Sekretne życie MAUZOLEUM cz. 02. Dolnośląskie Tajemnice odc. 127, opowiada Joanna Lamparska

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 26. 11. 2022
  • Sekretne życie MAUZOLEUM cz. 02. Dolnośląskie Tajemnice odc. 127, opowiada Joanna Lamparska
    JOANNA LAMPARSKA, autorka książek i programów o tajemnicach historii, co tydzień idzie śladem sekretów sprzed lat, opowiada o ukrytych skarbach. Joanna pracuje z Radkiem Bugajskim z Redakcji Nowych Mediów RW. Jeśli macie pomysł, chcecie nam opowiedzieć tajemniczą historię, czekamy, piszcie: joannalamparskaskarby
    Scenariusz i reżyseria: JOANNA LAMPARSKA
    Kamera, dron, montaż: RADOSŁAW BUGAJSKI
    Mauzoleum von Magnisów w Ołdrzychowicach Kłodzkich - mauzoleum niemieckiego rodu arystokratycznego von Magnisów mających swoje posiadłości w Czechach oraz na ziemi kłodzkiej. Zbudowane w 1889 roku w stylu neoromańskim, w Ołdrzychowicach Kłodzkich.
    Mauzoleum położone jest w centrum Ołdrzychowic Kłodzkich. Znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie kościoła św. Jana Chrzciciela. Od przykościelnego cmentarza oddziela je brama oraz stalowe ogrodzenie.
    Mauzoleum powstało w 1889 roku z inicjatywy ówczesnego posiadacza Ołdrzychowic Kłodzkich, hrabiego Antona Franza von Magnisa[1]. Miały się w nim znaleźć grobowce wszystkich członków tego niemieckiego rodu arystokratycznego. Jego budowa trwała niespełna rok. Po zakończeniu II wojny światowej obiekt został przejęty przez parafię katolicką, służąc do 1990 roku jako sala katechetyczna.
    Mauzoleum jest potężną budowlą wykonaną w stylu neoromańskim. Do wrót mauzoleum prowadzą kamienne schody. Flankują je dwa klęczące potężne anioły. Wrota mauzoleum są kute, niezwykle solidne i ciężkie, potęgując jeszcze wrażenie ogromu i powagi tego miejsca. Drzwi wejściowe są dwuskrzydłowe, przy czym każde ze skrzydeł podzielone jest na trzy czworokątne kwatery obwiedzione plecionkową bordiurą przerwaną plastycznymi liściastymi guzami. Na górnych kwaterach przedstawienia św. Piotra i św. Pawła. W kwaterach środkowych antaby w formie lwich głów. W dolnych czteroliść z krzyżem. Przymyk w formie półkolumienki zdobiony spiralną taśmą i liśćmi. Nad wejściem niemiecki napis Pokój z tobą. Wnętrze obiektu jest utrzymane w bizantyjskiej stylistyce. Pośrodku znajduje się osiem ogromnych kamiennych sarkofagów. Na wprost od wejścia znajduje się eklektyczny ołtarz z figurą Marii z Dzieciątkiem, wykonaną z marmuru karraryjskiego.

Komentáře • 46

  • @polskieradiowroclaw
    @polskieradiowroclaw  Před rokem +4

    Uwaga konkurs trwa! Osoba, która pierwsza w komentarzu poda liczbę wszystkich aniołów w kościele Mauzoleum, otrzyma od Dolnośląskich Tajemnic kubek z Parafii w Ołdrzychowicach Kłodzkich. Zapraszamy do wspólnej zabawy 🙂
    JOANNA LAMPARSKA, autorka książek i programów o tajemnicach historii, co tydzień idzie śladem sekretów sprzed lat, opowiada o ukrytych skarbach. Joanna pracuje z Radkiem Bugajskim z Redakcji Nowych Mediów RW. Jeśli macie pomysł, chcecie nam opowiedzieć tajemniczą historię, czekamy, piszcie: facebook.com/joannalamparskaskarby

  • @rainborn3764
    @rainborn3764 Před rokem +17

    Pani Joanny i tajemnic Dolnego Śląska nigdy za mało! Dziękuję za Państwa pracę.

  • @robertzakowski2221
    @robertzakowski2221 Před rokem +12

    Droga pani Joanno tyle poświęcenia że byśmy mogli zobaczyć wspaniałe miejsce dziękuję za materiał pozdrawiam serdecznie Robert 👍👍👍🖐️🖐️🖐️🤩🤩🤩❤️❤️❤️

  • @grzegorzsowinski1035
    @grzegorzsowinski1035 Před rokem +1

    Panią można słuchać godzinami. Serdecznie pozdrawiam i czekam na kolejne filmy

  • @krzysztofkedzierski8984
    @krzysztofkedzierski8984 Před 5 měsíci

    Dziękuję za filmik. Niesamowite. Piękny grobowiec..

