Zielone Początki Dla Zielonych: Czaga Czaj, czyli 100 zalet błyskoporka

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 13. 02. 2015
  • Dziś postanowiliśmy podzielić się z Wami tajemnicą naszych wschodnich sąsiadów - coś naturalnego, coś dobrego, sprawdzonego przez setki lat - Panie i Panowie - Czaga Czaj, czyli herbatka z błyskoporka podkorowego ;) Zapraszamy!
    nasza strona fb: / ekwipunek
    nasza grupa fb o EDC: / 531174843677561
    nasza grupa Bushcraft Polska:
    / bushcraftpolska
    nasz blog: ekwipunekedc.blogspot.com
    nasze forum: ekwipunek.boards.net
    nasz sklep: sklepedc.pl
    Zapraszamy!
  • Jak na to + styl

Komentáře • 92

  • @piotrknapczyk700
    @piotrknapczyk700 Před 5 lety +62

    Mojemu znajomemu, czaga pomogła na racysko. Miał w jamie ustnej. Zbadany nowotwór. Pił czagę, zbieraną przeze mnie (jestem drwalem) oczywiście z martwych brzóz :-) i rak zniknął. Chłop żyje do dzisiaj a było to 6 lat temu. Gdyby nawet jego antyrakowe było udowodnione, nigdy by nie ujrzało światła dziennego. Koncerny farmaceutyczne by na to nie pozwoliły.

  • @nikiel666
    @nikiel666 Před 9 lety +24

    "Wodno-alkoholowy wyciąg: Extractum Inonoti obliqui: każdą szklankę (250 ml) świeżego lub suchego tartego surowca zalać 400 ml gorącego alkoholu 40%, wytrawiać 14 dni; przefiltrować. Zażywać 2 razy dz. po 15 ml na 1-2 godziny przed jedzeniem. Guzy skórne i podskórne przemywać równocześnie ekstraktem i stosować okłady 30 minutowe. Skórę trądzikową Acnes lub cierpiącą na łuszczycę Psoriasis przemywać 2-3 razy dz.
    Odwar wodno-alkoholowy Decoctum Inonoti: 2 łyżki świeżego lub suchego surowca zalać 1 szkl. wody i 1 szkl. alkoholu 40%, gotować 5 minut na małym ogniu; następnie odstawić na 1 godzinę pod przykryciem, przefiltrować. Podzielić na 3 porcie i wypić w ciągu dnia na 1-2 godziny przed jedzeniem.
    Ekstrakt alkoholowo-glicerynowy włóknouszkowo-glistnikowy - Extractum Inonoti-Chelidonii: świeże lub suche ziele glistnika jaskółczego ziela (pół szklanki - 100 ml) i świeżą lub suchą hubę (100 ml = pół szklanki) zalać 300 ml gorącego rozpuszczalnika ekstrahującego (nie doprowadzić do zagotowania rozpuszczalnika podczas ogrzewania!!!). Rozpuszczalnik ekstrahujący przygotować następująco: do 100 ml alkoholu 40% wlać 50 ml glicerolu, wymieszać. Zalany surowiec wytrawiać 7 dni; przefiltrować. Zażywać 2 razy dz. po 10 ml. Lek popić naparem z mieszanki nr 1. Choroby skórne oporne na leczenie, w tym guzy smarować 3-4 razy dziennie.
    Maść włóknouszkowo-glistnikowa - Unguentum Inonoti-Chelidonii: na każde 2 łyżki stołowe maści nagietkowej lub arnikowej dać 1 łyżeczkę (ok. 5 ml) ekstraktu alkoholowo-glicerynowego włóknouszkowo-glistnikowowego (sporządź jak wyżej podano). Składniki mieszać aż do połączenia. Choroby skórne oporne na leczenie, w tym nowotworowe smarować 3-6 razy dz.
    " cytat ze strony dr Różańskiego :) Fajny filmik!!! Chłopy zrobili robotę:)

  • @hexx555
    @hexx555 Před 7 lety +43

    2 podstawowe błędy. Czagę trzeba zbierać z żywych drzew, bo umiera razem z drzewem i jeśli nie zostanie ususzona, zostaje infekowana przez inne grzyby i pleśni, traci swoje właściwości i nie nadaje się do spożycia. Oczywiście w Polsce nie wolno, ale świat na Polsce się nie kończy ;) Druga sprawa: absolutnie nie wolno czagi zalewać wrzątkiem, bo w temperaturze powyżej 84 C większość substancji aktywnych ulega rozkładowi. Można co prawda wypić, w smaku niczym się nie różni, ale już nie będzie miała swoich szczególnych właściwości zdrowotnych. Parzyć najlepiej kilka godzin w wodzie podgrzanej, ale nie wrzącej, w termosie można po zalaniu wodą 80 C, albo trzymać na niewielkim ogniu, czy blisko ogniska.

