Ako často môžem na sväté prijímanie?

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 29. 12. 2016
  • Ako často možno pristupovať k svätému prijímaniu? A treba vôbec? A čo to je sväté prijímanie? O tom v tomto videu...
    Kódex kánonického práva: www.kbs.sk/obsah/sekcia/h/dok...
    Prvé video v sérii DO DETAILOV. Videá v tejto sérii budú venované hlavne tým, ktorí sa chcú dozvedieť viac o rôznych veciach ohľadom kresťanstva/mníšstva/a pod., o ktorých viem povedať čosi viac, než sa dá vygoogliť. ...a neboja sa podrobných informácií (a dlhých videí) :-)
    Chcete, aby som o niečom pohovoril DO DETAILOV? Napíšte do komentárov. Možno spravím video.
    Sledujte ma na Instagrame: / djaeris
    Facebook: / michal.kukuca
    Použité vybavenie:
    Sony Xperia Z5
    Sony DSC-QX100
    Sony ILCE-QX1 + SELP1650
    Zoom H4n
    Video je spracované a zostrihané v programe Blender na OS Linux Mint.

Komentáře • 62

  • @alenkaadamova3552
    @alenkaadamova3552 Před 3 měsíci +1

    Děkuji je pro nás dobré když stále můžeme čerpat nové vědomosti. Pan Buh zaplať za každé ponaučení. Ať vás provází duch svatý 🙏🙏🙏

  • @thangveronika
    @thangveronika Před 14 dny

    Super, Bůh Vám žehnej 🙏🏻

  • @cas-jv1dr
    @cas-jv1dr Před 4 lety +5

    Modlím se za Vás a držím palce. Vaše videa jsou opravdu užitečné. Díky Vladan Špaček

  • @monika1128
    @monika1128 Před 7 lety +9

    Zo srdca ďakujem za toto video. Akoby si mi z duše hovoril. Sme hriešni a padáme, ale práve preto máme prichádzať k Nemu. Veď sám povedal: "...bezomňa nemôžete nič urobiť." (Jn 15,5) Ďakujem aj za pár slov pre "posudzovačov". Každého z nás to ťahá k posudzovaniu druhých, v akejkoľvek životnej situácii. Len sa nepoddávať. Boh vidí aj naše myšlienky a už tu na zemi je blbá predstava, že raz sa ten koho posudzujem dozvie moje myšlienky a ja sa mu nebudem vedieť pozrieť do očí.
    Strážme si srdcia čisté...

  • @gitkamamkacancinovka3194
    @gitkamamkacancinovka3194 Před 3 lety +1

    Spomínam si na svoju spoveď keď sa mi slzi miešali zo sopľom.Bola to obrovská ľútosť,a hneď na to som vstúpila na neokatekumenatnu cestu.Dava obrovskú príležitosť mať skúsenosti s Bohom a milovať hriešnika tak ako Boh miluje mňa.🙏🙏🙏❤️❤️❤️

  • @monikabodisova9002
    @monikabodisova9002 Před 7 lety +2

    Ďakujem veľa som sa z toho videa poučila,čo som bola z toho zmätená už viem že nemusím byť O:-)

  • @usmejsa5346
    @usmejsa5346 Před rokem

    Dobrý deň, môžem sa spýtať pár otázok:
    - Môžem jesť a piť po a pred prijatí(m) eucharistie?
    - Čo mám robiť keď som olutovala a povedala svoje hriechy ale opäť som do nich spadla.
    - Čo znamená oslávený Kristus na mojom tele (Filipanom 1 20 ) a Pre mňa žiť je Kristus( Filipanom 1 21)
    - Čo by som mala robiť s tým ak opakovane nedokážem odpustiť niekomu niečo. Hoci si , aj Bohu poviem že mu odpustam ale v skutočnosti mi to stále behá hlavou.
    Ďakujem veľmi pekne
    Požehnaný zvyšok večera.

