Ornitolog na drátě - určování ptáků podle peří

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 20. 02. 2024
  • V tomto díle Ornitologa na drátě se zaměříme na to, jak poznat ptačí druhy dle nalezených per.
    Odborníci: Mikuláš Řimánek a Amálie Kudělková.

Komentáře • 3

  • @user-tm3gy6mk3h
    @user-tm3gy6mk3h Před 3 měsíci +2

    Dobrý den, děkuji za krásnou prezentaci. Zmiňovali jste knihu Poznáváme ptáky podle peří. Mám ji půjčenou od kamaráda, je z roku 2003 a zoufale není k sehnání. Psala jsem do nakladatelství Víkend, ale odpověděli mi dost stroze, že nový výtisk neplánují. Mohli byste se pokusit o její znovuvydání z pozice ČSO? Je to kniha útlá, cca 100 druhů ptáků, ale pro použití u nás dobrá. Pro začátečníky nebo lidi neznalé angličtiny skvělá volba. Děkuji 😊 Jana

    • @alenaklvanova8527
      @alenaklvanova8527 Před 3 měsíci +1

      Dobrý den, Jano. Děkujeme za tip! ČSO sama knihy vydává jen sporadicky, ale spolupracujeme s několika nakladatelstvími. Pozeptám se, jestli by někde měli zájem podobnou knihu vydat. Bezzelova kniha měla několik nových vydání, ale v poslední době vyšly i jiné publikace v němčině a angličtině. Zdraví Alena Klvaňová

  • @lumin17cz
    @lumin17cz Před 3 měsíci

    Zdravím, super video :).
    Mám pár dotazů ohledně per… u kterých mám pocit že ve videu nezazněli nebo jsem je pouze nezaznamenal a které by mě zajímali…
    1) Pokud budu sbírat pera která různě najdu (ať už vypelichaná nebo někde náhodou vyškubaná) může s tím být nějaký problém? Třeba Amálka mě tímto hodně překvapila jelikož jsem někde viděl že sbírat peří (obzvláště u chráněných druhů) je nelegální. Je tomu opravdu tak?
    2) Existují nějaké skupiny/weby/aplikace kde by mi někdo odborně pomohl s určováním peří? Sice na tohle používám soc. síť Reddit ale také to není úplně ono. Mám totiž pár záludnějších kusů které se neshodují se žádnými, v Česku se přirozeně vyskytujícími druhy a nikdo ze zahraničí mi je nepomůže určit. Např. mám vnější primární letku pravděpodobně měkkozobého ptáka která má ovšem jen pouhých 12-13cm a má stejný vzor jako hrdlička zahradní, akorát světlejší a pero je celkově průhlednější…
    3) Pokud se namočí vypadlé pero z ptáka tak dá se nějak vysušit/zachránit aby se neztratila jeho kvalita a nepoškozenost? Z vlastní zkušenosti byla pera která jsem našel za deště mnohem poškozenější a rozmočenější než ty které v kontaktu s vodou nebyla.
    4) Jak průměrně dlouho trvá než se pero v přírodě rozloží?
    5) Kdy je nejlepší doba na sbírání per kdy ptáci nejvíce pelichají? Opravdu hodně per jsem potkával během srpna až září ale většina z nich byla pouze z holuba hřivnáče.
    6) V jakých situacích ptákům vypadávají pera nejvíce? Za letu?
    Předem děkuji za trpělivost a odpověď na mé dotazy :). Hezký zbytek dne.