Pompa Ciepła Zrób to Sam za 4500zł z klimatyzatora wymiennik odc 2

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 9. 04. 2023
  • Dalszy ciąg filmów z budowy Pompy Ciepła. Zapraszam do oglądania i komentowania oczywiście.
  • Věda a technologie

Komentáře • 53

  • @lukosa6324
    @lukosa6324 Před rokem +1

    Kolego kocham Cię, inspirując się twoim filmem wydaje mi się że zrobiłem to jeszcze taniej, bo sam zrobiłem jednostkę zewnętrzną. Świetny film, POLACY NIE BÓJMY SIE MYŚLEĆ!

    • @EPLATV
      @EPLATV  Před rokem

      Dawaj film.

    • @lukosa6324
      @lukosa6324 Před rokem +1

      Może przesadziłem z tym że zrobiłem jednostkę po prostu z dwóch zrobiłem jedną i wyszło mnie taniej, moja kotłownia ma taki bałagan że na pewno jej nie będę pokazywał 😅 a też nie czuję się nagrywać filmy, pozdrawiam ciepło 😂

    • @EPLATV
      @EPLATV  Před rokem

      Najważniejsze że pomogłem. Cieszę się z tego powodu. Pozdrawiam i zapraszam na kanał i do subka oraz łapki w górę.

  • @Rob-Sam
    @Rob-Sam Před rokem +1

    👍👍👍
    Świetny film.

    • @EPLATV
      @EPLATV  Před rokem +1

      Dzięki. Pozdrawiam.

    • @pz923
      @pz923 Před rokem +1

      Fajny film. Trochę patrzę na temperatury i widzę że trochę słabo oddaje temperaturę gazu do wody. Temperatura wody na wyjściu powinna być wyższa od tem. czynnika na wyjściu. Tak mi się wydaje. Pewny jednak tego nie jestem ponieważ dopiero się uczę.

    • @EPLATV
      @EPLATV  Před rokem +1

      No ja też więc dobrze by było żeby wypowiedział się ktoś kto zęby na tym zjadł. Ale nie jest źle. Nawet przy -7 daje bez problemu radę.

    • @pz923
      @pz923 Před rokem +1

      @@EPLATV Daje radę i to jest świetne ale skoro można wycisnąć więcej i zaoszczędzić to czemu nie. Ja ten temat już zgłebiam od roku ale tylko w internecie. Widziałem kilka filmów gdzie osoby robiły taki wymiennik ale dobierały do tego inny przelicznik. Na każdy kw mocy dwa metry wymiennika. U ciebie chyba tak nie jest.

    • @EPLATV
      @EPLATV  Před rokem +1

      @@pz923 Nie jest bo jest metr ale i rurka jest o większej średnicy ,więc i powierzchnia odbioru ciepła jest większa. W oryginalnym wymienniku w jednostce wewnętrznej jest to samo co u mnie, więc nie widzę problemu. A tam ciepło odbiera powietrze a nie woda a woda ma większy odbiór ciepła. Czy się mylę? Tak mnie uczono na politechnice więc raczej mieli rację. No chyba że zmieniła się od tamtej pory fizyka. A wątpię.

  • @jankowalski-kj7zp
    @jankowalski-kj7zp Před rokem +1

    Witaj ! Fajnie to zrobiłeś, estetycznie a rysuneczek to mistrzostwo świata. To właśnie on skłonił mnie do napisania komentarza. Nie wiem jak masz podłączony wymiennik w rzeczywistości ale na schemacie wkradł się błąd. Wymiennik podłączamy przeciwprądowo czyli : lewa strona R32 na górę idzie, gruba rurka gazowa, tłoczenie ( gorąca, termometr na górę ), cienka rurka cieczowa na dół ( skroplony czynnik, można zamontować wziernik ), strzałka na schemacie do dołu, termometr na dół. Strona H2O : góra wymiennika to zasilanie instalacji CO, dół wymiennika to powrót z instalacji, strzałka na rysunku do góry.
    W takiej konfiguracji ułatwisz skraplanie par czynnika czyli wymianę ciepła gaz - woda
    ( wymiennik powinien być cienki a wysoki ). Co do ilości czynnika to nie wiem po co uzupełniasz układ. Ilość gazu dostarczana przez producenta ma wystarczyć na rurociąg 5 m. Na tabliczce znamionowej podana jest gramatura do uzupełnienia przy wydłużaniu instalacji. Proponuję zmierzyć ciśnienie tłoczenia ( powinno być w zależności od temperatury 28 - 32 bary ) i jednocześnie prąd pobierany przez jednostkę ( wartość z tabliczki powinna być zbliżona jak sprężarka się rozkręci ). Połączenia skręcane na nyple to zawsze źródło potencjalnej nieszczelności - lepiej polutować. Konstrukcja wymiennika ciekawa, budżetowa, oby służyła jak najdłużej, dobra na fazę testową. Osobiście nie zaufał bym tej rurze karbowanej w roli transportu wody bez nadzoru. Powiedz coś o zużyciu energii elektrycznej i sprawności. A jeszcze silnik JW proponuję zastąpić emulatorem
    - generator impulsów na układzie NE555 z allegro za 7 pln.
    Powodzenia w eksperymentach.