  • @jurajvalusek1409
    @jurajvalusek1409 Před 7 lety +2

    Michal, zdravím. Ja len poznámočku ako ku kolegovi - latinčinárovi: Oplatka alebo oblátka nemusí byť niečo až tak urážlivé. Je to z lat. "oblatum". Slová "hostia" a "oblatum" znamenajú obetný dar. Keďže pri bohoslužbe sa v Rímskokatolíckej cirkvi používa forma tenkého chleba ako obetný dar, do ľudových jazykov z toho prešiel tento výraz, takže naše oplatky sú pomenované podľa obetného daru v kostole. Samozrejme, že ak človek nerozoznáva reálnu prítomnosť Krista, a chce slovom "oplátka" zosmiešniť našu vieru, je to neúctivé. Ale ak sa toto slovo použije s patričným porozumením, môže to byť dokonca príležitosť na minikatechézku. Všetko dobré, držím palce!

    • @michalmariaosb
      @michalmariaosb  Před 7 lety +4

      +Juraj Valúšek Vďaka za filologickú analýzu 😀 Samozrejme, dá sa postupovať aj týmto spôsobom, avšak jedná sa o populárno-náučnú literatúru a v súčasnom chápaní tohto slova je tu zásadný významový rozdiel oproti slovu hostia. Preto je tu z mojej strany kritika, keďže autor to mohol vysvetliť, resp. ozrejmiť iným spôsobom. Pre odborníka sa dá na vec hľadieť iným spôsobom, ale je to podobná situácia ako aj v iných jazykoch, kde sa konotácie, prípadne aj základný význam slova úplne odlišujú od historického pôvodu.
      Mimochodom, ako vidíš, aj táto situácia sa dala využiť ako podnet na minikatechézku. 😉

  • @volamsa1738
    @volamsa1738 Před rokem +1

    Mních s kamerou ahoj kde sa daju davat osobne otazky? mam taku otazku no neviem je mi ju blbo polozit takto verejne

  • @ardatelier
    @ardatelier Před 10 měsíci

    Ako často chceme 🌼❤️

  • @hanahromkova3940
    @hanahromkova3940 Před 6 lety +1

    Zdravím. Zajímalo by mě, jestli můžu jít ke sv. přijímání, když přijdu pozdě na mši. Když jsem byla na setkání mládeže ve velkém městě, zlákaly mě obchody a i přesto že jsem věděla, že bude začínat mše, přišla jsem až na kázání... V takovém případě asi jít nemůžu, že? Potom by mě zajímalo, jak to je se žvýkačkou, počítá se mezi jídlo? Když si dám přede mší žvýkačku a při začátku ji vyhodím... Omlouvám se za nevšední otázky, ale zajímá mě to...

    • @michalmariaosb
      @michalmariaosb  Před 6 lety

      Na sväté prijímanie môžeš ísť aj keď nie si na celej svätej omši. S tou žuvačkou naisto neviem... Asi to nie je problém z hľadiska pôstu.

  • @marym.9816
    @marym.9816 Před 4 lety

    Som celiticka a tak som nesla ani na sv.prijimanie, stranim sa aj maleho mnozstva lepku, viete, ono sa toho min.mnozstva lepku nazbiera a neviem, kedy, uz prekracujem povolene mnozstvo. Takze dik za objasnenie, ze mozem vino, som zvedava, ako sa v nedelu ten knaz zatvari, ked budem chciet vino a ako zareaguju ti ostatni, ci nebude mat nabuduce, viac, akoze celiatikov :-)

  • @melangium
    @melangium Před 7 lety +1

    Zdravím, Michal. Ako si vysvetliť to, že pristupovanie k sv. prijímaniu raz za rok nestačí a nevedie do neba, pričom zároveň to bola dlhé storočia v Cirkvi pre laikov bežná prax? Znamená to, že zrejme mnohí ľudia z toho obdobia nie sú v nebi? Alebo tak, že to, čo bolo vtedy dostatočné, už zrazu nie je dostatočné? Však čo je dobré a čo zlé, by malo byť stále rovnaké, nie?

    • @michalmariaosb
      @michalmariaosb  Před 7 lety +3

      +melangium Ak niekto ostáva pri minimalizme v duchu: stačí splniť cirkevné prikázania, tak to čo som povedal platí. Prax ohľadom sv. prijímania bola v minulosti odlišná, ale odlišné boli aj iné veci. Kto je horlivý v rámci svojich možností a toho, čo mu Pán ponúka, má otvorenú cestu spásy.

