ВІДЬМА | Український бестіарій

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 8. 06. 2024
  • Підтримати Гуманітарку:
    Патреон: / undergroundhumanities
    PayPal: yourhumanities@gmail.com
    4731 1856 1570 5263
    У спеціальному випуску українського бестіарію на честь Геловіну у віртуальну студію завітає геть не монстр. Євген розповість, чому фольклорні відьми дружили з котами та літали на мітлі, які мали стосунки із церквою та селянами і яку шкоду чи користь могли принести. А ще, порівняємо відьом Західної Європи з українськими і розберемося з кількома тематичними міфами.
    Студія "Без Меж": / stanislavkotlyar
    Радимо до прочитання:
    «Heretical Cats: Animal Symbolism in Religious Discourse» Ірини Метцлер: memo.imareal.sbg.ac.at/?edmc=...
    "The Practice of Witchcraft Today" Робін Скелтон
    "Історія з відьмами" Катерини Диси: bit.ly/3i6RZFC
    "Українська відьма" Василя Милорадовича: toloka.to/t30254
    0:00 повернення після ковіду!
    0:30 походження відьом
    1:34 відьми і коти
    2:55 відьмі і мітли
    4:30 ворожіння
    7:24 ритуали і "Молот Відьом"
    10:21 стосунки з церквою, суди
    12:57 усі відьми - страшні?
    13:58 радимо цікаве

Komentáře • 428

  • @pidpilnahumanitarka
    @pidpilnahumanitarka  Před 3 lety +27

    Підтримати нас:
    ПриватБанк: 5168 7573 3271 2670
    Patreon: www.patreon.com/undergroundhumanities

    • @maryanar
      @maryanar Před 3 lety

      Гарний голос!

  • @user-dx5gr9ql1l
    @user-dx5gr9ql1l Před 3 lety +44

    Мою племінницю після її народження у селі довго не могли вилікувати від якоїсь невідомої болячки. Як останню інстанцію використали саме місцеву відьму)). Хоч її і її маму боялися і обминали навіть у розмовах, але вона справді помогла, причому дуже простими порадами. У розмові дорослих я почула про те, що ці дві жінки жили у селі спокон віків, що старша з них має понад 100 років, що вони розмовляють з тваринами, що дотримуються дивних правил навіть у харчуванні ( наприклад, зранку випивають лише склянку води, потім з'їдають зубок часнику, а снідають лише згодом) і тд. Коли старша жінка померла, то її дочка теж швидко пішла з життя. Кажуть, що з туги, бо інші люди з нею боялися спілкуватися. Пам'ятаю, що такі відносини у селі мене тоді дуже здивували.

    • @user-ws7hf9vp9n
      @user-ws7hf9vp9n Před 3 lety +7

      Про склянку води. Одразу згадалася відьма з "Добрих передвісників". Вона бігала вранці у вигляді невідповідному для леді, бо біг покращує здоров'я. І рекомендувала селянам вживати в їжу більше клітковини. Її смерть була величною і відбила будь-яке бажання спалювати відьом ( спойлерити не буду)

    • @arsla5308
      @arsla5308 Před 2 lety +6

      Вода та часник, то вiд глистiв та для кращого травлення. Усi вiдьми в першу чергу знахарки як нiяк

  • @olenaucrania3529
    @olenaucrania3529 Před 3 lety +16

    Бабуся розказувала, що в селі нашому жила відьма баба Драїха. Коли прийшов її час, то довго не могла померти , аж поки не зробили дірку в стелі. Кажуть , що через неї відлітає душа. Коли винесли труну з хати , то звідкись з’явилися два коти і почали битися під труною, та ще і дощ пішов, а ніщо не віщувало , що буде дощ.

  • @user-ft4hl7zt5s
    @user-ft4hl7zt5s Před 3 lety +31

    Велика подяка за рекомендацію щодо гурту Zwyntar. Їх "Човен" струс мій мозок від сірої буденності та розчинив у темній мелодійності

  • @Vic-Ukraine
    @Vic-Ukraine Před 3 lety +136

    Вітаю з одужанням! Дуже рада бачити знову!

    • @kokanftlen4323
      @kokanftlen4323 Před 3 lety

      А що, в нього ковід був?

    • @skatepattern
      @skatepattern Před 3 lety +4

      прочитал с одруженням сижу на руки смотрю

    • @user-ou7el4nb4q
      @user-ou7el4nb4q Před 3 lety

      @@skatepattern 😁 я теж

  • @zoretsvit_asmr
    @zoretsvit_asmr Před 3 lety +40

    Голос просто неймовірний!

    • @prolisok67
      @prolisok67 Před 3 lety +7

      I мова дiйсно украiнська, спiвуча, якась магiя слухав би й слухав

  • @user-fu1en2ou9u
    @user-fu1en2ou9u Před 3 lety +80

    Про відьму згадується пару моментів. З села Запоріжської області (на межі з Дніпропетровською).
    Ніяких цільних історій, нажаль. Але так пару уривкових моментів.
    1. Корова не доїлася в когось, і так і сяк рішали історію, аж поки не помітили що катається час від часу дорогою колесо. Хтось порадив пропустить через нього чи то нитку, чи то палку, поки воно котиться. На наступний день знайшли бабу якусь проштрикнутою. (оповідки двох різних прабабок)
    2. Якась баба не могла померти і мучалась, аж поки не пробили дах ломом. Померла після цього. Вірять там що відьма не може так прочто піти з життя. (розповідь про події 30тирічної давності). Не певен що память правдива (50/50), але могли виносить її через пролом в стіні.
    Згадаю ще щось, допишу. Знавби що буде така цікава річь, збиравбивби ці приколи поки жили ще прабабки. Там історій... Гоголю з Кінгом на заздрість.
    А прадід, в мене, кажуть, був чорнокнижником. Прабабка продала його книгу кудись коли голод був. Дід казав що заглядав туди пару раз малим. Погоду передсказував на 5-6ть годин в перед з точністю до 10тків хвилин. Бувало бабка доїла корова і дід їй казав що в такий то час буде дощ, щоб поквапилась. Бабка не слухала і намокала, дід веселився)
    Ще згадую таку штуку. Відьмою називали смерчики (в південних областях часта справа). Повірря було, що якщо встигнути ножиком різануть цей смерчик, то на ножі будуть сліди крові.

