Topinambur - královna jedlých trvalek - Pěstujeme zimní zeleninu III.

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 16. 11. 2020
  • Topinambur hlíznatý zaujímá v mém pomyslném žebříčku nejoblíbenějších jedlých a zároveň strategických trvalek číslo jedna, zatím jsem nenašel rovnocennou plodinu. Synonymem názvu pro topinambur je také slunečnice hlíznatá, také proto je pro mě „královnou“ mezi jedlými trvalkami.
    10 důvodů, proč by vás mohlo pěstování topinamburů oslovit:
    1. Sklizeň v průběhu 6 měsíců v nejchladnějším období roku - od konce října, přes zimu, až do konce dubna. Hlízy můžete sklízet postupně dle potřeby. V případě nutnosti byste na nich mohli klidně přežít celou zimu.
    2. Mrazuvzdornost hlíz - přežijí teploty až -30°C. Zmrznou, ale buňky v hlízách zůstanou nepoškozené - stačí nechat hlízy znovu pozvolna rozmrznout.
    3. Vysoký výnos - z jedné zasazené hlízy může být v ideálním případě výnos i přes 5 kg hlíz.
    4. Nenáročnost a samoudržitelnost pěstování
    5. Odolnost vůči chorobám a škůdcům
    6. Vynikající chuť a různé možnosti úprav - chutné jsou jak syrové, tak různě tepelně i jinak upravené (nejlépe v kombinaci s jinou zeleninou).
    7. Jedinečné výživové parametry, léčivé a preventivní účinky
    Topinambur je velmi ceněný díky svým dietetickým a detoxikačním účinkům, schopnosti zlepšovat činnost trávicí soustavy a snižovat krevní tlak a cholesterol v krvi. Díky inulinu, polysacharidu s nízkým glykemickým indexem (inulin plní funkci zásobní látky podobně jako škrob u jiných rostlin), je topinambur i výbornou potravinou vhodnou pro lidi s nadváhou. Strávníci po konzumaci nemají pocit hladu. Hezky zasytí, ale určitě po něm neztloustnete.
    8. Produkce velkého množství biomasy využitelné jako energetický zdroj a široké možnosti využití všech částí rostliny
    9. Jako předplodina zlepšuje strukturu půdy
    10. Krásná, statná rostlina jako estetický a okrasný zahradní prvek a zdroj pastvy pro včely v době, kdy toho již moc nekvete
    První část videa 0:00 s ještě kvetoucím topinamburem byla natočena 12. října 2020, navazující druhá část videa 6:32, natočená měsíc poté - 13. listopadu 2020, zachycuje topinambur již ve sklizňové zralosti po zmrznutí nadzemní části rostliny.
    Pokud vás zajímají informace o pěstování zeleniny i ovoce a další zajímavé tipy, klikněte na tlačítko ODEBÍRAT a na ikonu zvonku, abyste obdrželi upozornění na nové video.
    Jednotlivé díly seriálu o pěstování zeleniny v zimě:
    I. Informace o pěstování některých odrůd listové zeleniny vhodné pro sklizeň na podzim a v zimě • Pěstujeme zimní zeleni...
    II. Seznámení s další podzimní a zimní zeleninou, tentokrát především kořenovou • Pěstujeme zimní zeleni...
    III. Pěstování a sklizeň topinamburu hlíznatého - královny jedlých trvalek • Topinambur - královna ...
    IV. Ochrana zeleniny v zimě • Ochrana zeleniny v zim...
    V. Sklizeň v prosinci - listová zelenina • Sklizeň v prosinci - l...
    VI. Sklizeň v prosinci - kořenová zelenina • Sklizeň v prosinci - k...
    VII. Vánoční sklizeň ve skleníku • Vánoční sklizeň ve skl...
    VIII. Sklizeň zeleniny ve sněhu • Sklizeň zeleniny ve sn...
    Své dotazy a zkušenosti pište do komentářů.
    ČLENSTVÍ: Staňte se členem tohoto kanálu a získejte tak přístup k členským výhodám. Klikněte na tlačítko PŘIPOJIT SE pod videem nebo na tento odkaz:
    / @plodnazahrada
    KONZULTACE: Pokud máte zájem o individuální konzultaci, ušitou přímo na míru vašim potřebám, tak mi prosím napište na e-mail: plodnazahrada@gmail.com. Jedná se o formu placené služby.
    ODBĚR VIDEÍ: Zde se můžete přihlásit k odběru videí z Plodné zahrady: / @plodnazahrada
    DALŠÍ TIPY z Plodné zahrady můžete sledovat na:
    → Instagram: / plodnazahrada
    → Facebook: / plodnazahrada
    KAMERA A STŘIH: Za kamerou stojí můj šikovný syn Petr, bez kterého by žádné z videí Plodné zahrady nevzniklo. Petr je velmi úspěšný trenér kalisteniky. Pokud se chcete dostat do formy, tak Vám určitě rád pomůže. Na jeho aktivity se můžete podívat zde:
    → CZcams - / mojevize
    → Instagram - / petr.mojevize
  • Jak na to + styl

Komentáře • 121

  • @youwonder472
    @youwonder472 Před měsícem +1

    Moc se mi Vas kanal libi. Jsem clovek, ktery cele deststvi travil praci na zahrade, coz na me zanechalu nasledky. Donedavna jsem bral svou vlastni zahradu u sveho domu pouze jako okrasnou. Skalky, jezirko, travnik, vse na pohled. Posledni dobou zacinam vic a vic pestovat a aktualne v dnesni dobe vidim tuto rostlinu jako velmi zajmavou a dulezitou. Pristi tyden skusim sehnat hlizy na vysadbu a pustim se do toho.