    • @EPLATV
      @EPLATV  Před rokem +1

      Co do rysunku to mam tak podłączone jak narysowane. Strzałka oznacza przepływ czynnika i wody. Czynnik ciepły u mnie przepływa z dołu do góry. Woda zasilanie na górze i leci w dół. Miałem mierzyć ciśnienie i temperaturę i patrzeć jaka temperatura przegrzania i przechłodzenia ale strasznie szurało po rurach i postanowiłem dodać na próbę. najpierw 70gr a potem jeszcze 100gr. I szczerze mówiąc nie wiele to dało albo tak mało że ja nie zauważyłem. na razie nie mam jeszcze elektroniki do mierzenia COP i nie miałem czasu żeby wywalić silnik. Ale to zrobię jak tylko będzie czas. Ale tak ogólnie to jestem bardzo zadowolony. Największy pobór jaki miałem jak było -6 to 20kwh a w domu było 14 stopnie. W marcu zużyłem około 350kwh a przez cały kwiecień 245kwh. marzec liczę mniej więcej bo włączyłem koło 17 i wyciągnąłem średnią bo pogoda była podobna. Jak dla mnie bomba ta pompa i nie spodziewałem się tak dobrego grzania i bez obsługowego. Tym bardziej że mam ten solar tracker i jak rano wychodzi słońce to już grzeję za darmo i po jakichś 5 godzinach już dom ma 25 stopni.Potem wyłączam i dopiero uruchamiam następnego dnia rano bo jest 23 stopnie. Wiem że wszyscy mówią że się tak nie powinno robić ale klima też nie chodzi cały czas a dają 5 lat gwarancji. Nigdy nie dał bym za oryginalną pompę tak wielkiej kasy bo nie jest to warte tyle. Mam plan zrobić jeszcze drugą gruntową na większe mrozy a jak będzie ponad 5 stopni to będę grzał powietrzną. Tak żeby już całkowicie odejść od pieca. I teraz bym zrobił wymiennik na identycznych rurkach jak w jednostce wewnętrznej. Nie było by problemów z dopełnianiem.

    • @jankowalski-kj7zp
      @jankowalski-kj7zp Před rokem

      @@EPLATV Ja bym zamienił kierunki po stronie czynnika. Wszyscy producenci wymienników tak zalecają. Gorący czynnik się ochładza ( skrapla ) i spada na dół chociaż tu sprężarka wymusza przepływ. Skoro po stronie wody masz ' grawitacyjny " kierunek to i po stronie czynnika też tak powinno być.

    • @EPLATV
      @EPLATV  Před rokem

      A jak masz klimatyzator z opcją pompy ciepła to też zamieniają przewody? Przecież jak jednostka zewnętrzna jest na dole a rury ciągną do góry to i tak ciśnienie musi to wepchnąć na górę. Przecież tam nie ma grawitacji tylko kilka lub kilkanaście atmosfer. Na razie nic nie będę ruszał bo jestem zadowolony z pracy urządzenie. A zmiana to znów ściąganie czynnika do klimy i próżnie i sprawdzanie szczelności.

