🏡 Dom na trudne czasy: lokalizacja, działka, technologia, projekt

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 6. 04. 2020
  • W dzisiejszym filmie zaczynamy omawiać zagadnienie budowy domu, który będzie optymalnie przygotowany na trudne czasy i na wszystkie sytuacje awaryjne. A jednocześnie będzie wygodną przestrzenią do życia na co dzień.
    W tym filmie rozmawiamy o:
    0) ogólnym kierunku, w jakim powinno się podejmować wszelkie decyzje przy budowie domu (1:11),
    1) wyborze działki i jej lokalizacji (2:01),
    2) technologii, w jakiej możemy wykonać dom (12:10),
    3) wyborze projektu domu i szczegółowych rozwiązaniach w tym zakresie (np. bryła, wielkość itd.) (16:09).
    Prezentera ubrała firma Helikon. Na sobie mam:
    * bluzę Urban Tactical Hoodie: bit.ly/3aSx0n0
    * kurtkę Blizzard StormStretch: bit.ly/2UOoMa4 .
    Prawdopodobnie najlepszy sklep dla prepperów:
    karaluch.com.pl/
    Nasz blog: domowy-survival.pl/
    Fanpage: / domowy.survival
    Facebookowa grupa dla fanów: / domowysurvival
    Instagram: / dwelling.survival
    Dotacje w Bitcoin:
    18Mk6j2mFcky1vJeiqxrZteEeuhthvRd9
    #domjednorodzinny #budowadomu #nowoczesnysurvival
  • Jak na to + styl

Komentáře • 269

  • @zapis327
    @zapis327 Před 4 lety +54

    Doczekałem się. Dzięki!

  • @rafaltomaszewski7831
    @rafaltomaszewski7831 Před 3 lety +7

    Jestem inżynierem budownictwa i napisze, że ten materiał miał bardzo dobre merytoryczne przygotowanie. Szacunek za to co tzw. laikom nie znającym się na budowlance próbujecie przekazać.

    • @domowysurvival
      @domowysurvival  Před 3 lety +1

      Dziękuję za miłe słowa. Jestem inżynierem, ale nie od budownictwa i obawiałem się, że coś pomieszam.
      [Krzysiek]

  • @anetakolasa5670
    @anetakolasa5670 Před 4 lety +6

    Dziękuję za ten odcinek! Bardzo mi zależało na takim materiale, ciekawi mnie jak mogę ulepszyć już istniejący dom, na pewno znajdzie się tu sporo inspiracji ;) czekam na następne odcinki!

    • @adamroman3062
      @adamroman3062 Před 3 lety

      Na myśl przychodzi budowa samowystarczalnego schronu pod domem lub poza niego obrysem.

  • @rumianekPL
    @rumianekPL Před 4 lety +4

    dla mnie jest zupełnie niesamowite że tak wiele detali jest Pan w stanie przewidzieć i uwzględnić w planowanie! szok! zaczyna mi sie to podobać!

  • @micha517
    @micha517 Před 2 lety +2

    To co wyłożyłeś teraz powinno być biblią każdego - nie tylko prepersa - kto buduje swój własny dom. Doskonały materiał, dzięki za niego!!
    Ludzie nie zdają sobie sprawy jak ważne jest bezpieczeństwo finansowe. Chcemy zabezpieczyć się na wypadek wojny czy klęski żywiołowej a nie myślimy jaką atomową klęską może się okazać dla nas poprostu niespłacenie zaciągniętego kredytu (sic!).
    Kolejna rzecz to budowa na wyrost wielkich chałup, nie wiem po co - chyba, żeby pokazać innym ludziom jaki to ja jestem bogaty i mieszkam w willi. Moim zdaniem dom powinien być przede wszystkim niepozorny i nie rzucać się w oczy za bardzo. Niech sąsiedzi jak chcą to przyciągają marmurami i złotem złodziei.
    Jeszcze słowo o piwnicy. Dla prepersa piwnica można powiedzieć jest punktem OBOWIĄZKOWYM. nie będę argumentował dodam tylko, że pomieszczenie poniżej poziomu gruntu ma tą zaletę, że w zimie jest ciepłej a latem chłodniej 😎.
    Pozdrowienia

  • @aTaczewski
    @aTaczewski Před 4 lety +1

    No wreszcie! Takiego materiału brakowało na polskim YT.
    Pozdrawiam Taczewski

  • @karolw.1516
    @karolw.1516 Před 4 lety +1

    Super odcinek. Czekam na kolejne.

  • @RandomParrot881
    @RandomParrot881 Před 4 lety +2

    Super materiał !!

  • @hoffnung6871
    @hoffnung6871 Před 2 lety

    Zrobiliście dobrą robotę 👍👏👏. Bardzo dobry materiał. Wiem ile czasu i pracy kosztuje zebrać tyle praktycznych informacji. Zasługujecie na pochwałę 😎😎😎

  • @nuxe82
    @nuxe82 Před 4 lety +1

    Dzięki !

  • @ambarzkotu4578
    @ambarzkotu4578 Před 4 lety

    Fajny materiał. Trochę krótki jak na taki obszerny temat. Każdy ma inne spojrzenie oraz potrzeby nie ma co krytykować. Dyskutować owszem :)

  • @mpGrafik
    @mpGrafik Před 4 lety +3

    Materiał: nie wspomniałeś o 2 rodzajach najkorzystniejszych, ze względu na ogrzewanie, ale i zdrowie -
    1. Drewno
    2. Ytong lub zamienniki (tańsze , szare).
    Ja się zdecydowałem na drewno z tych dwóch tylko dlatego, bo budowałem sam i z drewnem wiedziałem, że dam sobie radę oraz będzie mniej pracy. Tym bardziej, że zanim mi podłączono prąd, miałem już ściany zewnętrzne i dach.
    Okna:
    1. koniecznie 3-szybowe - przez 2-sxybowe ucieka za dużo ciepła
    2. zewnętrzna szyba przynajmniej P4 - mieszkając na uboczu niekoniecznie musimy mieszkać za kratami, żeby było bezpiecznie.
    3. Okucia minimum wk2 z atestem, również dla bezpieczeństwa (trzeba żądać atestu, bo firmy montujące najczęściej oszukują, nazywając okucia nie spełniające nawet normy wk1 okuciami antywłamaniowymi).
    Dach: jest kolosalna różnica pomiędzy mieszkaniem pod dachówką ceramiczną, a pod blachą. Pod blachą ludzie w upały rezygnują ze spania w sypialni i przenoszą się na parter, bo trudno pod dachem wytrzymać. Nawet, jeśli jest grubo ocieplenia - w okolicy blachy jak przy piecu mocno grzejącym w środku lata. Nawet przy oknach otwartych w całym domu trudno schłodzić wnętrze. Kogo stać - najlepszy dach jest z trzciny. Ale bardzo drogi.
    Pod dachówką robi się pełne odeskowanie. Bardzo dużo włamań jest przez dachy, jak pod dachówką jest tylko wełna.
    Ogrzewanie: koszt ogrzewania drewnem jest znacznie niższy, niż węglem. Węglem niższy, niż gazem. Ja mam kominek z DGP na drewno i spałam średnio 6m³ na sezon, w tym roku 4m³, przy 100m² domu, utrzymując stałą temperaturę 22-24°. Koszt 1m³ np. dębu lub jesiona, to 180-185zł. Dom bardziej zawarty, z mieszkalnym poddaszem, jest tańszy w ogrzewaniu, niż parterowy o tym samym metrażu, więc mniej idzie drewna.
    DGP pozwala zamontować klimę kanałową na tych samych kanałach - jedna jednostka wystarczy na cały dom i latem jest przyjemniej. I nie jest to prawda, że z tym dużo roboty - w mrozy przykładam 3x na dobę po dwie ćwiartki, w okolicach 0 do minus 5, wystarczy rano i wieczorem. W zimie nie wygaszm nigdy, chyba, że robi się za ciepło na dworze. Po całym sezonie mam mały, 100-litrowy pojemnik popiołu, wypełniony w 3/4.
    Na dachu solary - od wiosny do jesieni ciepła woda za darmo. W zimie nie, bo dom stoi w lesie i drzewa zasłaniają solary.
    Piwnicę zrobiłem tylko pod środkową częścią budynku - nie ocieplałem i nie ciągnie z niej zimno. Potrzebne było miejsce na bojler z solarów oraz zapasy domowego wina.
    Ok, i na końcu o "pokoleniach". Otóż mój dom sam projektowałem i pomimo niedużego metrażu - 100m² powierzchni użytkowej - wystarczająco pojemny, żeby to był dom 3-pokoleniowy. Jest też praktyczny przy tym - każde pokolenie ma np. swoją łazienkę. To, co piszesz o dzieciach, zależy tylko od wychowania i umiejętności współżycia. Nie jesteśmy rodziną z tych, co oddają seniorów do domu starców. Nie zostawiamy ich również samych na pastwę losu.

    • @domowysurvival
      @domowysurvival  Před 4 lety

      Z częścią się zgadzam, z częścią nie.
      1) Nie ma znaczenia, czy masz dach pokryty dachówką ceramiczną, czy blachodachówką. Jedno i drugie nagrzewa się praktycznie tak samo, tzn. mam na myśli temperaturę powierzchni. Owszem, ceramiczna sama w sobie oddaje ciepła pod dachówkę mniej, niż blacha, ale jeśli porównywać dwa dachy o takim samym współczynniku przenikania ciepła, to różnicy nie będzie wdać.
      2) Ogrzewanie drewnem jest tańsze, niż węglem i gazem. To oczywiste. Ale nie zawsze jest sens patrzeć tylko na koszt jednostkowy samego ciepła. Mógłbyś spokojnie zrezygnować z kominka (a więc także i komina czy doprowadzenia powietrza do spalania) i płacić rachunki niewiele większe, grzejąc się klimatyzacją w tej instalacji DGP.
      3) Nie, to nie zależy tylko od wychowania i umiejętności współżycia. No chyba, że zakładasz, że będziesz wybierać dziecku partnera życiowego pod kątem tego, czy jest w stanie współegzystować z Tobą pod jednym dachem. Ale to wtedy i tak wykracza to tylko poza samo wychowanie. Dzieci są różne i naiwne jest zakładanie, że będą chciały (i będą musiały!) mieszkać z Tobą w swoim dorosłym życiu, bo czujesz, że je "odpowiednio wychowasz". W moim odczuciu budowanie domu za dużego dziś pod tym kątem, że kiedyś będzie odpowiednio duży, jest błędem, bo po prostu dom powinien być jak najmniejszy.
      [Krzysiek]

    • @pumaTe
      @pumaTe Před 2 lety

      @FreeBox Man, ogólnie zgadzam się z Tobą. Zwłaszcza jeśli chodzi o wychowanie dzieci i umiejętność porozumienia. Tego powinno się uczyć w szkole. Gdyby ludzie potrafili porozumiewać się ze sobą i współpracować, to te wszystkie samoobrony nie byłyby potrzebne.
      Co do ogrzewania drewnem, a zwłaszcza węglem, to na terenach gdzie dużo się pali, jakość powietrza jest dużo gorsza i niezdrowa dla ludzi. Proponowałabym zastąpienie, île się da, biomasą i kupno filtrów do oczyszczania spalin z kominka.
      Co do klimatyzacji, to ich wyjątkowo nie lubię. Nie dość, że są energożerne, mielą wszystkie mikroby i grzyby, to jeszcze hałasują, zwłaszcza sąsiadom. No chyba, że dom faktycznie jest na dużej działce i jest samowystarczalny energetycznie

    • @mpGrafik
      @mpGrafik Před 2 lety

      @@pumaTe jeśli na niebie są białe chmurki, to możesz wpatrywać się 10 minut w komin i nie masz szansy zauważyć cienkiej stróżki białego dymu z mojego komina. Jest smród i dym, jeśli pali się w niewłaściwy sposób, niewłaściwym lub niedosuszonym drewnem. Choć jeśli kiedyś znajdę filtry jakie widziałem (polski, znakomity patent, z całkowitym brakiem zainteresowania ze strony władz i producentów) po jakich całkiem brak jakiegokolwiek śladu z komina, to chętnie zainwestuję w to.
      Co do węgla, to widziałem u znajomego w firmie taki kocioł, gdzie na coś w rodzaju małej chochli od zupy spadają 2-3 kostki węgla, na to dmucha sprężone powietrze i praktycznie nic nie widać nad kominem. Ale być może ma to zastosowanie tylko do dużych powierzchni, jak u niego (1500m²), bo daje wysoką temperaturę.
      Widzisz, _ekologiczne_ ogrzewanie prądem jest zdrowe tylko z nazwy. Mieszkałem kiedyś kilometr od super-nowoczesnej elektrociepłowni węglowej i zapewniam Cię, że mając wybór, nigdy nie chciałabyś tam mieszkać. W Krakowie nie można palić węglem i drewnem, a smog jak był, tak jest.

  • @ZigiBrown
    @ZigiBrown Před 2 lety +1

    Jako posiadacz mniejszego domu z większą działka bez garażu i piwnicy potwierdzam Krzychu wasze spostrzezenia i rady. Nic dodać i ująć. Miałem spokojnieszą okolice na obrzeżach miasta, ale bum mieszkaniowy sprawił że wywalili mi dwa osiedla domkow mieszkaniowych deweloperzy po obu stronach działki. Eh...

    • @domowysurvival
      @domowysurvival  Před 2 lety +1

      Na to nie ma rozwiązania. No chyba, że jesteś bogaty i możesz kupić okoliczne działki. :D
      [Krzysiek]

    • @ZigiBrown
      @ZigiBrown Před 2 lety

      @@domowysurvival Nie jestem :((((

  • @marcelmaloja1528
    @marcelmaloja1528 Před 4 lety +7

    Zbudowałem dom jaki opisałeś. Garaż w piwnicy się przydaje do wypakowywania zakupów do spiżarni. Okna lepiej mieć otwierane wszystkie, bo mycie na kiju nie zdaje egzaminu - próbowałem z otwieranymi. Wjazd i wejście mam od północy i dzięki temu mniej much wlatuje do domu. 24cm ocieplenia pozwala na utrzymanie 23C z kosztem 2500zł z CWU. Duża działka ma wiele zalet. Basen i ogród, mnóstwo trawy. Komórka na kosiarkę i narzędzia. Dorze mieć 2 bramy. Okna dachowe dają dużo światła ale nie można ich otwierać jak pada, a czasem by się chciało. Dlatego nie polecam używać strychu do mieszkania. Poza tym więźba lepiej się zachowuje na strychu nieużytkowym. Bardzo fajne filmy robisz Krzysztof.

