Alza Muzeum: IQ 151, strašidlo školáků za socialismu - AlzaTech

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 23. 08. 2015
  • Počítač IQ 151 vznikl za socialismu v podniku ZPA Nový Bor. Nejstarší verze vznikla v roce 1984, v našem videu ze série Alza Muzeum si předvedeme pozdější a trochu vyladěnější verzi IQ 151G z roku 1987. Šlo o počítač školní, ale dosti strašidelný, protože už v době vzniku zastarával jak výkonem, tak výrobní kvalitou a vlastnostmi. Přesto jde o stroj historicky významný, protože se na něm školáci a teenageři učili pracovat ve školách povinně. Stroj nám věnoval pan Jaroslav Pavlíček, mockrát za něj děkujeme!
    Hudba Arm0r!/Rapkix: / rapkix
    AlzaTech Videa: • AlzaTech
    Subscribe: / alzavideo
    Facebook: / alza.cz
    Facebook: / alzatech
    Instagram: / alzatech
    Google+: plus.google.com/+alzacz
  • Věda a technologie

Komentáře • 66

  • @CapkJi
    @CapkJi Před 3 lety +4

    Na IQ jsem začínal. Ve škole jich bylo tuším deset a práce s nimi byla poněkud náročnější. Pravda nemuselo se v učebně topit... Přesto mi dal velmi dobré základy programování, zároveň chyba procesoru mi vzala vítězství v celostátní soutěži. Ale co. Pokus to byl dobrý a IT jsem začal poznávat právě díky této "obludě". A nelituju.

  • @strojnik0758
    @strojnik0758 Před 2 lety +5

    Používali jsme jej v předmětu "Základy automatizace" a nepřipadal mi zas tak hroznej. Nepamatuji se, že by se nějak přehříval, nebo kolaboval. Na BASIC dobrej, akorát jeden kus připadal na 9 žáků.

    • @premioll
      @premioll Před 3 měsíci

      přesně jeden kus na více žáků....pecka....a program "KAREL" taky výborné:))

  • @pejan
    @pejan Před 5 lety +5

    Super, na tom jsem programoval v Basic a Basic + :) Stálo to tehdá asi 85 000kčs v době, kdy Škoda 105L stála 57 000kčs :) Další počítač na kterém jsem pracoval byl SAPI 1.

  • @OfficialRainsynth
    @OfficialRainsynth Před 5 lety +15

    Tie tlačidlá na klávesnici vyzerajú ako vo výťahu.

    • @slovakiabilliard
      @slovakiabilliard Před 3 lety

      😂😂😂

    • @jankrynicky
      @jankrynicky Před rokem

      A tohle nebyl ten nejhorší typ.
      Kromě tohohle byly ještě klávesnice typu majzlík (příšerně tvrdý stisk) a klávesnice, kterým se zasekávaly klávesy ve stisknutém stavu. Než ji člověk vydoloval, měl čtyři řádky jednoho písmene.

  • @jano7642
    @jano7642 Před 2 lety +2

    My sme v škole mali pmd85 a to bol dobrý stroj.

  • @jankrynicky
    @jankrynicky Před rokem +1

    Naše základka v jižních Čechách měla taky PMDčka. Pět kousků. Takže nejen Slováci.
    IQčka jsem potkal až na gymplu, naštěstí jen jeden rok. Je pravda, že v porovnání s PMD 85-2 byly všechny verze IQ 151 obrovský krok zpět.
    Těch klávesnic ovšem bylo víc verzí. Jedna horší než druhá.

  • @milanpospisil8024
    @milanpospisil8024 Před 10 měsíci

    My jsme na tom hráli hry na základce kolem roku 1991-1993. Myslel jsem si, že to jsou počítače tak ze 70. let (doma jsem už v roce 1992 měl PC 386). Takže fakt hrůza :-D Ale zapamatovtelný počítač :-D

  • @Parnik6045
    @Parnik6045 Před 4 lety +12

    Na IQ151 jsem ve škole kdysi začínal. A díky němu uměl Basic i Assembler. A nepřišlo mi to ani strašidelný,ani z něj nemám noční můry.

