Gwiazdy zmienne - Astronarium odc. 10

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 15. 10. 2015
  • Kiedy patrzymy w gwiazdy, wydają się one migotać. To jednak jedynie złudzenie wywołane przez ziemską atmosferę. Są jednak i takie gwiazdy, których blask rzeczywiście ulega zmianom. Astronomowie mówią o nich: gwiazd zmienne. W tym programie opowiemy jak to się dzieje, że gwiazdy zmieniają jasność i co takiego dzięki nim możemy zrozumieć spośród praw rządzących Wszechświatem.
    "Astronarium" przedstawia najnowsze badania Kosmosu. Opowiada o tajemnicach Wszechświata i polskich naukowcach, którzy je zgłębiają.
    Odcinek 9 - Projekt OGLE
    Premiera: 5.09.2015
    #gwiazdy #suhora #cefeidy
    Oficjalna witryna programu: www.astronarium.pl
    Profil na Facebooku: / astronariumtvp
    Kanał na Twitterze: / astronariumtvp
    Produkcja: Polskie Towarzystwo Astronomiczne oraz Telewizja Polska
    Partner medialny: Urania - Postępy Astronomii
    Dofinansowanie produkcji: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
    * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - *
    "Astronarium" is TV program about astronomy and space. We present the mysteries of the Universe and Polish scientists who explore them.
    Episode 9 - Project OGLE
    Premiere: 5.09.2015
    Official website: www.astronarium.pl
    Facebooku profile: / astronariumtvp
    Twitter channel: / astronariumtvp
    Production: Polish Astronomical Society and Polish Television
    Media partner: Urania - Postępy Astronomii
    Production financing: Ministry of Science and Higher Education, Poland
  • Věda a technologie

Komentáře • 40

  • @Astronarium
    @Astronarium  Před 3 lety +2

    Polecamy także w Urania TV:
    Gwiazdy zmienne okiem astroamatora - czcams.com/video/9fwWoQ2iA8U/video.html

  • @Rafik198657
    @Rafik198657 Před 6 lety +11

    Monitor z nalepką: 1280 x 1024 tylko przy 60hz - piękna sztuka antyczna. Taki sprzęcior miałem 20 lat temu. I jeszcze owinęli to cudne CRT jakąś koszulą, chyba, żeby obciachu nie było :D

    • @MegaPaul305
      @MegaPaul305 Před 6 lety +6

      chyba ciężko tam z hajsem...

    • @grujarek
      @grujarek Před 6 lety +5

      Ekran się grzeje... Koszula się suszy 😁😜

    • @pawelkoscielski1
      @pawelkoscielski1 Před 5 lety

      No naprawdę urocze, monitor przyodziali w całkiem eleganckie wdzianko

  • @pawelmalica
    @pawelmalica Před 5 lety +2

    Kurde,myślałem,że prędkość dźwięku w ośrodku zależy przede wszystkim od gęstości ośrodka, dopiero pan profesor uświadomił mi, że nie od gęstości, ale od temperatury, dziękuję serdecznie...

  • @astrojakub37
    @astrojakub37 Před rokem +1

    Stasiu to ma jakieś ruskie lornetki :) Ja już posiadam porządną lornetkę DeltaOptical 7x50 Titanium to jest sprzęt do gwiazd zmiennych :) Baza SSW-PTMA padła. Pozostaje AAVSO

  • @astrojakub37
    @astrojakub37 Před 5 lety +3

    Ja też obserwuję gwiazdy zmienne. Mam już na koncie około 4095 zaliczonych obserwacji wizualnie:)

    • @Astronarium
      @Astronarium  Před 5 lety +1

      Wysyłasz do AAVSO? Napisz o tym do Uranii, bo pana Stanisława nie możemy namówić.

    • @astrojakub37
      @astrojakub37 Před 5 lety +1

      Tak,swoje wyniki obserwacji wysyłam do AAVSO i do SOGZ PTMA Bazy. Obserwacje prowadzę na wsi pod ciemnym niebem 16 km na północ od Krakowa. Sprzęt do obserwacji to lornetka celestron 20x80 SkyMaster i duży Żuraw Lornetkowy :):):)

    • @Astronarium
      @Astronarium  Před 5 lety

      No to tym bardziej...

  • @com64able
    @com64able Před 4 lety +2

    Zbiórka na nowy monitor !!!

