Plán péče o ovocné stromy: Jak na mšice a svilušky v dubnu a květnu? Radkův sad

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 29. 04. 2024
  • V dubnu a květnu je důležité pokračovat v péči o ovocné stromy, aby byly zdravé a dobře plodily. Zde je několik kroků a tipů, jak se postarat o vaše stromy v těchto měsících:
    Ošetření proti škůdcům: Jarní období je klíčové pro preventivní ošetření proti škůdcům, jako jsou mšice a svilušky. Mšice sají mízu z mladých výhonků a listů, zatímco svilušky mohou napadat květy a listy. Doporučuje se použití ekologických a šetrných postřiků, jako jsou mýdlové roztoky nebo oleje (např. nimbový olej), které mohou pomoci bez použití chemických pesticidů.
    Hnojení: Na jaře je dobré aplikovat hnojiva, aby stromy měly dostatek živin pro růst a vývoj plodů. Použijte vyvážené hnojivo s obsahem dusíku, fosforu a draslíku, stejně jako mikroelementy jako je hořčík nebo železo, podle potřeby vaší půdy a druhu stromů.
    Prořezávání: Pokud jste to neudělali ještě v zimě, je poslední šance pro jarní prořezávání. Odstraňte mrtvé, nemocné nebo překrývající se větve, aby světlo a vzduch mohly lépe pronikat korunou stromu.
    Zalévání: Jarní období může být proměnlivé, ale důležité je udržet půdu mírně vlhkou, zvláště v obdobích sucha. Zalévejte hloubkově a mírně, aby voda dosáhla kořenů.
    Mulčování: Aplikace mulče kolem základny stromů může pomoci udržet vlhkost, potlačit růst plevele a poskytnout živiny jak se mulč pomalu rozkládá. Použijte organický mulč jako je rozdrcená kůra nebo kompost.
    Pravidelná kontrola a čištění: Pravidelně kontrolujte stromy na přítomnost škůdců a nemocí. Odstraňte odumřelé listy a jiné zbytky, které se mohou hromadit pod stromy a mohou sloužit jako úkryt pro škůdce a nemoci.
    Pokud se vám na stromech vyskytnou mšice nebo svilušky, je důležité rychle zasáhnout. Můžete začít ručním sběrem nebo oplachem silným proudem vody, pokud je invaze mírná. V případě silnějších infestací můžete zvážit použití vhodných pesticidů, ale je dobré se nejprve poradit s odborníkem na ochranu rostlin nebo navštívit specializovaný obchod pro radu na míru vaší situaci.
    Ahoj vítám Vás na mém CZcams kanále BOTUR
    Již od dětství mám velmi kladný vztah přírodě, vinicím, sadům a posledních několik let také ke včelám, což se stal můj velký koníček. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti, nápady či zajímavosti kolem nás.
    Budu rád, když se za námi zastavíte ve včelařství www.boturovi.cz nebo v naší vinotéce www.botur.cz
    Děkujeme za podporu Vašim nákupem :-)
    Další pokračování naleznete na HEROHERO, dozvíte se zde.
    herohero.co/botur
    Staňte se členem tohoto kanálu a získejte přístup k těmto výhodám:
    / @boturcz
    Děkuji za sdílení, like a odběr mých videí
    / @boturcz
    #pripravky #ochrana #ovocnestromy #ochrana #boturcz #vinotekabotur #radkuvsad #rez #vcelarstviboturovi #boturovi #ovoce #botur #straznice #balzam #osetreni #stromu #řez #rez #rany #houby #choroby #ovocnestromy #tree #fruit #apple #radek #botur #bee #vcelarstvi #boturovi
    Nezapomeňte také sledovat další videa na mém kanále zde nebo také na herohero.co/botur , kde se věnuji i dalším ovocným stromům a starým bělokarpatským odrůdám, které jsou mi velmi blízké. Sdílejte své zkušenosti, tipy nebo dotazy v komentářích pod videem. Budu rád za každý váš příspěvek a pokusím se na všechny odpovědět.
    Přejeme vám mnoho úspěchů ve vašem sadu a nenechte se odradit počátečními obtížemi. S pravým přístupem a péčí se vaše hrušně odvděčí úrodou, která potěší nejen vás, ale i budoucí generace. Připojte se k naší komunitě nadšenců do pěstování ovocných stromů a sdílejme společně radost z úspěchů v našich sadech. Děkuji za sledování a těším se na vás u dalších videí!

Komentáře • 38

  • @annakimlickova
    @annakimlickova Před měsícem +1

    Ďakujem 🌹

  • @jaroslavverosta3681
    @jaroslavverosta3681 Před měsícem +1

    Dobrý den Radku,dík za další (jako vždy) skvělé video. Mám prosbu-otázku. Na švestce jsou zkroucené listy, myslel jsem, že mšice, ale po rozbalení listu jsem našel černé malinké broučky.Nikdo neví, co to je. Dík za odpověď .Zdravím Jarek

    • @boturcz
      @boturcz  Před měsícem

      letos útočí všechno, předpokládám že to jsou (byli) zejména mšice....

    • @ilonaal-jumaily7104
      @ilonaal-jumaily7104 Před měsícem

      Už v vloni plná zahrada dřepčíků. Je to pohroma.

  • @jurajtrent5477
    @jurajtrent5477 Před měsícem +1

    Dobrý deň.
    Včera som si všimol na slivke (čačianska lepotica) malé fialové chrobáky s dlhým sosákom, ako mi doslova odpilujú plody . Následne som pod stromom objavil množstvo popadaných plodov, na ktorých sú čierne dierky. Strom som ošetril len na jar sulkou ,to bolo všetko. Predpokladám že už je asi neskoro, ale je možné v tejto fáze ešte použiť insekticíd na záchranu posledných zvyškov úrody?