    • @plodnazahrada
      @plodnazahrada  Před měsícem

      Děkuji mockrát za sdílení a přeji bohatou úrodu a hodně radosti při proměně zahrádky.:-)

  • @susedskabeseda
    @susedskabeseda Před 5 měsíci +1

    Výbotný tip a jste skvělý průvodce v našich nesmělých pěstebních pokusech :-), děkuji.

    • @plodnazahrada
      @plodnazahrada  Před 5 měsíci

      Děkuji mockrát za milý komentář. Také rád provádím různé pokusy.:-) Přeji hodně radosti při pěstování.:-)

  • @danulkababinka5646
    @danulkababinka5646 Před 3 lety +9

    velmi Vám děkuji ,Vaše videa jsou pro mě opravdu velkým přínosem a to nejsem začátečník .Náhody neexistují a jsem moc ráda ,že jsem Vaši Plodnou zahradu našla včas. Daniela

    • @plodnazahrada
      @plodnazahrada  Před 3 lety +1

      To mě těší, Danielo! Děkuji Vám za milý komentář. :-)

  • @mariefialova7270
    @mariefialova7270 Před 3 lety +7

    Tři hlízky topinambur jsem koupila v Bratislavě, zasadila je a další rok na jaře z nich sklidila 2 vrchovaté velké kýble hlíz, velkých i menších, 3 menší jsem nechala v zemi a vyrostly další rostliny. Máme je blízko u plotu sousedů, krátím je proto v polovině, aby jim nestínily. Doufám, že se nebudou zlobit až je navštíví na jejich zahradě. Na podzim jsem ryla za dvěma komposty vedle topinambur a narazila jsem v půdě už na jeden jejich oddenek. Jedli jsme je syrové, mají trošku nahořklou slupku, ale dá se oškrábat. Nechala jsem je v igelitovém sáčku, do kterého jsem kvůli vlhkosti vložila papíry a vydržely bez problémů měsíc v lednici v šuplíku. Jsou křehké jako kedlubny a na chuť si musí člověk zvyknout, nám chutná. Pořídila jsem si z obchodu i kurkumu a už mi roste v květináči, na jaře půjde do půdy vedle topinambur, už je tam jedna rostlina.

    • @plodnazahrada
      @plodnazahrada  Před 3 lety +2

      Výborně, jste šikovná a kreativní! A dokonce se rozdělíte i se sousedy, protože topinambury je určitě dříve či později navštíví. :-) Ať se Vám stále takto daří. Petr

  • @hanaindrova2397
    @hanaindrova2397 Před 3 lety +9

    Děkuji za super video, objednala jsem topinambury z internetu, dnes jsme poprvé ochutnali a moc dobré jsou! Už je dělám k obědu na hranolky spolu s bramborami a batáty. Moc zdravá zeleninka, ale prý se musí ze začátku pomalu, aby si střeva zvykly, aby nebylo nadýmání. Obsahují hodně vlákniny, na kterou si musí tělo zvyknout. Je to potrava pro prospěšné bakterie, a ty jak mají najednou dost potravy( topin. vlákninu inulin) tak se začne tělo čistit. Pak nadýmání, atd. Takže chvíli zvykat, a pomalu přidávat do jídelníčku. Pak to bude v pohodě. A zdravotní benefity jsou nad očekávání. :-) A vůbec mám moc ráda vaše videa, moc zajímavá a vy máte dar pěkně informace předat. I kamera super! :-)

    • @plodnazahrada
      @plodnazahrada  Před 3 lety +2

      Děkuji Vám za milou zprávu. To mám opravdu radost. S tím postupným navykáním na topinambur máte pravdu, lepší je zpočátku ochutnat jen menší množství. Nějaké hlízy si můžete schovat (ve vlhkém písku ve sklípku nebo i v sáčku v lednici vydrží pár týdnů) na jarní sadbu nebo je rovnou zasadit, pokud nemáte promrzlou půdu. Přeji bohatou úrodu. Petr

    • @hmc2712
      @hmc2712 Před 2 lety

      s tím postupným navykáním se přidávám .... dnes jsem udělala topinamurovou kaši, rodiče (80+) nejen nadýmalo ale i prohnalo. Někde na netu jsem našla i video, kde se zmiňuje použití suchého stonku jako super podpalovač do kamen.

  • @petermravik3040
    @petermravik3040 Před 2 lety +6

    Vďaka Vám a Vášmu synovi za videá ♥ Topinambur = parádna a užitočná rastlina. Moja skúsenosť s likvidáciou topinambúr: Na jar, keď sa začnú objavovať výhony, nechať ich vyrásť do výšky 40 až 80 cm. Záleží aj na vzraste odrody - videl som 1,5 metrovú odrodu a najvyššiu som mal 4,5 metra. V tomto štádiu výhonu (výška okolo 0,5 m) je pod zemou nasledovné: stará hľuza už neexistuje - mladý výhon spotreboval zásobné látky a výhon=mladá rastlinka ešte nezačala vytvárať hľuzy. Mladý výhon jednoducho vytiahnuť zo zeme. To zopakovať niekoľko krát dokiaľ nové výhony budú vyrastať. Podstatné je, aby sme ich nenechali rásť nad približne 80 cm, lebo potom už začínajú vytvárať malé hľuzy. A mám skúsenosť, že stačil kus šupky s očkom hodený v zime do mulču pod živý plot a na jar bola z neho parádna rastlina. Pokojné a svieže dni.

    • @plodnazahrada
      @plodnazahrada  Před 2 lety

      Děkujeme, Peter, je nám potěšením! :-) Také mockrát děkuji za sdílení Vašich zkušeností, zajímavé postřehy a tip na omezení invazivního šíření topinamburu. Mám podobnou zkušenost. Ať se vám daří na zahrádce i v životě! Petr

  • @olgapankova1236
    @olgapankova1236 Před 3 lety +2

    Topinambury pěstuji už dva roky. Výborné, dají se sklízet opravdu celou zimu. Pod jedním keřem je velká úroda tak se mohu podělit a udělat radost i přátelům. Dám tip, nám chutnají syrové a výborná je polévka.

