Jordan Peterson: Hýbejte se, jděte do neznáma. Pomůže vám Bůh - nebo serotonin. Pravda neexistuje?

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 3. 04. 2024
  • Když papež František nedávno tweetoval o sociálních nerovnostech, Jordan Peterson opáčil: „Na vašich řečech není nic křesťanského. Spása je záležitostí individuální duše.“ Mnozí kanadského psychologa a emeritního profesora torontské univerzity napomínali: „A kdo jste vy, že okřikujete papeže?“ Je pravda, že Peterson není církevní činovník, na druhou stranu bychom stěží hledali druhého člověka, který ke studiu bible přitáhl tolik lidí, jako se to podařilo kanadskému psychologovi svými videi na CZcams.
    Petersonova reakce byla typická: prý se dnes příliš málo hovoří o individuální odpovědnosti, naopak každý utrousí něco o sociálnu, druhých či solidaritě. Autorka podcastu Tereza Matějčková ukazuje, že kanadský psycholog netvrdí, že by rovnost nebyla důležitá otázka. Naopak ukazuje - i na základě vlastního výzkumu násilnosti - že nerovnosti jsou problém. Tam, kde jsou všichni více méně bohatí, je málo násilnosti; stejně tak, tam, kde jsou všichni více méně chudí. Naopak tam, kde existují hluboké statusové rozdíly, častěji zavládne i násilí. Peterson však míní, že by nás to nemělo vést k touze rušit rozdíly, natož prohlašovat za výlučného viníka kapitalismus.
    Svou tezi ilustruje na tzv. Paretovu pravidlu. To říká, že se osmdesát procent důsledků zakládá na dvaceti procentech příčin. Pozoruhodné je, že to platí nejen v lidském světě. Osmdesát procent vší masy je koncentrováno do pouhých dvaceti procent nebeských těles. Osmdesát procent obyvatel žije ve dvaceti procentech měst. A v České republice platí, že osmdesát procent majetku vlastní nejbohatších dvacet procent lidí. Poukazem na Paretovo pravidlo, případně na tzv. Matoušovský princip - „komu je dáno, tomu je přidáno“ - Peterson neříká, že se s nerovnostmi nemá nic dělat. Ale uvědomění si faktu, že se jedná o zákonitost překračující společnost, může být podstatné pro otázku, co s těmito rozdíly dělat
    Proč útočit na papeže? Peterson má za to, že snaha převyprávět křesťanství do sociální nauky vede ke ztrátě poselství. Navíc je symptomem nedůvěry kněží vůči křesťanskému příběhu. Vždyť Bůh své nejoblíbenější kolikrát staví proti společenství a vyzývá je, aby šli do neznáma. Nejdůležitější je rozhýbat se - pak vám pomůže Bůh, anebo, jak říká kanadský psycholog, serotonin, který je odměnou za aktivitu.
    Kapitoly
    I. Úvod: Umíme slyšet, co Peterson říká? [Začátek až 11.30]
    II. Emeritovaný psycholog, psychoterapeut a CZcamsr [11.30-27.35]
    III. Kdo žije podle příběhů, žije intenzivněji. [27.35-31.50]
    IV. Humrové, hierarchie, štěstí [31.50-50.40]
    V. Neheroizujme selhání. Pozoruhodný je jen úspěch. [50.40-59.45]
    VI. Když kněží ztrácejí důvěru ve svaté texty [59.45 až konec]
    Bibliografie
    Fritze Breithaupta, Das narrative Gehirn, Frankfurt am Main: Suhrkamp, 2023.
    Conor Friedersdorf, Why Can't People Hear What Jordan Peterson Is Saying?, in: The Atlantic, 22. 1. 2018, www.theatlantic.com/politics/...
    Kateřina Mahdalová, „Data odhalují, kolik veškerého majetku v Česku patří skupině nejbohatších“, in: Seznam Zprávy, 16. 1. 2024, www.seznamzpravy.cz/clanek/fa...
    Jordan Peterson debate on the gender pay gap, campus protests and postmodernism, in:
    Channel 4 News, • Jordan Peterson debate...
    Jordan Peterson, Mapa smyslu. Architektura přesvědčení, přel. Jindřich Veselý, Praha: Argo, 2023.
    Jordan Peterson, 12 pravidel pro život, přel. Aleš Drobek, Praha: Argo, 2019.
    Jordan Peterson, 12 Rules for Life: An Antidote to Chaos, Toronto: Random House of Canada, 2018.
    Abigail Shrier, Bad Therapy. Why the Kids Aren’t Growing Up, New York Penguin Random House, 2024.
    Andreas Reckwitz, Musíme se nově naučit pracovat se ztrátami, 23. listopadu 2023, in EchoPrime, echoprime.cz/a/HtrzX/musime-s....

Komentáře • 22

  • @martinbrezina575
    @martinbrezina575 Před měsícem +16

    Peterson říkal nejzajímavější věci jaksi bokem ve svých univerzitních přednáškách. Jako u mnoha podobných lidí ho úspěch poněkud semlel a zploštil. To, co říkal před deseti, osmi lety, mohlo a mělo provokovat k přemýšlení lidi napravo i nalevo. Nakonec si ho přisvojili konzervativci, a JP šel této poptávce vstříc, což asi souvisí i s věkem. Knížky, hlavně ty self-help, nejsou u něj až tak zajímavé. Zajímavý je jako osobnost a velmi inteligentní člověk. Jako starého levičáka mě mrzí, že nalevo řádí taková agresivní stádní tupost, která nepozná, že má v JP dobrý nástroj, jak si své myšlení pročistit a posílit.

