Skrzynka zaworowa - budowa i omówienie, różne sposoby montażu, samodzielny montaż nawadniania DIY

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 28. 09. 2022
  • ​‪@ZrobtosamDIY‬
    Zapraszam na nową serię filmów o budowie systemu automatycznego nawadniania trawnika.
    W tej serii w poszczególnych odcinkach dokładnie pokażę i omówię kolejne etapy budowy systemu.
    W tym odcinku pokazuję i omawiam budowę skrzynki zaworowej.
    Film nieco długi, ale myślę, że odpowiadam w nim na wiele pytań, które zadawaliście w poprzedniej serii, gdzie pokazywałem budowę systemu od projektu po montaż i regulację zraszaczy.
    Poniżej linki do wcześniejszych filmów:
    Poniżej linki do wcześniejszych filmów:
    Omówienie różnych sposobów podłączenia zraszaczy
    • Podłączenie zraszaczy ...
    Projektowanie systemu:
    • Montaż nawadniania tra...
    Montaż zraszaczy i kolektora zaworowego:
    • Montaż nawadniania tra...
    Podłączenie skrzynki zaworowej:
    • Montaż nawadniania tra...
    Podłączenie i ustawianie sterownika:
    • Montaż nawadniania tra...
    Uruchomienie systemy, regulacja zraszaczy
    • Montaż nawadniania tra...
    Przygotowanie systemu do zimy:
    • Przygotowanie systemu ...
    Dokładne omówienie i programowanie sterownika Rain Bird:
    • Sterownik Rain Bird ES...
    A także dokładne omówienie budowy skrzynki zaworowej:
    • Skrzynka zaworowa - bu...
    Zapraszam do oglądania, komentowania, lajkowania, subskrybowania ;)

Komentáře • 66

  • @robertmiryn3025
    @robertmiryn3025 Před rokem +2

    Bardzo mi się Pana materiał przydał do budowy mojego systemu nawadniania. Dzięki 👍

    •  Před rokem +2

      Cieszę się.
      Niestety filmy bardzo długie wychodzą, ale staram się w nich odpowiadać na pytania które pojawiały się pod wcześniejszą serią i które mogą się pojawić od osób które planują budowę systemu w kolejnych latach. Wiem że nie wszyscy oglądają od deski do deski, ale mam nadzieję że osoby które chcą zbudować system obejrzą i przede wszystkim znajdą w tych filmach odpowiedź na wiele pytań.
      Dziękuję że mogłem pomóc. Pozdrawiam

  • @jacekiwanczuk3033
    @jacekiwanczuk3033 Před měsícem

    Fachowo, konkretnie bez filozofii i bicia zbędnej piany!!! Pierwszy filmik gdzie pokazano krok po kroku jak prawidło zamontować skrzynkę zaworową. Polecam wszystkim którzy samodzielnie chcą zbudować na swej działce system zraszający. Pozostałe filmy z tej serii równie ciekawe i pouczające. Dzięki! Czekam na kolejne Pańskie filmy.

    •  Před měsícem

      Bardzo dziękuję za pozytywny komentarz.
      Sezon w pełni, trzeba trenować praktykę, którą można dzielić się z widzami.
      A jakich zagadnień brakuje? O czym mógłby być kolejny film?

  • @taskhunters5245
    @taskhunters5245 Před rokem +3

    Witam.
    Fajnie ze postanowiłeś zrobic druga serie.
    Dobrze by zobaczyc jak dobierac zraszacze oraz wyliczać ilosc oraz rozstaw zraszaczy na wirlkosciowo zroznicowanym terenie. Jak ztobic zasilanie wody z zasilania domowego jak i studniowego...
    Pozdrawiam..

