DOKUMENT IV. - SUDETY 1940 - TITULKY CZ - MĚSTA -LIDÉ - VÝROBA - ZVYKY A PŘÍRODA - 1.část

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 21. 01. 2024
  • Tento film vznikl roku 1940 na propagaci Sudet.Dnes je to historický místopisný dokument o životě v těchto lokalitách:
    Praděd
    Na vrcholu původně stála kamenná rozhledna, vysoká 32,5 m, postavená v letech 1903 až 1912 Moravskoslezským sudetským horským a turistickým spolkem. Některé prameny uvádějí výšku rozhledny na 34 m. Věž byla postavena v romantickém duchu starého gotického hradu. Původně se nazývala Habsburgwarte, v roce 1938 byla přejmenovaná na Adolf-Hitler-Turm. Po druhé světové válce chátrala a zřítila se 2. května 1959.
    Karlova Studánka
    Vřesová Studánka
    Ve 2. polovině 17. století byla při Vřesové studánce postavena kaple, která však vyhořela po zásahu blesku. V letech 1844-50 pak vedle pramene vystavili zdejší lidé kostelík Panny Marie (vysvěcený na svátek sv. Maří Magdaleny 22. července 1850), který byl ještě dvakrát obnoven.
    V roce 1946 však kostelík po zásahu bleskem vyhořel a již nebyl vystavěn. Na jeho základech byl vztyčen alespoň malý kříž, pocházející z věžičky vyhořelého kostelíka. Studánka sama se pak v roce 1927 dočkala zastřešení v podobě kamenné kaple, jež stojí doposud.
    Lipová - Lázně
    Od první zmínky patřila ves vratislavskému biskupství, nejpozději od roku 1420 v rámci frývaldovského panství, které však bylo od 14. do poloviny 16. století často zastavováno jiným držitelům.
    Lázně Jeseník
    První vodoléčebné lázně v rakouském císařství a vůbec na celém světě. Jejich zakladatelem byl roku 1822 Vincenz Priessnitz.
    Jeseník
    První zmínka o Jeseníku pochází z roku 1267, kdy se v latinském pramenu cituje jako Vriwald (později Vrowald, Vrienwalde, Freynwalde), tedy místo zbavené lesa.
    Bruntál
    První písemná zmínka je z roku 1223 v privilegiu pro Uničov. V něm král Přemysl Otakar I. potvrdil „městečku“ Uničovu práva, která mu o 10 let dříve udělil jeho bratr, markrabě Vladislav Jindřich; zároveň mu povoluje, aby se řídilo magdeburským městským právem, quas habent cives nostri de Froudenthal („které mají naši měšťané z Bruntálu“). Z toho se usuzuje, že Bruntál samotný musel být založen o několik let dříve před Uničovem, nejspíše kolem r. 1210.
    Krnov
    První písemně doložený název Kyrnow pochází z roku 1240 a je odvozen od osobního jména Krn, pomocí přivlastňovací přípony -ov.V překladu tedy název znamenal "Krnův majetek. Německý název Jegerdorf ("lovecká ves") je poprvé zaznamenán v roce 1253, zvolen byl zřejmě pro hláskovou blízkost jménu českému. V roce 1281 se objevil název Jegerndorf, ze kterého se vyvinulo pozdější Jägerndorf. Latinské označení Carnovia, které vzniklo z české předlohy, pochází z roku 1316 jako Karnovia.
    Opava
    Z roku 1195 pochází také první písemná zpráva o existenci Opavy.Význam a postavení kupecké osady stvrdil městský statut, který získala někdy kolem roku 1215.Dekret Přemysla Otakara I. z roku 1224 poprvé hovoří o Opavě již jako o městě.
    Kravařsko
    Název Kravařsko vznikl překladem německého Das Kuhländchen, neboli země krav, kraví země.K autorství českého názvu se přihlásil Alois Vojtěch Šembera v dopise Janu Lepařovi ze dne 25. října 1859 slovy: „Kravařsko však teprv já jsem si udělal; lid toho nezná.“
    S vlnou intelektuálních sporů o českou identitu a české dějiny odvozovali čeští autoři 19. století název Kravařsko od rodu Pánů z Kravař,byť tento rod vymřel v 15. století, tedy 300 let před prvním uvedením názvu Kuhländchen.
    Nový Jičín
    Předchůdcem města byla osada pod hradem Starý Jičín. Výhodná geografická poloha na křižovatce důležitých obchodních cest měla příznivý vliv na jeho rozvoj. Nejstarší písemná zpráva o městě pochází z roku 1313, kdy král Jan Lucemburský vydal ve prospěch města listinu, která mu uděluje právo vybírat clo a mýto. Proto váže Nový Jičín svůj vznik s datem udělení tohoto privilegia.
    Štramberk
    Jan Jindřich Lucemburský,markrabě moravský založil Štramberk 4.12.1359
    Šternberk
    253/1262 založení hradu Šternberka
    1269 / nejstarší zmínka o hradě Šternberku
    1296 nejstarší zmínka o městě Šternberku civitas Sternberch v listině Albrechta ze Šternberka
    Branná
    První písemná zmínka o obci pochází z roku 1325. Od roku 1436 byla obec městečkem, jehož majitelé se ale poměrně často měnili.
    Šumperk
    Založení města Šumperka spadá do období vrcholu tzv. velké kolonizace 13. století. Přesné datum založení není známo, jelikož se zakládací listina nedochovala. Historikové ovšem vymezili možné založení města mezi léta 1269 až 1276; první zmínka o městu se poté datuje k roku 1281.
    Svitavy -Hřebečsko
    je název zaniklého jazykového ostrova rozkládajícího se po obou stranách historické zemské hranice Čech a Moravy mezi městy Ústí nad Orlicí, Litomyšl, Polička a Jevíčko, které již nebyly jeho součástí, a na druhé straně Mohelnice (Müglitz), Zábřeh (Hohenstadt) a Lanškroun (Landskron), které součástí byly. Jeho centrem byla města Moravská Třebová (Mährisch Trübau) a Svitavy (Zwittau).Název pochází od Hřebečského hřbetu, který prochází přibližně středem regionu.

Komentáře • 3

  • @svatoplukhavrys9715
    @svatoplukhavrys9715 Před 4 měsíci +4

    Sudety v té době byly 100x krásnější,než dnes. Proč asi?

    • @crassow2591
      @crassow2591  Před 4 měsíci

      Jj,svatá pravda,byl tu život ve všech podobách.Dnes je u nás 20 lidí z původních 350 v roce 1939...

    • @DREYFUSSI
      @DREYFUSSI Před 4 měsíci +1

      Musíme objektivně pojmenovat příčinu toho, že došlo k vylisnění a tou je německý nacismus. Bez rozbití ČSR by bylo vše v pořádku. Němci zde měli na tu dobu velká menšinová práva a kdo to zpochybňuje lže. Samozřejmě nebylo vše ideální ani z naší strany. Usmíření je na místě, ale na základě relevantních informací.