Krakowskie uczelnie zapraszają na Festiwal Nauki i Sztuki w Krakowie 2024

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 5. 05. 2024
  • Festiwal Nauki i Sztuki w Krakowie wraca kilku latach. Od 16 do 18 maja kampusy krakowskich uczelni otwarte będą dla wszystkich, którzy chcą się przekonać, na czym polega magia NAUKI i SZTUKI.
    Hasło tegorocznego, 20. już festiwalu, brzmi „Kraków miastem nauki i sztuki”. Patronem wydarzenia jest prof. Marian Mięsowicz, jeden z najwybitniejszych polskich fizyków, mający ogromny wkład w integrację środowiska naukowego Krakowa.
    W ciągu trzech festiwalowych dni goście będą mogli wziąć udział w ponad 300 wydarzeniach i odwiedzić miejsca na co dzień niedostępne - naukowe laboratoria i warsztaty pracy uczonych i artystów na kampusach krakowskich uczelni.
    W Pałacu Potockich przy Rynku Głównym otwarta zostanie Kawiarenka Naukowa, w której odbywać się będą debaty i wykłady na najbardziej aktualne i wzbudzające powszechne zainteresowanie tematy.
    Eksperci z Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej zaproponują dyskusję o historii Krakowa: o tym, kto był niemile widziany w mieście, którędy biegły ścieżki kryminalistów, o nędzy i bogactwie.
    „Dialogi o AI: wizje przyszłości z perspektywy naukowej” to tytuł debaty, w której uczestniczyć będą naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego - Collegium Medicum i Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Wspólnie szukać będą odpowiedzi na pytania o największe etyczne dylematy związane z rosnącą autonomią maszyn, najważniejsze technologiczne przełomy w AI, które już wkrótce mogą zmienić oblicze medycyny czy o implikacje AI dla przyszłości prywatności i bezpieczeństwa danych osobowych.
    Zainteresowani sztuką z pewnością z ciekawością wysłuchają dyskusji o hiszpańskich twórcach literackich i teatralnych, będą też mieli możliwość obejrzenia pokazu prac cyklu digital art „Sonia” autorstwa Beatriz Morales Manzanaro.
    Podczas debaty „Energetyka jądrowa »krakoskim« okiem” eksperci z Instytutu Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego Polskiej Akademii Nauk rozmawiać będą o miejscu energetyki jądrowej w transformacji energetycznej.
    Wyniki najnowszych badań naukowych dotyczących zdrowego żywienia przedstawią uczestnicy debaty zorganizowanej przez Uniwersytet Rolniczy. Wyjaśnienie kontrowersji i dostarczenie rzetelnej wiedzy z pewnością wpłynie na bardziej świadome decyzje dotyczące diety i zdrowia.
    W trzecim dniu festiwalu na scenie pod Wieżą Ratuszową prezentować się będą zespoły, orkiestry, chóry i zespoły taneczne z poszczególnych uczelni. Koncert poprzedzi symultana, podczas której mistrz szachowy będzie grał jednocześnie z wieloma przeciwnikami reprezentującymi krakowskie uczelnie.
    Szczegóły i rejestracja: fnis.krakow.pl
    Zapraszamy!

Komentáře •