    •  Před rokem +2

      Witam, wszystko jest w planach, z czasem niestety gorzej. Ale może uda się to zrobić tej zimy.
      Pozdrawiam

  • @Jasiu73
    @Jasiu73 Před rokem

    Witam. Dzięki za te filmiki. Przybieram się właśnie do zrobienia nawodnienia i sporo Twoich rozwiązań zaoszczędzi mi wymyślania po raz kolejny koła. Masz może jeszcze te klocki i możesz coś sprawdzić? Chodzi mi o to, czy w skrzynce Jumbo da się przejść na 3D i upchać jak najwięcej sekcji z zachowaniem miejsca na filtr. Przy układzie taki jak masz np. w okolicach 37:23 obrócenie do pionu trójnika przy kolektorze pozwoli wejść na "wyższy level" 🙂 i utworzyć kolejny kolektor piętro wyżej. Orientujesz się może czy elektrozawory mogą pracować w dowolnej pozycji, czy tylko w pionie?

    •  Před rokem

      Nie polecam montażu elektrozaworów i ogólnie kolektora na swoich poziomach w jednej skrzynce. Zastosuj dwie skrzynki obok siebie. Jakakolwiek awaria sporoduje ogromny problem, nie dostaniesz się do dolnego rzędu. Tak się nie robi.
      Elektrozawor powinien działać w każdej pozycji.

    • @Jasiu73
      @Jasiu73 Před rokem +1

      @ OK, dzięki za szybką odpowiedz!

  • @platinumwerb
    @platinumwerb Před rokem +1

    Czy elektrozawory nie blokują przepływów ? Nawadnianie mam na rurach Q40 i zaworach kulowych PE. Zastanawiam się czy elektrozawory 1, 1/2 nie będą zamulać czy nie dać 2 calowych z redukcją na 40, wydatek wody około 22 000 litrów na godzinę .

    •  Před rokem

      Oczywiście że każdy element systemu wpływa na przepływ I ciśnienie. W parametrach technicznych elektrozaworów podane są przepływy w l/min i m3/h. Należy dobrać odpowiednie elektrozawory do systemu.

  • @leszekkozlowski2651
    @leszekkozlowski2651 Před 11 měsíci +1

    Dzień Dobry - Dziękuje za inspirację - pytanko -kiedy stosuje się elektrozawór z regulacją przepływu i drugie: czy stosuje sie na ogród warzywny tylko linie kropkujące czy też jakieś zraszacze?

    •  Před 11 měsíci

      Witam, zaworów z regulacją przepływu możemy zastosować, jeżeli mamy zróżnicowanej wielkości sekcje (np mamy małą sekcje z 2-3 małymi zraszaczami to możemy zmniejszyć przepływ aby ograniczyć ilość wody jaka pójdzie na te zraszacze w stosunku do dużych sekcji z kilkoma zraszaczami większych zasiegów). Można też do krótkiej linii kroplujacej. Ale jmzdecydowanie lepiej odpowiednio podzielić ogro na sekcje o podobnym zapotrzebowaniu na wodę z zapasem w stosunku do wydajności źródła wody. Ja jeszcze nie stosowałem nigdy.
      Co do warzywników to raczej linie kroplujace. Nie jestem ogrodnikiem, ale warzywa i owoce raczej nie lubią być podlewane nalistnie. Chociaż to też pewnie zależy od roślin.

    • @leszekkozlowski2651
      @leszekkozlowski2651 Před 11 měsíci +1

      @ BARDZO DZIEKUJĘ

  • @tdj133
    @tdj133 Před 5 měsíci

    Czy zawór główny mogę użyć do podlewania kropelkowego żeby chodziło razem z pozostałymi sekcjami? Nie można ustawic 2 sekcji jednocześnie a chodzi o to żeby pompa się nie wyłączała, a sama linia ma zbyt mały pobór wody. Dzięki z góry za pomoc

    •  Před 5 měsíci +1

      Witam. Tak, sprobuj. Powinno być ok. Chyba że jest dużo sekcji to trzeba się zastanowić żeby nie przelać krzewów czy innych roślin podlewanych linią kroplującą.

