NoO 01: Jak założyć warzywnik na rabacie wzniesionej? Ogród warzywny

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 28. 08. 2019
  • Podcast "Naturalnie o ogrodach".
    Rozmawiają: Katarzyna Bellingham i Jacek Naliwajek
    Dlaczego polecamy rabatę wzniesioną i jak ją zrobić?
    Jak zaplanować swój pierwszy warzywnik?
    Jakie warzywa na rabatę wzniesioną i kiedy je siejemy?
    Czy rabaty wzniesione nadają się do każdego ogrodu?
    Zdradzimy „złote zasady”, które warto stosować przy ich zakładaniu: jaka szerokość, jaka długość, jaka ziemia, z czego je zrobić, jak je rozplanować w ogrodzie, ile tych rabat potrzebujemy. Usłyszycie też sporo praktycznych trików, co zrobić, żeby sobie ułatwić pracę w ogrodzie, np. do czego przydają się kartony w warzywniku i dlaczego lubią je dżdżownice, czy da się prosto „podgrzać” glebę na rabatach, żeby przedłużyć sezon ogrodniczy.
    Podobało Ci się?
    Subskrybuj nasz kanał "Naturalnie o ogrodach":
    / @naturalnieoogrodach
    Możesz też nas słuchać na aplikacjach mobilnych:
    🚩 Google Podcasts: bit.ly/2WjD1lz
    🚩 Spotify: spoti.fi/2IT0uXP
    🚩 Apple Podcasts: apple.co/2VN51RH
    ----------------
    Zajrzyj do nas:
    FB: / naturalnie-o-ogrodach-...
    IN: / naturalnie.o.ogrodach
    #warzywnik #wysokiegrządki #ogródekologiczny
  • Jak na to + styl

Komentáře • 35

  • @SylwiaKnopers
    @SylwiaKnopers Před rokem +4

    Zaczynam ogladac i sluchac Was od poczatku 😁😁❤

  • @monikapancek7538
    @monikapancek7538 Před měsícem

    Dziekuje za cenne wskazowki :)

  • @zwykezycienawsi9627
    @zwykezycienawsi9627 Před rokem +7

    No to robię sobie wyzwanie. Nowe filmy oglądam prawie na bieżąco ale ale chce wiedzieć więcej. Tak więc wracam do początku i oglądam wszystkie po kolei, a nawet i po kilka razy. Ciekawe ile lat mi zejdzie zanim wszystkie obejrzę 😂

    • @naturalnieoogrodach
      @naturalnieoogrodach  Před rokem +1

      No to podziwiamy, wiem, ile naprodukowaliśmy :)

    • @zwykezycienawsi9627
      @zwykezycienawsi9627 Před rokem

      @@naturalnieoogrodach wieczory jeszcze długie więc kilka odcinków dziennie można odsłuchać. "martwi" jedynie fakt, że niektóre są tak naładowane informacjami, że chętnie odluchuje kilka razy co spowalnia proces nadrabiania. Jednak dobrej wiedzy nigdy nie za mało.

  • @a.b.k.8034
    @a.b.k.8034 Před 4 lety +4

    Praca w ogrodzie i "wy "😉w słuchawkach...pozdr.czekam na nowe podcasty i wpisy

  • @beatasavahna3119
    @beatasavahna3119 Před 3 lety +3

    Ależ mam zaległości w kształceniu... Lecę Waszym kursem.

