Méhviaszos kendő - DIY - zero waste megoldás a mindennapokra

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 23. 05. 2020
  • A méhviaszos kendő szuper alternatív megoldást jelent abban az esetben, ha a műanyag fóliákat, alufóliákat, vagy a szendvicses zacskókat szeretnétek kiiktatni a mindennapjaitokból.
    📌Ha szeretnél jelentkezni a Zero waste egyéni tanácsadásra, akkor ezen a linken
    megteheted! hulladeknelkul.hu/zero-waste-... 📌
    Természetesen megvásárolhatjátok különböző üzletekben, webáruházakban is, ezek azért többnyire tartósabbak mint az otthon készített darabok. Én elsőként a CIBI és a Bee's Wrap márkákat próbáltam ki az elmúlt évek során, azonban mindenképpen preferálom a magyar készítőket, így próbáljatok náluk vásárolni.
    De ha a videóm inspiráló számotokra, akkor, ugorjatok neki, és készítsétek el velem együtt. Igazán jó móka egyedi textil csomagolókat készíteni.
    A videó elején látható textildarabokról a következőket érdemes tudni:
    1. szabászati maradékokat használtam, de szuper lehet erre a célra bármilyen megunt konyharuha, textilszalvéta, terítő, vagy a férjünk/párunk inge is (ez utóbbiról azért érdemes vele előtte egyeztetni ;) )
    2. az általam használt textilek mindegyike pamutvászon (100% pamutból). A korábbi kísérletezéseim során ez az anyag vált be leginkább (nem túl vastag, de van tartása, és természetes anyag), de a vékonyabb lenvászon anyagok is szuperek erre a célra.
    3. a textilek darabolásánál igyekezz úgy szabni, hogy minél kevesebb textilhulladékod keletkezzen. Azaz egy négyszögletes darabból ne akarj feltétlenül kör formát vágni, ha nem muszáj, és ha pl. 5 cm-vel nagyobb/kisebb a textil darabod az elképzelt mérethez képest, akkor sincs baj, nyugodtan hagyd meg ezt a méretet.
    4. A textileket érdemes textilvágó cikk-cakk ollóval körbevágni. Ennek praktikus oka van (amellett, hogy mutatós is): kevésbé fog a textil foszlani. Ha vékonyan körbe tudod szegni az anyagot, akkor az is lehet megoldás, habár ebben az esetben a kész méhviaszos kendő nehezebben hajlítható a merevebb szélei miatt.
    5. A cikk-cakk olló esetében a mintás szegélyt vágó papírvágó ollók nem hazsnálhatóak, mert nem elég élesek. Kérj kölcsön kimondottan textilvágó ollót erre a célra. Vagy menj be egy varrodába, biztosan szívesen segítenek és körbevágják neked.
    6. korábbi, üzletben vásárolt, méhviaszos kendők felfrissíthetőek!! Nem szabad őket azonnal kidobni, ha már megkopott rajtuk a viaszréteg.
    Ha elakadnátok az úton és további tanácsra van szükségetek, akkor kérjétek a személyre szabott egyéni tanácsadást tőlem. 🔽
    hulladeknelkul.hu/zero-waste-...
    Adományaitokkal lehetőségem lenne eljutni oktatási intézményekbe, ahol a diákok és a pedagógusok számára díjmentesen tartanék előadásokat, workshopokat a hulladékmentes életmódról, annak fontosságáról. Támogatásra a Patreon oldalon van lehetőségetek: / membership
    Ha tetszett a bejegyzés megköszönöm, ha másokkal is megosztod, hiszen egy fenntartható bolygó és fenntartható élet elérése mindannyiunk érdeke! Te is tehetsz a környezetedért, igenis minden apró lépés számít! Tarts velem ezen az úton!
    Ahhoz hogy ne maradj le a friss videóimról, ne felejtsd el megnyomni a harang ikont.
    Facebook: / hulladeknelkul
    Instagram: / hulladek_nelkul
    TikTok: / hulladeknelkul
    A hírlevélre való feliratkozással az elsők között kaphatsz újabb és újabb tippeket az otthonod hulladékának csökkentéséhez, a természettel összhangban való mindennapokhoz:
    hulladeknelkul.us14.list-mana...
    Ismerjetek meg! 🔽
    Tóth Andi vagyok, a "Dobd ki a szemetest! Hulladékcsökkentés lépésről lépésre" című könyv szerzője, blogger, környezettudatos 3 gyerekes háziasszony. Mindennapjainkban a gyerekeinkkel együtt #zerowaste nélküli életmódot élünk, ezzel is hozzájárulva ahhoz, hogy a lehető legkisebb ökológiai lábnyomot hagyjuk magunk után. Videóimban a blog és a könyvem mellett olyan #ötletek, tippek kerülnek bemutatásra, amelyek a #hulladékmentesség kialakításában segíthetnek nektek is.
    #hulladéknélkül #hulladékmentesség #TóthAndi #háztartásomhulladéknélkül #hulladékmentes #környezettudatosság #zerowaste #sustainability #tanácsadás #egyénitanácsadás

