Cytowanie a omawianie: przypisy i bibliografia w pracach zaliczeniowych i dyplomowych

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 4. 09. 2024

Komentáře • 56

  • @majakawalio2631
    @majakawalio2631 Před 6 lety +23

    Super vlog... Bardzo ci dziękuję za to, że nie tylko rzetelnie tłumaczysz te wszystkie zagadnienia ale też za to, że inspirujesz do pisania i pomagasz spojrzeć na tę pracę z tekstem w cieplejszy sposób. Pozdrawiam !

    • @AkademiaBelfra
      @AkademiaBelfra  Před 6 lety +1

      Zapraszam do oglądania, już niedługo nowe filmy, pozdrawiam serdecznie!

  • @maksymilian5338
    @maksymilian5338 Před 3 lety +4

    Bardzo pożyteczny kanał, właśnie zaczynam pracę licencjacką, Pana spojrzenie na pisanie prac dyplomowych jest naprawdę motywujące do zgłębienia wiedzy prekursorów, obranego przeze mnie tematu.
    Salutem tibi!

  • @sylwiachojnacka8310
    @sylwiachojnacka8310 Před 2 lety +2

    krótko i na temat - dziękuję za cenne informacje!

  • @samtab6672
    @samtab6672 Před 2 měsíci

    😊😊😊😊😊

  • @bra3879
    @bra3879 Před 3 lety +1

    Zgoda, ale przy omawianiu/powoływaniu się na czyjeś poglądy, też potrzebny jest często odnośnik/przypis np. por. (porównaj), zob. (zobacz). Pozdrawiam!

    • @AkademiaBelfra
      @AkademiaBelfra  Před 3 lety +1

      Właśnie w tym celu jest promotor, nauczyciel czy opiekun naukowy. Nierzadko wymagane jest doświadczenie i wyczucie w ocenie sytuacji. "Niebo jest niebieskie" - to opinia, pogląd i weź teraz szukaj studencie, kto to powiedział :) "Tomizm przybierał eklektyczne formy esencjalizmu" - to już raczej przykład myśli, której autora raczej należy szukać wśród badaczy, nie studentów. Nie da się chyba określić jasnej granicy oddzielającej stwierdzenia, które prezentują poglądy autora od poglądów innych autorów.

    • @bra3879
      @bra3879 Před 3 lety

      @@AkademiaBelfra Może tak jest w filozofii. Ja w swoich pracach nauk. dokładnie wiem i pamiętam, która myśl jest moja, a którą skądś zaczerpnęłam przy researchu. Nie mam z tym problemu i b. tego pilnuję stosując przypisy i uczulam na to studentów. Pozdrawiam serdecznie!

    • @AkademiaBelfra
      @AkademiaBelfra  Před 3 lety +1

      @@bra3879 Dzięki za rozmowę :) Wszystkiego dobrego :)

  • @klaudias673
    @klaudias673 Před 3 lety +3

    Czy po parafrazie/omówieniu mam pisać przypis?
    Czyli prawie każde zdanie, albo akapit będzie zakończony przypisem? Tak ma to wyglądać? W pracy lic.

    • @AkademiaBelfra
      @AkademiaBelfra  Před 3 lety +1

      Dziękuję za pytanie, Pani Klaudio, tak po każdej parafrazie i omówieniu wstawiamy odwołanie bibliograficzne. Muszę jednak przyznać, że martwi mnie Pani pytanie, bo oznacza ono, że Pani praca prawdopodobnie jest kompilacją cytatów i omówień. Tak raczej nie powinno być, bardzo serdecznie radzę porozmawiać z promotorem, aby uniknąć kłopotów. Pisanie pracy wiąże się z samodzielnym tworzeniem tekstu a cytaty, omówienia są dla wsparcia argumentów lub wprowadzenia nowej wiedzy, którą i tak się później omawia samodzielnie. Serdecznie Panią pozdrawiam!

