Wpinane pedały SPD i ich zalety.

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 7. 09. 2024
  • Wpinane pedały SPD i ich zalety.
    Po raz pierwszy z tym tematem zetchnołem się w1994 roku kiedy to nikomu nie było znane. Ja jedynie widziałem kilku najlepszych zawodników podczas wyscigu. Wpinane pedały znane mi były jedynie z jakiegoś katalogu shinano i gazet związanych z kolarstwem MTB, które były tylko po angielsku, nawet nie wiem w jaki sposób zdobyte.
    Jeszcze kilka lat temu takie buty i pedały istniały w wyścigach, bo myślano że to dla zawodników, lecz szeroki wachlarz modeli butów i pedał coraz chętniej był kupowany przez zwykłych użytkowników rowerów.
    Zachęcam do wypróbowania tegobdystemu SPD bo można o wiele wydajniej pedałować a i też bezpieczniej poruszać się w trudnym terenie.
    Właściwie każdy lepszy sklep posiada w ofercie takie rzeczy i powinien posiadać wiedzę byvWam przekazać. Z mojej strony nie polecam twardych sztywnych karbonowych butów do turystyki a jedynie do ambitnej jazdy sportowej i wyścigów.
    Te byty i pedały z średniej półki są optymalne, lecz zachęcam by byty były z jednym zapięciem BOA lub klamra.
    Myślę że wielu z Was jeździ w takich butach i pedałach ale jest spora grupa osób nie znająca tematu w dodatku pełna obaw jak to się jeździ.
    Ja zachęcam do jazdy w SPD i zachęcam do dyskusji o Waszych doświadczeniach tych dobrych też tych złych w jeździe, bo szeroka dyskusją pokaże za i przeciw używaniu SPD. Pozdrawiam 😊🚲
    ‪@miroslawbieniasz‬ #bieniaszbike #bike #bikeservice #SPD ‪@RideShimano‬ #rowerytarnów #najlepszysklep #najlepszyserwis #BodyAndMind

Komentáře • 30

  • @Zabros_bike
    @Zabros_bike Před rokem +5

    Coraz ciekawsze tematy zostają poruszane na kanale, oby tak dalej 👍 lecimy do 1000 subskrybentów 😊

  • @pjoter3937
    @pjoter3937 Před rokem +3

    Kilka lat temu spróbowałem spd choć bałem się że nie będę w stanie sie szybko wypiąć czy na światłach czy gdzieś...guzik prawda - nigdy bym nie zmienił na platformy z powrotem. Nawyk można tak wyćwiczyć że przy dojeżdżaniu do skrzyżowania czy gdzieś zawsze jedną nogę można wypiąć chwilę przed zatrzymaniem się. Szkoda że filmik taki krótki bo fajnie się słucha. Jak zwykle bez gadania głupot prosto i na temat🙂 Pozdrawiam serdecznie i czekam na kolejny😊

    • @miroslawbieniasz
      @miroslawbieniasz  Před rokem

      Fajne są SPD, nagram kolejny o butach i pedalkach. 😊 pozdrawiam

    • @pjoter3937
      @pjoter3937 Před rokem

      @@miroslawbieniasz w takim razie czekamy😃

  • @rafsen2943
    @rafsen2943 Před rokem +1

    jako kolarz romantyczny w szosie jeżdżę na blokach i butach MTB. Którejś niedzieli blok nie chciał się wpiąć w szosę, przełożyłem na szybko pedały z przełajki i tak już zostało, a buty szosowe za piwko oddałem. Pewnie każdy kto jeździ w butach wpinanych mógłby podzielić się jakąś wesołą historią jak to glebę zaliczył. :)

  • @mardzb
    @mardzb Před rokem +3

    Fajną opcją dla amatorów są bloki z oznaczeniem M, czyli Multi-Release. Wypinać można wtedy w wielu kierunkach, nie tylko ruchem w bok.

