Polskie lasy - czy da się w nich pogodzić ekologię z ekonomią? | prof. Andrzej Bobiec

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 25. 08. 2024

Komentáře • 451

  • @paweadamski9063
    @paweadamski9063 Před 7 měsíci +52

    Kolejny, bardzo ciekawy materiał.
    Pozwolę sobie jednak na kilka słów, nie tyle dyskusji co uzupełnienia.
    Sprawa zależności pomiędzy lasem, a bioróżnorodnością i kwestia wpływu człowieka na sukcesję jest dużo bardziej skomplikowana niż to zostało przedstawione. Faktycznie tzw „stadium klimaksowym” dla większości obszarów Europy to las. Należy jednak pamiętać, że to proces długotrwały i w warunkach naturalnych może być odwracany przez procesy takie jak np. pożary, powodzie, gradacje owadów czy inne procesy, które dzisiaj określamy mianem „katastrof”. Co więcej, od kilkudziesięciu lat, pojawia się coraz więcej dowodów na to, że skutecznym czynnikiem regulującym rozwój lasu na terenach otwartych mogą być duże ssaki roślinożerne - tzw. „zgryzacze” (ang. grazers): w naszych warunkach były to żubry, tury i tarpany. Ich sposób żerowania zasadniczo różni się od prezentowanego przez jeleniowate określane jako „pędożercy”.
    Paradoksalnie bydło i konie wypasane w lesie bardzo dobrze przejęły ekologiczną funkcję tej grupy pędożerców.
    Niestety gatunki te zostały na dość wczesnym etapie rozwoju człowieka wytępione w ramach procesu określanego przez historyków jako „wielkie zabijanie”.
    Co do mitu „pierwotności” Puszczy Białowieskiej to należy zwrócić uwagę, na swego rodzaju „dryf językowy”. W latach 80-tych pomiędzy botanikami i fitosocjologami toczył się spór o to czy nazwę „Puszcza Białowieska” należy tłumaczyć jako „Białowieża forest” czy „Białowieża primeval forest” - bo „słownikowe” tłumaczenie terminu „Puszcza” to właśnie „Primeval forest” ale Puszcza Bieałowieska „Primeval” w rozumieniu ekologicznym nie jest - o czym w programie bardzo ciekawie mówiono. No i w świecie utarło się że Puszcza Białowieska to właśnie „Primeval Forest”. O potędze „bezwładności językowej” świadczyć może choćby to, że prof. Bobiec w rozmowie ze stycznia 2024r kilkukrotnie wspomniał o „rezerwatach ścisłych” w Parkach Narodowych. Tymczasem już od ponad 20 lat takiego pojęcia nie ma.
    Pozwolę sobie także wrzucić swoje 3 grosze w sprawie Lasów Państwowych. Do spisania moich zastrzeżeń do tego jak działa to przedsiębiorstwo brakłoby nie tylko wołowej ale i słoniowej skóry. Doceniam jednak to, że całość obszarów leśnych stanowiących własność państwa zarądzana jest w spójny sposób. I nie oznacza to bynajmniej tego, że muszą być one skoncentrowane na „produkcji drzewnej”. Już teraz spora część lasów będących w zarządzie LP to lasy ochronne. Niestety przepisy prawne bardzo ograniczają możliwości czerpania zysków przez LP z tzw „pozaprodukcyjnej funkcji lasów”.
    Co do kreowania polityki leśnej, to wbrew temu co mówi pan Profesor, kreowana jest o na nie przez LP a Biuro Urządzenia Lasów, które od 1996r do 2017r podlegała pod inne ministerstwo niż LP.
    Oczywiście w BUL pracują leśnicy, czyli osoby z wykształceniem leśny, które także określa się mianem „leśników”.
    Co do „ustroju leśnego”, teoretycznie LP właśnie pełną rolę państwowej służby więc problem jest nie sam „ustrój” a praktyka. W opinii wielu fachowców, w tym mojej, wystarczającym rozwiązaniem byłoby uniezależnienie wynagrodzeń w LP od wielkości pozyskania (teraz pensje zasadnicze są równe, ale już premie zależą od wielkości pozyskania). Zaś kwestie ekspoloatacji można by wyprowadzić „na zewnątrz” - chcoćby na zasadzie proponowanych przez prof. Bobca koncesji. Kwestią polityki leśnej powinno zająć się ciało podobne do „rady nadzorczej” - złożone z przedstawicieli różnych środowisk.
    Przepraszam, za długie rozpisanie się

    • @adamdorobek727
      @adamdorobek727 Před 7 měsíci +3

      Bardzo ciekawe uwagi; wzbogacają moja wiedzę. Dziękuję

    • @hania1913
      @hania1913 Před 7 měsíci +5

      Byłam również zaskoczona gdy dowiedziałam się że lasy państwowe nie mogą czerpać zysków np z edukacji leśnej.
      Na szczęście pojawiają się ciekawe pomysły sprzedaży tzw. ubocznych produktów lasu i ich przetwórstwa. Są to chyba jednak osobne podmioty nienależące do LP lecz z nimi współpracujące.

    • @szwejo1
      @szwejo1 Před 7 měsíci +1

      Mądrego, to aż miło poczytać. Szacun.

    • @jimlahey5623
      @jimlahey5623 Před 7 měsíci +1

      Całkiem fajne materiały ale forma to nie wszystko, widać i słychać że prowadząca nie ma pojęcia o tych tematach i na siłę stara się dobrze wypaść.

    • @biaylew3133
      @biaylew3133 Před 5 měsíci +1

      Bardzo ważny komentarz w dyskusji publicznej nad lasami. Dziękuję za ten głos jako praktykujący leśnik.

  • @miroslawamarcinkowska1953
    @miroslawamarcinkowska1953 Před 7 měsíci +34

    mam wspaniałe wspomnienia z sadzenia lasu z koleżankami i kolegami z liceum w latach 60.tych, pozdrawiam serdecznie

    • @lwlw23
      @lwlw23 Před 7 měsíci +1

      ​@@adamkluska356Oczywiście, że był wdzięczny i ma to sens. Niestety w gospodarce leśnej się to nie opłaca. Wjeżdża się kombajnem i tnie wszystko równo.

    • @Borg746
      @Borg746 Před 7 měsíci +7

      @@adamkluska356 W takim razie wiekszośc polskich lasów to rzeczywiście plantacje. Jak sie wejdzie na google maps to praktycznie wszedzie (przynajmniej w lasach nizinnych) wyciete ogromne prostokąty😂🤣Ale jak się zacznie ogladać lasy w Niemczech to jakoś zdecydowanie mniej tych prostokatów.

    • @lwlw23
      @lwlw23 Před 7 měsíci +3

      @@adamkluska356 W takim razie że zdjęć satelitarnych wynika, że w Polsce jest 90% plantacji, bo w każdym obszarze zalesionym widać pasy drzew wyciętych do zera.

    • @ilcattivo13
      @ilcattivo13 Před 7 měsíci

      @@Borg746 Cytat z jednego z raportów na temat katastrofalnego stanu niemieckich lasów - "The dense, green woodlands of Germany that gave rise to the Grimms' fairy tales are turning gray and dying. Forests still cover a third of the country, but according to the latest federal government survey, 79% of all trees nationwide are sick, dying or dead". Polecam wpisanie w Góglu "dying forests in Germany", czy czegoś w tym guście. Natomiast nie polecam zaglądania na strony firm zajmujących się "zieloną" energią, gdyż według nich jedyną przyczyną są zmiany klimatu, podczas gdy ogromna większość szkód, podobnie jak w Polsce, jest spowodowana monokulturą przemysłową i płynącą z tego plagą szkodników.

    • @ilcattivo13
      @ilcattivo13 Před 7 měsíci

      @@lwlw23 90% to nie, ale 40% na pewno. Proszę pamiętać, że od wojny (w czasie której Niemcy i Sowieci wyrżnęli nam 15-20% lasów), zalesianie było prowadzone prawie wyłącznie w monokulturze, z tym gatunkami drzew, które miały znaczenie w przemyśle, albo były potrzebne do zaspokojenia potrzeb opałowych w latach, gdy Sowieci brali od nas po 70% (i więcej) produkcji węgla, a każdy dom i mieszkanie było opalane piecem.
      Nikt wtedy nie pomyślał, że w takich lasach szkodniki rozprzestrzeniają się w iście katastroficznym tempie, a że problemy z tym zaczęły się w czasach, gdy już za dużo mówiło się o ekologii, opryskiwanie lasów DDT czy innymi truciznami nie było już opcją i pozostała jedynie wycinka. Jak na obszarze takiego lasu szkodniki zaatakują 95-100% drzew (a tak się dzieje praktycznie zawsze, gdy się w porę nie zauważy problemu, lub go zbagatelizuje), to nie ma wyjścia, wszystko trzeba wyciąć. Co gorsza, tak "pozyskane" drewno ma zerową przydatność przemysłową (nie nadaje się nawet do produkcji płyt wiórowych, bo gnijące martwe owady śmierdzą), a jedynie na opał. W czasach, gdy od opalania drewnem się odchodzi.

  • @user-pt8lo1gw4q
    @user-pt8lo1gw4q Před 7 měsíci +19

    Dziękuję za ten matriał. Dla wielu leśników są to fakty znane z opracowań naukowych i własnego doświadczenia. Szkoda, że tak mało dyskusji merytorycznej wokół lasów i Lasów. Proszę więcej o lasach - Wojtek - leśnik mazowiecki -

  • @szymonsarre1400
    @szymonsarre1400 Před 7 měsíci +7

    Bardzo dobra i ciekawa rozmowa, acz mam dwie uwagi:
    Po pierwsze, to nie Lasy Państwowe kształtują samodzielnie gospodarkę leśną. Plany Urządzenia Lasu są tworzone przez odrębny podmiot jakim jest Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej, a na ich kształt zgodnie z prawem wpływ mają także samorządy lokalne. Nie jest więc uprawnionym twierdzenie, że LP są samoistnym i niezależnym podmiotem zarówno kształtującym jak i realizującym całokształt zarządzania lasami należącymi do skarbu państwa.
    Po drugie, idea powierzenia planowania gospodarki leśnej wprost urzędnikom jest ogromnie niebezpiecznym błędem. Po pierwsze, to nie wyłączy kwestii leśnych z obszaru sporu politycznego i wszystkich zjawisk jakie się z nim łączą, a osadzi je w samym jego centrum. Po drugie, takie rozwiązanie tworzy ogromne pole do nadużyć o charakterze korupcyjnym, także o charakterze korupcji politycznej. Jeśli należy coś zmienić w sposobie sprawowania przez państwo kontroli nad gospodarką leśną, to nie w sposób, który może przynieść o wiele więcej szkody niż pożytku. Jeśli już, to wystarczyłoby nieznacznie przeformułować sposób funkcjonowania wspomnianego BULiGL w zakresie sporządzania Planów Urządzenia Lasu, zwiększając rolę samorządów w ich powstawaniu.

    • @prionus
      @prionus Před 7 měsíci

      " ... nieznacznie przeformułować sposób funkcjonowania wspomnianego BULiGL ... " - raczej znacznie. "Plany Urządzenia Lasu są tworzone przez odrębny podmiot jakim jest Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej" - teoretycznie odrębny, lecz bardzo silnie powiązany (głównie za sprawą finansowania PUL-i).

    • @szymonsarre1400
      @szymonsarre1400 Před 7 měsíci

      @@prionus finansowanie jest czysto komercyjne. Zarządca lasu płaci za wykonanie planu.
      Jeśli coś się Panu nie podoba w działaniu BULiGL, to chetnie poznam argumenty. To, że Biuro wykonuje usługę, za którą dostaje zapłatę, nie jest moim zdaniem racjonalną wątpliwością, podobnie jak np. to, że pracownicy BULiGL kończyli zazwyczaj te same uczelnie, co leśnicy pracujący w LP.
      Co by Pan zmienił?