    • @wizunbelgarden1441
      @wizunbelgarden1441 Před 5 lety +6

      Dobra rada.

    • @albertrandall3603
      @albertrandall3603 Před 2 lety

      I know Im asking the wrong place but does anybody know of a trick to get back into an Instagram account??
      I was dumb lost the account password. I would appreciate any help you can offer me!

    • @benhugo8971
      @benhugo8971 Před 2 lety +1

      @Albert Randall instablaster =)

    • @afrodyta6998
      @afrodyta6998 Před 2 lety +5

      Czage się gotuje, więc skąd pomysł żeby nie zalewać gorąca wodą?ja zalewam zimną wodą i powoli doprowadzam do wrzenia .

    • @hexx555
      @hexx555 Před 2 lety +7

      @@afrodyta6998 Ponieważ wysoka temperatura powoduje rozkład antyoksydantów zawartych w niej. Smakowo nic się nie zmienia, ale traci większość swoich szczególnych właściwości. Jest o tym dużo materiałów w sieci, ale po angielsku. Ja zaparzając wsadzam termometr do gotowania i ustawiam alarm na 78 stopni (żeby zdążyć zareagować zanim dojdzie do 84).

  • @leszekrozen8743
    @leszekrozen8743 Před 5 lety +7

    Autorom podziękowania ślę serdeczne. Budzimy iskierki WIEDZY by je rozdawać Sprawdzaj, doświadczaj.Polecam ignorancją wspieraliśmy system. My Jesteś MY Zmianą. Świetny materiał edukacyjny podaj dalej. Polecam.Wyłączamy milczenie/Włączamy myślenie. Wiedza warta rozdawania.

  • @NabozThom
    @NabozThom Před 7 lety +21

    Pod ochrona mowicie, z zywych drzew nie zbierac.
    Rosjanie uwazaja np ze tylko z zywych, ze najlepiej pozna jesienia lub wczesna wiosna, ze "obsikanych" (nisko rosnacych) i rosnacych na martwych drzewach czag sie nie zbiera...
    Czesto tez parza ja w termosach przez 4 godziny i taka pija.
    Pozdrawiam.

  • @plelektryk
    @plelektryk Před 5 lety +4

    Najlepiej ciut podgotować czy dłużej podgrzać. Fusy wsypujemy do butel'eczki ze spirytusem sukcesywnie. Rano wywar wodny. Wieczorem zlać nieco nalewki ostrożnie z nad osadu i po rozcieńczeniu lub nie wodą wypić smacznie na sen. W miarę potrzeb i zasobów uzupełniamy spirytus w butel'eczce korzystnie szklana.

  • @kosmawitkowski1844
    @kosmawitkowski1844 Před 9 lety +4

    into jak zwykle dużo głośniejsze na tle całości. Panowie to nie takie trudne

  • @afrodyta6998
    @afrodyta6998 Před rokem +3

    Czage zbieramy zimą, z najwyższej partii drzewa, obieramy z czarnej powłoki gdyż pod nią żerują larwy...martwe drzewa, to martwa czaga

  • @adrianzamachowski
    @adrianzamachowski Před 9 lety +2

    Marek bez kawy jak bym nie zobaczył to bym nie uwierzył :-) wiedza przydatna pozdrawiam

  • @dawidlechelt7983
    @dawidlechelt7983 Před 7 lety +3

    Dobrze, że za wschodnią granicą nie jest pod ochroną. W biedniejszych rejonach pędzi się na nim bimber (ale czaga musi mieć ok 100 lat.), który później wykorzystywany jest jako antybiotyk na cięższe choroby.

  • @tanorwegiapl
    @tanorwegiapl Před 7 lety +7

    A mnie uczyli, że się kawałek gotuje 15, 20 min i się pije...jest dobra... ale spróbuję również zrobić tak jak wy to robicie następnym razem w lesie...

