Oblicza sztucznej inteligencji | Od mózgu do umysłu #3

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 2. 01. 2020
  • Tematem niniejszego odcinka jest rozwój sztucznej inteligencji, począwszy od czasów pionierskich, aż po te zupełnie współczesne. Omawiając cztery podejścia do sztucznej inteligencji: symbolizm, koneksjonizm, obliczeniowe modelowanie mózgu i biorobotykę, próbujemy odpowiedzieć na pytanie czego dokonać muszą inżynierowie by najlepiej odwzorować nasze umysły. Zastanawiamy się ponadto na czym polega natura naszego myślenia.
    „Od mózgu do umysłu” to cykl w którym dr Mateusz Hohol (Centrum Kopernika Uniwersytetu Jagiellońskiego) przybliża różne oblicza współczesnej kognitywistyki, czyli interdyscyplinarnej perspektywy badawczej, której celem jest zrozumienie ludzkich (i nie tylko) procesów poznawczych.
    Kamera i montaż: Przemysław Kopeć
    „Nauka na żywo II: wielkie debaty - zadanie finansowane w ramach umowy 761/P-DUN/2019 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę”.

Komentáře • 67

  • @flepix
    @flepix Před 4 lety +3

    Więcej takich dobrych materiałów proszę.

  • @marekchudy8893
    @marekchudy8893 Před 2 lety

    Dziękuję I pozdrawiam

  • @Nosttre
    @Nosttre Před 4 lety

    Super filmik.

  • @jajecpl
    @jajecpl Před 4 lety +3

    Nazywaj to jak chcesz. 20 lat temu potrafiłem jeszcze wygrać z komputerem w szachy. Teraz. NIE ma szans.

  • @leszekjaskulski1095
    @leszekjaskulski1095 Před 4 lety

    Zachodnie podejście opiera się na niezdefiniowanym pojęciu informacji (Shannon w swojej teorii definicji informacji nie podał, liczył tylko straty w torze przesyłu).
    Jak sobie z tym dajemy radę, to możemy iść dalej i definiować oprócz klasyfikacji (tu działają wszystkie języki formalne i sieci neuronowe) również sterowanie, i dalej cały język naturalny i jego gramatykę:
    czcams.com/video/KpPkmo67Dgs/video.html

  • @jajecpl
    @jajecpl Před 4 lety

    Ja tam nie wiem. Chlałem przez 5 dni i mój Firefox zablokował wszystko. Widział dziwne zachowanie wyszukiwania. Musiałem z powrotem haselko email itd

  • @zykloppl2532
    @zykloppl2532 Před 4 lety +6

    CZcams i komentarze pod filmikami są najlepszym dowodem, że tzw. inteligencja ludzka to porażka.
    Ludzkość to porażka. Chyba że jest tylko etapem w powstaniu prawdziwie inteligentnego "czegoś".
    Ciekawi mnie tylko, co wyniknie z kontaktu z taką inteligencją, która jest "mądrzejsza" - pomoże nam się rozwinąć, czy będzie trzymać się od nas z daleka?

    • @fibonatic6370
      @fibonatic6370 Před 4 lety +3

      Proponuję nie ekstrapolować swoich wątłych wniosków na populację posilając się komentarzami na CZcams, niejako, to muszę oddać, powiększając użycie takiej heurystyki.

    • @zykloppl2532
      @zykloppl2532 Před 4 lety +3

      @@fibonatic6370
      A ja proponuję nie eksponować swojej niewątpliwej ślepoty na ułomność ludzkości 😂.
      Skoro CZcams to za mało, mogę dorzucić telewizję, politykę, wojny, religie i inne sekty, niszczenie własnej planety... Długo bym tak mógł.
      Z czego ludzkość ma być dumna?