  • @sebanrg
    @sebanrg Před 7 měsíci +10

    Ja właśnie u siebie w ogrodzie, prawie hektar, sadzę lipy, graby, dęby, jodły, buki. W takich odstępach co 5-metrów. Nie mogę się doczekać efektu, a to co najmniej 10lat żeby już w miarę wyglądało.

    • @tsaicio
      @tsaicio Před 7 měsíci

      Sądzi się drzewo, żeby wnuki siedziały w jego cieniu...

    • @dilofozaur
      @dilofozaur Před 7 měsíci

      Cisy też czy w Twoich okolicach to drzewo nie występowało (chociaż cis to raczej składnik podszytu niż drzewo, ale lasy cioswe też drzewiej bywały)?

  • @odzapomniane
    @odzapomniane Před 7 měsíci +8

    Śledzę kanał niemal od początku. Pamiętam też Panią z anteny TOK FM zanim powstało RN. Nie ukrywam, że Pani podcast był dla mnie poniekąd inspiracją do stworzenia swojego kanału (na który zapraszam!), choć formuła jest zupełnie inna. Zawsze natomiast imponowało mi Pani przygotowanie do rozmowy i profesjonalizm. Tak sam chciałbym działać :) Pozdrawiam i życzę dalszych sukcesów!

  • @kamilwrotkowski2700
    @kamilwrotkowski2700 Před 7 měsíci +8

    Mnie to akurat zupełnie nie zaskoczyło, że ilość lasów wzrosła gdy zaczęło się nowoczesne leśnictwo.
    Bo nawet w Polsce ostatnich lat przecież statystycznie powierzchnia lasów wzrosła. Statystycznie bo obszar po wycince, albo świeżo zasadzony trudno nazwać lasem w takim ujęciu szarego człowieka.
    To też mnie nie dziwi z tego powodu, że średniowiecze to był okres intensywnego karczowania lasów, bo potrzebna była ziemia. Hodowla mało wydajna, rolnictwo też. Za to lasy nie były tak potrzebne. Wszystko było trwalsze. Meble czy domy z pokolenia na pokolenie, papieru nie produkowano z drewna, a więc zapotrzebowanie na drewno było mniejsze niż dziś. Było też kilka razy mniej ludzi w przeliczeniu na kilometr kwadratowy.
    To, że puszcza nie jest taka pierwotna to mnie jednak zaskoczyło.
    Za to zdziwiło mnie niedowierzanie (?) osoby pytającej o to sadzenie, spod linijki. W niektórych lasach to jednak naprawdę widać, że wszystko posadzone dość równo, nawet grządki jeszcze zachowane. Za to niemal sterylność jeśli chodzi o dodatkową roślinność. Gdzie krzaczki, drzewa w innym wieku?
    Osobiście to bym Lasy Państwowe podzielił na „Lasy” oraz „Państwowe Plantacje Drewna”. Lasy - bez funkcji gospodarczych, a PPD - już uczciwie przedstawiane jako coś co ma służyć wycince. Byłaby przejrzystość większa.

    • @Martin46869
      @Martin46869 Před 7 měsíci +2

      Pełna oficjalna nazwa firmy PGL LP. Ciekawe dlaczego prawie nigdy jej nie używają?

  • @rafadrzewiecki1905
    @rafadrzewiecki1905 Před 7 měsíci +10

    To jest niesamowite jakie emocje wzbudzają Polskie lasy.
    A jeśli jest to tak dobrze zarządzane, to raczej inni powinni się na tym przykładzie uczyć a nie niszczyć.

    • @czowiekzlasu4181
      @czowiekzlasu4181 Před 7 měsíci +7

      Tak pan uważa? Proponuję się wybrać do jakiegokolwiek lasu po sezonie jagodowo grzybowym. Może wtedy oczy się otworzą

    • @rafadrzewiecki1905
      @rafadrzewiecki1905 Před 7 měsíci +1

      Jeśli mówimy o śmietniku w lasach to ma Pan rację. Dlatego edytowałem komentarz. Czasami człowiek palnie jakąś głupotę bez zastanowienia.
      Chciałbym z synem wybrać się w tym roku choć parę razy na sprzątanie lasu ale ciężko mieszczuchowi znaleźć czas i zmotywować rodzinę ;)
      Mimo, że na przełomie wieków spędzałem w lasach sporo czasu.

    • @Martin46869
      @Martin46869 Před 7 měsíci +2

      Bo ktoś wmówił społeczeństwu, że mają niesamowite prawa do lasu. W rzeczywistości zyski czerpie mała grupa ludzi władzy. W tym kraju nswet faktycznie swój las nie jest do końca swój.

    • @ekogrupardi2606
      @ekogrupardi2606 Před 7 měsíci +2

      Trafił Pan w samo sedno używając słowa "Emocje" bo właśnie o emocje tutaj chodzi. Ludzie z natury łatwiej kreują swoje opinie w oparciu o emocje właśnie a nie starają się zrozumieć rzeczywistość w oparciu o wiedzę. I w sumie mnie to nie dziwi bo nie można znać się na wszystkim. Lesnicy mają właśnie tak duży problem bo to chyba jedyne przedsiębiorstwo na którego teren moga wchodzić obywatele. A ludzie postrzegają las przez pryzmat swoich emocji i odczuć a nie przez wiedzę

    • @Martin46869
      @Martin46869 Před 7 měsíci

      ​@@ekogrupardi2606 No właśnie i sami żeruja na emocjach dla własnych celów. Ten słynny dostęp do lasów. No co za łaskawcy. Nie są właścicielem a jedynie zarządcą częsci lasów. Podczas pandemii tylko lasy należące do SP były obarczone zakazem wstępu. Kto miał swój las ten spacerował do woli. Ja zapraszałem wszystkich znajomych :)
      Po co wciskają kit o dobru wspólnym? Mam granicę z lasem w zarządzie LP, więc wiem jak wygląda to moje wspólne dobro...

  • @bernadetaofs9988
    @bernadetaofs9988 Před 6 měsíci +5

    No już urzednik Uni Europejskiej daje popalić rolnikom a teraz leśnikom .
    No i ten pan sie myli
    Zostawcie Lasy w spokoju bez interwencji partyjnych kolegów z PO

  • @krolisek
    @krolisek Před 7 měsíci +8

    Temat-rzeka, podziwiam Pana Profesora za zamknięcie się w godzinie z hakiem! Moim zdaniem głównym problemem z lasami jest to, że bardzo łatwo stają się zakładnikami przemijających ekip politycznych. Tak jak wspomniał Pan Profesor - las to nie zboże, potrzebuje długotrwałej i być może niezmiennej polityki, natomiast ekipy rządzące zmieniające się co 4-8-10 lat to w skali życia lasu tyle, co nic. W pewien sposób takim trwałym zagospodarowaniem są parki narodowe. Oczywiście nie możemy z całej powierzchni leśnej stworzyć nagle obszaru chronionego, trzeba pamiętać o tym, że lasy miały i mają ważną funkcję gospodarczą. Jeśli ktoś nie może tego znieść, to proponuję prosty eksperyment myślowy: czy oburzamy się na obszary wylesione, na których prowadzi się obecnie gospodarkę rolną? Nikt nie krzyczy na rolnika, że orze i obsiewa kukurydzą olbrzymi areał, no bo rozumiemy, że musimy coś jeść. Drewna też potrzebujemy. Ale może nie aż tak intensywnego pozyskania, nie tak dużych zysków dla LP jak mają obecnie? To temat otwarty. Drugą kwestią jest modne obecnie pojęcie "bioróżnorodności", któremu powinni się przyjrzeć także sami naukowcy-przyrodnicy. Bo bioróżnorodność to nie tylko kwestia liczby gatunków na danym obszarze. To też kwestia ich zróżnicowania taksonomicznego (w dzisiejszym ujęciu filogenetycznego), genetycznego oraz mikrosiedlisk. A także ważne pytanie: czy chronimy dany ekosystem w wersji zastanej czy chronimy procesy? Tu jako przykład podam niedużą działkę na Mazowszu, którą obserwuję od prawie 50 lat, a która jest zarastającym w wyniku naturalnej sukcesji sadem. Szczyt zróżnicowania jeśli chodzi o liczbę gatunków występował tam w fazie zarastającej łąki! Obecnie wiele gatunków zielnych zanikło. Oczywiście temat wymagałby zbadania także entomofauny (pobieżne szacunki pokazują, że ona się wzbogaciła), chciałam tylko zasygnalizować, że "bioróżnorodność" nie jest takim prostym pojęciem, jak się może wydawać. A jeśli mielibyśmy ją chronić, to przecież trzeba by prowadzić regularny monitoring i to naprawdę na gęstej siatce punktów. Z badaniami DNA? No, to już by była dość droga impreza.

    • @tsaicio
      @tsaicio Před 7 měsíci

      Hah. Fajny komentarz. Jeśli wyjdziemy z założenia zd bioróżnorodność jest celem I wartością najwyższa to powinniśmy chronić/ umozliwiac działanie czynników, które uniemożliwiają pełna sukcesję w stronę lasu. Teoretycznie w systemie w pełni naturalnym nie ma docelowego, końcowego stadium sukcesji - jest ciągła zmiana. Przykład z sądem jest świetny. Konieczna jest trwała ochrona albo odmienny typ gospodarowania gruntami. Nie jest tajemnicą że to ekoton obecnie jest najbardziej bioroznorodny. Kiedys takie lasy parkowe były jednym wielkim ekotonem. To jest to o czym mówił gosc radia. Tyle że w dużej skali nikt tego nie wprowadzi.
      Ja widzę inne rozwiązanie- nie przewracamy całego systemu lecz wprowadźmy jeden mały mechanizm - raz na jakiś czas (np 5 lat) elementy LP na wybranym szczeblu byłyby oceniane pod kątem zróżnicowania biologicznego. Uzyskane oceny warunkowały by dotacje/zwolnienia od podatków lub inny trigger pieniężny. Już lesnicy sami by wiedzieli co i jak zrobić by było bardziej różnorodnie przy jednoczesnej optymalizacji prowadzenia gospodarki leśnej. Darzbor

    • @dilofozaur
      @dilofozaur Před 7 měsíci

      Ile z tego "wzbogacenia" to efekt naturalnych zmian klimatycznych/sukcesyjnych w "lesie", a ile to IGO? Z drugiej strony, jeśli jakieś zwierzę chronione, np. niedźwiedź "nawiedzi" już "las" gospodarczy z jakimś cudem zachowanym starodrzewiem, to leśnik (jako zbiorowość) potrafi obraną przez misia na gawrę jodłę czy cokolwiek innego ogrodzić policyjną taśmą, a resztę wyciąć w pień. Gdzie ma się ów misio podziać? Wzorem baribali i rysia rudego (ang bobcat) wymigrować do miast? Zero nie przyrodnik. Czy ekonomista? Też nie sądzę. Drewno drewnem, ale skoro już jest misio, to misio powinien być ważniejszy (z odp. reompensatą dla Lasów za straty w drewnie + być może cedowanie apanaży z posiadania misia).

  • @bartodziejoracz
    @bartodziejoracz Před 6 měsíci +2

    Ten kanał to złoto! Trafiłem słuchając podczas remontu mieszkania - wtedy nie miałem czasu ani możliwości polubienia postów no to teraz nadrabiam. Dla zasięgów, niechaj się niesie!

  • @milosz_czbmioszwieckowski8220
    @milosz_czbmioszwieckowski8220 Před 7 měsíci +5

    Uwielbiam tematy natury i historii w jednym. Cały podcast jest świetny!

  • @panikrystyna1
    @panikrystyna1 Před 7 měsíci +12

    Wykład bardzo ważny dla podniesienia samoświadomości społecznej. Dziękuję za wykład.😀

  • @januszzdeb7721
    @januszzdeb7721 Před 7 měsíci +6

    Wiara w różnego rodzaju mity wydaje się naszą narodową specjalnością i to między innymi dotyczy lasów. Odmitologizowanie spojrzenia na historię lasów zdaje się w pewnym stopniu możliwe dzięki temu podcastowi. W moim przypadku duża część wykładu była zaskoczeniem ale kompetencja profesora niekwestionowana.

