Bytom Odrzański czyli Kazimierz Dolny województwa lubuskiego

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 11. 12. 2023
  • W filmie użyto muzykę programu YOUCUT:
    Muzyka: Go Wild
    Muzyk: 3rd Silhouette
    URL: Vopen.spotify.com/artist/6Smw...
    Za stroną internetową:
    podroze.onet.pl/gdzie-na-week...
    Możemy być dumni z Bytomia Odrzańskiego. Urzeka jednym z piękniejszych rynków w Polsce, fascynuje bogactwem historii i daje innym wzór porządku oraz czystości. Czy lubuskie miasteczko nad Odrą ma szansę stać się tak popularne jak Kazimierz Dolny?
    Liczące niespełna 5 tysięcy mieszkańców miasteczko wciśnięte jest między znaną z krasnali ogrodowych Nową Sól a ponad 1000-letni Głogów. Leży na lewym, zacisznym brzegu Odry i zachwyca niemal dziewiczym krajobrazem nieopodal Wzgórz Dalkowskich. W dziejach Polski zapisało się dzięki słynnej obronie przed niemieckimi wojskami cesarza Henryka V w sierpniu 1109 roku, z której Gall Anonim przedstawił takie oto, bardzo fantastycznie zredagowane sprawozdanie:
    "A grodzianie, otwarłszy bramy, wyszli naprzeciw z dobytymi mieczami, nie obawiając się ani mnogości różnorodnych wojsk, ani napastliwości Niemców, ani obecności samego cesarza, lecz czołowo stawiając im odważny i mężny opór. Widząc to, cesarz niesłychanie się zdumiał, że tak ludzie bez zbroi ochronnej walczyli gołymi mieczami przeciw tarczownikom, a tarczownicy przeciw pancernym, spiesząc tak ochoczo do walki jakoby na biesiadę".
    Resztek po najdawniejszej historii Bytomia Odrzańskiego trzeba szukać jakieś 1,5 km na zachód od dzisiejszych granic miasta. Kryją się tam szczątki grodu kasztelańskiego, ale uprzedzam - niełatwo będzie znaleźć do nich drogę. Zapraszam więc na wycieczkę po architektonicznym skarbie województwa lubuskiego, którą można odbyć ekspresowo albo bez pośpiechu, smakując przyrodę i detale.
    Lubuski Kazimierz Dolny
    „Trasa bardzo dobrze znana…” - chciałoby się zanucić za Kazikiem. Z tym że nie wędrujemy od jednego baru do baru, tylko ze stacji kolejowej, przez rynek, do zakola rzeki. A droga do najciekawszych zabytków miasta jest prosta i krótka. W trakcie spaceru ulicą Dworcową warto jednak zwrócić uwagę na urokliwe budynki przedszkola oraz poczty.
    Pierwsze, co zaskakuje w Bytomiu nad Odrą, to ład i czystość. Równo przystrzyżone trawniki, zadbane rabaty, wypielęgnowana zieleń. - Staramy się przywrócić niemiecki porządek - mówią z uśmiechem pracownicy Urzędu Miejskiego, mieszczącego się w zabytkowym ratuszu.
    Ten porządek najlepiej widać właśnie na starówce. Wyróżnia się na nim renesansowy budynek ratusza z potężną, wysoką wieżą. Niestety nie można na nią wejść. Jej stan pozostawia wiele do życzenia. - A szkoda, bo widoki stamtąd piękne - mówi Tomasz Chmielewski, podinspektor ds. turystyki.
    Urok ten nie przeminął. Jakiś czas temu docenili go również filmowcy. Kręcono tu film wojenny pt. „Ogłuszeni ciszą”. Bytom Odrzański zagrał w nim zrujnowane miasteczko nad Łabą, pokonując tym samym Wrocław, który także był brany pod uwagę przez ekipę.
    Czarny kocur, przyjaciel podchmielonych
    Chyba każdy mieszkaniec, pytany o najpiękniejszy budynek w mieście, odpowie to samo: Hotel Pod Złotym Lwem. Bogato zdobioną, barokową fasadę kamienicy trudno zresztą przeoczyć. Odznacza się płaskorzeźbą lwa nad wejściem, zaś niedaleko stoi nieco zagadkowa rzeźba. Umieszczono ją w 2007 roku i przedstawia… ludzkiej wielkości kocura podtrzymującego chwiejącego się na nogach jegomościa.
    Bytomski czarny kot jest niezwykle dystyngowany, poważny, a zarazem skupiony na swym zadaniu: pomaga utrzymać pion podchmielonym gościom, którzy pogubili drogę do domu. Zgodnie z tabliczką pod pomnikiem legenda o pomocnym czworonogu ma już 400 lat, choć z pewnością taki kocur przydałby się w każdym polskim mieście…
    Syn rybaka i rybackie schody
    Bytomska starówka chowa też inne ciekawostki. Pierwsza stoi na rynku. To kolumnowa fontanna z nagim chłopcem, którego pochodzenie wciąż owiane jest mgłą niepewności. Zarówno sami bytomianie, jak i dziennikarze, często powtarzają prościutką legendę o jego powstaniu. Na początku ubiegłego stulecia pewien rybak stracił ukochanego syna, który utopił się w Odrze. Na pamiątkę tej tragedii rodzice mieli postawić na miejskiej fontannie pomnik chłopca z brązu.
    Z kolei we wschodnim narożniku rynku kryje się inny ciekawy zabytek, związany z miejscowym dziedzictwem. Niepozorne, acz unikalne schody rybackie. Klimatyczne kamienne stopnie prowadzą na brzeg Odry, przenosząc spacerujących w odległe czasy. Po zejściu nimi można podziwiać tutejszą przystań.

