Badatelé živě: Stručná historie trestu smrti

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 11. 09. 2021
  • Zpátky k nedělním streamům: Pravidla práva útrpného a jak se v minulosti popravovalo.
  • Zábava

Komentáře • 94

  • @davidkahs
    @davidkahs Před 2 lety +36

    Právo jsem vystudoval, bc. práce z právní historie, Horní právo českého středověku, ale fakt vypínat nebudu, vždy se rád poučím. Moc zajímavé. Děkuji.

  • @berlicaboldiova9869
    @berlicaboldiova9869 Před 5 měsíci +4

    Dobrý deň p. Drulák, niekoľko rokov som žila a pracovala v ČR. Môžem za seba povedať, že pre mňa osobne hlavné mesto je stále Praha. V ČR som nadviazala celoživotné priateľstvá. Keď do čítam knihu, ani si neuvedomím, či bola v slovenčine alebo češtine. To iba na do kreslenie môjho vzťahu k bratskému národu. Čeština je muzika na moje ucho. Ale voči vášmu pôsobeniu na Slovensku mám vážne výhrady. Vyhľadávate na Slovensku extrémistov a fašistov. A ešte zneužívate aj naše ľudové tradície. Vraj Zuberecké chodníky. Veľká preveliká škoda. Boldiová z Banskej Bystrice

  • @ruzenasimekova2825
    @ruzenasimekova2825 Před 4 měsíci +1

    Jaaaaj, mraz mi behal po chtbte, ked ste popisoval tie tresty a mucenie. A .o tom, ze odsudenca mohla omilostit panna, ktora by sa za neho vydala, som citala aj od Sienkievica v Polasku. A to, ze odsudenemu nasadili hlavu a este chodil, zda nemozne, ale gilotinovanym ludom niektorym hlava nieco povedala, alebo otvarala oci. Och hroza❤

  • @danielstrunc4617
    @danielstrunc4617 Před 2 lety +10

    Krásné povídání. Rád vás poslouchám

  • @janadvorackova2224
    @janadvorackova2224 Před 2 lety +7

    Příjemné téma, krásně zpracované a jemně a lidsky podané, díky -:))).
    Já tuto tématiku můžu, jen tak dál. Jsem zastáncem té věci - konečné.

    • @milaklaus4272
      @milaklaus4272 Před 2 lety +1

      Dobrý večer,pokud Vás to zajímá,prěčtěte si Tajnosti popraviště od Henry Sansona. Je to historie francouzkých katů.

    • @janadvorackova2224
      @janadvorackova2224 Před 2 lety +1

      @@milaklaus4272 Bezva, děkuji, přečtu.

  • @lukassam2
    @lukassam2 Před 2 lety +5

    Díky za zajímavé video! Příjemná změna 👌.

  • @pavlinajuricova123
    @pavlinajuricova123 Před 2 lety +4

    Moc děkuji za skvělý stream

  • @inakalusova2188
    @inakalusova2188 Před 2 lety +5

    Strašná doba. 💀💀💀 V některých státech bychom ještě něco podobného mohli vidět. 😱 Děkujeme moc za zpracování , ale nebylo to příjemné poslouchání.

  • @cameronbuckwilliams6511
    @cameronbuckwilliams6511 Před 2 lety +7

    Hrůza, čeho je člověk schopen.

  • @joudajoudis
    @joudajoudis Před 2 lety +3

    Svátkova kniha, i když je to beletrie, má něco do sebe. Hodně se mi líbila ta vylíčená legenda, kdy prý popravčí meč pozná, koho v budoucnu setne a oznámí to tím, že se začne na zdi kývat. Jiná zajímavost k tématu, ovšem mnohem víc znepokojující, je to, že ještě v posledních sto letech jako lidé pácháme třeba ve válečných konfliktech zvěrstva, proti kterým je středověká tortura takovým popichováním párátkem. Pod tenkou slupkou civilizace je člověk stále to brutální zvíře.

    • @joudajoudis
      @joudajoudis Před 2 lety

      @@tafdiz Bohužel, Stanfordský experiment ríká něco jiného.

    • @joudajoudis
      @joudajoudis Před 2 lety +1

      @@tafdiz Nepotvrzuje, protože většina těch mučitelů nebyli psychopati, ale zdánlivě úplně vyrovnaní lidé.

