    Interpret: Audionautix
    Podléhá licenci: Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0) (Download link: creativecommons.org/licenses/...)
    Zdroj: / audiolibra

Komentáře • 11

  • @MrScott8
    @MrScott8 Před rokem

    Withdrawal syndrome se překládá jako syndrom z odnětí, nebo prostě abstinenční syndrom.
    K úvodu do celkové anestezie se dají použít jedině thiobarbituráty, tzn. barbituráty obsahující síru, u nás se používá thiopental. Ale používá se jenom ve specifických indikacích, jinak se používá primárně propofol.

  • @peravasko
    @peravasko Před 3 lety +1

    Natočíte někdy video o nějakých opiátech?

  • @vladkogregor9408
    @vladkogregor9408 Před 4 lety

    Ahoj Wekon mam na teba jednu otazku vyrobil som si doma zriedenu h2so4 a neviem cez aky material ju mam prefiltrovat Nevedel by si mi poradit?

  • @petrpernikovec6601
    @petrpernikovec6601 Před 4 lety +1

    Na barbituráty zemřel i Jimi Hendrix. Parádní video, další nápad mám na látky z lysohlávek, nevim jak se to přesně jmenuje ale je to podle mě dost zajímavá látka :).

    • @Wekon
      @Wekon  Před 4 lety +1

      Psilocin a psilocybin, ale takové video mi ytb zatrhne. Jinak zajímavý postřeh měl psycholog Jordan Peterson, když tvrdil, že v některých biblických vyobrazeních Eva s jablkem ze stromu poznání vypadá jako kdyby držela vymřelý druh psychoaktivní houby Amanita muscaria :-).

    • @petrpernikovec6601
      @petrpernikovec6601 Před 4 lety

      @@Wekon tak když se člověk zajímá i o staré slovany, zjistí, že houby pro ně byli něco jako pro nás dnes alkohol. Takže okolo hub se vedou dost zvláštní teorie.

    • @Wekon
      @Wekon  Před 4 lety

      I Keltové prý baštili houby před bojem :-).

    • @petrpernikovec6601
      @petrpernikovec6601 Před 4 lety

      @@Wekon nechceš někdy natočit vide o edta? Takova ta složka co je v jídle, kosmetice atd.

    • @Wekon
      @Wekon  Před 4 lety

      @@petrpernikovec6601 Možná, uvidíme, běžně jsme ji používali třeba do šamponů :-).

  • @dobrozahrada
    @dobrozahrada Před rokem

    Tak jako článek o barbiturátech si můžu na wikipedii přečíst sama :-). Bylo by vhodné, to uvést, když odtud čerpáte prakticky doslovně. Chápu, že jste se poměrně rychle "vykecal", když toho víc ve Wikipedii není.

    • @martinkabrt6180
      @martinkabrt6180 Před měsícem

      A co jako někdo radši formu videa melete sračky.😮