Vyšetření pohybového vývoje miminka v 8. týdnu.

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 11. 02. 2023
  • Vyšetření miminka v 8. týdnu života je velmi důležité z důvodu pozorování zapojení svalové koordinace. Během 6.-8. týdne života se zapojuje do držení i pohybu dítěte zásadní svalová souhra, která zajišťuje stabilitu a správné zatížení páteře i jiných kloubů Jde o svalový hluboký stabilizační systém páteře. Zahrnuje bránici, svaly pánevního dna, hluboké svaly krční i páteřní. Jeho dysfunkce způsobuje vadné držení těla u dětí i dospělých.
    Výhodou je, že si jej mohou rodiče vyšetřit (aspoň základně) sami doma. Jde je o pozorování několika detailů v držení dítěte v poloze na břiše i zádech.
    Hluboké svaly se zapojují právě během 6.-8.týdne života cca až do 3.-4. měsíce života. Během této doby je výhodně jej vyšetřovat a pokud nefunguje, okamžitě jej přesným cvičením zapojovat.
    Mozek tyto svaly nezapojuje u všech kojenců automaticky správně. Proto by se měl pohybový vývoj kontrolovat. Mozek, protože je v tomto věku velmi plastický, se tyto souhry může naučit pomocí cvičení velmi dobře.
    Svaly hluboké stabilizace je nutné trénovat i u dospělých, kteří trpí na bolesti zad. Souhra dechových svalů, svalů břišních a svalů páteřních je velmi zásadní pro stabilitu páteře a pro její ohebnost a správnou funkci bez bolesti. Ve cvičení pro dospělé využívám s velkým úspěchem principů právě svalových souher, které se uplatňují během pohybového vývoje malých dětí.
    Svaly hluboké jsou velmi spojeny se spokojenosti v životě. Emoce a stav emočního mozku je ovlivňuje zásadním způsobem. Bezpečí, jistota, zájem, opora a láska jsou atributy správného pohybového vývoje. Proto je nutné dávat malým dětem co nejvíce bezprostředního kontaktu a to od narození. Dotek, zájem a bezpečí jsou atributy lásky, které mají velmi co dočinění s životní spokojeností a funkcí pohybového systému i celého těle. Je to velké téma psychosomatiky způsobených bolestí zad např. U dospělých jsou pocity jako opuštěnost, smutek, vina, představa špatnosti, selhání apod. právě důvodem nefunkčních hlubokých stabilizačních svalů.
    Žijte bez bolesti!
    @dr.tomasrychnovsky-zitbezb3455 ​

Komentáře • 2