    • @joudajoudis
      @joudajoudis Před 2 lety +2

      @@tafdiz Ne, tak to fakt není. Psychopat se dnes už jako termín nepoužívá, protože byl příliš neurčitý. Ovšem určitě to není tak, že by většina mužů byli psychopati, neboli novou terminologií hraniční osobnosti. Ve stanfordském experimentu byli jako pokusné osoby angažováni studenti univerzity, takže o nízké inteligenci to taky není. Navíc byli náhodně vybráni, nebylo to tak, že by se sami hlásili latentní sadisti. Stejně jako třeba stejně slavný Millgramův experiment nám prostě ukazuje, že morální zábrany jsou z velké části umělé a kulturně podmíněné, že stačí, aby člověku byla zaručena beztrestnost (jako právě ve válkách, v koncentráku nebo za komoušů při podpoře od vládnoucích zločinců) a z klidného, vyrovnaného člověka může být někdo, koho bychom my od stolu nazvali monstrem. Prostě lidská bestialita je bohužel spíš norma než exces.

    • @vaclavstanek5150
      @vaclavstanek5150 Před 2 lety

      strašný brepta

  • @antoninhrubo5049
    @antoninhrubo5049 Před 2 lety +6

    Skvěle video spoustu informací které k historii patří. Avšak mě mrzí že tyto videa se vesměs zaměřují jen na Prahu i přesto že byla Morava zmíněná ale opravdu jen okrajově. Pokud by se mělo jednat o historické informace globálně zhlediska Česka měl by být okruh širší. Věřím že spoustu uživatelů by přivítalo větší okruh než je jen hlavní město. Přesto je tohle velice výživné video se spousty informací. Za mě každopádně palec nahoru ač bych opravdu přidal víc informací o Moravě která je často ve spoustu odvětvích opomíjená.

  • @Jid4sh
    @Jid4sh Před 2 lety +20

    místo smrti manželství. vidím, že tento trest zůstal do nynější doby :D

    • @marcelakorenova
      @marcelakorenova Před 2 lety

      @@marekbako7766 Dnes je možné se rozvést. Proč smrt?

  • @petrkriz5123
    @petrkriz5123 Před 2 lety +1

    Pane Mareši...
    Dvakrát jsem si k vysílání vzal jídlo, dvakrát jste mě upozornil, že to není dobrý nápad... děkuji :D

    • @badatele
      @badatele  Před 2 lety +1

      Snad to dopadlo dobře :)

  • @zuzka1773
    @zuzka1773 Před 2 lety +8

    Od té doby, co jsem zjistila, že jedna z našich rodových linií je i katovská, koukám na tato témata s větším zájmem a respektem - (k nám patřil plzeňský kat Matěj Kaiser), zbytek byli už většinou drnomistři a čím více byli "neprvorození", tak přecházeli na jiná řemesla... Bylo zajímavé nacházet plno zajímavostí, už jen to, jak mezi sebou tyto rody byly provázané... Původně jsem chtěla jen sestavit přímé pokrevní linie v rodokmenu a dost... Ale začalo mě bavit prolézat matriky, kroniky a různé registry, hledat o těch lidech víc a jakmile jsem zjistila, že jde najít VÍC většině z nich, a že mají i hodně zajímavé sourozence či přivdané a přiženěné příbuzné, stala se z toho mánie a nebudu lhát, že dost mi pomohlo i sledování vašich videí a vaše knihy: tak trochu mi to nakoplo k tomu, abych tomu také dala nějakou lepší formu než jen šanony...

    • @NacchiCZ
      @NacchiCZ Před 2 lety +1

      Sekera na hrebiku pevne pripevnena a u dveri spalek? (berte to jako vtip, jinak super, ze znate historii rodiny hloubeji)

    • @zuzka1773
      @zuzka1773 Před 2 lety +1

      @@NacchiCZ - až tak jsem se asi nevyvedla : Ještě, že už se to katovské a rasovské řemeslo nedědí... dělám jim hroznou ostudu... Nezabiju ani mouchu :D Ale je fakt, že ty archivy mě pohltily, už jsem našla docela dost zajímavých příběhů :)

    • @NacchiCZ
      @NacchiCZ Před 2 lety +1

      @@zuzka1773 Nevykladejte, ze nezabijete. Za 10 let se vase bunky v tele vsechny obnovi v nove. Clovicek ma v sobe tolik breberek a staci kofola nebo nejaky prasek ci kysane zeli a breberky zabijite ve velkem. PS jeste jsem nevidel nekoho kdo by si nechal pobodat od komara nebo slepce (ovad), aniz by jej neplacl. Takze sv.Zuzka nebudete :D Ne v poho, je dobre zkoumat svuj puvod. U me z mamciny strany jsme meli krale kolaru. Mno a ja kutil jsem, tudiz neco jsem zdedil. Treba to umite s nozi a jste skvela v kuchyni, kdo vi.