  • @2d2sightser73
    @2d2sightser73 Před 7 měsíci +8

    A może nie nazywajmy po prostu tych sztucznie nasadzonych szpalerów sosnowych lasami? Nie wiem, uprawa leśna albo coś w tym stylu bardziej by pasowało. Te wszystkie “lasy” wyglądają na mapach niczym ser szwajcarski i bez znaczenia czy to rezerwat przyrody czy park krajobrazowy to trudno znaleść kilkaset metrów lasu bez dziury zrębowej. Nikt kto nie bywał w prawdziwych dzikach lasach nie nazwie tego monokulturowego tworu lasopodobnego lasem.

    • @Martin46869
      @Martin46869 Před 7 měsíci +3

      Uprawy, młodniki, tyczkowiny, drągowiny. Drągowiny Państwowe 😁

    • @mmgs1148
      @mmgs1148 Před 7 měsíci

      Tak narzeka się na to, co się stało z lasami Tatr, na monokulturę swierka, a gospodarka leśna obecnie też bazuje na monokulturach tego co łatwo i szybko rośnie

    • @Arpa61
      @Arpa61 Před 4 měsíci

      Żadnych polskich filmów na kanale *2d2sightser73* . Przypadek? Nie sądzę. Śmierdzi *2d2sightser73* rosyjskim trolem. Rosjanie UWIELBIAJĄ udawać Amerykanów, Niemców, Francuzów, nawet Polaków i wtedy domagają się połowy Ukrainy. PS Przypadkiem, przechodząc z tragarzami ROSYJSKIE TYROLE dostają mnóstwo łapek w górę i polubień.

  • @bartoszmolski8688
    @bartoszmolski8688 Před 7 měsíci +2

    Dziękuję. 😇🙏
    To bardzo ważny materiał.

  • @myczycz
    @myczycz Před 6 měsíci +1

    Niezwykle ciekawa rozmowa, dziękuję zwłaszcza za poruszenie wątków politycznych i ideologicznych. Wydaje mi się, że to właśnie te czynniki decydują ostatecznie o ochronie przyrody, a nie nauka (jak zresztą podkreślił rozmówca).

  • @rafalpawel5876
    @rafalpawel5876 Před 6 měsíci +2

    Moja mama, rocznik 1941, opowiada nieraz jak jako 6-letnie dziecko, zaraz po wojnie, razem z 2 lata starszym bratem całe lato pasała krowy, właśnie w lesie. Zawsze się temu dziwiłem, bo "każdy wie", że krowy pasą się na pastwisku.

    • @Arpa61
      @Arpa61 Před 4 měsíci

      Dowiedz się co robili w okupowanej Polsce z lasami NIEMCY.

  • @jaculadracula
    @jaculadracula Před 7 měsíci +3

    Oburza nas wyciągnięcie Lasów Państwowych spod kontroli i słusznie bo to degeneruje tę instytucję. Ale czy tak samo nas oburza "samorządność" sądów, środowiska lekarskiego, czy nietykalność nauczycieli (vide karta nauczyciela)? Przykłady oczywiście można mnożyć.

  • @hubijohn7451
    @hubijohn7451 Před 7 měsíci +2

    Szalenie ciekawa rozmowa! Szczerze mówiąc wciąż mam niedosyt i chętnie bym się więcej dowiedział na temat racjonalnej gospodarki leśnej

  • @sawomirstefan4881
    @sawomirstefan4881 Před 7 měsíci +4

    Serdecznie dziękuję. Leśniczy 40 lat pracy w LP.

  • @ptasiastrefa
    @ptasiastrefa Před 7 měsíci +1

    Kiedy ktoś mnie pyta o moje zdanie w sprawie Puszczy, o to po której jestem stronie mówię, że gdzieś po środku, że rozwiązań jest więcej niż dwa... Wydawało mi się, że w takim przekonaniu jestem osamotniony. A tu Pan Profesor opowiada o tym co po chodzi mi po głowie od dawna. Wspaniały wywiad... Zgadzam się także w sprawie LP potrzebne są zmiany. Wielu leśników wcale z radością nie wycina wielkich obszaru lasu. Takie zadania/oczekiwania przychodzą z góry. Leśnik, który się skarży traci pracę... Kiedyś na jednym z moich filmów powiedziałem zdanie: konflikt między leśnikami a przyrodnikami. Nie przemyślana sprawa. Film dawno usunąłem, bo przecież masa leśników to także przyrodnicy i pełnym tego słowa znaczeniu. Jeszcze raz dziękuję za ten materiał.

  • @longinaprzybyszewska1972
    @longinaprzybyszewska1972 Před 7 měsíci +25

    Mieszkam w Danii która teraz zalesia dotychczasowe obszary uprawne. Duńczycy uczą się od polskich leśników jak pielęgnować lasy!!!

    • @ZdzichaJedziesz
      @ZdzichaJedziesz Před 7 měsíci +3

      Mnie w Danii podobają pasy dróg przy autostradzie. Nikt tam nie kosi trawy. Rosną krzewy i drzewa samosiejki.. Pas drogowy jest bardzo bioróżnorodny inaczej niż w Polsce

    • @pawmal1988
      @pawmal1988 Před 7 měsíci +1

      ​@@ZdzichaJedzieszTo jakiś absurd. Kto normalny nie kosi trawy ? 😂

    • @ZdzichaJedziesz
      @ZdzichaJedziesz Před 7 měsíci +4

      @@pawmal1988 Sugerujesz że Duńczycy i Szwedzi są nienormalni bo nie próbują zrobić przy autostradzie trawnika?

    • @tococzujesz
      @tococzujesz Před 7 měsíci +5

      ​@@pawmal1988No właśnie... u nas ciągle ktoś, kto nie kosi, albo tylko raz w roku, traktowany jest jak szaleniec 😵

    • @pawmal1988
      @pawmal1988 Před 7 měsíci +2

      @@tococzujesz przy szosie wiadomo, ale w domu to absurd. No chyba że ktoś lubi komary, myszy i robactwo mieć w domu XD

  • @dotach1869
    @dotach1869 Před 7 měsíci +19

    Głosem ludu miejskiego postanowiono zabronić wypasania owiec ba halach przy sprzeciwie miejscowych gorali. Po kilku latach hale zaczęły ginąć przez zakrzaczenie. I jak tu przy ochronie przyrodu zdać się na głos ludu?

    • @annann2683
      @annann2683 Před 7 měsíci +10

      Racja, racja. Owce przeszkadzały turystom i miejskim ekologom a jak się okazało, że jednak są potrzebna to już nie było komu wypasać bo górale się przebranżowili na strzyżenie turystów. Niech tylko Unia przejmie władzę nad lasami to nam dopiero pokaże co to jest mądrość urzędnika z Brukseli i centralne planowanie. Nawet chrustu zabronią nam zbierać w lasach bo to cenne, martwe drewno.

    • @vellvell8371
      @vellvell8371 Před 7 měsíci +2

      Można tanio kupić gałęzie,przy wycince ... opał najlepszy,ekologiczny, wręcz pachnący....ogrzewanie wychodzi za parę stówek za sezon grzewczy,jest o tym program na YT.

    • @lia3133
      @lia3133 Před 7 měsíci

      Kiedy moja mama była młoda,w lasach wypasano bydło, były wtedy polany z trawą i poziomkami,w ogóle mnóstwo grzybów, jagód. Ten sam las obecnie z sosnowego zamienia się na dębowy, wszędzie pełno jeżyny tak że nie daje się przejść, nie ma grzybów, jagód,mchu, wszędzie pokrzywa i jeżyna. Mieszkam pod lasem a nie mam gdzie pójść na spacer, trzeba jechać samochodem do innego. Może te krowy jednak robiły robotę niszcząc te pokrzywy i jeżynę, której w lasach sosnowych nie bardzo widzę?

    • @marcinkowskimariusz7787
      @marcinkowskimariusz7787 Před 7 měsíci +1

      @@lia3133 kiedy mój praprzodek był młody nie było w Polsce lasów ale lodowce i tundra, łaziły po tym wielgachne renifery, mamuty i nosorożce włochate i wyjadały mech, teraz musze płacić za czystą wodę, mięso, lodówke i prąd

    • @marcinkowskimariusz7787
      @marcinkowskimariusz7787 Před 7 měsíci

      @@vellvell8371 nikt nikomu w Polsce nie zabrania zbierać gałęzi, chodzi o to aby ludziska nie wynieśli lasu na sprzedaż, a to chciwi górale potrafią

  • @jacekkazimierczak8896
    @jacekkazimierczak8896 Před 7 měsíci +5

    Jedna grupa mówi o czasach Królestwa Polskiego, druga o przedhistorycznych i można się kłócić do końca świata. Człowiek zmienia wszystko od momentu pojawienia się w danym terenie. W czasach gospodarki pierwotnej dawało to nawet często pozytywny efekt jeśli chodzi o różnorodność krajobrazu i gatunkow. Natomiast od czasów rewolucji przemysłowej nasz wpływ pozostaje już niemal jednoznacznie negatywny. Bardzo wiele gatunkow wycofuje się, siedliska znikają. I nie są to tylko lasy, łąki zalewowe czy pastwiska. Temat trzeba traktować holistycznie. I nie jest to nawet kwestia ekologii, ideologii czy UE. To jest kwestia dbania o swój dom w szerokim pojęciu.

    • @malipek
      @malipek Před 7 měsíci

      O ile umiejscowienie w czasie przełomowych zmian jest w miarę poprawne (rewolucja przemysłowa) to nie oddaje związku przyczynowo-skutkowego, który jest zawarty w zdaniu "człowiek zmienia wszystko". Tyle, że przed rewolucją przemysłową w Europie żyło mniej niż 100 mln osób. Obecnie jest to ponad 750 mln. To sama obecność człowieka powoduje degradację przyrody z dwóch głównych powodów: zapotrzebowanie na energię (w tym żywność) oraz na przestrzeń życiową. Marzenia o powrocie przyrody do stanu, gdy było nas 8x mniej to mrzonka.

    • @jacekkazimierczak8896
      @jacekkazimierczak8896 Před 7 měsíci

      @@malipek Zgoda, ale to nie jest funkcja jedynie liczebności populacji ludzi. A wielu innych czynników. Nie wiem tez skąd założenie, że mamy w ogóle szansę na powrót do czasów przedrewolucyjnych. Nie słyszałem takich postulatów. To raczej staranie o to, żeby nie było gorzej niż teraz.

    • @malipek
      @malipek Před 7 měsíci +1

      @@jacekkazimierczak8896 Musimy się pogodzić, że można co najwyżej spowolnić niekorzystne zmiany, nie zatrzymać, właśnie ze względu na ścisły związek z działalnością i podstawowymi potrzebami człowieka.

    • @jacekkazimierczak8896
      @jacekkazimierczak8896 Před 7 měsíci

      @@malipek Absolutnie. I to i tak jest ogromny wysiłek. To dla tych, którzy dojdą do wniosku, że nie warto hamować, tylko zmierzać wprost na betonową ścianę.

  • @chroniebeskidmaly
    @chroniebeskidmaly Před 7 měsíci +2

    Świetny, ciekawie poprowadzony wywiad z nieoczywistymi pytaniami. Dzięki za audycję!

  • @andrzejjanecki1726
    @andrzejjanecki1726 Před 6 měsíci +1

    Lasy parkowe, jak na sawannie, piękny widny krajobraz - każdy lubi swoje początki. Wnętrze przepastnej i ciemnej puszy to tylko dla chętnych. Świetna rozmowa, dla mnie jako historyka - bezcenne informacje.

