Neuroróżnorodność a zaburzenia odżywiania | Anna Trojanowska

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 8. 10. 2022
  • Anna Trojanowska to dietetyczka, psychodietetyczka i trenerka personalna, prowadząca firmę Anatomia Diety i podcast „Anatomiczne dygresje”. Ale ten opis zupełnie nie oddaje tego kim Ania jest tak naprawdę ani tego jak pracuje. Bo takie dietetyczki jak ona w Polsce można policzyć na palcach jednej ręki. Sama zresztą w tej rozmowie powiedziała, że w świecie dietetyki na to, co ona i jej podobni robią, patrzy się jak na coś antynaukowego. Bo Ania pracuje w nurcie anti-diet, czyli w nurcie, który nikomu się nie opłaca i który jest często krytykowany przez wielki świat mainstreamowej dietetyki.
    Dzisiaj najbliższe jest jej jedzenie intuicyjne, ale żeby dojść w to miejsce musiała przejść bardzo długą drogę, bo jej początkowa motywacja do zostania dietetyczką była zupełnie inna. Jak sama mówi, chciała zbawiać świat od grubych ludzi. Ania wyszła z zaburzeń odżywiania i obsesji na punkcie bycia fit dziewczyną i dzisiaj jest już bardzo świadoma siebie, swojego ciała, i umie słuchać sygnałów z niego płynących. Tego samego uczy zresztą osoby, z którymi pracuje. Ania dostała diagnozę ADHD tuż po 30., a dzisiaj bardzo często pracuje z osobami neuroróżnorodnymi.
    W tej rozmowie Ania opowiada o swoim osobistym doświadczeniu życia z ADHD i zaburzeniami odżywiania, o tym, dlaczego kultura diet jest największym wrogiem kobiety, a przy okazji dzieli się fachową wiedzą na temat związku między neuroróżnorodnościa i zaburzeniami odżywiania. Podpowiada też co można zrobić, żeby zadbać o siebie w kontekście tego co i jak jemy, bez liczenia kalorii i przechodzenia na dietę.
    Instagram Ani: / anatomiadiety
    Jej strona: anatomiadiety.pl/
    Jej podcast Anatomiczne dygresje: open.spotify.com/show/2Twh3mF...
    ----------------------------------------------
    Instagram: @atypowe.podcast

Komentáře • 5

  • @AS_SA81
    @AS_SA81 Před 3 měsíci +1

    Bardzo dziękuję za tę rozmowę. Niezmiernie ważny temat, który nie jest często poruszany i mam wrażenie traktowany mocno lakonicznie. Jak najwięcej takich inicjatyw ❤️

  • @Gardens_tour
    @Gardens_tour Před 2 měsíci +1

    Bardzo dziękuję - dobrze, że mówicie o tym głośno - dzięki Wam więcej osób czuje, że nie jest jedynym odszczepiencem na świecie - tylko powiedzieć sobie "wow ja też tak mam"

  • @neuroatypowe
    @neuroatypowe Před rokem +2

    Bardzo ważne tematy tutaj poruszacie

    • @atypowe
      @atypowe  Před rokem +2

      To osobiscie moj ulubiony odcinek. Ania robi swietna robote, polecam zaobserwowac ja na Insta! :)

  • @YoPolskax3
    @YoPolskax3 Před rokem