Oprysk trawnika magnezem. Jak zadbać o trawnik przed wakacjami?

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 9. 09. 2024
  • Jak pielęgnować trawnik latem? O czym należy pamiętać w czasie upałów? Na co zwrócić uwagę przed i po wakacyjnym wyjeździe? To temat dzisiejszego filmu z cyklu „Ogród Ozdobny”. Zapraszam.
    Na początku lata warto przyjrzeć się trawnikowi i zastanowić się, jakich zabiegów będzie on jeszcze w tym sezonie potrzebował. Druga połowa czerwca, lipiec i sierpień to czas największych upałów, na pewno trzeba więc zaplanować podlewanie darni. Tylko dobrze nawodnia trawa jest w stanie stworzyć prawdziwy zielony dywan. Jeżeli mamy automatyczny system podlewania, warto sprawdzić czy wszystkie zraszacze dobrze pracują, czy nie trzeba lepiej wyregulować dysz, czy woda dociera do każdego fragmentu trawnika.
    Kolejnym zabiegiem, o którym trzeba pamiętać przez cały sezon wegetacyjny, jest koszenie. Dobrze odżywiony trawnik, po wiosennym nawożeniu, przyrasta dość szybko, regularne koszenie nabiera więc latem na znaczeniu. Dzięki temu darń się zagęszcza i jest mniej zachwaszczona. Przy rzadkim koszeniu, trawa będzie rosła coraz bardziej w górę, zamiast się rozkrzewiać. Wysokość koszenia zależy od trawnika, jaki mamy w ogrodzie. Najniżej kosimy trawnik dekoracyjny, na wysokości ok. 2-4 cm, nieco wyżej kosimy trawnik użytkowy, na wysokości 3-5 cm, a najwyżej trawnik sportowy, na wysokości ok. 4-6 cm. Warto jednak mieć na uwadze to, że latem, gdy jest wyjątkowo sucho, upalnie i słonecznie, lepiej jest przycinać darń jeden, dwa lub nawet 3 cm wyżej niż zazwyczaj. Zbyt krótkie cięcie naraża darń na przypalenie i szybsze przesychanie gleby, w efekcie czego trawnik może zżółknąć.
    Lato to także okres wakacyjnych wyjazdów. Jeżeli pracuje w naszym ogrodzie robot koszący, nie musimy się martwić o koszenie trawnika nawet jak nas nie ma. Natomiast osoby koszące darń w sposób tradycyjny, mogą po powrocie z urlopowego wyjazdu zastać darń dość wyrośniętą. Wtedy pamiętajmy o rozłożeniu koszenia np. na 2 podejścia. Za pierwszym razem ścinamy go o ok. 1/3 i dopiero w kolejnym koszeniu, np. po 2 dniach, obniżamy wysokość cięcia darni, do poziomu, który wybraliśmy dla naszego trawnika. Czasami koszenie takie musimy podzielić nawet na trzy etapy.
    Jeżeli zauważymy, że nasz trawnik nie rośnie tak, jak byśmy sobie tego życzyli, warto go ponownie nawieźć. Składniki odżywcze dostarczone darni wiosną mogły się już wyczerpać. W czerwcu i lipcu nadal możemy sięgnąć po nawozy azotowe lub wieloskładnikowe, w sierpniu lepiej jest już użyć tzw. nawozów jesiennych, bogatych w fosfor i potas. Jeżeli mimo nawożenia okazuje się, że nasz trawnik nie prezentuje się zbyt dobrze, nie jest soczyście zielony, dobrze wybarwiony, może być to oznaką braku w podłożu któregoś z mikroelementów, np. magnezu.
    W takim wypadku można sięgnąć po preparat, który uzupełni niedobory magnezu i który może być stosowany nie tylko w przypadku trawnika, ale także innych roślin ozdobnych i warzywnych, u których stwierdzimy braki tego mikroelementu. Objawia się to chlorozą magnezową, czyli pojawiającymi się plamami i przebarwieniami od jasnozielonej do żółtej, pojawiającymi się pomiędzy wiązkami przewodzącymi. Przy dużym niedoborze magnezu mogą się pojawić także przebarwienia czerwone i fioletowe oraz martwica pomiędzy nerwami liści. Magnez jest głównym składnikiem chlorofilu i blaszki liściowej. Bierze udział w fotosyntezie i transporcie składników pokarmowych. Jest niezwykle potrzebny roślinom. Prawidłowe odżywienie ich magnezem łagodzi też stres wywołany np. występowaniem suszy latem, a także potem występowaniem niskich temperatur zimą. Opryski najlepiej jest rano lub wieczorem i pamiętajmy, aby zawsze kierować się dawkami i wskazówkami, jakie są podane przez producenta na opakowaniu.
    Gdy już zadbamy o podlewanie, koszenie i odpowiednie odżywienie trawnika latem, warto też przyjrzeć się mu pod kątem chorób i żerowania szkodników. Niekiedy latem możemy zauważyć na trawniku takie choroby grzybowe jak czerwona nitkowatość i różowa plamistość. Często choroby te występują razem. Widać wtedy na źdźbłach czerwoną lub różowo-biała grzybnię. Dzieje się tak najczęściej, gdy lato jest wyjątkowo deszczowe. Gdy zauważymy te choroby należy w pierwszej kolejności usunąć zainfekowane źdźbła traw i ewentualny filc z trawnika. Po czym można wykonać oprysk wybranym preparatem pomagającym zwalczyć choroby grzybowe.
    W trawniku mogą żerować też pędraki, drutowce, nicienie i inne szkodniki, co może się odbijać na jego wyglądzie i kondycji. Czasami pojawia się problem z kretem lub nornicami. Czasami pojawia się problem z mrówkami. Warto często sprawdzać, czy darń nie wymaga naszej interwencji...
    I to tyle dziś. Zapraszam na kolejny film z cyklu „Ogród Ozdobny” oraz do oglądania pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.
    Linki :
    Facebook : / izabella.schick
    Blog : ogrodnacodzien...
    Instagram : / ogrod_na_co_dzien
    #trawnik #opryski #trawa #pielęgnacja #lato #wakacje #działka #ogród #ogródek #ogrod_na_co_dzien #poradnik #porady #magnez

Komentáře • 7

  • @olam9347
    @olam9347 Před 2 měsíci +7

    Bardzo dziękuję za cenne porady❤. Pozdrawiam. ⚘

  • @iwonakunysz516
    @iwonakunysz516 Před 2 měsíci +5

    Witam pani Izo 😊 ❤. Bardzo cenne porady. Dziękuję bardzo za chwilę relaksu i pozdrawiam serdecznie 😊 ❤ ❤ ❤

  • @grazynazajac111
    @grazynazajac111 Před 2 měsíci

    Wartościowe porady, jak zwykle☘️🌿🌱

  • @ryszard7860
    @ryszard7860 Před 2 měsíci +4

  • @patrykpelczar-vx8lr
    @patrykpelczar-vx8lr Před 2 měsíci +2

    OGRÓD NA CO DZIEŃ POLUB ORAZ SUBSKRYBUJ

  • @makss9897
    @makss9897 Před 2 měsíci +3

    😊👍