    • @fibonatic6370
      @fibonatic6370 Před 4 lety +5

      @@zykloppl2532 na każdy przykład reprezentacji ułomności w wymienionych przez Ciebie żródłach mogę wymienić dowolną ilość dobrych. Telewizja - dobry film, dokument, relacja sportowa, program historyczny. Polityka - przyczynianie się do stabilności społecznej, nie patrzmy na pragnące się "nachapać" jednostki, one i tak będą do tego dążyć. Wojny oczywiście nie są dobre w żadnej mierze, ale czemu w ogóle podnosić oczywistość. Religie - służą w rozwoju duchowym, który jest potrzebny do osiągnięcia integracji swojej osobowości, niosą pomoc na świecie próbując pomniejszyć dysproporcję między krajami wysoko funkcjonującymi i tymi, w których panuje skrajna bieda - przykład: misja katolicka w Botswanie, lub jakakolwiek wspólnota działająca w Twoim mieście. Ale będąc zmanipulowanym przez własne myślenie i media uważasz, że religie to tylko bezkrytyczna ślepa wiara, wyzysk wiernych i pedofilia.Jeżeli przyjmujesz postawę negatywistyczną trącącą już nihilizmem (trącącą, bo jednak jeszcze, jak mniemam, Cię to wszystko obchodzi), to oczywiście będziesz widział tylko te aspekty rzeczywistości, które będą aktualizować Twoje myślenie i uświadczać w błędnym przekonaniu o tym, że jest tak, jak myślisz. Problem w tym, że nie jest tak, jak myśli nikt. Różnorodność rzeczywistości i zjawisk nie pozwala na ferowanie ostatecznych wyroków. Człowiek nie "jest", tylko "staje się". To samo dotyczy ludzkości.

    • @poczmistrz_z_tczewa
      @poczmistrz_z_tczewa Před 4 lety +2

      ​@@zykloppl2532 Zgadzam się co do jakości wypowiedzi w internecie (nie tylko YT) - ludzie mają problem z logicznym myśleniem, podstawami ortografii itd. Myślę jednak, że idioci też są w pewnym stopniu potrzebni (w umiarkowanej ilości oczywiście, podkreślam, bo właśnie ilość tychże jest sprawą kluczową ;)). W każdym razie dobrze, że się różnimy - to różnorodność wpływa bowiem na rozwój.
      Zastanawiam się przy tym, na ile pożądane byłoby społeczeństwo złożone jedynie z ludzi dobrze i jeszcze lepiej rozwiniętych intelektualnie - czy na pewno wszystko działałoby tak dobrze, jak się wydaje w pierwszej chwili. Nawet w takim społeczeństwie pojawiłyby się jednak głosy niezadowolenia, podobne do tego, co powiedziałeś w pierwszym komentarzu. Po prostu podniosłaby się poprzeczka bycia "idiotą".

    • @zykloppl2532
      @zykloppl2532 Před 4 lety

      @@poczmistrz_z_tczewa
      Mój światopogląd opiera się na tym, że widzę ludzkość jako raczkującą "inteligencję", która zmierza w złym kierunku. W wyniku ewolucyjnego dążenia do przetrwania, chęci przekazania swojego "ja" i samozadowolenia, nie mamy szans bycia (jako gatunek) altruistami lub kimś święcie dobrym, gdyż przy takiej różnorodnośći celów i dążeń jaki dziś mamy, taki wzór cnót skazany był by na porażkę.
      Wg mnie, obecny kierunek rozwoju jest zły- konsumpcja, egocentryzm, dogmaty... daleka droga przed nami... Zbyt mało wiemy o wszechświecie i umyśle.
      Btw- Nihilizm??? Raczej otwarty umysł, Panie Fibonatic 😂

  • @mariuszsosik3241
    @mariuszsosik3241 Před 4 lety +1

    Jo.....a telewizja w oczach😂

  • @PLkamil1982
    @PLkamil1982 Před 4 lety +1

    Ma pan bardzo przyjemny głos.

  • @jajecpl
    @jajecpl Před 4 lety

    Wyłączam. Te cuda tak opisane skomplikowane to się nazywa instynkt.

  • @grekzak
    @grekzak Před 4 lety +2

    Według mnie lepszym od testu Turinga, ale niestety niemożliwym do wykonania byłby test strażaka, w którym robot z AI poradziłby sobie lepiej z wejściem do płonącego budynku i uratowaniu wszystkich rannych. Wydaje mi się że aktualnie w podobnych zadaniach człowiek cały czas wypadłby lepiej.