    • @EmisariuszNocy
      @EmisariuszNocy Před 4 lety +2

      Chciałbym zapytać o co chodzi w zdaniu więźba lepiej się zachowuje na strychu nieużytkowym ? Że nie zżerają jej korniki czy co ?

    • @marcelmaloja1528
      @marcelmaloja1528 Před 4 lety +1

      @@EmisariuszNocy- Ocieplając poddasze wełną mineralną należy zachować odstęp od deskowania albo folii około 3cm. Wentylacja jest moim zdaniem słaba bo w niektórych miejscach wełna wilgotnieje. Takie prawo fizyki, kondensuje się para wodna. Nie każdy fachowiec porządnie wykona izolację z folii paroizolacyjnej. Obecnie można stosować piankę więc nie ma przestrzeni na kondensację. Czy to lepsze, się okaże.

    • @ukaszse2712
      @ukaszse2712 Před 4 lety

      Lepiej niż używać strychu, bo okna nie można otworzyć gdy pada? :D

    • @aranexaranex7195
      @aranexaranex7195 Před 4 lety

      Po co 2 bramy?

  • @unrealdawid7085
    @unrealdawid7085 Před 4 lety +1

    film spoko kazdy musi sie dopasowac do swojej sytuacji ekonomicznej i miejsca dom to prawda buduje sie raz ja tez uwazam ze maly dom generuje mniejsze koszty co nas nie zbankrutuje przy okazji remontow itd , moim zdaniem jest istotne to by na ewentualnosc wiekszej ilosci dzieci zostawic jakis kawalek wylewki na dobudówke jak w Usa jest potrzeba dostawia sie pokój niema dzieci rozbiurka i taras .ciesze sie ze powstal ten film gdyz juz mysle nad swoim domem i porady zawsze sa dobre czesc wykorzystam pozdrawiam 👍👍👍👍

  • @bartlomiejk9458
    @bartlomiejk9458 Před 4 lety +9

    25:00 - taka piwnica to 1/3 kosztu domu. Strop, ocieplenie, izolacja przeciwwodna, kosmiczne ilości betonu na fundament. Opcja przeczekania zawalenia domu też jest średnia, bo nie masz pewności czy ten strop wytrzyma, no i czy będziesz w stanie się z niej wydostać. Sensowniejszą opcją jest "piwnica" poza bryłą budynku, np. wykonana z prefabrykowanego zbiornika na szambo (jest wodoszczelna z zasady) a kosztuje mały ułamek tradycyjnej piwnicy (Zbiornik + montaż to kwestia kilku tysięcy).

    • @domowysurvival
      @domowysurvival  Před 4 lety +4

      Mimo wszystko, uważam, że piwnica w bryle budynku będzie lepszym rozwiązaniem, choćby dlatego, że będziesz w stanie się do niej dostać nie wychodząc z domu. Oczywiście, to duży koszt, dlatego też zwróciłem na to uwagę.
      [Krzysiek]

    • @kaczor5645
      @kaczor5645 Před 4 lety +1

      A ja bym zrobił coś pomiędzy. Wykopał bym tunel pod domem prowadzący do piwnicy poza domem. Tunel mniejszy jak piwnica to taniej wyjdzie. Oczywiście piwniczka musiałaby mieć też drugie wyjście.

  • @vladpalownik9857
    @vladpalownik9857 Před 4 lety +6

    Dzięki za tą piwnicę :) dodam tylko że dzięki piwnicy mamy cieplejszy parter. Dam Ci suba żeby potem nie było wtopy :)

    • @adamroman3062
      @adamroman3062 Před 3 lety +1

      Tak nie ma to jak podpiwniczenie, które można systematyczne zapełniać zapasami, nawet jak ma się widzimisię wstawić sobie aż 10 zamrażalek.
      Bo tyle wyliczyłem, że w pochmurne dnie zasilą panele słoneczne. Poza tym w piwnicy bardzo łatwo można zrobić skrytki w podłodze, bez psucia parkietu w domu.
      W piwnicy też można wykonać studnie

    • @FeuerKriegDivisionPoland
      @FeuerKriegDivisionPoland Před 3 lety +1

      Ja w swojej piwnicy przeżyje atak atomowy

    • @soso-cm7kt
      @soso-cm7kt Před 2 lety

      @@FeuerKriegDivisionPoland a jak to jest z toaletą w takiej piwnicy/schronie? Jakie rozwiązania?

  • @edwardpetera5918
    @edwardpetera5918 Před 2 lety

    Ogląd trochę od późniejszych odcinków. I tak: 1.o wiele przydatniejsze od tego HOLYBOOD, 2. piwnica się nie obroni > jest za droga A POWINNIŚMY mały, tani, szybko - nie zdąży zamoknąć. 3. Największa nierzetelność tak jak we wszystkich innych filach, wypowiedziach..... BUDYNEK TRZEBA, PIWINIEN MUSI, NALEŻY ... O C I E L P I Ć. Poczytajcie, pojedźcie, zobaczcie etc. budynki nie ocieplone a prawie pasywne. Na rynku istnieje /ja budowałem od 1998r. 10 - 12 rocznie/ coś takiego jak YTONG. Pustak zewnętrzny jest jak pumeks > nie chłonie wody, kiedyś szer. 36,5 cm a obecnie /normy/ to 48 cm i U-0,19. + ciepłe nadproża, stropy, balkony. Żaden materiał ścienny nie umywa się do ytonga. Obecna ceramika a szczególnie porotherm to znikoma ilość gliny, pigmenty + plastyfikatory - dlaczego barwą cegła w cegłę. 4. Nim będziecie wmawiać OCIEPLAĆ wspomnijcie o innej możliwości. Powiedzcie też, że styropian to badziewie > sublimuje etylen, jeśli pożar giną strażacy /nie od ognia/, jest barierą dla pary wodnej, moje pierwsze ocieplenie / od 2000r. nie wykonuję/ to #4 cm, szacuję że do #15 cm wszędzie po latch grzyby, pleśnie, każde wykonywane jest niezgodnie z technologią, przy wszystkich otworach mostki. Zobaczymy jak ten z HOLYBOOD ogarnie żelbety. Nie musicie budować czy zachwalać YTONGa jedynie bądźcie rzetelni czyli pokażcie że się znacie bo "śpiewać każdy może". Jest też SYSTEM 3E ale nie przysłali atestów, zeszytów technicznych więc bez komentarza.

  • @ivashiva6932
    @ivashiva6932 Před 4 lety +1

    Bardzo mądrze mówisz...

  • @mariuszuszcz2814
    @mariuszuszcz2814 Před 3 lety +1

    Fajny film, tylko ja nie wyobrażam sobie, nie mieć choćby małego okna na północ. W trudnych czasach trzeba mieć oczy dookoła domu ;)

  • @adamjezierski1187
    @adamjezierski1187 Před 2 lety +1

    Jeden detal bym dodał - dobrać tak zadaszenie aby w zimie kąt padania światła ogrzewał wnętrze a latem nie - lub zamontować okiennice zewnętrzne bądź wewnętrzne - to przyda się również do kwestii bezpieczeństwa

    • @domowysurvival
      @domowysurvival  Před 2 lety

      Okiennice są super, można je bardzo grubo zaizolować, znacznie zmniejszając ucieczkę ciepła przez okna.
      [Krzysiek]

  • @annapietrzyk7889
    @annapietrzyk7889 Před 4 lety +1

    pozdrawiam

  • @dylandylan9114
    @dylandylan9114 Před 4 lety +2

    Ja mieszkam w miescie ale na takie sytuacje moja najlepsza inwestycją było wydanie 90tys na działkę 2000m na mazurach w lesie, stoi tam domek 30 metrów murowany, piwnica, kominek, agregat prądotwórczy, żadnych sąsiadów.

  • @oohotnick
    @oohotnick Před 4 lety

    Bardzo fajne i profesjonalne podejście do tematu. Tych siedzących już w swoich survivalowych domkach na najnowszy vlog zapraszam :)

  • @RaenefDkDr
    @RaenefDkDr Před 4 lety +4

    Od roku mieszkam w domu szkieletowym kanadyjskim (dom ma kilkanaście lat- akustycznosc w porównaniu do murowanego jest faktycznie nieco wyższa, chociaż z tym tupaniem, które słychać z poddasza to trochę przesadziłeś. 😊 Odnośnie ogrzewania powiem tak - bardzo szybko się nagrzewa i temperaturę trzyma dobrze (ważna jest technologia wykorzystana przy budowie). Koszt ogrzewania w stosunku do domu tradycyjnego jest taki sam albo i niższy - ogrzewam gazem.
    Wcześniej mieszkałem w domu murowanym i nie wróciłbym do takiego :) w razie pytań zapraszam do kontaktu.

    • @MrAmonAmoniasty
      @MrAmonAmoniasty Před 2 lety

      W jakiej technologii ma Pan wybudowany dom - mogę prosić o więcej informacji ?

  • @kane7522
    @kane7522 Před 4 lety +1

    Dobry materiał dla tych co mają zamiar rozpocząć budowę domu ekologicznego w miarę taniego i bezpiecznego. Warto posłuchać jeśli ktoś nie miał o tym pojęcia a chciałby czuć się przynajmniej trochę bezpieczniej niż inii. Ja swój już mam...jeszcze poniemiecki , wielki...ale z piwnicą...tylko stropy bym chciał mocniejsze :) A będzie o tym co na ogrodzie ? Dla mnie podstawą byłaby ziemianka/schron .... taki przynajmniej 20 m/kw . Pozdrawiam.

  • @aleksandersobierajski4972

    Kolejny dobry film, łapka w górę nagrywaj dalej :)

  • @bazejbandyk5761
    @bazejbandyk5761 Před rokem

    Krzysiek pięknie wyjaśnił sytuację na rynku "budowlano-kredytowym".... Chociaż brakuję tu jeszcze kilku uściśleń. Metr chaty to około 2000zł. 10 metrów to 20000zł. Kiedy bierzesz kredyt na 30lat to przez 30lat właścicielem chaty według notariusz jesteś ty ale według banku w którym wziąłeś porzeczkę to Bank jest właścicielem;). Spacisz szczęśliwie kredyt i przyjdzie piękna starość plus 150m² chaty na utrzymaniu a twoje zarobki skurczyły się znacznie bo z piękną starością otrzymałeś mniej piękną rentę lub emeryturę. Chata 150m² bo zabezpieczyłes dziecko żeby ewentualnie miało gdzie mieszkać, ale ono wcale nie chce mieszkać z tobą. Tobie nie starcza na utrzymanie, syn/córka muszą ci pomagać. Ok... Ale przecież możesz sprzedać 150m2 plus działkę i kupić sobie małe mieszkanie na parterze. Otóż nie... Z racji tego ze ty i wielu innych wzięło kredyt nie mogli sobie pozwolić na więcej niż jedno dziecko. Więc przyrost naturalny wyniósł 2do 1;) więc nie ma chętnych na twój dom tym bardziej że każde z tych dzieci ma też rodziców, którzy mają taki sam dom i te same problemy. 2000zł m². 100m² to 200000zł. 150m² to 300000 itd... oczywiście koszt chaty jest znacznie większyniz te 2000zl m² to za dołożenie metrów a nie za realny m². Budujemy domy po to by w przyszłości stały puste..

  • @KOLEJ22DrogaPrzygody
    @KOLEJ22DrogaPrzygody Před 4 lety

    Witam super , ruszamy , pozdrawiamy 👌

  • @szymon6231
    @szymon6231 Před 4 lety +1

    Konsekwentnie z biegiem lat jesteście najlepszym kanałem prepersowym w Polsce. Świetny materiał :)

  • @dublet11
    @dublet11 Před 4 lety +1

    Czekam na kolejny odcinek,bo mam już namierzoną ładną działkę pod Warszawą....

  • @Darekcison
    @Darekcison Před 4 lety +1

    Dziękuję za ciekawy odcinek,podobnie myślę że dom musi być żeby służyć nam a nie być jego niewolnikiem .Tylko mały domek,na dobre i złe czasy !

  • @bazejbandyk5761
    @bazejbandyk5761 Před rokem

    Jest kilka nieścisłości budowlanych.... Stawiam domu w konstrukcji lekkiej, szkieletowej (letniskowe, całoroczne itd) wcześniej stawiałem domy murowane... Od następnego roku w domach murowanych ma być minimum 20 cm styropianu (jak mi się zdaje o niesprecyzowanej wartości lambda czyli przenikalności cieplnej). 20cm styropianu nie nawet w super słoneczny dzień domu od zewnątrz nie dobrzej. Od wewnątrz zazwyczaj kładzie się tynki i wówczas ściana ma możliwość pochłaniania temperatury tzw odbicie. Jednak kiedy na ścianę położymy np płytę ,,gk" wówczas reneralnie zapomnij o odbiciu. Zewnętrznie styropian, wewnętrznie płyta plus folia paroizolacjna aluminiowa z deklaracją i wełną. (Ludzie uwielbiają przesadzać z dociepleniem) a do tego zakładają gigantyczne okna np HS i co im dają te docieplenia? Budując się najpierw pomyśl o wentylacji a później o izolacji. Ja polecam szkielet w 2 miesiące chata jest gotowa do wprowadzenia się. Jest jak termos. W lato się nie nagrzewa a zimą nie puszcza ciepła. Pamiętając o wentylacji regulujemy sobie temperaturę. Ja polecam te wentylatory z lampą (lub bez lampy)(wentylator sufitowy). Mała rzecz a czyni cuda.

  • @staskopolo2833
    @staskopolo2833 Před 3 lety

    super gostek jestes

  • @pawekowalik9805
    @pawekowalik9805 Před 4 lety +1

    Od paru lat uznaję, że jeśli ma się teren i możliwości to na takiej działce powinno się przewidzieć podziemny/częściowy/naziemny zbiornik na wodę deszczową. Przy obecnych nieregularnych opadach (brak a potem ulewa) każdy litr wody przetrzymany może uchronić przed powodzią/pomóc przetrwać suszę. Woda będzie do niego trafiać z rynien z dachu domu. Taka woda powinna być wykorzystywana do podlewania roślin, prac porządkowych, zalewania toalety czy w ostateczności jako rezerwa wody pitnej. Są na ten temat filmiki na YT - głównie z Anglii albo USA. Do budowy można wykorzystać wielkie, dedykowane zbiorniki albo kilka połączonych beczek.