    • @plodnazahrada
      @plodnazahrada  Před 3 lety +1

      To je bezvadné, Olgo! :-) A děkujeme za tip.

  • @pansvec
    @pansvec Před 3 lety +5

    Diky moc za inspiraci! Urcite pristi rok zasadim. Skvele promo topinamburu.

    • @plodnazahrada
      @plodnazahrada  Před 3 lety +1

      Děkuji, to mě těší. Přeji, ať se Vám při pěstování této výjimečné trvalky daří.

  • @radkakm9964
    @radkakm9964 Před 3 lety +5

    Moc hezky udělané a zajímavé video.

    • @plodnazahrada
      @plodnazahrada  Před 3 lety +1

      Takové hezké komentáře jako je ten Váš, se čtou moc hezky. Děkuji mockrát za zpětnou vazbu.

  • @tinatinaa9104
    @tinatinaa9104 Před 2 lety +1

    Výborné video a informace, děkuju, mám je na zahradě, tak je i využiju k jídlu, už jsme ochutnali a moc nám chutnají👍👍👍

    • @plodnazahrada
      @plodnazahrada  Před 2 lety

      Děkuji za milý komentář, Tino, a přeji Vám dobrou chuť! :-)

  • @dusanmracko9432
    @dusanmracko9432 Před 3 lety +3

    Pestujem topinambury,sú výborné hlavne pre cukrovkárov .Okrem hľúz využívam aj časť byle,ktorú veľmi radi konzumujú susedove králiky hlavne na jeseň,keď už nie je veľa zeleného.S pestovaním mám dobré skúsenosti a preto doporučujem aj ostatným záhradkárom.Autorovi ďakujem , že šíri osvetu pre pestovanie aj netradičných plodín.

    • @plodnazahrada
      @plodnazahrada  Před 3 lety +1

      Dušane, také Vám děkuji za komentář a sdílení zkušeností. Petr

  • @mira-kaas
    @mira-kaas Před rokem +1

    Paráda, díky za inspiraci 👍🙏❤🌹

    • @plodnazahrada
      @plodnazahrada  Před rokem +1

      Děkuji Vám, Míro. Bylo mi potěšením.:-)

  • @michalsvaty9781
    @michalsvaty9781 Před 3 lety +2

    Díky za pěkné video. Za sebe pouze doplním, že nadzemní část je výborná pícnina (tedy podzemní část taky, ale ta u nás zvířatům nezbyde), skrmitelná třeba králíkům buď v zeleném stavu, nebo jí nechat projít mrazem, až listy zhnědnou a zkřehnou. Vizuelně vypadají "takové připlesnivělé", ale to způsobují chloupky listů, nikoliv plíseň. Buď zkrmuji přímo při postupné sklizni hlíz, nebo sklidím zelené části a nasuším pověšením svazků na trám. Pokud jde primárně o zdroj pícniny, dá se zelená hmota sklízet dvakrát ročně. To samozřejmě ovlivní kvalitu, resp. kvantitu sklizně hlíz.

    • @plodnazahrada
      @plodnazahrada  Před 3 lety

      Děkuji Vám, Michale, za zpětnou vazbu a zajímavé doplňující informace! :-)

  • @alenakochankova8587
    @alenakochankova8587 Před 3 lety +3

    Děkuji za inspiraci, moc zajímavé... Mám ráda rostliny, ze kterých se dá vše využít. 👍... Děkuji i za odkaz, hned jsem objednala a budu se těšit na vysazení a podzimní sklizeň 😁😁.

    • @plodnazahrada
      @plodnazahrada  Před 3 lety +2

      To mě těší, Aleno! :-) Jakmile rozmrzne půda, tak můžete hlízy vysadit. Přeji Vám bohatou úrodu na podzim a v zimě. Petr

    • @ikeraden8933
      @ikeraden8933 Před 2 lety

      I know Im randomly asking but does anybody know of a trick to get back into an instagram account??
      I was stupid forgot the login password. I would love any assistance you can give me

    • @johnwesson877
      @johnwesson877 Před 2 lety

      @Iker Aden Instablaster ;)

  • @tatianaspacilova2314
    @tatianaspacilova2314 Před 3 lety +4

    Super. Deti sú nadšené, keď ochutnavate :) pozeráme videá spolu..

    • @plodnazahrada
      @plodnazahrada  Před 3 lety +1

      Tak to mám radost, že videa sledují i Vaše děti, Tatiano! :-) Posílám dětem pozdrav a těším se, až mi pošlete ukázky Vašich společných výpěstků. :-)

  • @evak951
    @evak951 Před 3 lety +4

    Ano je to odolna rostlina a bohate plodi. Skladuji se hure, casto mi po par tydnech plesnivi ale jsou Velmi zdrave pro diabetiky takze to stoji za to 😊 take je z nich zelena Stena a stonky nasekam a cmelaci a broucci tam prezijou do jara. 🐝🐝

    • @plodnazahrada
      @plodnazahrada  Před 3 lety +2

      Děkuji Vám za sdílení zkušeností, Evo! :-) Jinak topinambury se nejlépe skladují tak, že se ponechají v půdě a postupně se dle potřeby odebírají. :-)

    • @radoslavfilac9664
      @radoslavfilac9664 Před 3 lety

      Presne tak. Treba nakopat vzdy cerstve. Najlepsie skladovat v zemi.