  • @tomasvransky2852
    @tomasvransky2852 Před 7 lety

    O. Michal, stala sa mi taka vec počas vysokej školy. Keď som zo zahraničným spolužiakom/nekatolikom bol na sv. Omši, zabudol som mu povedať, že nemôže ísť na prijímanie. A on potom na prijímanie išiel tiež. On to bral ako kultúrnu udalosť, ze to tak má byť, aby každý šiel na prijímanie. Co v tom prípade? Je to svätokradez? Mam ja ako zodpovedný za neho, keď som ho zobral na sv. Omšu a neustrazil som túto situáciu vinu? Ďakujem za odpoveď v ďalšom videu, alebo v komentári.

    • @poistovaksnadhladom6186
      @poistovaksnadhladom6186 Před 7 lety +2

      nuž nič sa nedeje, ak ste to vy nestihli/zabudli povedať a ten dotyčný o tom nevedel a isiel z vlastnej nevedomosti. Mozno je to priestor na zaciatok rozhovoru o Bohu...:-)
      Inak vychodni otcovia tvrdia ze anjeli strazia... a ak ma niekto pristupit svatokradezne oni odoberaju podstatu Boha z Eucharistie a on sa stava len chlebom. Samozrejme, ze tato vedomost neospravedlnuje ak niekto vie, ze nema ist a ide.

    • @michalmariaosb
      @michalmariaosb  Před 7 lety +5

      Vďaka Michail za odpoveď :-) Ja len doplním, že ťažký hriech tam určite nebol, ale je to tiež poučenie do budúcnosti... Mimochodom, často sa stane, že dieťa dostane prvé sväté prijímanie neočakávane skoro :-P Keď dotyčný otec prišiel s dcérkou do sakristie po omši, že čo s tým, dcérka dostala peknú odpoveď (myslím že to bol Mons. Formánek): "No, teraz budeš musieť byť veľmi dobrá."

    • @marematu
      @marematu Před 6 lety

      Mne sa stalo to isté :) ako druhak na zakladke sme boli na bratrancovom prvom svatom prijimani vo Zvolene. to nové prostredie ma tak zmiatlo, az som si zabudol dat na usta prst a preto som prijimal predcasne...

  • @marematu
    @marematu Před 6 lety

    Minule som mal s kolegom organistom dišputu o prijímaní organistov. Bežne sa (hlavne v nedele) slávia dve omše a organista sa teda zúčastňuje na obidvoch. Dostali sme v rozhovore o sv. prijímaní organistu k rozdielnym názorom o tom, či organista, ktorý prijímal na prvej sv. omši musí/má/nemusí ísť na sv. prijímanie na druhej svätej omši, aby mohol hrou na organe doprevádzať spev počas communia. Ďakujem za Vašu odpoveď.

    • @michalmariaosb
      @michalmariaosb  Před 6 lety

      Nemusí ísť na prijímanie (spravidla nemusí ísť vôbec, keď ide o to) - otázka skôr znie tak, či by mal. To závisí od neho, ale aj od praktických okolností. Dá sa to riešiť tak, že organista ide na prijímanie napr. prvý, alebo na konci (a zatiaľ je posvätné ticho). Prípadne tak, že organistovi dá kňaz prijímanie po sv. omši. Treba sa samozrejme najprv dohodnúť s kňazom - beztak by malo byť štandardné, že sa organista stretne s kňazom pred omšou a dohodnú si veci ohľadom hudobnej stránky liturgie... Ináč podľa predpisov môže ísť na prijímanie aj druhý krát - samozrejme musí byť na celej svätej omši. Je to podobná vec, ako pri miništrantoch. Aj organista koná plnohodnotnú liturgickú službu.

  • @felixslovacek436
    @felixslovacek436 Před 7 lety +3

    Mne to tiež príde ako čistá špekulácia, že kto ide raz za rok na prijímanie ide maximálne do očistca. To je svojvoľný výmysel, a to nehovorím o tom, že očistec sa pokiaľ viem nikde v Biblii dokonca ani nespomína.