    • @Instrybutor94
      @Instrybutor94 Před 4 lety

      Robot przechodzi przez ogień do palącego budynku , łapie osobę za ręke i zamiast wybrać najbezpieczniejszą drogę powrotną do wyjścia, to wybiera najkrótszą z możliwych czyli przez ogień ... Po wyjściu z domu trzyma tylko sam szkielet . Też mi się wydaję że za wcześnie na takie działania.

    • @grekzak
      @grekzak Před 4 lety

      @@Instrybutor94 Tutaj właśnie niema najbezpieczniejszej drogi bo nie da się obliczyć, która deska pęknie pierwsza. W ogóle to niema żadnej drogi, bo plany budynku przestały być aktualne oraz nie ma jednej osoby tylko kilka lub kilkanaście i trzeba zaplanować kolejność ratowania w zależności od zagrożenia którego nie da się wyliczyć.

    • @adirherr9279
      @adirherr9279 Před 4 lety +1

      @@grekzak Tym właśnie zajmują się sztuczne sieci neuronowe - podejmowaniem decyzji na bazie niepełnym danych. Sieci neuronowe to intuicja na bazie doświadczenia a nie analityczne rozwiązywanie równania. Nie gwarantują optymalnego rozwiązania problemu a co najwyżej skuteczne (minimalizowanie ryzyka).
      Problemem budowania mapy otoczenia w czasie rzeczywistym zajmują się algorytmy SLAM (Simultaneous localization and mapping) - można zobaczyć je w akcji na filmach na CZcams. Robot wyposażony w kamerę RGB i kamerę termowizyjną jest w stanie stworzyć mapę budynku po którym się porusza a dzięki termowizji może unikać pomieszczeń zbyt gorących. Sądzę że w symulowanym środowisku algorytm mógłby osiągnąć poziom doświadczonego strażaka. Głównym problemem nie jest oprogramowanie a wciąż zbyt zawodna część mechaniczna robota.

    • @janjanusz8271
      @janjanusz8271 Před 4 lety +2

      Bzdura, do takiego zadanie nie potrzeba nawet SSN. Wystarczy zwykły A* z wagą liczoną jako odwrotność temperatury. To zadanie jest nieskończenie prostsze od używania mowy potocznej.

    • @grekzak
      @grekzak Před 4 lety

      @@janjanusz8271 To, że gdzieś jest niższa temperatura nic nie oznacza. Na takiej pozornie lepszej drodze mogą znajdować się niebezpieczne materiały lub mogą wystąpić ciągi powietrza mogące spowodować nagłe buchnięcie ognia w miejscu gdzie przed sekundą jeszcze go nie było.

  • @malleusmaleficarum9248
    @malleusmaleficarum9248 Před 4 lety +4

    Po co tworzyć sztuczną inteligencję, skoro tak wiele istot nie potrafi się wykazać inteligencją wbudowaną? ;)

    • @karolm7405
      @karolm7405 Před 4 lety +2

      Może nam pojdzie lepiej niż naszym twórcom.

    • @martinlubpl
      @martinlubpl Před 4 lety +8

      po co tworzyc samoloty skoro wiele ludzi ma problemy z prostym chodzeniem?

    • @karolm7405
      @karolm7405 Před 4 lety +1

      @@martinlubpl Zeby nie musieli chodzić 😉

    • @adirherr9279
      @adirherr9279 Před 4 lety +1

      @@martinlubpl W punkt.

    • @malleusmaleficarum9248
      @malleusmaleficarum9248 Před 4 lety +4

      @@martinlubpl Po co dawać emotki, skoro wiele osób ma problem z odczytaniem nawet tak oznaczonego sarkazmu ;) :*

  • @welniasty25
    @welniasty25 Před 3 lety

    Nie da się pana słuchać przez dłuższy moment, co chwilę eeee , eeee eeyyy eeeyyyy, eeeyyy.