  • @richardruibar6886
    @richardruibar6886 Před 8 lety +14

    Je to první počítač na kterém jsem programoval. Když nepočítám papírový co vyšel v abíčku :-) Mám na něj hezké vzpomínky a mám ho rád. Nepamatuji si, že by mi zamrzal ani že bych omylem stiskl reset. V té době u nás žádný jiný počítač, kromě PMD dostupný nebyl. Srovnávat ho s dnešními PC a dnešním pohledem na počítače je nespravedlivé. Byl jsem školák, rozhodně mě nestrašil a naopak jsem se vždy těšil až se k němu dostanu. Byly na to u nás pořadníky, každý se tam dostal na dvě hodiny týdně. Že jsme za komunistů byli pozadu to ví přece každý a odpovídala tomu i technika. Na naše tehdejší možnosti a podmínky to bylo dobré.

    • @Parnik6045
      @Parnik6045 Před 4 lety

      Přesně tak to bylo i u nás na škole...Stály se na něj fronty,aby si člověk mohl napsat jednoduchej prográmek nebo si zahrát hru.

    • @george700dl
      @george700dl Před 4 lety

      @@Parnik6045 Na IQ 151 jsem zacal moji profesionalni karieru :) V pocitacovem krouzu jsme meli 1 skupinu co pracovala na IQ-151, a druhou co pouzivala PMD-85. Asi tak 5-8 pocitacu v kazde skupine. Ja byl v te prvni, a tajne zavidel PMD-85 skupine jejich lepsi grafiku :). Nez jsem se naucil napojit magnetak (kazety jsem jste nemel :) ), na konci hodiny jsem o veskery BASIC program prisel. Vrcholem uspechu bylo kdyz jsem nekde obdrzel okopirovanou knizku ciselnych hodnot ktere se daly prelozit na instrukce ASSEMBLY LANGUAGE, takze jsem mohl psat uplne ten nejstucnejsi assembler, a jak kazdy vedel, kazdy profik musel znat assembler aby mohl programovat kvalitni hry :)

    • @tommik1283
      @tommik1283 Před 4 lety +1

      Prd bylo dobre. Kdyz uz tak tu bylo mnohem lepsi PMD. Tohle nemelo nikdy jit do vyroby...

    • @ZdenekZnaly123
      @ZdenekZnaly123 Před 4 lety +1

      I had similar experience. Paper computer in ABC and then IQ 151 in school. It was amazing at that time with nothing else to use. I have good memories but now I remember the harder to press keys and occasional lost of power.

  • @hutrputr
    @hutrputr Před 4 lety +1

    pamatuji jak jsme ve škole na IQ čku hráli Rallye a ještě něco. To Rallye mělo simulovano graficky okraje silnice po levé a pravé straně obrazovky a ve středu bylo vaše auto

  • @qwertzuiop123321
    @qwertzuiop123321 Před 5 lety +3

    Cože?! Tam, kde to vyráběli bydlím :)) Škoda, že už se u nás počítače nevyrabí...
    Tenhle měl můj táta. Zdá se na svojí dobu super. Zahral bych si na tom hru ;)

    • @jerry1402
      @jerry1402 Před 2 lety +3

      Výrobci počítačů u nás existují, ale jsou to v podstatě jenom skládači komponent z Asie. Vyvíjet a vyrábět dnes vlastní komponenty a čipy uprostřed Evropy je nemožné. Chybí tu know-how a vyžadovalo by to nepředstavitelné investice. Už za komunistu to byl předem ztracený boj.

    • @milanpospisil8024
      @milanpospisil8024 Před 10 měsíci +1

      @@jerry1402 Inženýry máme schopné, ale jsme moc malí. Za komunistů nebylo moc vyspělých zemí, které by to zvládly a byl to prostě moc malý trh a málo inženýrů. Na takovéhle Hi-Tech to chce prostě obrovské firmy a obří trhy.

    • @jerry1402
      @jerry1402 Před 10 měsíci

      @@milanpospisil8024 souhlas

  • @frantavychopen8281
    @frantavychopen8281 Před rokem +2

    Já to vidím tak, že všechno co bylo za socialismu tak podle některých bylo všechno strašidelné. Všem byla zima, měli hlad a od rána do večera stáli ve frontách. Tak to vidíte vy.
    Jenomže všichni byli rádi za jakýkoliv počítač když jiný k dispozici nebyl.

