Без копане - Състояние на доматите в оранжерията в средата на юни

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 8. 09. 2024

Komentáře • 25

  • @user-bi9uw3hw9y
    @user-bi9uw3hw9y Před 2 měsíci +3

    Здравей Тони. Отново е удоволствие да наблюдаване пловодете на труда ти. Ще споделя моите наблюдения за агрила тази година.В края на април в нашия район беше доста студено, дъждовно и кално. Изпитвах истински пролбем от липса на условия да си засадя разсада. По принцип всяка година си засаждаме малка градина пред къщата. Та, нямах оранжерия, обаче чрез инпровизация се получи нещо интересно. Създадох импровизиран парник от агрил, без полиетилен. Агрилът пазеше от поривите на вятъра, задържаше по-топъл въздух. Дъждът преминава през него, обаче по много интересен начин. Той се прецежда през тъканта, и пада като магла или на умерени капки от местата, където натежи набралата се вода. Нямаше щети от последалите бури, а растенията получиха добри условия. После почнаха жегите, и видях следващата полза на агрила. Заслонът е висок цял човешки бой, а под него слънцето не се усеща така силно, както навън. Бялото явно отразява светлината. В момента съм разкрил страните, и съм оставил агрил само отгоре и мисля, че се чувстват добре растенията. Планирам да добавя и малко допълнителна засенчваща мрежа, но в комбинация с агрила. Ще споделям впечатления. Продължавай да ни радваш.

  • @user-pn8dc2ir8s
    @user-pn8dc2ir8s Před 2 měsíci +2

    Здравей Тони много интересен експеримент с колгученето.Моля те покажи точно кои Колтуци си премахнал. честно казано очаквах по рано да имаш зрели домати но явно климатичните условия при теб имат значение. Пожелавам успех доматите изглеждат чудесно

  • @cyclingbulgarian-london8643
    @cyclingbulgarian-london8643 Před 2 měsíci +1

    Ще бъде интересно да се направи видео за как се работи със дробилката и как да се борави със нея, казано от опита които имаш със нея, и със маслата и т.н. Това би билo екстра да направиш като материал, Поздрави

  • @user-00082
    @user-00082 Před 2 měsíci +2

    Имам идея относно охлаждане на оранжерията.Може сам да си направиш прозорци,който да се отварят автоматично.Има механизми за отваряне на прозореца на оранжерията на цена 25 лева.Препоръчвям го .Друга алтернатива за охлаждане на оранжерия :
    Соларен панел от Практикер на цена 25 лева,акумулатор на шест волта ...на шест волта Защото соленото панелче е н шест волта.След това намираш магазин за компютри и взимаш три или четири вентилатора за охлаждане.Изоитано от мен лично и съм доволен.
    Благодарение на горещото легло ...буквално копирано от теб ...сега имам домати отгледани от семена и вече са вързали по три пъти.Някой вече са високи по 160,170 см.
    Поздрави.

    • @gradinata_na_toni
      @gradinata_na_toni  Před 2 měsíci +1

      Благодаря за идеята!

    • @user-00082
      @user-00082 Před 2 měsíci +1

      @@gradinata_na_toni Съжалявам за ръкописа си но не виждам добре.Извинявам се за това.

  • @smcopitodenieve
    @smcopitodenieve Před 2 měsíci +3

    А вече разбрах
    Благодаря

    • @gradinata_na_toni
      @gradinata_na_toni  Před 2 měsíci +4

      Здравейте! От наблюденията, които имам мога да изтъкна поне две причини за не колтучене на доматите. Първата е, че в случай на болест, например Жилкова некроза, или нещо друго, ако е засегнато главното стебло и има колтуци под него, отстранява се главното стебло, и остават колтуците да растат. При домати гледани отвън, оставяйки колтуците, се получава по-голяма листна маса и в горещината си пазят сянка, няма риск от слънчев пригор. Удължава живота на самото растение, като получената продукция е същата, но разтеглена в по-дълъг период от време. Това е мое мнение от личен опит.

    • @user-kl9fl9nd1j
      @user-kl9fl9nd1j Před 2 měsíci +1

      Аз също немахам всички култуци на доматите,на краставиците изобщо и не сея втора реколта.
      Миналата година нямаше да опитам,ако ги бях махнала.
      И другото,което си мисля е,че няма глупаво растение,което да пусне разклонения и да не си отгледа плодовете.
      Просто зависи,колко дълъг ще бъде топлият сезон за отглежданеа​@@gradinata_na_toni

    • @gradinata_na_toni
      @gradinata_na_toni  Před 2 měsíci +4

      ​@@user-kl9fl9nd1jАбсолютно вярно!