    • @user-fu1en2ou9u
      @user-fu1en2ou9u Před 3 lety

      Дописав про смерчики

    • @dmytro_volodymyrovych
      @dmytro_volodymyrovych Před 3 lety

      Прабабка була знахаркою, книга її зберігалася

    • @user-fu1en2ou9u
      @user-fu1en2ou9u Před 3 lety

      @@dmytro_volodymyrovych О-о прикольно! Цікаво, щож там

    • @dmytro_volodymyrovych
      @dmytro_volodymyrovych Před 3 lety

      @@user-fu1en2ou9u не знаю старослов'янської (чи церковнослов'янської)

    • @skatepattern
      @skatepattern Před 3 lety +1

      @@dmytro_volodymyrovychЗначит Белорусскую знаешь,украинскую знаешь,русский 100 % понимаешь,а старославянский не понимаешь?То дуже дивно)

  • @yuriy4318
    @yuriy4318 Před 3 lety +19

    Доброго дня усiм. Дивно як знання про природню здатнiсть людини бачити внутрiшню суть речей та явищ спотворили та змiшали з купою брехнi i пустих забобонiв. Цiкаво що "вiдьом" тобто тих що вiдають правду вважають нечистими, виходить люди бояться та ненавидять тих хто баче правду, брехун зненавидiв того хто баче як вiн бреше, крадiй ненавидить того хто знае що вiн краде. Нiхто не хоче правди, вона дуже дуже дорога :-)))

    • @irynalk9231
      @irynalk9231 Před rokem

      Люди завжди боялися тих, хто на них не схожий. Часто відьми набували відразливих рис і селились подалі від людей аби ті їх не турбували

  • @takitakitosteheso
    @takitakitosteheso Před 3 lety +70

    Його звали Геральт з Житомира. Він був відьмаком, убивцею чудовиськ...

  • @user-yc3zm6jw9i
    @user-yc3zm6jw9i Před 3 lety +3

    Напевно, й зараз у кожному місті чи селі в Україні є такі собі бабці - шептушки, ну не лиш бабці, а й молоді пані. Я й сама знаю таких, і зверталась по допомогу, хоч світогляд у мене цілком матеріалістичний. Є ситуації, коли повіриш у що завгодно, лиш би подіяло. Ячмінь на оці в дитини не проходив, хоч що робили. Дійшло до того, що в лікарні запропонували переливання крові. Я була в відчаї... А потім ми поїхали до шептушки... і шляхом якихось зрозумілих лиш їй дій та словесних партій, син заспокоївся, а через кілька днів все минулося. Пройшло вже багато років, і за цей час жодних проблем з очима. Я розумію, що багато хто може з мене покепкувати, але так було....

  • @Pavotw
    @Pavotw Před rokem +1

    Моя бабуся жила в Харківській обл. Вона розповідала історії, як в селі жила відьма і вона перетворювалася на кішку. Вона бігала по сараях та пила молоко у корів. Якось кішку спіймали та відрубали лапу, а на ранок жінка, яку підозрювали в відьомстві була з обрубаною рукою. Розказувала, як вночі, коли вона верталася з гуляній з подружками, до неї причепилася відьма в подобі собаки, біжала мовчки всю дорогу, не наближалася близько, але й не відходила.
    Взагалі найстрашніші історії про домового та відбму я почула від бабусі. Жаль, що мало пам'ятаю(

  • @user-vw6yd8wb6u
    @user-vw6yd8wb6u Před 3 lety +7

    Так приємно почути і побачити розумну людину. Дуже цікаві теми, стільки нової та якісної інформації! Рада, що маю можливість отримати нові знання.

  • @tseneya
    @tseneya Před 3 lety +4

    На Поліссі, на Чернігівщині теж багато чув про них у селах - це один з фольклорних персонажів, у якого і досі вірять багато людей. Серед усього іншого, на Коропщині (мав змогу достеменно перевірити це лише там) про відьом казали, що можуть "пристріти" - тобто дати якусь невдачу, нещастя, самим уже поглядом. Захиститися можна було шпилькою на внутрішньому боці одягу (тому батьки мені все дитинство вколювали її під одяг) ну й тримати в кишені дулю. Ще вірили, що відьми насилають погані хвороби, а самі забирають життєву силу людей, а також, що вони можуть перетворюватися на котів і доїти корів.
    Але тут схожості й закінчуються з оглядом відео, адже зазвичай відьом вважали старими і точно не казали, звідки в них береться сила. Вони були винятково негативними персонажами, з якими люди не хотіли мати нічого спільного. Натомість для позитивної магії були шептухи та шептуни, але найчастіше це були саме шептухи, тобто жінки. Про них ходило вже трохи більше інформації, і загалом до них ніхто ніколи не ставився погано. Шептуха - це людина з силою, яка "вміє шептати", тобто лікувати, лікували зазвичай молитвами, звісно, не канонічного змісту, а власного, який часом ще й передавався в людей з покоління в покоління. Молитви могли бути доволі довгими, і весь сеанс міг тривати від десяти аж до тридцяти хвилин, залежно від молитви шептухи. Було кілька загальнопоширених методів: просто молитва з перехрещуваннями та молитва, і потім виливання поганого на воску. Найчастіше так лікували дитячий переляк і пристріти, хоча могли звертатися і з інших причин. Принаймні на Коропщині вважалося непристойним носити шептухам за це гроші, про це я ніколи не чув, адже вони роблять святу роботу, а гроші - це вже нечистий розрахунок. Натомість вважалося правильним принести за це теж святий хліб, а ще часто носили до цього печиво (зазвичай просто випечене) і ще трохи якоїсь іншої їжі. Вміння "шептати" було, як вважалося, спадкових і до дітей шептух часто приходили люди з проблемами, щоб ті перейняли справу предків, а також вони могли передавати дітям у спадок свої молитви. Ось так зрештою відьма, схоже, і стала цілком негативним образом і уособленням радше дикої, нечистої і корисливої магії для себе і шептухи - як ближчі до Бога, правильні, з божою магією, для людей. А про літання на мітлі й не чув ніколи. Не знаю, для яких регіонів ще це актуально, але на всій Коропщині так було точно

  • @user-wp7il7sg6k
    @user-wp7il7sg6k Před 3 lety +55

    розкажіть про характерників, будь ласка

    • @user-ik7bb6ss3q
      @user-ik7bb6ss3q Před rokem

      Теж чекаю на це відео. Дуже цікаво

  • @volodumurakruvoruchko4958

    Який голос!!!! Неймовірний,, маєте працювати на радію, цікавий тембр і рідкісний...