  • @davidmahr954
    @davidmahr954 Před 4 lety +5

    Jsem hrdým majitelem IQ151. Rozhodně bych tento počítač nijak nehanil. Na klávesnici bych určitě nenadával. Ti co obdivují třeba osmibitový počítač Didaktik, by jen tiše záviděli této klávesnici. Tento stroj také vlastním, a jen s hrůzou vzpomínám, jak u Didaktiku gama se celá klávesnice propadala i s tištěným spojem směrem dolů, praskaly klávesy. U Didaktiku M jste museli stisknout klávesu uprostřed, jinak se zasekla a nešla stisknout. Nebo naopak zůstala viset, a tiskla pořád. Naprostá hrůza. Tím ale nechci hanit tento počítač. Mám jich několik, a rád s nimi pracuji. Bohužel musím uznat, že na emulátorech se s nimi pracuje lépe než na originálech. Právě kvůli té klávesnici. I Kvůli rychlému ukládání dat. Chtěl jsem jen říct, že každý počítač té doby měl svoje klady a zápory. U IQ151 naleznete třeba i mnoho zajímavých funkcí, které jinde jen těžko pohledat. Vzpomínat na vysokou teplotu, kterou vydává jeho zdroj ...? Dříve se nepoužívali spínané zdroje, a tak počítače hřáli skoro všechny. Nebo snad myslíte, že třeba již u zmíněného Didaktiku udržíte ruku na jeho zdroji? Nebo si sáhněte na chladič ve zdroji stolního počítače dnes. Komu vadí teplá žebra u IQ151, nechť si vyrobí kryt s větráčkem pro tento chladič. IQ151 je náš československý výtvor, byť okopírovaný intel, a je třeba k němu přistupovat s náležitou úctou. Chápu ale úsměvné reakce na tento počítač. Bohužel mnoho programů se nestihlo na tomto stroji vytvořit, a tak jediné nač je možno vzpomínat, jsou jeho nedostatky.

  • @ph6926
    @ph6926 Před 4 lety

    S IQ151 jsem krátce pracoval při studiu na gymplu na konci 80.let. Klávesnice z telefonních tlačítek byla hrozná - tlačítka občas nereagovala a každé stisknutí bylo potvrzeno zvukově... Takže v učebně s několika IQ151 to byl koncert... Noční můry z něj opravdu nemám... Bylo potřeba jen pracovat rychle, protože se brzy přehřál a zablokoval.

  • @xxmuddy
    @xxmuddy Před 10 měsíci +1

    Strašidlo to v době, kdy jsme na tom pracovali nebylo. Je pravda, že to mělo spoustu zásadních much - přehřívající se zdroj (nebyl pulzní, tak je to celkem logické), blbá klávesnice, "ideálně" umístěný reset. Ale celkově ten počítač není o moc horší, než takový Apple 2, TRS-80 nebo Commodore Pet. Byl prostě jen ve své době o cca 5-7 let oproti západu opožděný - jako leccos za socialismu. Kvalita (technologie) výroby také byla horší - plošňáky bez masky, pocínování, konektory drátované..... Ale účel - naučit se programovat - v Basicu nebo Karlovi - myslím splnil dobře.

  • @neontapeparttwo924
    @neontapeparttwo924 Před 2 lety

    Mám ho vedle Sony Trinitronu, kus z roku 1988, typ G - ovšem pozdější výroby, která dávala namísto žluté barvy spodního krytu černou. Takže žlutý zůstává jen vrchní kryt. Já prostě žeru ten design. Je to jeden z dost vzácných a drahých kousků z historických počítačů - skví se mi tu ještě Sharp MZ-800 a Tesla PMD-85, ale nic z toho není tak kvantitativně omezené jako IQ. Pravděpodobně už jen kvůli jeho řečené historii - objevil se ve škole, tam byl používán a později buď zkoupen kvůli chladiči a zbytek vyhozen/rozprodán, nebo rovnou zlikvidován.. Nádherný je v souhře s Minigrafem 0507 od Aritmy - musím to sehnat i s modulem. Něco takového se musí propojit a zkusit :D . A ano, byť tomu nemusí někdo zde rovnou věřit, ale stačí 20 minut provozu a sáhněte si na chladič - neudržíte prst. Jednoho slunného dne k tomu zapojim i stolní ventilátor a strčim tam všech 5 modulů - bude cirkus :D. To, co je na něm ovšem zcela roztomilé a nepochybně příjemné, tak to je ten krásný píp, který koná stisk klávesy. Jo a i ta klávesnice se dá přežít - navíc je z hlediska kvality mnohem výše, než třeba PMD-85, poněvadž u toho odpadnou po letech od kláves vodivé gumové plošky a klávesy ztuhnou - musí se pak každá klávesa ODŘEZAT z plastových nýtků, každý jednotlivý kus klávesy dobře slepit s vodivou gumičkou (nejlépe ještě namazat), zasadit na správné místo a přilepit vteřiňákem/lepšim kutilskym lepidlem. Tuhle patlanici sem dělal skoro celej den, asi 9 hodin a lepidlo pravděpodobně muselo zatéci někam kam nemělo, poněvadž PMD nyní ukazuje jen přepínající se klikiháky a ani se normálně provozuschopně nerozsvítí tak, jak má.