    • @zuzka1773
      @zuzka1773 Před 2 lety

      @@NacchiCZ - pěkně rozebrané do hloubky :) No, po těch z rasovny jsem asi podědila zálibu v bylinkaření a po katech snad aspoň to, že si neuříznu kus ruky, když krájím cibuli nebo maso ;)
      Ale jak padlo to o katu - čalouníkovi, tak jsem se musela usmát: jsem čalounice :D

    • @NacchiCZ
      @NacchiCZ Před 2 lety +1

      @@zuzka1773 Tak to mate krasnou zrucnou zalibu, tedy pokud vas to bavi. Mi pratele vetsinou, delaji to co je bavi, ale i najdu dost, co musi neco delat a neni to jejich zaliba. Spise se jim mnohe nelibi nebo se nedokazou poprat tak, aby se jim prace vydarila a byli spokojeni.Dnes jako katarka by jste nasla uplatneni asi pouze u mafie, takze calounice je pekny. Fandim vam, tedy vsem co neco umi udelat vytvorit...

  • @romanapokorna8918
    @romanapokorna8918 Před 2 lety +1

    Mne jste radost udelal:)

  • @leonaflamenco
    @leonaflamenco Před 2 lety +8

    Někdo rozhodl, kdo jakýkoliv zločin nakonec odskáče. S následky mučení v podobě zlomených kostí a upálených vnitřností žádný člověk v té době stejně nemohl přežít více nežli pár minut-hodin-dní. Pak si dokážu představit, že je lepší zvolit rovnou smrt za přiznání neexistující viny. Ono se v justici dnes změnilo alespoň to, že nevinný je nakonec umučen psychicky a nikoliv fyzicky avšak to může vyjít úplně nastejno jen se nemusí platit na státní útraty katům, protože ten chudák spáchá dobrovolně sebevraždu na vlastní útraty....

  •  Před 2 lety +3

    Mám od otce dva díly knihy o katu Mydláři. Jako školou povinný mě bavily ty knihy. Minimálně dvakrát jsem je přelouskal.

    • @pavelgazak3163
      @pavelgazak3163 Před 2 lety

      Paměti katovské rodiny Mydlářů v Praze. Pokud to máte od pana Josefa Svátka, tak na to pozor, pán Svátek byl v tomto díle trošku fantasta a jedná se spíše o historický román, i když co se týče věcí kolem práva útrpného, tak tam se řídil fakty. Od pana Svátka bych doporučil ,,Dějiny poprav a katů v Čechách", to je výslovně faktografie a celkem se mi to dobře četlo.

  • @koltameirova8100
    @koltameirova8100 Před 2 lety +4

    Obelenie vlasov. Ja som také niečo videl na vlastné oči. Kolega šiel na aute na ceste tretej triedy medzi dedinami a blížil sa k dvom bicyklistom. Bol tesne za nimi, keď jeden bez výstrahy strhol riadítka doľava, lebo sa chce otočiť. Zrážke nešlo zabrániť. Cyklista zomieral 20 minút, kým doletela sanitka. Za tú necelú polhodinu kolegovi zbeleli vlasy. Týždeň preležal v posteli.
    Pre úplnosť, vyhlásili ho za nevinného a to na základe svedectva druhého cyklistu. Preto keď sa blížime k cyklistovi mimo obce, zo vzdialenosti cca 50 metrov treba zatrúbiť a cyklistu pomaly predbehnúť v protismernom pruhu.

    • @zlatybazant2427
      @zlatybazant2427 Před 3 měsíci +2

      Cyklisté se někdy chovají na cestách jako nesvepravni...

  • @PanPlesaty
    @PanPlesaty Před 2 lety +5

    Děkuji za video bez hostů!
    Konečně se to dá zase poslouchat. 🙂
    Mimochodem, na PF UK byl odborníkem na torturu tehdejší děkan p. Kindl.
    Na ty přednášky nezapomenu, jak se v tom mučení vyžíval. 😀

    • @pavelgazak3163
      @pavelgazak3163 Před 2 lety

      Dobrý den, a nemáte prosím na pana děkan Kindla nějaký kontaktní e-mail? Mít kontakt na znalce útrpného práva se vždycky hodí.