    • @michalmariaosb
      @michalmariaosb  Před 7 lety +5

      +Felix Slováček Naša viera sa nezakladá len na Biblii, ale na celom apoštolskom ohlasovaní. Pokiaľ sa niekto obmedzí len na Bibliu, mnohé nepochopí.

    • @marianvrabel3355
      @marianvrabel3355 Před 6 lety +1

      Mních s kamerou,vyborny blud.

    • @danielkollar1598
      @danielkollar1598 Před 5 lety

      Pekny vecer volam sa Daniel Kollar som jednoduchy clovek nestudovany. V davnejsich casoch som pravidelne chodil do kostola 3x do roka na spoved. Som stastny lebo hlas Ducha som pocul od detstva. Roky ciklicky som sa vracal k vyspovedanym hriechom ...isty cas som odolaval a po case diabol pritlacil a ja som
      polavil . Samozrejme som sa upokojil ked som co najskor isiel na spoved... takto to islo roky. Boh mi doprial sviatost manzelstva. Prisli deti. A toho casu na kostol bolo malo. Po case som vyhladol po Bohu. Vela soferujem tak som zacal pocuvat kazne patra Eliasa Vellu hlavne o Duchu Svatom. Na nete je novy zakom pekne precitany uz som si ho za tie roky napocuval minimalne 10 x . Zistil som ze treba MILOVAT NAZHO PANA BOHA CELYM SRDCOM UMOM MYSLOU ...A BLIZNEHO AKO SEBA SAMEHO. Neprestanem mu dakovat za to ze nam poslal svojho syna Jezisa Krista a kto je Jezisov ten je pokrsteny v Duchu Svatom tak je to napisane v NZ ten hlas vo mne to potvrdil. Po poproseni o silu D Svateho ma odbremenil od ciklickych hriechov ...a to takym sposobom ze uz nenastalo pokusanie od diabla. Viera v Pana Boha Jezisa Krista i Ducha Sv sa do teraz posuva dalej . Byrmovku mam . Myslim si ze pre cloveka je klucove byt pokrsteny v DS ja som este nebol ale bol som pohladeny DS je to najuzastnejsi pocit co som do teraz zazil . Pribeh Frantiska a Lea o maximalnej radosti. Nieco podobne sa aj mne stalo. Prepacte mi za trufalost ale chcel som vam len v skradke napisat Vy mnich urcite viete o com pisem s pozdravom Daniel

  • @andreahajdukova3768
    @andreahajdukova3768 Před 6 lety +1

    Veľmi ma zaujalo toto video a v súvislosti s ním som si spomenula na tzv.,,bezlepkové hostie". Ako to je ?Je takéto prijímanie platné,keďže neprijímame oplátku ale telo nášho Pána Ježiša?

    • @michalmariaosb
      @michalmariaosb  Před 6 lety +3

      Bezlepkové hostie v skutočnosti nie sú bezlepkové - je v nich len minimum lepku, pretože to samozrejme stále musí byť chlieb. Pokiaľ má niekto takú intoleranciu, že ani takéto hostie nemôže prijímať, existuje jednoduché riešenie - kňaz mu môže dať prijímanie pod spôsobom vína...

  • @mariansofranko8911
    @mariansofranko8911 Před 4 lety +1

    nemožem isť do kostola na omšu ,keď som v ťažkom hriechu , podľa kanona 916 to tak je aj ste to tak hovoril ,ďakujem za odpoveď bohu vďaka

    • @martabednarikova6099
      @martabednarikova6099 Před 9 dny

      Na sv.omsu moze ist kazdy clovek aj ked ma tazky hriech, ale nemoze prijat Eucharistiju.

  • @danielagalatova3268
    @danielagalatova3268 Před 7 lety

    velka vdaka za odpoved. mam uz aj hned doplnujucu otazku...a co ak knaz spacha tazky hriech pred odsluzenim svatej omse? plati to, ze normalne omsu odsluzi, premenenie, vezme eucharistiu, a potom sa ma ist cim skor vyspovedat?aleno moze vlastne odmietnut odsluzenie omse? lebo to nemoze byt nic moc pocit aj pre neho.

