EP106 aldous huxley - konec civilizace

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 17. 01. 2020
  • Čau! Dneska se podíváme na román Aldouse Huxleyho Konec civilizace neboli Krásný nový svět. Vezmeme to jen pro maturitní účely, projdeme tedy děj, formální stránky a nějaké základní interpretace.
    Moc děkujeme všem našim patronům za podporu!
    Stránky Na potítku: www.napotitku.cz
    Moderuje: David Jirsa
    Kamera a střih: Daniel Zezula
    Music: www.bensound.com
    Chcete naši tvorbu podpořit? Už od $2 měsíčně můžete mít přístup k bonusovému obsahu na našem Patreonu:
    www.patreon.com/napotitku

Komentáře • 33

  • @bedrichzajicek4932
    @bedrichzajicek4932 Před 4 lety +23

    Nesnáším fyzický pohyb či čtení, jelikož člověk 21.století by se k něčemu tak potupnému neměl snižovat. Naopak podporuji sledování kvalitních zábavných pořadů jako například: Ordinace v růžové zahradě , Ulice či další podobné kvalitní pořady. Na vrcholu pomyslné zábavní pyramidy je pak samozřejmě Partička. Při sledování tohoto skvostu je velmi příjemné si cpát do dutiny ústní tzv. sýrové koule, dokud není zaplněné i tlusté střevo. Veškerých knih sem se zbavil již před lety, abych získal místo pro DVD s těmito perlami zábavního průmyslu.

    • @jakubsosacek9803
      @jakubsosacek9803 Před 4 lety +1

      ČVUT?

    • @jentak78
      @jentak78 Před 4 lety +11

      doufam ze zavrhujete i sex - je to neprijemne unavujici kardio s opakujici se pointou :D

    • @leverkuhn9719
      @leverkuhn9719 Před 2 lety +3

      Já zase vyhledávám společnost ropuch a koní... osvěžující... doporučuji...

  • @TheLAMPSY
    @TheLAMPSY Před 4 lety +5

    Nabokov 🙏

  • @ony806
    @ony806 Před 4 lety +31

    Přemýšleli jste někdy udělat videjko na Lovecrafta?

  • @jakubsosacek9803
    @jakubsosacek9803 Před 4 lety +3

    Aero L-159 ALCA je český jednomístný jednomotorový víceúčelový lehký bojový podzvukový letoun. Dvoumístné varianty L-159T1 a L-159B jsou primárně určeny pro výcvik a kondiční létání pilotů, sekundárně mohou působit jako víceúčelové lehké bojové letouny.
    Letoun je vybaven pro bojovou činnost proti pozemním i vzdušným cílům a je schopen plnění bojových úkolů ve dne, v noci a za ztížených povětrnostních podmínek. Hlavním určením letounu je přímá letecká podpora. Je rovněž schopen vedení taktického vzdušného průzkumu a vzdušného boje na krátkou vzdálenost. Druhotným určením letounu je plnění výcvikových úloh při přechodu na plnohodnotné bojové letouny (tzv. lead-in-fighter training) a rovněž výcvik v použití zbraňově-navigačního kompletu a samotných zbraní.
    Při vývoji letadla konstruktéři vycházeli ze zkušeností s předchozími modely L-39(komentář dvě videa nazpět) Albatros a L-39MS / L-59 Super Albatros. Návrhové studie letounu L-159 začaly v roce 1992 a samotný vývoj byl zahájen v roce 1994. Během prvního padesátiminutového letu dosáhlo letadlo rychlost 670 km/h a výšku 5 000 m. První prototyp L-159 byl v dvoumístném provedení (jednalo se o modifikaci trupu letounu L-59), druhý už splňoval požadavek armády na jednomístný stroj a stal se předlohou pro sériovou výrobu.

    • @jentak78
      @jentak78 Před 4 lety +4

      Mramorová hrníčková bábovka
      Suroviny (16 porcí): Cukr 1 hrnek, Vejce 2 ks, Olej 1/2 hrnku, Polohrubá mouka 2 hrnky, Mléko 1 hrnek, Prášek do pěciva, Vanilkový cukr, Kůra z citronu, Kakao
      - Smíchejte cukr s vejci, přidejte olej, mouku, mléko, prášek do pečiva, vanilkový cukr a dobře promíchejte.
      Rozdělte těsto do dvou misek. Do jedné misky přidejte podle chuti nastrouhanou kůru z citronu (nejlépe v bio kvalitě).
      Do další misky s těstem dejte holandské kakao také podle chuti.
      Nalijte do vymazané formy a pečte na 200 °C 45-50 min.
      Po upečení ještě horkou vyklopte na talíř. Krájejte vlažnou.

    • @bedrichzajicek4932
      @bedrichzajicek4932 Před 4 lety

      SŠLVT?

  • @teny555
    @teny555 Před 4 lety +2

    Nazdar. Super kanál. Čisto náhodou som ťa objavil, keď som po nete pátral po zrozumiteľnom vysvetlení Lyotardovho postmodernizmu a zrazu vidím, že okrem zaujímavej filozofie rozoberáš aj kopec kníh, ktoré ma zaujímajú. K tým patrí aj Huxley, nevraviac o tom, že Foucaultove Dějiny šílenství som si chcel práve nedávno prečítať, len mám kopec literatúry len k doktorandskému štúdiu, tak tieto veci ako mnohé klasiky zatiaľ odkladám, práve preto ma potešilo, že mnohé z nich v skratke objasňuješ... (a kritika Coelha ma pobavila tiež :D )

    • @davidjirsa8582
      @davidjirsa8582 Před 4 lety

      Pecka. Foucault bude dneska. Jinak naprosto chápu, doktorandský život není peříčko. A jestli tě to potěší, tak bude hůř :D K "publish or perish" ještě přibude papírování.