    • @klaudias673
      @klaudias673 Před 3 lety

      @@AkademiaBelfra póki co jestem po zrobieniu spisu treści. Zastanawiam się jak to napisać, bo promotor nic nie wytłumaczył. Czyli mogę swoje zdania napisać? Nie opinie, czy przekonania, tylko po prostu to co wiem na dany temat?
      Prawie wszystko jasne po Pana filmikach 😁

    • @AkademiaBelfra
      @AkademiaBelfra  Před 3 lety +1

      @@klaudias673 Dobry wieczór, nie mogę tu zastępować promotora, ale z grubsza rzecz biorąc chodzi o to, że pisze Pani ładnym neutralnym językiem w trzeciej osobie, w stylu podobnym jak w książkach akademickich to wszystko, co Pani wie. To co trzeba zacytować i omówić to trzeba. Reszta należy do Pani, to przestrzeń wolności, wnioskowania, łączenia wątków i tworzenia sensu. Powodzenia!

    • @klaudias673
      @klaudias673 Před 3 lety

      @@AkademiaBelfra super, dziękuję bardzo!

  • @nataliar8674
    @nataliar8674 Před 3 lety +1

    Dzień dobry,
    Czy przy parafrazowaniu i używaniu przypisu można określić do jak długiego fragmentu ono się tyczy? Mam na myśli czy da się rozróżnić czy przypis jest do całego akapitu czy tylko ostatniego, ostatnich dwóch zdań
    Pozdrawiam serdecznie :)

    • @AkademiaBelfra
      @AkademiaBelfra  Před 3 lety

      Zwykle jest to ostatnie zdanie, jeśli wynika coś innego z kontekstu może być to cały akapit. Po prostu warto pisać "logicznie" i nie ładować zbyt wielu myśli w jeden akapit. Zachęcam do kontaktu z promotorem, bo każdy ma jakiś pogląd w tej sprawie.

  • @agnieszkakloc3294
    @agnieszkakloc3294 Před 6 lety +2

    Szanowny Belfsze :) Jeżeli piszę pracę dyplomową i korzystam z obcojęzycznych materiałów, które sama tłumaczę z racji posiadanych ku temu uprawnień-czy jest konieczne, aby opatrzać moje tłumaczenie przypisem, czy jedynie informacja, że jest to tłumaczenie? Dziękuję serdecznie

    • @AkademiaBelfra
      @AkademiaBelfra  Před 6 lety +3

      Szanowna Agnieszko, nawet bez uprawnień tłumaczyć można, jak się tylko chce :) Trzeba jednak koniecznie zaznaczyć, że tłumaczenie pochodzi od autorki.

  • @iwonapawlus2947
    @iwonapawlus2947 Před 7 lety +1

    Witam, dziękuję za utworzenie ta pomocnego kanału, nie znalazłam jednak w pana filmach odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie, a mianowicie: Czy parafrazując lub korzystając z innych nadań naukowych w swojej pracy licencjackiej jestem zobowiązana umieścić je w piśmiennictwie? Czy to się dotyczy tylko cytatów ?

    • @AkademiaBelfra
      @AkademiaBelfra  Před 7 lety +6

      Szanowna Pani Iwono, być może nie wyakcentowałem tego tak, jak powinienem był. Taka informacja była jednak podawana. Sprawa - jak zawsze - jest dość złożona. Jeśli za literaturą pisze Pani coś oczywistego, np. Liście mają latem kolor zielony, to oczywiście nie trzeba podawać źródła. Jeśli jednak umieszcza Pani w pracy coś, czego sama by Pani nie wymyśliła lub coś, co nie stanowi wiedzy powszechnej, wtedy warto opatrzyć źródłem takie zdanie. Odpowiedź na Pani pytanie jest jednak jedynie wyznaczeniem kierunku myślenia, ponieważ już sam widzę, że jest ona nieścisła. Rozważmy przykład. Pisze Pani, że socjologia jest ważną dziedziną wiedzy. Niby to wiedza powszechna, niby ten pogląd nie podlega dyskusji, a jednak dobrze byłoby podać źródło, ponieważ prezentuje Pani raczej opinię niż konkretne fakty. Jak wszędzie, trzeba wykazać się pewnym wyczuciem i w razie konkretnych wątpliwości pytać promotora. Czy odpowiedziałem wystarczająco na Pani pytanie?