  • @danieldeszcz8954
    @danieldeszcz8954 Před 4 měsíci +1

    Ludzie nie mogą decydować demokratycznie o lasach bo są zbyt podatni na populizm.
    O lasach muszą decydować specjaliści

  • @pawelbiegun7238
    @pawelbiegun7238 Před 7 měsíci +6

    Swietny odcinek, fascynujacy temat i swietny gosc. Nie koniecznie zgadzam sie jednak z konkluzjami co do zmian ustrojowych. Postulaty goscia zeby wybieralni politycy decydowali o lasach to jakas aboninacja. Wystarczy otworzyc oczy i zobaczyc co sie dzieje ze wszystkim czym zainteresuja sie politycy. Ponad 30 lat pracowalem w lesnictwie w zachodniej Kanadzie gdzie lesnictwo jest najwiekszym przemyslem gospodarki. Zainteresujcie sie co tu sie wyprawia w prywatnych lasach czy nawet w koronnych lasach wydzierzawianych prywatnym globalnym firmom lesnym. Nie mowie ze musi byc w Polsce jak jest ale apeluje, ....ostroznie bo mozna wylac dziecko z kapiela.

  • @pawelteszbir
    @pawelteszbir Před 5 měsíci +1

    Dodam, że w obecnych czasach Lasy Państwowe sądzą lipę, graba w dużych ilościach, wiąza, klony i inne a także owocowe aby zwiększyć tą różnorodność i pogodzić funkcję przyrodnicza z gospodarczą. Lasy XXI w to nie te same co po IIWŚ. Wiele monokultur sosnowych jest zmieniane na drzewostany liściaste

  • @malgorzata-7064
    @malgorzata-7064 Před 7 měsíci +10

    Jesli zrezygnujemy z myslenia o Puszczy Bialowieskiej jak o pierwotnym, najstarszym lesie w Polsce, to znowu przyjdzie jakiś neo- pis lub inny pis i wtedy wytną już wszystko.
    Polacy po prostu kochają lasy i spędzanie w nich czasu.
    Gosciowi chcę powiedziec, że wczesniej ministerstwo nazywało się Ministerstwo Ochrony Środowiska, teraz " ochrona" zniknęła i jest Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

    • @lwlw23
      @lwlw23 Před 7 měsíci +3

      @@adamkluska356 A na północy w Skandynawii można wchodzić do każdego lasu, palić wszędzie ogniska i nocować. Każdy urządza lasy po swojemu, jeśli taka Belgia czy Holandia ma 10% zalesienia to musi chronić przed zadeptaniem.

    • @dilofozaur
      @dilofozaur Před 7 měsíci +1

      @@adamkluska356 nie zapominaj, że PiS to lewica, tyle, że pobożna.

    • @jachutczew
      @jachutczew Před 4 měsíci +1

      Ale takie są fakty. To co ma cechy lasu pierwotnego (chociaż każdy archeolog powie, że jakby tam zrobić odkrywkę to się znajdzie dowody ingerencji człowieka) to jest już parkiem narodowym. 2/3 Puszczy to po prostu monokultura świerka zasadzona po wojnie I i II. To co cenne chronić. To co jest zwykłym świerkiem uprawiać na deski. Nic w tym nie należy zmieniać.

  • @leonschwichtenberg9329
    @leonschwichtenberg9329 Před 7 měsíci +6

    Może coś przegapiłem, ale kiedy mówiono o lesie w kontekście historycznym i zwierzętach w lesie to zatarła się różnica pomiędzy zwierzętami wypasanymi w lesie przez człowieka, a zwierzyną dziką tam żyjącą. Podobnie w przypadku Puszczy Białowieskiej nie wspomniano, że królowie i carowie traktowali ją "rezerwat" dla swoich polowań.

    • @malipek
      @malipek Před 7 měsíci

      A traktowali, czy tylko tak się nam wydaje? Są jakieś źródła to potwierdzające? Właśnie o tym jest ten odcinek.

    • @cekol2285
      @cekol2285 Před 7 měsíci +3

      Tak jest i dziś
      W zimę lesnicy dokarmiają zwierzęta aby było na co polować latem.
      Las ma pracować i poza drewnem daje dochody z polowań ale to trzeba znać umiar bo jak las produkuje za dużo zwierząt to rolnikom trzeba oddawać kasę za zniszczone uprawy.
      Istnieje konflikt między rolnikami a leśnikami

    • @leonschwichtenberg9329
      @leonschwichtenberg9329 Před 7 měsíci +2

      @@cekol2285 Tylko, król był jeden.

    • @leonschwichtenberg9329
      @leonschwichtenberg9329 Před 7 měsíci

      @@malipek. Jest sporo źródeł historycznych o królach, a o carze trafiłem na jeden. Nie zapisywałem, bo nie przyszło mi do głowy, że kiedyś trafię na podobny temat, a ktoś będzie miał wątpliwości.

    • @dilofozaur
      @dilofozaur Před 7 měsíci

      @@leonschwichtenberg9329 +rodzina+dwór+ambasaodorowie+znamienici (dla króla) goście

  • @patrykk7918
    @patrykk7918 Před 7 měsíci +8

    Czekałem na ten odcinek. Mam znajomych i rodzine w branży drzewnej i leśnej. Kazdy mówi co innego. Pozdrawiam

  • @micharubik5304
    @micharubik5304 Před 7 měsíci +1

    W kwestii Puszczy Bialowieskiej, az sie prosiło o pytanie o ewentualną wspołpracę ze stroną bialoruską. Jak tam to działa?

  • @gug7187
    @gug7187 Před 7 měsíci +27

    Nie rozumiem skąd u p profesora przekonanie, że polscy politycy będą lepiej zarządzać lasami niż leśnicy. Moje zaufanie do polskich polityków wynosi 0%, bo milion razy udowodnili, że nie zasługują na zaufanie. Jeśli zaczniemy majstrować przy ustawie o lasach państwowych, to lasy państwowe zbankrutują i zostaną sprywatyzowane.

    • @mmgs1148
      @mmgs1148 Před 7 měsíci +7

      To wynika z tego, że my w żadnym obszarze nie możemy się wygrzebać z patologii poprzedniego systemu. Wszędzie rządzą układy i znajomości, czy to w górnictwie (praca zaklepana pokoleniowo) czy w LP (lesniczowki po kosztach dla swoich). To, że nie ma całkowitego zarządzania przez państwo LP nie znaczy, że nie ma tam patologii i układów, zwłaszcza wysoko i gdy w grę wchodzą działki, domki itp

    • @gug7187
      @gug7187 Před 7 měsíci +1

      @@mmgs1148 nie twierdzę, że w lp nie ma patologii, ale nasi politycy to jedna wielka patologia i pozwolenie im na mieszanie w lp, oznacza koniec lp i prywatyzację. Jest to sprzeczne z dobrymi intencjami p profesora, ale jeżeli usuniemy bezpiecznik w postaci ustawy o lp, do lp wejdą szodniki znacznie gorsze niż kornik drukarz, a p profesor tego zniszczenia nie powstrzyma.

    • @gug7187
      @gug7187 Před 7 měsíci +1

      od zwalczania patologii jest CBA, CBŚ i prokuratura. Polscy politycy są póki co niegodni zaufania i dopóki to się nie zmieni, mogą patologie w lp tylko zwiększyć. @@mmgs1148

    • @ryjowkacaa5949
      @ryjowkacaa5949 Před 7 měsíci +4

      ​@@mmgs1148 zrzut ze ktos kupuje lesniczowkę "po znajomosci" to typowa ignorancja Polactwa. Miliony ludzi w Polsce miało prawo wykupić mieszkanie w "po znajomosci" za ułamek ceny jeśli mieszkali tam całe życie. Taka była ustawa. Żołnierze, gornicy czy lesnicy mieli takie same prawa i nie ma tu żadnej znajomości.

    • @mudia80
      @mudia80 Před 7 měsíci +2

      Łatwiej jest naciskać na wybieranych polityków niż leśników, na wybór których nie ma się wpływu.

  • @dlaczegobynie.86
    @dlaczegobynie.86 Před 7 měsíci +6

    Brakuje w Polsce kogoś kto by kontrolował finanse " Lasów państwowych " jest to jednak państwo w państwie. Wydawanie pieniędzy przez tą firmę jest to każdorazowo związane z wycinką drzew.

    • @Martin46869
      @Martin46869 Před 7 měsíci

      Są dumni z samofinansowania. Też mi zasługa. Dostać większość gotowych lasów, nie trzeba kupować ziemi, niskie podatki. Tylko rąbać i się samo finansować. Każdy by dał radę.

  • @zbigniewbulka
    @zbigniewbulka Před 7 měsíci +2

    Nie wiem o co chodziło z ponownym wrzuceniem tego materiału pod innym tytułem, ale bardzo mi się podoba "utrwalenie" tej zmiany poprzez pokazanie starej miniaturki w tle, gratuluję!

    • @RadioNaukowe
      @RadioNaukowe  Před 7 měsíci +3

      Poprzedni tytuł ściągał osoby, które nie słuchały a komentowały. :)

    • @annann2683
      @annann2683 Před 7 měsíci +1

      To ja się przyznam. To przeze mnie. Autorce audycji nie spodobały się moje komentarze więc postanowiła się mnie pozbyć takim małym fortelem. Jak Pan jest ciekaw to proszę sobie poczytać co pisałam, chyba że nałożono na mnie ukrytego bana i moich komentarzy Pan nie zobaczy, choć ja je widzę.

    • @annann2683
      @annann2683 Před 7 měsíci +1

      @@RadioNaukowe Wysłuchałam audycji bardzo dokładnie i skomentowałam dopiero po zakończeniu. Jestem właścicielem lasu prywatnego i ośmielę się stwierdzić, że mam na ten temat wiedzę przekraczająca przeciętną. Zaprosiła Pani gościa o konkretnych poglądach ideologicznych, który wykorzystując swój autorytet jako pracownika naukowego, prezentuje własne poglądy jako uznaną wiedzę naukową. Wpisuje się to wszystko w aktualną sytuacje polityczną, więc proszę się nie dziwić, że to się komuś może nie podobać. Audycja była stronnicza i tendencyjna a Pani udowodniła, że brak jej odwagi i argumentów żeby zmierzyć się z krytycznym komentarzem.

    • @RadioNaukowe
      @RadioNaukowe  Před 7 měsíci +2

      Szanowna Pani,
      niektóre Pani komentarze zostały automatycznie uznane przez algorytm za wymagające "sprawdzenia". Zatwierdziłam je..., każdy może je teraz przeczytać. Inne z kolei były cały czas widoczne, bo przecież dyskutowała Pani z innymi komentującymi...
      Podcastu słuchało wielu leśników, uznało go za ciekawy. Nie słyszałam od nich zarzutów, które Pani formułuje, a jak sądzę również mają wiedzę przekraczającą przeciętną.

    • @annann2683
      @annann2683 Před 7 měsíci +3

      @@RadioNaukowe Dziękuję za odpowiedź. Moje komentarze znikały. Znajomi poinformowali mnie, że moje komentarze nie były już dziś wieczorem widoczne dla innych użytkowników. Inni mogli przez jakiś czas na nie odpowiadać a potem nagle znikały. Nie wnikam co tam się dzieje, czy to Pani je kasowała czy alogrytm. W swojej uprzejmej odpowiedzi stosuje Pani metodę manipulacji , czyli podpiera się Pani autorytetem leśników, którzy uznali podcast za ciekawy i nie sformułowali zarzutów, które ja wystosowałam. Chce Pani obniżyć w ten sposób moją wiarygodność. Proszę jednak odnieść się do moich komentarzy merytorycznie. Są wystarczająco obszerne, nie będę się powtarzać. Jeśli ma Pani problem ze znalezieniem takiego przyrodnika lub leśnika, który nie zgadza się z podglądami Pani rozmówcy z tego podcastu to chętnie pomogę. Może Pani po prostu nie zna ludzi o odmiennych poglądach. Pozdrawiam.

  • @robinlc23
    @robinlc23 Před 7 měsíci

    👍 Dziękuję za świetny materiał i kciuk dla zasięgów 👍

  • @user-om5sp7ei4i
    @user-om5sp7ei4i Před 7 měsíci

    Jak ja lubię słuchać mądrych , otwartych , fajnych ludzi...😊❤ dziękuję ❤

  • @akhp11999999
    @akhp11999999 Před 7 měsíci +8

    Około 1.00 h z całym szacunkiem nie zgadzam się. LP działają dobrze właśnie dla tego że "obieralni politycy" nie maczają w nich swoich paluchów.