    • @oldi184
      @oldi184 Před 4 lety +2

      Dokładnie. Masakra, rok 2015 wtedy był a tu ciągle w użyciu stary CRT. Ehh szkoda słów. Polska nauka jest strasznie niedofionansowana. A te chuje - politycy na Wiejskiej pierdoły sobie kupują.
      Gdybym miał kase kupiłbym panu doktorowi nowego kompa i monitor 30 cali 4K. Komfort pracy +10.

  • @pawelmalica
    @pawelmalica Před 5 lety

    Dobra, kpina niestosowna,mówimy o tym samym ośrodku, wtedy faktycznie występuje zależność od temperatury, co dziwne, im temperatura wyższa,tym wyższa prędkość dźwięku.

  • @PawelJimmi
    @PawelJimmi Před 5 lety +1

    w 9:00 pojawia się animacja i wykres - to założenie idealne gdzie w pełni zaćmienia łączy nas linia prosta - a co jeśli orbita byłaby nachylona na tyle że nie dochodziłoby do PEŁNEGO zaćmienia i stale część gwiazdy wystawałaby spoza korony drugiej gwiazdy. Wydaje mi się, że w takim przypadku wykres byłby identyczny lecz z mniejszymi wartościami ekstremalnymi, czy mogłoby to prowadzić do błędnych pomiarów wielkości tych gwiazd i innych ich parametrów, czy raczej istnieją szeroko rozwinięte metody weryfikacyjne :)

    • @PawelJimmi
      @PawelJimmi Před 5 lety

      Drugi aspekt tego samego idealnego założenia i wykresu zakłada okrągłą orbitę, a przecież mogłaby być elipsoidalna i miałoby to w konsekwencji wiele różnych możliwości na przykład jeśli elipsa byłaby pod kątem prostym do nas wtedy gwiazdy w czasie tranzytu by przyspieszały, a jeśli pod kątem 0 to by spowalniały, a pod innymi kątami dawały by wyniki pośrednie jednak wykres nadal miałby taki sam kształt i trudno byłoby nam na podstawie samego wykresu stwierdzić z czym tutaj mamy do czynienia poza samym tym, że z układem podwójnym.

    • @Astronarium
      @Astronarium  Před 5 lety

      Tak, oczywiście. Jeśli tranzyt/zakrycie są częściowe minima są płytsze, ale z krzywej blasku można określić nachylenie orbity takiego układu.

    • @PawelJimmi
      @PawelJimmi Před 5 lety

      Częściowo rozumiem, pole powierzchni obu gwiazd zmieniałoby się w czasie inaczej w zależności od nachylenia orbity (lej byłby chyba mniej stromy, ale jeśli do tej sytuacji dodamy drugi aspekt - czyli przyspieszanie lub zwalnianie przy tranzycie - wywołanie właśnie owalną orbitą to chyba też powinno wpływać na kształt tej krzywej. (przy przyspieszaniu czynić go bardziej stromym) Jak odróżnić te dwa aspekty wywołujące takie same zniekształcenia wykresu, chyba, że nie są takie same, a jedynie podobne.?

  • @pawelmalica
    @pawelmalica Před 5 lety

    A mam jeszcze jedno wredne pytanie, zacznę od cytatu:"najkrótsze są rzędu sekund(chodzi o drgania)" - czy to oznacza,że pulsary o częstotliwości rzędu 700 Hz nie drgają? Dziwne mi się to wydaje...

    • @tomaszkundera3592
      @tomaszkundera3592 Před 5 lety +1

      Częstotliwość pulsarów, to efekt ruchu obrotowego, nie drgań. Przynajmniej w najbardziej powszechnym modelu "latarni morskiej".

  • @hrabia_von_szlafrok
    @hrabia_von_szlafrok Před 8 lety +3

    Ta Suchora jest w Gorcach? Jeśli tak to tam byłem :)

  • @oldi184
    @oldi184 Před 4 lety +2

    Biedny pan Dr. był rok 2015 a pan ciągle był zmuszony używać starego monitora kineskopowego CRT jak widać tu 11:02. Trzeba dofinansować i kupić lepszego kompa oraz duży monitor LED 30 cali 4K.
    Wzrośnie i komfort pracy, monitory LED są lepsze dla oczu oraz precyzja.