  • @ivanajurisova1911
    @ivanajurisova1911 Před 2 lety +1

    Konecne uz som sa nemohla dočkať
    Dakujeme

  • @davidzaruba8013
    @davidzaruba8013 Před 2 lety +2

    Zdravím z Ostrova nad Ohří. Až se jednou zadaří a dostanete se sem, doporučuji Šlikovskou expozici v podkroví zámku. Je tam k vidění i jeden z údajných Midlářových mečů.

  • @Ian-hs6rt
    @Ian-hs6rt Před 2 lety +16

    Vítejte, už jste nám hodně chyběl!

  • @mildamildas1802
    @mildamildas1802 Před 8 měsíci +1

    Jestli máte prozkoumané Švýcarsko, nazajeli byste si zazkoumat dánské opevnění, muzea atd.

  • @ishisan2006
    @ishisan2006 Před 2 lety +1

    Tohle je pro me dost neprijemny namet a protoze u toho snidam, tak se me z tech vsech tortur a jinych "justicnich" zasahu zveda zaludek. I tak dekuji za 16:44 minut hruzy a nechuti a pockam si az budete vysilat neco normalniho, po cem se clovekovi nekrouti palce u nohy hnusem.

  • @ondrejpechar9891
    @ondrejpechar9891 Před 2 lety +2

    Zdravím, povedené video.
    Máte informaci o tom, ve kterém období se trest smrti vykonával na dvoře budovy dnešního Městského soudu v Praze?

  • @tomasseidl6793
    @tomasseidl6793 Před 2 lety +2

    Zdravím, mohl bych vás požádat o možné zdroje k formě konání ordálů? Je to pro mě vcelku zajímavé téma a nějak se mi nedaří najít důvěryhodné informace a prameny

    • @pavelgazak3163
      @pavelgazak3163 Před 2 lety

      Dobrý den, omlouvám se, že odpovídám já a ne pan Mareš, ale pár zdrojů k Vašemu dotazu mě napadlo. Jednak bych zkusil zapátrat v knize ,,Historie evropských duelů a šermu" od pana Leonida Křížka, v prvním nebo ve druhém díle by se mělo vyskytovat něco o božích soudech. Potom od pana Vladimíra Šindeláře doporučuji knihu ,,Šermíři, rváči, duelanti", tam jsou podrobně zpracována i pravidla soubojů, používané zbraně atd. Zajímavý byl třeba způsob soudního boje mezi ženou a mužem (Hans Talhoffer - muž by zakopán po pás v zemi a měl dřevěný kyj, zatímco žena stála na zemi a měla kámen v punčoše). Potom se podívejte na web ,,hrdelnipravo.cz", tam by se mohlo také něco vyskytovat. A v neposlední řadě jsem v digitálním repozitáři Univerzity Karlovy našel minimálně jednu závěrečnou práci na téma ordálů. Pokud byste měl zájem, napište mi na e-mail Pol.Gaz@seznam.cz a já Vám buď dám odkaz, nebo rovnou pošlu práci.

  • @janlevy7295
    @janlevy7295 Před 2 lety +12

    Myslim, ze ordal vody byl prave naopak, kdyz si ho voda vzala, byl nevinnen. Kdyz vyplaval na hladinu, dokazal tim svou vinu. Dobry, ne? :)

    • @5karlos5
      @5karlos5 Před 2 lety

      Výborné, alespoň že jeho duše byla spasena :D

  • @josefmrazek9490
    @josefmrazek9490 Před 2 lety

    Ta poprava těch důstojníků je jen části. Zbytek popravy se konal v Klatovech. Počet popravenych byl vysoký. 40lidi

  • @vladabocanek3703
    @vladabocanek3703 Před 2 lety +1

    Pane Mareši, ještě jeden detail: když můj děda vykonával vojenskou stráž u poprav Maďarů za 1. Republiky, říkal že kat dotyčnému nasadil opratku a pak mu dal hadr na obličej a zlomil vaz otocenim hlavy. Teprve pak ho pověsil. To by tedy měl být otec Volšlégra?