    • @jankowalski-kj7zp
      @jankowalski-kj7zp Před rokem +1

      @@EPLATVPopularne klimatyzatory typu split mają wymiennik powietrze - powietrze i do tego zostały zaprojektowane ( algorytm programu ). Przeróbka na wymiennik powietrze - woda diametralnie zmienia warunki pracy. Każdy klimatyzator, chłodnia czy lodówka jest pompą ciepła tylko współczesne urządzenia klimatyzacyjne mają funkcję grzania za pomocą jednostki wewnętrznej po odwróceniu obiegu czynnika za pomocą zaworu czterodrogowego. Używając określenia
      " grawitacyjny " w odniesieniu do wymiennika gaz - woda miałem na myśli, że ciepłe jest na górze a zimne na dole. Nie ma tu znaczenia położenie względem siebie źródła dolnego i górnego bo grawitację zastępuje z jednej strony sprężarka a z drugiej pompa obiegowa. Transport ciepła i tak się odbywa na odległość / wysokość z jaką poradzą sobie pompy. Wracając do meritum miliony Chińczyków nie mogą się mylić : wymiennik podłączamy przeciwprądowo. Nie każę Ci zmieniać twojej konstrukcji tylko stwierdzam, że w podłączeniu przeciwprądowym działało by sprawniej. Doświadczysz tego szczególnie przy defroście z zimnym buforem ( nie pamiętam czy masz bufor czy nie ).

    • @EPLATV
      @EPLATV  Před rokem

      Nie mam bufora bo mam podłogówkę wszędzie. Co do tych chińczyków to czy oni mają technologię czy przypadkiem nie została ona skradziona z zachodu? Jedyne co oni potrafili do tej pory zrobić to uprawiać ryż. A zachód oddał im całą technologię za to że miał darmowych pracowników. Do czasu. Będzie tak samo jak z ruskimi. My im technologię i pieniądze a oni nam rakiety na domy. Tak się to skończy. Ale odnośnie klimatyzatora. Co do programu to tam nie ma wielkiej technologii. Po prostu zawór rozprężny steruje dawką czynnika w taki sposób żeby przegrzanie lub przechłodzenie było na stałym poziomie. Do tego falownik do sterowania sprężarką i regulacja silnikami wentylatorów. Co dziennie robię takie sterowania w pracy więc mam dużą wiedzę w temacie. Program mógłbym napisać w przerwie na kawę. :). A co do projektowania pompy do wymienników to też raczej nie ma różnicy. Ważne żeby odbiór był ciepła. Woda jeszcze lepiej oddaje ciepło niż powietrze. A przecież w pompie ciepła powietrze woda jest też wymiennik powietrzny a drugi wodny. To są proste urządzenia jak budowa cepa. Masz dwie chłodnice, sprężarkę i zawór rozprężny i cała technologia. Troszkę poprawili sterowanie żeby parę procent sprawności uzyskać i tyle. Żadnej kosmicznej technologii tam nie ma.Pozdrawiam.

  • @MWEMJSUNP
    @MWEMJSUNP Před rokem +1

    Mógłbyś zrobić listę zakópów, nie bardzo wiem co to za sprzęt. Jak połączyłęś poszel z tym zaworem ?

    • @EPLATV
      @EPLATV  Před rokem +1

      Peszel z zaworem? Nie bardzo wiem o co chodzi. Przecież masz na filmie wszystko pokazane. Do peszla wchodzi przejściówka z węża 32mm a z drugiej strony masz gwint 1cal który jest przykręcony do trójnika. Na przejściówkę wciskasz peszel i zaciskasz opaską zaciskową. Jak dobrze się wpatrzysz w film to wszystko jest pokazane jak na dłoni.

  • @onekponek
    @onekponek Před rokem

    Hej kolego,możesz opisać gdzie i jaki czujnik wpiąłeś?

    • @EPLATV
      @EPLATV  Před rokem

      czujnik powietrza na wyjście wody. I nie na miedź tylko na plastikową złączkę żeby oszukać temperaturę. Jest odsłonięty żeby pompa grzała wyżej. A czujnik temperatury czynnika na powrocie ,zaraz za wyjściem z wymiennika.

  • @sebastianp9321
    @sebastianp9321 Před 5 měsíci

    Cześć. Śledziłem Cię z zainteresowaniem. Pracuję w tej samej jednostce. Jak obliczyłeś wymiennik ciepła? Albo jak byś się teraz zachował? (tłumacz Google)
    Hello. I followed you with interest. I work at the same unit. How did you calculate the heat exchanger? Or how would you do now after a past winter? Thank you

    • @EPLATV
      @EPLATV  Před 5 měsíci

      Obliczyłem ile metrów rurek jest w jednostce wewnętrznej i jakiej są średnicy. Następnie przeliczyłem powierzchnie wewnętrzną rurek i tak obliczyłem ile rurki potrzeba mi do mojego wymiennika. Ale teraz zrobił bym identycznie jak jest w jednostce wewnętrznej. To znaczy pięć cienkich rurek równolegle o tej samej długości co w jednostce wewnętrznej. Polutował bym to i na to dopiero naciągnął wąż do wody. Pozdrawiam

    • @sebastianp9321
      @sebastianp9321 Před 5 měsíci

      Przepraszam, ale nie rozumiem. W jednostce wewnętrznej znajduje się więcej niż 5 rur równolegle. Łącznie około 20 metrów bieżących. Jaki to wąż do wody?