  • @a.k.k2651
    @a.k.k2651 Před 3 lety +1

    velmi informativni......velka chvala za toto video
    diky

  • @lilinanka
    @lilinanka Před 2 lety +1

    Úžasné video! ✨

    • @plodnazahrada
      @plodnazahrada  Před 2 lety

      Lído, děkuji Vám mockrát za zpětnou vazbu, která mě potěšila. :-)

  • @MultiMaka01
    @MultiMaka01 Před rokem +1

    Topinambury jsem objevila až ve svých 67 letech. V naší rodině byly považovány za krmivo pro prasata, proto mě nenapadlo něco takového shánět. Ochutnala jsem je až před dvěma lety a hned jsem si je zamilovala. Problém mám ale s tím, že ačkoliv mám velkou zahradu, nedokážu je vypěstovat, protože chutnají i jiným návštěvníkům. Podzemní část mi sežerou hryzci, nadzemní (pokud vyroste) slimáci. Letos jsem je v zoufalství vysadila do skleníku, který má betonovou podezdívku. Už mají přes tři metry, utlačují rajčata a okurky a dobývají se ven. Těším se, že se konečně dočkám vlastní úrody. 😁
    Zkoušela jsem je loni pěstovat v zednických stolitrových kalfasech. Ale slimáci do těch vysokých nádob nalezli a všechny výhony okamžitě zlikvidovali. Letos zjara jsem chtěla vysypat zeminu z nádob do kompostu, ale k mému překvapení v nich byla spousta malých hlízek, ačkoliv rostliny neměly po celou vegetaci žádnou nať. Původní velké hlízy byly odumřelé, ale na stolonech se vytvořily malé hlízky, jako to dělají na jaře loňské brambory, uskladněné ve sklepě👵
    A zapomněla jsem Vám poděkovat za vaše skvělá videa!!!

    • @plodnazahrada
      @plodnazahrada  Před rokem

      Zdravím Vás, Jiřino, těší mě, že se Vám videa líbí! :-) Děkuji mockrát za sdílení Vašich zkušeností s pěstováním topinamburů. Kolem kalfasu lze také vytvořit hranu z plechu ohnutého směrem ven, tuto překážku slimáci nepřelezou. Držím palce a ať se daří! Petr

    • @MultiMaka01
      @MultiMaka01 Před rokem +1

      @@plodnazahrada Pane Petře, omlouvám se, že jsem na vaši radu nezareagovala. Jsem teď v jednom kole - nadchla jsem se pro pěstování asijské zeleniny, konkrétně hořčice, která mě nadchla svojí křenovou chutí. Topinambury mi ukázaly, co dovedou, když zarostly celý skleník a nadzvedly střechu. Slimáci se začali pářit a přestalo jim chutnat, a také mi s jejich sběrem pomáhala skokanka skřehotalka žijící v mém rybníčku. Měří už asi 20cm; pěkně se tam na nich vykrmila.
      Velice vám děkuji, že jste mi otevřel nové obzory v zahradničení! Dosud jsem žila zacyklená v klasice: brambory, ředkvičky, kedlubny, kořenová zelenina.

    • @plodnazahrada
      @plodnazahrada  Před rokem

      @@MultiMaka01 Zdravím Vás, Jiřino, to jsem rád, že jste nadšená. Děkuji za sdílení a přeji bohatou úrodu asijské zeleniny! :-) Petr

  • @Renynka
    @Renynka Před 3 lety +1

    Skvělé rady...namotivovalo mě to topinambury pěstovat 🤩 🥔

  • @martavackova9708
    @martavackova9708 Před 5 měsíci +1

    Zdravím Vás Petře a děkuji za další úžasné video. S topinambury zatím nemám žádnou zkušenost, ale v listopadu jsem dostala od známé 6 hlíz, které jsem uložila do sklepa a těším se, až je zasadím. Proto jsem moc ráda. že jsem narazila na toto video !👍🏼Říkal jste v něm, že se mohou sázet až v dubnu ? Nejradši bych je "šoupla" do země už teď, 🤭když jednak snášejí tak nízké teploty a letos ještě ani u nás na horách v podstatě skoro nemrzlo. Z jakého důvodu se tedy nedají sázet dříve ? (doufám, že jsem se nepřeslechla) Děkuji za odpověď a přeji vše dobré a ať to i letos krásně roste ! 😆 Marta Vacková

    • @plodnazahrada
      @plodnazahrada  Před 5 měsíci +1

      Zdravím Vás, Marto, a děkuji mockrát za milý komentář i za sdílení. Jsem rád, že se Vám video líbí. Topinambury klidně zasaďte i teď. Pokud není půda promrzlá, můžete je zasadit i kdykoliv jindy v průběhu zimy nebo brzy na jaře. Je zde jen určité riziko, že přes zimu si na nich mohou pochutnat hraboši. Držím palce a přeji bohatou úrodu.:-) Petr

  • @marcelfunk5656
    @marcelfunk5656 Před 3 lety +1

    Topinadura u nás roste u hřbitova tak se jí nevsimame .Jinak na Vás ráda koukám máte dobré rady a nápady děkuji Funkova

    • @plodnazahrada
      @plodnazahrada  Před 3 lety

      Děkuji, to mě těší, že Vám videa líbí! :-)

  • @jirkakzlin6832
    @jirkakzlin6832 Před 3 lety +3

    Je toho všude planě plno a vím co je to za rostlinu. Ta úroda mě ale dostala. To jsem nečekal. Možná by se to dalo ještě i podsadit něčím menším a využít prostor ještě více.

    • @plodnazahrada
      @plodnazahrada  Před 3 lety +5

      Pokud rostou topinambury jednotlivě jako solitéry, tak je samozřejmě možné vysadit nějaké nižší rostliny pod topinambury a využít jejich stěhující se stín jako ochranu před horkým letním sluncem. Můžete vysadit například špenát, saláty, nebo endivii stejně jako v našem případě - viz 7:17. Při větším sponu můžete vyzkoušet třeba i obdobu Tří sester - po zemi se plazící dýně mající půdopokryvný efekt a po topinamburu (místo kukuřice) se zase mohou pnout fazole.

