Dolnośląskie Tajemnice 112. Upadek bajkowego pałacu Opowiada Joanna Lamparska

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 13. 08. 2022
  • Dolnośląskie Tajemnice 112. Upadek bajkowego pałacu Opowiada Joanna Lamparska
    DOLNOŚLĄSKIE TAJEMNICE
    PAŁAC BRZEZINKA
    Własne cytrusy z przydomowego ogrodu. Na takie luksusy, niespełna 100 lat temu, mogli liczyć właściciele pałacu w Brzezince koło Oleśnicy. Ta - znajdująca się niespełna 50 kilometrów od Wrocławia - rezydencja nazywana była jedną z najcenniejszych pereł śląskiego baroku.
    I właśnie to miejsce w tym tygodniu odwiedziła ekipa „Dolnośląskich Tajemnic”.
    Ten pałac zaczął powstawać na początku XVIII wieku, a zbudowało go dwóch zupełnie szalonych braci o nazwisku Kospoth. 02:31 To miała być rezydencja idealna. Raj, w którym rosły nawet pomarańcze. Miało to być także jedno z największych dzieł rezydencjonalnych śląskiego baroku o idealnej symetrii.
    Historia pałacu w Brzezince jest bardzo bogata.
    Jego fundatorzy są blisko związani z królem Augustem II Mocnym.
    Pod koniec XIX wieku w rezydencji gości między innymi cesarz Niemiec Fryderyk Wilhelm II oraz śmietanka nie tylko niemieckiej arystokracji.
    Takie towarzystwo zobowiązuje. Pałac i jego ogrody słyną z pięknego wyposażenia.
    I tu rodzi się pytanie. Co dzieje się z tymi skarbami po II wojnie światowej?
    Snop światła na tę sprawę rzuca referent muzealny - Tadeusz Zeleny, który
    w 1949 roku przeprowadza inwentaryzację pałacu.
    Notuje, że w ogrodzie stoją 23 rzeźby greckich i rzymskich bogów oraz 14 kwiatonów i jest to podobno - najwybitniejszy tego typu zbiór barokowych rzeźb na Śląsku. Nie mija kilka tygodni, kiedy 22 rzeźby zostają załadowane na ciężarówki i jadą do Warszawy i do dzisiaj można je oglądać w Wilanowie.
    Co stało się z wyposażeniem pałacu i tajemniczym skarbem ukrytym gdzieś w pałacowym parku?
    Odpowiedź na te pytania już w niedzielę w kolejnym odcinku „Dolnośląskich Tajemnic”. Premiera jak zwykle o 10:00 na: www.radiowrocław.pl oraz naszym kanale CZcams. Zapraszamy.

Komentáře • 263

  • @arturadamski71
    @arturadamski71 Před rokem +32

    A propos dewastacji to nie zapominajmy o jeszcze jednym ich czynniku. Krótko po 1989 roku, kiedy granica z Niemcami mocno się rozszczelniła, uruchomiła się istna plaga kradzieży rzeżby architektonicznej. I miała ona skalę przemysłową. Wiele pałacy kupiły różne bandziory tylko po to, by wydłubać z nich wszystko, co dawało się sprzedać. W Niemczech rozkwitła wtedy moda, by w ogródku zamiast krasnala mieć barokowe putto lub inny kawałek zabytku. Policja namierzyła wtedy stodoły, po sufit zastawione takim, czekającymi na transpotr skarbami. Ale to była kropla w morzu. Nizliczone fragmenty rzeżby architektonicznej, rzeżby parkowe itd. itp. - pojechały do Niemiec. Trudno mi się oprzeć wrażeniu, że ktoś ten przemysł uruchomił po tym, jak miasto Wrocław zaczęło sprzedawać do Niemiec kostkę granitową i bazaltową z ulic, których nawierzchnie zmieniano na asfaltowe. Zresztą - za psie pieniądze ta kostka do Niemiec szła. I wtedy się zaczęło to samo z pałacami. No niestety, ale początek komunistycznej zarazy, jaka do Polski przyszła w 1944 - 45, pod wieloma względami nie był pocztkniem tego najgorszego. Zagłada niezliczonych zabytków przesądzona została w 1989.

    • @gwidonpopielski2885
      @gwidonpopielski2885 Před rokem +20

      Jest wiele pytań na które władze miasta Wrocławia powinny odpowiedzieć:
      1) Co stało się z rzeźbami pór roku. które jeszcze kilkanaście lat temu stały przed uniwersytetem wrocławskim?
      2) Gdzie podziały się secesyjne barierki z peronów dworca głównego, które zostały bezpodstawnie usunięte podczas modernizacji dworca?
      3) Gdzie przepadły podporowe kolumny z wiaduktu kolejowego na Zielińskiego i z Placu Rozjezdnego, które istniały tam do momentu nieszczesnego remontu dokonanego przez SKANSKA?
      To tylko wstępne pytania do władz, którym się wydaje, że są właścicielami miasta.

    • @lotnylotny671
      @lotnylotny671 Před rokem +3

      Czyli sami Niemcy też się przyczynili pośrednio do obecnego stanu tych obiektów. Nawet nie wiedziałem o takim procederze.

    • @robertroth1378
      @robertroth1378 Před měsícem +1

      @@lotnylotny671 niemcyto najwięksi złodzieje na świecie no może przescigaja ich angole

  • @tjustice2904
    @tjustice2904 Před rokem +8

    Bardzo wartościowy cykl programów, nie za krótko, nie za długo, treściwie i ciekawie. Dziękuję i Pozdrawiam

  • @verbenal.8958
    @verbenal.8958 Před rokem +51

    Czy rzeźby powinny tu zostać? nie sądzę a dlatego ze zapewne wyglądałyby jak pałac, albo po prostu by znikły. Przeniesienie ich może uchroniło ich życie.

    • @bartek3725
      @bartek3725 Před rokem +11

      Dokładnie, wandale z całą pewnością nie pomyśleliby nawet o zrabowaniu ich a po prostu o zniszczeniu ot tak, z nudów.