  • @user-wy3tf7nh4n
    @user-wy3tf7nh4n Před 3 lety +5

    Дитинство моє пройшло в бабусі в селі Демки, що на Черкащині, на хуторі з красномовною назвою Лиса гора. Моя прабаба Марія була відьмою, що дожила до 104 років. Помирала вона довго, тяжко марила. Коли приходила до тями, то тільки про те і питала: чи народила вже Ольга (моя мама і її онука). Родичі їй відповідали, що вже народила. "Кого?" "Дівчинку, бабо, народила". "Дівчинку, то добре"- і на якись час баба Марія засинала. Дівчинкою,, яку народили, була я. Коли пішлов другий тиждень таких передсмертних страждань, мій дід призвав знахаря з сусіднього села Бирлівка. Той подивився і скзав, що треба або стелю розбирати, або поріг, щоб душа, обтяжена гріхами, могла вийти з тіла. Це тільки маленький єпізод зі спогдів мого дитинства та перекзів моєї бабусі. Я ще застала живою остнню відьму на нашому хуторі.

    • @redmilumredmi1259
      @redmilumredmi1259 Před 3 lety

      Може підкажете як від молодої відьми врятуватися?

    • @valentinalenivkova3669
      @valentinalenivkova3669 Před rokem

      @@redmilumredmi1259 , спробуйте чимось відкупитися. Але коли прийме подарунок, Вам буде необхідно змінити місце роботи і більше не зустрічатись з нею.

  • @OlehRA
    @OlehRA Před 3 lety +67

    Після ковіду? Вітаю з одужанням!

  • @Mayl4ik
    @Mayl4ik Před 3 lety +3

    Відео кайф!!! Дякую за чудове візуальне оформлення, я навіть скачала собі книгу Милорадовича «Українська відьма» з ілюстраціями мого улюбленого художника Вишинського🥰

  • @user-vn2hd5hs2x
    @user-vn2hd5hs2x Před 3 lety +67

    Що я знаю про відьом з фолькльору рідного села і із того що десь почула та прочитала:
    1. Часто відьми народжуються з хвостом (так у нас говорять), з маленьким таким хвостиком. Звичайно не всі, але ті що мають хвіст вже від народження відьми.
    2. Коли відьма, довго не може померти, як що не передала комусь своє вміння, тоді у її хаті зривають стелю.
    3. В Українському фолькльорі відьми доять сусідських корів, чомусь вони з цим максимально активні на Михайла.
    4. У моїй місцевості ще досі ходять чутки що відьми перетворюються на телят, на колесо від велосипеда. Багато історій мені проце розповідали сусіди і рідні.
    5. Вночі на парубка може вистрибнути відьма і кататися на ньому. ( Є родинна історія, про брата мого прадіда який спіймав таку відьму і поби.)
    6. Ті хто вчилися на відьму, але їм невстигли все передати, божеволіють або хворіють чимось схожим на епілепсію (теж місцевий фолькльор).
    Це звичайно не все, але якийсь мінімум, що знаю особисто я.

    • @user-ws7hf9vp9n
      @user-ws7hf9vp9n Před 3 lety +5

      Найстрашніший гріх - тирять сусідське молоко!

    • @user-vn2hd5hs2x
      @user-vn2hd5hs2x Před 3 lety +9

      @@user-ws7hf9vp9n Ну незнаю, але майже у кожній другій розповіді про місцевих відьом, був момент де відьма доїла вночі сусідську корову. Це зараз все купити можна, а раніше що дома приробиш те і маєш. Тому вранці коли у корови немає молока це горе.

    • @yuwolfuswithout-any-bosssh2420
      @yuwolfuswithout-any-bosssh2420 Před 3 lety +5

      Цікаво, треба й собі людей порозпитувати, як вони собі їх уявляють... До речі, хвоста, як і шерсть, люди згубили десь 2 мільйони років тому...

    • @user-vn2hd5hs2x
      @user-vn2hd5hs2x Před 3 lety +5

      @@yuwolfuswithout-any-bosssh2420 Це ж уявлення) Та є така хвороба, незнаю як вона там називається.

    • @user-ws7hf9vp9n
      @user-ws7hf9vp9n Před 3 lety +6

      @@user-vn2hd5hs2x атавізм((

  • @mari_lado
    @mari_lado Před 2 lety +3

    Дякую за "Вежу хмар", "Плач" - дуже цікава музика!

  • @marymessy7140
    @marymessy7140 Před 3 lety +8

    З одужанням, пане Євгене🙂
    Потенційно цікава тема - побутова українська «магія», обряди, прикмети та ритуали, якими традиційно користувались звичайні люди. Такі собі повсякденні прояви магічного мислення.

  • @tetiana7562
    @tetiana7562 Před 3 lety +13

    З поверненням! Рада Вас чути.
    P.s. Маєте шикарний тембр голосу.

  • @user-tg7gs8vp9q
    @user-tg7gs8vp9q Před 3 lety +3

    Моя прабабуся була шептухою. Мама хотіла, щоб бабуся навчила її, але її бабуся відмовилася, тому що мама народилась 13 січня опівночі, в день і час відьомского шабашу на Лисій горі в Києві.Тому вона могла приносити тільки недобре людям, а лікувати не могла, їй було б дуже погано. Отака історія. Мабудь все таки є щось, про шо ми не маємо уявлення.

  • @user-yr7mt4bm9q
    @user-yr7mt4bm9q Před 3 lety +1

    Дуже сумнівною є теза про те що відьмство та знахарство, - то дві сторони одної медалі. Маючи інформацію з перших рук, так би мовити, не можу з тим погодитися. Відьомством - ворожінням, ритуалами на заподіяння лиха, знахурки не займалися ніколи. Жодній людині у поліському селі, наприклад, у голову б не прийшло звернутися до знахурки за закляттям чи за сумнозвісною присушкою. Відьомством займалися куди частіше, ніж думають - майже кожна жінка знала якісь прийомі захисту від ворога, відплати за лихо, чи відвернення небажаних подій. Все те побутувало у кожній хаті. Знахарки ж були явищем, іноді унікальним.