  • @andrzejopowiada.6103
    @andrzejopowiada.6103 Před 3 lety +7

    Hej. Wiem, że filmik już ma ponad 6 lat ale mam nadzieje,że ktoś od was mi odpisze.
    Osobiście doradzam zakupić sobie nawet na all..o, czy innym portalu buteleczke gotowego preparatu w formie zawiesiny lub gotowego suszu, ewentualnie popytać w skleach zielarskich, niż samemu, bez wiedzy ( bo mało kto z nas ją posada) zielarskiej szukać tego leczniczego grzyba po lasach, tym bardziej, że wbrew pozorom znaleźć go, to nie jest znów taka łatwa sprawa.
    Będąc wielokronie w Rosji piłem wywar z tego grzyba. Pomagało mi to na moje problemy z przemianą materii ale przede wszystkim na bielactwo. Gdy piłem wywar z tego grzyba, to nastąpywała u mnie repigmentacja metaniny na skórze i białe plamy pokrywały się drobniutką, a z czasem coraz większą siateczką kropek mojego naturalnego koloru.
    Jednak.... jak tylko przestałem pić ten wywar, to kropki mojego naturalnego koloru, które wcześniej się pojawiły, po max tygodniu zaczęły znikać.
    W Polsce nie jest realne kupić Bifungin w żadnej aptece, a w Rosji jest on dostępny, bez recepty w każdej aptece.

  • @mariopodskarpie
    @mariopodskarpie Před 4 lety +4

    Zajebista sprawa. Super film. Pozdro 🖖 łapa do góry!

  • @kamilkurdek2873
    @kamilkurdek2873 Před 5 lety +2

    Lubię Cię oglądać pomimo tego że mnie bushcraft nie kręci :)

  • @arturmyszewski4893
    @arturmyszewski4893 Před 5 lety +3

    wasza to na pewno z tego obalonego drzewa :D tak jak i moja

  • @RobertKBogusz
    @RobertKBogusz Před 9 lety +4

    No tak, czagą chcecie się wykpić, gdzie jest kawa ja się Was pytam? :-) Tak na serio, fajny film z ciekawymi wiadomościami. Aż chce się spróbować.

  • @DasStettiner
    @DasStettiner Před 3 lety +14

    już widzę jak naukowcy ogłaszają, że Chaga leczy nowotwory ;)

  • @DruidTyskiejPuszczy
    @DruidTyskiejPuszczy Před 6 měsíci +1

    Z powalonego drzewa Chaga już nie ma tych wszystkich właściwości pro zdrowotnych, jedynie pozyskana z żywych drzew (na co można uzyskać pozwolenie w Polsce) nadaje się do terapii ale też trzeba uważać z dawkowaniem i długością brania. 👌

  • @bizonmg364
    @bizonmg364 Před 9 lety +6

    Dobre. Tyle razy widziałem jakieś farfocle na brzozach i myślałem, że to jakaś choroba drzewa. W zasadzie to jest choroba drzewa :) nie wiedziałem tylko, że użyteczna dla nas.

    • @trapper1211
      @trapper1211 Před 9 lety +3

      Jakieś farfocle to może być jeszcze czeczota (coś w stylu raka czyli zdeformowane jakby drewno), niekoniecznie czaga.

    • @adamjeziorski5959
      @adamjeziorski5959 Před rokem

      Czaga jest jednak dość rzadkim znaleziskiem... To co widziałeś to prawdopodobnie czeczota tego jest dużo więcej

  • @arkadiuszkrupinski2218
    @arkadiuszkrupinski2218 Před 5 lety +2

    Oglądam po raz 6 i właśnie mielę czagę

  • @wizunbelgarden1441
    @wizunbelgarden1441 Před 5 lety +2

    W smaku raczej przypomina zbożowa kawę. O niebo lepsza niż kawa z żoledzi z którą się trzeba bawić żeby zrobić. Tu bierzesz, mielisz i gotowe. 😁😁

  • @rafels12
    @rafels12 Před 8 lety +9

    Tak słucham i słucham o tej Czadze i o raku i coś mi się zaczyna kojarzyć. W kocu zaświtało w głowie, że o Czadze pisał Słożenicyn w swoim "Oddziale chorych na raka" tam chyba była wspominana oczywiście z Syberii i dla głównego bohatera miała być sprowadzana specjalnie do Moskwy

    • @tita6620
      @tita6620 Před 4 lety +1

      A nie trafiłeś w jego książkach gdzie pisał o leczeniu muszlami?

  • @samotnyzubr6766
    @samotnyzubr6766 Před 8 lety +3

    Świetna raz na jakiś czas, ale nie wolno pić czagi osobom, które mają problemy z nerkami

  • @esiue30
    @esiue30 Před 9 lety +5

    chaszysz zalany wrzątkiem ? hmmm musze spróbować :D

  • @nananie634
    @nananie634 Před 6 lety +5

    Jak dlugo mozna to ,,cudo,, uzywac ?czy trzeba robic przerwe ?pytanie 2 czy mozna laczyc z lekami ?

  • @deformator2
    @deformator2 Před 7 lety +2

    Coś takiego piją też na Alasce.

