Пресконференция на Държавна агенция „Архиви“ по повод 10 октомври - Денят на българските архивисти

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 8. 09. 2024
  • На 10 октомври 2019 г. Държавна агенция „Архиви“ отбеляза с пресконференция Деня на българските архивисти. Председателят доц. д-р Михаил Груев обяви пред журналисти: новата тематична интернет страница от платформата „Архивите говорят“ на ДА „Архиви“, посветена на 30-годишнината от падането на комунизма в България; най-новите ценни постъпления в Централния държавен архив и наскоро отпечатани издания на Агенцията.
    С новия сайт „Промяната 1989. Преди и след“ (archives.bg/thechange) се слага началото на публикуване на документи за периода 1987-1991 г., свързани с промените преди и след 10 ноември 1989 г. Сайтът включва над 1100 неизвестни и непопулярни документи, подбрани от фондовете на архивите в цялата страна. Намерението е този най-голям документален дигитален масив за периода на прехода да се увеличава във времето. Създаването на сайта слага началото на публикуване на документи от новопостъпилите през последните години фондове на Съюза на демократичните сили, на Желю Желев, Радой Ралин и други личности от историята на прехода.
    Партньори на ДАА в проекта са архивите на БНТ, БНР и Комисията по досиетата, които участват с видео-, аудиофайлове и документи, илюстриращи различни моменти от политиката на държавата, борбите на старите и новите политически сили в началото на прехода, реакциите на хората по улици и площади в напрегнатите дни на 1989-1990 г.
    Едно от най-ценните постъпления през 2019 г. е архивът на д-р Г. М. Димитров, дарен от г-жа Анастасия Мозер, наскоро транспортиран от Вашингтон за съхранение в Централния държавен архив.
    Доц. Груев говори за постъпилите в ЦДА документи на земеделския деец Димитър Гичев и за предстоящото ценно постъпление - кореспонденция между Иван Вазов и Евгения Марс.
    Той представи албума на ДАА „Победа и... погром. Величие и... падение“, издаден по повод 100 години от края на Първата световна война (1914-1918) и от Ньойския мирен договор (1919), и каталога „100 години дипломатически отношения между България и Полша (1918-2018)“.
    По време на пресконференцията с грамоти бяха наградени дългогодишни служители на ДАА с принос в развитието на архивното дело.

Komentáře •