  • @charyna86
    @charyna86 Před 8 měsíci

    дякую за музичні рекомендації в тому числі

  • @veronikakhmilyowska9686
    @veronikakhmilyowska9686 Před 3 lety +3

    Молодець , дуже грамотна і чиста мова і хороше висвітлення теми !👏👍
    Побільше би таких людей в українському You tube 🙏

  • @user-od8hd4yh5j
    @user-od8hd4yh5j Před 3 lety +1

    Постійно, дідько, плутаю результат ордалій. По сучасній логіці, якщо людина, зв'язана і з вантажем випливає- значить це Боже спасіння і , відповідно, жінка НЕ є відьмою. А у цих "ізвращенців" - навпаки. Свята вода приймає тільки чисті душі...
    Дякую, Євгене!

  • @Fulyuku
    @Fulyuku Před 3 lety +10

    Вітаю з одужанням!
    Дуже рада бачити Вас знову!
    Надзвичайно цікаво Вас слухати! Дякую!

  • @MsTataBu
    @MsTataBu Před 3 lety +1

    Я виросла у Києві, але історій про відьом в дитинстві знала немеряно, у нас вони були дуже популярні. І про то, як відьми мстять парубкам, що покунули їх дочку, і про мсту дівчині, яка відбила у дочки відьми парубка ( особливо був популярний опис , як подруга приходила до себ е додому, мати відчиняла їй двері - а там стоїть труп дівчини і каже "мамо, я прийшла" , а потім зникає голова, потім по пояс, а потім уся і так далі).
    А коли була вже дорослою, у моєї колижанки помирала бабуся, її батьки поїхали, а її з роботи не пустили і ми усю ніч просиділи з нею під під'їздом, тому що її бабуся була на селі знаною відьмою і довго не помирала, просила, щоб онука приїхала. А в квартирі хтось світло ввимкнув, коли стемніло зовсім. Вона трусила від страху, що то бабуся))). Але як батьки приїхали і сказали, що стара передала їй хрести і тільки тоді померла. І да, кришу рубали.

  • @user-fu6qh2zm3m
    @user-fu6qh2zm3m Před 3 lety +15

    У нас відьма, щоб укріпити силу, повинна була в'їхати на спині попа в церкву (в який день не пам'ятаю). Мій батько був істориком і згадую його здивування, що ця традиція жива і він був очевидцем такого шабашу в 1973-75 роки, коли під старою церквою збирались на нічну службу і відьми прагнули скочити на попа, перед брамою церкви. А, взагалі, у нас на кожній вулиці по відьмі 👍

    • @user-vk9lp8jb9h
      @user-vk9lp8jb9h Před 3 lety +2

      В Києві на базарі теж одні візьми. 🤔🙂

    • @dagnytaggart2027
      @dagnytaggart2027 Před 3 lety +1

      Вау, дуже цікаво. Я про таке не чула.

    • @user-fu6qh2zm3m
      @user-fu6qh2zm3m Před 3 lety +3

      @@dagnytaggart2027 В ті роки вчителів примушували чергувати на великі церковні св'ята, щоб школярі не йшли до церкви. От саме в таке нічне чергування, біля старої церкви на Загребеллі в Конотопі, він і став свідком обряду😉

  • @DimonProidysvit
    @DimonProidysvit Před 3 lety +2

    Дякую за цікавий та інформативний випуск. Коли намагаюсь у бабок в селі розпитати за хоч якісь згадки про відьом - то бачу як некомфортно починають бігати очі і відповідно нічого суттєвого розповідати не хочуть)

    • @Yasinets
      @Yasinets Před 3 lety

      Конспірація.

  • @tet1anayarem4uk
    @tet1anayarem4uk Před 3 lety +6

    Нарешті дочекалися на повернення💫

  • @dimamorenec9179
    @dimamorenec9179 Před rokem

    Дякую дуже дуже за український контент

  • @user-zf6hv5xi5l
    @user-zf6hv5xi5l Před rokem +1

    Доброго часу доби.
    Відосу два роки , але мене зачепило .
    Я сам Панкота з салатовим єрокезом і рижою бородою ,
    .....
    Почалося усе років пару тому , як було 32-рочків ,,,,,
    При зустрічі з панкодвіжухою , да й так кому при зустрічі тиснув руку (як здоровкаються) - десь далеко у підсвідомості - мені у мультиплікацій формі бачилося - проблеми пов'язані р рухомо опорним апаратом ,
    Почав тицькати у ті точки на тілі людини - які я десь там бачив я червоні зірочки .
    У одного індивідуума навіть перерізані колись ножем пальці , які більше року не згиналися , опісля чергового бухача , ,, я не знаю шо я там робив - але пальці почали функціонувати - опісля того як я взяв його руку , шось мені у голові побачилось , кріпко стиснув - шось там хруснуло .
    Але й інша сторона ,,,,,
    Ті з ким бачусь кожного дня , перестали ображатись - на те що я не подаю руки коли вітаюсь ...
    На роботі , на вулиці , ,,
    Моє привітання то просто кивнути ,
    Інша сторона полягає в тому , людині стало краще .
    А мені через тиждень так починає боліть то шо в нього було , аж (безМату) .
    Прадід був відун , то ще при сталіні , де во но в мене узялося , і шо з ним робити ,,,

  • @angelicamalynovska738
    @angelicamalynovska738 Před 3 lety +4

    Будьте здорові! Бережіть себе!

  • @disa7075
    @disa7075 Před 3 lety +7

    щира подяка за цікаві теми! вроджена відьма просто відчуває правила поведінки і спілкування з оточуючим світом. вона прислухається до відчуттів і розвиває інтуіцію.

  • @chuhaistyr3807
    @chuhaistyr3807 Před 3 lety +2

    Просто комент для просування відео в топі.

  • @yelizavetaherasina263

    Дякую Вам!

  • @tetianaboychenko3352
    @tetianaboychenko3352 Před 3 lety +2

    Вдячна дуже за відгук про наше відео!💕 Не бачила раніше Вашого каналу) Але рада була знайти. Підписуюсь. Ще раз дякую 🥰🙏🏼

  • @tydyvykurvabober
    @tydyvykurvabober Před 3 lety +2

    Здоров'я і натхнення Вам ,дякую за вашу працю.

  • @user-gh2ep3fh6n
    @user-gh2ep3fh6n Před 3 lety +8

    Діждався! Улюблена рубрика)

  • @VyvirkaSira
    @VyvirkaSira Před 3 lety +1

    З одужанням! Нехай здоров'я міцнішає!