  • @wiesawgauszka2664
    @wiesawgauszka2664 Před rokem

    Za Wami las potęga hehe jak w całej Polsce .

  • @tosa7878
    @tosa7878 Před 8 lety +4

    dzisiaj wreszcie znalazłam swoja Czagę :(

  • @shoo9106
    @shoo9106 Před 9 lety +2

    Widzialem z pare razy ale na zywym drzewie (niestety dla mnie i dla drzewa), ale sie wybiore kiedys to moze cos znajde.

  • @afrodyta6998
    @afrodyta6998 Před 2 lety +3

    : 2 łyżeczki takiego proszku zalać 1/2 l gorącej wody i zostawić na noc do naciągnięcia. Rano zagotować napój. Pić trzy razy dziennie po jednej łyżeczce

  • @yavein44
    @yavein44 Před 7 lety +2

    Witam jak sie robi ta herbatkę ze świerku ?? Moze o tym tez zrobicie filmik ?? :)

  • @grumpygreg9503
    @grumpygreg9503 Před 9 lety +1

    Cześć, widzę że też macie zestaw do gotowanie made in Carrefour.... Czy mi się wydaje? ;)

  • @Przybram
    @Przybram Před rokem

    Ło Panie, dobrze że lasu nie spaliliście :) ogień zakopany w igliwiu?

  • @nananie634
    @nananie634 Před 6 lety +3

    A skoro farbuje zabki to moze wlosy tez ?

  • @izabelazielak8963
    @izabelazielak8963 Před 2 lety +2

    Czy to nie jest środek nasenny?

  • @jasiak4238
    @jasiak4238 Před 2 lety +1

    a z innych drzew niemozną tylko z brzozy a np świerku czy sosny nie moźna tak zrozumiałam

    • @ekwipunek
      @ekwipunek  Před 2 lety +1

      On występuje głownie na brzozie, na iglastych zdaje się w ogóle nie. pl.m.wikipedia.org/wiki/B%C5%82yskoporek_podkorowy

  • @hesus1357
    @hesus1357 Před 9 lety +3

    Dlaczego trzeba tak dokladnie suszyć czage?

  • @Niktnamnieda
    @Niktnamnieda Před rokem +2

    A teraz po 7 latach w nowych filmach broda siwa

  • @barbarapaszek3408
    @barbarapaszek3408 Před rokem +1

    🥰🍀👍

  • @szymonmazur5099
    @szymonmazur5099 Před 9 lety +2

    Pierwszykomentarzserdecznesanrenmu :-D

  • @biayzulander2005
    @biayzulander2005 Před 9 lety +10

    Poprawia samopoczucie, zaraz zdelegalizują i będzie :D

    • @morelgame4160
      @morelgame4160 Před 8 lety +5

      +Biały Zulander hahahahahhhahhahahhahaha i bedzie we wiadomościach Marek.L zatrzymany do wyjaśnienia za posiadanie śladowych ilości czagi przenoszonej w stalowym kubku ! Grozi mu do 3 lat pozbawiania wolności w zawieszeniu na lat 5 :D

    • @tita6620
      @tita6620 Před 4 lety +2

      @@morelgame4160
      Dziś się śmiejesz, ale za jakiś czas okaże sie ,ze jestes prorokiem.
      Yebać system

  • @elzbietawilinska5694
    @elzbietawilinska5694 Před 8 lety +1

    nie zabezpieczyłeś noża

  • @SLUCHAMGAZETY
    @SLUCHAMGAZETY Před 9 lety +1

    ale ci twarz na początku przypaliło :P

  • @bartoszbudny3526
    @bartoszbudny3526 Před 9 lety +1

    Witam Marek powiedz mi jak możesz co to za plecak po twojej prawej stronie jest ?

    • @ekwipunek
      @ekwipunek  Před 9 lety +1

      Hej, to Texar Camper, taniość ;)

    • @bartoszbudny3526
      @bartoszbudny3526 Před 9 lety +1

      Ok dzięki

    • @bartoszbudny3526
      @bartoszbudny3526 Před 9 lety +1

      Ekwipunek Dźwigany Codziennie A mógłbyś mi doradzić jakiś niedrogi plecak do 150 zł (Miltec odpada) na wyprawy 1-2 dniowe bo mam plecak piechoty górskiej 75l+ wielki ciężki ale pakowny świetny na dłuższe wypady do Lasu, Jak dotąd na krótsze wypady do lasu chodziłem z zasobnikiem od tego plecaka on za to jest mały niewygodny i bez żadnych kieszeni więc wrzuca się do niego jak do reklamówki, Zastanawiałem się już nad zakupem Texar Scout (35l) czy może polecacie jakiś większy plecak ? Poradźcie jestem w tym temacie całkiem Zielony.
      Co robić EDC Jak żyć ???

