VI Edycja Nagrody Województwa Małopolskiego im. Jana Pawła II Veritatis Splendor

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 13. 11. 2023
  • 13 listopada 2023 w Filharmonii Krakowskiej odbyła się uroczysta Gala wręczenia Nagrody Województwa Małopolskiego im. Jana Pawła II Veritatis Splendor.
    Nagroda Veritatis Splendor przyznawana jest przez Województwo Małopolskie osobom fizycznym lub prawnym, które swoją działalnością przyczyniają się do budowania płaszczyzn porozumienia dla różnych społeczeństw, dla otwartości na treści różnych kultur, na dialog międzyreligijny, na zwalczanie stereotypów, uprzedzeń i wrogości, a także wyróżniają się w służbie drugiemu człowiekowi.
    Stanowi nie tylko upamiętnienie wybitnego Małopolanina - Jana Pawła II, którego niepodważalne zasługi w dziedzinie dialogu między kulturami zostały powszechnie docenione, ale także uznanie wyjątkowości historii i tradycji regionu, jakim jest Małopolska oraz podkreślenia jej tożsamości na arenie międzynarodowej.
    Nagroda została ustanowiona również dla upamiętnienia Światowych Dni Młodzieży, które odbywały się w Krakowie w 2016 r. Laureatką pierwszej edycji Nagrody Veritatis Splendor w 2016 roku została siostra Rosemary Nyirumbe. Należącą do Zgromadzenia Najświętszego Serca Pana Jezusa zakonnicę doceniono za niestrudzone krzewienie idei solidarności i sprawiedliwości społecznej, nauczanie dialogu i wzajemnego poszanowania.
    Druga edycja Nagrody miała miejsce w 2018 roku. Jej Laureatem został ksiądz Mieczysław Puzewicz, doceniony za krzewienie idei solidarności i sprawiedliwości społecznej, naukę dialogu i wzajemnego poszanowania między ludźmi, które są wcielane w życie dzięki nieszablonowym projektom.
    W 2020 roku Nagrodę otrzymał Szpital Uniwersytecki w Krakowie w szczególności za leczenie pacjentów z COVID-19 podczas pandemii jako szpital jednoimienny oraz równocześnie jako szpital „zwykły” co wiązało się z wielkim zaangażowaniem pracowników szpitala. Nagrodę w IV edycji Kapitała przyznała Towarzystwu Przyjaciół Chorych „Hospicjum im. św. Łazarza” w Krakwie.Hospicjum św. Łazarza od 40 lat niesie wszechstronną i specjalistyczną pomoc nieuleczalnie chorym na ostatnim etapie ich życia.
    W 2022 roku laureatami zostali: Dom św. Marcina de Porres w Fastowie, Caritas Archidiecezji Krakowskiej oraz Caritas Diecezji Tarnowskiej.
    Laureat lub Laureaci Nagrody wybierani są corocznie przez Kapitułę Nagrody Veritatis Splendor, a pula Nagród w danej edycji wynosi 390 000 zł.
    Tegorocznymi laureatami zostali:
    Fundacja „Kromka Chleba” w Tarnowie, która prowadzi m. in. hospicjum stacjonarne Via Spei, łaźnię dla bezdomnych, uniwersytet trzeciego wieku a także wspiera wspólnotę Cenacolo, w której żyją osoby uzależnione a od prawie dwóch lat pomaga ofiarom wojny na Ukrainie. Odbierając nagrodę Prezes Zarządu Fundacji Anna Czech przyznała, że iskrą do realizowania misji niesienia pomocy najbardziej potrzebującym było spotkanie z Janem Pawłem II w czasie jego pielgrzymki do Polski.
    Fundacja „Pomnik - Hospicjum Miastu Oświęcim” dba o pamięć o wszystkich mieszkańcach regionu, którzy w latach 1940-1945 nieśli pomoc więźniom obozu Auschwitz-Birkenau. Hospicjum pełni całodobową opiekę paliatywną nad 23 pacjentami, a także oferuje psychologiczne wsparcie rodzinom osób śmiertelnie chorych. Prezes Zarządu Fundacji Helena Wisła odbierając nagrodę podkreśliła, że hospicjum jest pomnikiem, który swoją posługą dziękuje szlachetnym mieszkańcom Oświęcimia ratującym więźniów obozu koncentracyjnego.
    Arcybractwo Miłosierdzia pod wezwaniem Bogurodzicy Najświętszej Maryi Panny Bolesnej w Krakowie służy pomocą osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. Stwarza możliwość rozwoju ubogiej młodzieży fundując m. in. sto obiadów każdego dnia. Rocznie udziela pomoc 6 tysiącom rodzin. Odbierając nagrodę ks. Łukasz Michalczewski przypomniał dewizę Arcybractwa: Semino metam - sieję, abym zbierał. Podkreślił, że od XVI w. organizacja „sieje dobro w różny sposób, na różnych płaszczyznach, dla różnych osób”.

Komentáře •