  • @tvhistorianaluzie6273
    @tvhistorianaluzie6273 Před rokem +7

    Witam wszystkich i oczywiście naszą Królową łapka w ciemno

  • @rafalszewczyk20
    @rafalszewczyk20 Před rokem +16

    Te rzeźby wcześniej czy później spotkałby taki sam los jaki spotkał ten pałac. Moim zdaniem to dobrze, że zostały przeniesione.

  • @wojciechpuzicki7186
    @wojciechpuzicki7186 Před rokem +14

    Żal patrzeć co z tym pięknym pałacem się stało, niestety takich na Dolnym Śląsku jest wiele 😢😢😢

  • @sarnaszczesliwa7104
    @sarnaszczesliwa7104 Před rokem +7

    Pani Joanno płakać się chce, że tak zniszczony pałac, co do pytania, dobrze, że wywiezione te posągi, bo dziś już by ich nie bylo, a tak chociaż w Wilanowie zdobią. Pozdrawiam Panią i dziękuję za piękny przekaz.

  • @perun4329
    @perun4329 Před rokem +14

    Pałac znajduje się około 30m od drogi, pomimo że jest zarośnięty naokoło wysokim drzewostanem, jest on widoczny z drogi znajduje się naprzeciw kościoła w Brzezince, więc mówienie że przedzierała się Pani przez niewiadomo jakie krzaki mija się z prawdą. Von Kospoth sam tytuł hrabiowski otrzymali od elektora saskiego za porwanie i przetrzymanie Jakuba Sobieskiego, co skutecznie uniemożliwiło jego elekcję na tron Polski, otwierając tym samym drogę do owego tronu Sasom. Więc sama rodzina Kospoth w tragiczny sposób wpłynęła na losy Królestwa Polskiego.

    • @adamgadysz1810
      @adamgadysz1810 Před rokem +3

      Byłem tam dzisiaj, i z drogi go nie widać.

    • @perun4329
      @perun4329 Před rokem

      @@adamgadysz1810 Widać, widać, z tym że nie pod każdym kątem, trochę drzew rośnie naokoło. Ale nawet sama "architektura" ogrodu jest jeszcze w miarę widoczną, to nie tak ze tam teraz naokolo bór nieprzebyty rośnie. Podobnie jak z drogi doskonale widać resztki muru, który okalał rezydencję.

  • @ryszardkoprowski1414
    @ryszardkoprowski1414 Před rokem +9

    Podróżując po miasteczkach Dolnego Śląska ze smutkiem stwierdzam, że mentalność zbudowana i promowana w PRL, "kultura" rodem z PGR dokończyły tego zniszczenia, którego nie zrobiła wojna i szabrownicy. Zresztą, co jeszcze gorsze - więcej na ziemiach Zachodnich śladów dawnych mieszkańców - Niemców, niż chlubnego "dziedzictwa" tego okresu. Osadnicy i władze nie doceniały wartości kulturowych tych ziem, nie budując specjalnie niczego wartościowego w zamian. Z 1000 pałaców zniszczono lub rozkradziono niemal wszystkie, co ciekawe -także po roku 1990 na gruncie "prywatyzacji".

  • @Mustafa-le6qt
    @Mustafa-le6qt Před rokem +6

    Dobrze i to bardzo dobrze ze te rzeźby zostały ocalone👍🤝🔥🔥🔥🔥

  • @tgr-2164
    @tgr-2164 Před rokem +16

    Jako Wrocławianin z urodzenia mieszkający w innej części Polski [ nie koniecznie z własnego wyboru ! ] z zainteresowaniem obejrzałem ten film jak i inne Pani filmy. Gdy jeszcze mieszkałem pod Wrocławiem w latach 70-tych XX w. będąc uczniem szkoły podstawowej z pasjami jeździłem na rajdy turystyczne z udziałem znanych wtedy historyków sztuki, architektury i przyrody oglądając zabytkowe, pałace, zamki , parki i ogrody, które już w tamtych czasach były w okropnym stanie a co dopiero dzisiaj. Nie wszystkie zabytki na Dolnym Śląsku mają szansę na powstanie z ruin zwłaszcza ten barokowy pałac w Brzezince na filmie. Jako historyk sztuki [ bo ukończyłem dodatkowo takie studia choć dało mi to tylko satysfakcję a nie pieniądze ] ubolewam nad takim stanem rzeczy jaki Pani pokazuje w swoich filmach odnośnie niszczejących zabytków - jednak jestem realistą i wiem , że nie ma teraz tyle funduszy aby odbudować wszystko - to jest nie realne w dobie kryzysu.
    Co do tych barokowych rzeźb to one znalazły teraz właściwe miejsce - w Wilanowie one mogą być podziwiane przez turystów z kraju i z za granicy co mnie akurat bardzo cieszy a i mają tam odpowiednią opiekę konserwatorską czego nie można powiedzieć o cudnych detalach niszczejących w zrujnowanym pałacu - one nie powinny wracać do zniszczonego pałacu i nieistniejącego parku - teraz są tam gdzie być powinny - to sprawiedliwość dziejowa po latach zniszczeń i rabunków hitlerowskich i sowieckich oraz szwedzkich w naszym kraju. Ja bardziej ubolewam nad zrabowanymi nam dziełami sztuki i literatury bezprawnie przetrzymywanych w Niemczech, Rosji czy w Szwecji - rzeźby z Brzezinki w Wilanowie mają swoje właściwe miejsce. Ja wiem , że zostanę oskarżony o brak dolnośląskiego patriotyzmu ale jestem niepoprawnym realistą i nic na to Pani Joanno nie poradzę.
    Ja uwielbiam zabytki z racji swoich zainteresowań i pasji ale za pruską arystokracją na Dolnym Śląsku popierającą zbrodniarzy wojennych w osobach Wilhelma II i Adolfa Hitlera nie tęsknię i [p]rusaków tam sobie nie życzę - ich dziedzictwo ulega zagładzie jak niechlubna o nich tutaj na Śląsku pamięć.
    Czy wywózka tych rzeźb do Wilanowa uratowała je przed zniszczeniem i rabunkiem - oczywiście tak - wspomnijmy losy innych rzeźb z Pani filmów np. z Ząbkowic Śląskich to mamy na to odpowiedź.
    Świetny film jak zwykle Pani Joanno - pozdrawiam Panią serdecznie i wszystkich widzów. Proszę mi wybaczyć moje dość kontrowersyjne podejście do tego tematu.

