Poznaj Łowicz, miasto wielkiej historii

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 29. 08. 2024
  • Pierwsze spotkanie i wyprawa na północ Województwa Łódzkiego. Łowicz to miasto wielkiej historii, licznych zabytków, charakterystycznej kultury ludowej, strojów, wycinanek. Tu jednak skoncentrujemy się na historii tego miasta.
    Łowicz był trzecim w kolejności miastem na Mazowszu już od XIII w., źródłowo wzmiankowany jest od 1136 roku. Tu od 1572 r. znajdowała się siedziba najważniejszego po królu dostojnika w Rzeczypospolitej - arcybiskupa gnieźnieńskiego, w okresie bezkrólewia interreksa. Tu działa się wielka polityka Rzeczypospolitej od XVI do końca XVIII w. Tu przybywali dostojnicy papiescy, posłowie, kandydaci na królów i królowie. Tu przetaczały się wojny, rządziły się obce wojska. Również późniejsze lata odcisnęły swoje piętno, okres zaborów, powstań narodowych I i II wojny światowej.
    Jednak mimo tylu trudnych dziejowych zawirowań do dziś miasto zachwyca swoim urokiem, ponad setką zabytków, często unikatowych, zachowanym średniowiecznym układem urbanistycznym, licznymi placami, terenami zielonymi, tajemniczymi zakątkami, pomnikami, tablicami. Tu byli królowie Polski, cesarz Napoleon, cesarz pruski i car Rosji, Tadeusz Kościuszko i ks. Józef Poniatowski oraz papież Jan Paweł II. A Wy byliście? Nie? To ten czas, by odwiedzić Łowicz.
    Tu znajdują się trzy muzea, galerie malarstwa, kilka wiekowych świątyń, ciekawe obiekty świeckie, np. pałac gen. Klickiego, o którym Maria Dąbrowska mówiła, że zbudowany jest na wzór "pałacyków florenckich". Łowicz, trzeba, zobaczyć, w Łowiczu trzeba się zakochać. O czym przekonywać będzie przewodnik Zdzisław Kryściak.
    Projekt jest realizowany w ramach konkursu Zarządu Województwa Łódzkiego w celu przeciwdziałania COVID-19. Zadanie jest finansowane przez Samorząd Województwa Łódzkiego. Projekt realizują przewodnicy Koła Przewodników im. Anieli Chmielińskiej przy Oddziale PTTK w Łowiczu

Komentáře •