FÉL PERC MŰVÉSZET | Észak-németalföldi festő: Keresztvitel

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 3. 04. 2024
  • ⚪️ Ez a kép aránylag késői emléke a festett szobor illúzióját keltő ábrázolásoknak. Az alkotó a szürke árnyalatai és bőrszín mellett mindössze néhány további színt alkalmazott: a szakállas figura turbánját, valamint a poroszló sapkáját sárgára, Krisztus töviskoronáját zöldre festette.
    🔴 A tábla hátoldala szintén festett: az IHESUS feliraton túl vörös-fekete, sablonnal készült dekoratív textilminta díszíti.
    🧔🏻‍♂️Az ábrázolás Krisztus keresztvitelének néhány alakra redukált változata. A keresztet mindkét kezével átkaroló Cirénei Simon nem paraszti figura, hanem előkelő, polgári viseletben megjelenő szereplő. Arca szinte portrészerűen kivitelezett, áhítatosan tekint Krisztusra - talán a megrendelő vonásait viseli magán. Szintén portrészerűek a kötelet húzó poroszlók, különösen a jobb oldali, Krisztust bunkóval ütlegelő figura, aki a szintén a korban divatos, hasítékokkal díszített öltözéket visel. A háttér bal oldalán álló turbános alak talán Pilátus lehet.
    🔍A kép ikonográfiai sajátossága a Jézus derekára csavart kötélről lelógó, szögekkel kivert fakolonc, az ún. spijkerblok, amely a németalföldi, különösen az északi területeken készült keresztvitel-ábrázolások jellegzetes motívuma, a kínszenvedés egy különleges eszköze.
    A motívum egy félreértésnek köszönheti létrejöttét, és a 15. század elejétől a 16. század végéig ábrázolásokon és szövegekben egyaránt gyakran előfordult.
    🖼️ Észak-németalföldi festő
    Keresztvitel
    1520 körül
    olaj, tölgyfa
    47,8 × 39,7 cm
    📍Szépművészeti Múzeum, Első emelet, Európai művészet 1250-1600, 20. kabinet
  • Krátké a kreslené filmy

Komentáře •