    • @piorab
      @piorab Před rokem +2

      Tigerstar, bardzo ciekawa wypowiedź! :)

    • @tgr-2164
      @tgr-2164 Před rokem

      @@piorab - Bardzo Panu dziękuję za pozytywną odpowiedź z [!] - już myślałem ,że się Pan na mnie obraził - pozdrawiam.

    • @piorab
      @piorab Před rokem

      @@tgr-2164 Dlaczego miałbym się obrazić. Dużo wiedzy jest w Pana wpisie :)

  • @krzysztoflatosinski6505
    @krzysztoflatosinski6505 Před rokem +7

    Od 30 lat odwiedzam takie miejsca. Nie tak dawno "odkryłem" Dolny Śląsk. Wcześniej jakoś było mi tu"nie po drodze".
    To, co można zobaczyć na DŚ prowadzi do depresji.
    Jeden z najciekawszych odcinków Pani Joanno. Świetny, na prawdę świetny.

  • @robertrak6381
    @robertrak6381 Před rokem +10

    Jak prawie każdy program Pani Joanny o dolnośląskich pałacach ogląda się go z mieszanymi uczuciami żalu, złości i zachwytu. Dobrze, że powstają bo jeszcze trochę i nie będzie już nic oprócz pożółkłych zdjęć...

  • @barbarakrysztofiak9647
    @barbarakrysztofiak9647 Před rokem +6

    Przepiękny pałac , chociaż w ruinie . Szkoda , że nie znalazł się nikt kto by chciał go odrestaurować 🤔 . Pani Joanno , temat jak zwykle bardzo ciekawy i pięknie opowiedziany 👍 . Pozdrawiam 🤗 całą ekipę twórców . 💖

  • @grzegorztabor1361
    @grzegorztabor1361 Před rokem +3

    PIĘKNIE PANI OPOWIADA O HISTORII KTÓRA KOCHAM✌️🇵🇱🇵🇱

  • @jch1192
    @jch1192 Před rokem +6

    Przyjemnie... i cholernie smutno

  • @djzombek
    @djzombek Před rokem +5

    Podobnie wyglada sytuacja z pałacem w Sławikowie na granicy województwa śląskiego i opolskiego w powiecie Raciborskim. Przed wojną jeden z najpiękniejszych pałaców, teraz zupełna ruina, zarośnięta krzewami i drzewami

  • @eugeniuszuzdrowski6300
    @eugeniuszuzdrowski6300 Před rokem +2

    witam Witam serdecznie Pani Joanno I lubię posłuchać prawdziwych opowieści 👍👍👍👍

  • @MsBeataBeata
    @MsBeataBeata Před rokem +4

    Piekny palace i bardzo ciekawa historia. Szkoda, ze już tylko ruiny zostały

  • @gabrielakondracka8325
    @gabrielakondracka8325 Před rokem +3

    Kolejne cudo zrujnowane te rzeźby ocalały przeciwnym razie spotkoloby je to samo co te pałac a tak można je oglądać w Wilanowie .🤩👌♥️♥️♥️

  • @monikagawel9910
    @monikagawel9910 Před rokem +6

    Pani Joanno oglądnęłam już chyba wszystkie Pani materiały 🙈i ciagle mi mało 🙈🙈serdeczne pozdrowienia ze Złotego Jaru!!!!❤️

  • @obserwator9990
    @obserwator9990 Před rokem +5

    Super materiał 👍 jak zwykle zresztą pozdrawiam serdecznie 🖐️☺️

  • @danutawestwalewicz6119
    @danutawestwalewicz6119 Před rokem +9

    Te rzezby rowniez by mogly byc wyslane do Wroclawia na Plac Solny albo przed Muzeum Wroclawskim. Takie jest moje zdanie, jak by nie bylo nalezaly do Dolnego Slaska.

  • @unitraunima
    @unitraunima Před rokem +7

    Smutne piękny pałac niszczeje aż szkoda.Oczywiscie że rzeźby powinny wrócić na swoje miejsce. Tylko szkoda pałacu ze tak popada w ruinę powinien być przynajmniej zabezpieczony przed warunkami atmosferycznymi i przed wandalami.

  • @magdalenajaroszuk9849
    @magdalenajaroszuk9849 Před rokem +6

    Pani Joanno....jak zwykle mega interesujący film...gdyby rzeźby zostały prawdopodobnie podzieliłyby los pałacu...chociaż przecież są jego częścią pozdrawiam serdecznie

  • @agaagusia4726
    @agaagusia4726 Před rokem +13

    Szkoda, że takie perełki, jak ten pałac uległy zniszczeniu. Jednak trzeba pamiętać, że były to czasy tuż po wojnie. To czego nie wywieźli Niemcy, wywozili Sowieci. Do tego można dołożyć szabrowników. To co się jakoś uchowało było wywożone na odbudowę doszczętnie zrujnowanej Warszawy i innych polskich miast okradzionych i zniszczonych i trudno się temu dziwić. Część uległa po prostu dewastacji. To jest niestety cena wojny. Moja babcia, która przyjechała na ziemie zachodnie w 1945 r. wspominała, że ludzie po traumie wojennej nienawidzili tego, co niemieckie. Uroda tych miejsc i rzeczy, które zachwycają nas, znających II wojnę światową tylko z podręczników, dla ludzi, którzy osobiście ją przeżyli i doświadczyli nie znaczyła nic, bo kojarzyła się z tymi, którzy zniszczyli im domy, pozabijali rodziny, okupowali przez 5 długich lat. Ludzie nie byli też pewni, czy Niemcy nie wrócą zaraz na te tereny, więc zabierali co się da. Do tego dołożyły się jeszcze czasy powszechnej powojennej biedy, a później trudne czasy "własności państwowej", której nikt nie szanował. Czytając komentarze pod tym filmem myślę, że trzeba patrzeć na zniszczenie wielu pięknych obiektów na terenie Dolnego Śląska właśnie z takiej szerokiej perspektywy.