  • @petrmaly9087
    @petrmaly9087 Před 2 lety

    Unos Jitky byl pro ni pozehnanim. V klastere ji drzel ne jeji otec (ten byl uz po smrti), ale jeji bratr. Bretislav byl nejen budoucim vladcem vetsiho uzemi, nez jakemu vladla Jitcina rodina, alebyl jejiho veku, podle vseho odvazny, ambiciozni, schopny a nejspis i dobre vypadajici (pokud se da verit legendam).

  • @igormakarov3631
    @igormakarov3631 Před 2 lety

    Děkuji za zajímavé a snad i poučné video...? Jen si myslím, že ta tortura měla drobné nedostatky, které bych vyladil: 1.) Ty svíčky jakonejvyšší stupeň.? To mě překvapilo a asi by to bylo třeba nahradit něčím co by vážně překonalo předchozí stupně.? Zlámat nohy a ruce a poté pálit svíčkou? To tam mohli rovnou dát “lechtání” či “se jen posadit naproti ke stolu a zeptat se na vinu a když by řekl že je nevinen tak mu věřit a je volný” 😂 2.) 🤔🤔 A dále bych změnil ideu že pokud se nepřiznal a prošel celou torturou tak bych toho mrzáka popravil. 🤔😂 Jelikož když se zamyslíme stylem jako když se přiznal před mučením tak šel stejně k “výslechu” a pokud se nepřiznal a prošel celou torturou - tak to je jasné že mu pomáhal Ďábel a s jeho pomocí to dokázal. A když někomu pomáhá ďábel tak .....”Přiveďte odsouzeného...” slavný výrok ze Švejka by sem pak pasoval 100% 😂😂🙏🤐ℹ️ Ironie samozřejmě

  • @pavelslama5543
    @pavelslama5543 Před 2 lety +1

    Když se pod odsouzencem přerval provaz, tak z toho byl venku? To se celkem divím, spíš bych čekal, že někdo doběhne pro řetěz nebo kotevní lano :D

  • @flany1985
    @flany1985 Před 2 lety +1

    Jeden takový poznatek. Při prohlídce Konopiště říkala paní průvodkyně, že meč, kterým kat popravoval, neměl na konci hrot do špice, ale byl useknutý. Prý to mělo značit potupu popraveného.

    • @badatele
      @badatele  Před 2 lety +3

      Nepřikládal bych tomu ten význam. Prostě s tím mečem nebylo třeba bodnout. Jen seknout. Na co v takovém případě špička? :)

    • @beerboomer
      @beerboomer Před 2 lety +1

      @@badatele Výkladů je více. Asi nejvíce přesvědčivý je ten, že meč neměl být nikdy použit k boji, jednalo se o nástroj snížené osoby a k něčemu tak šlechetnému, jako byl boj nesměl být nikdy použit. O potupu popraveného se také nejednalo.

    • @pavelgazak3163
      @pavelgazak3163 Před 2 lety +2

      @@beerboomer Souhlasím tady s panem Zelingerem. Ačkoliv včera jsem našel iluminaci, kde má katův meč špičku. Nicméně katův meč špičku (prozaicky) nepotřeboval, je možné vidět i meče se třemi otvory v místě špice (symbol svaté trojice, zamezení vykování špičky, pro provlečení řemínků s olůvky ke zvýšení švihu...), ale nebylo to pravidlem. Useknutí hlavy mečem naopak byla výsada pro osoby šlechtického stavu, tudíž žádná potupa. Tyto osoby navíc mohly být pohřbeny do posvěcené půdy, zatímco oběšenci se zahrabávali pod šibenicí.
      P. S. : Pane Zelingere, promiňte mou drzost, ale podle jména, nejste příbuzný se slavným katovským rodem Zellingerů? Myslím, že sídlili v Pardubicích.

    • @pavelzelinger6264
      @pavelzelinger6264 Před 2 lety

      @@pavelgazak3163 Dobrý den. Jsem. :)

  • @zdenekrota8702
    @zdenekrota8702 Před 2 lety +1

    Zdravím chtěl bych pochválit téma streamu a chtěl bych se zeptat jaké mezinárodní závazky nám nedovolují znovu zavést trest smrti (ne že bych byl pro znovuzavedení jen se my nedaří najít důvěryhodný zdroj)

    • @petravazanska5707
      @petravazanska5707 Před rokem

      Myslím že je to ohledně Evropské Unie. Je tam nějaká smlouva, a ty státyco jsou v EU tak to nesmí mít.