    • @mmgs1148
      @mmgs1148 Před 7 měsíci +2

      Jesteś pewien? A portret polityka z nazwiskiem na K na zdjeciu w tle za wysoko postawioną osobą w LP? W lasy są umoczeni politycy

  • @hania1913
    @hania1913 Před 7 měsíci

    Genialny wykład. Temat mi blisko. Dziękuję.

  • @ppd1968
    @ppd1968 Před 7 měsíci +1

    Czyli prywatyzacja?
    Od puszczy do prywatyzacji i licencji dla swoich - i to naukowiec

    • @Martin46869
      @Martin46869 Před 6 měsíci

      Lepiej zapoznaj się z historią własnego kraju i komunistyczną nacjonalizacją. Chyba, że masz interes w wycince cudzych lasów? Dlaczego robisz ferment?

  • @reizer100
    @reizer100 Před 7 měsíci +12

    Lasy Państwowe są w podobniej pułapce co sądownictwo (czy inne "samorządy" utworzone w okresie transformacji) - same sobą rządzą, same siebie kontrolują i same siebie rozliczają, przy okazji ostro reagując na każdą próbę oceny ich działań przez kogoś z zewnątrz. Według mnie powinny być podzielone na kilka "dywizji", w miarę możliwości od siebie niezależnych co pozwoli na lepsze różnicowanie ingerencji w las w zależności od jego przeznaczenia.

    • @annann2683
      @annann2683 Před 7 měsíci

      A jak jest z trójpodziałem władzy? Władza ustawodawcza, wykonawcza i sądownicza. Teoretycznie prawo powinien uchwalać Sejm, Rząd je wdrażać i wykonywać a Sąd rozstrzygać spory i karać. Jak jest w praktyce? Projekty Ustaw powstają w Ministerstwach albo tworzą je lobbyści i są przynoszone przez opłaconych posłów jako gotowce do Sejmu a posłowie to jedynie żywe przyciski do głosowania, zgodnie z wytycznymi swojej partii. Jak jest w Sadach to już lepiej nie komentować bo teraz to już nawet jedni sędziowie nie uznają drugich. Rząd sam tworzy prawo, sam je wykonuje i sam sobie ustawia Sądy aby orzekały zgodnie z aktualną potrzebą. Wygląda na to że wyborcom to odpowiada. Dlaczego więc dziwimy się że państwowe przedsiębiorstwo Lasy Państwowe trzyma podobny schemat działania? Wszystko co państwowe tak działa ale przynajmniej jest państwowe a nie zagraniczne. Podział Przedsiębiorstwa Lasy Państwowe skończy się prywatyzacją lasów. O przeznaczeniu lasów i tym co się w nich robi decyduje Ustawa o lasach i Plany Urządzania Lasu. Tu jest pole do zmian. Nie słyszałam żeby zaproszony do programu gość coś konkretnego zaproponował, prócz wypasu w Puszczy Białowieskiej no i oczywiście podziału Lasów Państwowych, bo to najważniejsze aby jeszcze bardziej zagmatwać kompetencje, wtedy będzie łatwiej sprywatyzować.

  • @utahdan231
    @utahdan231 Před 7 měsíci +1

    Mieszkam w Chicago gdzie mamy mnostwo rezerwatow lesnych w srodku miasta. Nie maja one statusu rezerwatow ze wzgledu na rzadkie gatunki ,ale ocalenie terenow zielonych w miescie. Nie wolno wynosic absolutnie nic. Zerwanie dzikich kwiatkow , grzybow, traw, to $500 kary. I bardzo slusznie.
    Jako wolontariusz bylem swiadkiem ukarania wlasnie Polakow za wynoszenie.
    Grzyby i kwiatki mozna zbierac w lasach panstwowych , ale nigdy prywatnych.

    • @Martin46869
      @Martin46869 Před 7 měsíci +2

      Ja mam las prywatny w Polsce, ale na grzyby jeżdżę do państwowego. Nawet jeśli postawisz tabliczkę nie ma szans na egzekwowanie prawa. Rozumiem gdy ktoś zbiera na potrzeby własne. Problem w tym, że od świtu las przeczesują handlarze. Co ciekawe nawet w lesie należącym do Skarbu Państwa nie wolno zbierać na handel bez umowy z nadleśnictwem.

    • @utahdan231
      @utahdan231 Před 7 měsíci +1

      @@Martin46869 moja bratowa spędziła 12 godzin w areszcie za wejscie do prywatnego lasu zaraz po osiedleniu sie s Usa. Byly tablice , ale nie rozumiala napisu. Kara byla $200 ponad 60 lat temu. To bylo pol miesiecznego zarobku. Nie byloby kary , gdyby nie miala kija , ktory podniosla w lesie.

    • @Martin46869
      @Martin46869 Před 7 měsíci +1

      @@utahdan231 W Polsce zgodnie z prawem nie wolno zabierać gałęzi i szyszek z żadnego lasu, nie można wjeżdżać samochodem itd. Ale to tylko teoria. Ludzie robią co chcą. Służby gonią jedynie crossowców.

  • @KrzysztofWie
    @KrzysztofWie Před 7 měsíci +3

    Kiedy byłem małym chłopcem patrzyłem na miastowych że strasznym zdziwieniem kiedy oglądali na polu krowę i wzdychali co to za piękne zwierzę.teraz mój młodszy syn taki sam zdziwiony jak krowę na polu widzi.swiat się rozwija czy zwija?

    • @lwlw23
      @lwlw23 Před 7 měsíci +1

      Zwykle się ceni rzeczy rzadkie lub zanikające, obecnie: krowę wolno biegającą po pastwisku, naturalny las z wiekowymi drzewami...

    • @dilofozaur
      @dilofozaur Před 7 měsíci

      mleko mamy z "kartonów" a jajka z wytłoka - o tempora, o mores!

    • @mmgs1148
      @mmgs1148 Před 7 měsíci +3

      Ja jestem ze wsi i dalej na krowy patrzę jak na cud, widzę w nich bardzo wierne i kochane zwierze, czego myślę inni nie dostrzegają, naszym kilka razy udało się wydostać z ogrodzenia gdy były wypasane, a zawsze wracały do domu i gdy wracaliśmy do domu od nich po dojeniu to tęsknię za nami pomrukiwały. Wiele osób nie docenia tych zwierząt traktując je tylko jak źródło mięsa i mleka, a jednocześnie oburza się na zwyczaj jedzenia psów

    • @MagnusGr
      @MagnusGr Před 6 měsíci

      Zależy z jakiej perspektywy spojrzeć.

  • @Grzegorz2109
    @Grzegorz2109 Před 7 měsíci +4

    Dobrze, że są ludzie, którzy pytania z danej dziedziny, zadają profesjonalistom. W dzisiejszym świecie różne nawiedzone Julki w kwiecistych kieckach do ziemi z dredami na głowach, kreują się na tzw. "ekolożki". Nie odróżniają dębu od buka ale ryczą na całe gardła, że leśnicy tylko wycinają i to wyłącznie starodrzewia pełne pomników przyrody. Każda z tych Julek i Gret chce jednocześnie posadzić tyłek na drewnianym krześle i mieć bezsęczne półki z prostych desek zupełnie nie zastanawiając się skąd się wzięły. Największym błędem naszych czasów jest to, że dopuszcza się do głosu samozwańczych, domorosłych "speców". Gdy wsiadam do samolotu chcę, by za jego sterami siedział wykwalifikowany pilot a nie fryzjer czy architekt...natomiast w temacie leśnictwa czy gospodarki łowieckiej głos bardzo często zabierają odklejeni od rzeczywistości, nie związani z branżą laicy. Tak się szczęśliwie składa, że w Pl gospodarka leśna prowadzona jest na bardzo wysokim poziomie i wiele państw może się od nas uczyć. Nie twierdzę, że wszystko jest idealne ale jest na serio dobrze. Pomysł socjalistów rządzących naszym nieszczęśliwym krajem żeby UE wkładała łapy w zarządzanie naszymi lasami to tragedia i początek końca.

    • @MagnusGr
      @MagnusGr Před 6 měsíci +1

      I się uczy wielu leśników z innych państw.

  • @Grzegorz2109
    @Grzegorz2109 Před 7 měsíci +5

    Nie wiem dlaczego Gość programu, będąc leśnikiem, postuluje stworzenie organu państwowego (jakby było ich mało), w którym stada sprzedajnych urzędasów miałyby decydować o polskich lasach. Byłoby to kolejne korupcyjne bagno, gdzie tysiące krewnych i znajomych królika maczałyby pyski w melasie. Po co to komu ? Kolejny problem to umiłowanie tego prawa do demokracji. Uważa on, że tzw społeczeństwo powinno mieć większy wpływ na to co dzieje się z lasami...jakby kierowca TIRa, fryzjer czy lekarz mieli blade pojęcie o leśnictwie... Na takie tematy mogą wypowiadac się wyłącznie specjaliści od lat kształceni w danym kierunku. Tu nie ma miejsca na amatorkę.

    • @mmgs1148
      @mmgs1148 Před 7 měsíci

      Już tak jest

    • @dariusz3057
      @dariusz3057 Před 6 měsíci

      Bo ten materiał to rozmiękczanie społeczeństwa by lasy sprzedać. Profesor jest po to by mniej wykształconym pokazać że mądrzejsi się znają. Cel jest inny

  • @joannaniedzielska7493
    @joannaniedzielska7493 Před 7 měsíci +1

    Pani Karolino! Dziękuję za temat i powtarzanie, że słuchacze będą zaskoczeni odpowiedziami p.prof. bo ja byłam.Smutny fakt że nawet las nie jest naturalny.😢..Zachęcam do przeczytania książki "Sekretne życie drzew" Petera Wohllebena. Od razu zmienia się perspektywa na las.

  • @jovdb4046
    @jovdb4046 Před 7 měsíci +3

    Żyję już wiele lat w Belgii, gdzie niestety nie wolno zbierać grzybów! Jest to nielegalne. Dostępu do lasu/ lasów też nie ma za wiele.
    Pamiętam za to lasy spalskie z lat 80 tych i 90 tych XX wieku i pamiętam że były przepiękne! Jak z bajki!

    • @lia3133
      @lia3133 Před 7 měsíci

      No to tylko współczuć...to jaki cel spełniają tam lasy skoro społeczeństwo nie może z nich korzystać??

    • @Martin46869
      @Martin46869 Před 7 měsíci +3

      ​​@@adamkluska356Towarzyszu, tylko część lasów należy do Skarbu Państwa. Wara od lasów, które rolnicy posadzili na swojej ziemi. Już raz państwo okradło własnych obywateli z ojcowizny.

    • @Martin46869
      @Martin46869 Před 7 měsíci +1

      W Polsce tylko na potrzebny własne art. 27.2. lasy. W Skandynawii mają więcej praw niż my i więcej lasów. Może porozmawiamy o Skandynawii?

    • @Martin46869
      @Martin46869 Před 7 měsíci +1

      @@adamkluska356 O to bardzo ciekawe. Czyli mam urojenia bo z mojego prywatnego lasu korzystają tysiące ludzi w sezonie grzybowym. Zresztą tak samo jak z innych. Czasami przyjeżdżam, a tu 10 samochodów w jednym czasie. Wszyscy łamią przepisy art. 161. kw o zakazie wjazdu.
      Z jakiego województwa jesteś? Pytam bo w kilku co drugi las jest prywatny, ale wy oczywiscie nie wiecie z jakich lasow korzystacie. Czekam na odpowiedź.

    • @Martin46869
      @Martin46869 Před 7 měsíci +1

      @@adamkluska356 Zakaz jest z ustawy do wszystkich lasów, nie trzeba innego zakazu w postaci znaków.
      No to wesoło hahaha. Jesteś z województwa o drugim największym udziale oficjalnych lasów prywatnych wynoszącym 45%. Są też lasy poza ewidencją więc kto wie może macie tam większość prywatnych? Czyli korzystasz z lasów prywatnych i tego nie doceniasz. Sprawdź sobie w mBDL mapa form własności.