  • @Toddv13
    @Toddv13 Před rokem +1

    Kiedyś Pan Mirosław jeździł po sprzęt do Warszawy... Ale teraz szczerze specjalistów tutaj jak na lekarstwo... Teraz to chyba Ja będę jeździł specjalnie do Bieniasz BIKE do Tarnowa! :) Pozdrawiam prawdziwego specjaliste i pasjonata! :)

  • @kolare33
    @kolare33 Před rokem +2

    Buty spd są świetne, panowanie nad rowerem zmienia się ogromnie na plus. Godzinami można jechać bez trzymanki i w pełni panować nad kierownicą. Kilka gleb było z powodu niewypięcia się i jedna z powodu wypięcia się i utraty równowagi podczas ciągnięcia pedału z całej siły. . Najgorsze było że wcześniej przyzwyczaiłem się do nosków i zamiast przekręcać nogę próbowałem ją bezskutecznie wyciągnąć. Miałem rzepy ( wyciągały się ) , sznurówki (takie sobie) , ostatnio kupiłem plastikowe lakierki w chinach za 160 zł zapinane 2x BOA i są po prostu świetne - sztywne (nie muszę już używać grubych wkładek) i można dociągnąć siłę napięcia linek podczas jazdy.

    • @miroslawbieniasz
      @miroslawbieniasz  Před rokem

      No tak jak u każdego z tymi przewrotkami przy nauce 😅, z tymi noskami są przyzwyczajenia w inny sposób uwalniania nogi bo w tył a SPD w bok i to potrafi spowodować spóźnione wypięcie ale mimo wszystko też nigdy bym nie zrezygnował z SPD. Pozdrawiam 😊

  • @krzysztofcwiklicki9255
    @krzysztofcwiklicki9255 Před rokem +3

    Bardzo dobry temat .Mówisz prosto I można się wiele nauczyć w technice kolarstwa I jazdy na rowerze. Pozdrawiam Ciebie I wszystkich na kanale. Prowadz dalej tego vloga i poruszaj wszystko co uważasz za przydatne dla tych którzy kochają 2 kolka .

  • @playersgame1121
    @playersgame1121 Před rokem +3

    sam od roku używam SPD i gleba się zawsze może zdażyć :D do dziś jazda w piasku przypomina mi leżakowanie w SPD haha ale i tak uważam że zakup butów SPD to była jedna z lepszych decyzji i nie wyobrażam sobie jezdzić w innym obuwiu. Pozdrawiam

  • @mareks5164
    @mareks5164 Před rokem +1

    jeżdzę od ok. 7 lat na spd i miałem tylko dwie gleby przez to że nie wypiąłem się na czas, może za mało :) więc dla osób które obawiają się upadku bo nie zdąża się wypiąć - naprawdę nie ma się czego obawiać, to wchodzi w nawyk, nie da się potem zapomnieć wypiąć :) i warto wyregulować je na początku na najsłabszą pozycję, tak żeby wypięcie stanowiło problemu a potem dokręcać te śrubki z biegiem czasu. pozdrawiam

  • @mariankoniuszko5660
    @mariankoniuszko5660 Před rokem +3

    Pamiętam Lige Bike Boardu 2003r, gang Bieniaszy rządził...

  • @tommyshelby1919
    @tommyshelby1919 Před rokem +2

    Daje suba, jesteś fajnym gościem 😁

  • @ANKH123
    @ANKH123 Před rokem +1

    Moje pierwsze spd to ritchey v2 takie jak VP velgo tylko lżejsze i ładniejsze były. Buty używane SIDI od kumpla bardziej trekingowo wyglądały niż do ścigania ale podeszwa była totalnie za miękka i szybko je rozwaliłem rozklejając podeszwy. Co do gleby przy uczeniu była jedna tylko na skrzyżowaniu na początku zatrzymałem się i zapomniałem że przypięte buty i wiadomo na kolano i łapy jak jakiś połamany paralityk :D Ale patrząc na kumpli jak zaczęli jeździć w SPD to byłem z siebie dumny że tylko raz się wywaliłem przez spd na początku :D Teraz tylko shimano SPD XT XTR - żadne tam inne - bo w innych szybko się zużywają bloki. Lub w crankach szybko siadają łożyska i kulki przez co nigdy ich nie kupiłem nawet.

