Přejezdy J. Pole/Vítanov VÚD/AŽD71 x AŽD97, hlinecké přestupy a spojka/nový most u H. Brodu; 2021-22

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 13. 07. 2022
  • Počátek jara roku 2022 znamenal náhradu zařízení VÚD na všech třech přejezdech u osady Jasné Pole, jakož i typu AŽD71 na všech pěti přejezdech v katastru obce Vítanov, novým typem zabezpečovacího zařízení i výstražníků. Přejezdy jsou (s ohledem na jejich nízký význam) nadále bez závor, vyjma jednoho přejezdu ve vítanovské místní části Stan (toho, který už z dřívějška měl výstražníky AŽD97, byť naroubované na přejezdovou technologii AŽD71). V případě výstražníků typu VÚD šlo již o jedny z posledních v rámci sítě Správy železnic, které byly na počátku roku 2022 ještě v provozu.
    Viz záběry "postaru" z 14. 9. 2021 (kdy jsem přejezdy navštívil pěšky během "postupného výletu ze Stružince do Vítanova") vs. "ponovu" z 10. 5. 2022 (s ohledem na zdravotní úskalí vzniklá od 22. 3. 2022 "díky" ČD, a.s., byla jedinou možností cesta autem, tehdy pro mě jedna z prvních poté, co jsem po 4,5leté pauze usedl za volant, za kterým jsem ale i předtím seděl jen několikrát v životě).
    Všechny přejezdy se nacházejí (viz mapa mapy.cz/s/desuhegoha ) v mezistaničním úseku Ždírec nad Doubravou - Hlinsko "v Čechách" na trati č. 238, na pomezí Kraje Vysočina a Pardubického kraje. A právě hranice krajů, resp. přesněji řečeno - zjevné dotační podmínky Regionálního operačního programu (ROP) pro nasazování "eurodotovaných" Regiosharků pro Pardubický kraj, znamenaly od 12/2013 u menší části spojů (přesně u těch, na kterých byl nasazen Regioshark) zavedení přestupu "na hranici krajů" v Hlinsku (tedy stanici, která nedlouho poté mj. prošla rekonstrukcí se vznikem nových nástupišť s centrálním úrovňovým přechodem).
    Od 12/2018 byly přestupy v Hlinsku dále rozšířeny, a to na všechny vlaky základního, 2hodinového taktu (tzn. bez přestupu nadále jezdí jen posilové spoje ve špičce pracovních dnů). V úseku Hlinsko - Havlíčkův Brod jezdí téměř výhradně Regionovy (včetně těch v nátěru Pardubického kraje) Výjimkou byla převážná část roku 2021, kdy - kvůli dlouhodobé výluce tratě z Pardubic směrem na Chrudim, se (hle - najednou nevadily dotační podmínky?) Regiosharky na některých spojích podívaly i na úsek Hlinsko - Havlíčkův Brod. Stejně tak v tomto úseku jezdí výhradně Os vlaky, přičemž by se dalo namítnout, že města na trati si rychlé spojení s Pardubicemi, ale i s Jihlavou (kde s druhým jmenovaným městem ani neexistuje přímé spojení; vždy je nutný přestup v H. Brodě, někdy i s cca 15min. přestupní dobou), takříkajíc zasloužila i za cenu snížení počtu ryzích couráků.
    Nicméně kombinace "Sp - Os" by zde příliš dobře nevycházela s ohledem na velké mezistaniční vzdálenosti (zejména Hlinsko - Ždírec n. D. 13 km a Hlinsko - Žďárec u Skutče 15 km) a vůbec konkrétní časové polohy.
    Rychlíky po této trati nejezdí již od 12/2011 a i předtím šlo jen o dva páry "netaktových výkřiků do tmy". Od téhož termínu byl mezi Pardubicemi a Hlinskem zaveden pravidelný takt spěšných vlaků se souběžným snížením počtu ryzích couráků. Tyto "zárubovské" změny však byly o 2 roky později vystřídány "duškovskými" (dle tehdy dosazeného krajského radního pro dopravu + dávného nádražáckého odborářského předáka) změnami ve prospěch opětovného zcourákovatění. Až o další roky později (až se za Duškem zavřela politická voda) byl počet Sp vlaků mezi Pardubicemi a Hlinskem opět navýšen.
    Jeden ze zmiňovaných přejezdů se nachází v bezprostřední blízkosti zastávky Vítanov, která však byla v této poloze zprovozněna až ve 12/2006. Dosavadní zastávka téhož názvu byla souběžně přejmenována na "Hlinsko-Kouty", o 3 roky později byla zrušena (umístění obou zastávek viz mapy.cz/s/kozavajuko ).
    V roce 2021 byl na několik měsíců vyloučen z provozu úsek této tratě před stanicí Havlíčkův Brod, a to kvůli výměně mostu přes řeku Sázavu. Nebylo však potřeba zavádět náhradní autobusovou dopravu - vlaky jen jely po spojce z tratě č. 238 na trať č. 250 u osady Pohledští Dvořáci. Tato spojka vznikla v roce 1953 souběžně se zprovozněním nové tratě z H. Brodu do Žďáru nad Sázavou. Naopak původní (v roce 1953 zrušená) trať do Žďáru odbočovala u Pohledských Dvořáků z hlinecké tratě, tzn. ve směru na Žďár odjížděly vlaky v Havlíčkově (resp. kdysi Německém) Brodě z kolejí odpovídajících nynějšímu 5. nástupišti.
    S ohledem na existenci druhého zapojení tratě č. 238 do Havlíčkova Brodu lze namítnout, že most přes Sázavu ani nemusel být měněn, ale že celý původní úsek mohl být zrušen (srov. např. s Českou Lípou a původním úsekem do Vlčího Dolu mapy.cz/s/dohepejoga zrušeným v roce 1989 po zprovoznění nové tratě), byť za cenu mírného snížení kapacity (společný úsek s tratí č. 250 od Pohledských Dvořáků do Havlíčkova Brodu), ale za cenu úspor vzniklých nejen s "nevýměnou" mostu, ale eventuálně i předpokládanou nepotřebou jakkoliv řešit rekonstrukci 5. nástupiště (kde je "jedna kolej vedle druhé, bez bezbariérově vysokých/širokých nástupišť), které by pak bylo možné i zcela zrušit.
  • Auta a dopravní prostředky

Komentáře • 3