Manželov Löwyovcov od seba odtrhli gardisti, o život bojovali kúsok od seba (podcast Odkrývanie)

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 1. 05. 2024
  • Ona mala 27, on o 2 roky viac. Margita a Aladár Löwyovci boli mladí manželia, ktorí žili v Trnave.
    No ich šťastie ani spoločný život netrval veľmi dlho - písal sa rok 1942, keď ich od seba násilne oddelil ľudácky režim Slovenského štátu.
    Aladára deportovali prvého - v jednom z prvých transportov, 29.marca.Keďže ľudácki politici po dohode s Nemcami tlačili na rýchle deportácie Židov zo Slovenska, necelý mesiac po manželovi, 21.apríla, odtransportovali do Lublinskej oblasti aj Margitu.Tam v tom čase nacisti realizovali svoj plán na konečné riešenie židovskej otázky.
    Aladár sa dostal do koncentračného tábora Majdanek, kde o svoj život bojoval osem mesiacov.Margita prišla do Lublinu čase, keď jej manžel ešte zvádzal každodenný boj o život a nevedela, že sú od seba bližšie, ako by si vôbec mohla pomyslieť. Ona sa vtedy dostala najskôr do geta. Bolo to len niekoľko dní predtým, ako nacisti spustili vyhladzovací tábor Sobibor. Práve tam mala byť deportovaná aj Margita.
    V čase, keď bola v gete, sa však zoznámila s poľskou rodinou menom Sadurski. Manželia s dvomi malými deťmi, chlapcom a dievčatkom, v tejto oblasti žili a mladej žene sa rozhodli pomôcť.Je takmer nepredstaviteľné, že v Lublinskej oblasti, kde sa dialo masové vraždenie skrývali Margitu u seba doma, hoci riskovali vlastný život.
    Prečo sa rozhodli poľskí manželia ohroziť sami seba aj svoje deti, aby pomohli neznámemu človeku? Čo vlastne vedelo miestne poľské obyvateľstvo o vyhladzovacích táboroch v Lubline? A podarilo sa Margite, ktorá sa začala skrývať u svojich záchrancov ešte v roku 1942, prežiť nasledujúce tri roky a dožiť sa konca druhej svetovej vojny?
    Príbeh, ktorý bol desaťročia celkom zabudnutý, pomáhal po desaťročiach rekonštruovať aj historik Ján Hlavinka z Historického ústavu Slovenskej akadémie vied, ktorý pôsobi aj ako riaditeľ Dokumentačného strediska holokaustu.
    Špeciálny podcast Odkrývanie a jeho tretia séria, ktorá cez ľudské príbehy mapuje temné aj biele miesta našej nedávnej minulosti, vzniká v spolupráci Dokumentačného strediska holokaustu s Denníkom Sme.
    Podcast moderuje novinárka Soňa Gyarfašová, ktorá pôsobí aj v RTVS, kde mapuje osudy pamätníkov dvoch totalít. Odkrývanie si budete môcť vypočuť každé dva týždne, vždy v stredu.
    Všetky diely: podcasty.sme.sk/t/8540/odkryv...
    Podcast nájdete aj na platformách:
    Spotify: open.spotify.com/show/3BYyVaI...
    Apple: podcasts.apple.com/sk/podcast...
    RSS: anchor.fm/s/3eee5b2c/podcast/rss
    Ak chcete podcast podporiť, kúpte si online predplatné denníka SME: sme.sk/podcast
    #odkryvanie #dejiny #holokaust

Komentáře • 2

  • @emaselecka9198
    @emaselecka9198 Před 17 dny

    Zaujmave pribehy smutno- pekne, pekne v tom, ze vzdy sa najdu dobri ludia, ktori pomozu, vzdy zaujimavo a putavo prerozpravane silne pribehy, silnych ludi, Dakujem🙏