  • @astrojakub37
    @astrojakub37 Před 2 lety

    Pan Stanisław od pół roku nie aktualizuje bazę krzywej jasności

  • @pawelmalica
    @pawelmalica Před 5 lety

    Mam nieodparte wrażenie,że wnioski wyciągane z obserwacji to sztuka ogromnych uproszczeń. Wnioskujemy na podstawie szczątkowych danych, stosując matematyczne przybliżenie o ogromnej skali...Pytanie do astrofizyków...mam rację? Nie mamy żadnej pewności,że nasze obserwacje przekładają się na akurat takie warunki fizyczne, poruszamy się tylko w jakimś zakresie prawdopodobieństwa..tak, czy nie?

    • @tomaszkundera3592
      @tomaszkundera3592 Před 5 lety +2

      To bardzo dobre wrażenie. Cała nauka to sztuka uproszczeń i wnioskowania w warunkach ograniczonych danych. To metodologia naukowa: obserwacje i eksperymenty, budowanie modeli, stawianie hipotez, ich falsyfikacja i tworzenie teorii. Nie poruszamy się w zakresie prawdopodobieństwa lecz w zakresie założeń apriorycznych i zasad kosmologicznych. Odrzucenie ich nie pozwala praktycznie na prowadzenie jakichkolwiek badań. Na tym poziomie abstrakcji nie ma też żadnej pewności, że w ogóle coś istnieje, że my sami istniejemy. Temat rozmyślań filozofów co najmniej od Starożytności: cogito ergo sum. Jeśli jednak rzeczone założenia i zasady już przyjmiemy, to mamy pewność, że nasze obserwacje przekładają się dokładnie na akurat takie warunki fizyczne. Z dokładnością błędów pomiarowych i stosowalności teorii.

  • @JHeb_
    @JHeb_ Před 4 lety

    Czemu gwiazdy same z siebie zmieniają swoją jasność? Co zachodzi w ich wnętrzu, że doprowadza to do takiego zjawiska?

    • @Astronarium
      @Astronarium  Před 4 lety +1

      Zmieniają rozmiar i temperaturę - pulsują. Akurat pewnej warstwy materii pod powierzchnią działają trochę jak guma - cyklicznie kumulują i oddaję wychodzącą z wnętrza energię.

    • @JHeb_
      @JHeb_ Před 4 lety +2

      @@Astronarium Bardzo dziękuję za odpowiedź od autora i to jeszcze tak szybko :) Wiadomo może gdzie znalazł bym więcej informacji na ten temat?

    • @Astronarium
      @Astronarium  Před 4 lety +1

      @@JHeb_ To trudne zagadnienia nawet dla studentów. W jednej z najbliższych Uranii sklep.pta.edu.pl/85-2019 będzie o tym artykuł w kontekście profesora Woktka Dziemowskiego, wybitnego specjalisty w tej dziedzinie. Zobacz też odcinek czcams.com/video/cHt9_8TH9tY/video.html

    • @JHeb_
      @JHeb_ Před 4 lety

      @@Astronarium Mimo to, bardzo dziękuję za podesłane informacje :)

  • @pawelmalica
    @pawelmalica Před 5 lety

    Tak, panie Moskalik, z tego, co donoszą Pańscy koledzy, np Betelgeza, mimo,że jest pojedynczą gwiazdą, bynajmniej nie jest kulista..co Pan nato?

  • @dariuszd6207
    @dariuszd6207 Před 5 lety +3

    Zastanawiam się czasem czemu nie propaguje się nauki przez przeznaczenie funduszów na zabieranie dzieciaków z podstawówek na wycieczki w takie miejsca. Koszty nie byłyby zabójcze a klimat do inwestowania w naukę gdzie jako Polacy mamy osiągnięcia byłby dużo lepszy gdy kolejne roczniki wchodziłyby w samodzielną dorosłość.

    • @Astronarium
      @Astronarium  Před 5 lety +1

      Dlatego zabieramy je na takie wycieczki w naszych filmach. Astronarium bez ograniczeń można pokazywać w szkołach.

  • @-dany-3374
    @-dany-3374 Před 2 lety

    .

  • @jareklojek696
    @jareklojek696 Před 7 lety +11

    ludzie dajcie inną muzykę do tego wywiadu, idzie się pociąć

  • @pawelmalica
    @pawelmalica Před 5 lety

    Stwierdzenie:"pojedyncza gwiazda będzie kulą" jest błędne, proszę pana jaśnie profesora.Pojedyncza gwiazda w 98% wypadków jest kulą, ale co z pozostałymi 2 % ?Niewątpliwie słyszał pan o niekulistych gwiazdach pojedynczych, skoro, ja, amator totalny o takich słyszałem.