    • @miroslawbieniasz
      @miroslawbieniasz  Před rokem

      Przewrotki zdarzyły się każdemu przy nauce. Kiedyś widziałem jak młody zawodnik w wąwozie ba podjeździe stracił przyczepność i na bok przewrócił się zapominając o wypięciu, tylko pomoc drugiej osoby mogła go uwolnić z wypięcia bo leżąc na boku jest to trudne dociskajac stopę swoim ciężarem by ją w bok przesunąć by wypiąć.Tak crank ma słabe łożyska, Pozdrowionka 😊

  • @jerzywozniak5811
    @jerzywozniak5811 Před rokem +1

    👍

  • @marekk1337
    @marekk1337 Před rokem +2

    Mozna bez tego spd zyc jak 99% polskich cyklistow. Nie zapomne jak polozylem sie na asfalcie probujac sie wypiac z tzw starozytnych koszyczkow, cos zahaczylo i lezalem :) Moze kiedys sprobuje w szosowce, ktorej poki co nie mam, ale na gravelu jezdzac sporo w terenie czuje sie ok bez spd na platformach ze stalymi pinami, ktore nie skalpuja nog. Strata tzw mocy na pewno jest spora, ale do rekreacji? Olac temat. A podchodzenie w blokach takie fajne? Sport to co innego.

    • @adambog5871
      @adambog5871 Před rokem

      Przedstaw źródło dotyczące tego, że 99% polskich cyklistów nie używa spd.
      No chyba, że w swoim rankingu bierzesz pod uwagę babcie jadące do kościoła bądź chłopa do sklepu po piwo.
      Ale wiesz co ? Oni z pewnością nie oglądają w internecie rowerowych tematów.
      Zrozumiałeś w ogóle coś z tego filmiku ?
      Tak, podchodzenie w blokach jest fajne bo blok jest schowany o czym była mowa a dodatkowo niektóre buty mtb mają kołki, które wydatnie wspomagają podchodzenie, (tzw. wypych) często w trudnym terenie czego nie uświadczysz w trampkach staroświecki człowieku. Żyj więc sobie spokojnie ale przestań bredzić o czymś o czym nie masz pojęcia.

  • @gorskizjezdzacz3456
    @gorskizjezdzacz3456 Před rokem +1

    Co Pan myśli na temat co rocznych nowych trendów rowerowych? Co rok o kilka milimetrów dłuższe i bardziej płaskie(kąt główki) ramy, coraz szersze opony itp. że chodzi o kasę to wiadomo, ale zastanawiam się do jakich końcowych wartości to dojdzie w przypadku XC?

    • @miroslawbieniasz
      @miroslawbieniasz  Před rokem +1

      Nagram coś o tym. Moje zdanie to nakręcanie konsumpcjonizmu po przez zmiany szerokości o kilka milimetrów standardów kół, ram ,suportów, opon. Opowiem jak ja to widzę ze swojego doświadczenia i punktu widzenia. Pozdrawiam 😊

  • @TestDriveUnlimited1
    @TestDriveUnlimited1 Před rokem +1

    Są też ciekawe przypadki osób, które nie powinny mieć SPD i się męczyć - 50 -60 letni facet jadący przez miasto w porywach 15 km/h się wypina, a potem zanim się wepnie, to mija dłuuuga chwila... To tzw. przerost formy nad treścią ;-)

  • @boolekx
    @boolekx Před rokem +1

    Hej.
    YT zaproponował mi Twój film i mam wrażenie, że gdzieś już wcześnie spotkałem się Twoim nazwiskiem w świecie kolarskim. I znalazłem - kiedyś przyjechał na naszego ogórka w Wodzisławiu Śl. i nas zlał na 99% w koszulce BIENIASZBIKE? czcams.com/video/CnaOcO7EAj8/video.html -dobrze kojarzę?
    Pozdr

  • @RufusBiker77
    @RufusBiker77 Před rokem +1

    co jest przyczyna ze czasem zapięcie w spd np 520 TRZESZCZY w czasie kręcenia ?

    • @miroslawbieniasz
      @miroslawbieniasz  Před rokem +1

      Prawdopodobnie podeszwa buta o pedał ocierajac taki dźwięk wydaje. Czestyvto przypadek. Może bloki są w złym miejscu, lub popryskaj jakimś smarem delikatnie. Przyjrzyj się podeszwie w którym miejscu pozostaje ślad o pedalka. Pozdrawiam 😊

    • @RufusBiker77
      @RufusBiker77 Před rokem

      @@miroslawbieniasz Dzięki 👍