  • @konstancjak9914
    @konstancjak9914 Před 3 lety +3

    Zaczynam przygodę z ogrodem, odcinek pierwszy... przede mną długa droga. :P

  • @przybyowkasol4366
    @przybyowkasol4366 Před 2 lety

    Zawsze marzyłam o naturalnym ogrodzie. Własnych warzywach, plecionych płotach i malwach. Życie rzuciło mnie w góry. na wys. 700 m n.p.m. Na skalny rumosz, w królestwo perzu i podagrycznika, gdzie okres wegetacyjny jest krótszy o przynajmniej dwa miesiące, śnieg czasem leży do maja, latem nie ma wody, od południa wieje Halny. Dołki pod drzewka kopie się kilofem. Plecione płotki pod ciężkim śniegiem rozpadły się. No i sarny. Marzenia o wiejskim ogrodzie zastąpiła wściekłość, płacz, chęć ogrodzenia się więziennym murem z drutem kolczastym u góry. Wysoka siatka leśna częściowo załatwiła sprawę (chociaż w tym roku i tak wyganialiśmy dwukrotnie sarnę z obejścia). Ale ja przecież nie tak chciałam... W zeszłym roku przeżyłam poważny kryzys i nie zrobiłam w ogrodzie niczego poza cukinią, szczypiorkiem i kilkoma ogórkami. Zachwyt zniknął, a ja bez niego nie potrafię działać. Nie mogłam patrzeć na ziemię, odrzucało mnie. W tym roku obudziła się nadzieja, chęć i jakaś taka determinacja, której dotąd nie znałam. Szukając informacji, znalazłam Was. Słucham, wszystko zaczyna mi się układać w głowie, widzę własne błędy (niewiedzę), ale i rozwiązania. Potwierdziliście mi, jak funkcjonalne jest piękno, którego pragnęłam w ogrodzie, a z którego kazano mi zrezygnować, "bo priorytety" (czyli rycie w podagrycznikowo-perzowm ugorze). Chcę jeszcze raz spróbować, tym razem opierając się na równi na własnych marzeniach i wiedzy, między innymi od Was. Dziękuję za taką możliwość.

    • @naturalnieoogrodach
      @naturalnieoogrodach  Před 2 lety

      nie poddajesz się, więc wygrywasz :) My nie kładziemy siatki na krety. Nie mamy z nimi problemu na zagonach wzniesionych, szybciej z nornicami, ale im siatka nie przeszkodzi. Zagon 20 cm będzie wystarczający

  • @martasiwinska6882
    @martasiwinska6882 Před rokem

    Dzień dobry. Zaczynam z ogrodem po latach mieszkania w bloku. Ile potrzebujemy obornika i kompostu na początek do jednej grządki powiedzmy 1,2x3,5m? Pytam bo wszystko muszę kupić (nic jeszcze nie mam) i planuję koszty.

  • @mirosawsliwa5581
    @mirosawsliwa5581 Před rokem

    KOCHANI!!! Witajcie...konieczne na spód rabaty!!! Siatkę na krety.😂😂..my przez 20 lat nie mieliśmy z boku domu kreta ...jak tylko zrobiliśmy rabaty, dróżki z kamyczków i plyty z betonu....pięknie wyglądało 😊...przez 1 - miesiąc .... po tem ...do tych kartonów wprowadził sie kret...😢 i do tej pory mam wszystko zrujnowane!!! . 😂😅😅...juz nie mam ochoty i siły, tego naprawiać.. 😢 .trudno...

  • @monikamona5271
    @monikamona5271 Před rokem

    A jesli wczesniej tam byl tradycyjny warzywniak i nie widzę teraz chwastow to tez warto karton dac? Ziemie bym wziela wlasnie z tego miejsca czyli musialabym ją wykopac

  • @AdamGrzegorzewski
    @AdamGrzegorzewski Před 2 lety

    Witam, chciałbym zrobić u siebie takie super grządki :) Mam jednak trochę obawy co do użycia pokostu. W definicji pokostu możemy wyczytać, że jest on zrobiony poprzez zagęszczanie oleju lnianego i dodanie materiału przyspieszającego schnięcie (pl.wikipedia.org/wiki/Pokost ). Z kolei z opisu materiałów przyspieszających schnięcie wynika, że mogą zawierać metale ciężkie (pl.wikipedia.org/wiki/Sykatywa ). Czy jest może jakaś inna metoda zabezpieczenia tego drewna?

    • @martanaja7899
      @martanaja7899 Před 2 lety

      Roztworem soli można naturalnie zabezpieczyć drewno. Trzeba by zanurzyć deski żeby się napiły. Tylko o tym słyszałam nie testowałam. Albo jeszcze o konserwacji przez opalanie .... ? Głośno myślę🙂 Powodzenia

  • @gosiamazur8790
    @gosiamazur8790 Před rokem

    ❤️

  • @barbaralech157
    @barbaralech157 Před 3 lety +1

    W nagraniu Pan Jacek powiedział, że swoje deski na grządki zabezpieczył pokostem lnianym. Tez tak zamierzam zrobić. Mam natomiast pytanie: czy od wewnętrznej strony deski powinny być jeszcze obite folią żeby zabezpieczyć je od mokrej ziemi?