    • @arekcwiek7963
      @arekcwiek7963 Před 4 lety

      Przy budowie nowych budynków jest to już wymagane do uzyskania pozwolenia, przynajmniej w niektórych miastach.

  • @przemostruc6960
    @przemostruc6960 Před 4 lety +1

    Mam pytania dotyczące ewakuacji rodziny 3 osobowej. Czy posiadanie 2 zróżnicowanych plecaków ewakuacyjnych (dla niego i dla niej) ma sens? Czy posiadanie 3 sprawnych rowerów z zestawami rowerowymi EDC, mimo, iż wycieczki rowerowe robi się okazjonalnie, ma sens? Bardzo przydatny kanał, Tak trzymać :)

  • @MarekMazurkiewicz1988pl
    @MarekMazurkiewicz1988pl Před 4 lety +12

    To propozycja kolejnej części jak poprawiać już wybudowany dom

    • @dublet11
      @dublet11 Před 4 lety +1

      Fajnie by było też taki odcinek zobaczyć. ...

    • @aTaczewski
      @aTaczewski Před 4 lety +1

      Bardzo rozsądny i potrzebny pomysł.

    • @adamroman3062
      @adamroman3062 Před 3 lety

      schron w ogrodzie połączony z domem przejściem podziemnym (gdy dom w mieście zostanie celowo trafiony, całkiem zniszczony i się zawali, to nie na schron bo ten będzie daleko poza jego obrysem).

  • @aque9608
    @aque9608 Před 4 lety

    Bardzo fajny materiał, dużo się dowiedziałam. Mam tylko jedno pytanie - nie sądzisz, że w obliczu tego, jak wyglądają ostatnio zmiany pogodowe, tj. coraz upalniejsze i suche lata, być może maksimum okien na południe nie jest optymalne? Że powinno być przynajmniej ich częściowe zacienienie, większe niż tylko podcień dachu?

    • @domowysurvival
      @domowysurvival  Před 4 lety

      Zawsze sobie można takie coś dobudować później.
      [Krzysiek]

  • @ivashiva6932
    @ivashiva6932 Před 4 lety +12

    Ja mam piwnice, czy jak to się mówi, mowa o Irlandii. Mam tam tam belki do cięcia i kominek, w razie czego mogę się ukryć i coś upiec a nikt nie zobaczy, to jak by bunkier.
    .

    • @xiaomitakahara188
      @xiaomitakahara188 Před 4 lety +1

      A z dymem co zrobisz? Nałapiesz w kondony i reklamówki?

    • @kaczor5645
      @kaczor5645 Před 4 lety +1

      @@xiaomitakahara188 Jak drewno jest dobrze wysuszone to nie ma dymu.

    • @damianziok1245
      @damianziok1245 Před 3 lety +1

      @@ManuelJesusBaquedanoGonzalez selekcja naturalna zrobi z nim robotę.

  • @arekcwiek7963
    @arekcwiek7963 Před 4 lety +2

    Dlaczego ludzie budują garaże w bryle domu? - To proste - wygoda. Zimą wsiadasz w ciepłym pomieszczeniu do ciepłego samochodu, i wysiadasz na w miare ciepłym parkingu pod firmą albo centrum handlowym. Latam analogicznie. Przy niesprzyjającej aurze masz miejsce gdzie możesz w komfortowych warunkach majsterkować, czy robić jakieś bardziej brudne rzeczy i wiele innych... Oczywiście jest to zdecydowanie droższe niż szopa koło domu. Na pierwszy rzut oka wydaje się to czętsto ekonomicznie nieuzasadnione - wszystko zależy od tego na ile ważny jest komfort jaki nam to daje i jaki jest koszt alternatywny, tzn. z czego musimy zrezygnować aby ten garaż zalazł się w bryle budynku.

    • @gofer2002
      @gofer2002 Před 4 lety

      Ja z kolei po doświadczeniach z garażem, nazwijmy to, w bryle budynku, bo u mnie jest pod tarasem (dom typu kostka ze środkowego Gierka) mam inne spojrzenie na temat. Jak się coś w warsztacie robi, np spawa czy maluje, a nawet coś grubszego przy aucie, to idzie zapach po całym domu... O hałasie np sprężarki nie wspomnę. To nie jest fajne.
      Na samo trzymanie samochodu - tak, w bryle. Żeby robić grubsze sprawy - tylko wolnostojący.
      I w sumie z powyższych powodów (a także małej działki) dobudowaliśmy garaż za domem. Przylegający, ale oddzielony, z wejściem tylko od podwórka. Większość powyższych problemów została wyeliminowana.

    • @marzenazioberska3269
      @marzenazioberska3269 Před 2 lety

      Podatek od garażu wolnostojącego jest dużo wyższy.

  • @pinej
    @pinej Před 4 lety +1

    Garaż połączony z domem, to must have według mine. Po pierwsze to kwestia wygody - wypakowanie zakupów czy przełożenie śpiącego dziecka. Po drugie to również kwestia bezpieczeństwa - można zapakować/rozpakować bagażnik nie pokazując co kupujemy czy, że szykujemy się do dłuższego wyjazdu.

    • @domowysurvival
      @domowysurvival  Před 4 lety

      Przy czym ten garaż podnosi Ci znacząco koszt budowy domu i jednocześnie naraża Cię na inne niebezpieczeństwa, np. związane z tym, że nie spłacisz kredytu.
      Moim zdaniem to niebezpieczeństwo jest ważniejsze od korzyści z posiadania garażu zbudowanego razem z domem.
      [Krzysiek]

    • @pinej
      @pinej Před 4 lety +3

      @@domowysurvival Garaż w bryle podnosi koszt, ale jest i tak tańszy od takiego samego, murowanego, budowanego obok. Żeby realnie zaoszczędzić musiałbyś stawiać blaszak albo jakiegoś strupa, a osobiście nie jestem fanem takich rozwiązań. Moje doświadczenia są takie, że zapakowanie rodziny np. na wyjazd na ferie to prawdziwy domowy survival i zamiast nosić w mrozie czy deszczu graty do auta na zewnątrz lub w garażu dalej na podwórku, wolę sobie na spokojnie pakować wszystko pod dachem. Tak samo jak w tym garażu mogę sobie na spokojnie dłubać przy rowerze czy zamontować agregat podłączony do instalacji. Kredyt, oczywiście jest zagrożeniem, ale nie demonizowałbym brania kredytów w ograniczonym zakresie. Dom to projekt na lata. Jak miałym budować całkowicie po taniości i wypłukać się z oszczędności to wolę odłożyć budowę, albo naprawdę wziąć mały kredyt hipoteczny, który jest nisko oprocentowany, a dzięki niemu będę miał poduszkę w gotówce.

    • @domowysurvival
      @domowysurvival  Před 4 lety +2

      Spoko, szanuję Twój punkt widzenia. Mój jest po prostu inny. Patrząc na to, co dzieje się teraz i co się będzie działo na przestrzeni najbliższych lat, będziemy widzieć coraz więcej dowodów na to, że z kredytami trzeba cholernie uważać...
      [Krzysiek]

    • @pinej
      @pinej Před 4 lety

      @@domowysurvival Kredytem można tak samo się spłukać jak i brakiem oszczędności. Przychodzi kryzys, tracisz pracę. 1. Masz 0zł oszczędności i 0zł kredytu, ale nie masz z czego żyć, albo 2. masz 100k oszczędności i 500zł raty miesięcznie kredytu, który możesz w każdej chwili nadpłacić jak przychodzą lepsze czasy. Do tego dochodzi np. wzrost cen nieruchomości - niektórzy kupowali mieszkania za 5k/m2 na kredyt, a niektórzy oszczędzali i kupowali za 8-9k/m2 zaledwie kilka lat później. Kredyt sam w sobie nie jest zły. Ale oczywiście rozumiem Twój punkt widzenia.

    • @domowysurvival
      @domowysurvival  Před 4 lety

      Albo 3. Masz 50 k oszczędności i nie masz wcale kredytu.
      Kredyt sam w sobie nie jest zły, to oczywiste. Ja też na filmie nie powiedziałem, żeby absolutnie w żadnym wypadku nie brać kredytu. Mimo to, uważam, że jest to zło konieczne i w taki sposób należy go traktować. Jako coś, czego niestety nie możemy uniknąć, ale musimy się za wszelką cenę starać brać ten kredyt jak najmniejszy. Choćby i kosztem tego, że przez pięć lat będziesz miał mniej wygody na działce, bo zrezygnujesz z garażu.
      [Krzysiek]

  • @damianek9331
    @damianek9331 Před 4 lety +1

    Bardzo fajnie że wspomniałeś o tym że dom powinien być w miarę jak najprostszy, ale chciałbym też zauważyć ciekawą zależność że większość ludzi buduje domy z piętrem, czyli klatką schodową. Nikt o tym nie myśli, że taka klatka schodowa jest bardzo kosztowna, zazwyczaj zajmuje ok 10 M2 na dole i 10 M2 na górze które musimy poświęcić czyli wydac pieniądze na przestrzen tylko do przejścia z jednego pomieszczenia do drugiego (marnowanie przestrzeni), koszt schodów też dość duży, w dodatku trzeba te 20 M2 ogrzać co powoduje kolejne koszta.

    • @karolinaszczepanik3326
      @karolinaszczepanik3326 Před 4 lety

      No ale mając duża rodzinę, duży piętrowy dom musisz jakoś wejść na piętro. Nawet meble przecież musisz je jakoś wnieść.

    • @damianek9331
      @damianek9331 Před 4 lety +2

      @@karolinaszczepanik3326 chodziło mi o to że tańszy w budowie jest dom parterowy.

  • @artzyg1130
    @artzyg1130 Před 4 lety

    Sprzedam 3tys m2 (3 działki) z nadanymi już numerami posesji na zadupiu powiat Sztum, dobry dojazd a zero cywilizacji.

  • @pawetarczynski8262
    @pawetarczynski8262 Před 4 lety +3

    Ucieklem z miasta mam dom 25 km od najbliższego miasta i 100 km od sporego miasta. Działkę 35 arów na której spokojnie wyprodukuje żywność dla siebie. Swoją wodę, swoje drewno, dom ogrzewany drewnem. Muszę tylko jeszcze zapewnić sobie swój prąd..

    • @ufoc
      @ufoc Před 4 lety +2

      Paweł Tarczyński nie wyprodukujesz żywności w każdej porze roku

    • @pawetarczynski8262
      @pawetarczynski8262 Před 4 lety +6

      @@ufoc ale w sezonie zgromadzę ich tyle że spokojnie mi starczy na cały sezon. Teraz 90 % pożywienia jakie jem pochodzi z własnej "produkcji".

    • @generalnywascicielinternet4888
      @generalnywascicielinternet4888 Před 4 lety

      @@pawetarczynski8262 serio w to wierzysz??? Chyba że zamrozisz z marketu..
      Aha...brak prądu...bądź realistą...

    • @makitor7673
      @makitor7673 Před 4 lety +4

      @@generalnywascicielinternet4888 ciekawe jak cywilizacja dotarła do dzisiaj, skoro prąd mamy zaledwie ca. 100 lat

    • @pawetarczynski8262
      @pawetarczynski8262 Před 4 lety +7

      @@generalnywascicielinternet4888 Jestem vege więc większość mojej diety stanowią warzywa. Można je spokojnie przechowywać w piwniczke ogrodowej. Dodatkowo w piwniczke mam własną hodowle grzybów. Moje zapasy mogą spokojnie przeleżeć zimę bez prądu. Jeśli Ty jako zapas masz pizzę mrożoną z biedry to bez prądu się nie obejdziesz.

  • @novac1907
    @novac1907 Před 4 lety +1

    Fajny materiał, bardzo dużo pokrywa się z moimi wytycznymi. Jedyne o czym nie myślałem to piwnica że względu.... właśnie na koszty. Aha no i działka, myślę o takiej ok 1000 mkw, bo przy większej będzie zużywała sporo energii...mojej energii 😁

  • @jalowapoczta4118
    @jalowapoczta4118 Před 4 lety +1

    Teraz modne są domy z giny i słomy. Materiały są tanie, przyjazne przyrodzie i dobrze się sprawują w temacie ciepła. Szkoda, ze nie zostały wspomniane. zainteresowanym tematem polecam na dobry początek kanał "W Szumilesie".

    • @domowysurvival
      @domowysurvival  Před 4 lety +2

      Budowałem taki domek w 2010 roku chyba. Potem chciałem zbudować sobie w tej technologii domek gospodarczy na działce, nawet słomę kupiłem, ale ostatecznie nic z tego nie wyszło.
      Nie wspomniałem o tej technologii, bo moim zdaniem nie jest jeszcze dostatecznie dojrzała, na poziomie gotowych rozwiązań. Uważam, że za mało jest firm, które kompleksowo wznoszą w tej technologii budynki.
      [Krzysiek]

  • @szariq7338
    @szariq7338 Před 4 lety +2

    Co sądzisz o "przyklejeniu" garażu do domu, który mógłby służyć także jako warsztat? Raczej jest to dobre, bo nie ma się budynków rozwalonych po całej działce, bliżej się ma z domu, wygląda to na same korzyści.

    • @domowysurvival
      @domowysurvival  Před 4 lety

      Co to znaczy "przyklejeniu"? Chodzi Ci o garaż w bryle budynku?
      [Krzysiek]

    • @szariq7338
      @szariq7338 Před 4 lety

      @@domowysurvival Bardziej chodziło o to, że garaż i dom po prostu mają ścianę lub ściany wspólne, ale może być też w bryle.

    • @domowysurvival
      @domowysurvival  Před 4 lety

      A to o garażu w bryle akurat jest mowa na filmie.
      [Krzysiek]

    • @mpGrafik
      @mpGrafik Před 4 lety +1

      Warsztat? To lepiej niezbyt blisko domu. Warsztat to hałas zwykle.
      Taniej wyjdzie lekka konstrukcja 35m² wolnostojąca. Ale też uważam, że dla auta wystarczy wiata - daszek, a warsztat niech będzie warsztatem - mi tak się sprawdza lepiej, choć pierwotnie miał to być typowy garaż. Wyszło w praktyce inaczej.

  • @parjapa5259
    @parjapa5259 Před 4 lety

    Ciekawe

  • @jakubekvenom4970
    @jakubekvenom4970 Před 4 lety +1

    A'propos środków lokomocji, według mnie logicznym wyborem jest rower (oprócz auta). Stosunkowo tani, łatwiejszy w naprawie . Darmowe paliwo, bo i tak musimy jeść. Do tego jesteśmy cichsi od samochodów i mniej widoczni. Nawiasem mówiąc, chętnie bym obejrzał i wysłuchał materiału na temat rowerów na ciężkie czasy. Może np. z "Szajbajkiem" , jako ekspertem? Pozdrawiam.