  • @patrykandeshorzechowski6467

    Co w sytuacji jak mam przepływ z ujęcia w granicach 12l/min (0,72m3/h) ? Zawór czerpalny jest doprowadzony rurką PE16mm. Zrobiłem 4 sekcje (na razie bez kolektora-doraźnie używam szybkozłączek i przepinam każda sekcję). No i rozprowadzenie wody do zraszaczy zrobiłem w całości rurką DN20.
    Finalnie jedna sekcja mi działa-względnie tak jak należy. 1 ledwo ledwo-jak hydrofor ustawie tak, żeby pompa chodziła non stop, to jest powiedzmy że OK. (wyłącznik ciśnieniowy ustawiony na 4,5bar i pompa(100l/min) nie nadąża, żeby dobić do tej wartości). W tych przypadkach zraszacze statyczne ustawione na 180stopni a w każdej z tych sekcji uzyłem tylko 1 trójnika. Pozostałe sekcje to 4 zraszacze statyczne 360st z jednym trójnikiem i 5 zraszaczy 180st z trzema trójnikami. W tych ostatnich przypadkach woda ze zraszaczy jedynie wypływa a nie tryska.
    Czy sądzisz, że jeśli zrobię dodatkowe wyjście z hydroforu rurą DN32 i tym będę zasilał poszczególne sekcje, to będzie lepiej? Zastanawiam się gdzie tkwi problem-czy w tym małym przepływie z ujęcia spowodowanym małą średnica rurki do zaworu czerpalnego, czy może tym, że na całych długościach sekcji zastosowałem rurkę DN20?

    •  Před rokem

      Mysle że problem jest tu i tu. Czyli zbyt mały przepływ spowodowany mała średnica rury w rurociągach systemu jak i przede wszystkim zasilanie systemu na rurce 16mm.
      Kolejna sprawa to nie wiem nic na temat tego jakie są zraszacze. Jakie dysze.
      Napisz coś więcej. Może można uratować system stosując inne dysze.
      Pozdrawiam

    • @patrykandeshorzechowski6467
      @patrykandeshorzechowski6467 Před rokem

      @ dzięki za błyskawiczna reakcję. Zraszacze to K-rain pro s 4. A dysze to Irritrol pro-van 15.
      Z tego co się zorientowałem to ten wypływ rzędu 12l/min jest niewystarczający. Więc będę wyprowadzał nowe ujęcie wody od hydroforu na rurce PE32. Tylko do podlewania. Wtedy będzie sens zrobić to kompleksowo-na kolektorze z elektrozaworami.

    •  Před rokem +1

      @@patrykandeshorzechowski6467 z tego co widzę na szybko po wyglądzie dyszy to dysze które potrzebują dużo wody. Nie wiem czy gwint by pasował, można by zaryzykować i spróbować wkręcić dysze Hunter MP rotator. One mają małe zapotrzebowanie na wodę. Może wtedy system by ruszyl. Może na początek na jedną sekcje na próbę kupić odpowiedniej wielkości dysze (tą sekcje która ma najwięcej zraszaczy lub jest najdalsza).
      Tyle że jedna dysza kosztuje ok 37zl...

    • @patrykandeshorzechowski6467
      @patrykandeshorzechowski6467 Před rokem

      @ Czy mógłbyś mi jeszcze powiedzieć, czy do sterownika na 4 sekcje jest możliwość podłączenia piątego elektrozaworu w taki sposób, żeby otwierał się w momencie, kiedy otwierają się wszystkie inne? Czyli EZ1 + EZ5, potem jak uruchomi się EZ2 to EZ5 też, potem EZ3 + EZ5 i EZ4 + EZ5. Chciałbym pod EZ5 podpiąć kroplownik.
      Wiem, że np sterownik RainBird ma dodatkowe sterowanie na elektrozawór główny, czy ewentualnie mogę w to złącze podłączyć EZ główny + EZ5, bo bunkcjonalność by była taka o jaką mi chodzi. Pozdro.

    •  Před rokem

      @@patrykandeshorzechowski6467 dokładnie tak. Elektrozawor główny otwiera się zawsze gdy otwiera się jakaś sekcja. Będzie więc działało tak jak piszesz.