    • @jankrynicky
      @jankrynicky Před rokem

      Co dělá klávesnice po letech je celkem buřt.
      PMD 85-1 mělo klávesnici mizernou, nízkou a tvrdou, 85-2 mělo celkem normálně vypadající vysoké klávesy podobné pozdějším běžným PCčkovým klávesnicím.

  • @davidviktora
    @davidviktora Před 8 lety +1

    Joooo, IQ 151 a jeho assembler monitor plus ta příšerná klávesnice, pamatuju ze střední školy :D. Zase ale systém zásuvných karet s ROMkami pro různé prostředí a programy byl šikovný.

  • @Peterx648
    @Peterx648 Před 5 lety +3

    ty tlačítka vypadají jako platíčka acelpyrinu :D

  • @ladislavkmosek9766
    @ladislavkmosek9766 Před 3 lety

    K nám když to přišlo do školy, tak tři ze čtyř těch klumprů nefungovaly .

  • @jimmytate4650
    @jimmytate4650 Před 4 lety +1

    Problémem tohoto počítače nebyly jeho parametry či schopnosti. Výkon byl obdobný jako u ostatních osmibitů. A parametry to mělo mnohdy i lepší (třeba rozlišení grafiky). Problémem bylo provedení a cena (a tím i použití). Existovaly i obvyklé poriferie. Jenže ta klávesnice byla skutečně otřesná, pro zmáčknutí tlačítka bylo třeba opravdu značnou sílu. Zdroj topil tak, že pokud nad ním byl monitor tak se vlnil obraz (proudem teplého vzduchu). Ovšem díky naprosto přestřelené ceně to byla dotovaná záležitost do škol kterou nikdo neměl potřebu ani důvod pořizovat domů či jinam.... Ve stejné době se dalo pmd85 občas sehnat asi za 25000kč ( v kutilském krámě) a jednou za x let se v elektru oběvil Sharp mz 800 nebo atari 800xe za 7500kč.... Později didaktiky. Proto to ani nemělo šanci najít si příznivce, přitom stačilo zapracovat na provedení, vyrobit to v kabátě ala didaktik a dostat to mezi lidi za použitelnou cenu. Uvědomme si že v té době si lidi byli schopní koupit i jednojehličkovou tiskárnu za 1500kč (to je něco jako dnes 15 000kč), která tiskla stránku A4 20minut.

    • @tommik1283
      @tommik1283 Před 4 lety

      PMD za 25 tisic? V tom pripade se ani nedivim ze si lidi radeji dovazeli zahranicni pocitace, ktere na rozdil od techto slepencu byly relativne vychytane.

  • @odkaznik
    @odkaznik Před 3 lety +1

    Tuhle noční můru IQ151 už mám konečně také, aktuálně ještě v opravě. Kdo to myslí s Oldcomp vážně, tento stroj prostě musí mít a varovně jej ukazovat neznalým, na čem se za trest učilo programovat! Každopádně archivní výukové pořady jsem před pár lety zachránil, tak se vše zachová pro budoucí generace...

  • @pumelo1
    @pumelo1 Před 4 lety

    Topilo to jako na vaření čaje.

  • @lubogaldun251
    @lubogaldun251 Před 5 lety

    Je problém na chladič pridať ventilátor?