  • @user-pm2ex6en3y
    @user-pm2ex6en3y Před 3 lety +2

    ...коли ще була тема "скрипниківки", мене це щиро цікавило і слухав із задоволенням. Тепер, отже, відьми ...ця лекція нагадує мені гутірку колєжанок покійної бабусі, коли разом сиділи, теребили кукурудзу, й ділились плітками про вроки, мольфарів, нечисте й комуністів ...Напевно, теж були гуманітаріями ...

    • @user-de1dv7ou8v
      @user-de1dv7ou8v Před 3 lety

      та це ж окрема рубрика - бестіарій, про міфічних істот. Є й інші рубрики, там знайдете собі щось довподоби

    • @user-pm2ex6en3y
      @user-pm2ex6en3y Před 3 lety +1

      @@user-de1dv7ou8v а я про що? Моя бабуня та її подружки мали власний бестіарій )...так -що, я в курсі справ ).

  • @charyna86
    @charyna86 Před 8 měsíci

    Був концерт в цьому році на Цвинтар - давно не бачила таких великих черг :)

  • @phenomenonOfPureConsciousness

    Уже радий почути тематику про кельтів! Відео дуже інтересне.

  • @alicelazar6455
    @alicelazar6455 Před 3 lety +2

    Було б так чудово, якби ви ще й подкасти випускали!

  • @JaredUA
    @JaredUA Před 3 lety +1

    Мої вітання з одужанням! Міцного здоров'я!

  • @user-qt9xq9zg5e
    @user-qt9xq9zg5e Před 3 lety +1

    За Студію без Меж, дякую!!!!

  • @user-iq3el4qm1j
    @user-iq3el4qm1j Před 2 lety

    Дякую за відео! ВІДЬМИ ТА ВІДЬМАКИ - рушії незвіданного!

  • @LvivScience
    @LvivScience Před 3 lety +3

    Рада, що ви вже одужали! З поверненням! Ми чекали :)

  • @vitaliibruelov9490
    @vitaliibruelov9490 Před 3 lety +8

    У "Конотопоській відьмі" Квітки-Основ'яненка теж описано, як в Україні "не вбивали відьом" :)

  • @KennerAnn
    @KennerAnn Před rokem

    ДУЖЕ сучасно, ДЯКУЮ....
    ЦІКАВА, ПРИЄМНА ПОДАЧА

  • @atenon_31
    @atenon_31 Před 3 lety +11

    Коли у селі забагато відьом, то може взагалі траплятись парадокс - кожна жене дощі і сонце на свій шмат, або від свого шмата землі, і виходить лихо - або суцільні дощі, або суцільна засуха

    • @oleniwna
      @oleniwna Před 3 lety

      @@Charles_D-Artagnan ой, чиста правда. Мало того що одні відьми, так ще і роками посуха. Бідолашний Удай за останні десять років мало не удвічі змілів(

    • @Tevi_L7151
      @Tevi_L7151 Před 3 lety

      А я думала, що це у моєму селі таке, бо на вододілі стоїть....

  • @bravebrush5057
    @bravebrush5057 Před rokem

    Неймовірно цікаво!
    Супер посилання!
    Найкорисніще та найповніще про данну тему що я бачила до цього часу.

  • @nataliiachurpita8614
    @nataliiachurpita8614 Před rokem

    Дякую 👍

  • @del_trem
    @del_trem Před 3 lety +1

    Дуже чекала саме на цю тему! Дуже дякую.

  • @observerUA
    @observerUA Před 3 lety +49

    І досі відьомство практикується по селах. Бабусі "передають" його онукам і вважається, якщо не "передасть", то помре в страшних муках

    • @user-fu1en2ou9u
      @user-fu1en2ou9u Před 3 lety +5

      @@Charles_D-Artagnan о, і я таку річ чув. Що отвір в стелі, щоб померти могла і не мучилась.

    • @dagnytaggart2027
      @dagnytaggart2027 Před 3 lety +1

      Я теж знаю таке, що коли відьма не передала свої знання, то вона довго не може померти. Щоб відійшла треба рубати отвір в стелі)

    • @akamadik1648
      @akamadik1648 Před 3 lety +1

      Буде корчитись у муках, але не помре поки не передасть. Силу відьма передає через дотик, тому усі бояться до неї в цей час підходити. Вважаєтся, що відьма може померти якщо побачить небо (чі тоді її зразу заберуть на суд божий?), а так як люди бояться до неї доторкатися (щоб силу свою не передала), то або виносять разом з кроваттю, або розбирають частину стріхи

  • @nazarlavrushko31
    @nazarlavrushko31 Před 3 lety

    Вітання і велика подяка за чудові відео!
    Хотів додати уточнення, що вроджені відьми і відуни в народі називали словом "упир".
    І вони були єдиними хто могли відробляти своє чаклування і чаклування навчених.
    Через що їх поважали мешканці.

  • @ju26ly
    @ju26ly Před 3 lety +1

    З поверненням! Дякую за випуск

  • @Ukrtsutsik
    @Ukrtsutsik Před 3 lety +3

    У мене в селі є сусідка Вєрка. Вона раніше займалася ворожінням та варила зілля. А ще гнала самогон. Зараз вже стала стара, але щоночі в неї у вікні світиться світло і хто там знає чим вона там займається. Також в неї дома є справжній хрест з кладовища і великий казан в якому вона все варить.