  • @albinpokrywczynski6585

    Dzieki za sporą dawke inforamcji, a ile zraszaczy na jedną sekcje i ile sekcji można włączyć przy zastosowaniu pompy głebinowej 100l/h

    •  Před rokem

      100l na godzinę? To bardzo mała wydajność. Jakie ciśnienie daje ta pompa?

    • @albinpokrywczynski6585
      @albinpokrywczynski6585 Před rokem

      @ przepraszam miało być na minute

    •  Před rokem +1

      @@albinpokrywczynski6585 wszystko zależy od zraszaczy jakie chcesz zastosować. Przy zraszaczach MPROTATOR przykładowo MP1000 to myślę że śmiało mozna nawet 15-17 szt, przy zraszaczach Rain bird 3504 6-7 szt, 5004 3-4szt. Ale to tak bardzo orientacyjnie i proszę nie sugeruj się tym. Wszystko zależy od wielu czynników: poziomu lustra wody w studni, odległości, zastosowanych średnic rur, zastosowanych dysz przy zraszaczach itp.
      Ilości też podałem tak z głowy nie licząc zapotrzebowania na wodę poszczególnych zraszaczy bo tak jak pisze, nie znam żadnego z tych parametrów.

  • @sawomirsiwek9736
    @sawomirsiwek9736 Před rokem

    Jaką funkcjonalność zyskuję dzięki głównemu elektrozaworowi przed wszystkimi sekcjami? Planowałem zamontować zwykły ręczny zawór odcinający zasilanie wody na wszystkie sekcje.

    •  Před rokem +2

      Zwykły zawór się przyda np w sytuacji gdy przygotujesz system do zimy, a będziesz chciał jeszcze korzystać z wody w ogrodzie.
      Elektrozawor główny załącza się wraz z każdą sekcja. Zabezpiecza ponadto cały kolektor elektrozaworowy przed ciśnieniem w czasie kiedy system nie działa. Jeżeli pojawiłaby się jakaś awaria/przeciek czy to na kolektorze zaworowym czy na którymś zaworze sekcyjnym, to elektrozawor główny odcina zasilanie wodą w czasie kiedy system nie działa. Mówię o tym wszystkim w filmie.
      Uważam że koszt zakupu zaworu głównego w stosunku do kosztu całej instalacji jest na tyle mały że warto go zastosować. Oczywiście bez niego system też będzie działał tak samo jak z nim.

    • @sawomirsiwek9736
      @sawomirsiwek9736 Před rokem +2

      @ Dziękuję za dokładne wyjaśnienie.

  • @andrzejtomczyk8692
    @andrzejtomczyk8692 Před rokem +1

    Witam, chciałem zapytać, czy do linii kroplującej stosujemy taki sam elektrozawór jak do zraszaczy??

    •  Před rokem

      Tak, to taka sama sekcja nawadniania tylko zamiast zraszaczy podziemnych jest linia kroplujaca naziemna. Jeżeli mamy duże ciśnienie w źródle wody to należy dodatkowo zastosować reduktor cisnienia za elektrozaworem obniżający ciśnienie do ok 2 bar. Są takie reduktory dostępne w Internecie.

    • @andrzejtomczyk8692
      @andrzejtomczyk8692 Před rokem +1

      @ Dzięki za pdpowiedź

  • @MsAce1985
    @MsAce1985 Před rokem +1

    Czypraktykuje sie rowniez zabudowe w jakies skrzynce natynkowej na scianie budynku?

    •  Před rokem

      Jak ktoś tak chce to wiem że tak robią ludzie. Ale raczej we własnym zakresie. Firmy ogrodnicze tego nie praktykują.

    • @MsAce1985
      @MsAce1985 Před rokem

      @ dzieki za odpowiedz, a sa jakies zalecenia, ze filtr czy elektrozawor nie powinny pracowac w pionie?

    •  Před rokem +2

      @@MsAce1985 elektrozawor może pracować w pionie. Co do filtra to jedynie tyle że warto aby był skierowany tym przykręcanym elementem w dół, żeby podczas czyszczenia bród nie trafiał do instalacji tylko podczas wyciągania wkładu wychodził razem z nim. No i oczywiście filtr musi być zamontowany zgodnie z kierunkiem przepływu wody.