  • @stepanmachacek8964
    @stepanmachacek8964 Před 3 lety +1

    Milý Petře,jsem tád,že mi doplňujete vědomosti.Pěstuju topinambury už asi 10 let.Letos jsem schválně měřil,do jaké výšky vyrostly a bylo to 4,20m.Chutnají nejen myším a hryzcům,ale sousedův kocour se spolehlivě postaral o jejich likvidaci.
    Ale chutnají taky slimákům kteří přezimují v topinamburách,tak je musím nějak ,,ukončit".Před jejich kuchyňskou přípravou je neokrouhávám,jako kdysi,když jsem začínal,ale pečlivě odrhnu kartáčkem až jsou bílé.Jinak skvělá rostlina.😁

    • @plodnazahrada
      @plodnazahrada  Před 3 lety

      Děkuji za sdílení osobní zkušenosti, Štěpáne! 4,20 m - tak to už jsou hezké stromky.:-)

  • @terezachalupova9314
    @terezachalupova9314 Před 3 lety +1

    topinambury mám také moc ráda kvůli jejich všestrannosti. a hlavně jsou nádherné. máme je u nás v lesní školce. na podzim jsou neodmyslitelně součástí krásných kytic ve váze, a když je vykopeme, co si nerozeberou rodiče, vezme si myslivec pro zvířata. chci si jich teď na jaře pár vysadit i u nás na zahradě, ale můžu jim nabídnout jen místo, co je v polostínu, resp.slunce na ně bude svítit ráno a část dopoledne, a pak možná kvečeru, až budou vyšší. bude jim to stačit? nevadí, že výnos nebude kvůli tomu vysoký, bohatě mi postačí menší výnos, ale byla bych ráda, kdyby mi vykvetly :). děkuji za radu!

    • @plodnazahrada
      @plodnazahrada  Před 3 lety

      Přeci jenom je to slunečnice, které dělá dobře sluneční svit. Měl jsem také nějaké v polostínu (osluněné tak 1/3 až 1/4 dne), ale rostliny byly o dost menší a květy také neukázaly, ale třeba budete mít větší štěstí. Držím palce.

  • @Rebekah1967a
    @Rebekah1967a Před 3 lety +2

    Taky se ji říká Židovská brambora.

    • @plodnazahrada
      @plodnazahrada  Před 3 lety +1

      Ano, židovské brambory nebo jeruzalémské artyčoky. Topinambur má mnoho názvů.:-)

  • @Dastev1
    @Dastev1 Před 3 lety

    Zaručený tip pro úspěšné zaneřádění zahrady. Cosi jako pýr ve velkém ;-)

    • @plodnazahrada
      @plodnazahrada  Před 3 lety +2

      Mám na zahradě jak pýr, tak topinambury, pýr je mnohem invazivnější. Topinambury mám na zahradě přes 10 let. Když si pohlídáte jejich ohraničení, tak se s nimi dá velmi dobře koexistovat.:-)

    • @MultiMaka01
      @MultiMaka01 Před 3 lety +1

      Pořiďte si hryzce! Zbaví vás pýru i topinamburů. Vyzkoušeno! :-D

    • @Dastev1
      @Dastev1 Před 3 lety +2

      @@MultiMaka01 Jaksi skromně jste pomlčela, že nejen pýru a topinamburů... ;-))))

  • @kubaistube
    @kubaistube Před 3 lety +1

    Opravdu mega úroda z jedné rostliny. Já mám při sponu 20x20 stěží 3kg, ale i tak je toho při 14 rostlinách tolik, že po 4 měsících pravidelného využíváni v kuchyni už to doma nikdo nechce jíst :) Ale takový pečený topinambur je opravdu aromatická lahůdka.

    • @plodnazahrada
      @plodnazahrada  Před 3 lety +1

      Děkuji! :-) Úroda je tak vysoká, protože byly pro topinambur vytvořeny ideální podmínky. Pokud jste při sponu 20x20 cm sklidil skoro 3 kg, tak je to hodně. Pro dosažení vyšších výnosů z jedné rostliny je třeba větší spon.

  • @misacraft3714
    @misacraft3714 Před 3 lety +3

    Sadil som, pestoval som, a už nepestujem. treba otvorene povedať, že cca 40% populácie sposobuje inulin obsiahnuty v topinamburoch plynatosť a vetry - pre niektych jedincov su prakticky nepoživatelné aj keď sú zdravé a chutia výborne....

    • @plodnazahrada
      @plodnazahrada  Před 3 lety +4

      Někdo je může snášet opravdu hůře, zvlášť pokud ještě nejsou v plné konzumní zralosti a jsou sklizené ještě dříve než prošly mrazem. Nejlepší je zpočátku vyzkoušet jen pár kousků jako součást jiného jídla, aby si na ně trávicí soustava zvykala postupně, případně zkusit různé formy úpravy.

  • @radoslavfilac9664
    @radoslavfilac9664 Před 3 lety +3

    Dobry den. Dakujem za skvele videa. Velmi rad vas sledujem. Dobre sa vas pocuva a ste velmi sympaticky. Jedine co sa chcem opytat je ci mate aj video o komposte. ?? Ako si ho vy robite. ?? Vo vela videach pouzivate kompost a asi ho aj vela treba. Ako si take mnozstvo vyrobite a kolko na taku zahradu treba aku mate vy. .??? U nas na slovensku kompostarne niesu moc dobra volba lebo je tam skompostovane vsetko aj to co tam nema byt. Dakujem. Drzte sa a este raz dakujem za super robotu.