    • @domowysurvival
      @domowysurvival  Před 4 lety

      czcams.com/video/gnty7HF6wjg/video.html
      czcams.com/video/Qrvsy34xXCY/video.html
      [Krzysiek]

  • @xegonus
    @xegonus Před 4 lety +2

    Domy kopułowe, ciekawe i tanie rozwiązanie. Wiatry go nie ruszą i dachu nie zerwie ... bo go nie ma ;)

    • @domowysurvival
      @domowysurvival  Před 4 lety

      Tanie?
      Ile kosztuje dom tego typu?
      [Krzysiek]

    • @xegonus
      @xegonus Před 4 lety

      @@domowysurvival Odchodzi cena dachu. Domy tego typu są coraz to popularniejsze. Znalazłem na YT o ich budowie. Sergiel takie budują. Tańsze w budowie i utrzymaniu, tak twierdzą. Jak będę miał działkę to taki będę budował. Pozdrawiam

    • @domowysurvival
      @domowysurvival  Před 4 lety

      Nie wierzę. :)
      Wszystko, co choćby wygląda na nowe, ciekawsze od stosowanego do tej pory, prawie zawsze jest droższe (nawet jeśli nie powinno).
      [Krzysiek]

    • @xegonus
      @xegonus Před 4 lety

      @@domowysurvival jestem na etapie zbierania materiałów i dane czerpie z takich filmów jak twój. Przejrzyj kilka filmów o domach kopułowych to może coś ciekawego nasunie się i opowiesz o tym. Mnie ciekawi ten temat, ale nie przeczę że to może być ślepy tak na polskim rynku. Takie domy już powstają i ludzie chwalą.

  • @Bartek252511
    @Bartek252511 Před 4 lety

    Spiżarnia to ważny fragment kazdego domu, rówież nieszkania w bloku, "zapaśnik" wcale nie musi byc obarczony puszkami, konserwami itp, wystarczy na promocjach kupic 2x tyle co by się bralo tego co ma dlugi termin waznosci w temp. pokojowej, a po kilku tygodniach takiego kupowania tylko uzupelniac to co sie w zapaśniku konczy i finalnie masz zapas ktory cie wiele nie kosztuje.

    • @hertof4341
      @hertof4341 Před 4 lety

      O tuż to dobrym przykładem są dzisiejsze czasy gdy masz już odstawione zapasy i nie musisz w panice kupować produktów

  • @maciekwaszkiewicz5945
    @maciekwaszkiewicz5945 Před 4 lety

    W moim odczuciu dom drewniany z bala będzie najlepszy. Bardziej wytrzymały niż szkieletowy ale ma większą pojemność cieplną. I do tego jest bardziej ekologiczny niż murowany. Zgadzam się że im prostsza bryła tym lepiej. Co do garażu w bryle czy nie to zależy od wielkości działki. Jeśli jest mała to w bryle. Jeśli ma odpowiednie wymiary to oddzielnie. Nie należy też zapominać o dachu jednospadowym. Jest jeszcze prostszy. Ale dla mnie brzydki.

    • @domowysurvival
      @domowysurvival  Před 4 lety +1

      Do tego gorsze parametry termoizolacyjne, niż dom o konstrukcji szkieletowej.
      [Krzysiek]

    • @maciekwaszkiewicz5945
      @maciekwaszkiewicz5945 Před 4 lety +1

      @@domowysurvival zależy od ocieplenia. Oczywiście wtedy będzie grubsza ściana. Ale coś za coś.

  • @RecondoSurvivalSchool
    @RecondoSurvivalSchool Před 4 lety

    Co do domów szkieletowych.
    Owszem, szybko się nagrzewa, to fakt, ale jeszcze szybciej się wychładza, co przy ,,trudnych czasach" może być ekonomicznie nieuzasadnione, gdyż może być problem z opałem, albo z finansami właśnie na ogrzewanie. Lepiej użyć do budowy materiałów, które potrafią kumulować w sobie ciepło - drewno, cegła.
    Co do ścian przenoszących dźwięki, to nie ma wcale tak źle - swego czasu za ścianą ( przy głowie) miałem prysznic i jakoś nie specjalnie było go słychać. Z podłogami oczywiście gorzej, ale nie jest to aż tak złe jak ujęte w materiale - bo też ile osób będzie nam chodziło nad głową :)
    Tu dwa Twoje punkty ujmę w jednym:
    Dom murowany - cóż, aby się nagrzał beton, ceramika itp. za pomocą słońca, musielibyśmy mieć relatywnie duże przeszklenia, aby spora ilość promieni słonecznych dostawała się do wnętrza...ale problemem jest to, że fajnie, gdy słońce ogrzewa nam dom w zimę, tyle że przez przeszklenia ucieka dużo więcej energii cieplnej gdy słońca nie ma, niż przez ściany i w tym wypadku bilans jest niestety ujemny - więcej strat ciepła niż zysków.
    Również latem duże okna nie sprzyjają - dom się zbyt mocno nagrzewa, musimy mieć rolety zewnętrzne, albo okiennice. A i tak w środku będzie ciepło. Jasne, można mieć klimatyzację, ale to znowu koszty energii. Wspomniane przez Ciebie wydłużone zadaszenie, aby zmniejszyć ilość promieni słonecznych latem, to bardzo dobre rozwiązanie, ale nie do każdego projektu domu pasuje
    Dom jak najmniejszy, ale zapomniałeś dodać, żeby był dostosowany i optymalny. Głupotą jest np. wyprowadzka od rodziców i od razu budowanie domu. Trzeba spróbować pomieszkać w kilku mieszkaniach / domach wynajętych minimum na kilka miesięcy, aby się przekonać ile metrów faktycznie nam potrzeba do komfortowego życia - KOMFORTOWEGO. Bo jeśli budujemy dom, do całorocznego mieszkania, on nie może zapewniać minimum komfortu, on po prostu musi być komfortowy.
    Izolacja - wcale nie musi być jak najgrubsza, powyżej bodajże 15 cm styropianu, nie ma już znaczącej różnicy w izolacji cieplnej. Po prostu powyżej 15 cm ( albo 20 cm - nie pamiętam ) cieplej i tak nie będzie, a każdy dodatkowy centymetr generuje koszty podczas budowy.

    • @domowysurvival
      @domowysurvival  Před 4 lety

      Co do tej izolacji, to jak kiedyś liczyłem optymalną grubość izolacji (*) to wychodziło nawet mniej, niż 15:
      ogrzewanie.drewnozamiastbenzyny.pl/optymalna-grubosc-izolacji-scian/
      (*) Ale to było 10 lat temu prawie i patrzyłem tylko na okres zwrotu z inwestycji, który wychodził najkrótszy przy cieńszej izolacji. Co jednak nie oznacza, że np. przy uwzględnieniu rosnących cen paliw kopalnych albo energii, nie wyszedłby inny wynik.
      Ja teraz jestem ogromnym zwolennikiem docieplania tak bardzo, jak tyko to możliwe.
      [Krzysiek]

  • @Sylwek45
    @Sylwek45 Před 4 lety +3

    co myślisz o takich małych schronach robionych z betonowych szamb? np 3 takie szamba stawiamy obok siebie wybijamy dziury na przejścia i mamy 3 pokoje pod ziemią.

    • @domowysurvival
      @domowysurvival  Před 4 lety +4

      Jeśli nie masz możliwości zrobienia piwnicy pod domem, jest to całkiem niezłe rozwiązanie.
      [Krzysiek]

    • @pogodanaprzygode
      @pogodanaprzygode Před 4 lety +1

      Pod warunkiem, ze twoja zona lub dzieci nie maja klaustrofobii.
      Pozostaje pytanie, przed czym właściwie taki schron ma chronić?

    • @Sylwek45
      @Sylwek45 Před 4 lety +4

      @@pogodanaprzygode miałem na myśli coś w stylu takiej ziemianki w której można było by na co dzień przetrzymywać żywność a w ostateczności przeczekać tam kilka dni

  • @berylkerman3009
    @berylkerman3009 Před 3 lety

    Kiedys w szkole na Przysposobieniu Obronnym uczyli, że schron musi mieć dwa wyjscie, w tym jedno oddalone od ścian budynku. Więc jak ci się budynek na piwnicę zawali, to i tak dasz radę wyjść.

  • @agnieszkammmm7926
    @agnieszkammmm7926 Před 4 lety

    " I ten syn, w przyszłości, chodziłby tędy do szkoły.." :D To ja jeszcze pozwolę sobie dla osób zastanawiających się nad konstrukcją domu dodać, że parterowy dom to kiepskie rozwiązanie energetyczne. A tak w ogóle mój dom i działka spełnia w 99,99% opis z filmu :D To 0.01 to brak stołu do pingponga i miejsca na taki stół ;P
    Edit// Polecam też ścianę jednowarstwową, typu porotherm 55, bez styropianu, który może posiekać ptak/szczur/kuna.

    • @domowysurvival
      @domowysurvival  Před 4 lety +3

      Nie jestem za bardzo zwolennikiem ścian jednowarstwowych. Są grubsze od tradycyjnych, wcale nie są cieplejsze, są bardziej podatne na błędy przy wznoszeniu ściany.
      [Krzysiek]

  • @Gadon357
    @Gadon357 Před 4 lety

    ja bym wolał dom budować bardziej obrócony wschód - zachód. mój dom rodzinny jest ustawiony południe - północ i no cóż od południa latem jest PIEKŁO a od północy zimą jest kostnica (dom niemal 50 letni) dodatkowo ponoć panele fotowoltaiczne dają wtedy więcej energii ponieważ panel nie jest tak nagrzany - wydajność spada z temperaturą.
    można zawsze zostawić poddasze jako strych / schowek i ewentualnie później tam dorobić pokoje ;)
    garaż w bryle domu jest fajną sprawą gdy wychodzisz o 5 rano, zimą do samochodu na 12 godzinną zmianę fają sprawą jest usiąść na względnie ciepły fotel ;)

    • @domowysurvival
      @domowysurvival  Před 4 lety +1

      Ale wiesz, nie porównujmy domów budowanych dziś zgodnie ze sztuką i dobrym projektem z domem budowany przed 50 laty, Bóg wie z czego, jak i dlaczego. :)
      Jasne, że ogrzewany garaż w bryle jest fajną sprawą -- ale nie na tyle fajną z punktu widzenia przetrwania trudnych czasów, by pakować się w dodatkowy kredyt (który sam w sobie może być przyczyną kłopotów).
      [Krzysiek]

    • @Gadon357
      @Gadon357 Před 4 lety

      @@domowysurvival możliwe chociaż osobiście odnośnie nowego budownictwa mam złe doświadczenia - pękające ściany, wypadające okna itd.

    • @domowysurvival
      @domowysurvival  Před 4 lety +1

      Wszystko się zgadza, bo dziś można też się przy budowie naciąć. I to bardzo łatwo.
      [Krzysiek]

  • @damianek9331
    @damianek9331 Před 4 lety

    Pracuje w branży budowlanej. Nie zgodzę się z tym ,że czym więcej izolacji cieplnej tym lepiej. Jest to niezdrowe dla budynku i dla użytkowników takiego domu (wszystko z umiarem).

    • @domowysurvival
      @domowysurvival  Před 4 lety

      Nie rozumiem. Dlaczego jest to niezdrowe dla budynku?
      Pomijam kwestie estetyczne, bo ściana z półmetrową izolacją ze styropianu byłaby gruba jak w średniowiecznym zamku. Oczywiście nie opłaca się dawać tak grubej izolacji (da się policzyć optymalną grubość, uwzględniając koszt wykonania i zwrot z inwestycji), ale to inna historia.
      [Krzysiek]

    • @damianek9331
      @damianek9331 Před 4 lety +1

      @@domowysurvival Zbyt duża ilość izolacji powoduje że ściany i sam budynek nie oddycha, można to porównać do rękawiczek lateksowych jak chodzisz w nich cały dzień ręka się poci i zaczyna nieciekawie pachnąć ;) W tych bardzo dobrze izolowanych budynkach zazwyczaj jest tak, że jak się "puści bączka" to za tydzień go czuć. Sprawę można załatwić oczywiście np. rekuperatorem, ale po co zużywać dodatkową energię na oczyszczanie powietrza skoro w jakiejś części budynek sam może to zrobić. Osobiście mam dom z keramzytu tynki gliniane, ocieplenie 4 cm perlitu.