Komentáře • 17

  • @KamKos69
    @KamKos69 Před 7 měsíci +2

    Świetne ujęcia 🙂 z drona też mega 🙂 z gustem nagrany i zmontowany materiał 🙂 pozdrowionka

  • @dzielaspodrozemaleiduze893
    @dzielaspodrozemaleiduze893  Před 7 měsíci

    Z tego miejsca pozdrawiam dwoch chłopaków ktorych poznalismy podczas zwiedzania rynku.
    Na koniec filmu dodalem Wasze zdjecie zgodnie z obietnicą 👊👊👊

  • @dzielaspodrozemaleiduze893
    @dzielaspodrozemaleiduze893  Před 7 měsíci

    Warto sie wybrac bo miasto chociaz znajduje sie poza glownymi szlakami turystycznymi to jest genialne i faktycznie przypomina mi troszke Kazimierz ❤️❤️❤️

  • @user-gu4hx2ui6b
    @user-gu4hx2ui6b Před 7 měsíci +2

    Dziękuję za ciekawy materiał 😊

  • @krzysztof2271
    @krzysztof2271 Před 6 měsíci

    Jak było tak było. Po II. wojnie światowej na zachodzie Polska zyskała o wiele więcej takich miejscowości niż zostało na Kresach.

    • @dzielaspodrozemaleiduze893
      @dzielaspodrozemaleiduze893  Před 6 měsíci

      Nie do końca się zgodzę. Byłem na Ukrainie w 2019 roku i miejscowości z duszą jest tam wiele :-)

  • @user-vr4dr4mv3y
    @user-vr4dr4mv3y Před 7 měsíci +1

    Perła!

  • @mariuszflorczak6865
    @mariuszflorczak6865 Před 7 měsíci +1

    Tylko zdjęcia z drona warte uwagi.
    Z reszty niestety kłuje powierzchowność i niewiedza.....
    Brawo za starania, ale jeszcze wiele pracy przed autorem.

  • @sawek2993
    @sawek2993 Před 7 měsíci +2

    Dlaczego rynki w tych pięknych miasteczkach są tak szczelnie zabetonowane?

    • @dzielaspodrozemaleiduze893
      @dzielaspodrozemaleiduze893  Před 7 měsíci

      Też tego nie rozumiem... starsze osoby nawet nie mają cienia pod drzewkiem żeby sobie na rynku odpocząć 😢😢😢

    • @mariuszniedzwiecki6147
      @mariuszniedzwiecki6147 Před 6 měsíci

      Tam jest ogrom drzew i zieleni wokół rynku. Myślę, że odkryty plac na rynku bardziej oddaje jego historyczną przeszłość i przeznaczenie. Bo było to miejsce gdzie odbywał się handel i w tym czasie przebywało tak dużo sprzedających i kupujących. Dlatego Stare Rynki w tej formie są bardziej autentyczne i nie mniej piękne.

  • @TakAndrzejPolak
    @TakAndrzejPolak Před 7 měsíci

    Przed "rewitalizacją" na Rynku była obfita zieleń, plan przebudowy nie przewidywał ani grama zieleni, lokalne bunty spowodowały widoczne zadrzewienie, którego rytm w przestrzeni Rynku jest taki z d....y.
    1:20 Chwała, że ten pomarańczowy bloczek taki ustylizowany... a mógł bez problemu zaistnieć zwykłym kanciakiem...

    • @dzielaspodrozemaleiduze893
      @dzielaspodrozemaleiduze893  Před 7 měsíci

      Dobrze, że teraz zaczynają robić to troszkę inaczej. Zeby nie można było chociaż znależć kawałka cienia w słoneczny i upalny dzień na rynku ...