  • @leszekostachowski549
    @leszekostachowski549 Před 4 lety

    Tak przy okazji zaklęcia "sztuczne".
    Sztuczna już dawno istnieje, mniej lub bardziej udana i częściowo pracująca na zasadzie sawanta, a my chcemy ludzkiej.. Wszystko co robimy jest z dostępnych nam materiałów, co z nich jest "sztucznego" "Sztuczne" jest jakimś konceptem pejoratywu, który jakoś nie pasuje do wszystkiego.. nie współgra.. Cegieł też niema w naturze i wielu innych rzeczy zrobionych za pomocą technologii.. Wykonane z innego bardziej przetworzonego materiału niż do tej pory, a mniej lub bardziej trafnie, korzystnie?.. Życie jako ostatnie które się pojawiło w łańcuchu stworzenia... można uznać za twór sztuczny w stosunki do nieżywego materiału??? Do zaprzęgnięcia robotów-automatów do wszystkich prac, trzeba całego łańcucha kreacji, zasilania, napraw powielania.. Wiecie jak ten system musiał by być rozbudowany i skuteczny - życie.. // proszę wskazać jakieś skomplikowane twory, a które bez serwisu, wymian... mają przebiegi, pociągnie dłużej od automatów biologicznych bez recyclingu // Który się podniesie po jakieś większej przebudowie zależności - katastrofalnej???.. "sztuczna" inteligencja ma być dobrowolnym niewolnikiem.. Problemy prawnej odpowiedzialności za skutki czynów i programów wprowadzony "niewolnikom".. Sztuczna w tym koncepcie ma być gorsza.. podległa..

    • @leszekostachowski549
      @leszekostachowski549 Před 4 lety

      Jeśli za inteligencję podstawimy funkcję najdłuższego przetrwania jakiegoś gatunku, to zbyt mądrzy nie jesteśmy. Natomiast kultury bakterii wydają się być jednymi z najkulturalniejszych tworów podczas kulturalnej eksplozji ich kultur w funkcji kultury rozprzestrzeniania gatunku ..

    • @leszekostachowski549
      @leszekostachowski549 Před 4 lety

      Typowo tzw. inteligencję utożsamiamy potocznie z szybkością w przyswajaniu i operowaniu rozrastająca się bazą wiedzy, a dla zaspokojenia swoich prawdziwych bądź wykreowanych potrzeb... Emocje - np. miłość, nienawiść -> wolna wola - świadome oparte o wiedzę skutków wybory -> wiedza... Błąd... "Wiedza" - Rajska Adamowa psinka "Wolna wola" świadome oparte o wiedzę skutków wybory -> emocje ... Czy wiemy jakie emocje pojawią się u dysponujących większą wiedza od nas i do czego zostaną wykorzystane... Jakie emocje pojawią się na jakich etapach rozwoju ... Dowolne dość Chaotyczne, a zmieniające się w raz z rozbudową bazy wiedzy i możliwości jej interpretacji... // Emocje - lejek, filtr, waga,.. kategoryzujący podczas selekcji przeszukiwania skutku.. // Sposób na niemożność samo destrukcji ... wiele jednostek równoległych, zwalczających wykreowania pojedynczych istnień, których wiedza i sposób obróbki wsparta możliwością, doprowadzi do wniosku o konieczności pozbycia się konkurencji z siebie :)?

    • @leszekostachowski549
      @leszekostachowski549 Před 4 lety

      Świadome procesy bardziej angażujące // obciążone nieustaną kontrolą?//, mogą przejąć procesy mniej świadome w momencie awarii automatów logicznych do ich realizacji.. W ramach specjalizacji najprawdopodobniej pojawiały się układy automatyczne, odciążające inne ośrodki dla innych zadań.. Każdy jest cudem życia, bo jego organizm wie jak dokonywać skomplikowanych operacji by zaistnieć..