  • @krocanik68
    @krocanik68 Před 2 lety +1

    zdravím, četl jsem, hřebem začali ukřížované přibíjet až někdy dlouho po kristu

  • @radkosmejkal8800
    @radkosmejkal8800 Před 2 lety

    A existovala škola na kata..a ňáké zkoušky délali se...takové praktické a ústní zkoušky

  • @joudajoudis
    @joudajoudis Před 2 lety +1

    Ačkoliv v chatu padla tato otázka, naostřeným dřevem se nepopravovalo. Jednalo se o popravčí meč, takzvané plkno, ne o prkno.

    • @pavelgazak3163
      @pavelgazak3163 Před 2 lety

      Dobrý den, máte pravdu, že staročeský výraz ,,plkno" se vztahuje k popravčímu meči, oprava na ,,prkno" bude asi pozdější. Nicméně existovaly popravčí nástroje, předchůdci gilotiny, které nemusely mít kovové ostří. Mluvím o nástroji zvaném diel, či diele (jsou i další názvy v různých zemích a v jiných podobách - Halifaxova šibenice...), kde čepel sestávala opravdu z naostřeného prkna, případně asi mohla být i okována. Každopádně se tato ,,čepel" nasadila na odsouzencův krk, dva pacholci po stranách tlačili ,,čepel" dolů a kat kladivem stloukal ,,čepel" dolů, takže hlava byla spíše uražena. Tuto informaci mám z knihy ,,Příběhy z pod šibenice" od pana Vladimíra Šindeláře, je to hned první kapitola.

  • @stefanmatlak7981
    @stefanmatlak7981 Před 2 lety

    Stefan Àhoj z CHICAGO👍

  •  Před 2 lety +6

    Myslím si pane Mareši že v zátiší vašeho studia máte málo knih. Ubral bych kamery a přidal knihy. Určitě by jste to zvládnul a bylo by to podle mě víc estetičtější.

  • @lindachelios
    @lindachelios Před rokem

    ..a pak bych si říkala : , Proč jsem si nevzala pištu hofnágla..'😁

  • @mirekmasin6459
    @mirekmasin6459 Před 2 lety

    ,,... doufám, že nejíte?" Ehm, jedl jsem...

  • @petrvysohlid1310
    @petrvysohlid1310 Před 2 lety

    mě se do rukou dostala kniha historie trestu smrti.autora už nevím ale po vydání v čechách byla zakázana

  • @DK-nx9ri
    @DK-nx9ri Před 9 měsíci

    Různé soudy pro různé lidi. Pche. To je teď velmi moderní v Americe.

  • @aredraj4025
    @aredraj4025 Před 2 lety

    Opravdu hodně zmatečně podané. V první řadě "kdysi dávno"... no pak jste se zlepšil, nicméně pořád mluvíte strašně nekoncepčně. Inkviziční praktiky o kterých hovoříte nemají nic společného se zákonem, právem nebo spravedlností. Neřekl jste nic, co by asi průměrný člověk nevěděl. Takové rádoby téma. Kdo se chce dozvědět něco nového doporučuji cyklus pořadů prof. Martina Weise (historik) nebo docenta Stanislava Přibyla (odborník na církevní právo, které je dodnes základem naší společnosti, zejména v manželském právu atd.) Nechápu proč vznikají tyto rádoby pořady, když je k danému tématu Giga informací od kvalitních a seriozních lidí. A vědeli jste, že babylóňané trestali homosexualitu kastrací (aztékové vytažením střev přes řitní otvor). :-)

  • @studiovydrapetr1982
    @studiovydrapetr1982 Před 2 lety

    Stosovaní delaly i nemci v koncentracním tabore

  • @rainerwahnsinn9423
    @rainerwahnsinn9423 Před 2 lety +1

    Konecne zase neco z historie. Me us ty ufouni sli na nervi.

  • @tomhanz5848
    @tomhanz5848 Před 2 lety

    a Mydlář nedával mrtvoly Jeseniovy na pitvy? taky od svátka

    • @badaxebadaxe2248
      @badaxebadaxe2248 Před 7 měsíci

      Nedával, nepatřily mu. Patřily městu a to také hlídalo popraviště pokud tam viseli popravení. Takže pokud chtěl legálně mrtvolu, domlouval se městem. Město platilo i za sundání mrtvoly a odklizení na mrchoviště a to nejen Mydlářovi.