  • @zigfridson
    @zigfridson Před 2 měsíci +2

    Знаеш ли, може би голямата влажност вътре ги кара да растат на листна маса.
    Грешка ще направиш, ако не колтучиш. Просто домата си иска да му ориентираш соковете в плода, а не в листна маса. Аз имам на някои от моите домати, както е цвета, на върха на китката листна маса.

  • @smcopitodenieve
    @smcopitodenieve Před 2 měsíci +2

    Добър ден
    Исках да попитам вие култучите ли доматите?
    От скоро се занимавам (от тази година) с градинарство и тепърва се уча.
    Лек ден

    • @user-gi7jo8lt1i
      @user-gi7jo8lt1i Před 2 měsíci +1

      Защо си сложил тези празни саксиики върху колчетата на доматите😊

    • @gradinata_na_toni
      @gradinata_na_toni  Před 2 měsíci

      @@user-gi7jo8lt1i Саксийките в двата края ги сложих да предпазват агрила от скъсване при по-силен вятър, а тези в средата-да е еднакво навсякъде.

    • @user-gi7jo8lt1i
      @user-gi7jo8lt1i Před 2 měsíci +1

      👍😊

  • @ivo7768
    @ivo7768 Před 2 měsíci +2

    Здравей, супер видео. Искам да попитам колко процента е засенчващата мрежа върху оранжерията?

    • @gradinata_na_toni
      @gradinata_na_toni  Před 2 měsíci +1

      Здрасти! Благодаря! Засенчваща мрежа е 40%. Лично аз не съм привърженик на такъв тип мрежа. Ползвах веднъж преди време отвън в градината и всичко много закъсня в развитието си. Растенията искат слънце, но при тези горещини върху оранжерията върши работа. Щом температурите поспаднат ще я махна. В комбинацията с агрила отдолу засенчването върху самите растения в оранжерията може би е към 60%

    • @ivo7768
      @ivo7768 Před 2 měsíci +2

      @@gradinata_na_toni Благодаря. Аз също ползвам 40% върху оранжерията, защото при тези горещини и високи температури просто нямаме избор. Иначе цветовете почват да съхнат и капят и растенията не могат да усвояват хранителните вещества от почвата и като цяло развитието им се затруднява.

    • @zigfridson
      @zigfridson Před 2 měsíci +1

      @@gradinata_na_toni Много е, въпреки жегите. Ще вървят нагоре тънки и хилави. Махай я по-скоро.

  • @MilenIvanov-st4uw
    @MilenIvanov-st4uw Před 2 měsíci +2

    И при мен започнаха късно да цъфтят....някъде на 60 см от почвата но каквото такова :)

  • @MilenIvanov-st4uw
    @MilenIvanov-st4uw Před 2 měsíci +2

    между другото можеш допълнително да си поръчаш и монтират прозорци....аз така направих

    • @gradinata_na_toni
      @gradinata_na_toni  Před 2 měsíci +1

      Благодаря за идеята. Днес сравних температурата в моята оранжерия с тази на съседите ми. Малка оранжерийка 6м×3м покрита със зеления найлон. Отворена е от двата края и по половин метър отстрани. Вътре голяма жега. С два градуса по-висока температура и то от северната страна. Изглежда при мен агрила под найлона действа, като изолатор и вече не ми се струва чак толкова горещо вътре. Дано се позахлади, че тези жеги подраниха с един месец това лято, което пък може да означава, че юли може да е по-хладен от юни.

    • @MilenIvanov-st4uw
      @MilenIvanov-st4uw Před 2 měsíci +1

      @@gradinata_na_toni те тези със зелената не са ли ниски?При мен с мрежа отгоре 2-те врати и 2-та прозореца...ако навън е 36 в оранжерията е 31 с 55% влажност

  • @stoyanstoyanov2888
    @stoyanstoyanov2888 Před 2 měsíci +2

    Харесвам че работите, виждам правите го за удоволствие. Браво, но имам една забележка - от клипа лъха любителското начало. Виж, не те обиждам, просто ти пожелавам да минеш на следващо ниво и да се видят истински постижения с тази технология.

    • @gradinata_na_toni
      @gradinata_na_toni  Před 2 měsíci +1

      Здравейте. Не го приемам като обида. Тръгнах като любител. Впечатлен съм от този метод на отглеждане. Идеята е да го развия до пълен капацитет. Разбира се, докато стигна това ниво ще преминавам през доста перипетии. Но човек се учи цял живот. Все пак това ми е трета година от градинарстване, я и като добавим факта, че условията се менят непрекъснато, не прави нещата по-лесни. Въпроса е да има постоянство и да се взема поука от всеки неуспех.