    • @michalmariaosb
      @michalmariaosb  Před 7 lety

      Kňaz si spravidla veľmi nevyberie, pretože väčšinou omšu (a intenciu) nemá kto iný odslúžiť. Ak sa to ináč nedá, platí to, čo som prečítal - povinnosť vzbudiť si dokonalú ľútosť a ísť na spoveď hneď ako sa dá.

    • @MichalMati
      @MichalMati Před 6 lety

      Ak nie je moznost vyspovedat sa, ma si vzbudit dokonalu lutost a mat umysel co najskor sa vyspovedat.

  • @rendysjede
    @rendysjede Před 3 měsíci

    Ahoj, sleduju už tři dny všechny tvoje videa. Zajímalo by mě, zda se s bratry můžete scházet na celách, jestli chodíte za sebou na návštěvy, na pokec, atd…

    • @michalmariaosb
      @michalmariaosb  Před 3 měsíci

      Možné to je, ale na to veľmi nie je čas. Skôr sa stretávame/rozprávame na spoločných rekreáciach, alebo proste pri práci...

  • @kisvakond102
    @kisvakond102 Před 7 lety +1

    prečo v novších kostoloch často Bohostánok nie je v strede ale na boku? Prečo sa v západnom obrade zmenil postoj kňaza z nasmerovania na Krista na nasmerovanie k ľuďom? (teda konkrétne v čase pred premenením a po prijímaní)

    • @michalmariaosb
      @michalmariaosb  Před 7 lety +1

      +Anna Ducarova V našich mníškych chrámoch bol bohostánok na hlavnom (chórovom) oltári skôr výnimkou. Dnes myslím rozhodujú hlavne praktické dôvody a väčšia obľuba Eucharistických adorácii. Tá druhá otázka by si vyžadovala dlhšiu odpoveď, lebo dôvody sú v tomto smere čisto teologické. Ale treba povedať, že liturgické predpisy v tomto smere nie sú tak rigorózne, ako väčšinová prax ;-)

  • @ludmilaadamcikova7139
    @ludmilaadamcikova7139 Před 5 lety

    C

  • @volamsa1738
    @volamsa1738 Před rokem

    Mních s kamerou a polozim osobne myslim si ze kazdeho chlapa to zaujima no som hlboko veriaci ale mavam take obdobie ako to nazvat najme v lete nazvem to rujou skratka vidim dievca a mam myslienky inde mavam hriesne myslienky snazim sa tomu ubrnit smilstvu masturbacii atd ale max som zotrval mesiac modlim sa za to aby boh ma chranil pred smilstvom no stale podlieham mu ako sa tomu branit a este taka otazka ako vy ako mnisi prekonavate chut na sex pripadne ako zvladate prekonavat toto bo ste aj vy muzi a urcite vidite zeny a zacne tam prevladat niaky ten neviem ako to nazvat chut da sa to prekonavat ak ano ako? ja som hlboko veriaci Boha milujem nadovsetko ale nici ma ten hriech smilstva vidim holku a podliaham a neviem ako sa tomu branit dakujem za odpoved a modlitbu.

  • @robertgrundza6976
    @robertgrundza6976 Před 11 měsíci

    Pochválen buď ježiš kristus ,mám kvám prosbu možem sa spovedat ked nemám 1sväte primanie.

    • @michalmariaosb
      @michalmariaosb  Před 11 měsíci

      Sviatosť zmierenia môže prijať každý pokrstený katolík.

  • @ahaomh6154
    @ahaomh6154 Před 7 lety +1

    Nie je potom najlepšie tým, ktorí by nemali prijímať len dať požehnanie krížikom na čelo, ako sa postupuje aj pri deťoch?

    • @michalmariaosb
      @michalmariaosb  Před 7 lety

      Viem o niektorých dospelých, ktorí takto "chodia na prijímanie", ale nie je to bežná vec. Osobne to nepovažujem v našom prostredí za veľký problém. Požehnanie dostanú beztak všetci na konci liturgie a účasť na omši má svoj efekt aj keď nejdem na prijímanie (hoci to samozrejme nie je to isté). Horšie je to vtedy, ak sa stratí citlivosť pre posvätnosť Eucharistie a na prijímanie chodia všetci bez rozdielu a bez ohľadu na vlastný vnútorný stav - ako je to na niektorých miestach na západe...