    • @jadwiga40
      @jadwiga40 Před 6 lety +1

      Na chłopski rozum: Cytujemy wszystko. Nawet pomysł jest chroniony. Jak jest własnymi słowami, przekształcone- należy dać tylko przypis, jak słowo w słowo " " i przypis. Tak mnie uczyli. Wszystkie źródła dajesz do listy.

  • @Michimax1000
    @Michimax1000 Před 4 lety +2

    A jak sam autor popełnił błąd w swoim tekście np. zjadł jakąś literkę w wyrazie, to cytując go mam prawo dodać tę literkę którą zjadł?

    • @AkademiaBelfra
      @AkademiaBelfra  Před 4 lety +1

      Dzień dobry, dziękuję za pytanie! Można dodać w nawiasie informację, że przywołuje się pisownię oryginalną. W niektórych tekstach ma to bardzo duże znaczenie.

    • @Michimax1000
      @Michimax1000 Před 4 lety

      @@AkademiaBelfra Dziękuję za szybką odpowiedź i pozdrawiam

    • @AkademiaBelfra
      @AkademiaBelfra  Před 4 lety

      @@Michimax1000 Nie zawsze udaje się odpowiadać szybko :) Pozdrowienia :)

  • @karolinakarolina9167
    @karolinakarolina9167 Před 2 lety

    Dzień dobry, jeśli chcę zacytować jakieś punkty z Konstytucji czy innej ustawy, książki, to czy biorę od pierwszego punktu w " "? Np.
    "1.....
    2.....
    3....."
    Lub
    "- ......
    - ...... "
    Jeśli przepisuje słowo w słowo, ale w punktach.

    • @AkademiaBelfra
      @AkademiaBelfra  Před 2 lety

      Tak jak odpowiedziałem w innym komentarzu - proszę zobaczyć, jakie są sposoby cytowania w książkach prawniczych.

  • @patka6544
    @patka6544 Před 4 lety +1

    Dzień dobry. Jestem na początku swojej drogi z pisaniem pracy i męczy mnie jedno. Jeśli znalazłam artykuł w czasopiśmie, a w nim informację, której chce użyć (parafrazując) to co podaje w przypisie? Czy będzie to ten artykuł, czy może muszę dotrzeć do źródła, bo w artykule jest przypis do tego do czego odnosi się autor artykułu...

    • @AkademiaBelfra
      @AkademiaBelfra  Před 4 lety +1

      Dzień dobry Pani Patrycjo, istnieje sposób na rozwiązanie Pani problemu :) Można użyć sposobu "Cyt. za" - więcej cytowaniu za innym źródłem odnajdzie Pani w tym filmie: czcams.com/video/1qUY9s8JKhM/video.html

    • @patka6544
      @patka6544 Před 4 lety

      @@AkademiaBelfra dziękuję!

    • @AkademiaBelfra
      @AkademiaBelfra  Před 4 lety

      @@patka6544 To ja dziękuję, za oglądanie moich filmów :) Powodzenia w realizacji projektu dyplomowego!

  • @adriang2787
    @adriang2787 Před 4 lety

    Czy mógłby Pan wyjaśnić nieco sprawę autoplagiatu? Czy zawsze trzeba odwoływać się w przypisie do swoich wcześniejszych tekstów pisząc o podobnym zagadnienia?

    • @AkademiaBelfra
      @AkademiaBelfra  Před 3 lety +2

      Autoplagiaty to chyba najbardziej groteskowa sprawa. Nie zawsze należy się powoływać. Zupełnie inna sytuacja jest wtedy, gdy pisze się nowy tekst na jakiś temat i wtedy gdy korzysta się ze swojego poprzedniego tekstu. Chodzi o uczciwość, jeśli korzysta Pan ze swojego poprzedniego artykułu, warto to oznaczyć - dla transparentności.