  • @musicanova2844
    @musicanova2844 Před 20 dny +2

    Peterson přednáší se skutečným zaujetím a je z něj cítit obrovská zkušenost, nejen intelektuální, ale i emocionální, a tím je důvěryhodný ve svém projevu.

  • @petrkony
    @petrkony Před měsícem +4

    JP v podstatě navazuje na C.G.Junga (také psychoterapeuta/myslitele), který objevil, že mytologie je obsažena v samotném (kolektivním) nevědomí lidstva. Jung jako jeden z prvních poukázal na to, že co nám dává smysl, či co se odehrává např. ve snech je utkáno právě mytologickými příběhy (v nich objevil i acrhetypy - při léčbě schizofrenních pacientů). JP přistupuje k bibli v podstatě jako k počátkům samotné psychologie člověka, kdy je pozornost člověka vedena k tomu jak přemýšlí, a taky že nemusí jednat pod vlivem svých myšlenek - viz známá věta "Ty kdož jsi bez viny první hoď kamenem" - jde o typickou psychologickou reflexi. Na JP se mi líbí, že Jungovy objevy právě obohacuje o poznatky neurologie a neurovědy, čímž se Jungovy myšlenky, ještě více potvrzují, jako něco primárního s čím je nutno vědomě pracovat. Takže bych spíše nesouhlasil s filosofkou, že toho JP látá na její vkus moc dohromady. Alespoň pozitivně vyzdvihla pojednání JP o bibli, avšak základ tohoto uvažování už položil C.G.Jung například v dílku "Odpověď na Joba" a mnoho dalších jeho svazků je psychologickým výkladem spirituálního přesahu mytologie a alchymie, které JP následuje, prakticky rozvíjí a zviditelňuje pro dnešní moderní dobu. .. Ale jinak skvělé pojednání od Matějíčkové a mnoho věcí krásně zařadila do kontextu JP života, což jsem ani netušil ... děkuji za takové lidí u nás.

  • @clovek456
    @clovek456 Před měsícem +7

    Velmi dobry výkon od Terezy Matějíckové!...ja jsem Petersona vnímal a vnímám jako velmi komlexního člověka a taky poctivého ve svém myšlení..možná do jisté míry geniálního..taky jsem si zprvu myslel že představuje jen nějakou módní vlnu ale vidím že on jde do hloubky a není to jen akademický tlachal...

  • @magdalenarumlova7462
    @magdalenarumlova7462 Před měsícem +2

    Jordana Petersona sleduji od doby covidove, v tehdejsi Kanade jeden z mala statecnych, kteri se nebali ptat a hledat pravdu. Od te doby jsem jeho verna posluchacka!

  • @arnostkult7559
    @arnostkult7559 Před měsícem +3

    Vynikající a vyvážené hodnocení. Bez ideologie - to velmi oceňuji.

  • @magdalenawestman6285
    @magdalenawestman6285 Před měsícem

    Já ho sleduju dlouho a taky mi to dlouho trvalo. Zajímají mě často jeho hosté.

  • @miroslavsitter5339
    @miroslavsitter5339 Před měsícem +1

    Co se týká boje proti Zákonu C16 (příkaz používat pronouns), JP opakovaně říká, že mu jde především o absolutní nesouhlas s prolomením anglosaského práva, které zakazuje určitý druh jednání a nepřikazuje určitý druh jednání.

  • @pavelfoto4042
    @pavelfoto4042 Před měsícem

    Jordan B. Peterson | Full interview | SVT/TV 2/ Fredrik Skavlan
    czcams.com/video/_iudkPi4_sY/video.html

  • @tomaskubalik1952
    @tomaskubalik1952 Před měsícem

    Viděl jsem jeho rozhovor s Rogerem Penrosem. Dělal chytrýho, ale vůbec se nechytal. Když mu začnou docházet argumenty, tak začne žvanit o politice. Myslím, že tenhle chlapík má těch pět minut slávy už dávno za sebou.

  • @karolinavaclavikova9006
    @karolinavaclavikova9006 Před měsícem

    Jsem myslela, že Peterson je součást tý módní vlny čtení Junga. Taky jsem četla jeho sebrané spisy - pro mě to byl životní zlom k většímu pochopení duše.

    • @petrkony
      @petrkony Před měsícem

      Jsem ani nevěděl, že čtení Junga je teď v modní vlně :-) Já jsem jeho dílo zhltl, jako pramen živé vody ;-) . JP vnímám jako jeho kvalitního pokračovatele.

    • @karolinavaclavikova9006
      @karolinavaclavikova9006 Před měsícem

      @@petrkony Jo před pár lety, kdy jsem se dočetla kdesi, že i Donald Trump čte Junga.

    • @karolinavaclavikova9006
      @karolinavaclavikova9006 Před měsícem

      Každopádně moc děkuji slečně Matějčkové, že to zpracovala. Já si to tajně přála už dávno.

    • @barushkacranberry
      @barushkacranberry Před měsícem

      Tak aspoň si Trump přečte něco kvalitního, ne? A módní vlna čtení Junga je za mě furt lepší než vlna čtení třeba Blesku. Nebo deníčku Okamury.

  • @Lukas-cm2b
    @Lukas-cm2b Před měsícem

    ale jak jste se roztomile chichotala ze nemate rada svlekani pred kamerou

  • @vladimirsenfeld8748
    @vladimirsenfeld8748 Před 24 dny

    Tenhle podcast je strašidelný. Asi ta noir atmosféra😂😂😂