    • @ahaomh6154
      @ahaomh6154 Před 7 lety +1

      Jasné, chápem. Myslel som to tak, že ak kňaz spozná v dave exkomunikovaného alebo niekoho, kto by na prijímanie nemal ísť, mohol by mu proste dať krížik a ísť ďalej. Určite je Eucharistia viac, ako požehnanie a taktiež nezapieram hodnotu kňazského požehnania na konci liturgie. Chcel som len týmto poradiť, či nie je takáto metóda lepšia, ako verejne niekomu odoprieť prijímanie Eucharistie.

    • @michalmariaosb
      @michalmariaosb  Před 7 lety

      Aha! :-) Teraz som už aj pochopil o čo ide... :-) Samozrejme, otázkou pre mňa ostáva, ako by to reálne vyzeralo v praxi - reakcie ľudí sa dajú len ťažko odhadnúť.

    • @ahaomh6154
      @ahaomh6154 Před 7 lety +1

      Rozumiem, musí to byť vždy pre kňaza ťažké, no takto by sa dalo možno predísť niektorým trápnym situáciám, len preto som to navrhol. Ďakujem za odpoveď :)

  • @luciasudova8667
    @luciasudova8667 Před 6 lety +2

    Aké hriechy sa zaraďujú medzi ťažké?

    • @michalmariaosb
      @michalmariaosb  Před 6 lety +4

      +Lucia Sudova To je ťažká otázka! ☺️ V prvom rade by to malo povedať vlastné svedomie. V morálnej tradícii Cirkvi poznáme aj také skutky, ktoré sú vždy označované ako ťažký hriech. To by bolo ale na ďalšie video...

    • @luciasudova8667
      @luciasudova8667 Před 6 lety +2

      Mních s kamerou hihi ďakujem mate namet :) na nove video :)

    • @MichalMati
      @MichalMati Před 6 lety

      Su skutky, ktore su vnutorne nezriadene a teda vzdy moralne zle. To vsak este neznamena, ze ich spachanie je vzdy tazkym hriechom. Zavisi predsa este od moralnej pripocitatelnosti skutku.

  • @MartinHolly
    @MartinHolly Před 6 lety

    Ako je to so sv. prijímaním pre nekatolikov? Pokiaľ viem, brat Roger z Taize dostal od sv. Jána Pavla Eucharistiu a aj kazateľ Pastircak, tuším na pohrebe otca Srholca... Vďaka.

    • @MichalMati
      @MichalMati Před 6 lety

      Pan Pastircak s pravdepodobnostou limitne blizkou 100% prijal Eucharistiu protipravne.

  • @martabednarikova6099
    @martabednarikova6099 Před 9 dny

    Ale potom by sme ju nemali prijimat do ruk, my laici.

  • @anka.godislovetrueandway5568

    to znamena ze ked mam tazky hriech nemozem ist do kostola na omsu?

    • @michalmariaosb
      @michalmariaosb  Před 7 lety +2

      +God isLoveTrueLife Môžeš ísť na omšu, avšak nie na sväté prijímanie. Samozrejme, najlepšie je ísť čím skôr na spoveď (možno sa spovedá aj práve pri tej omši) :-)

  • @minortus
    @minortus Před 5 lety +5

    Kto ste, aby ste vedeli vopred, kto pôjde a kto nepôjde do neba? Myslím, že o tomto rozhoduje Boh a nie Vy. Máte guráž teda.

    • @tobiasgalajda7591
      @tobiasgalajda7591 Před 3 lety +2

      Očividne ste tomu vôbec neporozumeli, a toto video vám viac uškodilo ako pomohlo... Je zaujímavé, že ste zachytili práve týchto pár sekúnd z 19-tich minút...skúste si to vypočuť ešte raz...vďaka.

  • @janyakov7655
    @janyakov7655 Před rokem

    kúp si domov čipsy a môžeš aj každú hodinu.

  • @greatjaygatsby
    @greatjaygatsby Před 6 lety

    Skus to skratit nabuduce, na taku otazku sa da odpovedat aj do dvoch minut. Ocividne case je dost.