  • @VladaPa
    @VladaPa Před 3 lety +1

    З одужанням, Євгене

  • @annapryshliak7784
    @annapryshliak7784 Před 3 lety

    Вау, це дуже цікавий випуск❤️

  • @Tarik_Shopa
    @Tarik_Shopa Před rokem +1

    БОСОРКАНІ
    Сьогодні на П’яцу пару хвилин ішов дощ. Дощу у Довгому не було вже більше трьох місяців, тож подивитися на велику радість вибігли усі. Стояли під дашком автобусної зупинки, під балконом будинку культури, у дверях магазинів, визирали із вікон ресторану… З надією, дивлячись у сторону Гірок, я зауважив, що з того боку небо світле, видно дощу там немає. «Та мусить падати і там, - сказала одна із жінок, - адже босоркані там не живуть!»
    Хочеться вірити, але… Якщо з початку квітня по п’яте липня дощу не було у цілому селі, то… Тьфу-тьфу-тьфу!
    Колись босоркань у Довгому було дуже багато. Але перед тим, як трохи про них розказати, мусимо спочатку пригадати: а хто такі ті босоркані? Як пояснювала мені моя бабка по татовій лінії - це відьми. А відьми - то такі жінки, які знаються з нечистою силою, з чортом, най ся не приказує (при згадці цього персонажа необхідно було усім перехреститися тричі), і з його допомогою, прапав би, можуть натворити багато лиха. Удень вони - звичайні собі жінки, а от уночі… Найчастіше босоркані у Довгому забирали молоко від чужих корів, від жінок із немовлятами та, і це тепер найбільш актуально, вони могли прогнати дощ чи не пустити його в село. Тоді ще таких ракет, що розганяють хмари не було, то робили це вони у інший спосіб. А ще босоркані могли скликати в одне місце до сотні змій і розважатися з ними.
    Люди захищалися від нечистої сили усі однаково: на кожних дверях кожного хліва наші предки малювали хреста, а на вінці старих хат ще і до тепер можна побачити маленькі залізні хрести. Ще хрести ставили на роздоріжжях, у небезпечних місцях та при дорозі на в’їздах у село. Таким чином захист отримували всі жителі. Де був хрест - босорканя сили не мала. Але влітку корови ходили пасти, а, найчастіше, пастухами були діти. Тут народні засоби боротьби з нечистю були безсилими. Бо дитина босорканю не прожене! Та і не намалюєш хреста кожній корові між рогами! Хоча… з великою худобою ще пів біди: корова ж має велике чоло - там хрест поміститься, а як бути з козами та баранами? А геть давно наші предки попасували і свиней. Мої ровесники і ще молодші за мене виганяли на Гарташ і гусей… Правда від гусей босоркані молоко не забирали, але хто знає, що з ними могли зробити?... Тому треба було бути пильним. Важливо було знати усіх таких жінок у обличчя і попередити про це кожного малого пастушка, бо ж не буде він носити із собою список. Бо у GOOGLE дитина їх не знайде - правда тоді ще такого слова ніхто не знав і мобільних телефонів діти з собою не носили. Тому траплялися інколи у селі такі прикрі справи: давала корова по десять літрів молока за раз, а потім - бац! І три літри з того вимені не надоїш!

    • @Tarik_Shopa
      @Tarik_Shopa Před rokem +1

      Кажуть, що деякі чоловіки у Довгому, один із них тепер живе на Мочарі, знали і знають усіх сучасних босоркань. Про всіх чоловіків не скажу, але про того, що з Мочарної вулиці, деякі жони подейкують, що то босоркун. Але я не надто вірю. Про босоркунів бабка мені нічого не розказувала. Та і ніхто про них не чув - не чув щоб босоркун, якщо він і існує, зробив комусь біду чи забрав від жінки молоко. Бо те молоко, яке забирали босоркані від жіноч чи від корів, десь таки прибувало, як у законі про сполучені посудини. А куди прибуде молоко босоркунові? У нього ж немає відповідних частин тіла! Тому, то ніякий не босоркун - звичайний собі чоловік. Але як він навчився впізнавати босоркань?
      Кажуть, що будь-хто з нас може їх побачити. Для цього потрібно у Чистий Четвер вивернути одяг, одягнути його отак (наруби) на себе і піти до великої церкви на службу. Важливо у церкві ні до чого і ні до кого не торкатися. Тоді можна буде побачити усіх сільських босоркань. Вони, зазвичай, стоять голі, повернені спинами до священника. Чи робив так той чоловік, що усіх відьом знає, стверджувати не буду. Але при нагоді його спитаю.
      Ще один спосіб розпізнати відьму - перевірити чи є у жінки хвостик. Але цей спосіб неприйнятний у наш час - ним користувалися у середньовіччі. Не будеш же ти ходити і просити кожну жінку показати тобі гуз… Ой! Перебачте! Просити показати тобі хвоста. Бо вона тебе може, як кращий варіант, послати услід за москальським кораблем.
      Наші предки боялися босоркань ще і тому, що ті могли накликати хворобу. Кажуть, що злі босоркані - це навчені. А є ще народжені відьмами - вони добріші, знаються на травах і часто допомагають людям.
      Пригадую ще одну страшну історію, але не знаю чи розказувати ще і її сьогодні? Дуже вже вона страшна, але було саме так. Певно, не буду про неї згадувати… Але… Якщо ви вже так просите - то добре.
      Кажуть, що один довжанський чоловік, був він уже у роках, розказував багатьом односельцям про те, що кожної ночі протягом місяця чи двох виходив на П’яц, бо не міг спати. Щось йому заважало і щось виштовхувало із теплого ліжка та з хати. А на центральній площі рівно опівночі відбувалося дійство, до якого залучали і цього чоловіка. На перехрестя з усіх боків виходили голі жінки - босоркані. Вони йшли під гучну красиву музику у супроводі гадів, великих чорних птахів, пацюків, жаб-коропань та тих, прапали би, з ріжками. Ішли вони всі не просто так, а танцюючи. Підходили до нашого односельця, брали його за руки, притискали до грудей, запрошували до увиванця… Від того танцю у чоловіка паморочилося в голові, він відпрошувався, але його не відпускали. Жінки мінялися, передавали його одна одній і танцювали, танцювали! І так аж до перших когутів.
      Той чоловік ходив наступного дня по селу і всім оце розказував. Та ніхто йому вірити не хотів. Жінки не вірили, бо не вірили, а чоловіки… Хтось уявляв і себе у танці з багатьма голими жінками, але ця фантазія була аж надто нереальною, аби бути схожою на правду.
      Не знайшовши жодної людини, яка би зрозуміла і поспівчувала, той довжанин через якийсь час повісився. Най ся не приказує! Свят, свят, свят! Мушу і я ся перехрестити.
      Ну… Все!
      Все, друзі мої дорогі, не буду вам більше нічого розказувати, бо і так цієї ночі спати не будете. Дорога вже висохла - лило як із відра лише кілька хвилин. Іду додому.
      Перевірю, чи падав дощ на Гірках.
      Василь Кузан
      05.07.2022