    • @ericahase3063
      @ericahase3063 Před rokem +2

      Nie zgadzam sie . W Nature polakow lezy nieszczelne wszystkiego Co nie jest ich wlasnoscia .

    • @agaagusia4726
      @agaagusia4726 Před rokem

      @@ericahase3063 Takie ogólniki nie wnoszą niczego do dyskusji.

  • @aggien3503
    @aggien3503 Před rokem +3

    Dobrze, że zostały wywiezione bo dawno stały by w prywatntch ogrodach lub były by zniszczone. Piękny pałac, pięknie opowiedziana historia.

  • @kathyc132
    @kathyc132 Před rokem +5

    Piękny filmik dziękujemy !

  • @magdaw1844
    @magdaw1844 Před rokem +3

    Witam serce się kraje wielka szkoda dziękuję za filmik i serdecznie pozdrawiam

  • @cheekymonkey6573
    @cheekymonkey6573 Před rokem +6

    Myślę, że dobrze że rzeźby zostały przewiezione, bo teraz są chronione i konserwowane, a tak albo zostałyby rozkradzione albo by się rozsypały. Lepiej by jednak było przewieźć je w inne miejsce na Śląsku, gdzieś gdzie byłyby bezpieczne, a jednocześnie gdzie historycznie przynależą. A jeszcze lepiej byłoby odrestaurować pałac i zwrócić je na właściwe miejsce. Bardzo interesująco Pani opowiada, dziękuję!

    • @pawezanger8136
      @pawezanger8136 Před 3 měsíci

      Historycznie to owe rzeźby przynależą do tego pałacu i powinny tu wrócić naturalnie po remoncie obiektu a Wilanów może mieć kopie.

  • @barth8335
    @barth8335 Před rokem +12

    GDZIE JEST KONSERWATOR ZABYTKÓW. CO ROBI? CZY WIE COKOLWIEK O TEJ RUINIE?

  • @bozenairafi
    @bozenairafi Před rokem +11

    Oczywiście że wywózka rzeźb je uchronila

  • @adamkwiatkowski3697
    @adamkwiatkowski3697 Před rokem +4

    Był też piekny pałac w Pogolewnie okolo Brzegu Dolnego. Pamietam za dzieciaka jak jeszcze tam stał, teraz pewnie same ruiny

  • @elzbietajedrzejak5723
    @elzbietajedrzejak5723 Před rokem +1

    Byłam tam. Trafiłyśmy całkiem przypadkiem. Wyobraźnia wyświetla jak cudne było to miejsce w czasach swojej świetności. I resztki pięknego ogrodu z tajemniczą bramą. Spotkałyśmy mieszkańca Brzezinki, który sporo nam opowiedział o losach pałacu po wojnie i nakierował na kolejny cel- kompleks pałacowy w Goszczu

  • @aniaag1151
    @aniaag1151 Před rokem +7

    Ten zabytek powinno się odbudować przykro że się marnuje.

  • @mustafasamsel5595
    @mustafasamsel5595 Před rokem +1

    Dziekuje I pozdrawiam Pania bardzo serdecznie, o Pani Joanno. 😍 ❤

  • @gagagaggagaga9659
    @gagagaggagaga9659 Před rokem +4

    Tchenks. Ładnie i ciekawie. Życzymy żeby kiedyś to powróciło do dawnej świetności.

  • @mojezycie9667
    @mojezycie9667 Před rokem +5

    Jaki piekny. Szkoda, ze nie odrestaurowany. Do Warszawy wywozono nie tylko z Dolnego Slaska rzezby ale z calej Polski. Mysle, ze z jednej strony ochronili przed wandalizmem, ale z drugiej strony powinno byc blisko swojego miejsca, moze we Wroclawiu w muzeum.

    • @ggnagognagoma2462
      @ggnagognagoma2462 Před rokem +1

      w magazynie? przeciętnie wystawia się kilka % zbiorów publiczności

  • @squander32
    @squander32 Před rokem +2

    Mieszkam 13 km od tego miejsca i wiele razy przejeżdżałem obok tego zachwaszczonego lasku i widziałem te ruiny ale nie sądziłem, że ten pałac był taki piękny w czasach swojej świetności.
    Może mogłaby Pani opowiedzieć też coś o Pałacu Sybilli (Śląski Windsor) w Szczodrem koło Długołęki

  • @arturjaworski3237
    @arturjaworski3237 Před rokem +1

    Byłem pozdrawiam serdecznie panią i całą ekipę🙂

  • @mariusz5005
    @mariusz5005 Před rokem +5

    Zapraszam Panią do Kopic pod Grotkowem, wspaniały Pałac ciekawa historia

    • @rozamai8513
      @rozamai8513 Před rokem

      Kopice k. GRODKOWA-NEOGOTYCKI PAŁAC SCHAFFGOTSCHÓW

  • @adrianapukocz3156
    @adrianapukocz3156 Před rokem +1

    Dziękuję Pani Joanno! ❤️

  • @ZENIORAJ
    @ZENIORAJ Před rokem +2

    Lamparska -- moja babcia panieńskie nazwisko tak miała i znam wielu lamparskich może i pani to moja rodzina. Fajnie opowiadasz super się ogląda No i ciekawe rzeczy naprawdę takie których mało kto co wie

  • @jaroslawtomczyk1245
    @jaroslawtomczyk1245 Před rokem +1

    Joasiu. Świetna robota. Tak trzymać! 👍👍👍👍👍💖

  • @richardlwieserce9367
    @richardlwieserce9367 Před rokem +4

    Polskie i Niermcy duzo nas laczy .np.Niklas Koppernigk to rodowe Nazwisko,a z Polszczone to Mikolaj Kopernik po lacinie Nicolaus Coppernicus.Matka Niemka ,nazwisko Wanzerode,ojciec Polak ,ojciec zmarl jak Mikolaj mial 10 lat.Brat matki Mikjolaja Wonzerode finansowal jego Studia itd.Kopernik mial jeszcze starszego Brata Andreas.dlatego to pisze poniewaz Historia jest tak sfalszowana.ale Prawdy mozna sie jeszcze dowiedziec lub doczytac jesli sie chce.