  • @albertwesker2023
    @albertwesker2023 Před 2 lety +1

    Prvni stream resp téma které mi přišlo odfláknuté. Pardon mohlo toho být víc a podrobně.

  • @ruzenasimekova2825
    @ruzenasimekova2825 Před 4 měsíci

    To, ze mu vlasy zbeleli, by som verila. My sme mali doktora, ktory mal ist do plynovej komory, ale bol zachraneny, uz ho nestihli zabit a tiez mu zbeleli vlasy, hoci mal iba 30 rokov.

  • @hanapritulova7226
    @hanapritulova7226 Před 2 lety +3

    Co se tyce trestu smrti v USA a justicnich omylu, tak ty nemuzeme srovnavat. Justice v USA je zalozena na sympatiich a antipatiich poroty. U nas by byl trest smrti vzhledem k dokazovani udelen pouze lidem, u kterych by nebylo pochyb.

    • @ptygr
      @ptygr Před 2 lety

      On se i v USA uděluje pouze lidem, u kterých není pochyb. A to je ten problém. Protože pochybovat se dá (a mělo by...) o všem...

    • @zviretniklapil288
      @zviretniklapil288 Před 2 lety +1

      Určitě? Já žiju v domnění, že porota rozhodovala (rozhoduje) o vině, nikoliv o trestu.

  • @jindramikan
    @jindramikan Před 2 lety +2

    a my jsme posrani ze zubare

  • @frantisekvtelensky820
    @frantisekvtelensky820 Před 2 lety

    Ty jo, představ si že přežiješ popravu, ale vlastně o tom ani nevíš, protože ti to způsobilo amnesii...

  • @mildamildas1802
    @mildamildas1802 Před 8 měsíci

    Místo popravy svatba? Vždyť to je prakticky to samé. Jen to druhé trvá déle. 😂

  • @NacchiCZ
    @NacchiCZ Před 2 lety

    333 like a 3 dislike hmm zajimave
    Jedna psala, ze si kati davali na kuraz. No ja si to nemyslim, tehda se v tom obdobi zabijelo pro zabijeni.

    • @pavelgazak3163
      @pavelgazak3163 Před 2 lety +1

      Což pak o to, ne každý, ani kat, nemusel mít žaludek na něco takového, jako je popravování. Ale kat musel své dílo vždy odvést na výbornou, pokud tomu tak nebylo, riskoval minimálně ztrátu profesního postavení, ale mnohem častěji život. Jsou doložené případy, kdy byl kat při exekuci opilý, nedokázal na první ránu useknout hlavu odsouzenci a rozlícený dav ho ukamenoval. Takže pít před popravou, to by byl kat sám proti sobě. Kupříkladu, v moravských Bojkovicích si museli kata půjčovat z Uherského Brodu. Posílali pro něj ozbrojený doprovod, ale kat se při cestě rád stavil v hospodě zvané Křivoklád (někdy v kronikách uváděna jako Křivoklát), kde dost často pil, i nějaké ty hry se hrály. Rady obou měst si vyměnily celkem barvitou konverzaci, kde si stěžují jedna druhé jednak na katovo chování a jeho časté návštěvy v tomto hostinci a pak také na výslednou podobu poprav v katově podání.

  • @zpravazprava310
    @zpravazprava310 Před 2 lety

    Moc zajímavé,o lidském neštěstí se dobře povídá,že ?

  • @tomikhawk
    @tomikhawk Před 2 lety

    mluv a ne-se-kej------se

  • @lukasrizoto4852
    @lukasrizoto4852 Před 2 lety +1

    Taxikáři neustále zdražují? 🤣🤣 Proboha, magistráty jim dávají maximální cenu na kilometr, která se třeba v Praze nezvedla od roku 2006.. který jiný obor dělá dnes za stejné peníze jako v roce 2006? 🤦🏻‍♂️ Tohle přirovnání je úplně mimo.

    • @lukasrizoto4852
      @lukasrizoto4852 Před 2 lety

      @@michal3285 Benzínky jsou zatížené daní (co se týče prodeje ph), taxi maximální cenou. Srovnávat to absolutně nelze. Od roku 2006 se cena nezvyšovala až do tohohle roku, kdežto ten pán ve videu tvrdí, že taxikáři každou chvíli zdražují (pokud to teda neznamená, že kati nehýbali s cenou 15 let). 60% marže je holý nesmysl.