    • @_cenobitax6129
      @_cenobitax6129 Před 4 lety +1

      Ne to není, ale v té době se s ventilátory teprve začínalo.

  • @Tomasttttt
    @Tomasttttt Před 3 lety

    supéééér tvl

  • @rudolfnovotny7466
    @rudolfnovotny7466 Před 2 lety

    V roce 89 jsem na něm také hrál hry to byla katastrofa

  • @metakhorse2300
    @metakhorse2300 Před 8 lety

    já vím kde sehnat tento stroj ://czcams.com/video/DgGmtsWGB5s/video.html 0:48 -0:49

  • @_cenobitax6129
    @_cenobitax6129 Před 4 lety

    Jediný nedostatek byla ta obrovská cena, kdyby se prodával za řádově cca 2000 KČS, tak by si ho koupil každý.

  • @ctihodnymuz72
    @ctihodnymuz72 Před 4 lety +1

    neuvěřitelné monstrum .... a celé úplně nanic .... přitom cca od roku ´84 byly na našem trhu běžně dostupné osobní počítače Sinclair, Atari, Commodore

    • @pumelo1
      @pumelo1 Před 4 lety +2

      Fakt nepovídej maximálně v Tuzexu nebo kdo měl někoho na západě. Max naše kopie ZS spektrum či PMD85

    • @ctihodnymuz72
      @ctihodnymuz72 Před 4 lety +1

      @@pumelo1 Prodával je i "obchodní dům" (spíše jen asi 200 m2 a pár pultů) Diamant na Václaváku v Práglu, dále občas, pár kusů, se objevilo semotamo po republice ... Nu, Tuzex byl jistota a, vzhledem ku tehdejší realitě, ho povavuji za normální součást obchodní sítě, byly v každém větším městě. Bonů bylo všude dosti a soudruzi taknějak počítali s tím, že si je každý, v rozumném množství, opatří, to bylo tolerováno. V Tuzexu se prodávaly i české gramofony z Litovle i stodvacítky z Mladé Boleslavi, takže proč se ostýchat a nekoupit si tam i nářadí do dílny či počítač?

    • @pumelo1
      @pumelo1 Před 4 lety +4

      @@ctihodnymuz72 bonů bylo dost tak maximálně u pražáků, ti jsou mimo od doby co se stala hlavním městem a neví co se dělo a děje okolo nich.Já popisuji stav co byl mimo Prahu. A výše zmíněný např commodore v roce 1984-5 u nás široko daleko měl 1 člověk. Takže pokud jste pražačka, tak spadněte s té višně azačněte se zajímat co se děje mimo ní, když jste to doposud nestihla.

    • @jimmytate4650
      @jimmytate4650 Před 4 lety

      @@pumelo1 Není pravda za 5kč šel koupit od veksláků 1 bon kduykoli, lidi si takto vyměňovali peníze calkem často. A Atari 800XE jsem měl osobně koupený z elektra v brně, nikoli z tuzexu. Stál 7500kčs a prodávali zároveň atari 130XE za 14 000kčs, ten měl 128kb ramky kterou ale skoro nešlo využít takže to bylo 6,500 vyhozených z okna.

    • @pumelo1
      @pumelo1 Před 4 lety

      @@jimmytate4650 zase jeden mistifikator!Já někde píši o tom,že šly bony koupit 5Kčs?! Brno to je další jak se u nás říkalo vesnice po Praze! Já se bavil o koutech republiky po celem příhraničí a menších městech.Jestli ti to nedošlo a stav je stejný stále dokola. I dnes tyto regiony mají pouze 60-65% platu Prahy.
      Vy Pražáci a Brnáci si můžete podat ruce. Jste stejně pitomí a víte o zbytku republiky uplné hovno!Já ti říkam,že v 80 letech si v těchto oblastech origiš osmibiťáky nekoupil a pokud ano tak nějakej podpult co nikdy nebyl na prodejně vystaven, to mám z první ruky a je ji uplně jedno zda v Brně to bylo jinak!
      První takovíto PC a to právě ZX Spektrum sem viděl poprvé v obchodě v roce 1989. Jinak poprvé sem viděl např Sinclair v roce 1985 protože jeho rodinka byla dle dnešních norem z vyšších kruhů.
      Rozumíš mi ?