  • @irenabilska9635
    @irenabilska9635 Před 7 měsíci

    Dziękuję.

  • @Embrod
    @Embrod Před 6 měsíci +1

    14:20 "ideologia może być przeciwnikiem nauki" jakoś ekoterrorystom, którzy kierują się "nauką" - nie przeszkadza to.
    49:40 nie było żadnej transformacji. Wszystko i tak zostało w rękach komunistów, oraz kolegów którzy dzięki nim - robili interesy.
    1:07:50 nie odpuścili, tylko regresywiści ich do tego zmusli, przez antyludzkie i zamordystyczne działania!
    1:11:05 bez NASZEJ produkcji, zostaniemy zalani OBCYMI produktami. One nie spełniają unijnych reguł, zapomina pan o tym celowo?

  • @mirosawbieniek6976
    @mirosawbieniek6976 Před 7 měsíci

    Dziękuję bardzo pięknie dobra robota

  • @nieznamnieznam5678
    @nieznamnieznam5678 Před 7 měsíci +1

    Proszę o materiał o wodzie. Gosp. Wodna.

  • @slimokot
    @slimokot Před 7 měsíci

    Bardzo ciekawy i odważny głos. Dziękuję za odcinek

  • @slawekstopczak986
    @slawekstopczak986 Před 7 měsíci

    Świetne radio pani Karolino👏👏👏👍

  • @malipek
    @malipek Před 7 měsíci +1

    Tego się nie spodziewałem. Rozbiło mi światopogląd w temacie lasów...

    • @dariusz3057
      @dariusz3057 Před 6 měsíci

      O to chodziło. Teraz chcesz prywatyzacji. I gra muzyka

  • @olafzpalestyny3046
    @olafzpalestyny3046 Před 7 měsíci +6

    Szkoda, że gość nie powiedział nic o finansach LP,
    w 2022 przychód 15 miliardów, wydatki prawie połowa z tego, a dochodu obliczyli 900 milionów, gdzie jest reszta ?

    • @pawmal1988
      @pawmal1988 Před 7 měsíci +2

      Jak to gdzie ? Myślisz, że drzewa same się ścinają, sadzą i sprzedają. Za dużo oglądasz telewizji i wierzysz w te brednie które ci wciskają.

    • @olafzpalestyny3046
      @olafzpalestyny3046 Před 7 měsíci +1

      ​@@pawmal1988 Przecież napisałem, że wydatki to połowa, prostego zdania nie potrafisz zrozumieć ?

    • @pawmal1988
      @pawmal1988 Před 7 měsíci +2

      @@olafzpalestyny3046 Nie wiem kto ci takich głupot naopowiadał, ale zetknąłem na sprawozdanie finansowe i koszty to 14 miliardów. Niech zgadnę w TVN takie rzeczy mówią ? Przestań wierzyć we wszystko co ci powiedzą tylko myśl samodzielnie. Ale z drugiej strony koszty ogólnego zarządu są wysokie i faktycznie ciekawe co się za tym kryje.

    • @olafzpalestyny3046
      @olafzpalestyny3046 Před 7 měsíci +1

      @@pawmal1988 Haha, wklej fragment tego sprawozdania, gdzie koszty to 14 mld

    • @pawmal1988
      @pawmal1988 Před 7 měsíci

      @@olafzpalestyny3046 sprawozdanie jest dostępne na stronie lasów. Co ci mam wklwić plik pdf ?

  • @jaroslawgasior394
    @jaroslawgasior394 Před 7 měsíci +1

    idealnie

  • @gogogun4151
    @gogogun4151 Před 7 měsíci +1

    Lasy podmiejskie natychmiast powinny być oddane mieszkańcom gmin pod warunkiem że gminy będą płacić za dzierżawę dla swoich mieszkańców a zarządcą dalej będą lasy państwowe

  • @facetfacet5432
    @facetfacet5432 Před 7 měsíci +1

    Może to naiwne pytanie ale skąd leśnik wie sadząc dzisiaj np.dęby że za 100-150 lat będzie na ten gatunek zapotrzebowanie?

    • @MrKawa99965
      @MrKawa99965 Před 7 měsíci +1

      Skoro przez długie setki lat drewno dębu było cenione, to śmiało możemy zakładać, że tak będzie też dalej. Dąb jest twardy i ma piękny rysunek, więc przy odejściu od materiałów ropopochodnych jest dla niego mnóstwo zastosowań.
      Inna sprawa, że dziś sadzi się las nie pod kątem przyszłego zapotrzebowania, a pod kątem dopasowania typologicznego - bardziej zwraca się uwagę na dopasowanie lasu do siedliska. Tak, jak ten las wyglądałby rozwijając się sam, w stadium klimaksowym. Na lepszych siedliskach (glebach żyźniejszych, bardziej wilgotnych) sadzi się gatunki bardziej wymagające. I tak np. w borze mieszanym świeżym będzie dominować sosna, ale lokalny leśniczy znając ten fragment lasu posadzi 2-3 gniazda dębu, w miejscach o lepszym mikroklimacie.

  • @jezuschrystus.onlycash
    @jezuschrystus.onlycash Před 7 měsíci

    Bałem się że nie po sukcesie RN nie usłyszę więcej w TOKu...
    Ale JEST sobotnia audycja! 👍👏

  • @waldemarbiaek3549
    @waldemarbiaek3549 Před 7 měsíci +3

    Nie polegałbym na decyzjach ludzi w takich kwestiach - widząc jak łatwo nimi zmanipulować i jak jedna ich błędna decyzja może mieć konsekwencje na kilka, kilkanaście a czasem kilkadziesiąt lat.
    Dziękuję i pozdrawiam.

    • @renarena9353
      @renarena9353 Před 7 měsíci +1

      Podejmowanie decyzji jest ludzką domeną, ale w końcu mamy wyjście bezpieczeństwa - niech decyzje podejmuje AI - wilk syty i owca cała.
      "Nie polegałbym na decyzjach ludzi w takich kwestiach ..." W tych kwestiach brak decyzji jest tez decyzją. Pozdrawiam.

  • @digiMac69
    @digiMac69 Před 7 měsíci +3

    W Lasach funkcjonuje coś takiego jak Plan Urządzania Lasu. To kilkuletni program działania w danym Nadleśnictwie. Warto aby miał nad tym nadzór ktoś zewnętrzny, zależny od np. Ministerstwa Środowiska. Myślę, że wiele spraw byłoby wtedy załatwionych.

    • @pawelbul7241
      @pawelbul7241 Před 7 měsíci +1

      Albo niemieccy ekolodzy 😅😅😅

    • @annann2683
      @annann2683 Před 7 měsíci +1

      @@pawelbul7241 Trafiłeś w sedno. Nadzór nad tymi planami i prawo do blokowania wycinki pseudoekolodzy wywalczyli już sobie w Trybunale Europejskim.

    • @ekogrupardi2606
      @ekogrupardi2606 Před 7 měsíci

      Plan UrzadzEnia Lasu podlega zawsze decyzji ministra środowiska.

    • @digiMac69
      @digiMac69 Před 7 měsíci

      @@ekogrupardi2606 teoretycznie tak. W praktyce są to lesnicy pracujący w Ministerstwie. Ale, jeśli się mylę, to coś w tym jest do poprawy.

    • @digiMac69
      @digiMac69 Před 7 měsíci

      @@pawelbul7241 tacy w rodzaju Petera Wohllebena??

  • @misiektg1
    @misiektg1 Před 7 měsíci +2

    4:09 co to za dźwięki? :)

  • @undefinednull5749
    @undefinednull5749 Před 7 měsíci +1

    To bardzo ciekawe . M.in.jak dawniej lasy były użytkowane inaczej. Że zwierzęta wypuszczano do lasu iże drzewa ciągle skracano na bieżąco (coppicing) zamiast je całe ścinać gdy będą wysokie.
    Iże las był rozproszony wszędzie i nie gęsty tak jak dzisiaj że są skupienia gęste żeby Drewno pozyskiwać.
    Na nieużytkach porolnych, obszarach wyludnionych porasta las naturalnie , ale to są zarośla, ciężkie do przemierzania młodniki jak np w południowo wschodniej Polsce.

  • @dyskgalaktyka2421
    @dyskgalaktyka2421 Před 7 měsíci +2

    Pani Karolina profesjonalistka, ale do momentu gdy można być antyprawicowym. Proszę się jednak nie martwić i tak doceniam Pani wkład w ciekawe programy. które lubię.

  • @arturtokarz8173
    @arturtokarz8173 Před 7 měsíci +4

    Słabo by wyglądały lasy jak decydowali by o nich ludzie nie mający o nich pojęcia.

    • @Martin46869
      @Martin46869 Před 7 měsíci

      Wielka filozofia. Ludzie nie chcą idealnego surowca dla zysku małej grupy. Las sobie poradzi sam.

    • @ZdzichaJedziesz
      @ZdzichaJedziesz Před 7 měsíci +1

      Ludzie z miasta to się boją wysokich cen żywności z uwagi na zmianę klimatu na bardziej suchy. Lasy pochłaniają CO2 dlatego wycinka się im nie podoba. Zresztą akurat zachowanie lasów wbrew pozorom jest bardzo konserwatywna wartością

    • @ZdzichaJedziesz
      @ZdzichaJedziesz Před 7 měsíci +1

      @@adamkluska356 już Ci napisałem że zachowanie lasów jest konserwatywną wartością. Czego nie rozumiesz w słowie konserwatyzm? . Z drugiej strony czasu się zmieniają i trochę musimy zmienić myślenie w obliczu zmian klimatu. Rozsądek i myślenie długoterminowe to naczelna wartośc konserwatywna. Carpe diem, bo jutro pomrzemy nie jest wartością konserwatywną

    • @mmgs1148
      @mmgs1148 Před 7 měsíci +1

      ​​@@adamkluska356 statystyka zalesienia nie do końca oddaje rzeczywistośc, świeżo posadzone sadzonki w statystyce są, a w rzeczywistości nie pochłaniają tak dużo CO2 jak większe drzewa, nie przyczyniają się w takim stopniu do retencji wody i nie nadają się na schronienie np dla ptaków. Zależy też co się sadzi, bo monokultury nie są dobre. Jeśli chodzi o dziki to problem jest również w dokarmianiu ich, a zwłaszcza kukurydza. Dzik karmiony kukurydza ma więcej młodych w jednym miocie statystycznie niż ten niekarmiony, a wiec dzikow przybywa wiecej niz przybywalo dawniej. Dobrze wiemy, że jedzenie teraz jest mocno modyfikowane na różne sposoby i ma to konsekwencje nie tylko dla ludzi, ale i zwierząt.

  • @sebfree9730
    @sebfree9730 Před 7 měsíci +1

    Jeżeli profesor chciałby zobaczyć las nie objęty gospodarką leśną, polecam poligon w Nowej Dębie, pasy lasów pomiędzy strzelnicami. Sosny z gałęziami od ziemi porośnięte porostami. Las tam wygląda bajecznie.

  • @kamiladamczuk4410
    @kamiladamczuk4410 Před 7 měsíci +5

    Proszę o podobną rozmowę w sprawie Polskiego Związku Łowieckiego. Podobna patologia, przynajmniej administracyjnie i wyżej w zarządzie.

  • @ismar6490
    @ismar6490 Před 7 měsíci

    Tylko niech politycy nie zdecydują.

  • @jezuschrystus.onlycash
    @jezuschrystus.onlycash Před 7 měsíci +12

    Pan profesor wychował armię ludzi która na tą hekatombę lasów w ostatnich latach pozwolili i brali w niej udział...
    ALE nie należy zapominać że (np.) w Bieszczadach czy na Pogórzu Przemyskim praca w lesie pozwoliła przeżyć katastrofę socjalną na tamtych terenach w 90tych latach.

