Jak vyletovat vypájet a získat součástky ze základní desky horkovzdušnou pistolí

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 14. 10. 2016
  • Toto video ukazuje jak vyletovat - vypájet a získat součástky ze základní desky horkovzdušnou pistolí.
    Pokud se chcete podívat jak s horkovzduškou opravit počítače - o tom jsou mé další videa:
    • Funguje oprava PC graf...
    • Jak opravit černou obr...
    _________________________________________________________________
    ► WEB: wekon.cz/
    ► Facebook: / wekonslab
    ► Twitter: / lordwekon
    _________________________________________________________________
    Pár vysvětlených pojmů:
    Pájení je způsob spojování součástí roztaveným pomocným materiálem, tzv. pájkou s nižší teplotou tavení než mají spojované součásti, které se při tom neroztaví.
    Je zvykem rozlišovat pájení na tzv. měkké a tvrdé, podle teploty tavení pájky. (Odpovídající výrazy v angličtině jsou „soldering“ a „brazing“.) Pájky s teplotou tavení do cca 450 °C jsou označovány jako měkké, nad touto teplotou jako tvrdé. Příbuzným oborem, používaným při výrobě elektronických součástek je pájení keramiky, případně kombinace kovu a keramiky.
    Měkké pájky
    Měkké pájky jsou slitiny „měkkých kovů“ s různým poměrem složek, kterým se dosahují jejich požadované vlastnosti, především teplota tavení. Pro pájení elektroniky se dlouho používala eutektická slitina s 37 % olova a 63 % cínu. Její teplota tání je 183 °C. Výhodou eutektické slitiny je hlavně to, že tuhne bez přechodových fází, ve kterých v neeutektických slitinách v jistém rozmezí teplot vedle sebe existují jak pevná fáze tak i tekutá. To má někdy nežádoucí důsledky. Existuje řada měkkých pájek s dalšími kovy jako je např.kadmium nebo zinek, vhodných pro teploty do 400 °C. Velkou skupinu tvoří tzv. cínové pájky s obsahem více složek jako je Sn,Pb, Sb, Zn, které pokrývají rozsah teplot od 185 do asi 260 °C. „Super měkké“ slitiny Pb+Sn+Cd+Bi vhodné pro pájení se vyznačují teplotou tání v mezích od 65 do 100 °C. Jsou označovány jako: Roseův kov, Lipowitzův kov a Woodův kov.
    Tzv. "měkká" pájka je slitina dvou nebo více kovů s nízkou teplotou tavení. Měkké pájky (s teplotou tání nižší než 400 °C) jsou slitiny kovů jako Pb, Sn, Cd, Zn, Ag aj. Dříve používané slitiny s olovem jsou podle směrnice RoHS od r. 2006 zakázány a jsou proto nahrazeny slitinami Sn, Cd, Zn aj., (např. pájka 220, s Cd82Zn16Ag2). (Výjimky se tolerují pro oblast lékařství, vojenství, částečně automobilové techniky a letectví/kosmonautiky.) Jejich vlastnosti jsou však v porovnání s olovnatými méně výhodné, např. mají horší smáčivost a vyšší teplotu tavení, což má nepříznivé důsledky (vyšší tepelné zatížení pájených součástek, zkrácení životnosti pájecího hrotu aj. Bod tavení bezolovnaté pájky je obecně o 20 až 45 °C vyšší, než u konvenční olovnaté eutektické pájky. Bohužel většina bezolovnatých slitin není eutektická. Pro ruční pájení v elektronice se pájky dodávají v podobě "dutého" drátu (trubičky) vyplněné tavidlem. Tavidlem pro pájení v elektronice je nejčastěji speciální kalafuna.
    Metody pájení můžeme rozlišovat především podle způsobu ohřevu pájených součástí a pájky. To může být lokální nebo celoobjemové.
    Lokální ohřev při měkkém pájení se dá uskutečnit dotekem horkého tělíska, které je součástí tzv. páječky.
    Ve větším rozsahu ohříváme pájené předměty a pájku proudem horkého plynu nebo plamenem. Pro měkké pájení stačí plamen zemního plynu se vzduchem.

Komentáře • 16

  • @samdoutnak8947
    @samdoutnak8947 Před 4 lety +2

    Zdar Chlape,jen takovy videa toc ! Mas v nich Dobry napady a i si clovek zopakuje mraky veci,ktery nacpal hodne hluboko do podvedomi a kdyz je potrebuje,ne a ne je vydolovat ! 😉👍👍👍👍 Diky Ti ! ! ! 😉 Tva videa maj a davaj smysl ! 👍👍👍

  • @davidcaslavsky4685
    @davidcaslavsky4685 Před rokem

    Vem si dláto vole!💥 stejně konektory jsou pozlacené jen z 20ti %.vic propalis elektřiny než že vyděláš 😂

  • @pavolbrunclik2886
    @pavolbrunclik2886 Před 6 lety

    Ahoj wekone chcel by som sa ta spitat ako zystim ktore vecy su pozlatene a ktore nie???mam vela zakladovych dosiek len neviem ktore su dobre.slot na ramky su tiez pozlatene konektory alebo to zavysi od druhu dosky?

    • @pavolbrunclik2886
      @pavolbrunclik2886 Před 6 lety +2

      Wekon HCI+H2O2 som skusal nahadzal som vsetko co som pozbieral zalial 1:2 ale dalej som sa nevedel pohnut lebo unas na SVK nieje volne predajna k.dusicna ani disiricitan sodny takze sa neviem pohnut :(

    • @Wekon
      @Wekon  Před 6 lety +1

      Mám pocit, že i tady se prodává na živnosťák.

    • @pavolbrunclik2886
      @pavolbrunclik2886 Před 6 lety

      Nevadi budem to zbierat a uvidim co dalej :)

    • @elmino536
      @elmino536 Před 6 lety

      Disiricitan sa da. Pozri stranky potrieb pre vinarov... Zlato a folie sa daju rozpustit aj inak nie iba v lucavke.

    • @samdoutnak8947
      @samdoutnak8947 Před 4 lety

      Jestli takhle chces tezit zlato,asi nejrychlejsi by to bylo s krumpacem na Klondaiku.😉🤓 Jsi li mlad,do penze z desek neco vydolujes ! 😉

  • @kraliczech007
    @kraliczech007 Před 6 lety +3

    Zdarec,
    A co to nacpat do trouby??? Pěkně na starý pekáč na 250?

    • @Wekon
      @Wekon  Před 6 lety +1

      To by šlo, jen se nesmějí nafouknout elektrolytický kondezátory.

    • @samdoutnak8947
      @samdoutnak8947 Před 4 lety

      Jak to pise Wekon,Kondiky pobouchaji ! 😉 Zkusil jsem a jsou to takovy prdy,jako kdyz strilis z pistole ! 😂 Nehlede na to,ze Ti to muze vytlouct skleneny okno trouby ! 😉

    • @davidcaslavsky4685
      @davidcaslavsky4685 Před rokem

      Dobrej šílenec 🤣🤪