    • @plodnazahrada
      @plodnazahrada  Před 3 lety +2

      Děkuji za podporu, jsem rád, že se Vám videa líbí! :-) Video o kompostování plánuji natočit. V minulém roce jsem spotřeboval 5 tun vlastního kompostu, který tvořila především štěpka z listnáčů z naší zahrady, zelená hmota ze zahrady, posekaná tráva, sláma a slepičince. Vytvářel jsem i nové záhony a pár tun je pak jak nic, tak jsem si ještě musel nechat zavést i kompost z kompostárny. Tady se zatím můžete podívat na další tipy ohledně kompostování instagram.com/p/CFXNc-IlHlY/

    • @radoslavfilac9664
      @radoslavfilac9664 Před 3 lety +1

      Dakujem za tak rychlu odpoved. Super tesime sa na take video. Urcite to bude vela ludi zaujimat lebo prave ten kompost vela ludi nevie vyrabat a nema ho. Posledna otazocka ze aky mate druh alebo znacku stiepkovaca na dreviny. ??? Akym strojom si vyrabate tu stiepku. Dakujem. Este raz vsetko dobre.

    • @plodnazahrada
      @plodnazahrada  Před 3 lety

      @@radoslavfilac9664 Jednou za dva roky si půjčím z půjčovny na jeden den profesionální štěpkovač Greenmech, který zvládne i větší větve do průměru 15 cm. Malé domácí štěpovače se dle mého názoru vůbec nevyplatí používat, především kvůli velmi špatnému výkonu.

  • @danalempersova7226
    @danalempersova7226 Před 2 lety

    Také mne v zahradě rostou a nejvíc mi připomínají kedlubnu. Mám po nich dost silné větry.

    • @plodnazahrada
      @plodnazahrada  Před 2 lety +1

      Zpočátku, než si na topinambury navykne trávicí systém, tak méně je více.:-) Mnohdy k lepšímu trávení pomůže i různá forma tepelné úpravy.

  • @blbounka1
    @blbounka1 Před 3 lety +2

    Dobry den, krasna poucna videa. Chtela bych se zeptat. Na zahrade je mam uz dlouho a az nyni po vasem videu jsem ochutnala a super. Bohuzel jsou malinke. Chci se zeptat, pokud bych je rozsadila je moznos ze vyrostou zase velke hlizi nebo mam poridit novou sadbu 🙈 tohle cistit je tak na chroupnuti jednou za cas. Jsou male.

    • @plodnazahrada
      @plodnazahrada  Před 3 lety

      Děkuji! To jsem rád, že Vám topinambury zachutnaly. Je běžné, že se hlízy postupně zmenšují, pokud topinambur pěstujete stále na stejném místě a nesklízíte hlízy. Pokud byly ty úplně původní hlízy této odrůdy velké, tak opět narostou velké, když jim vytvoříte ideální podmínky. Přeji bohatou úrodu. Petr

    • @MultiMaka01
      @MultiMaka01 Před 3 lety

      Pořiďte si raději novou sadbu od firmy, která pěstuje topinambury na jídlo. Já jsem si první topinambury koupila řízkované u zahradníka. Velice hezky kvetly, ale hlízky měly malé. Teď pěstuji jiné odrůdy s velkými hlízami, sice nekvetou, ale dávají velkou úrodu.

    • @hanasasinkova6857
      @hanasasinkova6857 Před 3 lety +1

      Mám zkušenosti z dětství, kdy jsme měli velkou zahradu, poblíž vodní plochu. Do zahrady nam je nanosili jako zásoby na zimu hryzci vodní a když je nestačily v zimě sníst tak na jaře vyrostly. To byly ale plané, menšího vzrůstu, krásně kvetly. Také hlízy byly menší, ale chuť byla pro mne daleko lepší jak teď pěstuji. Z těchto větších hlíz jsem zkusila nastrouhané podusit na způsob sladkokyseleho zelí a moc nám chutnalo. Jinak chroupu syrové, pridávám do pomazánek a kam kořenovou zeleninu, polévky,... moc dobrá zelenina. Děkuji za předání zkušeností.

    • @plodnazahrada
      @plodnazahrada  Před 3 lety

      @@hanasasinkova6857 Také Vám děkuji, Hanko, za sdílení zajímavých zkušeností.

  • @frantanovotny7876
    @frantanovotny7876 Před 9 měsíci +1

    Letos jsem je začal pěstovat, jsou to obrovské rostliny, zatím nekvetou to až asi později, tak jsem zvědavý, kolik jich bude.

    • @plodnazahrada
      @plodnazahrada  Před 9 měsíci +1

      Děkuji Vám za sdílení, Franto. Jak uvádíte, jsou to mohutné rostliny. Topinambury klidně vyrostou až do 3 metrů i výše. Protože to je rostlina krátkého dne, tak většina odrůd kvete až na konci léta a na podzim až do mrazů. Přeji bohatou úrodu.:-) Petr

    • @frantanovotny7876
      @frantanovotny7876 Před 9 měsíci

      @@plodnazahrada děkuji a ať se daří!

  • @veronikamachova6510
    @veronikamachova6510 Před 2 lety +1

    Zdravím Petře, letos chci zkusit ve 20l plastových soudcích po jedné rostlině jako ochrana před hlodavci. Nějaký extra typ? Jsou to přece jenom jiné podmínky pěstování než v okraji záhonu. Zkoušel jste?

    • @plodnazahrada
      @plodnazahrada  Před 2 lety

      Zdravím Vás, Veroniko, topinambury v nádobě jsem zatím nepěstoval, ale můžete postupovat podle obecně platných principů: vyvrtat otvory do dna nádoby, na dno dát drenáž (například ze střepů starého hliněné květináče), na povrch nějaký mulč proti vysychání. Možná bych zvolil trochu větší nádobu, máte-li možnost a ponechal dostatek prostor pro růst hlíz, aby se obsah nádoby netlačil ven.:-) Ať se daří. Petr

  • @badymilk
    @badymilk Před 3 lety +1

    Dobrý den, měl bych dotaz, mám zasazené topinambury červené a bílé, už vyrůstají ze země s lístky. Bohužel nám koza sežrala spousty listů,někde zbylo pouze stéblo, myslíte že to rostlinu zahubí? Může být úroda topinambur aniž by byla rostlina plně vzrostlá? Děkuji

    • @plodnazahrada
      @plodnazahrada  Před 3 lety

      Teď by topinambury ještě měly znovu obrazit. Úroda by z nich měla být, rostliny jenom budou mít menší hlízy. Můžete se i podívat na nějaké hlízy, jestli z nich raší další nové výhony. Topinambur je životaschopná rostlina, která snese poměrně hodně. Držím palce. :-)

    • @badymilk
      @badymilk Před 3 lety

      @@plodnazahrada Děkuji, ještě jsem zapomněl, pokud by hlízy zůstali všechny v zemi,a rostliny nevyrostli, je potřeba koupit novou satbu na příští rok, nebo znovu obrazí?