    • @EPLATV
      @EPLATV  Před 5 měsíci

      Mówiłem o moim wymienniku wodnym. Miałem na myśli wąż który nakłada się na miedziane rurki i w którym płynie woda.

  • @damiantomski6146
    @damiantomski6146 Před 4 měsíci

    Witam czy wymiennik płytowy można zastosować

    • @EPLATV
      @EPLATV  Před 4 měsíci

      Raczej bym się nie pchał w to bo jeden dłuższy defrost i po 1000zł. A wierz mi że w tym moim nic Ci się nie stanie nawet przy małym przepływie. I masz taniej. Tyle że teraz dał bym identyczne rozwiązanie jak jest w oryginalnej jednostce wewnętrznej. Czyli pięć cienkich równoległych rurek i długości jak w oryginale. Po prostu robisz kopię wymiennika zewnętrznego tyle że bez lamel i zakładasz na to grubą rurę.

  • @fyordyear1245
    @fyordyear1245 Před 8 měsíci

    Nie mogę uwierzyć że gość zrobił to wszystko jedną ręką 🤔🥸😆

    • @EPLATV
      @EPLATV  Před 8 měsíci

      Nie nie. To nie było robione jedną ręką. pomagałem sobie drugą nogą..... :)

  • @majstercyk3721
    @majstercyk3721 Před rokem +1

    Żadnego kleju do gwintów!!!
    Połączenie miedź - mosiądz samo w sobie jeśli jest poprawnie wykonane będzie trzymać lata
    Klej do gwintów wykorzystuje się w hydraulice a nie w układach freonowych. Niektóre kleje mogą reagować z czynnikiem chłodniczym powodując osad który uszkodzi sprężarkę.
    Każda firma produkująca klimatyzację/pompy ciepła ma napisane w warunkach gwarancji że użycie kleju do gwintu skutkuje automatycznym usunięciem gwarancji
    Nie dokręca się "aż nie będzie bulgotać"
    Dokręca się z odpowiednią siłą odpowiednio zrobione kielichy
    1/4 - 25 niutów, 3/8 - 40 niutów, 1/2 - 50 niutów
    Na Twoich filmach (wydaje mi się) że kielichy nie do końca okej wyszły i dla tego mogło bulgotać. Jak pisze są to przypuszczenia ponieważ kamera może przekłamywać. Wyglądają jak by były zaokrąglone idąc wzdłuż rurki, powinny być idealnie proste. Dociągając nakrętki mogłeś je poprawić.
    W 1 części filmu na grubej rurce wyglądało jak byś miał ryski wzdłuż wewnętrznej, dolnej części kielicha
    Pomijam fakt że żeby legalnie kupić klimatyzację w polsce musisz mieć f-gazy
    Albo oświadczenie że założy to osoba z uprawnieniami ew. sprzedawca ma słupa i cię o fakcie nie informuje z czym się już spotkałem.
    Jeśli na własny użytek "zdobędziesz" Już klimę to nic Ci nie grozi. Gorzej jak komuś założysz taką przeróbkę lub cokolwiek z freonem gdzie robisz połączenia freonowe. Jeśli urząd się dowie to kara od 50tys zł w górę. W moim mieście był śmiałek który zakładał bez f-gazów i dostał w styczniu 100tyś kary, podobno nie zarobił na tym nawet 40tyś. Żeby nie było nie ja go podpier... , nawet go nie znałem. Mam gdzieś czy ktoś robi z czy bez
    Ten komentarz to nie hejt, to opinia i informacje które powinna znać osoba decydująca się na samodzielny taki montaż.
    W tym jakże Wspamaniałym kraju kwitnącej cebuli trzeba sobie radzić by zaoszczędzić trochę kasy. Sam się zastanawiam czy takich samoróbek nie produkować, dodatkowo jeśli mówimy o chahmetach (czy jak to tam się to piszę) można mieć nawet 7-letnią gwarancję, wystarczy że ma się f-gazy i szkolenia marek klimatyzatorów które przerabiasz tak jak jest w moim przypadku 😅
    Pozdrawiam!