    • @p13cu42
      @p13cu42 Před 9 lety +1

      Bartosz Budny zapraszam do grupy EDC.PL na facebook'u. Tam jest mnóstwo informacji odnośnie plecaków i innego szpeju. Jako podpowiedź poleciłbym coś z oferty wisportu. Na pewno się nie zawiedziesz. ;) Może drożej ale za to jak! :)

  • @Siaroslaw
    @Siaroslaw Před 7 měsíci +1

    Ale wit c ginie w bardzo niskiej temperaturze wiec herbakta chyba juz nie ma rej wit :) tak mi sie wydaje :)

  • @tosa7878
    @tosa7878 Před 8 lety +1

    miało byc :)

  • @XxXxx-ps2hu
    @XxXxx-ps2hu Před rokem +2

    Czaga zebrana z martwego drzewa pomaga tak samo jak umarłemu kadzidło. Czaga to grzyb i żywi się sokami żywego drzewa, gdy drzewo zamiera czaga też ginie razem ze swoim żywicielem. Warto trochę poznać co jest co a potem opowiadać bo wielu uwierzy w te bajki i będzie robić sobie nadzieję.

  • @martatrzybinska1985
    @martatrzybinska1985 Před rokem +1

    Ja znalazłam takie jasne i gumiaste na zwalonej brzozie i wysuszyłam i starłam na tarce i jest słodka w smaku, tak ma być ?

    • @ekwipunek
      @ekwipunek  Před rokem +1

      Czas nie jest gumiasta, jest twarda jak cholera.

  • @ysior223
    @ysior223 Před 9 lety

    Z tym antynowotworem to niestety bujda :(
    Sam sie o tym kiedys przekonałem

  • @GrzybywNowejHucie
    @GrzybywNowejHucie Před 3 lety +1

    Rosnie nawet w miescie... czcams.com/video/HfTn0WaZ7QA/video.html Pozdrawiam.

  • @AdrianSzymkiewicz
    @AdrianSzymkiewicz Před 7 lety +1

    to grzyb a nie roślina!

  • @SERWERWARMINEPL
    @SERWERWARMINEPL Před 9 lety +1

    A tą żółtą hubę też można?

    • @ekwipunek
      @ekwipunek  Před 9 lety +3

      Jeśli pytasz o żółciaka - to nie polecamy ;) Trujący - co prawda niby młode grzyby można obrabiać, płukać, gotować i potem smażyć - ale nie ryzykowałbym. Podstawowa zasada - jeśli nie jesteś pewny na 100% czy coś jest jadalne czy nie, zakładaj że nie jest - czasem nie warto próbować.

    • @ekwipunek
      @ekwipunek  Před 9 lety

      Michał olo Polecam: pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BB%C3%B3%C5%82ciak_siarkowy- co to znaczy "jest jadalny, bez specjalnej obróbki, ale nie na surowo"? xD

    • @erczaja2
      @erczaja2 Před 6 lety +2

      wszystkie grzyby są jadalne ! ale niektóre tylko raz ! ;-)

  • @violetdavis4621
    @violetdavis4621 Před rokem +1

    To nie jest roślina tylko grzyb

  • @MaksymilianSzczepaniak
    @MaksymilianSzczepaniak Před 7 lety +2

    zwalona brzoza, wszystko jasne :-P

  • @grazynaszymkowiak.6804
    @grazynaszymkowiak.6804 Před 5 lety +1

    Pl

  • @as7tom
    @as7tom Před 7 lety +5

    Coś tu się komuś pomyliło: herbatkę z czyliagi (fonetyczny zapis) przygotowują Sybiracy z czeczoty, czyli narośli na brzozie (tak to opisuje Koperski w książce "Przez Syberię na gapę") wywołanej rozrostem słojów po zewnętrznym uszkodzeniu drzewa. Nie jest to grzyb!!!! Oczywiście parzyć i chlać można wszystko

  • @jakubstrzaka1523
    @jakubstrzaka1523 Před 6 lety +1

    co to za nożyk

  • @andrzejsaleta519
    @andrzejsaleta519 Před 2 lety +2

    Amerykańscy naukowcy....🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣.sory nie mogłem

  • @greg001234
    @greg001234 Před rokem

    Grzyb to nie roślina głąbie.

    • @annamusil5196
      @annamusil5196 Před 7 měsíci +1

      Zaraz "głąbie"!Ty też wszystkiego nie wiesz.Tolerancja!!!