Komentáře • 17

  • @HulladekNelkul
    @HulladekNelkul  Před 4 lety +2

    Ti lecseréltétek már a műanyag fóliákat, amiket évekkel ezelőtt még én is annyira szerettem használni a konyhában? Ha igen, mire? Mutassátok meg akár az instagramon is (#zerowastekitchen) 😊

  • @dit8538
    @dit8538 Před 4 lety +1

    Köszönjük a tippet, pont van itthon ilyen méhviasz lapunk. :) Most még 8 éves kislányommal neki is ugrunk hamarosan ennek a feladatnak, régóta szemeztünk már a méhviaszos csomagolóval. :)

    • @HulladekNelkul
      @HulladekNelkul  Před 4 lety

      De jóó!! Biztos a kislány is fogja élvezni. Figyázzatok azért, mert forró, de nagyon gyorsan kihűl.

    • @dit8538
      @dit8538 Před 4 lety +1

      @@HulladekNelkul Köszi, majd odafigyelek erre is :) Ügyes kislány, nem lesz gond. :)

  • @matekguru7950
    @matekguru7950 Před 4 lety +1

    A viaszozás után lehet varrni? Edény/tálkafedőt szeretnék belőle csinálni.

    • @HulladekNelkul
      @HulladekNelkul  Před 4 lety +2

      nem javaslom a varrását, mert ha lekopik róla a viasz, akkor gumisan, varrottan nem fogod tudni újra viaszozni. Viszont varrás nélkül is könnyen formázható, ráigazítható a tányérok, edények tetejére. A kéz melegétől formázható lesz,a hűtőben megdermed a hidegtől.

  • @ninamatheson2561
    @ninamatheson2561 Před 4 lety +1

    Egy külföldi oldalon láttam, hogy a viasz mellett porrá tört fenyőgyantát és jojobaolajat is tett a kendőre olvasztás előtt. Ezek nélkül is megfelelő akkor...?

    • @HulladekNelkul
      @HulladekNelkul  Před 4 lety +2

      A jojobaolaj azért kerülhet bele, mert ettől puhább a kezelt textil. Továbbá ezek az adalékok fertőtlenítő és baktériumölő hatásúak. Bátran használhatod hozzá te is. Én az egyszerűbb végén fogtam meg a kendő kezelést :)

    • @ninamatheson2561
      @ninamatheson2561 Před 4 lety +1

      @@HulladekNelkul Köszönöm! :)

    • @HulladekNelkul
      @HulladekNelkul  Před 4 lety

      igazán nincs mit

  • @nusika1387
    @nusika1387 Před 4 lety +1

    Kedves Andi,
    Nekem az volt a problémám a kendővel,amit hasonlóképpen kèszítettem el,hogy nagyon ragadt és kellemetlen tapintása volt.Ez megszokott jelenség vagy lehet túl sok viaszt olvasztottam az anyagra?
    Köszönöm válaszod!

    • @HulladekNelkul
      @HulladekNelkul  Před 4 lety +1

      szia, szerintem túl sok viasz került rá, mert én nem tapasztaltam ilyet.

    • @nusika1387
      @nusika1387 Před 4 lety +2

      Háztartásom Hulladék Nélkül köszönöm szèpen! Újra probalkozom majd!😊

    • @HulladekNelkul
      @HulladekNelkul  Před 4 lety +2

      Azzal sincs semmi baj, ha nem sikerül és elengeded a témát. Fólia helyett használj zárható dobozokat, tányért az tálka tetejére :)

    • @nusika1387
      @nusika1387 Před 4 lety +3

      Háztartásom Hulladék Nélkül Igyekszem,mar tobbe kevesbe sikerult is.😊 koszonom valaszod! Szep napot kivanok!🙏🏻

  • @fanniszemereinebaintner5273

    A vasalónak nem lesz baja?

    • @HulladekNelkul
      @HulladekNelkul  Před 2 lety +1

      nem, ha figyelsz arra, hogy ne menjen rá a viasz a vasaló talpára. A papír ettől védi. Egyébként ha viaszos is lesz, akkor is egy textillel le tudod törölni.