  • @manuelawiktoria8265
    @manuelawiktoria8265 Před 2 lety

    Szanowny Panie,
    Jak powinien wyglądać przypis z dzieła, w którym już jest cytat? Mam na myśli cytat cytatu. Którego autora przywołuje w przypisie, tego z którego cytuje ja, czy tego, którego cytuje autor czytanego przeze mnie tekstu? Bardzo proszę o odpowiedź Pozdrawiam

    • @AkademiaBelfra
      @AkademiaBelfra  Před 2 lety

      Szanowna Pani, w takiej sytuacji używa się cyt. za. Choć to taka trochę babranina i warto starać się cytować źródło z pierwszej a nie drugiej ręki.

  • @marlenaadamska8950
    @marlenaadamska8950 Před 5 lety +1

    Witam, mam pytanie odnośnie cytowania ;) Piszę pracę licencjacką i w niektórych książkach z których chciałam skorzystać znalazłam jak autor cytuje innego autora. Czy jak bym chciała umieścić ten cytat lub sparafrazować to muszę podać tego oryginalnego autora? I co w przypadku gdy pochodzi to z książki już dość starej lub jest to książka w innym języku ?

    • @AkademiaBelfra
      @AkademiaBelfra  Před 5 lety +8

      Pani Marleno, najlepiej zawsze dotrzeć do oryginału. Gdy nie można, wtedy stosuje się cytat za. W takim wypadku podaje się dane oryginalnego działa, a później dane publikacji, w której oryginalne dzieło zostało przywołane. Czy odpowiedziałem na Pani pytanie? Pozdrawiam serdecznie!

  • @88888888wojo
    @88888888wojo Před 3 lety

    Witam! Pisze aktualnie prace licencjacką Jeżeli cytuje lub omawiam fragment teksu z innej pracy dyplomowej konkretnie z doktoratu wystarczy np. (Kochanowski, s 34-25) ?

    • @AkademiaBelfra
      @AkademiaBelfra  Před 3 lety +1

      Niestety nie odpowiadam na takie konkretne pytania, wszystko zależy od tego, jaki system przypisów i bibliografii Pan stosuje. Bardzo proszę sięgnąć do przewodnika stylu bibliograficznego albo po prostu zapytać promotora. Serdeczności!

  • @dsp2323
    @dsp2323 Před 4 lety

    Jeżeli dodaje w przypisach to samo źródło internetowe po sobie, to mogę dać: Ibidem; dostęp: 03.04.2020 r.? Czy muszę znowu całą stronę w całości przywoływać?

    • @AkademiaBelfra
      @AkademiaBelfra  Před 4 lety

      Można dać ibidem, ale uwaga, trzeba się upilnować, aby nie redagować później tekstu i nie wstawić pomiędzy kolejnego przypisu.

  • @CasionalTV
    @CasionalTV Před 4 lety

    Jak dodać przypis w wordzie do treści z prezentacji wykładowcy?

    • @AkademiaBelfra
      @AkademiaBelfra  Před 4 lety +1

      Lepiej tego nie robić... ale jeśli już trzeba, to w zależności od stylu przypisów warto umieścić datę wyświetlenia prezentacji, jej tytuł, autora, być może miejsce.

  • @weronikabachowska6846
    @weronikabachowska6846 Před 4 lety

    Dzień dobry, mam taki kazus. Jeśli korzystam z opracowania, w którym autor X streszcza poglądy autora Y, a ja korzystam z tego streszczenia i chcę to przywołać w pracy to jak oznaczyć przypis i bibliografie? Dodam, że mam na biurku oba te opracowania, tylko autor X je dobrze podsumował. - Autor X za: Autor Y?