    • @EPLATV
      @EPLATV  Před rokem

      Witam. Co wy z tym fronem. Freon został wycofany z klimatyzacji i pomp ciepła. R32 to gaz cieplarniany ale nie freon. Wszyscy tak się boją o tą sprężarkę. Nie rób tego, nie rób tamtego. A lodówki on off kiedyś chodziły po 30 lat i jakoś się sprężarka nie zatarła. Poczytaj sobie badania i ile jest klimatyzacji które się rozszczelniło po kilku latach. Może to wina partaczy a może niezbyt dobrego połączenia. U mnie wszystkie kielichy były ok.

    • @majstercyk3721
      @majstercyk3721 Před rokem

      W lodówkach nie dawali kleju do gwintów
      Fakt, nie freon a czynnik chłodniczy.
      Przyjęło się że potocznie na czynnik w układzie mówi się freon

    • @majstercyk3721
      @majstercyk3721 Před rokem

      Wszyscy się boją o sprężarkę bo to najdelikatniejszy element w całym układzie i zarazem najgorszy do wymiany .

    • @EPLATV
      @EPLATV  Před rokem

      Czy najgorszy do wymiany?. Nie wiem choć się domyślam. Raczej najdroższy. Każda inna część którą trzeba wymienić to tyle samo roboty. Musisz rozlutować i wymienić. Zawór cztero-drogowy ma cztery rurki więc jest więcej roboty.

    • @EPLATV
      @EPLATV  Před rokem

      można to wszystko polutować i wtedy nie trzeba skręcać. A wiem że jak się poklei śrubę to nigdy się nie odklei. A bezz kleju potrafi. Po drugie kleju kładzie się tylko na kielich a nie do rurki i jak się zrobi twardy to nie ma opcji żeby się dostał do sprężarki. Nawet gdyby to są filtry które w razie co go wyłapią. Każdy ma prawo zrobić po swojemu. Jestem pewny że jak się zrobi dobrze to jest na lata. A jak się odstawi manianę to potem tylko wydatki się szykują. Mój szwagier kupił pompę mono block i w pierwszym roku uciekł mu gaz i musieli mu wymienić dwa elementy. I niby lutowane.

  • @sawekmyjak2458
    @sawekmyjak2458 Před rokem +1

    Ten wymiennik nie będzie pracowało dobrze w tej pozycji. Przy takim podłączeniu rur freonowych

    • @EPLATV
      @EPLATV  Před rokem +1

      Może troszkę wyjaśnienia dlaczego? A z tego co pamiętam to R32 to raczej nic z freonem wspólnego nie ma. Freon niszczył atmosferę i już dawno został wycofany jako gaz do klimatyzacji i pomp ciepła.
      R32 to Difluorometan nie freon.

    • @gogusgogusiowaty6494
      @gogusgogusiowaty6494 Před rokem +2

      @@EPLATV Potocznie większość tak gada dla uproszczenia

    • @sawekmyjak2458
      @sawekmyjak2458 Před rokem +1

      Czepiacie się słownictwa a nie macie pojęcia o technicznych sprawach. Ciekawe jak to będzie działać jak wymiennik jest do góry nogami

    • @EPLATV
      @EPLATV  Před rokem +2

      Ja cały czas czekam na wyjaśnienie spraw technicznych. Dlaczego? Ja jak mam wiedzę techniczną to staram się nauczyć innych. Tak ludzie będą mądrzejsi i świat przez to będzie na pewno lepszy. A co do wymiennika do góry nogami to jest on tylko jak grzejemy. jak chłodzimy jest już dobrze. Tak jest też w zwykłym klimatyzatorze z wymiennikiem gaz-powietrze. I jakimś cudem to działa latami. Moja pompa działa już miesiąc i nie zauważyłem żeby coś złego się z nią działo. Wymiennik stoi jakieś 40 cm wyżej niż pompa. A przecież niektóre klimy muszą popchnąć czynnik do góry kilka metrów i też chodzą latami. Więc do końca nie wiem o co Ci chodzi. I chciałbym żebyś mi to wyjaśnił bo ja też się uczę. Jak to mówią człowiek całe życie się uczy i głupi zdechnie. Tyle że ja chciałbym się nauczyć a nie ma mądrego kto by mi wyjaśnił dlaczego tak jest.

    • @gogusgogusiowaty6494
      @gogusgogusiowaty6494 Před rokem

      @@EPLATV Ja dla ciekawości mam też źle podłączony wymiennik tzn współprądowo zamiast przeciwprądowo 😁i efekt tego taki że defrosty niezwykle łagodne a mam gree amber prestige więc nie się czym przejmować .