5x5m lithography from 42 stones

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 7. 03. 2024
  • www.patrikhabl.com www.lithography.cz www.slamapress.com
    In 2014, Patrik Hábl approached me if we could together preserve his drawings on lithographic stones (to withstand weather conditions), as they were part of his Bílá Hora 2014 installation in the garden in the middle of the Pilgrimage Church of Our Lady of Victory on Bílá Hora . We thought that since the stones were going to be rolled with black feather paint to stabilize the drawing, that we could print them at least once. The stones were half in the ground and it would have been difficult to take them out and print each one separately on a mobile hand press, as we had originally intended. So we used two small "Sláma" hand presses and printed all 42 stones directly from the ground onto three large strips of paper. The total size of the paper was 5 by 5 meters. In the end of the slide show and videos you can see the final print in the Church of the Holy Family in České Budějovice 2017.
    Petr Korbelář 2024
    Roku 2014 mě Patrik Hábl oslovil, jestli bychom společně mohli zakonzervovat jeho kresby na litografických kamenech ( aby odolali povětrnostním podmínkám), protože se nacházely v rámci jeho instalace Bílá Hora 2014 v zahradě uprostřed Poutního kostela Panny Marie Vítězné na Bílé hoře . Napadlo nás, že když už se budou kameny navalovat černou pérovou barvou ke stabilizaci kresby, že bychom je mohli alespoň jednou vytisknout. Kameny byly napůl v zemi a bylo by je náročné vyndávat a tisknout každý zvlášť na pojízdném ručním lisu, jak jsme měli původně v úmyslu. Použili jsme tedy k tisku dva malé ruční lisy "Sláma" a vytiskli všech 42 kamenů přímo ze země na tři velké pruhy papíru . Celkový formát papíru byl 5 krát 5 metrů. .V závěru slide show a videí je vidět výsledný tisk v kostele sv. Rodiny v Českých Budějovicích 2017.
    Petr Korbelář 2024
    Monument to the fallen fighters 2014,
    The Benedictine monastery on Bílá Hora
    I was approached by architect Norbert Schmidt to create a temporary installation on the site of the grave of the fallen from the 1620 battle. The installation Bílá Hora 2014 refers to the place where the remains of the fallen from the battle of 1620 are buried.
    Together we also approached composer Michal Rataj to compose music that consists of authentic sounds from the site, prayers, grinding stones, creaking benches.
    We placed the lithographic stones, on which I drew indistinct faces, in the space of the Paradise Court of the important pilgrimage site, immediately adjacent to the battlefield area where on Sunday 8 November 1620 the armies of the Czech Estates succumbed to the united Catholic army, sealing the fate of the Czech state for the next three hundred years. We laid 42 stones and only then did I learn that there were 42 men + 2 women in the grave. I had two test stones. It was all very mysterious. An ecumenical service, attended by both sides, Catholics and Protestantswas held. The temporary installation from the final resting place, which was made in collaboration with the architect Norbert Schmidt, was later printed with Peter Korbelář and I in a uniform format of five by five metres. This "graphic sheet" became part of the annual Graphic of the Year show. In 2017, the Lenten canvas was exhibited in the Church of the Holy Family in České Budějovice during Easter, continuing the medieval tradition of covering crosses and altars during Easter.
    Patrik Hábl 2024
    Pomník padlým bojovníkům 2014,
    Areál benediktinského kláštera na Bílé Hoře
    Oslovil mne architekt Norbert Schmidt, aby na místě, kde je hrob padlých z bitvy 1620 vznikla dočasná instalace. Instalace Bílá Hora 2014 se odkazuje k místu ve kterém jsou uloženy ostatky padlých z bitvy 1620.
    Společně jsme ještě oslovili skladatele Michala Rataje, aby zkomponoval hudbu, která tvoří autentické zvuky z místa, modlitby, broušení kamenů, skřípání lavic.
    Litografické kameny, na které jsem kreslil nezřetelné tváře, jsme umístili do prostoru rajského dvora významného poutního místa, bezprostředně přiléhajícího k areálu bojiště, kde v neděli 8. listopadu 1620 podlehla vojska českých stavů spojené katolické armádě a zpečetila tak na tři sta let osud českého státu. Položili jsme 42 kamenů a až poté jsem dozvěděl, že ve hrobě je 42 mužů + 2 ženy. Měl jsem dva zkušební kameny. Vše bylo velmi mysteriózní. Byla zde sloužena ekumenická bohoslužba, které se zúčastnili obě znesvářené strany, jak katolíci, tak protestanti. Dočasnou instalaci z místa posledního odpočinku, která vznikla ve spolupráci s architektem Norbertem Schmidtem jsme později s Petrem Korbelářem vytiskli do jednotného formátu pět krát pět metrů. Tento „grafický list“ se stal součástí každoroční přehlídky Grafika roku. Bělohorské postní plátno bylo v roce 2017 vystaveno v kostele Svaté Rodiny v Českých Budějovicích během velikonoc a navazuje tak na středověkou tradici zakrývání křížů a oltářů během velikonoc.
    Patrik Hábl 2024
  • Krátké a kreslené filmy

Komentáře •