  • @joannazaborska5917
    @joannazaborska5917 Před rokem +7

    myślę, że rzeźby zostałyby ukradzione przez osoby prywatne --- lepiej im w Wilanowie :)

  • @slawekwonski
    @slawekwonski Před rokem +5

    Pani Joanno, proszę zrobić wyjątek i przyjechać do Pokoju woj.Opolskie powiat Namysłowski. Namysłów historycznie leży na Dolnym Śląsku 😉 Pozdrawiam 😃

  • @user-rw7jy8it6b
    @user-rw7jy8it6b Před 6 měsíci

    Jest Pani niesamowita, ufam że dzięki Pani pracy filmikom ktoś dostrzeże to cudo i z ogromną ilością pieniędzy odbuduje ten fenomen.❤😊

  • @andrzejkowal4809
    @andrzejkowal4809 Před rokem +3

    lobię to pięknie prowadzisz te programy

  • @kathyc132
    @kathyc132 Před rokem +7

    Klęska ! Bardzo szkoda ze nikt tym pałacem się niezainteresował. Jeśli chodzi o rzeźby myśle ze dobrze na szczęście bo pewnie byly by skradzione zniszczone itp tak jak ten dworek ! 🥲

  • @piorab
    @piorab Před rokem +1

    Wspaniała opowieść! Dziękuję! :)

  • @justynaposch6398
    @justynaposch6398 Před rokem +5

    Szkoda ze takie piekne miejsca popadają w niełaskę

  • @arturadamski71
    @arturadamski71 Před rokem +2

    Straszliwe jest to, co się stało z jakże wieloma jakże wspaniałymi dziełami architekury, pełnymi skarbów rzeżby, malarstwa, księgozbiorów i przeróżnych pamiątek. Tak "na trzeżwo" to trzeba wziąć pod uwagę, że w wielu przypadkach ich światność tak czy owak była skazana na "przygaszenie". Bo wyobrażmy sobie te koszty utrzymania choćby wielkich parków w stylu francuskim. Jeśli ktoś nie miał setek hekrarów ziemi i ludzi ich uprawiających to po prostu nie byłby w stanie tego utrzymać. No ale jakaś mądra adaptacja, może i dużo bardziej oszczędna, jakieś nowe funkcje, które w zasadniczej mierze cuda te by ocaliły - na pewno były możliwe. Wielka więc szkoda, że tak często tak właśnie to wygląda... A wywózka barokowych rzeżb? Też można by się oburzać, ale per saldo - może i lepiej, że tak się stało. Bo przynajmniej gdzieś są, gdzieś są konserwowane, gdzieś budzą podziw. A gdyby pozostały w tym miejscu to zapewne byłyby dziś w stanie nie lepszym, niż ten pałac i jego otoczenie.

  • @robertzakowski2221
    @robertzakowski2221 Před rokem +1

    Pani Joanno dziękuję za materiał szkoda że tak wspaniały obiekt jest zniszczony pozdrawiam serdecznie Robert 👍👍👍🖐️🖐️🖐️

  • @baca350.1
    @baca350.1 Před rokem +7

    serca pęka.
    Ale faktem jest że jak tylko właściciele wyjechali to gmin NATYCHMIAST ruszał na szaber.
    Wyrywali wszystko co drewniane i co miało wartość opałową.

  • @rebeccawarren2976
    @rebeccawarren2976 Před rokem +7

    Dobrze że zabrali te posągi bo teraz pewnie by były w ogrodzie jakiegoś Janusza czy Helmuta.

  • @Squarespex
    @Squarespex Před rokem +3

    Mój dziadek mieszkał po wojnie w jednym z pałaców po Glaubitzach w Brzegu Głogowskim niedaleko Głogowa. Budynek potem potrzebował remontu także polskie władze wysiedlili dziadka wraz z rodziną ponieważ takie było prawo jak i koszty. Był to piękny pałac z historia i freskami na górnym piętrze, ale tak naprawdę skończył tak samo jak ten. Szkoda… 😔, nasz kraj powinien dbać o takie zabytki dla przyszłych pokoleń. Każdy powinien się zrzucić i dałoby radę wszystko odbudować. Po niektórych nie ma już śladu.

  • @grzegorztabor1361
    @grzegorztabor1361 Před rokem +1

    I LOBIE POZNAWAC NOWE FAKTY... 🥰🥰🥰🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱POZDROWIENIA DLA PANI😍

  • @Tomek037
    @Tomek037 Před rokem +3

    Pani Joanno zachowanie dóbr architektury czy historii jest najważniejsze, a gdzie i w jaki sposób też jest ważne ale drugorzędne. Jeśli ktoś zainteresuję się odbudową pałacu będę tego widoczne efekty, to wszystkie rzeźby powinny wrócić z Milanowa na Dolny Śląsk tam skąd pochodzą.

  • @adamtrojanowski3972
    @adamtrojanowski3972 Před rokem +1

    Super materiał.

  • @tomaszmotowilczuk2162
    @tomaszmotowilczuk2162 Před rokem +1

    wow super filmik i piękna historia te rzeźby powinny powrócić do pałacu :) pozdrawiam serdecznie panią Asiu :)

    • @tgr-2164
      @tgr-2164 Před rokem +2

      Nie zgadzam się z tą opinią - tylko po co one mają wracać do zrujnowanego parku i pałacu - rzeźby są teraz tam gdzie mają większy splendor - przy zrujnowanym pałacu , który zapewne nigdy nie powróci do dawnej świetności i małe są dziś szanse na jego odbudowę zwłaszcza w dobie kryzysu byłyby one tylko narażone na rabunek i zniszczenie jak sam pałac. Ja urodziłem się we Wrocławiu i jako uczeń S.P. miałem okazję oglądać z pasją [ chyba po mojej mamie uczącej historii ] dolnośląskie zabytki , które już w latach 70-tych XX w. były często ruinami w opłakanym stanie a dziś ich stan jest wręcz tragiczny o czym świadczą filmy Pani Joanny Lamparskiej. Wątpię aby dziś znalazł się inwestor chcący ten barokowy pałac odbudować - on niszczeje i dalej jest rozkradany - dziwię się jako historyk i historyk sztuki , że do tej pory nie zabezpieczono cennej kamieniarki przed zniszczeniem i nie umieszczono tych cennych detali w Muzeum Architektury we Wrocławiu . Ma pan może i dobre intencje ale brakuje Panu wyobraźni i realnego spojrzenia na rzeczywistość - dobrymi intencjami jest piekło wybrukowane - pozdrawiam serdecznie i życzę miłego świątecznego dnia - proszę się nie obrażać za mój komentarz bo nie miałem zamiaru Pana obrazić.

