Psychiatrička Kaščáková: Chronický stres v detstve mení náš mozog, aj osobnosť (podcast Ľudskosť)

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 9. 05. 2024
  • (00:00) ÚVOD + Ako sa prejavuje CPTSP a ako vzniká
    (20:41) O pocitoch hanby a o tom, ako sa uzdravia v terapii
    (33:05) Aké formy terapie uzdravujú CPTSP
    (57:14) O tom, čo Natália Kaščáková zistila v tunajších výskumoch
    Príznaky posttraumatickej stresovej poruchy popísali vedkyne a vedci v druhej polovici minulého storočia. Najprv to bolo u vojnových veteránov a u preživších sexuálneho násilia, no neskôr si začali všímať, že symptómami traumatizácie trpia aj ľudia, ktorí vojnu, či sexuálny útok nezažili.
    Ďalšie výskumy viedli k zisteniu, že traumatizujúci býva aj dlhodobý stres, ktorý zažívame ako deti a pred ktorým nevieme uniknúť.
    Tento typ stresu ovplyvňuje vývoj nášho mozgu, centrálnej nervovej sústavy, naše osobnostné nastavenie a aj našu odolnosť voči stresu, ktorý zažívame neskôr, ako dospelí. Odborníci tieto symptómy traumatizácie označujú pojmom komplexná posttraumatická stresová porucha (CPTSP).
    V novej epizóde podcastu Ľudskosť sa Barbora Mareková rozpráva so psychiatričkou, psychoterapeutkou a výskumníčkou Natáliou Kaščákovou o tom, ako presne komplexná traumatizácia vzniká, a aké má neskôr symptómy.
    „CPTSP vzniká v detstve,” vraví Natália Kaščáková v podcaste. „Je to vtedy, keď dieťa zažíva chronický stres v podobe emočného, psychického týrania, alebo sexuálneho zneužívania, alebo to môže byť aj z dôvodu emočného, či fyzického zanedbávania. Ide tu však o opakované situácie, kedy zároveň nedochádza k náprave, takže dieťa je neustále vystavované hrozbe a postupne sa týmto situáciám prispôsobí."
    V roku 2019 pridala Svetová zdravotnícka organizácia Komplexnú posttraumatickú stresovú poruchu aj na oficiálny zoznam diagnóz. Natália vysvetlí, ako táto zmena pomohla zlepšiť jej terapeutickú prácu s pacientami a pacientkami.
    „Mne osobne to veľmi pomohlo pochopiť niektoré veľmi zložité situácie u mojich pacientov, kedy niekto trpel napríklad chronickými depresívnymi stavmi a nemalo to charakteristické znaky sezónnej depresie, alebo rekurentnej depresívnej poruchy a nefungovala ani príliš farmakologická liečba, a ani niektoré psychoterapeutické postupy. Ale keď sme spolu s pacientom prišli na to, že práve nejaké traumatické implicitné spomienky spúšťajú tie stavy nehodnosti, porazenosti, depresie a ďalších symptómov a pracovali sme cielene s týmito traumatickými spomienkami, tak sa tá situácia postupne začala zlepšovať,” dodáva.
    Barbora sa pýta, ktoré druhy terapie môžu pomôcť ľuďom s týmto typom problémov, aké účinky môže mať pohyb a práca s telom a Natália opíše, ako to vyzerá, keď sa symptómy traumatizácie zmiernia a keď sa stav pacientiek a pacientov začne zlepšovať.
    Spomenuté v podcaste:
    Kruh bezpečného rodičovstva (Kent Hoffman, Glen Cooper, Bert Powell)
    Hostka odporučila knihy:
    Dobré dôvody na zlé pocity (Randolph M. Nesse)
    Disociácia - Keď sa odpojí časť duše (Wolfgang Wöller)
    Trauma a disociace - Bolest vnitřního rozdělení (Hana Vojtová)
    _
    Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ludskost@sme.sk⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠
    -
    Všetky podcasty denníka SME nájdete na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠sme.sk/podcasty⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠
    _
    Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.

Komentáře • 11

  • @bozenagaliova4678
    @bozenagaliova4678 Před 2 měsíci +2

    Ďakujem za odbornú a zrozumiteľnú prednášku ♥️🙏

  • @a.gabriel9109
    @a.gabriel9109 Před 10 měsíci +2

    Súhlas. Dôverne poznám takú osobnosť. 😔

  • @janaslischkova6289
    @janaslischkova6289 Před 7 měsíci +3

  • @streaminggamingstuff8011
    @streaminggamingstuff8011 Před 10 měsíci +3

    postraumaticku stresovu poruchu som mal aj ja ale vyliečila ma z toho extaza (MDMA)

  • @krembryle7903
    @krembryle7903 Před 10 měsíci +3

    30:10 "Môže to byť napríklad situácia, keď si niekto robí postgraduálne vzdelávanie a v detstve zažíval veľké ťažkosti, lebo mal rôzne problémy s učením a nikto mu s tým nepomohol. Ani v škole mu s tým nepomohli, doma bol ďalší teror, za to, že mu nešla škola..." Presne môj príbeh. Bohužiaľ, som na prahu chudoby a nemám peniaze na terapiu.

    • @veronika.kubricka
      @veronika.kubricka Před 10 měsíci +2

      Viem, ze to nemusi byt jednoduche ale skuste najst niekoho, kto ma zmluvu so zdravotnymi poistovnami a zistit, kolko by sa v takom pripade doplacalo

    • @karinstrofova607
      @karinstrofova607 Před 10 měsíci

      Ak mate zaplatene zdravotne poistenie, vyhladajte psychiatra/psychiatricku, prip.ak uz mate, vie Vam "predpisat" terapiu na poistovnu. Len treba poziadat. Verim, ze to pomoze. Ak to nebude vhodna cesta pre Vas, existuju bezplatne psychol.poradne, aj online formou ci po telefone (tiez zadarmo). Rovnako viete kontaktovat socialnych pracovnikov a pracovnicky pracujucich/ce v mimovladnych organizaciach, poskytuju bezplatnu pomoc, rovnako na oddeleniach socialnopravnej ochrany deti a soc.kurately (kuratela pre dospelych) je vzdy aspon 1 psycholog/psychologicka, ktory/a poskytuju bezplatnu pomoc. Vacsinou (okrem BA) kuratela sidli v budove uradu prace.

  • @zdenkanahlikova2800
    @zdenkanahlikova2800 Před 9 měsíci +2

    Prednáške som sa potešila, ale som príšerne sklamaná. Ani som to nedopočúvala, to je prednáška pre vysokoškolských študentov, ktorí daný odbor študujú. Prešpikované odbornými frázami, to si môžem prečítať aj v učebnici. Ak pani doktorka vedela laikovi vysvetliť pojem "disociácia", určite by to išlo aj s ostatnými pojmami a odbornými výrazmi.

    • @mladyargalas
      @mladyargalas Před 8 měsíci +6

      Ja som to zvladol bez problémov a to som povolaním strojár .

    • @ivaasterova3156
      @ivaasterova3156 Před 6 měsíci +2

      Pokud vás toto konkrétní téma zajímá víc....
      Doporučuji knihy od -
      Gabor Maté
      Posílám pozdrav a přeju vše dobré🙏🍀💖

    • @Exile_fx
      @Exile_fx Před 6 měsíci

      No... damy si vzajemne stimuluji sva odborna ega. Navic je rozhovor uplne rozplizly bez struktury