    • @domowysurvival
      @domowysurvival  Před 4 lety

      Tak czułem, że może chodzić o "oddychanie ścian".
      Ściany nie są od oddychania. Od odprowadzania wilgoci jest wentylacja.
      [Krzysiek]

  •  Před 2 lety

    Cześć, nie wiem czy się odniesiesz (wątpię) bo pewnie do nowych filmów jest dużo nowych komentarzy a ten już "swoje lata ma" - oglądam niemal wszystkie odcinki z Twojego kanału od początku ich wrzucania (pomijam to co już wiem) - zasadniczo, nie tylko się z Tobą zgadzam ale też i trochę szkoda, że tak późno trafiłem na ten kanał. Jestem właśnie na etapie planowania budowy domu i wspomniany garaż planuję i to właśnie w bryle i to na dwa samochody, quada i motocykl. Dlaczego? Dlatego, że: owszem dochodzą pewne koszty budowy (jednorazowe) - ale właśnie koszty te są jednorazowe..i wbrew pozorom przy zastosowania odpowiedniej technologi nie aż tak wielkie... a komfort niesamowity... jeśli 2-3 razy w tygodniu przyjeżdżam autem z zakupami dla rodziny (powiedzmy sobie wprost, że codziennie nie je się zapasów.. to nie muszę zapieprzać dookoła domu...po kilka razy....(dochodzi też oszczędność czasu i energii) tym bardziej jak jest śnieg czy mróz. Nie muszę otwierać kilka razy drzwi zewnętrznych (utrata ciepła) - jeśli mam żonę i dwójkę dzieciaków plus zakupy to chałupa mi się wywietrzy do poziomu temperatury zewnętrznej w mniej niż przysłowiowe 5 min. Wjeżdżam do garażu, zamykam za sobą ocieplone drzwi wjazdowe... i otwieram tylko drzwi wewnętrzne. Garaż nie jest ogrzewany (no bo i po co) niemniej... zawsze dom oddaje część ciepłą na zewnątrz - w tym przypadku do garażu postawionego w bryle, a zatem w tym wywietrzonym przez otwarcie drzwi wjazdowych do niego garażu, zawsze mam temperaturę wyższą niż na zewnątrz, a wymiana cieplna pomiędzy otwartymi drzwiami między garażem a w moi przypadku kuchnią (najcieplejsze miejsce) może i jest duża... ale dom tego ciepła nie traci całościowo - tracimy tylko nadwyżkę ciepła z okolicy kuchni. Prócz tego, można w takich drzwiach od strony garażu zamontować dodatkową folię (wiesz... grube, szerokie paski folii - takie jak kiedyś w sklepach były) co skutecznie chronią od wymiany powietrza. Codzienny komfort niesamowity, nie tylko pod kątem wygody noszenia zakupów ale też i czystości - buty już dawno obeschły w samochodzie na dywaniku... dodatkowo mam zabezpieczony sprzęt przed potencjalną kradzieżą... w postaci właśnie czy to samochodu, quada, motocykla, rowerów, kosiarki itp... blaszaka nigdy tak nie zabezpieczysz, chyba że zbudujesz go ze stali a nie cynkówki... ale... wtedy to już nawet wychodzi większy koszt niż z betonu... że o malowaniu co parę lat nie wspomnę (nawet blacha ocynkowana ma swoją wytrzymałość). Ja wszystko buduję z betonu "reaktorowego" C45/55, jest zaledwie (w zależności od betoniarni) droższy o około 30zł za metr sześcienny od standardowego betonu B25 z którego się domy buduje... jeśli potrzebuję na ściany do domu co ma 109 m2 około 55m3... to różnica pomiędzy jakąkolwiek inną formą budowy z betonowych komponentów... a betonem (czysty beton) B25 jest już ogromna... (beton wychodzi taniej i szybciej bo wszystko masz w 7 dni ( po 7 dniach zdejmujesz szalunki i możesz działać dalej (dom parterowy). A jeśli porównać beton standardowy B25 do C45/55 na ilości 55 metrów sześciennych potrzebnych do wylania to różnica wynosi 30zł x 55m3 = 1650zł... a mam dom odporny na falę uderzeniową po wybuchu jądrowym, że o serii z kałacha nie wspomnę. :) Bowiem jest to beton ciężki i jednocześnie wodoodporny. Pamiętać tylko trzeba żeby wcześniej poprowadzić odpowiednio istalacje (wszystkie) bo potem się już w niego nie wwiercisz :)

    • @domowysurvival
      @domowysurvival  Před 2 lety +1

      Ależ ja nie twierdzę, że garaż w bryle nie daje komfortu. Oczywiście, że daje. W końcu robimy dzięki temu dom dla samochodów, motocykla, quada, rowerów, kosiarki.
      Tylko ten komfort ma swoją cenę. I nie sądzę, żeby taniej będzie ogrzewać dodatkową przestrzeń w bryle domu, niż równoważyć straty ciepła podczas kilkukrotnego otwarcia drzwi, by przynieść z domu zakupy.
      Jestem zdania, że jeśli rezygnacja z tego dodatkowego komfortu da nam dodatkowe bezpieczeństwo finansowe, bo na przykład będzie można zrezygnować z kredytu, albo wziąć kredyt na zauważalnie krótszy okres, to należy wziąć takie rozwiązanie pod uwagę. Najgorszym, co można zrobić, to wydawać pieniądze przy budowie domu bez opamiętania, a potem skończyć mieszkając pod mostem z dzikimi zwierzętami, gdy katastrofa gospodarcza doprowadzi rodzinę do bankructwa.
      [Krzysiek]

  • @FeuerKriegDivisionPoland

    Wychodzi na to że moi przodkowie słusznie zbudowali dom z grubej cegły z piwnicą która ma ściany metrowej grubości , z hektarem podwórka szklarnią to wszystko nad rzeką

  • @Kamandir_Gustlik
    @Kamandir_Gustlik Před 4 lety

    A co by Pan powiedział na małe gospodarstwo rolne? Powiedzmy ursus C 330 na żółtych blachach bo to mniejsze koszta oc, jakieś podstawowe maszyny do niego aby przygotować większy kawałek pola na warzywa, przyda się on do przewiezienia drewna z lasu w razie co, a przy okazji gdy spadnie śnieg może pomóc w odśnieżaniu.

    • @domowysurvival
      @domowysurvival  Před 4 lety

      A czemu by nie?
      Zawsze jednak byłem przekonany, że lepiej budować nowy dom od zera, niż kupować i przebudowywać do swoich potrzeb istniejący.
      [Krzysiek]

    • @Kamandir_Gustlik
      @Kamandir_Gustlik Před 4 lety

      Domowy Survival znaczy się ja też miałem taki plan aby budować od zera, ale posiadać takie małe gospodarstwo to jednak jest dużo udogodnienie:kozy (mleko i mięso), kury (jajka i mięso) A traktorkiem jak wcześniej napisałem. Samo kupno gospodarstwa nie jest takie proste bo i koszty są takie jakby budować od zera A trzeba jescze przerabiać.

  • @janekovalsky3050
    @janekovalsky3050 Před 3 lety +1

    Jak zwykle plusy i minusy.koszty Dom piętrowy: na ogół nie zawsze większe ocieplenie, schody, dachy zwłaszcza jak wielospadowy, ogrzanie dwóch kondygnacji, co najmniej po jednej łazience na kondygnacje i więcej, jeśli jest więcej domowników, mniejsza zazwyczaj ława fundamentowa ale za to grubsza, najczęściej garaż w bryle bo stawiane na mniejszych działkach, prawie wszędzie można wybudowac. Dom parterowy: większą ława ale cieńsza, brak schodów, możliwa ucieczka oknem ( w piętrowym niekoniecznie), większy dach i droższy chyba, że zrobimy tzw. płaski, nie zawsze plan miejscowy pozwala wybudować parterowe z płaskim dachem, bo widzimisię urzędniczyny podyktowana prawem z lat 60-tych, budowany najczęściej na większych działkach z garażem osobno. Wybieram drugą opcję. Sprawdza się.

  • @adamroman3062
    @adamroman3062 Před 3 lety

    16:22 - Tego nie za bardzo załapałem, że dom powinien być jak najmniejszy (bo przecież od nadmiaru przestrzeni nie cierpi się) a te schowki, szopy na działce zastępuje właśnie duży garaż, który jest nie tylko domem na auto, ale budynkiem gospodarczym połączonym równo z gruntem w przeciwieństwie do domu, który zwykle jest podwyższony i wciągnięcie kosiarki po schodach nie jest wygodne).
    16:40 - Przekonanie, że szkoda budować od razu z domem garażu pewnie ma związek z założeniem, że lepiej rozłożyć w czasie koszt, ograniczając się do tego co niezbędne.
    Jednak część osób planuje budżet pod budowę, mając do dyspozycji większe środki, tak że np ojciec u mnie postawił przydomowy garaż wielkości przeciętnego domu, bo razem z nie użytkowym poddaszem nad nim oraz piwnicą pod jego połową ma aż 200 m2, w tym 80m2 na samochody całej rodziny. Traktorek ogrodniczy, mały warsztat do majsterkowania, zapas drewna do kominka też tam przechowuję, bo najłatwiej było tam to wypakować. Garaż jest do tego wysoki, na prawie 4m i jak trzeba było by przygotować się na kryzys to można było go piętrowo zastawić całymi paletami zamawiając różne rzeczy. Kiedyś ojciec opowiadał, że aby rodzina przetrwała stan wojennym zamówił pół ciężarówki jedzenia. Zresztą to nie raz robił zamówienia całymi skrzynkami i większy dom służy min jako magazyn na wszelkie rzeczy, o które kiedyś było ciężko, więc zawsze były obszerne strychy lub/i piwnice.
    Jak w nowym wielorodzinnym domu dla nas (swoich dzieci) zrobił dwie studnie i dodatkowy piec obok gazowego na węgiel, by był na trudne czasy jak odetną gaz i wodociąg to się dziwiłem, a teraz z dekadę po jego śmierci to doceniam. Rozumiejąc, że tego co czyni niezależnym nigdy nie za wiele. Mi jego polotu (rozmachu) brakuje, bo będąc nowym pokoleniem spocząłem na laurach poprzedniego (odnoszącego sukcesy) i sam nic nie robię, ale oglądając ten kanał po woli motywuję się do planowania i wykonania bunkru obok domu (bo to chyba lepsze niż pod nim. Ponieważ budynki w mieście, w stolicy są narażone na wyburzenie z powodu wojny. Wysoki dom mógłby uszkodzić schron zawalając się nań, a też budowę za obrysem domu motywuję większą przestrzenią ponad poziomem wody, czyli mniejszą wilgocią.
    Bo schron w domu musiał by być pod piwnicą, czyli w pełni poniżej poziomu wód gruntowych, a tak można by zrobić schron 2 poziomowy, gdzie w przypadku jego zalania górny poziom byłby nadal zdatny do zamieszkania. Poza tym poza domem można wykorzystać to jako pomieszczenie dalekie od smogu elektromagnetycznego oraz w pełni akustycznie odizolowane od domu. Czyli jeśli podczas wojny do domu włamią się i osiedlą w nim dzicy lokatorzy, np wojsko zrobi sobie w nim kwatery, to schron oddalony od budynku będzie trudny do wykrycia niż taki który miałby być bezpośrednio pod nim i w nocy mały hałas, mógłby go ujawnić (bo garnek upadnie czy coś).
    Schron pod domem mógłby być połączony z nim wejściem ukrytym tak dobrze, że nie do odkrycia przypadkiem.. oraz kanałami wentylacyjnymi, które będą dodane do głównego ciągu (i wykorzystywane jako opcjonalne, gdyby była powódź i wszystko zalało powyżej kilku metrów, czy coś). Poza tym jeśli ktoś kamerą termowizyjną badał by teren to nie wykrył by wylotów powietrza z bunkra, a zobaczył tylko wykorzystanie domu, gdzie można było by zrobić atrapę schronu i automatycznym piecem.. by po znalezieniu jej nie szukano dalej).
    Taki mam pomysł i do schronu dodał bym jeszcze sieć podziemnych korytarzy połączoną ze studzienkami na wodę, tak, że pod ich dnem były by zasypane włazy wykonane z płyt betonowych, albo nawet z cienkiego betonu, wylanego na kawałek styropianu bez zbrojenia. Tak by w razie potrzeby można było to przebić i tamtędy wyjść. Ale też przez oczko wodne, na te okazję automatycznie wypuszczając wodę, a potem ją wpuszczając unosząc w górę foliowe dno od tego zbiornika tymczasowego. Można było by bawiąc się zrobić całą sieć, jak kret. Nie tylko jako schron, ale dla zabawy dla dzieci, które lubią takie labirynty (choć chwalenie się nimi nie było by dobre i znając dzieci to trochę ryzykowne, wtajemniczać je we wszystko.. czyli, że te podziemne korytarze w ogrodzie prowadzą do schronu a nie są tylko labiryntem do zabawy w chowanego). Nie powiem, że to ma być tylko na trudne czasy, sam jestem jak dziecko i lubię udziwniać życie, więc pod pretekstem przygotowań na apokalipsę robił bym takie rzeczy. Naprawdę, autentycznie ciesząc się nimi (podziemnymi komnatami).
    18:21 - obejrzałem do końca i wiem już o co chodzi z tym ograniczaniem się do domu, bez garażu od razu (bo zapomniałem, że większość domów buduje się na kredyt gdzie można pieniądze wykorzystać lepiej niż na oddzielny dom dla aut, które faktycznie wygodnie jest trzymać pod wiatom. Mój brat jeżdżąc często nie używa garażu, który też po jego stronie jest zagracony, a wyjeżdżanie i wjeżdżanie co dzień było by mniej wygodne niż stawianie auta na wielkim podwórku za domem jak się chce, a na zimę pod wiatą też ew w poprzek, bo szeroką jak garaż, będąc jego przedłużeniem). Wiec część osób mając garaże wcale z nich nie korzysta wg pierwotnego przeznaczenia, a nawrzuca tam gratów zamiast trzymać je w piwnicy, bo do garażu bliżej.. bez schodów i od razu z bagażnika lub przestrzeni ładunkowej w dostawczym aucie wszystko się wyrzuca). Duże przestrzenie nie sprzyjają utrzymaniu porządku, bo zawsze jest miejsce na kolejne i kolejne graty (a przegląd wyrzucanie przydało by się.. choć jak się słucha o trudnych czasach to może nie, bo teoretycznie można nawet wynająć garaż na mieszkanie dla ludzi, którzy nie będą się mieli gdzie podziać a chętnie zajmą się ogrodem w zamian za pomoc, sadząc coś). Wg mnie zaspa nasion jest ważny, nawet jeśli nie ma się ogródka warzywnego, to może on się przydać jak sklepy zamkną. Mały inspekt, coś ala mini szklarnię warto też zrobić albo ogród zimowy na tarasie (na piętrze gdzie tego nikt nie ukradnie. Oszklić wszystkie tarasy).

    • @domowysurvival
      @domowysurvival  Před 3 lety

      W kwestii garażu dokładnie o to chodzi -- celem nadrzędnym jest minimalizacja kosztów budowy domu. Jeśli chcesz mieć garaż przy domu, to tak rozplanuj budowę (zaprojektuj dom), by później móc go dobudować. Inaczej to nie ma sensu. Koszt budowy garażu jest praktycznie taki sam (w przeliczeniu na metr kwadratowy powierzchni), jak koszt reszty. Ja nie uważam, by mój samochód zasługiwał na tak samo luksusowy dom jak ja, podobnie zresztą myślę o kosiarce i rowerach. Dlatego ciąłbym koszty na garażu. Zwłaszcza, gdy dom budujesz za kredyt...
      [Krzysiek]

    • @adamroman3062
      @adamroman3062 Před 3 lety

      @@domowysurvival Dzięki za odpowiedź, nie spodziewałem się, że czytasz długie komentarze (nawet nie bardzo na temat, mam jakiś gorszy humor i niepotrzebnie się rozpisuję) ale jeśli już mam okazję coś dodać.
      Oglądam właśnie twój film *_"Jak przetrwać wojnę atomową?"_* i wpadłem na myśl, że najprostszy schron przeciwatomowy to piwnica pod garażem, do którego wtedy wystarczy wysypać górę piachu,która pochłonie radiację. Wiec czym kolwiek ten garaż by nie był (blaszakiem, szopą, czy nawet wiatą, to konstrukcje betonowej podłogi można by zawczasu wypełnić solidnym zbrojeniem, a najlepiej belkami by podkopać, a najlepiej przed tym wykopać sobie zwykły kanał przydający się jak ktoś potrafi coś naprawić w samochodzie typu wymiana oleju). Kiedyś ludzie robili takie rzeczy, teraz podobno jest zakaz budowy kanałów w garażach (ale to nie oznacza że trzeba mieć go na planie i na widoku - może być zakryty wykładziną PCV).
      Muszę przyznać, że fajne są te filmy powinienem obejrzeć wszystkie do końca zanim się powypowiadam.