  • @Lille_Hammer
    @Lille_Hammer Před 3 lety

    Дякую за відео. Вподобайка ❤️

  • @dmytroduplyka8875
    @dmytroduplyka8875 Před 3 lety

    Дякую за цікавий контент

  • @igorsipravskyi2003
    @igorsipravskyi2003 Před 3 lety +1

    Вітаю усіх. Ось Вам цікава історія.
    Цигани і латинь або зломай стереотипи кради конів у циган
    В Чехії дуже багато циганів і це для них справжня проблема, останні ведуть асоціальний спосіб життя ітд ітп але то не такі як наші цигани ,смердючі і нещасні а справжні класичні : золоті зуби,без копійки але всі в фірмовому і брендовому ,жінки у кольорових сукнях ітд, саме ті цигани які ворожать і вміють за переказами гіпнотизувати ітп.
    Було це під Прагою, я тинявся після роботи і було мені нудно і попались мені 4 циганів
    Які пристали до мене а я не дуже і морозився керуючись життєвим досвідом та набутим знанням і навикам вважав що нічого страшного вони мені не зроблять , плюс до того вроджений навик находити проблеми на 5 точку мотивував з ним поспілкуватись.
    Цікаво що спілкувались ми як пятниця і робінзон крузо, тикаючи пальцями в один одного і намігах.
    В якийсь момент 5 хв розмови Вони запросили мене до себе у табір який був поруч та знаходився у закинуті адміністративні будівлі і звичайно я пішов а як інакше гіпноз всеж таки.
    До речі про гіпноз. Методами впливу на людську свідомість досить добре володіють продавці консультанти у фірмових магазинах їх цього навчають тренінги усілякі та й робота така, шість років я працював у цій сфері тобто в деяких моментах розумівся.
    Треба визнати цигани гарно співають!
    Вже у них за столом де зібралось людей 15, жінки з однієї сторони чоловіки з іншої, та посадивши мене в голові стола таким чином щоб загальна увага виводила мене з звичайного поля комфорту та й ще навпроти барона місцевого довго припрошували мене їсти та пити але клофеліном мене вже в житті до того пригощали тому я чемно відмовився.
    Вони співали своїх айнерінанейнара гей гей я їм заспівав Арію Кіпелова все це під акомпонемент гітари вони після цього були сумні і дехто плакав не розуміють але обяснили що сумно їм стало.
    І все ж таки ті цигани справжні знавці людської душі тому що найшли і до мене підхід підсунули молоду гарну дівчину років 15 по їх мірках походу вже стара яка по різному намагалась мені сподобатись і таки сподобалась . Хочу пояснити що її підкати якшо можна так сказати це не ті які можна уявити в нормальному соціумі, приклад , в якийсь момент Вона підійшла до мене сіла на руки і обясняє зараз покажу як цигани косяк курять і бере робить затяжку і мені практично в засос видихає , це все малоб вибити мене з колії але це ж я, якби був такий простий не ризикнув до них іти .
    Знову відступ ,десь чув чи читав що ці цигани "роми" шарахаються латині як вогню, і в якийсь момент у мене з під футболки на верх вискочив хрестик а я його не побачив, ще додам що в мене тоді була борода в стилі дереворуба і новоприбувші в тої момент цигани побачили у мені святого отця як потім виявилось, недовго думаючи полізли битись і шарпатись. Як людина всебічно розвинена знаю католицькі молитви і чомусь в тої момент відбиваючись від ошаленілих жіночок в голову прийшло перевірити теорію відносно латині, якби Ви бачили що почалось після "санктум спірітум ет філі ет номіну патріс" , вони попадали їх почало крутити, гавкали, скалились , плакали в перемішку із сміхом, жуть ше та, одна з них на четвереньках але пузом до верху а спиною до землі почала намотувати круги з такою не людською спритністю від якої я тільки голосніше продовжував молитись в кінцевому випадку жінки потікали а чоловіки які це все спостерігали з боку спокійно після того провели мене з табору без ніяких до речі негативних чи агресивних дії.
    Ось така історія, цікаво чому така реакція ? Хто знає чи які має припущення?
    Я особисто припускаю що Вони якби тоже християни тільки якби так сказати на інші стороні, якби в Бога вірять але поклоняються антихристу.
    Звідти ж саме пояснення чому Вони коней крадуть.
    Вони вважають коней благородними та мудрими створіннями наділяють їм здібності до самосвідомості та усвідомлення свого я відтак вони не крадуть а визволяють розумне створіння з рабства, що цікаво коні якби і у них в такому ж положенні рабства.
    Тому коли довелось спішно проводити ракіровку з тієї місцевості тобто тікати я все ж таки вкрав у них коня тобто звільнив і він собі побіг, було це зроблено виключно з цілю насолити засранцям так як спішно тікати довелось через тих таки ж циган які впарили мені дівицю-молодицю а потім предявили без доказові звинуваченні в розбещуванні та користуванні довірою юної особи за що по їх законам мені належало битись на ножах з "братьями" або викуп золотом нести.
    Ось так, не ходіть до циган!

  • @user-zm1bf3fc6f
    @user-zm1bf3fc6f Před 3 lety +4

    Дякую за відео. У продовження теми прошу окремо зупинитися на понятті "київські відьми", тобто розкрити зокрема суть містичності Києва, Лисих гір, і, власне, столичних відьом.

    • @eugenelir7876
      @eugenelir7876 Před 3 lety +3

      До речі, про містику Києва буде стаття у фензіні "Бабай", має вийти друком наприкінці листопада.

  • @MaxMax-nj3tx
    @MaxMax-nj3tx Před 3 lety +1

    Дуже цікаво! Вподобайка! 👍👍

  • @user-iq9cs6zp7o
    @user-iq9cs6zp7o Před 3 lety

    Дякую за якісний та цікавий контент

  • @leonidavkhimenko2339
    @leonidavkhimenko2339 Před 3 lety

    Подяка за працю !

  • @m.ritovaart1654
    @m.ritovaart1654 Před 3 lety +1

    Топчик! Дуже цікаво )

  • @angorakitty
    @angorakitty Před 3 lety +1

    Вітаю з поверненням до роботи!

  • @Roman_H7
    @Roman_H7 Před 3 lety +1

    Дякую за цікаве відео.
    Всі жінки відьми )

  • @user-ns3iy8cr6u
    @user-ns3iy8cr6u Před 3 lety

    Рада Вас бачити.