    • @AkademiaBelfra
      @AkademiaBelfra  Před 4 lety +3

      Przepraszam ale... nie wiem :) To nie jest standardowa sprawa, bo przypomina trochę grę w głuchy telefon. Zwykle nie parafrazuje się parafraz. Moja rada jest taka: samodzielnie sparafrazować autora Y oraz powołać się na parafrazę autora X komentując własną parafrazę (można to zrobić w przypisie zawierającym komentarz). Nie odpowiedziałem Pani bezpośrednio na pytanie, za co przepraszam. Mam jednak nadzieję, że moja odpowiedź na coś się przyda. Z pewnością jest to jedno z 10 najbardziej nietypowych pytań, jakie otrzymałem :) Dziękuję za oglądanie Akademii Belfra!

    • @weronikabachowska6846
      @weronikabachowska6846 Před 4 lety

      Akademia Belfra dziękuję! Skorzystam z Pana rady

  • @kamilnowak9987
    @kamilnowak9987 Před 5 lety

    Witam, czy jeżeli chcę przytoczyć w pracy jakiś fragment rozporządzenia, który zawarty jest w postaci myślników (np. elementy z jakich składa się mapa) to muszę użyć do tego celu cytatu? Wiadomo, że nie da się tego napisać własnymi słowami, bo dokument jest dokumentem i ma swoją nazwę własną. Wypisywanie tego w postaci cytatu jakoś dziwnie wygląda. Pozdrawiam :)

    • @AkademiaBelfra
      @AkademiaBelfra  Před 5 lety

      Dzień dobry, nigdy nie pisałem żadnego tekstu z zakresu prawa i administracji, więc nie mam doświadczenia. Sprawdzałem właśnie w kilku książkach i znalazłem takie właśnie cytaty. Proponuję wstawić taki cytat, jak Pan opisuje i zapytać Promotora. Myślę także, że większy kłopot z braku cudzysłowów niż z ich nadmiaru :) Dziękuję za oglądanie moich filmów :)

  • @missdzoasia
    @missdzoasia Před 7 lety

    Czy jest Pan w stanie wyjaśnić kiedy używamy przypisu? Czy jest to inaczej wyżej wspomniany "cytat"? Moja praca jest w obcym języku i muszę rozróżnić przypis od używania parafrazy:)

    • @AkademiaBelfra
      @AkademiaBelfra  Před 7 lety +7

      Jasne, choć moja odpowiedź może wydać się nieco radykalna. Przypisu należy użyć zawsze ilekroć nie jest Pani "sprawczynią" jakiejś myśli w pracy. Warto pamiętać, że stosuje się go nie tylko wtedy, gdy cytuje się źródło "słowo w słowo". Przypis umieszcza się również wtedy, gdy bierzemy jakąś myśl, pomysł, podział, czy sposób sformułowania problemu od innego autora. Wtedy przed odwołaniem umieszcza się "Por. " Cytat to cytat - dosłowność. Parafraza to parafraza - omówienie. Tak czy inaczej przypis musi się pojawić.

  • @monikanizio6454
    @monikanizio6454 Před 4 lety

    A proszę podpowiedzieć jak zmienić rozmiar czcionki i styl przypisów?
    Z góry dziękuję 😊

    • @AkademiaBelfra
      @AkademiaBelfra  Před 4 lety

      To zawsze powinno się znaleźć w zaleceniach od promotora :) Każdy ma inne preferencje.

  • @maciekrapacz4529
    @maciekrapacz4529 Před 4 lety +1

    Heh typowy humanista. 6 minut mówienia a i tak nie poruszył tytułowego tematu....

    • @AkademiaBelfra
      @AkademiaBelfra  Před 4 lety +2

      Być może jako typowy niehumanista nie zidentyfikował Pan meritum :) A tak na serio i bez uszczypliwości, temat to "Cytowanie a omawianie", zaś przypisy i bibliografia to kontekst. Warto się najpierw dowiedzieć dlaczego przywoływać innych autorów, a później zastanowić się nad tym, w jaki sposób to robić, czy cytować, czy omawiać. Dzięki za komentarz i oglądanie filmu przez 6 minut :)