  • @czarnypiotrus1978
    @czarnypiotrus1978 Před rokem +1

    Bardzo dobrze i przydatny film. Jakie Pan firmy używał złączek i kolanek? Pozdrawiam.

    •  Před rokem

      Witam. Od lat używam złączek Astore, ale ciężko je dostać. Mam w lokalnej hurtowni. Ale również polecane są Fish. Od niedawna również zamiennie na nich robię.

    •  Před rokem

      A trójniki i kolanka firmy Irriga

    • @czarnypiotrus1978
      @czarnypiotrus1978 Před rokem

      ​@ dziękuję

  • @dariuszsta1080
    @dariuszsta1080 Před 2 měsíci

    A co w przypadku awarii elektrozaworu ? Gdy caly uklad jest zmontowany i leży na dnie skrzynki to taka wymiana jest niemożliwa raczej. Brak miejsca aby go obracać i jak go wypiąc ?

    •  Před 2 měsíci

      W 99% awaria elektrozaworu nie powoduje konieczności wykręcania zaworu ze skrzynki. Rozkręcając elektrozawor śrubkami od góry można wymienić wszystkie elementy które się psują: cewke, mambrane. Zostaje sam korpus. Chyba że jest pęknięty korpus elektrozaworu to trzeba go wymienić. Ale takie sytuacje się nie zdarzają.chyva że ktoś nie przedmuchuje systemu na zimę to może być różnie. Podsumowując - nie ma konieczności wykręcania elektrozaworu ze skrzynki żeby wymienić to co się psuje.

  • @piotrkucharz3362
    @piotrkucharz3362 Před rokem

    Witaj
    Twoje filmiki zainspirowały mnie żeby wkońcu zrobić nawodnienie mojego trawnika. Pan ze sklepu skręcił mi pośpiesznie kolektor elektrozaworowy na 5 sekcji i oprócz tego w osobnej skrzynce kazał mi zrobić zawór główny,filtr i kruciec na kompresor.Czy dało by to się wszystko zamknąć w jednej skrzynce? Oraz wydaje mi się że Pan ze sklepu chyba to źle skręcił. Nie mogę tu ci wysłać zdjęcia abyś mógł zobaczyć i coś doradzić ale może na messengerze mógłbym przesłać fotkę?

    •  Před rokem

      Witam.
      Nawodnienie będzie ze studni czy z kranu?
      Odezwij się do mnie na maila hossa.blazej@gmail.com

  • @lukaszo5854
    @lukaszo5854 Před 5 měsíci

    Dzień dobry, czym podyktowane jest zastosowanie kształtek w kolektorze w rozmiarze 1". Zasilanie i rozprowadzenie wody jest planowane rurą pe25. Proszę o poradę czy nie wystarczyłoby w tym przypadku zastosować kolektora 3/4"

    •  Před 5 měsíci

      Witam. To taki standard. Elektrozawory do tych komercyjnych systemow maja gwint 1", kolektory też występują w tym rozmiarze. Nie widziałem mniejszych. Ponadto nie powinniśmy ograniczać przeplywu już na samym wejściu do systemu nawodnienia. Każda złączka, każde kolanko, elektrozawór czy filtr powoduje utratew cisnienia i przepływy. Jak zastosujemy jeszcze małe przekroje kolektora to otrzymamy jeszcze większą stratę parametrów wody.

    • @lukaszo5854
      @lukaszo5854 Před 5 měsíci

      Dziękuję za informację, faktycznie nie zwróciłem uwagi, że zestawy mają rozmiar 1". Bardzo fajne i przydatne są Pana filmy. Przymierzam się do zakupu materiału i samemu będę próbował to wykonać :) Pozdrawiam, Łukasz

    •  Před 5 měsíci

      @@lukaszo5854 powodzenia! W razie pytań zachecam do zadawania w komentarzach pod filmami.
      Pozdrawiam

  • @bombardier6818
    @bombardier6818 Před rokem +1

    Mógłby pan pokazać takie podlączenie z funkcją zasysania nawozu ?