  • @alinalolli8785
    @alinalolli8785 Před 3 lety

    Дуже цікаво! І у вас дуже приємний голос 😊

  • @user-gc7co2pj9f
    @user-gc7co2pj9f Před 3 lety +1

    Удачи вам и вашему каналу 🌞 Благодарю от души 🙏

  • @StanislavMusicMaker
    @StanislavMusicMaker Před 3 lety +1

    Дякую, Євгене! Дуже дякую за інтеграцію!!

  • @user-od9sl8uo4e
    @user-od9sl8uo4e Před 3 lety +1

    Круті і цікаво!

  • @batyabat
    @batyabat Před 3 lety +1

    Бажаю здоров'я!

  • @RmVr
    @RmVr Před 3 lety

    Велике дякую за відео та рекомендації в кінці)

  • @user-nh9ur9mp4f
    @user-nh9ur9mp4f Před 3 lety +1

    крута пісня і контент. Браво!

  • @user-kn2gj7gr2w
    @user-kn2gj7gr2w Před 3 lety

    Дуже дякую за музичні поради)

  • @user-yi5iy4ff4o
    @user-yi5iy4ff4o Před 3 lety +7

    Студія без меЖ - топ, вони вікрили для мене заново скриньку «океана Ельзи» і «квін»

  • @alex_quick
    @alex_quick Před 3 lety

    цікаво! Дякую!

  • @sagzgas
    @sagzgas Před 3 lety

    Вітаю з одужанням!
    Надзвичайно цікавий канал! Дякую!

  • @ua5913
    @ua5913 Před 3 lety +1

    Дякую! Цікавенька тема!!👍

  • @RomanKozerenko
    @RomanKozerenko Před 3 lety

    Спасибі вам за вашу нелегку роботу

  • @MaxMax-nj3tx
    @MaxMax-nj3tx Před 3 lety +1

    На підтримку каналу!

  • @lla25
    @lla25 Před 3 lety

    Дякую🌝Гарний напрямок езотерiка 👍👍👍👍👍👍

  • @user-or3xr5kf7u
    @user-or3xr5kf7u Před 3 lety +1

    О, я обожнюю ту книжку Милорадовича з цими ілюстраціями, що в вас на заставці цього випуску!!!
    Мені її на 14 років подарували - і я зафанатів від української демонології ))

  • @user-cb6qy6rx1o
    @user-cb6qy6rx1o Před 3 lety

    Дякую , це був дуже цікавий матеріал.🧙👍😄

  • @user-zd2ni4tx2m
    @user-zd2ni4tx2m Před 3 lety

    Дякую!

  • @gushna8721
    @gushna8721 Před 3 lety +3

    З таким голосом можна стати успішним АСМРщиком

  • @dina170899
    @dina170899 Před 3 lety +5

    Трохи застаріле слово "відьма" в радянські часи замінили на "бабку", вони були як правило у селах, до них їздили лікуватися, ворожити та накладати привороти/відвороти, ефективності сарафанного радіо позаздрили б всі сучасні маркетологи, навіть якщо ти не вірив у могутність тих бабок, ти все одно знав, що вони є і навіть де вони є. Яких тільки дивовижних речей тим "бабкам" не приписували. Перебудова принесла із собою не тільки картки на харчі, але й цілу кагорту конкурентів "бабкам" - гадалок, цілителів, астрологів, екстрасенсів, деякі навіть "вєщалі" з екранів ТБ. Слово "відьма", а з ним "колдун", "відьмак" зараз повернулося в обіг разом із модою на "досовєтчину" - старе, значить справжнє. "Потомственная ведьма" звучить більш привабливо ніж екстрасенс або ще більш сучасний "езотерік". Але "бабки" з гідністю і досі витримують цю конкуренцію, і як раніше працює тільки сарафанне радіо. Я знаю людей, які звертаються до таких "бабок", з якими питаннями та проблемами до них йдуть, вірять, що вони їм допомагають. Та що казати, навіть я, із моїм скептичним ставленням до цієї всієї армії чудотворців, двічі зверталася до них, з принципу "я зробила все і навіть це". Свята віра в науку та здоровий глузд ніколи не віднімуть у людини надію на диво (до речі в мене його не сталося).
    Це Харківщина, чи має сенс називати села, якщо ці "бабки" є і в селах, і в містечках, і в самому Харкові. Їх багато що об'єднує - правила, ритуали, забобони. І вони дійсно не відокремлюють себе від церкви, церковні свічки то їхнє всьо )))

    • @Pavotw
      @Pavotw Před rokem

      Точно! Я про це не задувувалася, але ж справді у нас таких жінок-ведуній називають просто "бабка". Мама казала, що мене теж в дитинстві до "бабки" водили, бо я дуже собаку злякалася... Теж харківська обл. Цікаво, а в інших містах як?

  • @oleksiyfaynyk2426
    @oleksiyfaynyk2426 Před 3 lety

    Супер цікаво!

  • @smovol1847
    @smovol1847 Před 3 lety +1

    Євген, раді бачити)

  • @user-qi6tm4yz8f
    @user-qi6tm4yz8f Před 3 lety

    Супер. Підписався.

  • @ukrainecish
    @ukrainecish Před 3 lety +88

    Цікавий, роумний з вишуканою мовою хлопець.за такими майбутнє України.

  • @olha2575
    @olha2575 Před 3 lety

    дуже цікаво, дякую! теж дуже люблю Nightwish)

  • @Ruda_introvertca
    @Ruda_introvertca Před 3 lety +44

    Часто мені приписують відьомство, через рудий колір волосся. Добре хоч не спалили ще.

    • @TheSabadoshYura
      @TheSabadoshYura Před 3 lety +36

      Ще не почався опалювальний сезон..😂😂😂

    • @Ruda_introvertca
      @Ruda_introvertca Před 3 lety +5

      @@TheSabadoshYura 😂😂😂

    • @user-hb6gl5mw9z
      @user-hb6gl5mw9z Před 3 lety

      ))))

    • @yuriipohorielov3784
      @yuriipohorielov3784 Před 3 lety +1

      Ну навіщо спалювати?
      Часи трохи змінилися. Станеш у нагоді ще.

    • @arsla5308
      @arsla5308 Před 2 lety

      У Києві зеленооких часто до вiдом приписували, особливо якщо пiд стандарти краски пiдходиш. У це логiчно бо зеленi очi так же як i руде волося пiзня мутацiя iтаке рiдко зустрiчалося.