DOMA SE PSEM - Canine Fitness 1 - Běh za hračkou bezpečně a efektivně

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 11. 06. 2020
  • Běhá váš pes rád za míčkem a chtěli byste, aby se proběhl i doma? Tak tady máte pár tipů, jak to dělat bezpečně ;-) A pokud není fanda do míčků, nevěšte hlavu, ve videu je i varianta s pamlsky :-)
    Proč doma cvičit běhání?
    Stejně jako člověk i pes potřebuje pro svoje zdraví pravidelný pohyb. Když musíme omezit pohyb venku, měli bychom ho vynahrazovat doma. Běh za hračkou je jednou z možností pro ty psy, kteří rádi aportují a zároveň jsou u toho v klidu, "nepřetáčí se". Cvičíte a hrajete si zároveň :-) Zároveň to je možnost, jak si psa rozhýbat a namotivovat před dalšími aktivitami.
    Pro koho je cvičení vhodné?
    Pro každého dospělého zdravého psa. Opakované běhy za míčkem mohou být rizikové u malých štěňat v období růstu kostí a vývinu kloubů a u psů po operacích - a to až 3 měsíce od operace! Není ani vhodné pro starší psy nebo u psů s artrózou - explozivní aktivita zhoršuje jejich příznaky.
    Jaké zásady musím dodržet?
    Zvolte bezpečnou hračku - malý míček může psovi zaskočit. Samozřejmostí je, že všechny hračky jsou z bezpečného neštípavého materiálu. i tak nedoporučuji nechávat psa s hračkami o samotě - mohl by je rozkousat a sežrat.
    Cvičte vždy na bezpečném povrchu! Bezpečný povrch je neklouzavý - koberec s protiskluzem, gumové nebo pěnové podložky, například do koupelen, které rozložíte po podlaze. Prostor, kde se pes pohybuje, byste vždy měli mít zabezpečený proti uklouznutí, zásadní to pak je u malých štěňat, starších psů a psů po operacích.
    Hra na bezpečném povrchu by měla být samozřejmostí i venku na procházce - psovi nesmí klouzat mokrá nebo zjinovatělá tráva a neházejte nic tam, kde nevíte, jestli nejsou myší díry nebo jiné nástrahy. Klacek je na házení naprosto nevhodný - pes špatně naběhne a zarazí si ho do tlamy nebo do krku - vyzkoušeno na kůži vlastního psa.
    Jak může cvičení vypadat?
    Hodíte psovi hračku, poběží pro ní, chytí, přinese, házíte znovu. Myslete přitom na to, že psi jsou stejně jako my praváci nebo leváci a většinou preferují točení s hračkou do jedné nebo druhé strany. Vyvažujte tuhle jednostrannou zátěž tím, že sami budete psa pro hračku posílat jednou zprava a jednou zleva - například tak, že ho necháte oběhnout sebe, svoji nohu nebo se otočíte zároveň se psem.
    Zároveň cvičením psovi hru zpestříte, učíte ho myšlenkově přepínat mezi cvičením a hrou, procvičíte jeho tělo i jiným způsobem než jen během v přímém směru.
    Snad ani nemusím zmiňovat, že byste měli hračku házet tak, aby se neodrazila například na stůl mezi nádobí nebo neskončila v plazmové televizi. Mně se kdysi dávno takhle podařilo vysklít okénko prosklených dveří :-D
    Pokud váš pes neběhá za hračkami, můžete mu házet pamlsky. Zásady platí stejné - mají mít vhodnou velikost, aby psovi nezaskočily, házejte je na neklouzavém povrchu. střídejte strany, jak se pes točí. Aby nebyl po cvičení tlustší než před ním, tak mu uberte odpovídající poměr z jeho denní dávky. Pokud krmíte granulemi, klidně si na to můžete vzít pár granulek ze snídaně nebo večeře.
    Jak dlouho cvičit?
    Tak to záleží na vás a vašem psovi. Každý má jiný věk, jinou tělesnou stavbu, jinou kondici, bude ho to bavit jinak dlouho. U canine fitness se vždy řídíme tím, jak na to pes reaguje - že má dost nám řekne změnou chování. V tomto případě mohou být známky únavy:
    - menší ochota při běhu za hračkou - pes váhá nebo se rozhlíží po okolí, než vyběhne,
    - jiná rychlost běhu za hračkou - pes začne zpomalovat,
    - neochota přiběhnout s hračkou zpět,
    - změna obvyklého provedení - pes začne vynechávat třeba "skok po kořisti", změní svůj obvyklý krok,
    - neochota nebo jiné provedení cviku před tím, než hračku hodíte,
    - jakékoli netypické chování pro vašeho psa.
    Je normální pokud je pes po cvičení unavený. Rozhodně by ale neměl být vyčerpaný a už vůbec by se neměly objevit pohybové obtíže jako například kulhání. Kdykoli by se vám zdálo, že se pes po cvičení nějak zhoršil, pak dané cvičení není pro vašeho psa vhodné a na místě je konzultace s odborníkem.
    Pozor u psů, kteří "mají místo mozku tenisák" - ti vám totiž nemusí říci včas, že mají dost. Pokud jste majitelem takového psa, musíte vzít rozum do hrsti za ně - i minuta intenzivního cvičení může být dostatečná. Pokud pes bude v pohodě, při další lekci můžete cvičení o něco prodloužit a za týden se dostat třeba na dvojnásobnou dávku. Pamatujte, že méně je více a je lepší postupovat postupně, než to najednou přešvihnout.
    Další tipy najdete ve skupině na Facebooku - / domasepsem
    Dobře se bavte #domasepsem

Komentáře •