    • @boturcz
      @boturcz  Před měsícem +1

      to už je pozdě, pokud plody odpadávají, tak uvnitř je červík, který v vyžírá plůdek, tedy vždy ošetřit před květen po odkvětu a za 14 dni zopakovat.
      tuto problematiku jsem podrobně rozepisoval zde: herohero.co/botur

    • @jurajtrent5477
      @jurajtrent5477 Před měsícem

      @@boturcz ďakujem za radu a nech sa Vám darí

  • @dusankrkoska5819
    @dusankrkoska5819 Před měsícem

    Ahoj Radku aj mna tento rok trápi moniliova spala a vosky na slivkach dal som postrek Sanium ultra na slivky neviem ci to pomoze a po akej dome postrek zopakovat

    • @boturcz
      @boturcz  Před měsícem

      sanium je dobrá volba, letos te tlak je velmi silný.... a Dušane, představ si, že bys to neošetřil!

  • @MichalKhyr-wc8uo
    @MichalKhyr-wc8uo Před měsícem

    Zdravím. Co používat na mšice, když mám v sadě nasazeného dravého roztoče (letos v zimně jsem ho aplikoval), cca 30 stromů 1 - 5 let stáří ? Děkuji

    • @boturcz
      @boturcz  Před měsícem

      Michale, to je ta druhá strana mince biologicky
      mých přípravků, dle doporučení a novou v prvním roce téměř nic, ve druhém roce např. nebem-azal, ale i rock efekt roztoče usmrtí...

    • @MichalKhyr-wc8uo
      @MichalKhyr-wc8uo Před 29 dny

      @@boturcz Děkuji. Tak letos to musí přežít stromky se mšicemi.

  • @michaldurana4227
    @michaldurana4227 Před měsícem

    Na akych podpnikoch prosim mate broskyne? Dakujem 😊

    • @boturcz
      @boturcz  Před měsícem

      většinou GF 677 a semenáč, rakonievická

  • @jaroslavport2473
    @jaroslavport2473 Před měsícem +3

    když nejsou mravenci nejsou mšice , skvěle funguje Formitox extra . Včera jsem poprášil mravencům cestičky ke švestce a dnes ani jediný mravenec nebyl .

  • @AntonKucera
    @AntonKucera Před měsícem

    Skúsil som na kuceravost tento rok zamerať a riadil som sa prírodou v našom kraji sírnaty prostriedok na jeseň odpadávanie listov potom mednaty prípravok na jar prvý krát začiatok kvitnutia liesky a druhý krát slabé puknute púčikov mám 7 broskýň každá iný druh kuceravost len dva tri konáre na poslednom očku konáriku

    • @boturcz
      @boturcz  Před měsícem

      letos na podzim jdu také na to :-)

  • @jiritrajkov9433
    @jiritrajkov9433 Před měsícem

    Mám stejný problém na švestce, listy zkroucené ale škůdce vidět není žádný, stříkám Sanium System, proti mšicím perfektní ale ty zkroucené listy mě trápí.

    • @boturcz
      @boturcz  Před měsícem

      mě taky, ale důležité je to zastavit :-)

  • @AntonKucera
    @AntonKucera Před měsícem

    Zdravím broskyne treba striekať tri krát jeden na jeseň keď opadavaju listy sirnaty postrek a na jar mednatym v čase kvitnutia liesky a druhý krát keď pokne púčik dobre postriekať aby bol celý strom mokrý

    • @boturcz
      @boturcz  Před měsícem

      ano souhlasím :-)

  • @fafamasinka2954
    @fafamasinka2954 Před měsícem

    Zahradník z Chorvatska doporučuje jedou sodu, jako postřik? Co Vy na to?

    • @boturcz
      @boturcz  Před měsícem

      bio přípravky jsou také účinné, ovšem při velmi intenzivním tlaku, jaký byl nyní si to úplně neumím představit, že bych skoro každý den kochal ošetřovat svých x stovek stromů... na drobné zahrádkáře to asi problém není....

    • @hanasasinkova6857
      @hanasasinkova6857 Před měsícem

      Letos jsem stříkala broskvoňky roztokem sody a hypermanganu a až byly kopřivy,tak kopřivovým odvarem. Výskyt kadeřavosti minimální. Ovšem mám jen 2 stromečky - semenáčky, 2. rokem kvetly, zahrádku mám u domu a tak jsem stříkala každý týden a pokud se něco málo objevilo,hned jsem ze stromků odstranila. A taky si myslím, že letos nahrálo brzy teplé počasí nad 25st. a to už nepasuje původci kadeřavosti.

  • @vlastimil471
    @vlastimil471 Před měsícem

    Stříkám broskvoně podle vás 2 x z Jara a stejně je tam kadeřavost. Čím to je.? Dělat postřik champion silnější.?

    • @boturcz
      @boturcz  Před měsícem +1

      ne postupovat stejně, hold byla vysoká infekce. já půjdu na ošetření až na podzim po opadu listů, popsané v detailu naleznete zde: herohero.co/botur

  • @evanovotna4960
    @evanovotna4960 Před 23 dny

    O postricich a výživě jsem se vlastně nic konkrétního
    nedozvěděla.....

    • @boturcz
      @boturcz  Před 23 dny

      Vše je podrobně rozepsáno zde: herohero.co/botur

  • @monikasmith6471
    @monikasmith6471 Před měsícem

    Na mšice používám ekopostrik mléko s vodou, mšice nesnáší laktozu.

  • @paveltrefil5879
    @paveltrefil5879 Před měsícem

    Možná by to mohl být Vlnovník višňový na slivoni.

    • @boturcz
      @boturcz  Před měsícem

      letos je to snad všechno :)