První pomoc 3. / resuscitace

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 19. 02. 2014
  • ...ze Střední zdravotnické školy Svitavy

Komentáře • 11

  • @svolbic
    @svolbic Před 8 lety +27

    Třetí video, další chyby:
    1. KO vědomí není ve videu dostačující - pacienta je třeba dostatečně důrazně oslovit a to ideálně v kombinaci se zatřesením za rameno. Neraguje-li, pak je nutno udělat bolestivý podnět (např. "zarytí" kloubů své pěsti do hrudní kosti postiženého - velice efektivní).
    2. KO dýchání nedostačující - nejdřív revize úst, zda se v nich nenachází něco, co by mohlo překážku v dýchání (zvratky, jídlo, bonbón nebo staří lidé uvolněná zubní náhrada). Poté dostatečný záklon hlavy za pomoci chycení brady a čela v kombinaci s následným tahem > brada jde kolmo k nebi ( :) ). Následně ucho k ústům postiženého a nataženou dlaň zhruba na přechod mezi hrudníkem a břichem (někdo dýchá víc tam, jiný zase onam)
    3. Vlastní KPR - dojde-li k náhlé zástavě oběhu v podstatě před vaším zrakem nebo bezprostředně před vaším příchodem, není třeba do postiženého dýchat - tělo má dostačující zásobu kyslíku na cca 4 minuty a laici mnohdy ani neumí správně dýchat (neprodýchnou dýchací cesty kvůli nedostačujícímu záklonu, dýchají málo nebo naopak pacienta "přefouknou" a v případě přeplnění kapacity plic se zbytek vzduchu začne shromažďovat v žaludku, kde po nějakém čase podebere jeho obsah a následně... no, bez pláštěnky bych do toho asi nešel :) ). Dále chci zmínit, že KPR NEUKONČUJEME v okamžiku, kdy pacient začne dýchat - velice závádějící info. Při NZO dochází k jevu zvanému gasping (lapavé dýchání, postižený dýchá jako ryba na suchu), což neznalého laika může vést k domněnce, že pacient dýchá a je to OK. NENÍ! Můžeme ukončit v případě vyčerpání vlastních sil, pacient se začne aktivně bránit nebo když si jej převezme posádka ZZS.

    • @valerija.legasov548
      @valerija.legasov548 Před 3 měsíci

      Nejsem zachranar, ale PP ovladam vcelku dobre. Dost me zarazi, ze na stredni zdravotnicky skole nasekaji tolik chyb!

  • @RedidloS
    @RedidloS Před 4 lety

    Video je z roku 2014, nicméně od té doby se zdravotní postupy velmi upravily. Ta slavná stabilizovaná poloha už se v současnosti provádí jinak, neboť tato je kolikrát velmi riskantní. Při téhle není tak jednoduché kontrolovat životní funkce, stav vědomí a tak dále. Používá se, když je zachránce jeden a potřebuje se věnovat dalším zraněným. Pokud je zraněnej jeden a ke všemu je zachránců více, jako třeba tady, pak se postiženému zvednou nohy, pokrčí se v kolenou do pravého úhle a podepřou židlí, pokud to není možné, pak je bude stabilizovat jeden ze zachránců. Druhý postiženému zakloní hlavu, kontroluje dýchání a celý proces je do příjezdu ZZS efektivnější a pro pacienta bezpečnější.

  • @kralseveru.6234
    @kralseveru.6234 Před 4 měsíci

    Tohle celý video je jeden velký odstrašující příklad

  • @aubrechtovasara7524
    @aubrechtovasara7524 Před 6 lety +4

    velká opravdu velká chyba!!!
    resuscitovani bez zakloneni hlavy?! no tak to je vrchol! základní věc! také je důležité se podívat jestli postižený nemá nějaký cizí předmět v krku! bolí mě se na to koukat.... takové základní věci!

  • @marketasekaninova6440
    @marketasekaninova6440 Před 5 lety

    Celé je to nesmyslně udělané až zavádějící, protože vždy, když dojde ke zranění na půdě školního zařízení je nutné sehnat dospělého pedagogického pracovníka a ten je zodpovědný za postup první pomoci a né vydat lékárničku ze sborovny a dále se neukázat. Je mi sice jasné že jde o jakýsi pokus o výukové video, ale rozhodně to není správně! a to ani na zdravotnické škole.

  • @sarkavitmanova4419
    @sarkavitmanova4419 Před 9 lety +1

    dobre skoukla sem vsechno