  • @horstwessel8281
    @horstwessel8281 Před rokem +7

    tam gdzie upadła architektura kultura już nie istnieje

  • @KrzysztofOtorowski
    @KrzysztofOtorowski Před 7 měsíci +1

    Mieć tylko nadzieję, że znajdzie się inwestor i odbuduje ten pałac. Byłoby w deche.

  • @foks1163
    @foks1163 Před rokem +10

    Zamiast dotacji na disco polo i ojca Rydzyka. Te miliony zainwestować w te pałace. Ocalić to przed zniszczeniem. Patrzec smutno. Przecież to można było uratować. Konserwator powinien brać za to odpowiedzialność

  • @arturadamski71
    @arturadamski71 Před rokem +7

    Widzialem dziesiątki podobnych ruin na Bialorusi. Ruin po siedzibach polskich czy polsko - ruskich rodzin. Tak samo zawalone, tak samo zarośnięte. I jedna rzecz tu bardzo ważna. Widziałem też na Białorusi siedzibę rodu Reytanów. Chyba największy drewniany budynek, jaki w swoim życiu widziałem. Drewniany! Widocznie dach miał solidny, bo przetrwał, nie zawalił się. W środku pusty jak bęben (ale z podłogami!), ale okna, drzwi - na swoim miejscu. Wszystko suche jak pieprz. Tak, że wystarczyłoby zapałkę rzucić... Ale jakoś nikt do dziś nie rzucił. Wniosek taki, że tam chyba zabytków nie niszczyli. Jak i naszych cmentarzy, bo są, choć często zarośnięte strasznie. Jeśli więc coś miało szczęście trzymać się "w kupie" to zapyziało, ale - przetrzymało. Wniosek więc, że nie trzeba wandali, żeby wszystko w ruinę poszło. Jedna dziura w dachu, po której szlag trafia kolejne stropy i po paru dekadach zostaje niewiele więcej, niż same ściany. Ale czesem, jeśli wandali nie ma a dach dobrze się trzyma, to i przez kilkadziesiąt lat wielka budowla potrafi stać bez dramatycznego upadku.
    No i nie zapominajmy, co Niemcy robii z naszymi pałacami. W 1938 roku, na podstawie Traktatu Ryskiego, do Warszawy wróciły zbiory Biblioteki Załuskich. M.in. prawie 10 tys. rękopiśmiennych pamiętników z XVII i XVIII wieku. Co wśród nich było, czy może jakieś historyczne ważne fakty czy coś na miarę Jana Chryzostoma Paska? Nie dowiemy się już. Nikt nie zdążył nawet przeczytać, nie ma żadnych kopii. A Niemcy zadbali bardzo, by wszystko to dokładnie benzyną oblać. Sponęło tak, że ledwie popiół został. I tak z wielką częścią polskiego dziedzictwa.

    • @lotnylotny671
      @lotnylotny671 Před rokem +2

      Wreszcie jakiś głos rozsądku. W komentarzach chyba niektórzy zapominają kto był agresorem, a kto ofiarą, i jak to się skończyło. Także dla naszej kultury. Do dzisiaj w Niemczech jest mnóstwo obrazów z polskich kolekcji które leżą sobie w niemieckich archiwach, albo wręcz na ścianach prywatnych domów.
      Ja bym nie miał nic przeciwko aby Niemcy dołożyły się do odbudowy Pałacu Saskiego który był symbolem przedwojennej Warszawy, i który Niemcy zniszczyli.

  • @ericahase3063
    @ericahase3063 Před rokem +7

    Polacy Po 1945 roku powinni Tak zabezpieczyc te. Obiekty zeby zlodzieje nie mieli szans . W koncu takich obiektow nie bylo Tak duzo !

    • @michals547
      @michals547 Před rokem +2

      Po 1945 w takich obiektach mieściły się różne instytucje, więc w podstawowym zakresie były zabezpieczane.

    • @michals547
      @michals547 Před rokem +2

      Upadek takich miejsc nastąpił po 1989.

    • @IQIkar
      @IQIkar Před rokem

      szkoda.

  • @martaz1860
    @martaz1860 Před rokem +11

    Gdzie jest konserwator zabytków?

  • @waldemarvaldi963
    @waldemarvaldi963 Před rokem +2

    Istnieje coś takiego jak ruiny trwałe, Krzyżtopór jest najlepszym przykładem, więc wykarczować samosiejki, krzaczyska i będą piękne ruiny potomków pruskich:)

  • @tomaszsowinski9078
    @tomaszsowinski9078 Před rokem +5

    Ja zwykle super odcinek. Posągi natomiast dobrze,że wyjechały chociaż powinny być opisane skąd pochodzą.

  • @hendu9484
    @hendu9484 Před rokem +7

    A GDZIE KONSERWATOR ZABYTKÓW-wziąść się za renowacjeę-totyle przepisów papierów kontroli-wiem coś o tym bo mam pod opieką obiekt zabytkowy-nic nie pomogą-CHORE PRZEPISY

  • @adamszulc6326
    @adamszulc6326 Před rokem +4

    Wspomniane Krośnice nadal wielu osobom kojarzą się z zakładem psychiatrycznym choć ten już dawno nie istnieje.Pozdrawiam z powiatu Ostrów Wielkopolski.