    • @domowysurvival
      @domowysurvival  Před 3 lety

      Jestem jeszcze na etapie, że czytam wszystkie komentarze. :D
      [Krzysiek]

  • @kazabubu1696
    @kazabubu1696 Před 4 lety +4

    Ja bym w tak wyeksponowanym, nasłonecznionym domku nie chciał mieszkać, ale to już kwestia gustu.

    • @hertof4341
      @hertof4341 Před 4 lety

      Czemuż to?

    • @marekszymanski5367
      @marekszymanski5367 Před 2 lety

      Zawsze można zamontować żaluzje, albo markizy i przezbędziemy się światła, albo tylko samego bezpośredniego promieniowania słonecznego z domu

  • @dolmio1989
    @dolmio1989 Před 4 lety +2

    15:30 - tutaj jako inżynier budownictwa się nie zgodzę. Jak najbardziej na mur można stosować ocieplenie z wełny i często się takie stosuje. Zwracam uwagę że styropian jest palny, a wełna nie - z tego powodu styropianu wprost nie wolno stosować w budynkach wysokich.
    Dla przygotowania na trudne czasy taka kwestia jak łatwopalność/palność/niepalność materiałów z których zbudowany jest nasz dom jest chyba dość ważna? Przykładowo jeśli zamierzamy parkować samochód blisko domu (mała działka) to chyba najgorszym możliwym scenariuszem jest że w nocy zapali nam się samochód (a to się zdarza, rzadko ale jednak), a od samochodu zapali nam się dom - a dokładnie elewacja i ocieplenie ze styropianu, a po tym ociepleniu ogień przejdzie na drewnianą konstrukcję dachu. Całkiem niedawno był przypadek że zapalił się autobus szkolny zaparkowany zbyt blisko szkoły - a ponieważ była ocieplona właśnie styropianem to cały budynek ucierpiał bardzo mocno. Gdyby był ocieplony wełną to elewacja byłaby zniszczona, ale większych zniszczeń by nie było.

    • @domowysurvival
      @domowysurvival  Před 4 lety

      Przecież nie powiedziałem, że na ściany nie można stosować wełny, bo pewnie, że można, po prostu częściej się ociepla ściany styropianem, bo jest łatwiejszy w użyciu. Tak samo, jak między krokwie też można dawać styropian, a nie tylko wełnę, ale wełna jest popularniejsza. :)
      [Krzysiek]

    • @janekovalsky3050
      @janekovalsky3050 Před 3 lety

      Piszesz, że nie wolno styropianem okładać wysokich budynków... Cała Polska jest praktycznie ostyropianowana. Wysokie 10-cio piętrowe też.

  • @SuzukiHarpmaster
    @SuzukiHarpmaster Před 4 lety +2

    wynaleźli takie okna które produkują prąd ale pewnie jeszcze mało materiałów na ten temat jest

  • @irminzakszewski121
    @irminzakszewski121 Před 4 lety +4

    Ogólnie nie bardzo się udzielam ale jest sporo wad w tym akurat odcinku.:
    1: Wyszedł z tego poradnik budowlany na Eko-Dom a nie poradnik surwiwalowy
    2: Nie wzięto w ogóle pod uwagę dachu płaskiego który jest: odporniejszy na wiatr i tańszy w wykonaniu.
    3: (dot :pkt.3) można rozważyć dom bardziej rozległy ale parterowy z płaskim dachem ( oszczędzamy na ww dachu i klatkach schodowych czyli np.: 2 kondygnacje razem 200m 2 to to samo jak parterowe 170 m 2)
    4:Piwnica częściowa może być piwnicą wzmocnioną czyli z grubszym stropem i ścianami.
    5:Piwnica z zamiarem użytkowania jako schron nie powinna mieć w swej konstrukcji przewodów kominowych.
    6: Brak informacji o zabezpieczeniu okien
    7: dom" surwiwalowy" i duże okna od południa... NIE! żadnych dużych okien, okna małe łatwe do obicia do zabicia sklejką w celach ochronnych mimo braku wykorzystania ciepła słonecznego ( coś za coś)
    8: w Polsce nie ma działek spełniających wszystkie wymagania z filmu.

    • @domowysurvival
      @domowysurvival  Před 4 lety +4

      No cóż... Nie budujemy zamku na apokalipsę zombie, tylko dom, który przede wszystkim będzie odporny na kryzysy gospodarcze, utratę pracy, bankructwo firmy i inne tego typu sytuacje. Te są najbardziej prawdopodobne. Dlatego tam, gdzie to jest możliwe, tniemy koszty bez zastanawiania się.
      Tam, gdzie ma to sens, dbamy o to, by koszty utrzymania były jak najniższe. To, że dom w mniejszym stopniu obciąża środowisko, to dodatkowa korzyść. Najważniejsze, żeby móc go utrzymać teraz, gdy utracimy pracę, ale też i za państwową emeryturę na starość.
      [Krzysiek]

    • @irminzakszewski121
      @irminzakszewski121 Před 4 lety +1

      Co innego sugerował film a w nim wspomnienie m.in. o użyciu ładunku taktycznego jądrowego a także o tzw.wędrówce bezrobotnego i uciekającego ludu który może stanowić zagrożenie fizycznym atakiem i który lepiej odpierać z " małych ufortyfikowanych okien " jak z przeszklonych powierzchni.To nie o to chodzi że krytykuję ale podejście do tematu jest mocno niepełne i oparte o poradniki budowlane jak zbudować eko-dom a nie jak zbudować bezpieczne multi schronienie na kryzys i wojnę. Państwa poradnik obejmuje raczej kryzys i tanie utrzymanie domu jak wojnę i zamieszki z (głodną i wściekłą) ludnością cywilną. Temat raczej do dopracowania.Dodatkowo warto się pochylić nad tematem czerpni powietrza przy budowie piwnic.

    • @dziupla2000
      @dziupla2000 Před 4 lety

      Na poludniu nie dostaniesz pozwolenia na dach plaskibw domku jednorodzinnym

    • @domowysurvival
      @domowysurvival  Před 4 lety +1

      Myślenie, że uda Ci się ufortyfikować dom przed atakiem odpowiednio zdeterminowanych, uciekających ludzi, jest w mojej ocenie trochę naiwne.
      Z kolei budowanie fortecy, która ściągnie Ci na głowę bankructwo, a nie zdąży nawet stawić czoła tym ludziom, to błąd sam w sobie.
      [Krzysiek]

    • @irminzakszewski121
      @irminzakszewski121 Před 4 lety

      dostanie się pod warunkiem udokumentowania technicznego wsparcia odśnieżania dachu w sposób efektywny dla projektu nośności dachu w obciążeniu 50% dla maksymalnej nośności (ogólnie jest problem ale do przeskoczenia)

  • @szariq7338
    @szariq7338 Před 4 lety +1

    9:22 Jedna sprawa. Wg prawa wojennego nie wolno atakować kompleksów takich jak elektrownie, zakłady chemiczne itp. Ale co do ataków terrorystycznych to dalej prawda.

    • @maciekcieslak4979
      @maciekcieslak4979 Před 4 lety +5

      Nikt nie przestrzega prawa podczas wojny

    • @bartomiejtapirek1139
      @bartomiejtapirek1139 Před 4 lety +1

      Prawa wojennego ? tak strategiczne obiekty ?
      no weź pomyśl trochę :)

    • @szariq7338
      @szariq7338 Před 4 lety

      @@bartomiejtapirek1139 IV konwencja haska z 1907: Szczególnej ochronie i zakazowi ataku podlegają budowle i urządzenia zawierające niebezpieczne siły. Czyli elektrownie atomowe, zakłady chemiczne, tamy idealnie się w to wpisują.

    • @dziupla2000
      @dziupla2000 Před 4 lety

      Tak nie wiem czy to prawda ale wrog chce wykurzyć ludzi z terenu zeby przejąć tenn teren i po coo ma burzyc elektrownie

    • @bartomiejtapirek1139
      @bartomiejtapirek1139 Před 4 lety +1

      @@szariq7338 No tak zgadza się :)
      Lecz jeśli będzie to konieczne zakłady strategiczne, mogą zostać zniszczone .

  • @jakubskowronski3016
    @jakubskowronski3016 Před 4 lety +1

    Nie zgadzam się z Waszymi przemyśleniami na temat garażu.
    Oczywiście, jak mamy ponad hektar ziemi i prawo do siedliska to dobudowanie budynku gospodarczego jest formalnie proste.
    Jeżeli będzie to działka 1000 metrów to będzie mało miejsca na dodatkowe budynki, a i w PZP często jest ograniczenie ilości budynków, dlatego garaż w bryle jest dobrym pomysłem - daje dużo niższe koszty administracyjne.
    Jednocześnie jak mieszkasz w domu to doceniasz garaż, i jako dodatkową przestrzeń, i jako miejsce na samochód zimą - już 10 km od Warszawy jest dużo zimniej.

    • @domowysurvival
      @domowysurvival  Před 4 lety

      Jestem ogólnie przeciwnikiem budowania "domu dla samochodu", do czego sprowadza się garaż w bryle, niemniej jednak zgadzam się, że są przypadki, gdy może to mieć większy sens, niż garaż wolnostojący.
      [Krzysiek]

    • @jakubskowronski3016
      @jakubskowronski3016 Před 4 lety

      @@domowysurvival Dom dla samochodu to takie ładne hasło.
      U mnie garaż jest w bryle, ale jest osobną konstrukcją, ocieplony ale nie ogrzewany, otynkowany ale z betonową posadzką. Samo ocieplenie powoduje, że prawie żadnej zimy nie mam tam mrozu. Silniki moich samochód są za to bardzo wdzięczne 😀

    • @domowysurvival
      @domowysurvival  Před 4 lety

      Nie ma co ukrywać -- garaż w bryle jest wygodny, a nawet bardzo wygodny. Totalnie to rozumiem. Samochody na pewno to docenią i łatwiej się zakupy z samochodu wyciąga w czasie ulewy, i bliżej jest je później zanieść i w ogóle.
      Niemniej jednak, patrząc z perspektywy przygotowania domu do sytuacji awaryjnych (a dla mnie kluczowym aspektem jest minimalizacja kosztów budowy), te korzyści w moim odczuciu nie są aż tak duże.
      Są i inne rozwiązania, które sprawiają, że silniki lepiej odpalają i mniej zużywają się w zimie. Można zamontować w bloku silnika grzałkę a w środku elektryczną dmuchawę. Odpalasz rano i po przyjściu do samochodu masz rozgrzany blok silnika i wnętrze pojazdu, a przy odrobinie szczęścia to i odśnieżone i odszronione szyby. :)
      [Krzysiek]

    • @jakubskowronski3016
      @jakubskowronski3016 Před 4 lety

      @@domowysurvival Oczywiście, że nie jest to pomieszczenie pierwszej potrzeby. Jednak nie jest to tylko domek dla samochodu - mając dom, a nie mieszkanie realizuje się o wiele więcej technicznych projektów i do tego idealny jest garaż (na głowę nie pada, prąd jest pod ręką i na noc można przerwać pracę).
      Jak piszesz o budowie domu dla prepera to należy uwzględnić miejsce na tego typu czynności. Większość osób budujących domy (które wcześniej mieszkała w mieszkaniu) jest zaskoczona ilością przestrzeni jaka jest potrzebna na narzędzia, przydasie itp. Garaż na pewno się "przyda" i to jak największy - a to żeby pobudować go tanio to oczywiste.
      Uważam, że pod względem kosztów i potrzeb lepiej nie mieć piwnicy (problemy w izolacją przeciw wodną/wilgociową, koszty stropu itp) tylko nie za dużą ziemiankę i duży garaż - finansowo wyjdzie korzystniej. Szczególnie jak przyjdzie mokre lato woda w piwnicy zaleje stojące w niej przedmioty - znam to z doświadczenia (3 mokre lata).

    • @domowysurvival
      @domowysurvival  Před 4 lety

      Przecież jest o tym mowa na filmie -- warsztat, garaż, jak najbardziej TAK, ale NIE W BRYLE.
      Bo w pierwszej kolejności musimy zadbać o to, żeby w ogóle ten dom mieć i być w stanie obsłużyć go finansowo (a zatem zbudować dom jak najtańszy, jak najbardziej odporny na kryzys gospodarczy), a potem zbudować sobie garaż, jak będą na to pieniądze.
      Nie akceptuję wariantu, w którym budujemy garaż w bryle od razu, bo tak jest wygodniej i lepiej, ale przez to musimy kredyt spłacać o kilka lat dłużej.
      [Krzysiek]

  • @PlayerPoradnikhehehe
    @PlayerPoradnikhehehe Před 4 lety

    Krzysiek, warto dodać czy masz jakieś wykształcenie w tym temacie i wspomnieć czy mieszkałeś kiedyś w takim domu czy tylko teoretyzujesz, ludzie w komentarzach wytykają różne błędy, z tego co mówiłeś mieszkasz w bloku. Wspomnij widzom że to tylko teoria i warto to skonsultować z kimś kto ma doświadczenie w takich projektach. Mówisz żeby kupować najmniejsze jak tylko to możliwe domki, to około 35m2, jak rodzina ma się tam zmieścić, lepiej wspomnieć żeby zbudować dom proporcjonalny do swoich potrzeb, ale nie najmniejszy.

