Ján Čarnogurský: Leopardy horia na Ukrajine ako zápalky. Rusko vojnu vyhrá a NATO sa rozpadne

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 9. 12. 2023
  • Dvadsiate tretie vydanie Diskusie na palete s bývalým premiérom a predsedom Slovensko-ruskej spoločnosti Jánom Čarnogurským. V úvode hovorí o svojom vzťahu k Rusku, a okrem iného si myslí, že kým bude Rusko existovať, ako veľmoc bude brániť tomu, aby sa svet nestal obeťou iných veľmocí a poskytne možnosť rozvoja aj pre menšie štáty, najmä slovanské. Hoci ako disident kritizoval Sovietsky zväz, vysvetľuje, prečo súhlasí s tvrdením ruského prezidenta Vladimira Putina, že rozpad ZSSR bol najväčšou geopolitickou katastrofou v dejinách. Nazdáva sa, že nenávisť a otvorené nepriateľstvo Západu k Rusku pramení z faktu, že Rusko je fakticky najbohatší štát sveta, na ktorého území sa nachádza až 37 percent svetových zásob surovín. Druhým dôvodom je fakt, že Rusko je jediná krajina, ktorá je schopná vojensky poraziť Západ.
    Vojnu na Ukrajine podľa neho nepochybne vyhrá Ruská federácia, pretože jej ide o prežitie - v opačnom prípade by Západ docielil, aby sa Rusko rozdrobilo na niekoľko štátov a v dnešnej podobe zaniklo. Tiež poukázal na to, že napriek tomu, že Rusi v konflikte bojujú iba vlastnými silami a Ukrajine pomáha celé NATO, protiofenzíva nie je úspešná a Kyjev vojnu prehráva. Je presvečený, že prehra Ukrajiny s Ruskom bude aj prehrou Západu, ktorý sa stane politicky bezmocný. Následne americký dolár stratí hodnotu, prestane byť svetovou výmennou valutou a USA čaká ekonomický úpadok. Ďalším dôsledkom bude podľa neho rozpad paktu NATO a odchod americkej armády z Európy.
    Zdôraznil tiež, že západné krajiny klamú, keď tvrdia, že vojenská operácia na Ukrajine je neoddôvodnená - naopak - Rusko ňou nevyhnutne reagovalo na nepriateľské kroky USA a NATO a bezprostredné ohrozenie národnej bezpečnosti v tesnej blízkosti svojich hraníc, najmä po štátnom prevrate na Ukrajine v roku 2014, známom ako Majdan. Upozornil, že metódy, ktoré dnes používa ukrajinský štát, sú fašistické, čím súvisí aj kult Stepana Banderu, ktorého vojenské jednotky v čase 2. svetovej vojny bojovali po boku nacistického Nemecka proti Červenej armáde. Dodal, že súčasná Ukrajina nemala vlastnú štátnu ideológiu, pričom túto medzeru zaplnil banderizmus a falošná propaganda o svetlej budúcnosti v EÚ.
    Dotkol sa aj témy protiruských sankcií, ktoré sú podľa jeho názoru odsúdené na neúspech, keďže všetky potrebné suroviny si vie Moskva zaobstarať na vlastnom území a ekonomicky za Ruskom stojí väčšina obyvateľstva zemegule. Sankčné opatrenia Rusku v konečnom dôsledku ešte pomohli, pretože odstránili západnú konkurenciu na vnútornom trhu, z čoho profitujú domáci výrobcovia a ekonomika. Na záver uviedol, že verí v zlepšenie slovensko-ruských vzťahov, ktoré poškodili predchádzajúce vlády - aj v rámci našej blízkosti ako slovanských národov.

Komentáře •