  • @scarletohara543
    @scarletohara543 Před rokem +8

    I gdzie jest konserwator zabytków ? Typowe dla naszego bałaganu niestety

  • @rozastolarczyk3836
    @rozastolarczyk3836 Před rokem +13

    Warszawka rabowała cały Dolny Śląsk. Rzeźby w Wilanowie mają opiekę, ale powinny wrócić na Dolny Śląsk np. do któregoś z naszych pałaców. Warszawka jakby miała trochę przyzwoitości, to by obok rzeźb napisała skąd pochodzą.

  • @Clawer8
    @Clawer8 Před rokem +5

    jak zwykle wszystko ze Śląska musieli wywieźć do warszawki

  • @krystynarakowiecki2558
    @krystynarakowiecki2558 Před rokem +7

    Bardzo dobrze, że te posągi trafiły do Wilanowa. Inaczej zostałyby rozbite, a tak stanowią chociaż namiastkę rekompensaty za zniszczenie Warszawy przez niemcow.

    • @dariuszreda3291
      @dariuszreda3291 Před rokem

      Zajebista rekompensata...Tylko Kryska mogla by na takie CUS wpasc...

    • @elsalil28
      @elsalil28 Před rokem

      @@dariuszreda3291 w ramach rekompensaty Polska otrzymala m.in. Slask - no i co z tym zrobila widac wlasnie

    • @krystynarakowiecki2558
      @krystynarakowiecki2558 Před rokem +1

      @@dariuszreda3291 A takie CUS jak Ty rozumie slowo " namiastka" ?

  • @anju8
    @anju8 Před rokem +5

    to przecież ludzie z operacji wisła

  • @gosiapoznanska6979
    @gosiapoznanska6979 Před rokem +2

    Bardzo ciekawy przekaz 🙂👍

  • @pek4am
    @pek4am Před rokem

    Pozdrawiam

  • @Urszula-zv9ft
    @Urszula-zv9ft Před měsícem

    Byłam tam wczoraj, tj 20.04.2024.
    Dwie rzeczy dobrze zapamiętam z tego miejsca, kominki w każdej komnacie i... niezwykle nagromadzenie winniczków wokół pałacu 😮
    I jeszcze jedno. Niby pałac jest monitorowany. Co prawda kamer nie widziałam, ale jeśli czyta to obecny właściciel to ze wstydu powinien zapaść się pod ziemię, że nic z tym miejscem nie robi!!!!!!!!!

  • @danieljaniszewski7209
    @danieljaniszewski7209 Před 6 měsíci +2

    "dlaczego pałac wyglada jak wygląda": dlatego że po wojnie nikt nie interesował się mieniem poniemieckim.

  • @adamsulich
    @adamsulich Před rokem

    Pani Joanno, a czy zrobi Pani odcinek o podziemiach Wrocławia?

  • @danieljaniszewski7209
    @danieljaniszewski7209 Před 11 měsíci +1

    Bardzo panią proszę o odcinek o dworze/pałacu we wspomnianych Wierzchowicach

  • @1.8tgornik84
    @1.8tgornik84 Před rokem +3

    👍👍👍👍👍👍🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱

  • @lucynapartyka332
    @lucynapartyka332 Před rokem +7

    Powinny być przepisy odpowiednie odnośnie takich pałaców, zadaniem kazdego rządu powinno być zabezpieczenie przede wszystkim dachów i okien z drzwiami, a rzeźby które zostały wywiezione do Warszawy powinny wrócić do Wrocławia, gdyż praktycznie 80% zabytków + cegła i nie tylko zostały zabrane na odbudowę Warszawy.

    • @dariuszreda3291
      @dariuszreda3291 Před rokem

      To nie zaden Wroclaw, tylko Breslau idiotko...Jak juz komentujesz, to historii sie przedtem poducz. Pomoze? Smiem watpic...

    • @dariuszreda3291
      @dariuszreda3291 Před rokem

      To nie zaden Wroclaw, tylko Breslau idiotko...Jak juz komentujesz, to historii sie przedtem poducz. Pomoze? Smiem watpic...

    • @gwidonpopielski2885
      @gwidonpopielski2885 Před rokem +2

      @@donpasquale3187Brak wyobraźni popycha cię do takich pytań? Klasztor w Lubiążu był notorycznie okradany. Jego wielkość i położenie sprawiało, że był łatwym łupem dla miejscowych i stołecznych szumowin. Aby uchronić dzieła przed szabrownictwem ulokowano je w kościołach, króre miały zabezpieczenia antywłamaniowe.

    • @gwidonpopielski2885
      @gwidonpopielski2885 Před rokem

      @@donpasquale3187 Masz cegłówkę zamiast mózgu, a co za tym idzie, twoja składnia ulega korozji.

  • @parabelumsq2lkt960
    @parabelumsq2lkt960 Před rokem

    👍👍👍

  • @mariuszkrezoek5799
    @mariuszkrezoek5799 Před rokem +1

    Cieszyce gm. Kobierzyce proszę sobie znaleźć stare zdjęcia.
    Teraz ruina....
    W okolicy pałace-w Solnej
    Pustków Żurawski Gniechowice Górzyce i wiele innych

  • @mariannarachwa419
    @mariannarachwa419 Před rokem +3

    To swiatczy otych co powinni zadbać ozabytki kultury

  • @paulpipek9108
    @paulpipek9108 Před rokem +6

    Nie tylko palace, ale i dworki, urzedy, cala infrastruktura na Ziemiach Odzyskanych byla tak inna, tak szokowala i nie pasowala do zasiedlajacych je Polakow, ze musiala ulec erozji. Mozna godzic sie, ze to byly pomniki Niemiec, ale czy nie byly to tez pomniki piekna, stylu zycia, architektory? My, ludzie z Podola czy Polesia bylismy zaszokowani, ze nie wszedzie ludzie musieli zyc w tak strasznej biedzie, brudzie, smrodzie i beznadziei. Komuna niszczyla, nie dbala o te palacyki by kazac nam dalej zyc w tej biedzie i beznadziei, by zakazac nadziei na lepsze zycie. Ale nie tylko komuna, bo prymitywna postawa ciemnoty z Kresow tez wywierala nacisk, gdy ludzie widzac poniemiecki dobrobyt dookola starali sie polepszyc sobie zycie, "a co ty taki bogaty" - taka byla ich postawa, ktora niszczyla wszystko co wykraczalo poza ich poziom kurnej chaty. A teraz? Zycie w odbudowanym szwabskim palacu, by pokazac swoj szmal, jest plytkie, no i jeszcze przyjedzie jakis Hans i powie, ze przyjezdzal tu do cioci przed wojna i obys dbal o jego palacyk. Taka jest szwabska natura.