    • @robertbrucki8734
      @robertbrucki8734 Před 7 měsíci +11

      Jaką hekatombę? Powierzchnia lasów w Polsce zwiększa się z roku na rok. Radzę nie sugerować się zdaniem dzieci przykuwających się do drzew bo to prowadzi na manowce.

    • @jezuschrystus.onlycash
      @jezuschrystus.onlycash Před 7 měsíci +6

      @@robertbrucki8734 Te statystyki robia pewnie ci co te lasy wycinają. Na podstawie wysadzonych sadzonek.
      Szanowny chce mi wmówić że to co codziennie widzę to mi się tylko zdaje?

    • @MrKawa99965
      @MrKawa99965 Před 7 měsíci +7

      @@jezuschrystus.onlycash Codziennie widzisz całość polskich lasów, nie fragment dookoła Ciebie?

    • @przemysawbukowski3648
      @przemysawbukowski3648 Před 7 měsíci +5

      @@MrKawa99965 Widzi to co chce widzieć.

    • @jezuschrystus.onlycash
      @jezuschrystus.onlycash Před 7 měsíci +5

      @@MrKawa99965 Tak. Interesuje mnie co się dzieje dookoła. Bo TU nikt nie wciśnie mi kitu.

  • @grzegorzdaniowicz8668
    @grzegorzdaniowicz8668 Před 6 měsíci

    Dlaczego prywatne lasy są tak zaniedbane? Czy to przez to ze nie można z nich pozyskiwać drzewa na sprzedaż? Czy prywatne lasy wlicza się w gospodarkę leśną? Bo skoro jedne się wycina a drugie w zasadzie muszą rosnąć to można trochę oszukiwać w statystykach.

    • @Martin46869
      @Martin46869 Před 6 měsíci +1

      Są prywatne oficjalne i samosiewy, które formalnie lasem nie są. Kto powiedział, że są zaniedbane? Pewnie propaganda. Powiedziałbym dlaczego tak kłamią ale to długa historia związana z nierozliczoną nacjonalizacją. Te oficjalne różnią się zaledwie 10% w zasobności od zarządu LP. Średni wiek prawie taki sam. Co ciekawe skład gatunkowy bogatszy. Jest ich 1.8mln hektarów (20%). Założę się, że wiele razy chodzisz po lesie myślisz państwowy... A tu jednak prywatny. Pytałem ludzi w moim lesie, każdy myślał, że to jest państwowy.
      Drewno normalnie się pozyskuje zgodnie z UPUL, ale wielu właścicieli nie chce wycinać, zwłaszcza do zera bo odnowienie jest bardzo drogie i obowiązkowe oczywiście. Sam sprzedałem w ostatnich latach kilkanaście "tirów" z trzebieży.

    • @Martin46869
      @Martin46869 Před 6 měsíci

      Aha i jakieś 40% lasów w zarządzie LP ma prywatny przedwojenny rodowód, wiele z nich nadal rośnie. Zostały zrabowane 🪓💲Polakom przez komunistów w ramach tzw. reformy rolnej czyli walki klasowej z kułakami od 25ha w górę. 25ha i wielki kułak? 🤣🤣 Gdzie rentowność lasu zaczyna się dopiero od kilkuset hektarów. Ale co tam państwo potrzebowało monopolu, chociaż zgodnie z Konstytucją powinno zająć się ochroną przyrody zamiast produkcją surowca. "Kto mieszka w Polsce ten się w cyrku nie śmieje."

    • @grzegorzdaniowicz8668
      @grzegorzdaniowicz8668 Před 6 měsíci +1

      @@Martin46869 ja rozumiem ze trzebież można zrobić bo nawet trzeba … ale na materiał całe drzewa wycinać można? I na handel? Normalnie?

    • @Martin46869
      @Martin46869 Před 6 měsíci

      @@grzegorzdaniowicz8668 Tak jeśli las osiągnął wiek rębny. Zgodnie z planem, potem zgłaszam pozyskanie drewna. Przychodzi pracownik starostwa mierzy stos, przybija niebieską plakietkę (w LP czerwona) i wystawia Świadectwo legalności pozyskania drewna.
      Tylko tak jak pisałem właściciele wycinają zbyt mało, bo około 5 mln m3 rocznie, według inwentaryzacji lasów, aby dorównać LP powinni 10. Zwykle opał na własne potrzeby. Nic dziwnego, przy małych areałach trudno prowadzić klasyczną gospodarkę leśną.
      W moim lesie też wiele lat nie robiliśmy nawet trzebieży, przez to las wyrósł trochę chudszy niż powinien. Za to przetrwał niejedną wichurę, a drewno jest bardzo gęste.
      Najważniejsze to reagować na szkodniki i w porę usuwać zarażone drzewa.

    • @Arpa61
      @Arpa61 Před 4 měsíci

      ​@@Martin46869 Przesadzacie w agitacji Müller; w Polsce prawie nie używano terminu "kułak". To u waszych najlepszych i jedynych przyjaciół na całym świecie: w Rosji. W Polsce kłapało tak KILKU czerwonych Żydów (1948-1955) importowanych z Rosji. Więc skąd u was her Müller wspomnienie? Cytat z was her Müller: "Kto mieszka w Polsce ten się w cyrku nie śmieje." - więc wypad od nas, rechotać u siebie w sławnym z dennego poczucia humoru waterlandzie aus polnischen Witzen für ein Volk, ein Bundesrepublik, ein Kanzler.

  • @iowa406
    @iowa406 Před 7 měsíci +1

    Pan się pomylił. Seria filmów Wonetou była w korporacji jugosłowiańsko-zachodnioniemieckiej. Nie jug-DDR.

  • @czarnooki-kot
    @czarnooki-kot Před 7 měsíci +2

    Państwo w państwie, jak PKP, o którym można by było zrobić osobny odcinek, generalnie o stanie kolei (komunikacji, transportu) w kraju.

  • @radoslawleszczak1684
    @radoslawleszczak1684 Před 5 měsíci

    Lasy Państwowe spółka zoo jak każdy spółka musi zarabiać i ok. Tylko niech skupia się na sadzeniu monokultury sosny na określonych terenach a dadzą takim ludziom jak profesor pracować na korzyść odrodzenia puszczy w szerokim zakresie terytorium jak również gatunkowym . Tyle

  • @user-ow1iu1jb8i
    @user-ow1iu1jb8i Před 7 měsíci

    Nic nowego. Prawdy ogòlne.
    Czasem zdania okrąglaki.

  • @Mjak-yd3og
    @Mjak-yd3og Před 7 měsíci +2

    W Polsce nie są potrzebni leśnicy prowadzący gospodarkę leśną tacy jak obecnie. W Polsce potrzebni są STRAŻNICY LEŚNI którzy nie prowadziliby gospodarki leśnej, tylko chronili lasy przed wycinką.

    • @Martin46869
      @Martin46869 Před 6 měsíci +1

      Tak to jest jak państwo bierze się za produkcję desek, a w Konstytucji ma podobno ochronę przyrody. Ale to naleciałości komunizmu gdy państwo wtrącało się w każdy aspekt gospodarki.

    • @Arpa61
      @Arpa61 Před 4 měsíci

      @@Martin46869 nie strasz, nie strasz szkop, bo się upaskudzisz

  • @jacekturnau1831
    @jacekturnau1831 Před 7 měsíci +1

    Nowe spojrzenie, znakomicie poprowadzona audycja

  • @q0jkcxd0
    @q0jkcxd0 Před 7 měsíci

    1:13:13 tacy ludzie mogą nie chcieć się utożsamiać z taką czy inna władzą. Wtedy ministrem środowiska był Jan Szyszko, trochę kontrowersyjny człowiek. Jak czytam o tym projekcie to kasa poszła raczej na potrzeby ludzi, a nie rozszerzenie puszczy.

    • @dilofozaur
      @dilofozaur Před 7 měsíci +3

      Nie trochę, tylko bardzo. Nawet jak na leśnika za bardzo sobiepański (łowy na wilki, łosie, rysie, coś z głuszcem jeszcze było), droga dla TIR-ów w obszarze rezerwatu NATURA2000, buta i arogancja.

    • @mmgs1148
      @mmgs1148 Před 7 měsíci +2

      ​@@dilofozaur to ten co strzelał do ptaków ledwo co wypuszczonych z klatek, wielki myśliwy który potrzebował aby zwierze było oszołomione i nieobyte w terenie by je upolować. Czego innego się spodziewać po kimś takim? To jest najbardziej karykaturalny przykład myśliwego lesnika, taki jakiego mają przed oczami aktywiści myśląc o mysliwyxh

    • @dilofozaur
      @dilofozaur Před 7 měsíci +1

      @@mmgs1148 to też robił, do tego był kreacjonistą.

  • @baruwka
    @baruwka Před 7 měsíci +1

    wystarczy że ci leśnicy co przyjeżdżają z zachodu są zachwyceni....

  • @milommilom7498
    @milommilom7498 Před 7 měsíci +3

    O puszczy białowieskiej mówi pan profesor to samo co profesor Szyszko, o jej pochodzeniu.

    • @ZdzichaJedziesz
      @ZdzichaJedziesz Před 7 měsíci

      .... ale Szyszko nie poszerzył granic parku narodowego co postuluje profesor od 30 lat.🤔

  • @jerzysrednicki7742
    @jerzysrednicki7742 Před 7 měsíci

    Ciekawa rozmowa. Wiele wątków. Pogodzenie funkcji przyrodniczych i produkcyjnych jest (jak mi się wydaje) koniecznością. Drewno jest ważnym surowcem dla przemysłu drzewnego, który wytwarza 2,5% PKB i zatrudnia 350 tys. ludzi. W jaki sposób ograniczenie pozyskania wpłynie na stan tej gałęzi gospodarki? Obecnie chyba wszystkie strony zainteresowane gospodarką leśną są niezadowolone ze sposobu zarządzania lasami. Czy to oznacza, że tak powinien wyglądać kompromis? Czy raczej pilną konieczność zmian? Oby dyskusja nad zmianami nie przybrała charakteru wojny zielonych z bardziej zielonymi.

    • @MrKawa99965
      @MrKawa99965 Před 7 měsíci

      Możemy spojrzeć na przykład Japonii - w znacznej większości swoje lasy chronią jak święte gaje, a przemysł sprowadza drewno z biedniejszych krajów. W których często gospodarka leśna, mówiąc eufemistycznie, odbiega od ideału.

    • @MagnusGr
      @MagnusGr Před 6 měsíci

      ​@@MrKawa99965Czyli hipokryzja.

  • @easyaussie7933
    @easyaussie7933 Před 7 měsíci

    Interes osobisty zamiast wspolny.
    Brawo Lasy Panstwowe.

  • @romantomczynski7715
    @romantomczynski7715 Před 7 měsíci

    Tak, widać jak wygląda świat. Ludzie wszystko zniszczą do cna. Ludzie są bezdennie głupi.

  • @jaculadracula
    @jaculadracula Před 7 měsíci +2

    Czy nie lepiej zostawić las samemu sobie, tylko umiejętnie z niego podbierać to i owo, aby nie zaburzać jego naturalnego rytmu? Na pewno proste deski nie będą takie długie i nie da się wycisnąć z niego tyle kubików ile z plantacji. Myślę jednak, że na obrzeżach miast, nikogo by nie denerwowała wycinka jednego drzewa rocznie na tysiąc rosnących i zrywka przy pomocy konika. Wiem byłoby drożej, ale tzw. certyfikaty ekologiczne nabrały by sensu. Myślę, że w lasach jest miejsce, i na rezerwaty, i na miejsca bez gospodarki leśnej, i na plantacje, i na coś pomiędzy, co nazwałbym zrównoważonym gospodarowaniem.

  • @einerus
    @einerus Před 7 měsíci +15

    Wystarczy wmówić Polakom, że to dla dobra narodu i partia może sobie sprywatyzować, wyciąć 1/3 lasów i wysłać do Chin. Szkód jakie wyrządzono w osiem ostatnich lat nie naprawi się za naszego życia.