  • @jentak78
    @jentak78 Před 4 lety +2

    Jakovlev Jak-3:
    Počátkem roku 1941 začal Jakovlev na projektu, jímž by dosáhl vyšších výkonu než Jak-1 a Jak-9. Jak-3 se poprvé představil v bitvě u Kurska. Roku 1944 Luftwaffe vydala směrnici, která zakazovala pouštět se do boje s Jakem-3 pod výškou 5000m. 14 července 1944 se střetlo 18 Jaku-3 s 30 německými stíhačkami. Sestřeleno bylo 15 německých strojů a JEDEN Jak-3. Francouzští letci z pluku Normandie-Němen si ze všech dostupných spojeneckých (USA, Velká Británie, SSSR) letounu vybrali tento malí sovětsky zázrak. zdroj.: Bill Gunston

  • @jaroslavmarak830
    @jaroslavmarak830 Před 3 lety +1

    Já se přimlouvám za Sheridan LeFanu, Bram Stocker: Drákulův host a Tomáše Korbáře a jeho sbírku Rej upírů.

  • @jiridostal2819
    @jiridostal2819 Před rokem +1

    Radši než klít, jeden gram vzít.

  • @diegoschwammkopf1141
    @diegoschwammkopf1141 Před 2 lety

    Ahoj Davide (případně Dane). V jednom z Vašich videí David zmiňoval vědecký termín nebo spíš sousloví (tuším, že se skládalo ze tří slov) vyjadřující ono klišé o opakování dějin. Za boha si na něj nemůžu vzpomenout. Prošel jsem všechna videa, kterým jsem dával největší naději, ale bez úspěchu. Kdybyste náhodou věděli, o čem tu píšu, budu vděčnej za zpětnou vazbu... už se tím užírám asi týden. Případně kdybyste si vzpomněli i na kontext, proč to David zmiňoval nebo dokonce na konkrétní video, bylo by to skvělý. Zatím se mějte fajn :)

    •  Před 2 lety

      Nevím, jestli vědecký termín, ale Nietzsche mluví o ideji věčného návratu (před ním už vlastně Herakleitos).

    • @diegoschwammkopf1141
      @diegoschwammkopf1141 Před 2 lety

      @ Teorii věčného návratu jsem na mysli sice neměl, ale i tak moc děkuju za info. O ní jsi mluvil tuším u Kundery v souvislosti s Nesnesitelnou lehkostí bytí. :)

  • @jentak78
    @jentak78 Před 4 lety

    Eh radeji cestu nez zemi... nebudte baby :D

  • @matouskalina
    @matouskalina Před 4 měsíci

    2024 kniha o směřování současnosti do dystopie + orwel 1984 ,šoková doktrína strachu,digitální měna,digitální identita,klimalži,klimadaně,kovidlži.....+kriminalizace názorů,cenzura,špicl team KRIT

  • @hugo_chad
    @hugo_chad Před 4 lety

    Už jsi v ČR?

    • @jentak78
      @jentak78 Před 4 lety +1

      ne je na Marsu

    • @bedrichzajicek4932
      @bedrichzajicek4932 Před 4 lety

      @@jentak78 😂😂😂

    • @hugo_chad
      @hugo_chad Před 4 lety

      @@jentak78 Vzhledem k tomu, že předtím byl v Číně tak jsem se zeptal. Ale doufám, že sis svou stupidní reakci užil.

  • @vojtechpospisil7027
    @vojtechpospisil7027 Před 4 lety

    V zime nelyzuji ani nesnowboarduji.

  • @Martin_Holec
    @Martin_Holec Před rokem

    Huxley to docela trefil oproti Orwellovi ale Orwell asi jen upozorňoval na nebezpečí totalit. Jinak seriál stojí za prd 😆

    • @Martin_Holec
      @Martin_Holec Před rokem

      Jinak podle mě špatně chápeš anarchokapitalismus. Nemá to být dokonalý utopický svět ale svět založený na dobrovolnosti. Jinak klidně může být stejný jak dnes.

    • @Feefa99
      @Feefa99 Před 7 měsíci

      ​@@Martin_HolecAnarchie je stav, který se rozprostírá nad daným územím, ve kterém nikdo nemá právo velet, nikdo není povinen poslouchat. Naopak hierarchie je situace, ve které jsou někteří oprávněni velet a jiní jsou povinni poslouchat.
      An = bez
      Archos = vládci
      Pokud je anarchismus politickou filozofií a hnutím, které je skeptické ke všem ospravedlněním autority a snaží se zrušit instituce, o nichž tvrdí, že udržují zbytečný nátlak a hierarchii, typicky včetně vlád, národních států a kapitalismu.
      V kapitalismu jste ve vztahu jako dělník ke svým zaměstnavatelům. Říká se, že to musíte udělat, jinak vám hrozí ztráta zaměstnání, nebo pokud jste ve špatné ekonomické situaci, dokonce i ztráta života, tudíž to není a nemůže být dobrovolný systém.
      Když to shrnu, ancap je oxymoron, nesmysl, kterému by se každý měl vyhnout.