    • @naturalnieoogrodach
      @naturalnieoogrodach  Před 3 lety

      Nie zabezpieczałem folią.

    • @barbaralech157
      @barbaralech157 Před 3 lety

      @@naturalnieoogrodach Czyli sam pokost lniany zabezpieczy te deski na jakiś dłuższy czas?

  • @marialabus3528
    @marialabus3528 Před rokem

    👍👌🤗

  • @bernadetaherba8143
    @bernadetaherba8143 Před 3 lety +1

    Chciałam założyć rabaty na ogrodzie, ale mam pod trawnikiem rozłożoną siatkę przeciw kretom. Czy muszę ja zdjąć tam gdzie będzie stać rabata? Czy może jest jakieś inne rozwiązanie?

    • @naturalnieoogrodach
      @naturalnieoogrodach  Před 3 lety

      drzew i krzewów nie posadzi się gdy jest kratka. Byliny też jak się rozrosną, będzie kłopot z ich dzieleniem. Chyba, że chodzi o zagony warzywne. Kratka wówczas nie przeszkadza jeżeli zagony będą wzniesione.

    • @bernadetaherba8143
      @bernadetaherba8143 Před 3 lety

      @@naturalnieoogrodach tak, chodzi o rabaty wzniesione. Czyli zostawiam. Dziękuje za odpowiedz.

  • @barbaralech157
    @barbaralech157 Před 3 lety

    Chciałam jeszcze spytać o wysokość grządki wzniesionej w przypadku korzeniowych. Czy 20 cm to nie jest za mało? Gdzieś słyszałam, że dla nich powinna być 40 cm wysoka.

    • @naturalnieoogrodach
      @naturalnieoogrodach  Před 3 lety +1

      Absolutnie nie za mało. Będzie b. dobrze. Skoro marchew rośnie dobrze na płaskich grządkach, to dlaczego nie ma rosnąć na 20 cm? :)

    • @barbaralech157
      @barbaralech157 Před 3 lety

      @@naturalnieoogrodach Dziękuję za odpowiedź

  • @kkatarzyna5055
    @kkatarzyna5055 Před 3 lety +1

    Czy jest sens zakładać takie grządki w pobliżu thui?
    Sasiad ma za płotem szpaler tych drzewek,...i ich korzenie bardzo mocno przerastały do szklarni która była tuż za płotem.Teraz w tym miejscu chcielibyśmy założyć podwyższone grządki.. czy możemy coś w tym wypadku zrobić by to się nie powtarzało?

    • @naturalnieoogrodach
      @naturalnieoogrodach  Před 3 lety +1

      jedyna rada to odsunąć się od tuj, tyle ile się da. Korzeni nie będziecie przecież im podcinać. Niezły kłopot zrobił Wam sąsiad. :( podwyższona grządka będzie miała więcej ziemi nad korzeniami, ale nie ma gwarancji, że wedrą się one na zagon

    • @kkatarzyna5055
      @kkatarzyna5055 Před 3 lety

      @@naturalnieoogrodach znajomy podpowiedział aby użyć pod skrzynie agrowłòkninę albo ułożyć płyty betonowe (chodnikowe), ale nie wiem czy to dobry pomysł

    • @naturalnieoogrodach
      @naturalnieoogrodach  Před 3 lety

      @@kkatarzyna5055 słaby. W takim przypadku trzeba byłoby postawić bardzo wysokie zagony

  • @monikamona5271
    @monikamona5271 Před rokem

    Jednak warto was sluchac od początku... tylko szybciej mowicie :)

  • @monikamona5271
    @monikamona5271 Před rokem

    Nie przesiewac kompostu?

  • @zwykezycienawsi9627
    @zwykezycienawsi9627 Před rokem

    Oj metr 20 to dla mnie za szeroko. Dla niskich osób (mam 160 w kapeluszu) lepsze węższe. U mnie optymalna szerokość grzadki to 90cm.

  • @maciejdziechciowski1
    @maciejdziechciowski1 Před rokem

    Z pełnym szacunkiem ale przy dzisiejszych cenach tarcicy jest to całkowicie ekonomicznie nieuzasadnione, co do ekologii to też jest to kwestia sporna żeby co kilka lat wycinać drzewa bo co by nie było to jest to rozwiązanie na kilka lat. Najbardziej eko wyjdzie wał permakulturowy bez szalunku. Takie jest moje zdanie;-)