  • @eliskabrezikova6493
    @eliskabrezikova6493 Před 3 lety +2

    Děkuji za zajímavé video. Chtěla bych se zeptat, jestli se topinambura rozmnozuje i semeny z květů. Trochu se bojím, aby se na zahradě nerozlezla moc. Znám velké plochy podél řeky nebo kolejí..Děkuji za odpověď.

    • @plodnazahrada
      @plodnazahrada  Před 3 lety +3

      Děkuji Vám, Eliško! Topinambur kvete poměrně pozdě a v našich podmínkách nadzemní část zmrzne dříve, než se stačí vyzrát semínka. Množení hlízami je navíc mnohem jednodušší a praktičtější. Když si topinambury nepohlídáte, tak se opravdu mohou chovat invazivně, někdy je mohou po zahradě roztahat i myši nebo psi. Můžete je pěstovat i ve velké nádobě nebo je do hloubky asi 0,5 m ohraničit nějakou překážkou. Také je lze omezit travním pásem, který budete pravidelně sekat (mladé výhonky topinamburu jsou také jedlé). Nebojte se, klidně je zkuste nejdříve pěstovat v nádobě a uvidíte. Držím palce. Petr

    • @Dastev1
      @Dastev1 Před 3 lety +1

      Bojte se mnohem víc než trochu ;-)

  • @davidcupan8392
    @davidcupan8392 Před 3 lety +2

    Ahoj super video dá sa to kúpiť aj v záhradníctvo alebo niekde inde?

    • @plodnazahrada
      @plodnazahrada  Před 3 lety +1

      Děkuji, jsem rád, že se video líbilo. :-) Topinambury se dají koupit i v některých supermarketech, e-shopech nebo v zelenině. Také třeba tady www.topinambury-rk.cz/cenik/.

    • @davidcupan8392
      @davidcupan8392 Před 3 lety +2

      @@plodnazahrada a to som ja rád že robíte videa aj o netradičných rastlinach

    • @jasnovidkaLivia
      @jasnovidkaLivia Před 3 lety +1

      ja mam s www.bio-eko-logic.sk/kategoria/hluzy-cibulky-a-struky/topinambur-biely-10ks/

    • @plodnazahrada
      @plodnazahrada  Před 3 lety +2

      @@davidcupan8392 Děkuji Vám za zprávu, Davide. To jsem rád, že se Vám video o topinamburu líbilo. Petr

  • @AuriXX100
    @AuriXX100 Před 3 lety +1

    Dobrý den děkuji za poučné video, dostala jsem pytlíček hlíz tak jdu sázet.. je únor, prosím kdy je mohu zasadit?? zkusím to zahradu mám ve svahu a na břidlici tak myslíte, že to přežije.._??

    • @plodnazahrada
      @plodnazahrada  Před 3 lety +1

      Děkuji, to jste mě potěšila.:-) Sázet můžete hned jakmile rozmrzne půda. Nejlépe topinambury porostou v kypré půdě plné živin, pokud mají dostatek vláhy. Zároveň však umí nakypřit i zhutněnou půdu, pokud se mají hlízy kam rozrůstat. Když jim přidáte trochu kompostu, tak určitě nic nezkazíte. Nemusíte se bát, topinambury přežijí kde co, jen tak se jich nezbavíte.:-) Přeji Vám bohatou úrodu. Petr

    • @AuriXX100
      @AuriXX100 Před 3 lety +2

      @@plodnazahrada moc děkuji za odpověď počkám ještě zda v březnu nebude mrznout a dám je na místo na konci zahrady u lesa tam je lepší půda nakydáme kompost a hurá jde se na to. budu dokumentovat.

  • @woji2000
    @woji2000 Před 3 lety +3

    mam taky, bastim je syrove....

  • @radeksnejdrla6454
    @radeksnejdrla6454 Před 2 lety +1

    dobry den prosim vas je potreba topoinabur otrhavat nebo to mam nechat normalne rust .
    dekuji za odpoved

    • @plodnazahrada
      @plodnazahrada  Před 2 lety

      Můžete ho nechat normálně růst. Pokud chcete mít větší hlízy, tak pouze omezte počet výhonů, vyrůstají-li z půdy z jednoho místa.

  • @zuzkazuzazuzana
    @zuzkazuzazuzana Před 3 lety +1

    Je mozne Topinambur presadit? Jedna hliza se mi rozesemenila asi do 1 m2 a nevim jestli nejsou moc namackane na sobe ... Moc dekuji

    • @plodnazahrada
      @plodnazahrada  Před 3 lety

      Teorieticky ano, ale nyní již budou rostliny hodně velké pro to, aby se snadno znovu po přesazení ujaly. Musela byste je odebrat i s velkým kořenovým balem a ponechat jen nejsilnější rostliny. Jenodudušší bude výhony vyjednodit na daném stanovišti a ponechat pouze ty nejsilnější.