  • @gabrielakondracka8325
    @gabrielakondracka8325 Před rokem +4

    Kolejny świetny odcinek dziękuję pozdrawiam serdecznie 🙂♥️♥️♥️♥️

  • @piotrs88
    @piotrs88 Před rokem +4

    Super to mauzoleum , aż dziw że w tak dobrym stanie .
    Pozdrawiam Panią serdecznie 😀😀😀💖💖💖👍👍👍

  • @loana-oy4kc
    @loana-oy4kc Před rokem +5

    Uwielbiam pani filmiki❤️

  • @wojciechmarjuszyc8786
    @wojciechmarjuszyc8786 Před rokem +4

    Długość dzisiejszego odcinka pozostawia niedosyt,sama treść interesująca bardzo, piękne dziękuję, cały dolny Śląsk, co wioska czy miasteczko to nutka baśni,legendy,opowieści mieszkańców,nazistowskie tajemnice i nie tylko.Tam nie można się nudzić.

  • @whynotwhynot
    @whynotwhynot Před rokem +5

    Kilka lat temu pracowałem przy remoncie zamku w Irlandii gdzie mieszkam i w trakcie prac ziemnych na zewnątrz przy ścianie najstarszej części zamku odnaleźliśmy przez przypadek podobny tunel. W tunelu było mnóstwo nacieków a ściany zamku od środka były suche. Teren na którym stoi jest mokry bo zaraz obok płynie rzeka. Więc na bank ten tunel w mauzoleum był zrobiony w tym celu i jak widać spełnia zadanie. Pozdrawiam Panią Redaktor i ekipę.

  • @i.m.history
    @i.m.history Před rokem +4

    Pani Joanno, jest Pani niesamowita, dużo zdrowia życzę i następnych dokumentów, a z Pani pasją i energią napewno ich nie zabraknie, pozdrawiam.

  • @mariuszkleinkleju
    @mariuszkleinkleju Před rokem +2

    Czekam na zakończenie tej historii i pozdrawiam serdecznie z Wielkopolski. Ps. Oglądający od niedawna.

  • @i.m.history
    @i.m.history Před rokem +3

    Wspaniałe mauzoleum, cud, że nie zostało zniszczone, przetrwało te zawieruchy.

  • @barbarakrysztofiak9647
    @barbarakrysztofiak9647 Před rokem +8

    Aniołów jest 14 . Bardzo ciekawy film 👍 . Pozdrawiam serdecznie 🤗 całą ekipę twórców .

  • @adampienio502
    @adampienio502 Před rokem +5

    Dla mnie nadal pozostaje tajemnicą jak to się stało, że pomimo wojny, sowietów, szabrowników, realnego socjalizmu, wczesnego kapitalizmu obiekt przetrwał w tak doskonałym stanie? Setki, jeśli nie tysiące podobnych mauzoleów zostały rozgrabione, zniszczone, zbezczeszczone po wojnie. Przydałby się trzeci odcinek który wyjaśniłby ten fenomen.

  • @kamilmaurycy
    @kamilmaurycy Před rokem +1

    Łapka wjechała 👍👍
    Pozdrawiam 👋👋😃

  • @pkanarek4973
    @pkanarek4973 Před rokem +3

    Bardzo fajny i ciekawy odcinek tylko szkoda że krótki pozdrawiam

  • @kucro1
    @kucro1 Před rokem

    Dziękuję za ten film i inne, widzę, że daleko mi do rozliczenia z aniołami. Doszedłem do pięćdziesiątki. Jestem Francuzką, ale obecnie mieszkam niedaleko Wrocławia i uważam ten region za wspaniały i pełen ciekawych tajemnic.