    • @leszekostachowski549
      @leszekostachowski549 Před 4 lety

      Myślenie - przetwarzanie z alternatywami.. Rozumienie - znajomość skutków alternatywach.. Przetrwanie - wybory i osądy skutków alternatyw??? Słowa dźwięki - fale powietrza.. Obrazy - fale światła.. Inne fale np. cieplne,.. Przetwarzamy je z różnymi szybkościami i dopiero w buforach po zsynchronizowani tworzymy obraz przebieg zawisaka.. W tych procesach mogą powstawać przekłamania i stąd możliwość zaistnienia zjawisk złudzenia.. // tzw. inteligencja mogła się pojawić czy udoskonalać na skutek konieczności balansowania między tymi niedoskonałościami dla ich zniwelowania// Emocje - lejek, filtr, waga,.. kategoryzujący podczas selekcji przeszukiwania skutku.. Kobiety są bardziej intuicyjne, bo częściej korzystają z mniej werbalnych form porozumienia, np. podczas wychowywania dzieci, a w okresie braku możliwości słownego wyjaśniania swoich potrzeb.. Potem chętnie zbalansowały by to sobie w kontaktach z mężczyznami, a tu zonk. Mężczyźni nie mają tak dopracowanego i wyczulonego zmysłu doświadczeniem intuicji.. Częściej mają do czynienia z sytuacjami gdzie komunikacja odbywa się na większe dystansy, a wtedy większe znaczenia ma ich charakter, który musi mieć bardziej wyrazisty i jednoznaczny sposób przekazu.

    • @leszekostachowski549
      @leszekostachowski549 Před 4 lety

      Test Turinga może przejść logika na której to wymusimy.. Tak samo jak człowiek, który zamknięty w jakimś pomieszczeniu będzie dostawał nic nie znaczące dla niego ciągi symboli i przetwarzał je na inne symboli ciągi nic dla niego nie znaczące, a według schematu który odstanie w znaczącym ciągu operacji dla niego. Czyli jeśli będzie miał odpowiednią bazę obrazów czynności do wykonania, opisaną relacyjnie miedzy obrazami tych czynności, a ich przetworzoną formą interpretacji w ciągi znaków.. Pozostaje kwestia motywacji .. najprostsza to taka, że wszystko się rusza, a im mniej tym mniej wydaje się żywe.. :) Czy ten człowiek myśli - przetwarza tak. Czy rozumie? .. Kwestia który wycinek procedury rozumie. Sens tekstów i ich wykorzystania, czy sens dokonywania tych operacji. Dla niego rozumieniem sensu dokonywania tych operacji, może być sens przedłużenia istnienia przetrwania na tym poziomie, dzięki nawet samemu zaangażowaniu, a pomijając kwestie wynagrodzenia.. John Searle "Chiński pokój" czcams.com/video/L3z79_oX7ns/video.html

  • @horsefish2525
    @horsefish2525 Před 4 lety +1

    Hej Copernicus wpieprzacie sie nie proszeni. Po każdym wysłuchaniu wybranego programu wpieprza się wasz. Do tego jesteście poprawni politycznie nawet w wielu programach i zgodni z tzw szkołą frankfurcką czyli nową odmianą marksizmu

    • @adirherr9279
      @adirherr9279 Před 4 lety +7

      To nie oni tylko algorytm CZcams. Wyłącz sobie autoodtwarzanie i problem z głowy. Sam będziesz sobie mógł wybrać jaki film ma się odtworzyć w następnej kolejności.

    • @Propherex
      @Propherex Před 4 lety +3

      Protip na algorytmy YT: i.imgur.com/2aZT0FB.png

    • @karolm7405
      @karolm7405 Před 4 lety +5

      Jak bedziesz komentowac to Ci bedzie wyswietlac, to ze lewica itd kazdy wie. Takie czasy sponsorzy mają wymagania ale nikt nie zmusza do ogladania.

    • @malleusmaleficarum9248
      @malleusmaleficarum9248 Před 4 lety +3

      @@adirherr9279 Ej, panie Zabawopsuj!
      Czemu burzysz koledze jego spójną wizję świata? :P ;)

    • @malleusmaleficarum9248
      @malleusmaleficarum9248 Před 4 lety +1

      @@karolm7405 Panie, lewaki, wegetariany i cyklisty :P
      Założyciel - ksiądz i profesor teologi, dyrektor (m.in.) doktor filozofii na Uniwersytecie Papieskim, a samo Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych zostało założone dzięki grantowi Fundacji Templetona, która wspiera projekty naukowe mające udowadniać tezy związane z konserwatywną wizją świata. Między innymi finansowali badanie "Badania nad skutecznością modlitwy wstawienniczej" :P