Nosní sprcha (Jala Neti) snadno a rychle

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 20. 10. 2020
  • Pro provedení nosní sprchy (Jala Neti / Džala Néti) potřebujete neti konvičku (lótu), vodu a sůl. Pokud nemáte konvičku, je k objednání např. v mém eshopu jogavak.cz
    Voda postačí z vodovodu. Já osobně ještě používám obyčejnou sklenici od marmelády jako nástroj na promíchání vody se solí.
    Díky Džala Néti dochází ke zvlhčování nosní sliznice a čištění nosních dutin. Jedná se o vynikající prevenci proti nachlazení a pomáhá i při alergiích a astmatu. Džala Néti též působí na nervová zakončení uvnitř nosu, čímž navozuje pocity lehkosti, pomáhá při bolestech hlavy, úzkostech nebo depresi.
    Soli stačí do vody přidávat jen málo. Voda by měla mít koncentraci fyziologického roztoku, což odpovídá necelému 1% soli. Více soli může poškozovat sliznice uvnitř nosu. Nadbytek i nedostatek soli se v nose projevuje pálením.
    Pokud jde o vodu, osobně preferuji studenou kvůli jejím osvěžujícím účinkům a též působení proti otékání sliznic uvnitř nosu. Teplá voda zase nejlépe čistí. Do každé nosní dírky je dobré nalít jednu konvičku.
    Džala Néti provádíme tak, že ukloníme hlavu, pootevřeme ústa a začínáme lít vodu do horní nosní dírky, přičemž vytéká dírkou spodní. Pootevřenými ústy je možné normálně dýchat.
    Po prolití obou nosních dírek nezapomeňte zbytky vody prudšími výdechy vyfoukat z nosu. Pročištění nosu můžete ještě završit očistou jazyka, která velmi pomáhá jako prevence proti zánětům v krku. Pro tento účel se nejlépe hodí měděná nebo nerezová stěrka.
    Pokud v nose zůstávají zbytky vody, zkuste provést lehké kapalabathi. Ideálně pak ještě zvlášť na pravou a levou nosní dírku, mírný úklon hlavy může pomoci. Velmi efektivně se zbavíme zbytků vody, když děláme kapalabathi v pozici střechy.
    Džala Néti je nejlepší jako prevence. V případě, že máte nos hodně ucpaný, průplach vůbec nedělejte, nebo jen s velkou opatrností a to zejména při vyfukování přebytečné vody. Může se stát, že se voda místo ven, dostane hlouběji do dutin, což je velmi nepříjemné a delší dobu trvá, než voda odteče.
    Když se vám podaří praxi Džala Néti zařadit mezi vaše ranní rituály, nebudete jistě litovat.
    Pokud podobná videa oceňujete, budu vděčný za jakýkoliv příspěvek na účet 670100-2207343464/6210
    Pokud vám stávající nelehká korona-situace zaslání příspěvku neumožňuje, neposílejte nic a třeba můj video počin "olajkujte" či nasdílejte:-) Až budu mít 1000 odběratelů, třeba něco dostanu i od CZcams;-)
  • Sport

Komentáře • 11

  • @queenelsadisneyfrozen1025

    Taky použiju obyčejnou vodou z kohoutku stačí i obyčejná stříkačka jemně střiknout do nosu a v pohodě proplachnutí nosu vždy ráno a večer a pohoda

    • @mangalayoga3784
      @mangalayoga3784  Před rokem

      Tak, tak. A když chce člověk vyloženě ušetřit čas, tak je možné si koupit v lékárně lahvičku s rozprašovačem, udělat si slanou vodu nebo třeba použít Vincetku a také funguje. Není to tak důkladné, ale je to super jednoduché.

  • @WindsdoomPatriot
    @WindsdoomPatriot Před rokem

    Dobrý den, neti dělám často a nejvíce v období respiračních viróz. Co mě ale zajímá, našl jsem videa, kde lidé do roztoku přikapou i určité množství peroxidu, a v některých případech i alpy. Nemyslím tím 50/50 ale třeba do 300ml pár kapek.
    Co si o tom myslíte? Má peroxid nebo alkohol nějaký vliv na redukci bakterií? Obzvláště pokud není rýma virová, ale bakteriální.

    • @mangalayoga3784
      @mangalayoga3784  Před rokem +1

      Dobrý den, přiznám se, že jsem se s tímto nesetkal. Za sebe bych se ale touto cestou nevydával a držel se osvědčené metody, tj. použití mírně osolené vody. Jako prevence to bohatě stačí.

  • @PixeleRCZ
    @PixeleRCZ Před 2 lety +2

    Zdravím, dekuju za video. Jen bych podotkl že jsem četl spoustu článků, které nedoporučují vodu z vodovodu z mnoha důvodu. Buď prý destilovaná voda, nebo alespoň převařená v konvici a nechat vychladnout. Děkuji za video každopádně :)

    • @mangalayoga3784
      @mangalayoga3784  Před 2 lety +2

      Těší mě, že se video líbilo. Přiznám se, že v mnoha ohledech nejsem moc velký purista:-) Čím čistší voda, tím určitě lepší. Ne všude z vodovodu patrně teče stejně kvalitní voda a někdo má možná větší tendence k tomu, že mu zůstává voda déle v dutinách. V ideálním případě voda ale prostě jen proteče. U mě po letech praxe OK:-) S destilovanou nebo převařovanou vodou mám problém, že to celou proceduru dělá o něco složitější a zdlouhavější, což mi moc nevyhovuje. Voda z vodovodu nám teče ale dobrá, tak ji piji i si ji leju do nosu:-) V případě příliš chlorované vody bych ji nechal odstát.

    • @PixeleRCZ
      @PixeleRCZ Před 2 lety

      @@mangalayoga3784 Jasně, chápu :) tam šlo o to že údajně v té vodě byla nějaká bakterie, která se může dostávat do hlavy dutinami nosními. Tuším ale že to bylo někde v Arábii, nebo Americe :) takže tady asi ok.. stejně si ji raději převařím :D

    • @mangalayoga3784
      @mangalayoga3784  Před 2 lety

      @@PixeleRCZ Ano, máte pravdu, též si vybavuji, že jsem něco takového četl. Skutečně se ale nejednalo o náš kraj. Přistupuji k tomu tak, že pokud se vodu nebojím vypít, tak se ji nebojím ani nalít do nosu:-) Pokud bych si ale nebyl jistý kvalitou zdroje, vodu bych též raději převařil.

    • @matejdo
      @matejdo Před 2 měsíci

      @@mangalayoga3784 urcite byste nemel pouzivat vodu z vodovodu, vystavujete se riziku infekce mozkožravou amébou, ktera ma 90+% umrtnost.

  • @martheczkafelix5342
    @martheczkafelix5342 Před rokem

    Mám dotaz k soli - můžu použít i mořskou nebo himalájskou sůl ?

    • @mangalayoga3784
      @mangalayoga3784  Před rokem

      Dobrý den, obyčejnou bílou sůl, klidně mořskou - co nejčistější NaCl. Himalájská má mnoho příměsí, tu určitě ne.