  • @szymonborysaw1836
    @szymonborysaw1836 Před rokem +2

    Czekam z niecierpliwością😁pozdrawiam👊

  • @iwonamikusek3812
    @iwonamikusek3812 Před rokem +2

    Grata
    Jest to imię pochodzenia łacińskiego, pierwotnie cognomen (częste wśród niewolników i wyzwoleńców) Grata. W jego funkcji użyty został przymiotnik gratus, -a, -um 'miły, przyjemny, uczynny'.
    Odpowiedniki obcojęz.: łac. Grata, fr. Grate, niem., wł. Grata.
    Tak zwała się jedna z męczennic, które razem z wielu innymi śmierć poniosły w r. 177 w starożytnym Lugdunum (Lyonie). Miała umrzeć z wycieńczenia już we więzieniu. Nic ponadto o niej nie wiemy. Bardziej sławną stała się święta tego imienia, która w repertoriach występuje jako
    Grata z Bergamo. Na początku XI wieku czczono ją w kościele i szpitalu jej imienia, tuż przy bramach miasta. Potem dokonano uroczystej translacji. Ale dopiero w l. 1230-1240 zredagowano jej Vita. Miała wedle niej żyć w epoce wielkich prześladowań. Zadbała o pochowanie męczennika Aleksandra, a potem dała podobno wybudować nad jego grobem bazylikę. Wedle innej tradycji miała być córką lombardzkiego księcia Bergamo. Także w tej supozycji przypisywano jej powstanie kilku kościołów i szpitala. W średniowiecznych pomnikach liturgii nazywana jest już to panną, już też wdową. W r. 1723 zakonnica z Sancta Grata napisała La Vita di S. Grata, vergine, regina della Germania (sic), poi principessa di Bergamo e protettrice della medesima citt-. Hagiografowie wysunęli w końcu hipotezę o istnieniu dwóch świętych z Bergamo o tym imieniu: jednej z okresu wielkich prześladowań, drugiej z epoki karolińskiej. Wspomnienie przypada 1 maja.
    Grata
    obchodzi imieniny
    Gracjana

  • @ridik2424
    @ridik2424 Před rokem +3

    Odrabiajacy alimenty w zakładzie gospodarki komunalnej w Suchedniowie pozdrawiaja Polskę.

  • @bartoszmaciesza
    @bartoszmaciesza Před rokem +2

    Krótko lecz bardzo treściwie :)

  • @majorzwonariew9652
    @majorzwonariew9652 Před rokem +1

    Elegansio Pani Joanno. Dziękuję 🖐️

  • @krystynarakowiecki2558
    @krystynarakowiecki2558 Před rokem +2

    Odcinek z dreszczykiem. Ale faktycznie, zastanawiające jest wkładanie trumien do tego mauzoleum. I po co to ogrzewanie ? Trumny zamknięte, sarkofagi zamknięte, wiec nie powinno mieć to wpływu na mumifikacje ciał. Aby w pomieszczeniu nie było wilgoci ? I skąd to ogrzewanie ?

  • @ewafilipiak3556
    @ewafilipiak3556 Před rokem +7

    Będzie 3 część?

  • @mikeminer5919
    @mikeminer5919 Před rokem +1

    Patrząc na ten okalający kanał wokół Mauzoleum von Magnisów nieco analogiczny wydaje się podobny tunelik, lecz o większym przekroju biegnący wokół Kaplicy Grobowej Klingberga w Walimiu.

  • @mirachojnowska7291
    @mirachojnowska7291 Před rokem +1

    Dlaczego tak krótko ? 😞😞😞😞

  • @marekdomarecki6331
    @marekdomarecki6331 Před rokem +2

    Czekam i pozdrawjam a jeśli chodzi o anioły to będę strzelał Jet ich 12

  • @parabelumsq2lkt960
    @parabelumsq2lkt960 Před rokem +1

    👍👍👍

  • @zumfront
    @zumfront Před rokem +1

    Gdzie dokładnie znajduje się to miejsce?
    Pozdrawiam z Mazur ;)

  • @przemowylag9265
    @przemowylag9265 Před rokem +3

    Pani Joanno trumny tylko dlatego trzy i aż trzy po część rodziny oppersdorff pochowana jest na Opolszczyźnie gdzie też mieli swoje posiadłości i nie jest to żadna tajemnica ni zagadka....

  • @BULWERSANT
    @BULWERSANT Před rokem +2

    Zastanawiam się w jaki sposób znalazły się tam zwłoki jak do podziemi prowadzi taki niski tunel ???

    • @JOLINAE
      @JOLINAE Před rokem +4

      Tunel miał odprowadzać wodę i wilgoć. Chyba sobie nie wyobrażasz, że tym tunelem transportowano dwutonowe sarkofagi i olbrzymie trumny, co było widać na zdjęciach?! Wejście do krypty jest wewnątrz kościoła lub z którejś z zewnętrznych ścian. Krypta jest co najmniej na poziomie ziemi. Dzienne światło wpada przecież przez szyby. Wystarczy pomyśleć!

    • @kacperwoch4368
      @kacperwoch4368 Před rokem

      Do mauzoleum wchodzi się przez drzwi, nie przez ten tunel.

  • @katarzynamuszynska5426

    Po co osobom zmarłym ogrzewanie?

  • @ZENIORAJ
    @ZENIORAJ Před rokem +1

    Co ogrzewane mauzoleum zimno tam było co z jakiej okazji może

    • @h___elka7579
      @h___elka7579 Před rokem +2

      Jest coś takiego jak znaki interpunkcyjne. Polecam z nich korzystać...