Prof dr hab n med MAREK RUCHAŁA Rak Tarczycy, co powinniśmy o nim wiedzieć

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 28. 08. 2024
  • Rozmowa z prof. dr hab. n. med. MARKIEM RUCHAŁĄ, specjalistą w dziedzinie endokrynologii i medycyny nuklearnej, światowym ekspertem w dziedzinie chorób tarczycy, kierownikiem Kliniki Endokrynologii, Przemiany Materii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Prof. przedstawia dane epidemiologiczne raka tarczycy, na którego odnotowujemy coraz większą zachorowalność. Ekspert zwraca uwagę, że choć objawy raka tarczycy są niespecyficzne - chrypka, zmiana barwy głosu, trudności z przełykaniem oraz wyczuwalne zgrubienia, czyli guzki w przedniej części szyi - to ich pojawienie powinno nas skłonić do wizyty u lekarza rodzinnego. Obecnie, już w ramach świadczeń POZ można wykonać USG tarczycy, które jest badaniem podstawowym do postawienia diagnozy tego nowotworu. Jak podkreśla prof. Ruchała, lekarz rodziny może wystawić na podstawie tylko podejrzenia raka tarczycy kartę DiLO. Umożliwia ona pacjentowi wejście na szybką ścieżkę diagnostyki i leczenia w ośrodku specjalistycznym. Kolejnym badaniem jest biopsja cienkoigłowa celowana. U pacjentów, u których stwierdzono zmiany nowotworowe w obrębie tarczycy, powinny być one usunięte, u niektórych chorych powinna być przeprowadzona limfadenektomia. Wśród czynników ryzyka mogących mieć wpływ na rozwój raka tarczycy są: nadmiar lub niedobór jodu, nadmierne wydzielanie hormonu przysadki mózgowej - TSH, narażenie na promieniowanie w wyniku radioterapii okolic głowy, szyi i klatki piersiowej. U części pacjentów rak tarczycy jest nowotworem dziedziczonym rodzinnie. W przypadku stwierdzenia na podstawie badań genetycznych określonych zmian w genach pacjenci z zaawansowanym rakiem tarczycy mogą być zakwalifikowani do leczenia terapiami celowanym inhibitorami kinaz. Zdaniem profesora Maraka Ruchały leczenia raka tarczycy powinno być spersonalizowane, dostosowane do stanu klinicznego pacjenta.

Komentáře • 7

  • @znajoma-gy9mi
    @znajoma-gy9mi Před 2 měsíci +1

    Kalcytonina lekko podwyższona. Mam też guzki na nadnerczach. Mikrotętniak mózgu 1,5 mm. Jestem po raku płuc złośliwym Adenocarcinoma 11 lat temu. Miałam przed operacją PET i mnóstwo TK, MR, RTG (głowy 5 razy, szyi, płuc i innych. Nie zliczę ilości kontrastów i badań MRI i TK)

    • @oli-onko4162
      @oli-onko4162  Před 2 měsíci +1

      Droga Pani,
      Oto odpowiedź od prof Marka Ruchały:
      1. Pacjentka powinna mieć wykonaną biopsję z immunohistochemiczną oceną ekspresji kalcytoniny. Takie badanie nie jest obciążające dla pacjenta.
      2. Pacjentka wspomina o guzach nadnerczy, to tym bardziej należy to wyjaśnić ze względu na możliwość wystąpienia genetycznie uwarunkowanego zespołu MEN.
      3. Oczywiście brak pełnych danych uniemożliwia bardziej precyzyjny komentarz.

  • @sabachsa6977
    @sabachsa6977 Před měsícem

    Mam przypadkowo odkryte guzy tarczycy jeden sklasyfikowany w skali Tirads 3 drugi 5 i ten po badaniu biopsja zmiana łagodna kat 2
    Onkolog bezwzględnie zalecił powtórzenie biopsji !
    Kalcytonina 3,7 Tsh dzisiaj 3,955 przed dwoma Laty 2,94)
    Moje pytanie czym się sugerować ?
    Opis usg guz z mikro i makro zwapnieniami unaczynionyhypoechogeniczna 14x11x15 wyższa niż szersza
    Węzły chłonne szyjne nie powiększone
    Czy z takim opisem tarczycy będę musiała robić biopsje do skutku aż coś uda się uchwycić i dopiero poddać się operacji ???
    Drugie pytanie czy są markery wykrywające raka anaplastycznego ?
    Z góry dziękuję za odpowiedz

    • @znajoma-gy9mi
      @znajoma-gy9mi Před měsícem

      Nie napędzać sobie strachu. Widocznie, jak doktor karze powtórzyć to lepiej to zrobić. Głowa do góry i samemu się nie diagnozować. Teraz medycyna jest na bardzo wysokim poziomie i z wieloma tego typu guzkami, daje sobie bardzo dobrze radę. Trzeba ufać Profesorom, Doktorom Nauk Medycznch i Specjalistom. Pozdrawiam. Życzę zdrowia.

    • @znajoma-gy9mi
      @znajoma-gy9mi Před 3 dny

      A w jakim wieku jesteś?

  • @znajoma-gy9mi
    @znajoma-gy9mi Před 2 měsíci

    Ciekawy wykład. Nasi Polscy Profesorowie, Doktorzy Hab.N.Med są w gronie najlepszych naukowców świata. Polska medycyna w różnych dziedzinach medycznych, biochemii itp ma przodujące miejsce.

    • @oli-onko4162
      @oli-onko4162  Před 2 měsíci

      Dziękuję za komentarz. Takie słowa motywują mnie do pomagania.