Wykład Anny Cirockiej o życiu i twórczości Jana Vermeera | Oliwski Ratusz Kultury

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 9. 01. 2022
  • 13 listopada 2021 roku w Oliwskim Ratuszu Kultury w Oliwie odbyło się spotkanie z twórczością Jana Vermeera. Wykład poprowadziła historyczka sztuki Anna Cirocka.
    Anna Cirocka: Malarstwo Johannesa Vermeera wciąż inspiruje do artystycznych działań, do emocjonalnych uniesień, do poszukiwania odpowiedzi na trudne pytania, które zadawał w swoich obrazach. Odkąd w XIX wieku Etienne Theophile Thore nazwał Vermeera „Sfinksem z Delft” określenie wydaje się być wciąż aktualne. O jego malarstwie mówi się, że jest tajemnicze, pełne ciszy, delikatności i niedopowiedzeń. Podczas wykładu opowiem Państwu historię kilku obrazów i przedstawię różne ich interpretacje, które albo pojawiły się na przestrzeni dziejów, albo są moimi autorskimi spostrzeżeniami. Bo dla mnie malarstwo Vermeera to nieskończone pytania, na które z wielką przyjemnością poszukuję odpowiedzi.
    Anna Cirocka - historyczka sztuki pisząca i mówiąca o sztuce głównie dla osób niewidomych i niedowidzących. Autorka setek audiodeskrypcji dzieł sztuki, słuchowisk, esejów, redaktorka w magazynach „Gazzetta Italia” i „Lente”. Na co dzień związana ze Stowarzyszeniem De Facto z Płocka działającym na rzecz osób z niepełnosprawnością wzroku. Interesuje się sztuką renesansu włoskiego, dziejami religii przedchrześcijańskiej Europy oraz antyczną i renesansową teorią sztuki. Prowadzi bloga annacirocka.blogspot.com.
    O nas:
    Fundacja Wspólnota Gdańska, to organizacja pożytku publicznego, założona w 2007 roku jako niezależna inicjatywa obywatelska, prowadzi działalność promującą kulturę, sztukę oraz edukacyjną, od najmłodszych do bardzo dojrzałych odbiorców.
    Misją Fundacji jest wspieranie rozwoju społeczności lokalnych, współpraca z galeriami sztuki, szkołami artystycznymi, organizacjami pozarządowymi. Fundacja organizuje wiele znaczących wydarzeń kulturalnych i artystycznych oraz projektów edukacyjno-społecznych.
    Znajdziesz nas w Oliwie, jednej z najbardziej klimatycznych dzielnic Gdańska, tuż obok Parku Oliwskiego przy ulicy Opata Jacka Rybińskiego 25. Tu, w zrewitalizowanej kamienicy z przełomu XIX i XX wieku, działają prowadzone przez Fundację: Oliwski Ratusz Kultury, Galeria Sztuki Nowy Warzywniak, restauracja Tu Można Marzyć by Tomasz Deker i gościnny hostel Ratusz B&B.
    Odwiedź nasze strony:
    Fundacja Wspólnota Gdańska: www.wspolnotagdanska.pl/
    Oliwski Ratusz Kultury: ratuszkultury.pl/
    Galeria Sztuki Nowy Warzywniak: galeriawarzywniak.pl/
    Nasze profile na FB:
    Fundacja Wspólnota Gdańska: / wspolnotagdanska
    Oliwski Ratusz Kultury: / ratuszkultury
    Galeria Sztuki Nowy Warzywniak: / nowywarzywniak
    Instagram:
    Oliwski Ratusz Kultury: / oliwskiratuszkultury Galeria Sztuki Nowy Warzywniak: / nowy_warzywniak
    Adres:
    Oliwski Ratusz Kultury i Galeria Sztuki Nowy Warzywniak
    Gdańsk Oliwa, ul. Opata Jacka Rybińskiego 25

Komentáře • 27

  • @brandnewyorker
    @brandnewyorker Před měsícem +3

    Przecudny wykład 😊

  • @helenafolmer7252
    @helenafolmer7252 Před měsícem +1

    Jestem zachwycona wykładem, znajoma nazwała Vermeera moim przodkiem. Mój pradziad pisał się Voll Meer ja natomiast urodziłam się z umiejętnością malarstwa.

  • @AnnaCirocka
    @AnnaCirocka Před 2 lety +16

    Jako autorka chciałabym tylko wyjaśnić jedną rzecz, która nie wybrzmiała właściwie: umoralnianie społeczeństwa za pomocą sztuki nie zaczęło się od protestantyzmu, bo w każdej epoce pojawiały się treści umoralniające, np. w sztuce romańskiej, której portale miały być nauką dla wiernych lub kolumny w Strzelnie, których rzeźbiarska dekoracja była prawdopodobnie nauką dla mniszek. Vermeer tworzący w zdominowanej przez religię protestancką Holandii malował obrazy o zawoalowanych treściach umoralniających. Sięgnęłam w wykładzie do Marcina Lutra i Lucasa Cranacha Starszego jako do początków reformacji i idących za nią zmian w sztuce.