    • @pawelbul7241
      @pawelbul7241 Před 7 měsíci +1

      Tak...😂😂😂 popatrz na Niemcy . Tam mają właściwą politykę leśną 😂😂😂

    • @michal.laskowski.
      @michal.laskowski. Před 7 měsíci

      :):):):):):)

    • @einerus
      @einerus Před 7 měsíci +7

      @@pawelbul7241 Nie obchodzą mnie Niemcy. Obchodzi mnie, że PiS wyrżnął co się dało.

    • @pawelbul7241
      @pawelbul7241 Před 7 měsíci +1

      @@einerus to czemu się Niemcy interesują nami ?

    • @Martin46869
      @Martin46869 Před 7 měsíci +1

      Jak chcesz prywatyzować 1/3 Polski skoro 1/5 lasów jest prywatna? A tak naprawdę 1/4 z lasami poza ewidencją. Ojej ale oczywiście dzięki propagandzie nie widziałeś tak podstawowych faktów. A wyobraźnia nie pozwala ci zrozumieć, że ktoś zalesil swój grunt 😂

  • @mariuszignaszczak2649
    @mariuszignaszczak2649 Před 7 měsíci +1

    Bardzo mądre myśli, oby Ktoś wziął je pod uwagę. Zmieniajmy tzw. Lasy Państwowe👍

  • @tadeuszkojma9068
    @tadeuszkojma9068 Před 7 měsíci

    Czy drzewa sadzone obecnie będą za 80 czy 100 lat potrzebne dla gospodarki?

    • @MrKawa99965
      @MrKawa99965 Před 7 měsíci +8

      Oczywiście że tak, drewno magazynuje CO2 i w wielu przypadkach jest świetną alternatywą dla tworzyw sztucznych.

    • @przemysawbukowski3648
      @przemysawbukowski3648 Před 7 měsíci +9

      Zawsze będą do czegoś potrzebne. Jeśli nie dla gospodarki to będą elementem społecznego i kulturowego bogactwa. Będą potrzebne dla prawidłowej gospodarki wodnej. Będą też ważne w niektórych rejonach jako bariera taktyczna i strategiczna dla wrogich wojsk. Po to są lasy potrzebne ludziom.

    • @cekol2285
      @cekol2285 Před 7 měsíci +5

      Polskie lasy głównie idą na pulpę z której robi się papier i kartony.
      Ładniejsze idą na sklejke czy osb albo drewno budowlane ale większość idzie na papier.

    • @pierreparda1543
      @pierreparda1543 Před 7 měsíci

      nawet za 20 czy 30

  • @ZdzichaJedziesz
    @ZdzichaJedziesz Před 7 měsíci +16

    No dużo lasów wycięto za PIS w mojej okolicy 🤔

    • @einerus
      @einerus Před 7 měsíci +6

      To widać nawet na mapach google. Lasy wyglądają jak szachownica. Mnóstwo wyciętych pasów zieleni.

    • @pawelbul7241
      @pawelbul7241 Před 7 měsíci

      Mam piękny młody bukowo jodłowy las w mojej okolicy , taki jaki był 1000 lat temu

    • @przemysawbukowski3648
      @przemysawbukowski3648 Před 7 měsíci +4

      W mojej okolicy cięto za PO mądralo. Taki jest cykl gospodarki leśnej. PO też będzie wycinać znów.

    • @pawelbul7241
      @pawelbul7241 Před 7 měsíci

      @@przemysawbukowski3648 Oni preferują wsadzanie najpierw

    • @jezuschrystus.onlycash
      @jezuschrystus.onlycash Před 7 měsíci

      ​@@einerusNa mapach Google nie zobaczysz tego co jest. Zdjęcia są często dawno zrobione. To raz. Dwa to
      miejsca wyrębu zarastają krzakami. Z daleka to też zielone połacie. Tyle że krzaków i pokrzyw.

  • @olowrohek9540
    @olowrohek9540 Před 7 měsíci +5

    Dzieki za material 👌
    Dlaczego sa takie duze wycinki w naszych lasach?
    Nigdy tyle nie wycinali dzwonilem do Gminy w tej sprawie ale nikogo to nie interesuje niestety.

    • @Klasyczny_Introwertyk
      @Klasyczny_Introwertyk Před 7 měsíci

      8-letnia debilna polityka rabunkowa poprzedniego rządu, już wiesz?
      Teraz są starania o to żeby te wycinki zatrzymać jak najszybciej.
      Przypomnę tylko, ze ten pisowski szał na wycinkę zaczął się od Białowieży i tamtejszej puszczy.

    • @czowiekzlasu4181
      @czowiekzlasu4181 Před 7 měsíci +1

      Kolejny mądry zmanipulowany ciągłym gadaniem 'ile to nam lasów wycinają' Radziłbym ruszyć tyłek i się wybrać tam osobiście a nie tylko dzwonić

    • @annann2683
      @annann2683 Před 7 měsíci

      Wiele lasów gospodarczych sadzono na nowo w Polsce po odzyskaniu niepodległości po I Wojnie Światowej, bo w wcześniej zaborcy nam lasy masowo wycięli. Teraz drzewa urosły i pora te lasy wyciąć. Taka jest normalna kolej rzeczy. Sosnę się wycina gdy ma 80 lat. Ponieważ kilka ciepłych zim zafundowało nam masowa gradację kornika to wycina się czasem też młodsze zainfekowane. Gmina nie ma nic do lasów, więc się nie dziwię że ich to nie interesuje. Proszę sobie poczytać o gospodarce leśnej to wiele się rozjaśni. Lasy nie są po to żeby ładnie wyglądały, tylko żeby produkować drzewo. Każdy las ma swojego właściciela, czy są to Lasy Państwowe czy właściciel prywatny to ma prawo to drzewo pozyskać, gdy przychodzi jego pora. To całe wyjaśnienie - widocznie lasy osiągnęły swój wiek pozyskania i dlatego są wycinane. Nadleśnictwa opracowują odpowiednie plany i doskonale wiedzą jakie lasy ile sobie liczą lat i kiedy to można wyciąć. Nikt nie wycina lasów na zasadzie swojego widzimisię. W tym miejscu wyrośnie wkrótce nowy, młody las, pełen grzybów. Grzyby lubią młode lasy, gdzie drzewka są niskie i trzymają wilgoć przy ziemi a jednocześnie słoneczko dochodzi do gleby i ją ogrzewa.

    • @lia3133
      @lia3133 Před 7 měsíci +3

      Bo ktoś potrzebował pieniążków na rozdawanie i podpisał ogromne kontrakty z których teraz trzeba się wywiązać.... Akurat mam znajomego nadleśniczego i wiem jakie ma problemy żeby zaplanować co wyciąć,a jednocześnie trzeba też coś wyciąć na opałowe dla miejscowych....

    • @olowrohek9540
      @olowrohek9540 Před 7 měsíci +1

      @@czowiekzlasu4181 to prawda wycinki sa ogromne po 4 lub 5 ha

  • @danieldeszcz8954
    @danieldeszcz8954 Před 4 měsíci

    Lasy powinny podlegać prezydentowi 5 lat ciągłości decyzji to dobry pomysł

    • @Arpa61
      @Arpa61 Před 4 měsíci

      Skoro posłami zostali Joński, Szczerba, Hitler-Klęska, al-Jachira, Dyktaturakobiet Scheuring von Thorn itp, menażeria, a Prezydentem był GAJOWY ze WSI Ruska Buda (dla przyjaciół w WSW PRL i WSI "Litwin), to zagwarantuj mi, że Prezydentem nie zostanie fanatyczny wróg Polski, np. Tusk.

  • @psmialek2476
    @psmialek2476 Před 7 měsíci +5

    Czyli Szyszko miał rację

    • @slowdiesel1044
      @slowdiesel1044 Před 7 měsíci +1

      Tak jest kornik drukarz.

    • @ZdzichaJedziesz
      @ZdzichaJedziesz Před 7 měsíci +1

      Paradoksalnie nie miał racji bo nie poszerzył granic parku narodowego co od 30 lat postuluje profesor

  • @pasiekatilia8549
    @pasiekatilia8549 Před 7 měsíci +4

    Dziękuję za materiał, bardzo interesujący. I przywrócenie wiary że wśród konserwatystów bywają też ludzie dający o przyrodę.

  • @slawomirapkiewicz8042
    @slawomirapkiewicz8042 Před 7 měsíci

    Gdzie nie ma nas będzie las...........

    • @MagnusGr
      @MagnusGr Před 6 měsíci

      Bo przyjdą leśnicy i zasadzą 😉😁

  • @aygor9350
    @aygor9350 Před 7 měsíci

    Cóż, rogacizna do lasu, a na polach zboże. Ciekawie to wieki temu musiało wyglądać. P.S. Nie usłyszałem w prezentowanym materiale, ale w ogóle nie rozmawiamy o tzw. inteligencji drzew czy inteligencji lasu.

  • @m_am_am
    @m_am_am Před 7 měsíci +4

    "Licencje, urzędnicy, politycy jako zarządcy lasów"...co ten facet pierrrr, to prosta droga do rozpadu jak było z PKP.
    Jest instytucja, jest struktura,odwalcie się od lasów, WIELKIE ROZCZAROWANIE tą POLITYCZNĄ AUDYCJĄ.

  • @AK-do3yq
    @AK-do3yq Před 6 měsíci +2

    Może i ja jestem baran bez szkoły ale słyszę że ten gość bredzi

    • @Arpa61
      @Arpa61 Před 4 měsíci

      Tylko głupiec nie sądzi po pozorach. Oscar Wilde. - Przekonałem się o tym. - pozdrawiam!

  • @BezdomnyBlogger
    @BezdomnyBlogger Před 7 měsíci +4

    Ekologiści zaszczuli ś.p. prof. Szyszko... pamiętamy!

  • @MsJewka_
    @MsJewka_ Před 7 měsíci +2

    9:00 Tak, i dlatego, że wtedy w lasach mącił człowiek, było tyle zwierzyny 😂
    Nie to, co w dzisiejszych niedostępnych kniejach. Zwierzęta boja się tu żyć tak same bez towarzystwa.

    • @mhk470
      @mhk470 Před 7 měsíci +1

      źle zrozumiałaś, dzięki działalności człowieka powstawały inne środowiska w tym pola, pastwiska i łąki a tam żyły inne zwierzęta niż w lasach bo były tam inne warunki. M. in. z naturalnych terenów stepowych mogły do nas przybyć inne zwierzęta i rośliny preferujące większa otwartą przestrzeń i nasłonecznienie. Po prostu chodzi o to, że dzięki działalności człowieka, środowisko się róźnicowało i pozwalało na powstawanie nowych nisz ekologicznych charakterystycznych dla innych rośli i zwierząt niż te wystepujące tylko w lasach liściastych i mieszanych.

  • @kambuzela
    @kambuzela Před 7 měsíci +2

    Zdecydowanie muszę sprostować przekonanie pana profesora, że w "jego" czasach ludzie nie bali się krów. Ja jestem nieco starsza niż pan profesor i krów bałam się strasznie. Można by ewentualnie twierdzić, że w tamtych czasach ludzie na wsi nie bali się krów, ale to i dziś ludzie pracujący z krowami się ich nie boją. I nie można o mnie powiedzieć, że krowa była dla mnie zjawiskiem rzadkim. Mój dziadek miał dwie krowy, chodziłam z nim do obory do oporządzenia zwierząt, też z babcią na dojenie. Na drogach miejscowości, gdzie spędzałam corocznie całe wakacje, wszędzie pasły się krowy (nie było wtedy samochodów i drogi były tam trawiaste). Z babcią (nie tą od krów) chodziłam podbierać na tych drogach krowie placki... a mimo to, jeśli miałam minąć krowę na drodze, jak byłam sama, wolałam nadłożyć drogi i iść inną drogą, co czasem kończyło się spotkaniem z inną krową:) Długo wypatrywałam, w którym miejscu krowa jest przywiązana i jak długo zajmie jej atak:)