    • @domowysurvival
      @domowysurvival  Před 4 lety

      Skoro rodzina może mieścić się w mieszkaniu o powierzchni 40 m2, to równie dobrze może zmieścić się w niewiele większym domu. Albo nawet w domu o dokładnie takiej powierzchni, jeśli się nie będzie tej powierzchni marnowało na przykład na kotłownię.
      Obawiam się, że nie przekonasz mnie, że w przypadku mieszkania w domu jednorodzinnym nagle pojawiają się jakieś potrzeby, które wymagają dodatkowej powierzchni w domu, których nie da się zaspokoić w garażu-blaszaku, stojącym obok.
      [Krzysiek]

    • @ambarzkotu4578
      @ambarzkotu4578 Před 4 lety

      @@domowysurvival "Obawiam się, że nie przekonasz mnie, że w przypadku mieszkania w domu jednorodzinnym nagle pojawiają się jakieś potrzeby, które wymagają dodatkowej powierzchni w domu, których nie da się zaspokoić w garażu-blaszaku, stojącym obok." - Ja bym kilka argumentów znalazł. 1.Załóżmy że lubisz chodzić na siłownię. Mieszkając w mieście miałeś ją pod blokiem(masz blisko), przenosząc się na działkę w małej wiosce nie masz do niej dostępu. Słabo się ćwiczy zimą w blaszaku... Tak jeśli pracuję w mieście to zapewne jest tam siłownia, tylko ciężko się wraca(no i nie zbyt bezpiecznie) powiedzmy 35km autem po siłce na nogi. 2. miałeś małe mieszkanie i nie mogłeś sobie pozwolić na większe zapasy żywności ,i wody. Znów blaszak słabo się do tego nadaje. 3.Planujesz dziecko(może nawet już jest w drodze) a w mieszkaniu nie było miejsca nawet na łóżeczko dla maluszka, wypadałoby aby jednak miało własny pokój.... Jakby się tak zastanowić to każdy kilka takich znajdzie. Budować jak najmniejszy dom wydaje się logiczne, tylko warto brać pod uwagę własne potrzeby, a nie dosłownie najmniejszy.

  • @zeber29
    @zeber29 Před 4 lety +2

    Cześć Krzychu... Sorki za może intymne pytanie, ale nie mogę się skupić na treści, nie zadając go :) Dawno Cię nie oglądałem... i mam wrażenie, że dziwnie mówisz... jakbyś stracił dwójke :P

    • @domowysurvival
      @domowysurvival  Před 4 lety +1

      Od października noszę kolejne części aparatu ortodontycznego. Więc mówię troszkę inaczej, niż zwykle...
      [Krzysiek]

    • @gomez13333
      @gomez13333 Před 4 lety

      Fame MMA nie oglądasz

    • @zeber29
      @zeber29 Před 4 lety +1

      @@domowysurvival Rozumiem ;) Życze Hollywoodzkiego uśmiechu zatem ;) i lśniącą klawiature uzębienia, niczym Wiśniewski ;D Choć lepiej może nie ;D bo ciężko bedzie ustawic parametr ISO ;D

  • @jk4546
    @jk4546 Před 3 lety +1

    Materiał jest ciekawy a temat objęty embargiem w mediach głównego nurtu.
    Władza nie lubi niezależnych.
    Czy w YTube nie majstrowali przy fonii tego nagrania?

    • @domowysurvival
      @domowysurvival  Před 3 lety

      Nie, audio nie jest nagrane z przyspieszeniem i nie wiem, czemu jest Ci trudno zrozumieć.
      Na szczęście odtwarzacz CZcams pozwala filmy spowolnić. Trzeba tylko kliknąć w koło zębate w prawym dolnym rogu odtwarzacza.
      [Krzysiek]

    • @jk4546
      @jk4546 Před 3 lety +1

      @@domowysurvival Naprawę ciekawe. W domu mam PC i fotowoltaikę 8 kW. OffGrid z akumulatorami jest dużo za drogi - jescze x3 aby były 3 fazy - koszmar (ktoś dba o to żeby utrudnić). Wymyśliłem żeby inwerter oszukać 3faz generatorem prądu z automatyką odcinającą od sieci. Ma też sens zastosowanie generatora prądu stałego z wejściem na 8 kW inwerter od fotowoltaiki i autom. odcięciem paneli (jeżeli w ogóle tak trzeba?). Non stop mamy wtedy czystą sinusoidę 24h. ..
      Proszę o kontakt na prive.

    • @domowysurvival
      @domowysurvival  Před 3 lety

      @@jk4546 jeśli potrzebujesz nawiązać kontakt, dane kontaktowe są u nas na stronie kanału.
      [Krzysiek]

  • @pumaTe
    @pumaTe Před 2 lety

    Ja tak bardzo surwiwalem się nie interesuję, ale z drugiej strony to naiwny optymizm też nie jest rozsądny. Są sytuacje, że wiele technik może się przydać. Nie można zakładać, że cywilizacja w każdej chwili i w każdym wypadku zadziała, a niektóre metody tu podane, są po prostu praktyczne.
    Nie cierpię jedynie klimatyzacji, bo zużywa energię, mieli bakterie i grzyby, oraz hałasuje sąsiadom. Mam obok budynek administracji państwowej, który ma 13 wentylatorów. Mam czasami ochotę je zestrzelić.. Hałas, to jedno z bardziej uciążliwych zanieczyszczeń środowiska.
    No chyba, że na dużej działce, samowystarczalnej energetycznie.

    • @domowysurvival
      @domowysurvival  Před 2 lety

      Źródłem chłodu dla klimatyzacji może być zimna woda spod ziemi. :)
      [Krzysiek]

  • @katarzynapustuka382
    @katarzynapustuka382 Před 2 lety

    Dizs. Marzec 2022 perspektywa cen paliw... 8 zł za 1 litr🙈😂 a co będzie działo się dalej

  • @aniazioa5689
    @aniazioa5689 Před 4 lety

    ☝☝👆👆

  • @MadelefantStudio
    @MadelefantStudio Před 4 lety

    Właśnie dostałem kredyt na dom 68m2 i działka 620m2. W mieście to chyba duża działka co? Te 2000m2 mnie dobiło 😅🙈

    • @MadelefantStudio
      @MadelefantStudio Před 4 lety +1

      1200 zł na dwie osoby wyjdzie rata, tyle samo co płacimy teraz za wynajem

    • @MlodyWasu
      @MlodyWasu Před 4 lety

      @@MadelefantStudio Z czystej ciekawości, ile wziąłeś kredytu, a ile realnie masz go do spłacenia? Aktualnie jestem w położeniu którym sam byłeś, wynajem...

    • @MadelefantStudio
      @MadelefantStudio Před 4 lety +1

      @@MlodyWasu 320k w sumie nieruchomość minus wkład 64k. Ale samych dodatkowych kosztów jak notariusz itp to kolejne 15k.
      Dokładnie ile jest do spłaty to nie liczyłem, nie chce wiedzieć. Na umowie nie ma tego zasadniczo.
      Ale po 5 latach spłacę bank. Później mogę sprzedać za tyle samo i spłacić kredyt. Ale ja kupuję chatę w Swarzędzu gdzie po rozbudowie o 20-30m3 (ok 50k stan surowy) plus kosmetyka i będzie warte lekko 400k za kilka lat. Docelowo chce do lasu ;) ale moja nieruchomość ma jeszcze kilka plusów. Z tyłu działki jest płot, za nim 5-6m ekran dźwiękochłonny bez żadnych przejść na długim odcinku. Po prawej wysoka ściana budynku sąsiada bez okien przez całą posesje. Z lewej mały budynek biurowy podobnie że ścianą przy mojej działce. Zostaje kilka metrów do zabezpieczania i front. Plus dom nie rzuca się w oczy i nie jest w ruchliwym miejscu

    • @MlodyWasu
      @MlodyWasu Před 4 lety

      @@MadelefantStudio dzięki :)

    • @ukaszse2712
      @ukaszse2712 Před 4 lety +1

      620m? Ja mam 1700 i to mało jak dla mnie. Ale z każdej przestrzeni dobrze się cieszyć. Mała szklarnia i kilka drzewek owocowych jakoś się wciśnie.

  • @78lancellot
    @78lancellot Před 2 lety

    Ja nie rozumiem jak można kupić auto za 200kpln i trzymać go pod blokiem.

  • @RovanRS
    @RovanRS Před 4 lety

    2:35 Ja sobie wyobrażam. Osobiście znam ludzi, którzy dojeżdżają do pracy po niemal 2 godziny w jedną stronę. Wprawdzie nie samochodem, a komunikacja zbiorową, ale to wciąż w sumie prawie 4 godz. dziennie, pięć dni w tygodniu. Oczywiście , jeśli mamy wybór należy znaleźć lokalizacje z jak najlepszym dojazdem, natomiast często szykując ten nasz dom za miastem korzystamy z już posiadanych (np odziedziczonych) działek, które nie muszą być położone optymalnie względem naszego obecnego miejsca pracy.

    • @gomez13333
      @gomez13333 Před 4 lety

      Pytanie, jak chcesz spędzić życie ;)

    • @RovanRS
      @RovanRS Před 4 lety

      @@gomez13333 Pytanie na co mnie stać:) Nie kazdy moze sobie dowolnie dobierać lokalizację domu za miastem pod katem tego gdzie pracuje. Ja na ten przykład byłem ograniczony właśnie tym gdzie posiadam odziedziczoną ziemię.Na szczęście od jakiegoś czasu nie pracuje na etacie, wiec problem codziennych dojazdów u mnie nie występuje.

  • @dwornica
    @dwornica Před 4 lety +1

    Dobrze mówisz o tych wielkościach działki i domu, popieram. Ale jak chodzi o ta strzelnice to moim zdaniem trochę się zapędziłeś. Przy strzelnicy szczególnie myśliwskiej laduje bardzo dużo ołowiu który trafia do wód gruntowych i skaza wodę.

    • @domowysurvival
      @domowysurvival  Před 4 lety

      Jak to się "zapędziłem"? Przecież powiedziałem, że nie chciałbym mieć domu przy strzelnicy...
      [Krzysiek]

  • @PreppersPoland
    @PreppersPoland Před 4 lety +2

    Ja bym chciał mieć strzelnicę pod domem :) a jeszcze lepiej dom na strzelnicy

    • @domowysurvival
      @domowysurvival  Před 4 lety +3

      Ej, ja też! Ale nie chciałbym mieszkać obok strzelnicy sąsiada. XD
      [Krzysiek]

    • @gomez13333
      @gomez13333 Před 4 lety

      Bo Ty musisz do Arizony ;) Pzdr Mic K

    • @PreppersPoland
      @PreppersPoland Před 4 lety +2

      @@gomez13333 w Polsce za 1000zł możesz sobie zarejestrować strzelnicę :) rozglądam się za odpowiednim gruntem :)

    • @gomez13333
      @gomez13333 Před 4 lety +1

      Preppers Poland ...tylko jeszcze koszt gruntu i przygotowania ;) Omnis Arma pokazywał, jak to zrobił „po kosztach” jeśli nie oglądałeś.

    • @PreppersPoland
      @PreppersPoland Před 4 lety +1

      @@gomez13333 koparkę za parę stów można wynająć :)
      a Omnis Arma znam i lubię :)

  • @szariq7338
    @szariq7338 Před 4 lety +1

    15:23 ??? 3 dni w WEEKEND?

    • @domowysurvival
      @domowysurvival  Před 4 lety +9

      No można mieszkać sobie w tym domku pod miastem od piątku do poniedziałku, w piątek po pracy przyjeżdżasz, w poniedziałek przed pracą jedziesz.
      [Krzysiek]

  • @witoldm2262
    @witoldm2262 Před 4 lety

    Dom przy strzelnicy czemu nie 😀

    • @domowysurvival
      @domowysurvival  Před 4 lety

      Gdyby to była moja własna strzelnica, to pewnie, że tak. :D
      [Krzysiek]

  • @horalky60
    @horalky60 Před 4 lety +15

    Przestańcie. 90% ludzi którzy was oglądsją żyją w blokach. Gdzie mają uciec na czas kryzysu?
    2.)Kredyt? Jaki kredyt! W dzisiejszych czasach jakikolwiek kredyt to sznur!

    • @domowysurvival
      @domowysurvival  Před 4 lety +8

      1. W moim odczuciu mieszkanie w mieście jest bardzo dobre na co dzień, ale na sytuacje awaryjne łatwiej się zabezpieczyć w domu jednorodzinnym pod miastem. Tu łatwiej Ci będzie wytworzyć energię, zebrać deszczówkę, czy ogrzać się, gdy nie będzie prądu i gazu.
      Dlatego właśnie nagrany został ten materiał.
      Jeśli jednak ktoś nie chce rezygnować z mieszkania w mieście, powinien z całą pewnością mieć przygotowany cel ewakuacji poza miastem, o czym z kolei była mowa na tym filmie:
      czcams.com/video/7Nu1QDdNl9w/video.html
      2. Tak. W dzisiejszych czasach kredyt jest bardzo, bardzo ryzykowny. Ale jednocześnie bez kredytu bardzo trudno jest przeciętnej rodzinie cokolwiek większego sfinansować, niestety. Dlatego jeśli musimy brać kredyt, to niech to będzie kredyt jak najmniejszy.
      [Krzysiek]

    • @merovik1774
      @merovik1774 Před 4 lety

      a jak żyjesz w mieście, to masz większą szansę na śmierć czy utratę rodziny I NIC tego kompletnie nie zmieni-"domowy surwiwal".
      Magia prepersa.
      Szukaj gdzie indziej, jeżeli chcesz kogoś, kto nauczy ciebie radzić sobie z ciężkimi sytuacjami a nie ich unikać.
      Jest to możliwe. Nawet powiedziałbym, że prostrze niż całe życie wydawając pieniądze i dostosowywać się, by być bezpiecznym.

    • @merovik1774
      @merovik1774 Před 4 lety

      tak, tak, rozumiem pojęcie "kupuj coś co ci pomoże kiedyś, ale i dzisiaj"

    • @ukaszse2712
      @ukaszse2712 Před 4 lety

      Raz, że duża część ludzi i tak prędzej cz później coś kupi (chyba, ze chce wynajmować całe życie) - a budowa domku szkieletowego wyjdzie pewnie taniej niż zakup mieszkania. Dwa - cześć kasy można odłożyć, tylko trzeba się spiąć.

  • @adamkarch7072
    @adamkarch7072 Před 4 lety

    widze jeden problem z zakupem domu plus ziemia i myslenie ze to nam w trudnych czasach zapewni byt jesli bedzie naprawde ciezko to ludzie nie czarujmy sie okoliczni ludzie plus ludzie z miasta nas rozkradna nie oddasz jedzenia ,zapasow podobrocito dostaniesz po uszach wiem troche na ten temat dziadek mi opowiadal jak po wojnie byla bieda i do niego na wies dziesiatkami przyjezdzali ludzie z miast i okolic i kradli jedzenie z pola a i czasem zwierzeta jak ktos nie przypilnowal to zostal tylko łańcuch na łace a teraz nasz wies jaka jest prawie nikt nic nie ma zwierzeta malo kto trzyma teraz nawet ziemniaka znalesc jest ciezko nikomu juz niechce sie robic przy tym polska wies umrze razem z miastami niestety wiec gdy przyjdzie kryzys to lepiej byc w kupie (rodzina ,sasiedzi ,znajomi) niz samemu gdzies na wsi pod lasem i tylko czekac jak ktos zapuka do drzwi inie bedzie czekal jak ktos otworzy ,,,,pozdrawiam

    • @Martin46869
      @Martin46869 Před 4 lety

      Dokładnie, co więcej podobne sytuacje występowały w latach 90 i wczesnych 2000. Dziś pewnie też ale na mniejszą skalę.