  • @weronikachristoffeltravels3725
    @weronikachristoffeltravels3725 Před 5 měsíci +3

    Wspaniały wykład.Własnie w tym tygodniu byłam w Rijksmuseum w Amsterdamie i bardzo mnie zaciekawił pani punkt widzenia.Pozdrawiam i czekam na wiecej.

  • @robertwadoowski5200
    @robertwadoowski5200 Před rokem +3

    Wspaniały przekaz. Dziękuję i proszę o kolejne co podobnie otwierają oczy

  • @ferkelinka
    @ferkelinka Před 11 měsíci +2

    Cudowny wykład

  • @lislisser6036
    @lislisser6036 Před rokem +2

    Vermeer, Vermeerem🙂.... Wczoraj widziałem Anioła i Hagar Fabriciusa w Amsterdam Museum.... (z Leiden Collection) niesamowite

  • @abigailkostrzewa3238
    @abigailkostrzewa3238 Před měsícem

    Odziedxiczylam po rodzicacj raczej slabej jakosci obraz olejny. Dziewczyna z Perla. Pewnie duzo brakuje mu w porownaniu z oryginalem ale 😊 ale juz onaczej bede na niego patrzec po tym wspanialym wykładzie. Dziękuję

  • @dorotastec7599
    @dorotastec7599 Před rokem +4

    Bardzo ciekawy wyklad, swietnie opowiedziany. Mialam okazje zobaczyc obraz dziewczyna z perla w NYC frick collection museum. Niezwykly

    • @AnnaCirocka
      @AnnaCirocka Před rokem +1

      To była chyba wystawa czasowa jakąś dekadę temu? Zazdroszczę. Znam obraz z Hagi, jest wspaniały. Pozdrawiam

    • @lislisser6036
      @lislisser6036 Před rokem +2

      Ciekawe... bliżej do Hagi do Mauritshuis, gdzie ma stałą siedzibę, choć w chwili obecnej jest na wystawie zbiorowej Vermeera w Rijksmuseum w Amsterdamie

    • @AnnaCirocka
      @AnnaCirocka Před rokem +1

      @@lislisser6036 ale będzie tam tylko 8 tygodni, czyli już mija pierwszy tydzień jej wizyty w Rijks :)

    • @lislisser6036
      @lislisser6036 Před rokem +2

      @@AnnaCirockaMam rezerwację na niedzielę 19-stego : )

    • @AnnaCirocka
      @AnnaCirocka Před rokem

      @@lislisser6036 wooooow 💙💙💙

  • @maciejdabrowski2936
    @maciejdabrowski2936 Před 8 měsíci +3

    Obraz "Kobjeta z wagą (warząca perły)" z 1664.
    Ja interpyuje jako "Zwiastowanie". Ponieważ perły są w formje sznura co przypomina węża (szatana). A waga może symbolizować niewiność (bezgrzeszność, czystość) Maryji w obliczu sądu ostatecznego. Złoty błysk, który biegnie (idzie) od lewej do praej strony gdzie z okna bije mocne boskie światło jagby pod jej postacią przybył archanią Gabriel. Dlatego kobjeta zasłania archanioła Michała, bo dwóch archaniołów być nie mogło. I rama po prawej jest jag gdy by starym złotem, czyli na koniec czasów. No i od kobjety bije święte światło, no i kobjeta może już być w ciąży (z Jezusem). Stąt ten blasku.
    Przepraszam może moja jest nadinterpretacją naiwności. Ale DZIĘKUJE za wspaniały wykład

  • @lenimalerjativa4800
    @lenimalerjativa4800 Před rokem +2

    Ciekawy wyklad, Dziekuje,
    Dziwne ze malarz uzyl ultramaryny do spodnicy czy fartucha, "prostej" mleczarki,rozumiem ze to na korzysc kompozycji, a nie realizmu
    Pozdrawiam serdecznie ❤️

  • @ewakociubinska5236
    @ewakociubinska5236 Před 29 dny

    Krytykom malarstwa , polecam samemu malować gdyż to trudna dziedzina , piękna .
    Krytyk mówi o swoim widzeniu dzieła a nie wiemy na 100% co kierowało artysta gdy malował obraz . Vermeer van Delft jest realista , obraz „ Dziewczyna z perłą „ przedstawia jego córkę .

  • @Duchodso1
    @Duchodso1 Před 10 měsíci

    Za mleczarka nie wisiala mapa a klatka na ptaka i to zarys

  • @annachocaj8981
    @annachocaj8981 Před 10 měsíci +1

    Eeeeee,yyyyy

    • @zarkadiusz123
      @zarkadiusz123 Před 10 měsíci +1

      Są jeszcze aaaa, uuuu, iiiii, oooo, coś pominąłem?

  • @mariaawaria6123
    @mariaawaria6123 Před rokem

    Pani Anna musi koniecznie wystąpić w kawa czy herbata...