  • @doriskob9347
    @doriskob9347 Před rokem +1

    witam

  • @SP6QKX
    @SP6QKX Před rokem +3

  • @waldemarvaldi963
    @waldemarvaldi963 Před rokem +7

    Dobrze byłoby przypomnać od czasu do czasu o dziejach Piastów na Śląsku. Prusacy mocno się starali by zaznaczyć swoje bytowanie na tych terenach. Warto byłoby przybliżyć odkrycia archeologów pod Kobierzycami. Pozdrawiam Waldemar

  • @wojciechladny1806
    @wojciechladny1806 Před rokem +5

    Fakt, że zabrano posągi, z pewnością uratował je przed dewastacją czy kradzieżą, jednak wolałbym, uogólniając, żeby cegły wywiezione z Wrocławia, po II WŚ na odbudowę Stolicy, wróciły, jako budynki wrocławskie, jakie istniały tu do oblężenia twierdzy, a które można oglądać dziś na starych fotografiach...

    • @krystynarakowiecki2558
      @krystynarakowiecki2558 Před rokem +1

      A ja bym wolała, żeby niemcy odbudowali ze swoich cegieł całą zniszczoną Warszawę, zbombardowaną bestialstwo w pierwszych tygodniach wojny oraz po Powstaniu Warszawskim. Po zakończeniu działań wojennych priorytetem była odbudowa stolicy państwa. A kto się jeszcze przyczynił do zniszczeń, to już inna długa dyskusja. Obaj okupanci zostawiali po sobie ziemię spaloną.

  • @przemysawbaszczyn4186
    @przemysawbaszczyn4186 Před rokem +5

    Witam moje zdanie jest takie Warszawa nie zasługuje na Takie rzeźby dla mnie to kradzież i pozbawienie historii dolnegoslaska

    • @kagie58
      @kagie58 Před rokem +1

      Może i nie zasługuje, ale w ten sposób uratowano rzeźby.

    • @przemysawbaszczyn4186
      @przemysawbaszczyn4186 Před rokem

      @@kagie58 może być we Wrocławiu ale na Dolnym Śląsku i też ocalały

    • @maxmaxmax00770077
      @maxmaxmax00770077 Před rokem

      Nie czepiam się, ale co znaczy "nie zasługuje"?

  • @asiek881
    @asiek881 Před rokem +1

    powinny zostać, być może że zostały wywiezione to możemy je oglądać

  • @Fabian1229S
    @Fabian1229S Před rokem +1

    Ogladajac ten material przypomnial mi sie podobny zniszczony palac w miasteczku Pieszyce na Dolnym Slasku.Nie wiem,czy sie dochowal do dzis.Prosze o odpowiedz Pania Redaktor.

    • @user-if1tr2ol5b
      @user-if1tr2ol5b Před 4 hodinami

      Pałac w Pieszycach jest cudownie odrestaurowany tylko niestety nie do zwiedzania można spróbować zapukać to może właściciele się zgodzą.

  • @grzegorzslowianin1471
    @grzegorzslowianin1471 Před rokem +4

    Pałace,zamki,były w co drugiej miejscowości na dolnym Śląsku z czyjej pracy Oni mieli na to pieniądze Panowie feudalni,na każdej niemal wiosce jest jakiś pałacyk nadzorcy.

  • @ciedar71
    @ciedar71 Před rokem +1

    Naturalny proces degradacji. Jeśli coś nie ma właściciela to musi zginąć, zawalić się popaść w ruinę i niepamięć. Takie prawo natury. Co zaś miałoby się tyczyć oddawania takiego majątku w posiadanie komuś kto by to ogarnął i przywrócił do dawnej świetności jest fizycznie niemożliwe i niezgodne z naturą ludzką.
    Tak więc mamy tu do czynienia z dowodem dawnej świetności ludzi, którzy pochodzili z wyższej klasy społecznej. Takich ludzi co dorabiali się na niżej usytuowanych zwyczajnie się nienawidzi.
    Natura i ludzka działalność zetrą to miejsce na proch.
    Chyba, że odnajdzie się spadkobierca a wtedy historia ma szansę się odmienić.
    Tymczasem porażka jednego jest sukcesem drugiego.
    Tam w środku jest jeszcze sporo drewna do pozyskania. Pewnie to dębina.
    Los tego miejsca wydaje się być przesądzony .

    • @marcinjohnson
      @marcinjohnson Před rokem +1

      Co za bzdury. W takim razie trzeba zniszczyć Wilanów, Wawel, Eskurial, Luwr itd. Gratulacje pomyślunku.

    • @helenamoj1472
      @helenamoj1472 Před rokem

      Poczytaj komentarze wyżej

  • @barbarajankiewicz7546

    Wielka szkoda, że chociaż teren wokół tych upadających pałaców czy dworów nie jest w jakiś sposób zabezpieczony.

  • @kassandra3261
    @kassandra3261 Před rokem +1

    Fantastyczny obiekt,w czyich rękach teraz?

    • @MegaPaul305
      @MegaPaul305 Před rokem

      Pewnie gmina formalnie „zarządza” obiektem, tak zwykle bywa.

    • @danieljaniszewski7209
      @danieljaniszewski7209 Před 6 měsíci

      Nie jest w rękach upadłej firmy z Wrocławia

  • @adamgadysz1810
    @adamgadysz1810 Před rokem +6

    Zimą w jednym pomieszczeniu siedziała grupa meneli, palili w kominku czym się dało, widok był niecodzienny jak z ruin pałacu unosił się dym z komina.