  • @generalnywascicielinternet4888

    Benc

  • @ufoc
    @ufoc Před 4 lety +1

    Jeśli nie jesteś rolnikiem nie kupisz hektarów ziemi. Jeśli kupisz 1h ziemi rolnej to nie możesz postawić sobie domku ot tak bo musisz miec warunki czyli musi być w zabudowie siedliskowe. Dowolnego drzewa też nie możesz ściąć tak sobie bo jest to przeciw prawu i zapłacimy karę.

    • @domowysurvival
      @domowysurvival  Před 4 lety +2

      Ależ ja nie mówię, żeby teraz bez pozwolenia budować sobie domki na działkach rolnych, albo żeby ścinać drzewa bez pozwolenia. Trzeba to zrobić zgodnie z przepisami.
      Natomiast w sytuacji awaryjnej, gdy trzeba ogrzać rodzinę w domu, lepiej mieć drzewo, które można ściąć, niż go nie mieć. Najlepsze są pod tym kątem drzewa owocowe, w ich przypadku nie ma ograniczeń.
      [Krzysiek]

    • @ufoc
      @ufoc Před 4 lety

      @@domowysurvival oki doki. masz rację. tylko się denerwuję że niestety takie jest prawo że nie można wybudować nawet najmniejszej chatki (

    • @zawszedrugi3522
      @zawszedrugi3522 Před 4 lety +3

      By kupić ziemię rolną wystarczy kurs rolniczy a takie są organizowane w prawie każdym powiecie koszty praktycznie zerowe z tym że dwa lata trwa. Większy problem może być z przekonaniem urzędnika agencji że ta ziemia powinna trwać w twoje ręce a nie innego rolnika.
      Kolejny problem z zakupem ziemi rolnej jest taki że mając powyżej hektara masz obowiązek opłacania KRUS chyba że płacisz ZUS. Niby nie jest to w obecnej sytuacji duży koszt ale z tego nie można się wypisać. Dodatkowo jest obowiązek opłacania składki również za małżonków. Chociaż obecnie da się zarejestrować w urzędzie pracy jako bezrobotny gdy ziemia jest na małżonka to jest to niezgodne z przepisami o ubezpieczeniu społecznym rolników. Jak nastąpi długotrwały kryzys ekonomiczny z utratą pracy będzie trzeba opłacić składki dla dwóch osób bez możliwości skorzystania z zasiłku dla bezrobotnych i np funduszy na rozwój działalności czy przekwalifikowanie. Kolejny problem to w przypadku utraty możliwości pracy kwalifikującej się do otrzymania renty nie otrzymasz świadczenia dopóki którykolwiek z małżonków posiada ziemię powyżej hektara. Pozostanie szukać kupca lub dzierżawcy na co najmniej 10 lat.
      Drzewa poniżej chyba 6 cm średnicy można wycinać bez zezwolenia więc jakąś wierzbę energetyczną można uprawiać. Raz posadzona odrasta co umożliwi zbiór co np 3-5 lat. Do tego poza wycięciem można robić również np cięcia gałęzi bez zezwolenia. Kilka topoli dookoła domu z samych gałęzi umożliwia grzanie ;)

    • @ufoc
      @ufoc Před 4 lety

      @@zawszedrugi3522 dzięki za odpowiedz.

    • @piotrfi6613
      @piotrfi6613 Před 4 lety

      @@zawszedrugi3522 Pierwszy raz się spotykam, żeby KRUS jest problemem dla płatnika :) Przez lata ludzie kupowali ziemię głównie po to, żeby płacić KRUS zamiast ZUS. Właśnie sprawdziłem obecne składki: do 50 ha działalność rolnicza 417, działalność rolnicza i pozarolnicza 708. Kwartalnie. ZUS jest ponad 500 zł - ale miesięcznie. Jak doliczyć składki po stronie pracodawcy to ponad 1000 zł.

  • @kubamoos2852
    @kubamoos2852 Před 2 lety

    Ale wykusze i lukarny poprawiają komfort psychiczny w obecnej erze kryzysu estetyki, poza tym dają darmowe światło.

  • @sza2562
    @sza2562 Před 4 lety

    Czyli gdzie?

  • @warhorn1234
    @warhorn1234 Před 4 lety

    Już dzwonię do banku po kredyt .

  • @JanKowalski-gu7cj
    @JanKowalski-gu7cj Před 4 lety

    Kupuję działkę z wielką skałą......Dom w niej będzie bezpieczny.....

  • @stokrotka7
    @stokrotka7 Před 4 lety

    Nie zgodzę sie co do garażu. Np jak mam męża ktory uwielbia majsterkować w samochodzie, to.... Lepiej żeby zimą grzebał w 30 metrowym garażu niż pod chmurką i się przeziębiał, leki, zdrowie narażone. Trochę się z Panem tu nie zgadzam.

    • @domowysurvival
      @domowysurvival  Před 4 lety +1

      Oczywiście, że lepiej.
      Ale można mieć również garaż wolno stojący, też ogrzewany. I zbudować go później.
      Mój sprzeciw budzi budowanie garażu w bryle, bo zwiększa kredyt, który trzeba wziąć. A kredyt jest w moim odczuciu większym zagrożeniem, niż przeziębienia, jak się majsterkuje w zimie.
      [Krzysiek]

  • @danybanany5086
    @danybanany5086 Před 4 lety

    Krzysztofie jeśli uważasz że garaż w bryle budynku jest gorszy niż osobny bo większy kredyt itp to niestety masz błędne założenia w procesie projektowania. To nie ma znaczenia bo albo Cię stać albo nie. Kredyty nie są dla osób którym brakuje środków. Kredyty są dla osób które mają środki ale wspomagają się finansowaniem z banku bo kredyt to "tani" pieniądz. Obserwuję ten kanał od x lat, bardzo mi się podobał - sposób myślenia prezentowany w pierwszych filmach, na blogu, był mi bloski. Niestety co raz częściej wypowiadacie się na tematy o których nie macie pojęcia i to widać. Coraz mnie contentu co raz więcej product placement. Od strony businessowej nawet to rozumiem.

    • @domowysurvival
      @domowysurvival  Před 4 lety

      Nie dość, że Twoje uwagi są chybione (zwłaszcza te odnośnie do "product placement", którego niby jest "co raz więcej" -- bo pomijając ciuchy od Helikona, to żadnego takiego filmu dawno nie było), to jeszcze to, co Ty piszesz, to pobożne życzenia.
      Tak, ludziom, którzy mają dużo pieniędzy i umieją się z nimi obchodzić, może się bardziej opłacać wzięcie kredytu hipotecznego, niż finansowanie budowy domu z własnych pieniędzy (które mogą w międzyczasie zainwestować na lepszy procent).
      Rzecz w tym, że wśród przeciętnych widzów naszego kanału nie ma takich ludzi. Przeciętny widz naszego kanału owszem, oszczędności ma, ale one mu wystarczą na wkład własny do kredytu hipotecznego i może jeszcze na trochę prac wykończeniowych, czy urządzenie domu.
      W takim przypadku, gdy nie masz pieniędzy na natychmiastową spłatę całego kredytu, lepiej jest minimalizować kwotę, którą na kredyt bierzemy. W przeciwnym razie możesz się obudzić pewnego dnia z nieruchomością, na którą Cię nie stać, tj. taką, dla której nie jesteś w stanie obsługiwać kredytu hipotecznego. Historia Polski zna takie przypadki i to wcale nie tak dawno.
      Do takiej sytuacji, chcąc budować sobie dom mający zapewnić bezpieczeństwo, nie możemy w żadnym razie dopuścić. I dlatego korzystne jest budowanie jak najtańszego domu.
      [Krzysiek]

    • @janekovalsky3050
      @janekovalsky3050 Před 3 lety

      Pleciesz bzdury. Jakiej Ty się ekonomii uczyles? Kredyt to ,, tani pieniądz"? Chyba na Kajmanach w raju podatkowym a nie w Polsce. I jeszcze jedno. Kredyty są dla biednych, co nie mają gotówki. Bo biedni muszą pożyczyć. Jak masz to nie pożyczasz. Bogaty płaci gotowką. I Jeśli bogatym ma się niby kredyt opłacać, to chyba tylko wtedy jak ktoś z rodzinami ma ustawione nazwisko i ciocie w NBP albo jest Ob(cz)ajtkiem. Prowadzący mądrze mówi. Kredyt żaden albo jak najmniejszy. Co do garażu w bryle... Wygodnictwo i tandeta. Garaż w bryle prawie zawsze źle wygląda. Co innego osobno. A nikt nie jest w cukru i trochę deszczu go nie rozpuści.

    • @danybanany5086
      @danybanany5086 Před 3 lety

      @@janekovalsky3050 Jest dokładnie odwrotnie. Kredyt jest dla tego kto ma kase. Idz do banku i powiedz, że nie masz kasy, dochodów i weź kredyt. Powodzenia. Jak masz 5 lat zbierać na auto (w tym czasie jeździć autobusem) i po 5 latach je kupić, to bardziej opłaca się wziąć leasing na 5 lat i nie jeździć autobusem. Ale jeśli Ty sie uczyłeś ekonomii za Gierka to spoko, nie spieram się. A co do Bryły budynku to teoretycznie kwesta gustu, a praktycznie garaż w bryle domu jest beardzeij ekonomiczny - wspólna ściana, bufor ciepła, izolacja (garaż np. od północnej strony), garaż pełni funkcje wiatrołapu itp itd.

    • @janekovalsky3050
      @janekovalsky3050 Před 3 lety

      @@danybanany5086 nie uczyłem się za Gierka (swoją drogą szkoły gierkowskie kształciły więcej inżynierów, niż obecne socjologów czy innych politologów... Pozostawiam to bez komentarza). Bogaty ma kasę i kupuje za gotówkę. Nie musi dopłacać za obsługę kredytu darmozjadom w bankach. Biedak musi się zakredutowac lub dokredytowac, prawie żadna różnica. I lepiej poczekać i odłożyć kasę, niż bawić się pożyczanki, czy leasingi. Sorry ale nie. Chcesz się zakredutowac, twoja sprawa. Ja wybieram gotówkę. Pozdr.

    • @danybanany5086
      @danybanany5086 Před 3 lety

      @@janekovalsky3050Spróbuje wyłożyć to prościej. Kredyt to takie narzędzie jak np. młotek. To że nie umiesz używać młotka to nie znaczy, że młotek jest zły. Toże uderzysz się w palec to nie wina młotka tylko Twoja. Inżynier ekonomii XD

  • @TYGRYSEKJEDEN1
    @TYGRYSEKJEDEN1 Před 4 lety +2

    Facet oczyma ty mówisz
    Ja mieszkam 45 lat na wsi w różnych domach i wiem co piszę
    Nie masz pojęcia o domu

    • @jalowapoczta4118
      @jalowapoczta4118 Před 4 lety +2

      A cokolwiek merytorycznie dodasz?

    • @hertof4341
      @hertof4341 Před 4 lety

      Może Pan opowiedzieć jakie minusy wady Pan znalazł chętnie poczytam

    • @janekovalsky3050
      @janekovalsky3050 Před 3 lety

      Klasyczny przykład. Nie wiem ale się wypowiem.

  • @romanjastrzebski5513
    @romanjastrzebski5513 Před 4 lety +7

    ... straszny bełkot ... 😰 Słuchałem z powodu poprzednich filmów. Nie dałem rady wysłuchać do końca.
    Żeby to chociaż było w normalnym tempie, a tu jedna oczywistość powtórzona 15 razy. Człowieku, szanuj cza - swój i innych.
    Jedna moja rada. Wybierzcie jedno małe pomieszczenie , dobrze izolujcie wszystkie ściany, podłogę i sufit i zamontujcie tam malutki piecyk. Najlepiej w środku budynku. W takim miejscu można przetrwać najsroższy mróz z odrobiną opału, a nawet tylko pod podwójną kołdrą. Wskazana jest do tego ciepła żonka ...

  • @gosiaszulc3141
    @gosiaszulc3141 Před 2 lety

    EGOISTA 😤 a jak by ktoś poprosił o chwilowe choćby schronienie to byś nie pimogł😮???

  • @lostinspace013
    @lostinspace013 Před 4 lety

    Krok pierwszy : miej 600 tys zł..... Ok... to ja chyba nie muszę oglądać :/

    • @dziupla2000
      @dziupla2000 Před 4 lety +1

      A ile ma pan ?

    • @domowysurvival
      @domowysurvival  Před 4 lety

      Ej, bez przesady. 100 tysi za działkę nawet w okolicy Warszawy, kolejne 100 tysi za mały dom, na początek wystarczy.
      [Krzysiek]

    • @antosia206
      @antosia206 Před 4 lety +1

      @@domowysurvival 100tys to na moje oko za mało na dom chyba że budujesz systemem gospodarczym a jeszcze trzeba doliczyć piwnicę.

    • @ukasztrzcinski9049
      @ukasztrzcinski9049 Před 4 lety +1

      @@domowysurvival Znajomi w 2015 roku za dom w konstrukcji szkieletowej 70m2 zapłacili około 100 tyś zł. Bodajże w zeszłym roku ich znajomi chcięli postawić podobny i koszty wzrosły już do ok 170 tyś zł. I to projekt całkiem typowy, bez piwnicy itp.
      Projekt domu. Jeśli chcesz dostosowany do swoich potrzeb to są koszty rzędu kilkunastu tysięcy zł.
      Działki też poszły do góry.

    • @lostinspace013
      @lostinspace013 Před 4 lety +2

      @@domowysurvival 100 tys na mały dom ? No chyba z dykty. Naprawdę, to nie jest dziś możliwe. Chyba że mówimy o domku letniskowym ...

  • @pmk33
    @pmk33 Před 4 lety +13

    Straszny z Pana bajkopisarz. Myśle że odpada 99% powierzchni RP:)