    •  Před rokem

      Bardzo ciekawy pomysł, jednak nie mam wiedzy i doświadczenia w tym temacie. Chwilowo również brak czasu. A mam zasadę, że nie mówię i nie pokazuje rzeczy o których nie mam pojęcia.
      Ale przemyśle to, być może się dokształcę i w przyszłości powstanie o tym film.
      Dziękuję za inspiracje!

    • @bombardier6818
      @bombardier6818 Před rokem

      @ szkoda , mam taki zestaw i zastanawiam się jak to podłączyć i na jakiej zasadzie ma to działać

    •  Před rokem

      @@bombardier6818 podeślesz więcej informacji? Co to jest? Może firma, model?

  • @MaksMarchenko
    @MaksMarchenko Před 9 měsíci +1

    dzień dobry. A zawór kulkowy do przedmuchu?

    •  Před 9 měsíci +2

      Witam. Nie jestem zwolennikiem umieszczania zaworu do przedmuchu w skrzynce zaworowej. W zależności od zasilania systemu preferuje przedmuchiwanie od początku układu czyli źródła wody. Tak jak w poniższym filmie, lub przy pompie, w studni lub zbiorniku na deszczówkę.
      czcams.com/video/1_xUYYFrK_c/video.htmlsi=qguO7aS7vC-sUjlN

    • @MaksMarchenko
      @MaksMarchenko Před 9 měsíci +1

      @ dziękuję

  • @wesoyrekin6695
    @wesoyrekin6695 Před měsícem

    Witam. Ile zwojow teflonu uzywa Pan na gwinty ?

    •  Před měsícem

      Witam. W poniższym filmie trochę o tym mówię. Od 5 minuty. Ilość razy zależy od grubości teflonu, zastosowanych złączek czy producenta. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Trzeba z wyczuciem.
      czcams.com/video/Zp18tP9MncQ/video.htmlsi=HkvGZZZxOSQmvuH1

  • @leszekkozlowski2651
    @leszekkozlowski2651 Před 11 měsíci +1

    widze że zastosował pan filtr dyskowy - sa jeszcze siatkowe oczywiście - dlaczego ten?

    •  Před 11 měsíci

      Nie chciałbym być tu doradcą i wyrocznią. Zawsze stosuje dyskowe, spełniają swoją funkcję, łatwo się czyszczą i stosunkowo długo zapewniają przepływ.

    • @leszekkozlowski2651
      @leszekkozlowski2651 Před 11 měsíci +1

      @ bardzo dziekuję za odpowiedz

  • @marcinstolarek350
    @marcinstolarek350 Před rokem +1

    Jaka szkoda, że u mnie nie ma takich kolektorów, tylo trójnik do trójnika, a potem złącze do obwodu. W układzie jak na filmie wymiana uszkodznego zaworó to pozniej kaszka z mlekiem..

    •  Před rokem +1

      Pytanie po co wymieniać cały elektrozawor? Całość elementów mogących się uszkodzić można wymienić bez rozkręcania kolektora (po odkreceniu śrub od góry).
      Dół - korpus elektrozaworu wymienia się tylko jeżeli jest np pęknięty. A to raczej się nie zdarza. Więc bez obaw i nerwów.

    • @marcinstolarek350
      @marcinstolarek350 Před rokem +1

      @ niestety nie mogę nigdzie znaleść cewki pasującej do moich zaworów

    •  Před rokem +1

      @@marcinstolarek350 a jakie masz zawory? Kup cały zawór, wymień tylko góre jak nie dziala.

    • @marcinstolarek350
      @marcinstolarek350 Před rokem +1

      @ niestety to też nie takie łatwe, po obrazkach wydaje mi się, że mam coś spod hasła Nelson 9013

    •  Před rokem

      @@marcinstolarek350 poszukaj w internecie. Mysle że gdzieś uda Ci się kupić.