  • @petrafleisigova578
    @petrafleisigova578 Před 2 lety

    Dobrý den vím že video je rok staré ale chtěla bych se zeptat neměl byjste hlízy topinaburu k zaslání

    • @plodnazahrada
      @plodnazahrada  Před 2 lety

      Zdravím Vás, Petro, na zasílání bohužel nemám časovou kapacitu. V této době jsou také hlízy již hodně narašené, musela byste je sehnat i s kořenovým balem, například v květináči.

  • @katarinaz.1824
    @katarinaz.1824 Před rokem +1

    Áno, poznám topinambur,aj som pestovala ale po pár rokoch vyhynula neviem prečo

    • @plodnazahrada
      @plodnazahrada  Před rokem

      Děkuji Vám za komentář, Katarína! To mě mrzí, že už topinamnbury nemáte. Možná se na daném místě vyčerpala půda nebo byla přemokřená. Také je možné, že si na hlízách v zimě pochutnali hraboši. Většinou se lidé topinamburů nemohou zbavit, protože se snadno rozšíří i tam, kde je mít nechtějí. Zkuste je znovu zasadit na jiném místě. Ať se daří!:-) Petr

  • @TheRouzie
    @TheRouzie Před 3 lety +1

    Ví někdo, kde by se dala sehnat sadba? :) Myslíte, že by šly zasadit topinambury ze supermarketu? Děkuji

    • @plodnazahrada
      @plodnazahrada  Před 3 lety +2

      Klidně můžete zasadit i hlízy z obchodu, většina odrůd stejně není registrovaných ani certifikovaných. Sázejte nejlépe ty kompaktní, středně velké cca 3-5 cm (ty větší můžete klidně rozdělit). U větších hlíz je totiž příliš mnoho oček, ze kterých by pravděpodobně vyrostlo příliš mnoho výhonů a hlízy by pak byly menší. Když se podíváte ve Vašem okolí po zahradách, tak je určitě nepřehlédnéte. Věřím, že se s Vámi sousedé podělí. Jinak sadbu seženete nejspíš až na jaře, zkuste třeba permaseminka permaseminka.cz/jedle-hlizy/49-topinambur.html nebo www.topinambury-rk.cz/cenik/ či www.vubhb.cz/cs/clanky/topinambury. Topinambur často roste a zplaňuje i v nivách řek, kde si také můžete nějaké nakopat.

    • @mesicz3331
      @mesicz3331 Před 3 lety +3

      My před 2 lety zasadili nějakou francouzskou odrůdu, kterou jsme koupili v lídlu. Pěstovali jsme ji v kontejneru zakopaném v zemi, aby se nám nerozrostla po pozemku a těch 7 kg z toho určitě bylo z jedné rostliny, navíc hlízy byly kulaté a velké

  • @ondrejjerabek9864
    @ondrejjerabek9864 Před 2 lety +1

    Pěstuji v 25l kontejnerech a v poho....

    • @plodnazahrada
      @plodnazahrada  Před 2 lety

      Děkuji za sdílení Vašich osobních zkušeností, Ondřeji! Pěstování v kontejnerech má tu výhodu, že tak předcházíte potenciálnímu invazivnímu šíření topinamburu pro zahradě a okolí.:-)

  • @melissaschuttenkopf3355
    @melissaschuttenkopf3355 Před 3 lety +2

    Ja sem si to jednou koupila a me to teda nechutnalo,bud to neumim pripravet nebo nevim.

    • @plodnazahrada
      @plodnazahrada  Před 3 lety +2

      Na úpravě opravdu hodně záleží, protže ne každému chutná, každý typ úpravy. Chuť i struktura topinamburu je totiž hodně variabilní v závislosti na typu úpravy. Když se například dlouho vaří, tak vznikne spíše taková přeslazená kašovitá hmota bez struktury, která mi také moc nechutná. U nás doma nám nejvíc chutná asi syrový, blanšírovaný nebo ve směsi s jinou zeleninou na způsob leča.

  • @avenaneumann5481
    @avenaneumann5481 Před 2 lety +1

    Ať žije kočička! Máte taky tu zkušenost, že topinambury velmi nadýmají? Nejíst před společenskou událostí!

    • @plodnazahrada
      @plodnazahrada  Před 2 lety

      Děkuji, Pomněnka je úžasná. Každý topinambury snáší trochu jinak. Lepší je ochutnat nedříve menší množství a zkoušet různé formy úpravy.

  • @Petralajos
    @Petralajos Před 5 dny +1

    Jj.vy to pěstujete a my se toho plevele nemůžeme zbavit.

    • @plodnazahrada
      @plodnazahrada  Před 3 dny

      Ano, je to tak, jak také zmiňuji, tak když už si topinambur jednou pořídíte na zahradu, tak už je to skoro napořád.:-)

  • @3mysa
    @3mysa Před 3 lety

    Tento typ videí v češtině chybí, nicméně mě mrzí že nezazněla důležitá informace že se jedná o invazivní druh :(

    • @plodnazahrada
      @plodnazahrada  Před 3 lety +7

      Děkuji za komentář! Mám pro Vás dobrou zprávu, v čase 13:07 zmiňuji, že pokud topinamburu jasně nevymezíte hranice, tak je zde riziko jeho nekontrolovatelného šíření do okolí, což jinými slovy řečeno znamená, že se jedná o invazivní druh.:-) Všechna pro mají i svá proti a obráceně. Například trnovník akát, extrémně invazivní dřevina pocházející ze Severní Ameriky, má i spoustu úžasných vlastností - váže písčité půdy, je to jeden z nejvýznamnějších zdrojů nektaru pro včely, jeho dřevo vydrží věky... V Maďarsku byly akátem zalesněny rozlehlé plochy pusty (travnaté stepi) a akát je dnes maďarský národní strom.

    • @Dastev1
      @Dastev1 Před 3 lety +1

      Ta informace tam je, ale jen tak "mezi řečí", bez patřičného zdůraznění.

    • @MultiMaka01
      @MultiMaka01 Před 3 lety

      @@Dastev1 😁